Zapomenutá Praha

'Zapomenutá Praha'
0:00
/
0:00

V prostorách barokního Clam-Gallasova paláce v pražské Husově ulici ještě do konce srpna potrvá výstava fotografií, nazvaná Zapomenutá Praha. Čeká ji ale pokračování, a to v Lucemburku, kde se letos představí od 9. do 29. září. Výstava nabízí ojedinělý pohled na stavební proměny hlavního města na přelomu 19. a 20. století. Na další podrobnosti jsem se zeptala kurátorky výstavy Renaty Zikmundové.

"Návštěvníci můžou vidět soubor 65 fotografií staré Prahy, zhruba Prahy před 100 lety. Tento soubor fotografií je rozdělen na pět tematických okruhů. Prvním je okruh Pražského hradu, kde jsou vlastně vidět proměny panoramatu Hradu, jak byly dostavovány třeba jednotlivé budovy, které jsou součástí Pražského hradu. Především je vidět velká změna na budově chrámu sv. Víta, který byl dostavěn až v podstatě počátkem 20. století.

Druhý okruh prochází Prahou a starými ulicemi a tady můžeme vidět proměnu jednotlivých jak domů, tak samozřejmě celých bloků, které zmizely. Pak jsou tam zajímavosti, které určitě návštěvníky potěší, jako jsou staré tramvaje, tramvaj jak tažená koňmi, tak samozřejmě stará elektrická tramvaj, takové specialitky, jako tramvaje jezdící přes Karlův most a podobně.

Oddíl Stavební proměny - novostavby 19. století - tady právě návštěvníci můžou vidět třeba fotografie, jak vypadalo Hlavní nádraží, když bylo postaveno na konci 19. století. To nádraží tady vydrželo zhruba 6-7 let, poté bylo zbořeno a postaveno do současné podoby, jak ho může návštěvník vidět dnes. Samozřejmě, bez kulis dálnice a všech těch ostatních moderních součástí dnešní Prahy.

Poslední je okruh Život v městských ulicích a ve městě vůbec, ten, bych řekla, je takový nejpitoresknější, nejzajímavější alespoň z hlediska dokumentu doby. Jsou vidět lidé v dobových oblečeních, při činnostech, které dneska už určitě nepotkáme. Různí prodavači, ať už párků, kaštanů, například je tam vidět i povoz, který svážel kdysi opilé lidi. Jsou tam samozřejmě vyfoceni městští strážníci a jsou to takové postavičky, které určitě dokreslují tu atmosféru."