Začínají Letní slavnosti staré hudby

Čtvrtek je první den, kdy se v Praze rozezní tóny staré hudby. Mezinárodní festival Letní slavnosti staré hudby se koná letos už podesáté. Hlavním tématem je tentokrát - "Tolik podob hudby - tolik podob lásky."

Letošní program přiblížila Jana Semerádová ze společnosti Collegium Marianum.

"Letošní rok máme připraveny lahůdky v podobě, která odpovídá tématu. Zvolili jsme téma o lásce, jsou to proměny lásky, to znamená, že půjde nejen o programy, kde uslyšíme světskou podobu tohoto tématu, ale i programy s duchovní hudbou, jako je třeba první koncert Amor Divino. Letos uslyšíme i hudbu středověkou a od středověku se dostaneme až do romantismu."

V rámci festivalu se pořádá devět koncertů, které se konají na atraktivních a známých místech Prahy - např. v Břevnovském nebo Anežském klášteře, Týnském chrámu nebo Letohrádku hvězda. Představí se čeští i zahraniční interpreti a soubory. První z nich hned na čtvrtečním úvodním koncertu:

"Na úvodním koncertě uslyšíme hudbu, která zněla v Praze. Je to trochu i naším cílem, abychom uváděli i neznámou hudbu, která ale stojí za to, aby byla uváděna na koncertních pódiích. K provedení těchto skladeb jsme pozvaly vynikajícího zpěváka Damiena Guillona."

Na dalších vystoupeních se pak posluchači mohou těšit např. na program s názvem Kvítí mezi trny, přibližující život tří světic Markéty, Barbory a Kateřiny ve středověké chorální tvorbě nebo na vystoupení Tma je mou útěchou, kde zazní anglické milostné balady ze 16. století.

Na jednom z koncertů budou ke slyšení písně Fryderyka Chopina na texty polských romantických básníků.

"Bylo to od nás možná takové smělejší, protože většinou končíme rokem 1800, ale myslím si, že tyto Chopinovy písně si zaslouží, aby byly slyšeny. Jejich interpretka Anna Mikoajczyk, je ideální interpretkou."

Polskou sopranistku bude doprovázet speciální klavír, který je kopií nástroje z počátku 19. století, podle pořadatelů proto půjde o ojedinělý zvukový zážitek.

Celý festival zakončí 11. srpna poloscénické představení Večer v Benátkách.