Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Unii svobody po Vrbíkovi opouští i Marian Bielesz, v klubu zůstane

Poslanec Marian Bielesz se rozhodl vystoupit z nejmenší vládní strany Unie svobody-DEU. Bielesz je už druhým poslancem US-DEU, který se k takovému kroku odhodlal. Tento týden rozkolísal křehkou vládní koalici sociální demokracie, KDU-ČSL a US-DEU odchod Tomáše Vrbíka. Bielesz prohlásil, že nechce, aby současná koaliční vláda padla, protože v současné situaci nevidí lepší řešení. "Nechtěl jsem to rozhodnutí dělat pod vlivem emocí nebo zbrkle, pod vlivem nějakých tlaků," řekl.

Vláda by podle Bielesze měla nyní hledat takové kompromisy, aby i Unie svobody mohla naplnit svůj volební program. Pokud se navzdory jeho a zřejmě i Vrbíkově ochotě uzavírat kompromisní řešení, sociální demokraté rozhodnou pro menšinovou vládu s podporou KSČM, bude to jen rozhodnutí ČSSD, upozornil Bielesz. "Není pravda to, co řekl pan (ministr práce a sociálních věcí Zdeněk) Škromach, že je vháníme do náručí komunistů," řekl poslanec ČTK. Další osud Unie svobody-DEU nechtěl komentovat, poznamenal pouze, že společně s Vrbíkem na problémy dlouhou dobu poukazovali. Do jiné strany však vstupovat nehodlá.

Desetičlenný poslanecký klub Unie svobody-DEU tak má od pátku čtyři nestraníky. Vedle Vrbíka s Bieleszem do něj totiž patří i nestraníci Táňa Fischerová a Svatopluk Karásek.

Odchod poslance Vrbíka a nyní i Bielesze z US-DEU opět rozkolísal již tak křehkou vládní koalici sociálních demokratů, lidovců a unionistů, jejíž existence záleží na podpoře všech 101 koaličních poslanců ve sněmovně. Vyostřila se také situace uvnitř samotné unie, která se dlouhodobě potýká s odlivem voličů i členů. Po Vrbíkově odchodu vedení US-DEU tvrdilo, že situace není nijak dramatická a Vrbíkův krok koaliční spolupráci neohrozí. Místopředseda sněmovny Ivan Langer (ODS) míní, že ODS může Vrbíkovi nabídnout "rozumnou s slušnou" komunikaci a možnost naplňovat volební program unie. "Není zase tak zásadně odlišný od programu ODS," řekl na dotaz novinářů v době, kdy ještě nebylo známo, že z unie odejde i Bielesz.

Špidla: ČSSD učiní vše pro naplnění programu nynější vlády

Sociální demokracie učiní podle premiéra a předsedy strany Vladimíra Špidly vše pro naplnění programového prohlášení současné vlády, kterou tvoří spolu s lidovci a unionisty. Špidla to v pátek řekl Právu a ČTK v souvislosti s možností, že by se ČSSD mohla vzhledem k situaci v Unii svobody-Demokratické unii začít spoléhat na tichou či oficiální podporu KSČM. Tuto myšlenku ve čtvrtek zcela neodmítl vicepremiér a místopředseda sociálních demokratů Stanislav Gross. "Sociální demokracie jako strana, která získala nejvíce (hlasů) ve volbách, učiní vše pro to, aby se mohlo naplnit vládní (programové) prohlášení, které bylo schváleno sněmovnou. Prostě poradíme si s čímkoli, co přijde," prohlásil Špidla. Podle něj nehrozí, že by se otevírala cesta k moci komunistům.

Podle dodatku koaliční smlouvy by unionisté museli odejít z vlády, pokud by všichni její poslanci nepodpořili klíčové koaliční zákony. Šéf US-DEU Petr Mareš pokládá dodatek, který vznikl v září 2002 po nesouhlasu unionistky Hany Marvanové s vládním daňovým balíčkem, za "vyhaslý". Špidla nechtěl říci, zda by ČSSD na dodatku trvala. "Prozatím není žádný důvod," podotkl.

Škromach, Ibl: ČSSD vyčká, jak se bude situace v US-DEU vyvíjet

ČSSD, která je nejsilnější vládní stranou, vyčká na další vývoj situace v Unii svobody-DEU, která je naopak nejslabším článkem koalice. "Míček je na straně Unie svobody. Bude záležet na tom, jak se budou poslanci chovat a jak budou dodržovat dohody vládní koalice," řekl ČTK po zasedání politického grémia ČSSD její místopředseda Zdeněk Škromach. "Dneska nejsme v situaci, že bychom nutně museli hledat novou formaci," soudí předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nevnímá prý to tak dramaticky a je přesvědčen o tom, že koalice bude schopna pokračovat dál beze změn. Situaci, kdy nějaký poslanec dělá problémy, třebas i sociálnědemokratický, považuje už za všední. Zaorálek na páteční tiskové konferenci nevyloučil ani to, že chybějící hlasy vlastních poslanců koalice nahradí hlasy opozice. Podle situace prý to dělala i v minulosti případ od případu. Důvody k trvání nynější vládní koalice jsou podle Zaorálka velmi silné. Je to především to, že ve sněmovně není kromě ČSSD jiná strana, jež by se mohla stát základem vládní koalice, dodal. "Když se ukáže, že Unie svobody nemá pod kontrolou svůj vlastní poslanecký klub, tak tu situaci budeme muset razantně a rychle řešit," pohrozil místopředseda. Zásadním signálem podle něj bude, když unionisté nezajistí podporu opatřením proti "šedé a černé" ekonomice.

Škromach připustil, že unionističtí odpadlíci mohou kalkulovat s tím, že si po přestupu do ODS, která už dala najevo, že by je přijala do svých řad, udrží poslanecká křesla i po budoucích volbách. Kalkulace s volebním vítězstvím občanských demokratů je podle místopředsedy jejich riziko. "Já si myslím, že to bylo i takto iniciováno," připustil předseda poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl, který je rovněž členem užšího vedení sociální demokracie. "Ódéeska může samozřejmě dělat cokoli," dodal. Škromach již dříve řekl, že řešení případné krize je "modré nebo červené".

Ibl uvedl, že podporu pro jednotlivé sněmovní návrhy hledá u opozičních klubů, tedy i u frakce KSČM, už dávno. "Pro mě to není úplně neznámá činnost," řekl. Něco jiného podle něj ale je spolupráce stran. Šéf poslanecké frakce si pamatuje i na to, že komunisté bezprostředně po parlamentních volbách nabídli ČSSD podporu její menšinové vlády. "Je to na rozhodnutí strany, nikoli mojí," poznamenal. Ibl by jednobarevnou vládu ČSSD s podporou KSČM nepovažoval za porušení usnesení bohumínského sjezdu ČSSD, které šéfům strany spolupráci s komunisty na centrální úrovni zapovědělo. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček dal ale ve čtvrtek najevo, že nyní o podobné nabídce neuvažuje.

Zaorálek kritizoval Klause za názor na integraci a financování EU

Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) kritizoval prezidenta Václava Klause za jeho názor na financování a integraci Evropské unie, který vyslovil v Bruselu při setkání s jejími představiteli. Klausova podpora zemí, které nechtějí rozpočet společenství větší než jedno procento jeho hrubého domácího produktu i za cenu zpomalení integrace, není v zájmu České republiky, řekl Zaorálek na páteční tiskové konferenci v Lidovém domě.

