Zásady humanitní etiky a Pozdravy

T.G.Masaryk (left) a Karel Čapek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Literární naslouchátko nabízí texty dvou autorů. Přestože každý sám byl osobností výrazného zaměření, měli názorově mnoho společného. To je svedlo dohromady při práci na jedné knize. Jmenovala se Hovory s T. G. Masarykem. Jak tušíte, osobnostmi, o kterých je řeč, jsou spisovatel Karel Čapek a filosof a politik Tomáš Garrigue Masaryk.

T.G.Masaryk (vlevo) a Karel Čapek, foto: ČTK
Masaryk byl jedním z mála filosofů v dějinách lidstva, pro něhož byla právě etika hlavní a určující nejen filosofie, ale lidského jednání vůbec. Morálka v jeho pojetí splývá s humanitou a je nerozlučně spojena s každodenním životem člověka: s jeho myšlenkami, s jeho jednáním, s jeho záměry i drobnou, nejvšednější prací. Nabízíme teď ukázku z jeho knihy Ideály humanitní (vyšla roku 1901). Na nahrávce z roku 1999 účinkuje František Derfler.

Z díla Karla Čapka bychom v této souvislosti mohli vybrat třídílnou knihu Hovory s T. G. Masarykem. My ale sáhneme po jedné z Čapkových drobných próz. Jmenuje se Pozdravy. Vyšla v Lidových novinách v den, kdy Čapek zemřel, 25. prosince 1938. Povídku přečetl v roce 1986 herec Jiří Adamíra. Pro účel tohoto pořadu je nahrávka mírně krácena.