Z krajanského tisku

jednota2.jpg
0:00
/
0:00

Týdeník chorvatských Čechů Jednota referuje o návštěvě zpravodaje Českého rozhlasu na Balkáně Jaromíra Janeva mezi krajany.

Týdeník chorvatských Čechů Jednota referuje o návštěvě zpravodaje Českého rozhlasu na Balkáně Jaromíra Janeva mezi krajany.

„Byl jsem překvapený, neměl jsem tušení, že kulturní hnutí je zde tak silné a velké,“ cituje týdeník slova novináře. „Kamkoliv jsem v Daruvaru přišel, slyším hezkou češtinu, která se ani moc neliší od té, kterou se mluví u nás,“ dodal Janev.

V závěru článku, věnovaného hlavně otázkám ekonomické krize, zVěstník Sokola Mnichov cituje slova starosty České obce sokolské, že za Rakouska-Uherska nebyla sokolská tělovýchovná činnost nijak státem podporována a Sokol přesto vzkvétal. „C.k. monarchie se už asi neobnoví – dost jsme tenkrát ty Habsburky naštvali - ale mentalitu c.k. sokolů bychom pak asi potřebovat mohli,“ glosuje citovaná slova zVěstník.

SKV Sokol München
Doplňme ještě, že před týdnem SKV Sokol München připomněl pět let od svého založení. „Během krátké doby si naše jednota získala pevnou pozici mezi zahraničními krajanskými organizacemi,“ píše ve zVěstníku Jitka Scholz a připomíná obavy starosty České obce sokolské, který před pěti lety považoval za vyloučené, že by v současné době ještě nějaké nové sokolské jednoty vznikaly.

Časopis Čechoaustralan přináší úvahu Marty Pelikánové z Queenslandu. „Rozhodnutí opustit svoji vlast není lehké ani v dnešní době mobilů, emailů, rychlých leteckých spojení a možnosti každodenního kontaktu z jednoho konce světa na druhý. Obdivuji odvahu všech, kteří udělali stejný krok v době, kdy informace z jedné strany na druhou pronikaly jen těžko, mnohdy nepřesně,“ píše autorka a pokračuje: „Navíc, tento krok tehdy znamenal Nikdy zpět. Kdo z nás byl takový optimista a věřil, že se dožije cestování bez devizového příslibu, bez celního prohlášení, bez podrobných prohlídek, bez železné opony, bez závory, bez pohraničníků se samopalem? A ani ve snu nás nenapadla Evropa bez hranic,“ píše Pelikánová v dubnovém vydání Čechoaustralana.

Jednota připomíná příběh akademika Gustava Janečka. Český chemik a farmaceut je v Chorvatsku uznávaný jako zakladatel těchto univerzitních oborů i chorvatského farmaceutického průmyslu. Proslul však také jako zakladatel Společnosti pro úpravu a zvelebení Plitvických jezer, který si zamiloval a které se díky jeho úsilí staly národním parkem. A právě tam bude Gustava Janečka připomínat i pamětní deska.


Autor: Peter Gabaľ
klíčové slovo:
spustit audio