Zdanění poslaneckých náhrad

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Prezident republiky nebude muset zdaňovat užívání Pražského hradu. Zasloužili se o to poslanci, kteří opravili původní znění vládního návrhu příslušného zákona když rozhodovali o tom, zda jejich poslanecké náhrady mají podléhat zdanění.

Tato zvláštnost byla zmíněna, když sněmovna diskutovala a poté i prosadila snížení platů ústavních činitelů o čtyři procenta v příštím roce se sporným zdaněním jejich náhrad. Senát kvůli těmto komplikacím chtěl nechat náhrady nezdaněné. Potíž je v tom, že v novele zákona o daních poslanci prosadili zdanění náhrad, ale v novele o platech ponechali pasáž, podle které náhrady dani z příjmů nepodléhají. Celý problém vznikl v důsledku přijetí tzv. Janotova balíčku úsporných opatření ke snížení schodku státního rozpočtu v příštím roce, vysvětlil poslanec za sociální demokraty Jeroným Tejc:

"Je evidentní, že ten původní návrh ministra financí byl nejen z legislativního pohledu špatný. On byl špatný i z věcného pohledu, například přikazoval zdaňovat užívání Hradu prezidentu republiky, což si nedovedu představit, jak by nakonec k tomu docházelo. Byl špatný především z legislativního hlediska, kdy to řešil jen v jedné části. My se to pokoušíme napravit a já věřím, že k tomu dojde velmi brzy a budou náhrady poslanců a senátorů daněny."

Rozpory sněmovna vyřeší dodatečně. Návrh už připravila KSČM, říká poslankyně této strany Miloslava Vostrá:

"Ta novela je velmi jednoduchá. V podstatě z toho speciálního zákona vypouští z nezdanitelných položek tyto náhrady. Ministerstvem financí bude doplněna technika, jak to bude prováděno standardně, jako u každého zdaňování. Náhrady se prostě dostanou do příspěvků tak, jak jsou daně z příjmu s jednotlivými příspěvky, zdaňovacími výhodami pro zaměstnance a tak dále. Přesně stejně budou zdaněny náhrady."

Rozdílné úpravy v zákonech budou podle některých senátorů znamenat, že náhrady zůstanou nezdanitelné. Ani prosté zrušení této části zákona by podle nich problém s náhradami nevyřešilo vzhledem k jejich provázanosti a charakteru. Například náhrady na stravu a reprezentaci bývají sloučené, takže jejich zdanění by prakticky nebylo možné provést. Přijatá norma se nelíbí i poslanci, občanskému demokratovi Michalu Doktorovi:

"Já řeknu zcela otevřeně, že jsem ten návrh nepodpořil z toho důvodu, že ten návrh ministerstva financí přijatý Poslaneckou sněmovnou považuji za nepoužitelný. Jsem přesvědčen, že na poskytování náhrad, které jsou nezdaněny, se od 1. ledna příštího roku nic nezmění, protože je ten návrh přijatý takovým způsobem, že odporuje jiným platným zákonům. Nebude tedy moct být uplatněn."