Změny legislativy při odběrech DNA

Photo: European Commission

Ochrana osobních údajů zasahuje i do oblastí, jakými jsou např. data v obchodním rejstříku či sběr DNA. V rubrice "Ptejte se právníka o tom podrobněji hovořil předseda ÚOOÚ Igor Němec.

Foto: Evropská komise
První iniciativa v podání ÚOOÚ se týká změn v obchodním rejstříku.

"Obchodní rejstřík potřeboval změnu i na základě tlaku občanů. Na internetu je skutečně u nás veden nadstandardně evropsky. Jsou tam rodná čísla členů správních rad a jejich podpisové vzory veřejně přístupné, tak to je v rozporu s principy ochrany dat. Už máme zpracovanou analýzu a jsme přesvědčeni, že ve spolupráci se Senátem a ministerstvem spravedlnosti se nám ji podaří uskutečnit."

Další iniciativa se týká DNA.

"Připravili jsme zásady ke změně zákona o DNA. Databáze je totiž příliš rozšířená, u nás působí mnoho soukromých společností, které za různým účelem sbírají DNA a málo informují žadatele, jak dlouho ji budou uchovávat a zda ji nepoužijí k jinému účelu. Je to mimo zákonný režim. Co se týká státních institucí, tak je to stejné. I zde je nutné upravit komu a za jakým účelem lze DNA odebrat. Potěšil mě předseda vlády Petr Nečas, protože ve vládním prohlášení je i příprava zákona o DNA. Pokud by se nedělalo mnoho zbytečných odběrů, tak by to státu samozřejmě ušetřilo spoustu peněz. Jedná se také o možnost zneužití, neboť z informace o vaší DNA se lze dozvědět vlastně úplně všechno. Tyto údaje by pochopitelně velmi zajímaly zaměstnavatele, pojišťovny či farmaceutické firmy."


V případ jakéhokoliv dotazu, týkajícího se nejen českého právního řádu, ale i mezinárodní problematiky nás neváhejte kontaktovat na mailové adrese:cr@radio.cz.

Děkujeme.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio