Zájem o koupi pozemku je v Česku vyšší, než dříve

Typický pozemek v České republice má v tuto chvíli, dle našeho zjištění, výměru okolo 1200m², ilustrační foto: Miloš Turek

Jak se v Česku prodávají pozemky, je o ně vůbec zájem a pokud ano, pak o jaké? Na tyto otázky hledal odpověď server Sreality.cz a my se jim budeme věnovat v rubrice Panorama.

Typický pozemek v České republice má v tuto chvíli,  dle našeho zjištění,  výměru okolo 1200m²,  ilustrační foto: Miloš Turek
Začněme od toho, jak vypadá typický český pozemek, který se nabízí k prodeji. Popisuje jej Michal Zadák, manažer serveru Sreality.cz. "Typický pozemek v České republice má v tuto chvíli, dle našeho zjištění, výměru okolo 1200m². Cena za metr se pohybuje někde okolo 730 korun. 7 z 10 pozemků nemá přivedené sítě, nejvíce se tedy prodávají pozemky, které jsou nezasíťované. Finální částka za takový pozemek se většinou pohybuje kolem 1 milionu korun. Výjimky tvoří určité lokality, které jsou ekonomicky silné. Jsou to krajská města nebo rovinaté oblasti."

A nejčastěji jde o stavební parcelu, i když na prodej jsou také parcely komerční nebo např. pole. Nejdražší bývají pozemky samozřejmě v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji.

Největší zájem je o pozemky do 1000m², jejich cena je ale zároveň nejvyšší. Nejčastěji se totiž nabízejí v ekonomicky silných oblastech a prodávají je developeři, kteří koupí velký pozemek, zasíťují jej, rozdělí na parcely a následně prodají. Jiná situace je oblastech, kde je cena pozemků nejnižší.

"Vidíme, že v krajích, kde jsou nejlevnější domy, jsou i nejlevnější pozemky. Nejlevnější pozemky jsou v Královéhradeckém kraji, Pardubickém kraji a na Vysočině. Zde také lidé často řeší prodej a nákup pozemků jinou formou, než přes realitní kancelář."

Nejčastěji se prodávají nezasíťované pozemky,  ilustrační foto: Miloš Turek
Server vycházel ve svém průzkumu z údajů června až srpna letošního roku a v údajích o čase nebo ceně pozemků jde o mediánové hodnoty. Z výzkumu vyplynulo, že nejčastěji se prodávají nezasíťované pozemky. "Vzhledem k tomu, že kompletně zasíťované pozemky se často prodávají až za dvojnásobnou cenu, může být koupě nezasíťovaného pozemku velmi výhodná, tím spíš, že jde o pozemky s mediánovou výměrou přibližně 400m². Možná se zde potvrzuje i to, že Češi jsou stále národem kutilů a velmi rádi si svépomocí zajistí kompletní dosíťování pozemku."

Možné a leckdy i výhodné může být i zakoupení částečně zasíťovaného pozemku. Částečně zasíťované parcely se také nejrychleji prodávají. Na jižní Moravě, jihu Čech a Karlovarském kraji jejich prodej trvá okolo tří měsíců. Stejně rychle mizí kompletně zasíťované pozemky v Praze, na Plzeňsku a Jihomoravském kraji. Naopak nejdéle bude na svého kupce čekat kompletně zasíťovaný pozemek v Královéhradeckém kraji - 14 měsíců.

"I když se nejrychleji prodávají částečně zasíťované parcely, tak např. v Pardubickém kraji vidíte, že nezasíťovaný pozemek prodáte až třikrát rychleji, než částečně zasíťovaný. Právě tady se koupě pozemku bez sítí vyplatí, to je region, který je zajímavý."

Zájem o koupi pozemku je nyní vyšší, než byl v předešlých letech. Největší vliv na to mají nízké úrokové sazby u hypoték. Lidé si někdy berou hypotéky už na koupi pozemku, zřejmě častěji se ale snaží zaplatit pozemek ze svých peněz a zadlužit se teprve kvůli stavbě domu.