Zahraniční Čech 2012: Portrét Martiny Navrátilové

Martina Navrátilová, foto: Michal Pohorelsky, CC BY 3.0 Unported

Český rozhlas a Česká televize pořádají anketu Zahraniční Čech roku 2012. Od 27. srpna do 21. září vám postupně představujeme 20 osobností, kterým můžete poslat svůj hlas a zvolit Zahraničního Čecha roku. Dnes vstupujeme do druhé poloviny ankety portrétem tenistky Martiny Navrátilové. Příspěvek připravil Robert Mikoláš.

Martina Navrátilová,  foto: Michal Pohorelsky,  CC BY 3.0 Unported
Martina Navrátilová: "Já jsem hrávala s tátou mariáš, ale už si ho nepamatuju. Teď hraju heards, taky jsem se naučila bridge, ale mariáš už si nepamatuju."

Kdysi tak oblíbený mariáš je opravdu jednou z mála věcí, které už se Martina Navrátilová nevěnuje. Kromě jiných karetních her toho totiž stíhá opravdu dost. Od aktivit ryze soukromých po ty veřejné. Svými komentátorskými postřehy pravidelně osvěžuje televizní přenosy z grandslamových turnajů. Bojuje za práva menšin, stará se o charitu, vyzkoušela si, jaké to je soutěžit na veřejnosti v tanci. A pochopitelně stále se věnuje i sportu, který ji proslavil úplně nejvíc. Tenisu. Jen ve dvouhře získala 167 titulů, z toho 9 na trávě ve wimbledonu, kde nastupovala vůbec nejraději a kde v 21 letech vyhrála svůj první velký turnaj.

Martina Navrátilová: "...jsem si to jen užila, ona budoucnost přijde, jak přijde. To bylo taky trošku míň preasure tenkrát, že jo, jsme nebyly tak slavné, a teďka když kýchnete, tak to ví celý svět."

Facebook, Twitter ani další dnešní virtuální společníci Martinu Navrátilovou na začátku profesionální kariéry nepronásledovali. Ale to jistě nebyl ten důvod, proč výjimečná tenistka ke svému prvnímu grandslamovému vítězství ve dvouhře přidala ještě dalších sedmnáct. Jeden titul za druhým sbírala také ve čtyřhře. V roce 2006, krátce před svými padesátinami ormovala svou hvězdnou kariéru triumfem v mixu. Spolu s Bobem Bryanem porazila ve čtyřhře český smíšený pár Květa Peškeová - Martin Damm.

Martina Navrátilová: "Já jsem si myslela: na tom kurtě jsou dva Američani a tři Češi..."

- narážela Martina Navrátilová na svůj rovnoměrný vztah k rodné vlasti a Spojeným státům americkým, které ve svých osmnácti letech požádala o americký azyl a kam z komunistického Československa emigrovala.

"Já se někdy cítím trochu rozpůlená. Polovička je Američanka a polovička je Češka. Jsem celkem spokojená s oběma."

Těsně před svou padesátkou Martina Navrátilová říkala: "Jsem ráda, že kariéra je za mnou, a já si teď můžu dělat, co chci. Mám hodně plánů..." Tehdy nemohla tušit, že jí jeden mimořádně těžký soupeř bude chtít plány překazit. Na začátku roku 2010 jí lékaři diagnostikovali rakovinu prsu. Ale ještě v následujícím létě tenistka děkovala svým kamarádům, kteří jí pomáhali nejtěžší zápas života úspěšně zvládnout.

"Je opravdu důležité mít okolo sebe emocionální i fyzickou oporu, tak jsem tu pomoc přijala ráda," přiznala žena, kterou lidé neobdivují jen pro 59 grandslamových výher, ale také - a možná hlavě pro osobní statečnost. Včetně zřejmě největší sportovní soupeřky Martiny Navrátilové, Američanky Chris Evertové:

"Nemůžu o ní říct dost jako o člověku, jako o velké osobnosti. Martina se nikdy nebála být sama sebou, nikdy se nebála světu ukázat, kým byla a kým je. A právě díky tomu jsem se o ní toho tolik dozvěděla."

A třeba i to, že se Martina Navrátilová kdysi přiznala ke své lesbické orientaci, v době, kdy podobně otevřená prohlášení nebyla rozhodně obvyklá.

Pokud chcete dát hlas Martině Navrátilové, můžete tak učinit na webových stránkách www.zahranicnicech.cz. Hlasovat můžete i pomocí textové zprávy. Martině Navrátilové lze poslat hlas formou SMS ve tvaru ZC 11 na číslo 907 77 04. Cena SMS je 4 koruny. Vítěz ankety bude vyhlášen 28. září. Partnerem ankety je Týdeník Rozhlas a společnost Lasvit.