Méně peněz v rozpočtu unie by podle Zaorálka znamenalo také méně peněz pro Českou republiku. Klaus naopak soudí, že by bylo lépe integraci zpomalit, když na ni nejsou peníze. Kdo chce více společné evropské politiky, měl by si na ni podle něj připlatit. Důsledkem tohoto postoje by ale podle Zaorálka mohla být vícerychlostní Evropa.

Klausovo odmítání evropské integrace se všemi finančními důsledky podle Zaorálka neodpovídá politice české vlády. "Jsem přesvědčen, že Česká republika je na straně prohlubování integrace Evropské unie na straně formulování (společných) politik," uvedl šéf sněmovny. ČR podle něj musí mít jednotnou evropskou politiku, její představitelé se musí sjednotit na tom, co je pro zemi prospěšné, a to na mezinárodním poli hájit. Různé hlasy prezidenta a vlády mohou pozici země výrazně oslabovat, obává se šéf sněmovny.

Šéf sněmovny připomněl, že za formování zahraniční politiky je odpovědná vláda a prezident je pouze její součástí. "Nedovedu si představit, že by mohl prezident dělat nějakou samostatnou politiku v této věci," uvedl. Věří prý také, že komunikace o těchto věcech povede ke shodě.

Analytici: V únoru zdražovaly zájezdy a alkohol kvůli daním

Ceny zboží se v únoru proti lednovému růstu výrazně stabilizovaly. Meziměsíčně podle odhadu ekonomů vzrostly o 0,2 procenta. Důvodem bylo především zvýšení cen zájezdů. Podražil také alkohol, kde se se zpožděním projevilo lednové zvýšení spotřební daně. Naopak oproti předchozímu období se zklidnily ceny potravin.

Ceny podle ekonomů, které oslovila ČTK, ale v dalších měsících, především v květnu, porostou. Únorová čísla v pondělí zveřejní statistici. Ceny táhly v únoru vzhůru mimo zájezdů především tabák a alkohol. "Lednový efekt vyšších daní byl totiž minimální, obchodníci prodávali zásoby z minulého roku," upozornil Jan Vejmělek z Komerční banky. Více v únoru lidé zaplatili za kulturu, stravování a zdraví.

Spotřebitelé si zřejmě v únoru vydechli po pětiměsíčním rychlém růstu cen potravin. "Hlavní nápor sezónního zdražování ovoce a zeleniny již máme za sebou. Některé druhy ovoce a zeleniny dokonce zlevnily," uvedl hlavní ekonom Patria Online David Marek. Zlevnily také všechny druhy masa, které se často používají v českých kuchyních. Růst inflace mírnili také obchodníci, kteří vyprodávali zlevněné sezónní obuv a oděvy. Mírně protiinflačně působily také ceny v dopravě. Až do května, kdy se Českou republikou prožene daňová bouře, by se měla cenová hladina měnit jen pozvolna, uvedl Marek. Ve vzduchu ale stále visí otázka regulovaného nájemného, jehož změny by také nechaly citelnou stopu v inflaci. "Prozatím očekáváme, že na konci letošního roku se bude meziroční inflace pohybovat kolem 3,3 procenta," dodal.

Předsedové stran budou jednat o několika variantách reformy penzí

Na ministerstvu práce a sociálních věcí jsou v plném proudu práce na různých variantách důchodové reformy. Vláda premiéra Vladimíra Špidly by se v tomto tak důležitém bodě ráda dohodla i s opozičními stranami, aby reforma penzí měla co největší podporu. Další schůzka lídrů parlamentních stran na toto téma se bude konat 20. března, potvrdil v pátek ČTK ministr práce Zdeněk Škromach. Z tohoto setkání by podle něj měly vyplynout základní představy o budoucnosti důchodového systému, který by se jinak při očekávaném demografickém vývoji dostal do vážných finančních problémů. "Měly by tam (na schůzce) být dány základní představy míry solidarity nebo bohatosti či chudosti systému," dodal ministr.

Vládní strany dosud podporovaly takzvaný švédský model systému penzí, založený na fiktivních účtech pojištěnců. Nový systém by byl nadále financován průběžně, měl by však více zohledňovat skutečné vklady pojištěnců, což by se odrazilo na výši jejich důchodů. V rámci nutné dohody s opozicí se však zpracovávají i jiné možnosti. Jedna z nich, která se objevila i v tisku, je založena na dobrovolném rozhodnutí pojištěnců ukládat si část odvodů na soukromé účty u penzijních fondů. Uvažuje se o částce dvě procenta z odvodů. Kdo by této možnosti nevyužil, mohl by stále platit všechno do státního průběžného systému.

Vládní sociální demokracii se však tato varianta příliš nelíbí. "V žádném případě není toto naše představa důchodové reformy. Rozpracováváme tuto variantu, abychom mohli říci, co by to znamenalo, kdyby byl takový sytém zaveden," uvedl Škromach. Příliš pozitivně se na tuto možnost nedívají zatím ani komunisté. "Je to liberalizační postup, který spíše než lidem slouží finančním ústavům," řekl ČTK místopředseda sněmovny a poslanec za KSČM Vojtěch Filip.

Podle odborů by nejlepším řešením byla kombinace obou modelů. Spíše než připojištění do soukromých fondů by preferovaly fondy podnikové, do nichž by stejnou částkou jako zaměstnanci přispívali i zaměstnavatelé. Zvyšuje to odpovědnost zaměstnavatelů a hospodaření těchto fondů se dá také lépe kontrolovat, potvrdili ČTK předáci dvou velkých odborových centrál, Milan Štěch za Českomoravskou konfederaci odborových svazů a Bohumír Dufek za Asociaci samostatných odborů.

ČR a Rusko vyřešily ruský dluh; ČR získá 4,3 mld. Kč a zboží

ČR a Rusko podepsaly dodatek mezinárodní dohody, kterým uzavřely jednání o civilní části ruského dluhu. Zároveň vytvořily podmínky pro vypořádání celého dluhu. ČR tak získá přes čtyři miliardy korun a dodávky zboží. Dohodu podepsal náměstek ministra financí Ladislav Zelinka, řekl ČTK mluvčí MF Marek Zeman. Výše ruského dluhu byla asi 700 milionů dolarů, tedy téměř 19 miliard korun. Podle informací, které jsou k dispozici, získá státní rozpočet v letošním roce dvě miliardy korun a v příštím roce 2,25 miliardy korun. Dodávky zboží budou rozloženy do konce roku 2006. V dodávkách zboží Česká republika využívá programy speciálních dodávek pro ministerstvo obrany, dodávek palivových článků pro české jaderné elektrárny a dodávek elektrické energie pro export.

Ruská strana podle ministerstva financí ještě na konci roku 2002 trvala na striktním dodržování splátkového kalendáře. Ten byl rozložen do roku 2020 při ročních splátkách ve výši přibližně 40 milionů dolarů (asi 1,1 miliardy Kč). "Proto považujeme současnou dohodu za velký úspěch," řekl Zeman. Splácení ruského dluhu bylo rozděleno na část vojenskou a civilní. Zatímco civilní část má na starosti resort financí, vojenská část podléhá ministerstvu obrany. To nedávno otevřelo možnost získat jako část úhrady desítky vrtulníků Mi-24 a Mi-17. Původně obě strany jednaly o třech velkokapacitních transportních letounech Antonov An-70. Ruská strana později kvůli problémům nabízela Iljušiny Il- 76 MF.

Další Iráčané by se mohli školit v české státní správě a u firem

Do České republiky by mohla přijet skupina Iráčanů, kteří se budou školit v úřadech české státní správy a u českých firem. Řekl to ministr zahraničí Cyril Svoboda s tím, že vláda musí rozhodnout o tom, kolik peněz na nový projekt vyčlení. V Česku se již školili iráčtí diplomaté a české univerzity daly několik stipendií mladým Iráčanům. Nyní tedy přibudou i lidé z irácké samosprávy a iráčtí podnikatelé. "Tito lidé se stanou těmi, kteří budou definitivně naladěni na ČR," uvedl ministr po obědě s českými experty, kteří loni v Iráku pomáhali s obnovou infrastruktury. "Stále usilujeme o to, aby se pokročilo především v naší účasti na ekonomické obnovně Iráku," dodal ministr.

České firmy v Iráku dosud mnoho zakázek nezískaly. Nedávno kontrakt se dvěma iráckými společnostmi podepsal Strojexport P.T.A. Dohoda pro subdodavatelské práce však závisí na podpisu konkrétní zakázky. Zhruba před měsícem podepsala společnost Mars Jevíčko smlouvu na dodávku neprůstřelných vest.

Na obnovu Iráku česká vláda schválila 520 milionů korun. Podle ministerstva zahraničí nyní při Dočasné koaliční správě (CPA) působí 12 českých expertů. Většina jich je v Bagdádu, dva jsou v Basře a jeden v Jordánsku. Zabývají se oblastmi, jako jsou zavlažování a vodní zdroje, energetika, lidská práva, rozvodné sítě či ropná zařízení. Češi rovněž v Iráku školí policisty. V jihoirácké Basře loni působila česká polní nemocnice.

Krajský soud povolil vydání podnikatele Pachingera na Slovensko

Ostravský krajský soud povolil v pátek vydání slovenského podnikatele Patrika Pachingera, jenž je podezřelý z několika zločinů, k trestnímu stíhání do jeho vlasti. ČTK o tom informoval soudce Pavel Dolínek. Pachinger, jenž je nyní ve vydávací vazbě, proti rozhodnutí podal stížnost, a případem se proto bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Pachinger podle soudce svou snahu zůstat na území České republiky vysvětlil obavami, že jej na Slovensku nečeká spravedlivý proces. "Tvrdí, že se nedopustil žádných trestných činů a je stíhán neoprávněně. Má za to, že jeho případ je politicky podbarvený," dodal Dolínek.

Podle slovenské policie se Pachinger dopustil trestných činů spolu se slovenským miliardářem Jozefem Majským. Případ souvisí s nebankovními fondy Horizont Slovakia a BMG Invest, které nalákaly tisíce Slováků na vysoké výnosy a nakonec zkrachovaly. "Tiší společníci", jimiž se vkladatelé do fondů stali, pak o své peníze přišli.

Na Pachingera byl zatykač vydán loni 9. října a o den později ho zadržela česká policie v uprchlickém táboře ve Vyšních Lhotách na Frýdeckomístecku, kde požádal o politický azyl. Ministerstvo vnitra jeho žádost zamítlo jako bezdůvodnou.

Visegrádská čtyřka sjednotí postup při získávání peněz z EU

Země visegrádské čtyřky budou po vstupu do EU koordinovat postup při podávání žádostí o finanční prostředky z evropských fondů. Shodli se na tom ministři odpovědní za regionální rozvoj České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska, kteří v pátek podepsali v mariánskolázeňském hotelu Esplanade společné prohlášení o základních směrech při utváření regionální politiky. Ministři zaslali hlavní body prohlášení Michelu Barnierovi, komisaři EU zodpovědnému za regionální politiku. Souhlasili s návrhem Komise na podobu evropských fondů v letech 2007 až 2013. V souladu s návrhem budou všechny čtyři země prosazovat, aby největší část peněz směřovala do zaostalých regionů. Chtějí také společně postupovat při předkládání návrhů na budování důležitých dopravních tras.

Zástupci zemí visegrádské skupiny připustili, že mají mezi ostatními zeměmi přistupujícími do EU poněkud jiné postavení. Nespočívá v žádné exkluzivitě, ale spíše ve společných problémech. "Velká většina regionů v našich zemích například značně zaostává za členskými zeměmi EU v průměrné hrubé domácí produkci na jednoho obyvatele. Z evropských fondů musíme získat co nejvíce peněz nejen kvůli sobě, ale především proto, abychom se co nejdříve ekonomicky propojili s ostatními členskými zeměmi," konstatoval ministr Petr Němec.

Komisař RE přijal české aktivisty z oblasti lidských práv

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Álvaro Gil-Robles přijal v pátek ve Štrasburku přijal delegaci českého občanského sdružení Štrasburský výbor, které vešlo ve známost kritikou údajných nedostatků v práci Evropského soudu pro lidská práva. Jak ale ČTK řekl mluvčí výboru Dalibor Pech, námětem rozhovoru nebyla práce evropského soudu, ale "nízká úroveň ochrany lidských práv v České republice".

Mluvčí řekl, že Gil-Robles výbor požádal o shrnující, důkazy podloženou zprávu a slíbil, že se jí bude zabývat a že bude výbor informovat o svém postupu. Jako příklady porušování práv v ČR jmenoval mluvčí nedostatečnou ochranu práv rozvedeného otce na styk s dítětem nebo způsob řešení některých majetkoprávních sporů.

Ke vznášení kritik na adresu evropského soudu nebyl podle Dalibora Pecha při rozhovoru důvod, protože Gil-Robles nemá nad soudem výkonnou pravomoc. "To je věc vnitřní kontroly soudu a my chceme dělat vše pro to, aby z práce úředníků (soudu), kteří způsobují, že se stížnosti nedostávají do rukou soudců, vyvodili jejich nadřízení závěry," řekl Pech.

Štrasburský výbor loni na podzim vystoupil s tvrzením, že někteří čeští úředníci evropského soudu nepostupují k projednání soudcům některé stížnosti českých občanů a rovnou stěžovatele informují, že stížnosti byly zamítnuty. Soud, který je institucí Rady Evropy a rovněž sídlí ve Štrasburku, už tehdy toto tvrzení odmítl. Tento týden pak odmítl žádost výboru o nahlédnutí do některých svých spisů, uvedl, že výbor proti němu vede nemístnou kampaň, a ukončil s ním styky.

Česká velvyslankyně při Radě Evropy Vlasta Štěpová v telefonickém rozhovoru pro ČTK řekla, že čeští pracovníci evropského soudu se těší velmi dobrému renomé. "Evropský soud pro lidská práva má hodně vysokou pověst, a pokud jsem měla možnost jednat s jeho předsedou Luziem Wildhaberem, na českého soudce Karla Jungwierta a na české pracovníky soudu jsou ty nejlepší možné reference," řekla. Upozornila, že jisté frustrace z práce soudu zřejmě plynou z malé informovanosti českých občanů - například o tom, že soud není vyšší instance, která přehodnocuje rozsudky národních soudů, ale všímá si pochybení v oblasti lidských práv při soudním procesu, nebo o tom, že se na soud mohou obracet v českém jazyce. Připomněla také, že soud slouží 800 milionům občanů zemí Rady Evropy, takže se nedá čekat, že vše bude vyřešeno na počkání.

Zelení věří, že můžou získat více než jednoho europoslance

Strana zelených věří, že má ve volbách do Evropského parlamentu šanci získat více než jedno křeslo europoslance. Lídr kandidátky Jakub Patočka ČTK řekl, že úspěch v těchto volbách by pak mohl pomoci zeleným lépe prosazovat své představy i v domácí politice. Strana zelených v tomto týdnu zahájila předvolební kampaň sérií mítinků ve Středočeském kraji.

Soud zamítl žalobu Harracha týkající se zámku Hrádek

Královéhradecký okresní soud v pátek zamítl žalobu na určení vlastnického práva, kterou se potomek šlechtického rodu Ernst Harrach domáhal vydání novogotického zámku Hrádek u Nechanic na Hradecku a dalších pozemků a nemovitostí. Rozsudek dosud není pravomocný; Harrachův právní zástupce, Pavel Hrdina, nevyloučil, že se proti němu odvolá.

Žaloba na určení vlastnického práva napadala skutečnost, že po smrti posledního majitele zámku Jana Harracha nenásledovalo řádné dědické řízení a majetek byl zkonfiskován podle Benešových dekretů. Hrdina však tvrdí, že v momentě, kdy Harrach zemřel, mělo být zahájeno dědické řízení. "To se nestalo a následné konfiskační řízení neproběhlo tak, jak mělo," uvedl právník. Jeho názor však odmítají památkáři. "Trváme na tom, že konfiskace proběhla legálně v souladu s tehdy platnými zákony a nejedná se o ležící pozůstalost," řekl ředitel pardubické pobočky památkového ústavu Jiří Švec.

Harrach, který se kromě zámku Hrádek u Nechanic domáhá také pozemků a nemovitostí v Krkonoších a desítkách obcí, především v Královéhradeckém kraji, již dříve u soudů neuspěl s restituční žádostí. Loni ji definitivně zamítl Ústavní soud, který mu doporučil, aby zvolil jinou právní cestu. Podal proto na základě občanského zákoníku žalobu na určení vlastnického práva.

Státní zámek Hrádek u Nechanic, který loni navštívilo téměř 50.000 návštěvníků, je v Česku vedle Hluboké nad Vltavou nejvýznamnější stavbou inspirovanou stylem anglické gotiky. Zámek nechal v letech 1839 až 1857 postavit hrabě František Arnošt Harrach. Ernstu Harrachovi, nevlastnímu bratranci posledního majitele zámku Jana Harracha, je přes 80 let a žije v Rakousku.

Špidla vypovídal před komisí pro Diag Human, zvrat nepřinesl

Ani páteční výpověď premiéra Vladimíra Špidly nepřinesla zvrat v šetření sněmovní komise, která se zabývá případem vyrovnání České republiky se společností Diag Human. Stát jí musel vyplatit za poškození dobrého jména zaplatit 326 milionů korun a nyní mu hrozí ještě další několikamiliardová platba jako náhrada za obchodní ztráty firmy. Komisi se dosud nepodařilo prokázat něčí osobní zájem na poškození státu v této věci, řekla novinářům předsedkyně komise Hana Šedivá (ČSSD). "Stát dělal všechno pro to, aby ochránil zájmy státu v té věci. Firma Diag Human využila určité možnosti, které jí dává právní řád. V podstatě se nám nepodařilo prokázat, že by tam byl něčí osobní zájem, kromě (zájmu) firmy Diag Human, na tom, aby byl poškozen stát," uvedla.

Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara z obchodu sešlo. Vláda musela zaplatit odškodné, o čemž se veřejnost i poslanci dozvěděli až zpětně. Nyní se jedná o vyplacení náhrady za obchodní ztráty firmy. Diag Human původně požadovala asi dvě miliardy korun, částku ale nyní zvýšila o úroky z prodlení. "Tam by ta částka měla údajně narůst," uvedla Šedivá s tím, že rozhodčí řízení ještě neskončilo.

Advokát obžalovaného Čecha nepovažuje technické důkazy za silné

Technické důkazy v případu tzv. "studentské vraždy" ve švédské Uppsale jsou "nepříliš silné". Nadcházející proces s Čechem obviněným z vraždy 24leté české studentky v dubnu loňského roku bude tak pojednávat mnohem víc o zvažování indicií než o průkazném důkazním materiálu. V Uppsale to ČTK řekl advokát obžalovaného českého studenta Ola Nordström.

"Státní zástupce je přesvědčen, že vraždu spáchal můj klient a že motivem je jeho nenaplněná láska k oběti. Můj klient však vinu odmítá a pozadí svého vztahu k zavražděné vůbec nekomentuje," prohlásil Nordström, který tak při procesu bude žádat propuštění podezřelého na svobodu. "Obžaloba má v ruce prakticky jediný technický důkaz, jímž je DNA za nehty oběti. Nelze však prokázat, že se DNA dívčina kolegy nedostalo za její nehty při jiné příležitosti než při vraždě, připusťme například při jiném vzájemném fyzickém konfliktu, který ovšem nemusel skončit smrtí," dodal advokát. Zároveň ovšem připustil, že jeho klient nemá pro okamžik vraždy žádné alibi a svým zvláštním jednáním ve dnech, kdy k činu došlo, si rozhodně neprospěl. Devětadvacetiletý Čech je momentálně ve vězení v Uppsale, kde čeká na zahájení soudu.

Opilec napadl při převozu na záchytku posádku pražské sanitky

Osmnáctiletý opilý mladík napadl v noci na pátek posádku sanitky pražské záchranné služby, která ho převážela do záchytné stanice na Bulovce. Oba zaměstnanci museli být ošetřeni v nemocnici, jeden je hospitalizován. "Ta zranění budou lehčího typu, nicméně teď jsou v pracovní neschopnosti. Nevíme, jak se to vyvine," řekl ČTK zástupce ředitele záchranné služby Jaroslav Valášek. Opilec poničil také vybavení sanitky, policie škodu vyčíslila předběžně na deset tisíc korun. Vyslechla agresivního mladíka, napadené i svědky, sdělil mluvčí pražské správy Ladislav Bernášek. Násilníka policie podezřívá z poškozování cizí věci a ublížení na zdraví. "Vzhledem k tomu, že policejní komisař neshledal důvody vazby, je další vyšetřování vedeno na svobodě," dodal odpoledne Bernášek.

Záchranáři, především zdravotníci, se v posledních měsících stali několikrát terčem útoku. Mezi nejznámější patří případ z loňského dubna, kdy v Praze napadli posádku záchranné služby opilí muži po autonehodě. Opilec zbil záchranáře i letos v lednu v Praze - Kolodějích.

Kauza soudce Šalamouna skončí zřejmě u Nejvyššího soudu

Ministerstvo spravedlnosti se v kauze soudce Martina Šalamouna s největší pravděpodobností obrátí na kárný senát Nejvyššího soudu v Brně. Nesouhlasí totiž s únorovým verdiktem kárného senátu pražského vrchního soudu, podle něhož se Šalamoun nedopustil žádného profesního pochybení tím, že rozhodoval o platech svých tří kolegů a současně sám podal na stát stejnou žalobu jako oni. "Trváme na svém právním názoru," řekla v pátek ČTK mluvčí úřadu Iva Chaloupková. Ministerstvo, které v kárné žalobě požadovalo, aby byl Šalamoun zbaven soudcovské funkce, se podle ní vůči rozhodnutí vrchního soudu zřejmě odvolá. Zatím tak ale nemohlo učinit proto, že dosud od něj neobdrželo písemné vyhotovení rozsudku, uvedla mluvčí.

