Zaujalo nássssssss...Zoo Praha představuje i české hady

Zmije obecná, foto: Zdeněk Fric, CC BY-SA 3.0

Do zoologické zahrady se většinou chodí za exotičtějšími živočichy, než jsou ti, které můžeme běžně potkat při nedělní procházce. Protože je ale leckdy nepotkáme, přehlédneme nebo nepoznáme, setkání s některými z nich nám umožní třeba v ZOO Praha. Kromě domácích zvířat si v ní můžeme prohlédnout, pokud tedy budeme mít štěstí, i domácí hady. Kde a kdy se za nimi vypravit prozradí v rubrice Zaujalo nás kurátor plazů Petr Velenský.

ZOO Praha,  foto: Tomáš Adamec,  ZOO Praha
"Máme expozici na cestě, které říkáme Zakázanka. Byla obnovena před pár lety podél jižního svahu. Je to docela významné inženýrské dílo, protože ten náš svah je nestabilní. V polovině svahu, kde se to velmi hodí, protože je to nejteplejší místo v zoo a jedno z nejteplejších míst v České republice, jsou takové dvě velké voliéry s takřka kompletní naší herpetofaunou, tedy takřka s kompletním složením našich hadů a ještěrů, tedy spíše ještěrek.

Jsou tam takové dva zásadní prvky. Jednak představujeme plazy, kteří žijí na území zoologické zahrady a kteří jsou v rámci Čech velice vzácní. Je to užovka podplamatá a ještěrka zelená. My na ně máme záchranné projekty, chráníme je tady a představujeme je návštěvníkům. Oni je můžou vidět samozřejmě i volně, snažíme se, aby se jejich výskyt v zahradě rozšiřoval, ale vidět je mohou i právě v tom velkém teráriu. Druhým hlavním bodem je zmije obecná. My bychom chtěli tohoto hada demytizovat a zbavit veřejnost zbytečných obav z něj atd. Zmije obecná tam tedy má důležité místo."

Kdy by se tam člověk měl vypravit? Myslím v jakou denní dobu, aby ty hady zahlédl?

Zmije obecná,  foto: Zdeněk Fric,  CC BY-SA 3.0
"To je výborná otázka. Já musím říct, a můžu říct, protože jsem hlavní tvůrce této expozice, že z hlediska expozičního se mi to moc nepovedlo. Ono je to hodně veliké, rozsáhlé a je to přírodní areál a ti plazi tam žijí velice přirozeným způsobem života. No a plaz, který žije přirozeným způsobem života, není moc vidět. Ideální je se za nimi vydat v pěkných dnech dubna května. Potom v průběhu další sezóny spíše v proměnlivém počasí. Když jsou ohromná vedra, tak to jsou plazi zalezlí v zemi. Když je zima, tak jsou taky zalezlí. Když je ale proměnlivé počasí kolem 20 stupňů a sem tam vysvitne sluníčko, tak je výborná šance tam něco vidět."

Vy jste na tiskové konferenci hovořil o tom, že nerad říkáte, že někdo bude mít nějaký přírůstek. Jak je to ale třeba u těch hadů, daří se vám je množit?

Petr Velenský,  foto: Kristýna Maková
"Já myslím, že ano. Chov plazů prodělal v posledních dvaceti třiceti letech revoluci a tady v Zoo Praha má dlouhou a úspěšnou tradici. Dneska množíme kolem 35 druhů ročně. Snažíme se, aby chov a expozice našich druhů byla udržitelná. Abychom tedy namnožili mláďata tak, abychom mohli plynule střídat generace a nepotřebovali plazy příliš získávat z jiných zdrojů. To se nám docela daří. Každý rok se pyšníme řadou mláďat ještěrů, želv a samozřejmě i hadů."

Kolik těch hadů, teď myslím v té expozici českých hadů, je? Tedy pokud jdou zahlédnout...

Užovka podplamatá,  foto: Orchi,  CC BY-SA 3.0
"Vystavujeme tam 4 druhy hadů. Hady běžnější i vzácnější. Užovka obojková je náš nejběžnější had. Užovka hladká je také docela běžný had, ale veřejnost ji skoro nezná, stejně tak jako užovku podplamatou, která je spíše fenoménem těch teplejších oblastí a posledním hadem je zmije obecná. Jsou to tedy 4 druhy hadů, dohromady je tam okolo 30 jedinců. Opravdu jsme se snažili, aby jich tam bylo tolik, aby byli vidět, aby se ukazovali. Ale stejně...Oni jsou tak nenápadní, že návštěvníkovi dělá problém vidět dokonce i hada, který sedí venku a vyhřívá se. Vždycky jim proto ukazuji: támhle je, podívejte se, támhle ho můžete vidět."