Zámek Český Rudolec vstává z popela

Foto: Zámek Český Rudolec

V lesích České Kanady nedaleko města Dačice na Jindřichohradecku leží Český Rudolec. Obci dominuje novogotický objekt přezdívaný Malá Hluboká, přestavěný ve stejném stylu jako slavný zámek Hluboká nad Vltavou. Rudolecký zámek dlouhá léta chátral a z původního architektonického skvostu je dnes troska. To neodradilo jednu akciovou společnost, která zámek a okolní budovy v roce 2009 koupila, a začala s kompletní rekonstrukcí. Zámek však veřejnosti zpřístupnila už dnes.

Foto: Zámek Český Rudolec
„Já vás vítám v prostorách zámku Český Rudolec. Ač působí jako absolutní ruina, tak má ve svém nitru spoustu zajímavých věcí k pozorování. Teď jsme u vchodu a již tady vidíme první pozůstatky vodní tvrzi. Po vaší levé straně je kamenná zeď, ještě budeme procházet zámkem, uvidíte těch pozůstatků hodně.“

Se zástupcem majitelů a průvodcem Tomášem Procházkou jsme vstoupili do zámku, kde jsou prakticky jen obvodové zdi, původní dochovaná schodiště ze 14. století, vnitřní atrium a věž. Nicméně i prázdný objekt určený k rekonstrukci nabízí návštěvníkům neobvyklou prohlídku. Mimo jiné také proto, že Rudolecký zámek byl přestavěn jako nepravidelný mnohoúhelník a v celém prostoru nenajdeme jediný pravý úhel. Průvodce dále zdůrazňuje ojedinělou možnost sledování stavebního vývoje v uplynulých letech. Pokračuje Tomáš Procházka.

„Stěny jsou staré 400-500 let. Není to tak tradiční vidět někde jinde, a současně ten paradox a možná i šok toho zásahu. Zrovna vcházíme do místnosti, kde jsou nad námi komplet stropy z hurdisek překlenuté stěnou z dutých cihel v provedení z roku 1989. Tak tohle si mnoho turistů bere jako zajímavý zážitek a doklad toho, jaký byl vztah k památkám v dřívějších dobách.“

Foto: Zámek Český Rudolec
Zámek v Českém Rudolci pamatoval kromě nevhodných stavebních zásahů z dob minulého režimu i lepší časy. První zmínky o gotické vodní tvrzi pochází z roku 1342 a v průběhu staletí zámek došel mnoha úprav. Během nejvýraznější barokní přestavby v 17. století přibyly k zámku skleníky, pivovar, romantické zahrady a anglický park. Po ničivém požáru v roce 1857 jej tehdejší majitel, rytíř Michael Anggelo von Picchioni přestavěl ve stylu tudorovské novogotiky. Rudolecký zámek byl jedním z prvních objektů přestavěný v tomto stylu, známá Hluboká nad Vltavou prošla podobnou přestavbou o pár let později. Rod Piccioni musel po skončení druhé světové války zámek opustit a od té doby objekt chátral. Své znovuzrození prožívá až v posledních letech a návštěvníci jeho originální prohlídky za dobrovolné vstupné oceňují:

„Naposledy jsem tudy projížděla asi tak před deseti lety a litovala jsem, jak je takový krásný objekt zdevastovaný. Určitě za dob své slávy musel vypadat pěkně. Jsem velice ráda, že se tady objevila skupina lidí, kteří mají zájem na obnově této památky. Bude to ku prospěchu všem a moc se mi to líbí.“

Foto: Zámek Český Rudolec
„Prohlídka je opravdu netradiční. Protože my jsme se sem dostali úplně náhodou a přiznám se, že se nám taky stalo poprvé, co jsme šli na prohlídku objektu, který není funkční. A o to víc se těšíme, až se budeme moci za několik let podívat na tento objekt zrekonstruovaný.“

Současní majitelé zámku a přilehlých objektů mají s areálem velké plány. Vedle zámku chtějí obnovit bývalý pivovar a zájezdní hostinec, zrekonstruovat přilehlé budovy a zřídit turistické centrum. Obec Český Rudolec ale mimo památkového objektu láká ještě jednou zajímavostí. Více už Petr Zeman, předseda občanského sdružení Paměť Rudolecka.

„V Rudolci je zajímavá sakristie v kostele, kde jsou fresky z korunovace Karla IV. Ty fresky jsou někdy z roku 1420. Když přijedou turisté v neděli, tak o půl desáté je mše a od deseti končí. Když poprosí pana faráře, tak jim určitě sakristii ukáže a popovídá jim, co všechno je na těch freskách vyobrazené.“

Návštěvníci se také mohou těšit na tradiční Rudolecké kulturní a historické slavnosti. Jejich třetí ročník začne 7. července a turistům nabídne třeba rekonstrukci bitvy z období napoleonských válek nebo ukázky historického šermu. Více se dozvíte na webových stránkách www.zamek-ceskyrudolec.cz.

10
49.068242940000
15.322837830000
default
49.068242940000
15.322837830000