Země exilu byla etiopská. Velvyslanectví odhalilo zrekonstruovaný hrob plukovníka Rosíka

Hrob Vítězslava Rosíka v Addis Abebě, foto: archiv MZV ČR

Vítězslav Rosík bojoval už v I. světové válce, v té druhé pak vstoupil do RAF a účastnil se slavné bitvy o Anglii. Po komunistickém převratu v roce 1948 zjistil, že bojoval na "špatné straně" - musel opustit armádu a před horším osudem odešel do exilu. Zakotvil v exotické Etiopii, kde je také pohřben. Jeho zrekonstruovaný hrob teď velvyslanectví České republiky v Etiopii odhalilo v Addis Abebě.

Vítězslav Rosík,  foto: archiv MZV ČR
O tom, že je plukovník Rosík v hlavním městě Etiopie pohřben, se vědělo. Kde přesně ale hrob je, jasné nebylo. Vlastně náhodou na něj narazil tehdejší vojenský přidělenec v Etiopii Zdeněk Carda.

"Já jsem po svém předchůdci našel fotografii toho hrobu, nicméně nenašli jsme hrob samotný. Věděli jsme, na kterém hřbitově se nachází, ale ten je poměrně rozsáhlý. Shodou okolností při jiné příležitosti, když jsme hřbitov navštívili, tak si moje manželka všimla hrobu s nápisem Vítězslav Rosík. Ve stejné řadě byly asi ještě dva hroby dalších Čechů, ale to na rozdíl od Rosíka nebyli vojáci."

Z Československa do Etiopie

Hrob nebyl úplně zničený, chyběl ale kříž a nápis na bílé kamenné desce byl velmi špatně čitelný. Hrob neměl také status hrobu válečného. Plukovník Rosík, rodák z Bzové, kde jej dnes připomíná pamětní deska, totiž nezemřel následkem nějaké válečné operace. Do Etiopie se dostal oklikou před Velkou Británii, kam zamířil v roce 1948. Československých vojáků a letců vůbec tam ale tehdy bylo více a jemu se nepodařilo najít odpovídající uplatnění.

Hrob Vítězslava Rosíka v Addis Abebě,  foto: archiv MZV ČR
"V Británii se potkal s Bohuslavem Tobyškou, který byl také voják. Pan Tobyška byl v kontaktu s etiopským císařem, tehdy jím byl Haile Selassie I., a Vítězslavu Rosíkovi nabídl, že by mohli společně odejít do Etiopie a působit tam. Na začátku 50.let k tomu došlo. Z knihy pana Tobyšky víme, že oba pomáhali budovat v Etiopii letectvo a leteckou školu. Školili nejen vojenské piloty, ale i ty civilní."

V roce 1955 Vítězslav Rosík zemřel. Jeho hrob postupně chátral, peníze na opravu nakonec poskytla česká vláda, a tak mohl být 12.března slavnostně odhalen. Pietního aktu se kromě českého velvyslance Karla Hejče účastnila i britská ambasadorka. Návštěvník hřbitova v Addis Abebě si na jeho hrobě může přečíst tento nápis: „Vaše zásluhy za vlast nikdy nezapomeneme. Budiž Vám země exilu lehká."