Šalamoun rozhodoval pracovněprávní spor svých tří kolegů se státem o výši platu a jejich nároky téměř v celém rozsahu uznal. Sám přitom podal stejnou žalobu, ve které chtěl po státu vyšší plat za červen 2002. Soudci žalovali stát, protože tvrdí, že podle služebního zákona platného od května 2002 měli brát řádově o desítky tisíc vyšší platy, než ve skutečnosti dostali. Ve sporu o výši platů loni uspělo 11 soudců Nejvyššího soudu u Městského soudu v Brně. S připomínkou se nejprve obrátili na svého zaměstnavatele, Nejvyšší soud. Když nepochodili, začali se o platy soudit u Městského soudu v Brně, kde v první instanci vyhráli.

Policie v noci odborářského šéfa Duška propustila, obviněn nebyl

Policie v noci propustila z cely předběžného zadržení předsedu Odborového sdružení železničářů Jaromíra Duška. O tom, zda bude obviněn, dosud nerozhodla, řekla ČTK její mluvčí Eva Miklíková. Dušek byl zadržen ve čtvrtek vpodvečer. Policisté ho předvedli, aby podal vysvětlení. Údajně poničil závoru na parkovišti u ministerstva dopravy. Podle Miklíkové se nyní zjišťuje, zda vznikla nějaká škoda. Pokud by přesáhla 5000 korun, mohl by být odborový předák obviněn z trestného činu, pokud by byla škoda nižší, řešila by se věc jako přestupek. "Případ ještě nebyl právně kvalifikován," uvedla Miklíková.

Dušek ČTK ve čtvrtek večer řekl, že si důvody svého zadržení neumí vysvětlit, zřejmě ale budou prý souviset s podezřením, že nemá platnou parkovací kartu. To však podle něj není pravda. "Dali na nějaké udání soukromé firmy, která má v nájmu sousední parkoviště," poznamenal. Podle mluvčí ministerstva dopravy Ludmily Roubcové však bezplatné využívání parkoviště u ministerstva skončilo v dopoledních hodinách 4. března. Po tomto datu již podle ministerstva není možné na místě bezplatně parkovat, pozemek převzala městská část Praha 1. Všichni, kdo parkoviště bezplatně užívali, byli podle Roubcové včas informováni.

Odborář zdůraznil, že jeho vůz má na parkoviště platný vjezd. Sám jej nicméně řídit nemohl, neboť odpoledne vypil trochu alkoholu. Dušek si zároveň postěžoval, že se k němu policisté chovali velmi hrubě a několikrát jej prohledávali, zda u sebe nemá zbraň. "Byla to šikana," tvrdil ve čtvrtek. Dodal, že své zadržení nese velmi těžko. Pohled přes mříže je prý velmi smutný.

Podle policejního mluvčího Ladislava Bernáška však Dušek policisty napadal urážlivými výrazy. "Muž měl po příjezdu policistů tendenci se z místa vzdalovat a nedbal ani jejich opakovaných výzev, ti tedy použili ... hmaty a chvaty," konstatoval Bernášek.

CVVM: Čeští vojáci by v Afghánistánu bojovat neměli

Česká veřejnost v naprosté většině odmítá nasazení českých vojáků do bojů v Afghánistánu. Proti jsou voliči všech politických stran; nesouhlas vyjádřili častěji starší lidé a ženy. Zjistilo to ve svém únorovém šetření Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nesouhlas s vysláním více než stovky příslušníků speciálních sil z Prostějova, kteří budou plnit úkoly v rámci operace Trvalá svoboda, vyjádřilo 75 procent dotázaných lidí. Pouze 17 procent respondentů s nasazením českých vojáků souhlasí. Odpor vůči vyslání české jednotky do bojové akce převažuje mezi stoupenci všech politických stran. U voličů ODS a KDU-ČSL s tímto krokem nesouhlasí kolem 70 procent dotázaných, příznivci ČSSD se vyjádřili proti z téměř 80 procent. Nejostřeji svůj nesouhlas dávali najevo voliči KSČM, kteří misi českých vojáků odmítli z 90 procent. Relativně nejmírnější postoj naopak agentura CVVM zaznamenala u lidí sympatizujících s občanskými demokraty. Z výsledků průzkumu také vyplývá, že nesouhlas sílí s rostoucím věkem respondentů; z hlediska pohlaví se proti plánované akci ve zvýšené míře stavěly ženy.

Rozjezd digitálního vysílání v ČR zatím provází řada otázek

Řada nevyřešených otázek zatím provází budoucnost digitálního vysílání v České republice. Například ředitelé televizí Nova a Prima Petr Dvořák a Martin Dvořák dali při pátečním jednání mediální komise sněmovny najevo, že potřebují dlouhodobější výhled, pokud mají investovat nemalé peníze do rozjezdu vlastního vysílání v této technologii. Aktualizovaná koncepce přechodu na digitální vysílání ale zatím nastiňuje jen vývoj do roku 2006. Ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU) prohlásil, že si je vědom některých nejasností. Podle něj je ale nutné začít aspoň s touto koncepcí a pravidly, jinak si začne "život hledat cestu sám". Připustil, že právě od komerčních subjektů čeká, že nabídnou takové produkty, které diváky zaujmou, a budou je tedy motivovat k tomu, aby si pořídili potřebné technické vybavení. Znamená to nákup buď přímo televize umožňující příjem digitálního vysílání, nebo takzvaného set top boxu, který starší přístroj této novince přizpůsobí. Mlynář chce, aby set top boxy byly v nižší sazbě DPH, ministerstvo financí je ale podle něj proti. Ceny Set top boxů se pohybují v tisících korun, nové, "digitální" televizory stojí zhruba 20.000 až 30.000 korun.

Digitální vysílání využívá odlišný způsob modulace než vysílání analogové. Jeho výhodou je nejen vyšší technická kvalita zvuku i obrazu a v budoucnu i nové interaktivní služby, ale i nižší nároky na kmitočtová pásma. Při využití současného systému je například nemyslitelné, aby v tuzemsku vznikl další celoplošný televizní okruh, digitální forma přenosu signálu by to umožnila. Přechod na digitální vysílání je celoevropský trend.

Mercedes-Benz zahájil v Plzni stavbu svého vývojového centra

Německá automobilka Mercedes-Benz začala v pátek stavět v plzeňské průmyslové zóně Borská pole technologické centrum za více než 200 milionů korun. Areál má být hotov v roce 2007 a v té době by měl zaměstnávat 170 lidí. Polovinu z nich budou tvořit absolventi plzeňské Západočeské univerzity. Vědecko-výzkumné centrum, jehož první objekt s 35 zaměstnanci bude otevřen už letos v červnu, bude vyvíjet, vyrábět a testovat prototypové díly všech typů vozů patřících do koncernu DaimlerChrysler. Uvedl to ředitel divize interiérů Mercedes Benz Engineering (MBE) Hans Wilhelm Knappe.

Malé pivovary rozšíří ještě letos řady svého evropského svazu

Sdružení malých nezávislých pivovarů v Evropě, které zastřešuje asi tisíc pivovarů, se ještě letos rozšíří o tři až čtyři evropské svazy malých pivovarů, tedy o dalších 200 až 300 firem. Přijetí dalších členů podle vedení svazu přispěje k udržení rovnoprávného postavení s velkými pivovary. V Bruselu chce sdružení přímo ovlivňovat tvorbu zákonů tak, aby trvalo daňové zvýhodnění nezávislých výrobců pěnivého moku. Na veletrhu Salima v Brně to v pátek řekl prezident evropského svazu Jiří Fusek. Největší zastoupení má ve svazu Německo, kde rovněž sídlí administrativa.

