Z útulku v Praze Troji si nemusíte odvést jen čtyřnohého kamaráda, může se s vámi domů odplazit třeba i had

Foto: ČT

Dnešní rubrika Panorama nás zavede do pražského Útulku pro opuštěná zvířata. Navštěvují jej lidé, kteří se chtějí svého zvířete zbavit, ale samozřejmě i ti, kteří si chtějí naopak nějakého čtyřnohého přítele odvést. Jak to v trojském útulku vypadá v lednu, kdy často vyprchá nadšení z živého vánočního dárku, popisuje jeho vedoucí Václav Steinbauer.

Václav Steinbauer,  foto: ČT
"Leden se liší většinou možná v tom závěru, kdy se sem můžou dostávat ty tzv. vánoční dárky. Zatím je leden jako každý jiný běžný měsíc, příjem zvířat je stejný - 200-250 zvířat za měsíc, pokud budeme mluvit jenom o psech. Stejné číslo se dá původním majitelům, nebo se vrátí do náhradní péče. Velký nárůst zatím není, ale většinou už můžeme na konci měsíce počítat s těmi dárky, i když my to nepoznáme, které mohou přijít do útulku."

Vy jste zmínil, že to, zda je zvíře nalezené nebo "nehodící se dárek" nepoznáte. Předpokládám ale, že to přece jen nějak poznáte...

Foto: ČT
"Samozřejmě poznáte, že to zvíře bylo celou dobu opečovávané, že v celku je ještě navoněné a najednou se předává jako zvíře, které se našlo v popelnici. Můžeme si myslet svoje, ale většinou je ta historka dávno vymyšlená dřív, než to zvíře přijde. Útulky by neměly sloužit pro příjem zvířat od jejich majitelů. Je na původních majitelích, aby se o zvíře, které nechtějí, postarali oni. Jednou z možností, jak umístit nevhodný dárek, nebo svého psa, o kterého se z nějakého důvodu nemůže majitel starat, je zaslání fotografie zvířete s popiskou je třeba poslat na naši emailovou adresu [email protected] s popiskou, charakteristikou zvířete a kontaktem. Trojský útulek může tyto kontakty na místě nabídnout zájemcům, kteří přijdou do útulku vybrat si třeba pejska. Zrovna si nevyberou u nás, ale právě z těch nabídek si mohou nějaké zvíře vybrat, zkontaktovat se rovnou s jeho majitelem a zvíře nemusí vůbec procházet útulkem. Je to ta nejlepší možnost, to zvíře jinak prochází útulkem, tam pak různými peripetiemi, různými vyšetřeními, která se musí udělat. Cesta nejmenšího odporu - poslat fotku, popisek, napsat, jak se zvíře chová, co umí, jestli už je čistotné. To pomůže a zájemců bývá po novém roce vždycky dost."

V útulku ale nenajdete jen psy a kočky, dostanou se do něj také mnohem exotičtější živočichové, které často odchytnou strážníci městské policie - hadi, potkani, králíci. A tím výčet zdaleka nekončí.

Foto: ČT
"Útulek zajišťuje 90 druhů zvířat, to znamená, že ty kuriozity jsou na denním pořádku. Měli jsme tady jedovaté pavouky sklípkany, krásné osly, několikrát koně. V současné době nám tady zůstali pávi, máme tady páva a pávici, kamerunskou ovečku a beránka, takže se dá vybrat. Zmíněných plazů utíká hodně, ale oni vylézají, až když se začíná zlepšovat počasí a je teplo. Teď jsou třeba někde zabydlení ve sklepích nebo ve stoupačkách. Máme tady nejen hady, ale také ježky, ještěrkovce, želvy. Některé zvířata už tady máme v takové stálé expozici, chodí se na ně dívat rodiče s dětmi, školky, aby viděli, jak zvířátka vypadají. Takže něco jsme si nechali a zbytek se nabízí do náhradní péče."

Hostem rubriky Panorama byl vedoucí Útulku pro opuštěná zvířata v Praze Troji Václav Steinbauer.