Zemřela wimbledonská vítězka Jana Novotná

Jana Novotná, foto: ČTK

Wimbledonská vítězka, olympijská medailistka a někdejší světová tenisová dvojka - to byla Jana Novotná. Česká tenistka zemřela v neděli ve věku 49 let.

Jana Novotná,  foto: ČTK
"Finálové vítězství bylo samozřejmě to nejhezčí, co se mi v tenisové kariéře mohlo stát. Byla jsem jen strašně moc ráda, že se mi to podařilo. Vůbec si nepamatuji, jak jsem ten mečbol vůbec zahrála, na to jsem se musela zeptat rozhodčího, jak to vůbec dopadlo. Každopádně jsem rychle vyběhla do svého boxu, abych se mohla podělit o tuhle radost se všemi, kteří mi na téhle cestě pomáhali a fandili,"říkala Jana Novotná v roce 1998, krátce po svém wimbledonském triumfu. Nebyl to zdaleka její jediný úspěch. Na okruhu WTA vyhrála 24 turnajů ve dvouhře a 76 ve čtyřhře, zvítězila ve Fed Cupu. V čem byla Novotná výjimečná, to vysvětluje reportér Jaroslav Plašil:

"Pokud to vezmeme z tenisového hlediska pak stylem servis-volej, což stále výjimečná věc. Ona byla ohromně precizní, cílevědomá a trpělivá. Musela také dlouho čekat, než se dočkala vytouženého wimbledonského titulu. Fanoušci si určitě pamatují, jak podlehla Němce Steffi Grafové, když měla velmi dobře rozehraný finálový zápas. Pak si ale také pamatují ohromnou radost po utkání s Francouzkou Nathalii Tauziatovou v roce 1998."

Chybět bude celému tenisovému světu

Jana Novotná,  foto: ČTK
Rok po wimbledonském vítězství Jana Novotná s profesionální kariérou skončila. Rozhodně však ne s tenisem. Pracovala jako trenérka, byla uvedena do Mezinárodní tenisové síně slávy a účastnila se charitativních a exhibičních turnajů. Na jednom z nich se setkala i se svou někdejší soupeřkou Steffi Grafovou.

"Když si na ni vzpomenu, vybaví se mi 29 zápasů, které jsme od začátku mé kariéry spolu odehrály, vybavuje se mi samozřejmě Wimbledon 1993, kdy jsme Steffi skoro porazila. Byla to spousta krásných zápasů a pro mě to byla čest hrát proti takové hráčce, jakou byla Steffi Grafová."

Jana Novotná žila na čas ve Spojených státech, před několika lety se vrátila do České republiky. V neděli 19. listopadu podlehla rakovině, zpráva o jejím úmrtí se objevila i na webových stránkách předních světových médií. A jak řekla její trenérka Hana Mandlíková, chybět bude všem, kteří se pohybují v českém i světovém tenisu.