"Jednáme s pivovary ve Velké Británii, Francii a v zemích Beneluxu," uvedl Fusek s tím, že zájem projevili i výrobci ze zemí bývalé Jugoslávie a nyní i z Bulharska. Evropská organizace chce také v daleko vyšší míře než dosud propagovat pivní turistické cesty, a tím i zvýšit zaměstnanost v jednotlivých regionech.

Jiří Fusek je majitel Pivovaru Černá Hora na Blanensku a také předseda Českého svazu malých nezávislých pivovarů. Na jihu Moravy zůstali tři výrobci v kategorii malých, tedy s výstavem do 200.000 hektolitrů ročně. Nejméně firem tohoto typu je v západních Čechách a na Karlovarsku, kde se zřejmě nejvíce projevuje vliv Plzeňského Prazdroje, uzavřel Fusek.

Odborový svaz KOVO vyhlásil stávkovou pohotovost

Výkonné vedení Odborového svazu KOVO vyhlásilo v pátek stávkovou pohotovost. Chce tak přimět Odvětvový svaz hutnictví železa k pokračování sociálního dialogu například o vyšším odstupném, zajištění delších dovolených a zkrácení pracovní doby v hutích. OS KOVO o stávkové pohotovosti rozhodlo na mimořádném jednání sekce hutnictví a železa v Praze. Ke kroku směřujícímu ke stávce v odvětví hutnictví železa přistoupily odbory po osmi měsících neúspěšných jednání o kolektivní smlouvě vyššího stupně. Do stávkové pohotovosti se zapojí odboráři ve čtrnácti podnicích, sdělil předseda OS KOVO Jan Uhlíř.

EK potřebuje další informace o ČSOB, odmítá předpovídat výsledek

Evropská komise v pátek sdělila, že ještě nemá kompletní informace o tom, jaká státní pomoc byla před privatizací poskytnuta Československé obchodní bance (a v jejím rámci dříve IPB) a Agrobance. Není tedy zatím schopna předpovědět, jak dopadne šetření státních podpor těmto bankám. Řekl to mluvčí EK Tilman Lüder. Reagoval tak mimo jiné na několik zpráv z minulých týdnů, podle nichž EK hodlá záhy rozhodnout, že pomoc poskytnutá ČSOB nebude trvat po vstupu Česka do EU, takže nemusí posuzovat její oprávněnost z hlediska evropského práva. Naznačil, že budou zapotřebí další kontakty s českou stranou a šetření může trvat ještě dost dlouho; rozhodnutí by mohlo padnout až těsně před 1. květnem, kdy Česko vstoupí do unie.

Odborníci v generálním ředitelství EK pro hospodářskou soutěž vždy podezíravě hleděli na okolnosti převzetí IPB Československou obchodní bankou pod taktovkou belgické KBC; v bruselském zákulisí také aktivně lobovala japonská Nomura a její spojenci. Lüder dnes explicitně zdůraznil, že značné problémy shledává EK také v případě Agrobanky.

Komise dosud vyšetřila většinu případů státních podpor českému bankovnímu sektoru v 90. letech. Dospěla k závěru, že jí nepřísluší se zabývat pomocí poskytnutou Komerční bance, České spořitelně a desítce malých, vesměs zaniklých bank. Považuje ji za skončenou před českým vstupem do EU, bez dalšího zásadního vlivu na postavení těchto bank na trhu v období po vstupu.

MZe: Menší obce se budou muset při výstavbě čistíren sdružovat

Menší obce se budou muset sdružovat v projektech na výstavbu čistíren odpadních vod, aby dosáhly na peníze z Evropské unie. U tzv. kohezního fondu, který by se měl na financování významně podílet, je totiž limit na jednu akci nejméně deset milionů eur (330 milionů Kč). Na semináři k vodárenství po vstupu do EU v Poslanecké sněmovně to řekl vrchní ředitel sekce vodního hospodářství MZe Pavel Punčochář.

Splnění požadavků EU na ochranu životního prostředí si v oboru vodovodů a kanalizací vyžádá podle odhadů investice zhruba za 75 miliard korun. Na této sumě by se podle představ MZe měly podílet z jedné třetiny až 40 procent fondy EU, zejména kohezní fond, méně pak strukturální fondy. Kohezní fond bude vyžadovat sdružování obcí, aby byl splněn minimální limit investice. Tuzemským problémem je totiž to, že u části vodohospodářské infrastruktury se projevuje značná roztříštěnost vlastnictví, uvedl Punčochář. Další přibližně třetinu nákladů by měl nést stát, přičemž se podle Punčocháře uvažuje i o půjčce od evropské bankovní instituce. Asi třetina nákladů by pak měla zbývat na obce a investory z řad provozovatelů vodáren. Podle předpisů EU musí mít mimo jiné obce nad 2000 obyvatel odkanalizování a čistění odpadních vod. Města nad 10.000 obyvatel musí odpadní vody přiměřeně čistit od dusíku a fosforu.

Zákon zakazující muslimkám nošení šátků prý zasahuje osobní práva

Francouzský zákon zakazující mladým muslimkám nošení šátků do školy zasahuje do osobních práv a porušuje svobodu vyznání. Shodli se na tom v Praze účastníci diskuse Asociace pro mezinárodní otázky věnované francouzskému zákonu. Šátek není náboženský symbol a ani by tak neměl být chápán, muslimky ho nosí na základě náboženského předpisu, řekl Vladimír Sáňka z Islámské nadace v Praze. Také katolický kněz Tomáš Halík řekl, že zákon považuje za hanbu Francie, a také podle něj výrazně porušuje občanská práva. Myslí si, že pokud by byl zaveden, znamenalo by to zhoršení vztahů mezi islámskou komunitou ve Francii a většinovým obyvatelstvem. Sáňka poznamenal, že celá šátková aféra vypadá, jako kdyby Francouzi vnímali cizí věci jako na něco nebezpečného.

Nošením šátku plní muslimky náboženský předpis. Oblečení muslimských žen umožňuje, aby muslimka nebyla posuzována podle svého zevnějšku, ale svých schopností. Mnohé z nich šátek chápou jako součást své osobnosti a chrání je před pohledy cizích mužů. Navíc jeho nošením tyto ženy nezasahují do práv druhých. To potvrdila i česká muslimka, podle níž je šátek věcí osobní, je to součást oblečení a nikoho neobtěžuje. Poznamenala, že zákaz nošení šátků nepřinutí mladé muslimky k tomu, aby je odložily, ale spíš přestanou chodit do školy. A to bude znamenat jejich větší separaci, odloučení od společnosti.

Profesorka Königová se stane první rytířkou lékařského stavu

Letos poprvé ocení Česká lékařská komora svým nejčestnějším titulem ženu - Rytířkou českého lékařského stavu bude za mimořádné celoživotní dílo pasována v sobotu na Pražském hradě profesorka plastické chirurgie a popáleninové medicíny Radana Königová, která je světově uznávanou kapacitou v oboru léčení popálenin. ČTK to sdělil šéfredaktor časopisu ČLK Michal Sojka. Připomněl, že titul komora uděluje od roku 1996 lékaři, který se mimořádně zasloužil o etiku povolání, rozvoj medicíny a humanismu nebo projevil mimořádně statečný občanský či lékařský postoj. Za osm let ho získalo jedenáct lékařů, v prvním ročníku byli výjimečně oceněni hned čtyři.

