Za účasti Václava Havla byl ve Washingtonu odhalen pomník T.G.M.

Václav Havel při slavnostním odhalení pomníku T.G.M., Foto: ČTK

Václav Havel pokračuje v oficiální návštěvě Spojených států amerických, zřejmě poslední důležité cestě ve funkci prezidenta České republiky. Zpravodaje Českého rozhlasu ve Washingtonu Miroslava Konvalinu požádal o přiblížení prezidentova čtvrtečního programu kolega Josef Kubeczka.

Madeleine Albrightová a Václav Havel,  Foto: ČTK
RP: Jak probíhal třetí den návštěvy prezidenta Václava Havla ve Spojených státech amerických?

"Byl to den plný masarykovských vzpomínek. Na prvního československého prezidenta se vzpomínalo v místě, kde v roce 1918 vznikala Deklarace československé nezávislosti, kde se prezident Masaryk setkával s tehdejším prezidentem Woodrowem Wilsonem a na místech, která pro československou státnost měla velký význam. Hlavní bod nebyl o nic menší, než odhalení sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Je to velká, bronzová, čtyřmetrová socha Vincence Makovského, která se týčí na Ambassy Road na Massachusetts Avenue na začátku diplomatické čtvrti v centru Washingtonu, která Čechoameričanům trochu připomíná pražskou Malou Stranu. Nicméně je to začátek takové rezidenční čtvrti, kde kdysi bývala i československá ambasáda. Mezi vzácnými hosty byl samozřejmě prezident Václav Havel, ale také první slovenský prezident Michal Kováč a Madeleine Albrightová. Sochu odhalila pravnučka, poslední přímý žijící potomek prezidenta Masaryka, paní Charlota Kotíková, která poté řekla: "Jo to čest vidět tu sochu odhalenou v krásném prostředí Ambassy Road ve Washingtonu a vidět, jaký je o to zájem. Mně vždy tyto věci trošku dojmou a pohnou, když vidím, že někdo, kdo vlastně žil tak dávno a vytvořil největší spoustu práce skoro před sto lety, je pořád ještě tak živě v paměti a zřejmě něco znamená."

RP: Jaký byl zájem Čechů a Slováků žijících v USA o tento slavnostní akt?

Václav Havel při slavnostním odhalení pomníku T.G.M.,  Foto: ČTK
"Obrovský. Já jsem se krajanů ptal, zda někdy zažili něco podobného, takovou akci, kde by se scházeli krajané od Floridy až po Kalifornii, z Minnesoty, z New Yorku, z Chicaga, a oni to také nezažili. Samozřejmě ne vždy to byli krajané v té přímé linii. Často jsme potkávali i členy Sokola, kteří už jsou jiného původu, nicméně do českého Sokola stále chodí. Například tam byla newyorská skupina žen, které přišly v tradičních sokolských uniformách, byla tam také miss česko-slovenské komunity z Minnesoty. Byla tam také řada zajímavých osobností, například pan doktor Švejnar, byli tam všichni bývalí velvyslanci USA, kteří sloužili v Praze po roce 1989, snad s výjimkou Shirley Temple-Black."

RP: Zúčastnil se Václav Havel také konference věnované prvnímu československému prezidentovi, která předcházela odhalení pomníku?

"Tam prezident Václav Havel nemohl chybět, podobně jako prezident Kováč. Dostalo se mu tam vysokého ocenění - Madeleine Albrightovou, která celý ten blok moderovala, byl přirovnáván k prezidentu Masarykovi. Václav Havel pak řekl, že být na stejné židli není rozhodně snadné. Mezi hosty, kteří na konferenci vystoupili, byl Martin Šimečka, profesor Radim Palouš, ale také Jacques Rupnik a další."

Informace o čtvrtečním programu prezidenta Václava Havla ve Washintonu vám telefonicky přinesl zpravodaj Českého rozhlasu v USA Miroslav Konvalina.