Zahraniční turisté míří do českých kempů

Foto: CTK

V letních měsících, v době prázdnin a dovolených ožívají kempy na březích českých jezer, rybníků a řek. Především levné ubytování láká nejen české, ale i zahraniční turisty. Během posledních pěti let se zájem o letní kempování zvýšil na dvojnásobek, tvrdí majitelé kempů, se kterými natáčel kolega Mikuláš Kroupa.

Foto: CTK
Ani o reklamu nestojí majitelé kempů na břehu Slapské přehrady na řece Vltavě. Mají tak plno, že musí odmítat i své pravidelné klienty. Do kempů totiž jezdí hlavně lidé, kteří nejenže chtějí na své dovolené ušetřit, ale ti, kteří mají blízko k přírodě. Jsou věrní svému místu u řeky, o které se i starají. Na nich je podnik závislý, tvrdí správce stanového kempu Cholín Josef Záruba.

"Jsoudva druhy lidí. Jedni bydlí někde v Praze v paneláku a nemají chatu. Proto si umístí stan nebo karavan v malebném kempu u řeky a jezdí sem pravidelně celé léto. Většinou přijedou i příští rok. Tito lidé tvoří zhruba polovinu našich zákazníků. Ti ostatní jesou tady jen na chvíli. Přijedou a druhý den pokračují v cestě. Mezi našimi zákazníky jsou velmi často i cizinci hlavně z Německa, Francie a Holandska."

Josef Záruba si myslí, že kempy mají být spíše přírodní oázou klidu. A ne místa plná pouťových atrakcí.

"My se tady snažíme udržet toto místo jako přírodní zákoutí. Nechceme tady atrakce, které naleznete v každém městě a vesnici. Ani reklamu neděláme. Prostě jí nepotřebujeme. Jezdí sem lidé, kterým toto místo doporučili jiní návštěvníci, který se tu líbilo."

Úspěch kempu se ovšem odvíjí podle počasí. Jakmile začne pršet, většina lidí odjíždí. Přes špatné počasí vydrží v kempu lidé, kteří mají blízko k přírodě, a kterým krátké nepohodlí dovolenou nezkazí.