Profesorka Königová (1930) byla řadu let přednostkou pražské kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a dosud zde pracuje. Lékařkou se stala po skončení studií na Univerzitě Karlově v roce 1955. Od roku 1962 pracovala na Vinohradech pod vedením zakladatele oboru profesora Františka Buriana. Postupně se specializovala na léčbu popálenin. Ve své vědecké práci se zabývala psychologickými a etickými problémy těžce popálených lidí. Zdůrazňovala význam rekonstrukční chirurgie v předcházení takzvané sociální smrti, kdy je člověk zdeformovaný popáleninovými jizvami vyřazen ze společnosti. Profesorka Königová je členkou mnoha národních i mezinárodních společností. V roce 1994 byla nominována na titul The Woman of Europe.

V pondělí na MDŽ stoupne podle obchodníků zájem o kytky a bonbony

Zákazníci budou mít v pondělí, kdy se slaví Mezinárodní den žen, větší zájem o květiny, bonboniéry či dárkové balíčky, předpokládají obchodníci oslovení ČTK. Vesměs ale nečekají, že by se MDŽ výrazně projevil v jejich tržbách. V žádném případě podle nich letos tento svátek v tomto ohledu nepřekoná Valentýna a zřejmě ani Den matek.

Naprostá většina velkých obchodních řetězců tak pro MDŽ nechystá speciální marketingové akce. Mezi výjimky patří Delvita, pro níž je MDŽ součástí kampaně Svátky jara. "Sice nijak nezměníme naší reklamní kampaň, ale znatelně uzpůsobíme sortiment a prezentaci," uvedl mluvčí Delvity Petr Uchytil. MDŽ, který se určitě v tržbách pozitivně projeví, si podle něj znovu začíná budovat své jméno.

Mezinárodní den žen, který se ve světě slaví od počátku minulého století, byl v české republice zdiskreditován komunistickým režimem a po roce 1989 opomíjen. Nyní ale v Česku vstupuje do další etapy své existence, protože jej novela zákona o státních svátcích zařadila mezi tzv. významné dny.

Brněnské Podobrazy oslaví v pondělí Mezinárodní den žen

Moderní oslavu Mezinárodního dne žen nabídne v pondělí brněnská kavárna Podobrazy v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí. Zkratku MDŽ pořadatelé rozepisují na pozvánkách jako "Muži, děti a ženy ženám". Program pořádá Gender centrum fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Český svaz žen, řekla ČTK Eliška Brimová z Gender centra. "Návštěvníci zhlédnou například menstruační pantomimické divadlo Lenoch a Spáč s pohádkou O Červené karkulce," popsala Brimová. Divadlo Kunst Macht Frei nabídne hru Žena je věčná inspirace. Flétnistka Jana Jarkovská vystoupí s pásmem Tanec kozičky. Lenka Košťáková si připraví autorské čtení pohádky O kůzlátkách. Pořadatelé dále slibují: břišní tance, projekce filmů, recitace a čtení z gender nekorektní literatury, stylovou výzdobu, chlebíčky a překvapení. Vstupné bude dobrovolné.

Pořádající brněnské Gender centrum je zaměřené na takzvaný problém gender, tedy vztahů mužů a žen. Jeho výzkum se zaměřuje na postavení a role mužů a žen ve společnosti či na sexuální menšiny. V některých grantech se zaměřuje na rovnost příležitostí jednotlivých pohlaví. Na fakultě sociálních studií mají být genderová studia od nového roku i samostatným studijním oborem. Centrum se prezentuje na internetu gender.pisi.cz.

O senátorské křeslo v Praze chce bojovat i písničkář Hutka

Písničkář Jaroslav Hutka bude zřejmě kandidovat v podzimních senátních volbách v Praze. O křeslo v horní komoře má usilovat jako nestraník za Cestu změny s podporou dalších menších stran sdružených v takzvané koordinační radě, tedy Unie svobody-DEU, Evropských demokratů, Sdružení nezávislých (SNK), ODA a Liberální reformní strany (LiRA). ČTK to v pátek řekla místopředsedkyně Cesty změny Helena Frankenbergerová.

Hutka již kandidoval do Senátu v roce 2002 - tehdy to bylo za Balbínovu poetickou stranu v okrese Plzeň-město. Ve stejném roce byl na pražské kandidátce balbínovců pro sněmovní volby. Ani jednou na parlamentní křeslo nedosáhl.

Na zbraslavském zámku je výstava čínské a japonské keramiky

Národní galerie v Praze připravila pro zbraslavský zámek, kde sídlí její Sbírka asijského umění, výstavu čínské a japonské keramiky a porcelánu. Výstava se jmenuje Pavilon orchidejí a představuje předměty ze soukromé sbírky významných českých diplomatů. Velkou část tvoří rozsáhlá kolekce kameniny a porcelánu, kterou sběratelé shromáždili při cestách po japonských keramických dílnách v 50. a 60. letech minulého století. Výstava potrvá do 6. června. Vedle keramiky a porcelánu najdou návštěvníci v expozici i kamenotisky, kaligrafii, tušové malby, železné konvice čajového obřadu, lidové řezby ve dřevě, bronzy a textilie. Uvidí ukázky produkce lokálních keramických dílen z 19. a 20. století a především keramiku určenou k čajové kultuře a čajovému obřadu. Mezi exponáty jsou díla významných japonských keramických mistrů, jako byl například mistr Kei Fudžiwara, ale též anonymní práce z center keramické produkce Mašiko, Seto, Onta, Hagi a další.

Podle autorů výstavy patří tento soubor k nejvýznamnějším kolekcím japonské keramiky tohoto období v Česku. Lze na něm rozeznat různé techniky a technologie, které se v keramických střediscích využívaly. Výstavě dal název prezentovaný soubor kamenorytů Setkání u Pavilonu orchidejí, který ztvárňuje téma setkání vzdělanců při kultivované zábavě spojené s uměleckou tvorbou. Událost z roku 353 se stala inspirací mnoha generacím pozdějších básníků a vzdělanců. Výstava dosvědčuje, že ještě před padesáti lety bylo možné v dílnách i na trzích východní Asie získat prvotřídní sběratelské kusy, do jejichž tvarů i barev s přírodní patinou se vtiskla estetická vytříbenost věcí každodenního života příznačná pro umění Východu.

Kašpárková si po vyřazení popláče, ale dál plánuje olympiádu

Trojskokance Šárce Kašpárkové zbyly po kvalifikaci na halovém mistrovství světa v Budapešti oči pro pláč. Skočila jen 13,87 metru, obsadila 21. pozici a finále ji opět minulo. Bývalá mistryně světa naposledy skákala mezi absolutní elitou, když byla šestá na MS v Seville v roce 1999. Průchod emocím po nejnovějším nezdaru nedala hned, prý si ale popláče až někde za rohem, aby to nikdo neviděl.

I soupeřky prý poznaly, že z očí bývalé medailistky z halových mistrovství světa i Evropy cosi zmizelo. "Povídaly, že jsem tam kdysi měla takové blesky, že jsem byla taková tvrdá. Teď prý tam vidí pohodu," vykládala po rozhovorech s Ukrajinkou Hovorovovou, Řekyní Vasdekiovou a několika výškařkami. "Že prý vypadám taková spokojená," usmívala se. "Asi ty hormony nějak na mě působí. Od narození Terezky brečím čím dál víc. Ale teď to udržím," pravila maminka téměř tříleté dcery.

Fotbalista Urbánek odchází z Olomouce do Spartaku Moskva

Český fotbalista Aleš Urbánek už patří Spartaku Moskva. Třiadvacetiletý olomoucký záložník, který v pátek v ruské metropoli úspěšně absolvoval zdravotní testy, se klubu upsal na čtyři roky. Přestupovou sumu ponechaly obě strany v tajnosti, ale v zákulisí se spekuluje o částce kolem třiadvaceti milionů korun.

