Z krajanského tisku

parizek_sarajevo.jpg
0:00
/
0:00

Po českém rodákovi se jmenuje náměstí v Sarajevu, informují internetové České listy. Náměstí před kostelem sv. Josefa v centru metropole Bosny a Hercegoviny od listopadu nese jméno Karla Pařízka.

Po českém rodákovi se jmenuje náměstí v Sarajevu, informují internetové České listy. Náměstí před kostelem sv. Josefa v centru metropole Bosny a Hercegoviny od listopadu nese jméno Karla Pařízka.

Významný český architekt, pocházející z Veliši u Jičína, téměř 60 let působil v Bosně a Hercegovině. Událost podle Českých listů vzbudila velkou pozornost jak sarajevských tak i celostátních médií. Při této příležitosti byl například český velvyslanec hostem ranního vysílání kantonální televize Sarajevo, která pak večer promítla dokumentární film o životě a díle Karla Pařízka.


Internetový list dále informuje o oslavě v Rize, kde se v hospůdce s názvem 'Buď zdráv, Švejku' připomínalo desáté výročí Lotyšsko-české asociace spolupráce, vedle patnáctileté Lotyšsko-české společnosti již druhého spolku přátel České republiky v Lotyšsku. Večer začal – jak píší České listy - „lotyšsko-českou hymnou“. Text písně 'Nevis slinkojot un pústot' je totiž překladem Čelakovského básně. A skladba zlidověla natolik, že v dobách carského Ruska i za sovětského režimu, kdy byla lotyšská hymna zakázána, se stala tato píseň jakousi druhou lotyšskou hymnou.


Nový domov představuje Lenku Storzer, která vede český knižní obchod ve Viktorii. Funguje prostřednictvím internetu, asi polovina objednávek putuje do Spojených států, necelá třetina zůstává v Kanadě, a zbytek putuje do celého světa – dokonce včetně Afriky – a trochu překvapivě i Česka. Zásobuje několik desítek universit, jazykových škol, knihoven a obchodů s cizojazyčnou literaturou ve Spojených státech, Anglii, Skotsku a Japonsku.


Foto: České listy
V seriálu Krajanské panoráma České listy představují Jindřicha Nermutě mladšího, který jako čtyřletý odešel se svými rodiči do Austrálie v roce 1949. Podobně jako jiné děti českých exulantů se adaptoval v australském prostředí. V pokročilé dospělosti však jeho původ nabyl mimořádné důležitosti a v roce 2005 se Nermuť stal předsedou spolku Čechů a Slováků v Hobartu na Tasmánii. Také začal pořádat písemnou pozůstalost po svém otci, bývalém poslanci za lidovou stranu a předním organizátorovi exilu v Austrálii a Oceánii. Právě poválečná kariéra Jindřicha Nermutě seniora totiž po únoru 1948 vedla k jeho útěku před zatčením do Německa, kam se později povedlo převést i jeho manželku a syna. Odsud pak jejich cesty, i když trochu klikatě, vedly na Tasmánii.

Vedle vlastní práce se pak Jindřich Nermuť starší po celý život věnoval exilové činnosti. V polovině 70. let se vydal na cestu kolem světa, v průběhu které navštívil krajanská a exilová centra v Evropě a Americe a po návratu se vrhnul do psaní, z něhož zbyla mohutná písemná pozůstalost, kterou nyní spravuje jeho syn. Jindřich Nermuť starší, ač se dožil sametové revoluce v Československu, však už nenaplnil svou představu o návratu a politické činnosti ve staré vlasti. Zhoubná choroba mu v tom zabránila začátkem března 1990.


Autor: Peter Gabaľ
klíčové slovo:
spustit audio