Kočička stojí měsíčně přes 3000 tisíce. Bez darů by útulky nepřežily. Sbírka bude brzy končit
Týraní pejsci Benny s Bladem to nevzdali, a díky útulkům se je podařilo zachránit. Sbírka Den zvířat, která má pomoci 150 útulkům, se blíží ke svému závěru.
Patronkou sbírky je herečka Veronika Khek Kubařová a týraní pejsci Benny s Bladem. „Věřím, že sbírka Den zvířat pomůže dalším kočkám a psům, kteří takové štěstí zatím neměli,“ říká Veronika.
Výtěžek sbírky bude rozdělen mezi 150 útulků, s nimiž spolek Běhejme a pomáhejme útulkům spolupracuje. Charitativní sbírka Den zvířat probíhá od 4. října do 31. prosince. K 17. prosinci bylo zatím vybráno 1,645.000 korun. Útulky drží nad vodou dary lidí, bezplatná práce jejich členů a pomoc dobrovolníků.
Spolek Běhejme a pomáhejme útulkům rozdělil od roku 2014 více než 220 útulkům přes 24 milionů Kč. Prostředky, které získá, pomáhají útulkům při zajištění jejich provozu, po živelných pohromách a při financování náročných operací, spolek podporuje kastrační program pro opuštěné kočky a kocoury, bojuje proti týrání zvířat a nelegálním množírnám.
Náklady většiny útulků jsou kolem milionu
Projekty jako Den zvířat nebo Běh pro útulky podpořila řada známých tváří. Pořadatel charitativní sbírky provedl průzkum mezi 77 útulky ze všech krajů Česka, kterými prošlo v uplynulých letech více než 80 000 zvířat, především koček a psů.
Náklady většiny útulků (62,7 %) se pohybují mezi statisíci až jedním miliónem korun ročně, velká zařízení, v nichž nachází útočiště více než stovka zvířat, pracují i s několikamiliónovými rozpočty.
Celkem potřebují útulky, které se průzkumu zúčastnily, na provoz ročně více než 95 miliónů korun, v průměru 1 243 000 Kč na útulek. Hradí z nich pronájem pozemků a budov, kotce, stelivo, elektřinu, vodu a dopravu, krmivo, veterinární péči a chovatelské potřeby.
Bez darů lidí by útulky nepřežily
„Rozhodujícím zdrojem financí jsou pro zvířecí útulky dary fyzických osob, na které připadá 69,8 % příjmů. Dalších 10,6 % pochází z vlastní činnosti, především z prodeje krmiva a zvířat, e-shopů, dobročinných aukcí a akcí, 7,3 % tvoří dary právnických osob, 5,9 % příspěvky měst a obcí, 5,1 % dary od jiných neziskových organizací a 1,3 % ostatní zdroje. Více méně symbolická je podpora z krajských a státního rozpočtu," uvádí Petr Sokolík, předseda spolku Běhejme a pomáhejme útulkům.
Zásadním pilířem, bez kterého by činnost útulků nebyla možná, je dobrovolná práce členů spolků a externích spolupracovníků. Většina útulků (53,2 %) se přitom obejde bez stálých zaměstnanců, ve 40,3 % pracují nejvýše jeden nebo dva lidé. Činnost 23,4 % útulků zajišťují výhradně členové spolku, v dalších 51,9 % útulcích pomáhá jeden až pět dobrovolných spolupracovníků.
V útulcích jsou i lamy nebo činčily
V útulcích, které se průzkumu zúčastnily, se v současné době nachází celkem 5 484 zvířat, v průměru 72,2 na útulek. Převládají mezi nimi kočky a psi. Zbývajících 20 procent připadá na další druhy zvířat, jako jsou ježci, morčata a králíci, koně, poníci, osli, krávy, ovce, kozy a prasata, slepice, kachny, husy, krocani, papoušci, hrdličky a křepelky, ale i lamy nebo činčily. Část zvířat je v útulcích umístěna nastálo a část dočasně, pro řadu z nich se podaří najít nové majitele.
A kolik stojí zvířátko v útulcích? „Například náklady na jednu kočku dosahují za měsíc 3 092 Kč, na psa 3 937 Kč," dodává Petr Sokolík. „Mohou se však zásadně lišit v závislosti na plemenu a veterinární péči. U některých nemocných zvířat proto občas překročí i deset tisíc korun."
Související
-
S českým rodokmenem
Součástí národní kultury jsou i národní plemena. Česká plemena psů mají zajímavou historii.