Urbánkův přesun se zrodil bleskově. Ještě v pondělí se někdejší enfant terrible olomouckého fotbalu normálně připravoval s mužstvem, dnes už ho měli v péči lékaři ruského velkoklubu. Spartak po Urbánkovi sáhl i v reakci na nepovedený zápas 3. kola Poháru UEFA, v němž doma před týdnem podlehl Mallorce 0:3. Před vyřazením ho neuchránila ani výhra 1:0 ve Španělsku. Skutečnost, že devítinásobný mistr ruské ligy nové posile předložil čtyřletý kontrakt, svědčí o tom, že s Urbánkem má dlouhodobé plány.

Radost z Urbánkova odchodu nemá trenér Sigmy Petr Uličný. Tvrdí, že rychlonohý středopolař bude týmu na levé straně zálohy chybět. "Patří k nejlepším nahrávačům v lize a umí perfektně rozehrát standardku. Budeme ho muset nahradit z vlastních zdrojů, ale věřím, že v létě kádr na jeho postu někým doplníme," řekl Uličný. Urbánek odchází do Moskvy s vizitkou několikanásobného českého reprezentanta do 21 let a autora 13 ligových gólů, ke kterým potřeboval 124 utkání.

Teplické rozpaky z vyřazení vyvažuje vítězné loučení se Celtikem

Smíšené pocity se honí hlavou trenérovi Františku Strakovi po vyřazení teplických fotbalistů ze třetího kola Poháru UEFA. Po senzačních skalpech Kaiserslauternu a Feyenoordu Rotterdam v podzimních soubojích skončilo putování Teplic pohárovou Evropou v duelu se Celtikem Glasgow. Skotský gigant nezopakoval chyby předchozích soupeřů a partii se severočeským týmem věnoval náležitou pozornost.

Tepličtí fotbalisté v soutěži přesto zanechali výraznou stopu a vysloužili si všeobecný respekt. Ze šesti bitev se soupeři zvučných jmen odešli čtyřikrát vítězně, jednou remizovali a prohráli. Vyhořeli pouze jedinkrát; minulý čtvrtek v Glasgowě se zalekli prostředí a v oslabené sestavě podlehli 0:3. "V současné chvíli jsme udělali maximum. V Poháru UEFA jsme těžko mohli dosáhnout víc," mínil Straka.

Litovat vyřazení nebo se radovat ze středeční výhry 1:0 nad Celtikem v domácí odvetě? Tepličtí tápou. "Pořád mě strašně mrzí první zápas, který jsme si prohráli vlastními chybami a v podstatě tak přišli o možnost prát se doma o postup. Ale aspoň jsme viděli, co nám chybí k současné špičce," neubránil se dnes vzpomínce na krutou prohru Straka v rozhovoru s ČTK.

Středeční senzační výhra ale teplické rány částečně zahojila. "Opravdu mě strašně těší. Má velikou váhu a pro celý klub může mít do budoucna obrovský význam," těšil se Straka ze skalpu týmu, který předtím prohrál jen v zápasech Ligy mistrů s Bayernem Mnichov, Anderlechtem Brusel a Olympiquem Lyon. V domácí lize Celtic vyhrál už v ohromujících 25 zápasech v řadě.

Když se ve po středečním zápase potkal Straka s bývalým spoluhráčem z reprezentace a někdejší hvězdou Celtiku Lubomírem Moravčíkem, dočkal se lichotivého vysvědčení. "Říkal mi, Fero, kdybyste v odvetě přidali ještě jeden gól, tak by se Celtic strachy rozklepal," tlumočil teplický trenér obsah rozhovoru s nadšeným Moravčíkem, který ve středu přímo na místě sledoval marnou stíhací jízdu Teplic. V odvetě už měli Severočeši mizerné vyhlídky, ale vidina skalpu věhlasného soka je hnala vpřed. Tříbrankový náskok z prvního utkání si sebevědomý favorit uzmout nenechal. Z míry jej nevyvedl ani vedoucí Maškův gól. "Těžko říci jak by zápas vypadal, kdyby rozhodčí písknul Baldemu ruku v pokutovém území v první půli. Ale postup Celtiku v žádném případě zpochybňovat nechci a nebudu, je totiž naprosto zasloužený. I u nás situaci s přehledem kontroloval," uznal kouč.

Bez ohledu na to jej těší hlavně fakt, že jeho výrazně obměněné mužstvo konečně ukázalo svoji sílu. Po zimním průvanu v kabině, který odvál téměř polovinu základní sestavy z podzimní části, Teplice konečně zabraly. I když v sestavě chybí dlouhodobě zraněný kapitán Horváth a na jarní soupisku pro Pohár UEFA se nevešly všechny zimní posily. "Tvrdil jsem pořád, že jsme i takhle silní a proti Celtiku jsme doma předvedli výkon na hranici možností. Jenom potřebujeme čas," opakuje stále dokola Straka.

Teď už žlutomodří zase čelí starostem všedních dnů. Hlavně v ligové soutěži mají resty: možná i díky úspěchům v Poháru UEFA se na jejich poslední výkyvy hledělo se shovívavostí, ale teď "doba hájení" končí. Posledních devět zápasů bez výhry, čtyři utkání v řadě bez vstřelené branky, pád na desáté místo v tabulce - Strakův tým má ve zbytku soutěže co napravovat. A uspět chce i v domácím poháru, kde obhajuje vítězství.

"Moc dobře si naši situaci uvědomujeme. Tím, že jsem vypadli z Poháru UEFA, si každopádně trochu ulehčíme," připustil trenér. "Teď musíme hodit krásné vzpomínky z poháru za hlavu a soustředit se jen na tvrdou práci. Bude toho dost a já věřím, že do sebe výhrou nad Celtikem napumpujeme sebevědomí. Potřebujeme ho moc a moc," ví Straka.

Fotbalisté Teplic přišli o zraněného obránce Hunala

Minimálně v nedělním ligovém zápase proti Českým Budějovicím budou tepličtí fotbalisté postrádat klíčového obránce Tomáše Hunala. Důrazný třicetiletý stoper si ve středeční odvetě třetího kola Poháru UEFA proti Celtiku Glasgow natrhl zadní stehenní sval na pravé noze. "Podobné problémy jsem měl už v prvním utkání na Celtiku. Ve středu jsem to do 50. minuty necítil vůbec, ale pak se to zhoršilo a dohrával jsem jen se sebezapřením. A večer po zápase jsem už skoro nemohl chodit," popsal své problémy ČTK Hunal. Myslím, že vynechám i příští ligové kolo," odhadl Hunal. Severočeši tak v krátké době přišli už o třetí oporu ze základní sestavy. Mimo hru jsou s natrženými kolenními vazy kapitán Pavel Horváth a také útočník Jiří Kowalík, kterého trápí naražená záda.

Počasí v České republice:

V sobotu bude v Čechách oblačno až zataženo, během dopoledne postupně od západu místy se slabým sněžením. Na Moravě a ve Slezsku bude slunečno, odpoledne se ale od západu začne zatahovat a ojediněle sněžit bude i tam. Teploty -1 až +3 stupně, na horách 3 pod nulou. Jihovýchodní vítr může mít na jižní Moravě a Českomoravské vrchovině v nárazech rychlost do 70 kilometrů v hodině.