Za dva dny padlo v Pelhřimově 111 rekordů

Rainer Shröder zlomil zuby pět šroubů, foto: ČTK

Už 17. ročník festivalu rekordů a kuriozit se konal v Pelhřimově. Na náměstí přilákal na 16 tisíc lidí. Zájem sledovat netradiční rekordy v oborech siláků, jedlíků či řemeslníků stále roste. Navíc do Pelhřimova přijíždí i více aktivních účastníků, kteří se sami o rekord pokoušejí.

Rainer Shröder zlomil zuby pět šroubů, foto: ČTK
Za dva dny padlo v Pelhřimově 111 rekordů od českých i zahraničních účastníků. Jaké rekordy byly nejzajímavější, ptáme se prezidenta pelhřimovské agentury Dobrý den Miroslava Marka.

"Festival byl zahájen jedním velice hodnotným rekordem, když vicemistr Evropy v taekwon-doo Vladimír Machota dokázal přerazit svojí rukou sto stavebních prefabrikátů navršených na 15cti sloupcích a stačilo mu na to pouhých 17 vteřin. Nicméně se představili i jiní mistři. Silák a fakír Rainer Schröder z Německa dokázal svými zuby zlomit pět šroubů upevněných ve svěráku. Španělský rekordman Ramón Campayo překonal dva světové rekordy v paměťových disciplínách. Dokázal si zapamatovat 54 číslic, které mu problikly na displeji počítače na pouhopouhé dvě vteřiny. Festival znamenal i několik přírůstků do zdejšího Muzea rekordů a kuriozit. Třeba od panní Anny Počarovské, která složila největší obraz v České republice z puzzlí. Těch dílků je tam 18 tisíc a také složila nejrychleji známý obraz 'New York nikdy nespí', který je z 12 tisíc kousků a právě tento obraz bude k vidění v expozici Zlaté české ručičky."

Vladimír Machot přerazit rukou sto stavebních prefabrikátů, foto: ČTK
A kdo se stal letos rekordmanem roku?

"Těch kategorií je hned několik. Nicméně ty hlavní jsou samozřejmě mužská a ženská. V dámách se stala rekordmankou roku paní Pourová z Prahy, která je otužilkyní a při svém nejdelším pobytu v extrémně chladné vodě vydržela plavat 40 minut, přičemž ta teplota ve Vltavě měla pouze 1,5 stupně Celsia. V průběhu pokusu klesla její tělesná teplota až na 32,4 stupně Celsia. Nicméně po dvou hodinách po pokusu už sama radostně odkráčela domů, takže je vidět, že dlouhodobý trénink otužilců má svoje výsledky. Mezi muži se stal rekordmanem roku David Bryknar. To je kaskadér, který dosáhl rychlosti 270 kilometrů v hodině, přičemž byl tažen za automobilem, ovšem na svých botách. To je skutečně výkon, který mohou dělat pouze lidi, kteří se dlohodobě zabývají takovými kaskadérskými kousky.

Potom určitě stojí za zmínku rekordmanská síň slávy. Do ní letos vstoupil magnetický muž Karol Ostertag. Slovák, který dokázal ve svých 70 letech vzepřít 225 kilogramů. Kovovou zátěž si dát na svoji hruď, ruce spustit podél těla a tato extrémní váha mu na hrudi držela bez pomoci rukou. Druhým člověkem, který vstoupil do rekordmanské síně slávy je doktor Jan Skorkovský, světová jednička v oboru fotbalového driblování. Mimochodem, je to jediný člověk na světě, který dokázal uběhnout maratón, přitom si kopal s míčem a ten míč ani jednou nespadl na zem."