Zámek v Dačicích odkrývá své poklady

dacice_zamek.jpg

Portrét od Františka Kupky, unikátní knihovny nebo výstavu historických oděvů. To vše, a mnohem více, najdeme na jihočeském zámku Dačice. Zámecké pokoje prošly dlouhou rekonstrukcí a návštěvníkům nabízí expozici ve zcela novém pojetí.

Během téměř padesátiminutové prohlídky mohou lidé nahlédnout do života rodiny Dalbergů na přelomu 19. a 20. století. V nově opravených interiérech v empírovém stylu návštěvníci uvidí obrazovou galerii, přírodovědeckou sbírku nebo původní tapety z počátku dvacátého století. Na trase turisty čeká i několik unikátů. Více už kastelán zámku Jan Mikeš.

"Tady je vlastně ten nejcennější obraz, od Františka Kupky. To je obraz Terezy Dalbergové, která zemřela velmi mladá. Její tatínek si podle fotografie, kterou tu máme vystavenou, nechal u tehdy mladého nadějného Kupky namalovat její portrét. Je i signovaný. Vzhledem k tomu, že Kupka řadu těch svých raných obrazů ničil, nebo se nedochovaly, tak je to jedna z mála ukázek jeho rané tvorby."

Chloubou zámeckých interiérů jsou kromě haly s empírovým samonosným schodištěm také proslulé zámecké knihovny. Nechali je vybudovat členové šlechtických rodů Osteinů a Dalbergů. Nejstarší kniha jejich sbírky pochází z roku 1532. Bohatý knižní depozitář je umístěn jednak v sále s empírovou výzdobou ze 30. let 19. století, a dále ve Velké knihovně z období pozdní secese. Pokračuje kastelán Mikeš.

"Je tady nějakých sedmnáct tisíc svazků psaných ve 12 jazycích. Ty knihy jsou shromažďovány už od 18. století. Je tady zahrnuto několik menších knihoven, každá generace Dalbergů tu má takové svoje oddělení. Například Fridrich Egbert tu knihovnu nechal vyzdobit soškami, kdy tu najdeme císaře Franze Josefa, papeže Pia, a na druhé straně je Edison, Zeppelin nebo Eskymák."

Po skončení prohlídky mohou turisté navštívit zámeckou galerii. Do konce září jsou zde k vidění historické oděvy a doplňky z 18.až 20. století. Jak říká kastelán Jan Mikeš, některé vystavené šaty bychom jinde hledali marně.

"Teď jsme zrovna před dvěma velmi unikátními uniformami. Jedna představuje frak císařsko-královského komořího, a hned vedle je moravská stavovská uniforma. Ty uniformy byly zavedeny během napoleonských válek a pokud je nám známo, tak kompletní uniforma je pouze v Umělecko-průmyslovém muzeu. My k ní navíc máme dochovanou ještě jednu moravskou, a jednu českou. Protože Dalbergové měli panství jak na Moravě, to znamená v Dačicích - jsme historicky moravský zámek - tak i v Čechách."

Zámek leží ve městě Dačice v nejjižnějším cípu Českomoravské vrchoviny. Jeho historie sahá do 16. století, v průběhu let se tu vystřídalo několik šlechtických rodů. Od roku 1809 zde žili právě Dalbergové, kteří zámek vlastnili až do smrti posledního člena rodiny v roce 1940. Poté připadl dačický zámek rodu Salmů a po druhé světové válce byl podle Benešových dekretů zestátněn. Pro veřejnost je otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin.