Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Polská policie našla u zadržených Pákistánců mapu s ambasádou ČR

Polská policie v neděli zadržela dva Pákistánce a jednoho Ukrajince. V jejich bytě našla mapy, na kterých byla tužkou označena důležitá polská letiště a také další místa, mimo jiné i v blízkosti české ambasády. České velvyslanectví proto zpřísnilo bezpečnostní opatření a v pondělí už před ním hlídkovali policisté vyzbrojeni samopaly. Policie nyní zjišťuje, zda jsou zadržení cizinci napojeni na teroristy.

"Zadrženy byly celkem tři osoby. Dva Pákistánci a jeden Ukrajinec," potvrdil policejní mluvčí Pawel Chojecki informaci, kterou dnes přinesl deník Gazeta Wyborcza. "Dokud neověříme vše, můžeme v souvislosti s vyšetřováním hovořit o mnoha variantách," komentoval spekulace o tom, že si cizinci na mapách označili potenciální cíl teroristického útoku.

Jeden ze zadržených Pákistánců ale tvrdí, že na mapách si zaznamenal místa, na kterých se nacházejí úřady kompetentní k vyřízení trvalého pobytu. S odvoláním na vyšetřovatele o tom informovala tisková agentura Polského rozhlasu. Deník Gazeta Wyborcza napsal, že na plánu polské metropole byla označena kromě české ambasády a varšavského letiště i britská ambasáda, městská synagoga a policejní ředitelství.

"Česká ambasáda přijala v souvislosti se zvýšenou hrozbou teroristického útoku přísnější bezpečnostní opatření, která ale nemohu blíže komentovat," řekl ČTK mluvčí velvyslanectví Petr Kubera. Zpřísněná ostraha českého zastupitelského úřadu mimo jiné znamená, že se do objektu nedostane nikdo, kdo není předem ohlášen. Na chodu úřadu by se ale tato zvýšená bezpečnost neměla projevit. "Probíhá tady normální každodenní běžná práce," dodal Kubera.

V bytě u zadržených cizinců podle listu Gazeta Wyborcza našli policisté kromě map také leták italských aerolinek Air Italia s plánkem letadla, na jehož trupu byly dva křížky. Dva Pákistánci pobývají v Polsku od 26. listopadu jako uprchlíci. Policie zatím nezveřejnila jejich totožnost.

Svoboda: Utéci z boje znamená udělat radost teroristům, a to my nechceme.

Ministři zahraničních věcí 25 zemí EU, stávajících a příštích členů, projednali v pondělí protiteroristické "menu" summitu EU, který se sejde v Bruselu koncem týdne. Madridské atentáty výrazně ovlivnily jeho program - předsedající Irsko nyní trvá na tom, aby se potírání terorismu stalo ústředním tématem. Po páteční schůzi ministrů vnitra také šéfové diplomacií souhlasili se jmenováním evropského koordinátora boje proti terorismu. Summit by se měl dohodnout také na znění "klauzule solidarity" pro případ teroristických útoků, která by byla vepsána do návrhu ústavy EU. Dalším prvkem je vytvoření operačního střediska pro výměnu zpravodajských informací.

Česká republika se všemi těmito plány souhlasí. "Vítáme spolupráci zpravodajských služeb," řekl ČTK ministr zahraničí Cyril Svoboda. V projevu na schůzi požadoval plné zapojení vstupujících států do těchto aktivit. "Zpravodajské informace zajišťují 80 procent našeho bezpečí. K čemu nám je čelit útoku, když už někdo dá nálož pod vlak - my musíme předem vědět, že se něco takového chystá." Uvedl, že bedlivě sleduje situaci kolem českého velvyslanectví v Polsku poté, co byl zadržen podezřelý Pákistánec s mapkou, na níž byl úřad ČR zakreslen.

Svým kolegům Svoboda vyložil, že vražedný teroristický útok v Madridu byl načasován na období před volbami a svědčí o tom, že teroristé se budou snažit ovlivňovat volební výsledky v Evropě. Volal po maximální jednotě v boji proti terorismu. "Musíme ukázat, že Evropa je jednotná a pevná ve spojenectví s NATO a se Spojenými státy, že nedovolí, aby nás teroristé rozdělili." Za možný podnět k rozkolu označil i úmysl vítězů španělských voleb stáhnout jednotky z Iráku. "Utéci z boje znamená udělat radost teroristům, a to my nechceme. Znamená to i nebezpečí nového štěpení v Evropě. To by bylo špatné," uvedl. Vyjádřil naději, že nová španělská vláda toto vše "ještě pečlivě zváží".

Pro bezpečnost šampionátu v hokeji se udělalo maximum, míní Gross

Pro bezpečnost návštěvníků i účastníků hokejového mistrovství světa se podle ministra vnitra Stanislava Grosse udělalo maximum. Ministr to řekl při pondělní prohlídce renovované ostravské ČEZ Arény.

Mistrovství se uskuteční na přelomu dubna a května v Praze a Ostravě. Gross nemá žádné informace o tom, že by bezpečnostní opatření byla podceněna. Po madridských útocích podle něho mají protiteroristická opatření vyšší prioritu než zabezpečení veřejného pořádku. Návštěvníci musejí během hokejového mistrovství světa počítat s důkladnými kontrolami. "Budeme se snažit, aby bezpečnost všech lidí, kteří přijdou, byla v maximální možné míře zajištěna," řekl ČTK šéf severomoravské policie Radim Pražák.

Špidla se v Madridu zúčastní státního pohřbu obětí teroristů

Český premiér Vladimír Špidla se ve středu zúčastní v madridské katedrále sv. Almudeny státního pohřbu obětí teroristických útoků, při nichž 11. března zahynulo ve španělské metropoli více než 200 lidí. Pietního aktu se zúčastní i ministr zahraničí Cyril Svoboda, oznámil to Úřad vlády. Oba politici se z Madridu společně přesunou do Bruselu, kde ve čtvrtek začíná summit EU. Ještě před ním se uskuteční vrcholná schůzka Benelux-Visegrád, které se zúčastní předsedové vlád Belgie, Nizozemska, Lucemburska, České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska.

Odborníci: Odklad návrhů penzijní reformy je alarmující

Další odklad konkrétních návrhů penzijní reformy považují ekonomičtí odborníci za nešťastný a alarmující. Každým rokem se reforma prodražuje, řekla ČTK Kateřina Havlíčková z Institutu pro sociální a ekonomické analýzy. Již předchozí vláda měla nejen nalézt řešení, ale začít s konkrétními kroky, dodal analytik Patria Online David Marek.

Představitelé parlamentních stran se v sobotu dohodli na tom, že o budoucí podobě českého penzijního systému bude jednat expertní tým, jehož složení bude známo v polovině dubna. Tým má posoudit tři základní varianty, o nichž se nyní diskutuje.

Předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Petr Ibl nedokáže odhadnout, zda a kdy se strany na podobě penzijní reformy domluví. "Každý má trochu jiný pohled. Měl bych být optimista. Myslím si, že by se (strany) měly dohodnout, ale nevím," řekl ČTK. Reagoval tak na dotaz, zda podle něj politici dospějí ke kompromisu ještě v tomto volebním období.

"O problému se ví deset let. Jsou neschopní," komentovala nenalezení návrhu penzijní reformy Havlíčková. "Skutečnost, že se o víkendu nepodařilo vykročit na cestě ke stabilizaci penzijního systému, je smutná a alarmující. Pro tuto vládu měla být penzijní reforma úkol prvořadého významu," podotkl Marek. Odklad bezprostředního řešení problematiky důchodové reformy vidí jako problém i Dušan Friedl z penzijního fondu Credit Suisse L&P. Situaci podle něj nemůže výrazně vyřešit přesun důchodové reformy na další vládu. Jednotlivé strany se budou vždy lišit v náhledu na věc a přesun do další vlády by znamenal jen ztrátu času, poznamenal. Kolaps českého penzijního systému podle něj v příštích dvou letech aktuálně nehrozí. Nicméně čím později se penzijní reforma začne řešit, tím větší dluhy na penzijním účtu narostou a tím horší bude demografický vývoj v době samotného počátku důchodové reformy, poznamenal Friedl. Nyní, za poměrně příznivé demografické situace, chybí na důchodovém účtu ročně zhruba 20 miliard korun, upozornil Marek. Dosud přijaté kroky, zejména zvýšení odvodů do systému, pomůže situaci zvládnout zhruba do konce tohoto desetiletí. Poté ovšem začnou schodky opět rychle narůstat a bez dalších změn by se v roce 2030 pohybovaly kolem 200 miliard ročně, varoval.

Při nynějším principu průběžného financování důchodů se peníze získané ze sociálního pojištění zaměstnanců bezprostředně vyplácejí formou důchodů. Systém doplňují od roku 1994 penzijní fondy, jejichž prostřednictvím se za finančního přispění státu dobrovolně připojišťuje téměř čtvrtina obyvatel. Problémem jsou ale nízké příspěvky.

Češi nechtějí platit pobyt chemiků na olympiádě v Aténách

Více než 46 procent občanů odmítá vyslání českých vojáků na ochranu olympijských her v Aténách, pokud by tuto akci měla financovat Česká republika. Těsná většina dotázaných také podpořila stažení našich bezpečnostních složek z Iráku. Vyplývá to z průzkumu, který pro Lidové noviny připravila agentura SC&C.

Souhlas s tím, aby vláda vyslala na letní olympijské hry specialisty z chemické roty a tuto misi také financovala, vyjádřilo 38 procent z 640 respondentů. Zhruba 16 procent oslovených neví, informuje list. Možnost, že by se čeští chemici na ochraně olympiády před teroristy podíleli, ale jejich činnost by zaplatilo Řecko, výzkum dotazovaným nenabízel.

"Myslím si, že kdybychom se ptali na to, zda máme Aténám pomoci, souhlasilo by více lidí. Jakmile se začneme ptát, zda máme pomoc zaplatit, začne situace vypadat jinak," řekla deníku socioložka Jana Hamanová. "V takovém případě se totiž nasazení armády náhle týká každého z nás," vysvětlila. Vyslání vojáků do Atén a působení policistů v Iráku podle průzkumu podpořili voliči ODS, případně KDU-ČSL. Proti byli jednoznačně komunisté. Řekové o pomoc při zajištění bezpečnosti olympijských her požádali v minulých dnech NATO. Uvítali by letouny s výstražným systémem AWACS, ale také speciální jednotkou zaměřenou na odhalování jaderných, chemických a biologických zbraní, kde mají klíčové postavení čeští experti.

Sdružení chce zkoumat pravdivost přiznání zákonodárců o příjmech

Občanské sdružení Oživení navrhuje přezkoumat úplnost a správnost údajů, které poslanci a senátoři uvedli ve svých oznámeních o vedlejších příjmech a darech. Sdružení stálo za podnětem vedoucím k řízení s těmi zákonodárci, kteří loni oznámení neodevzdali. Nyní o přezkoumání úplnosti odevzdaných oznámení požádalo mandátové a imunitní výbory obou komor parlamentu.

Předseda senátního výboru Jan Hadrava (US-DEU) ČTK řekl, že žádost přezkoumá. Výbor by podle něj začal prověřovat pravdivost odevzdaných oznámení, kdyby si žádost v souladu se zákonem o střetu zájmů přisvojilo pět senátorů nebo deset poslanců. Pak si výbor upozornění na chyby v oznámení prověří ve spolupráci s daňovými nebo finančními úřady, dodal jeho předseda.

Sdružení v žádosti uvádí, že například poslanec Petr Bratský (ODS) neoznámil členství v dozorčí radě Společnosti Západního Města, správní radě společnosti Český komorní orchestr, ve Fondu hlavního města Prahy pro kulturu a vzdělávání a v Nadaci Československého automobilového průmyslu.

Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka podle sdružení v oznámení neuvedl, že byl v rozhodném období jednatelem a společníkem firmy Střechy. Jeho stranický kolega Josef Vícha zase neuvedl funkci a příjem zastupitele Hradce nad Moravicí, uvedlo sdružení. Komunistický senátor Rostislav Harazin byl podle něj zapsán jako člen představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Bruntál, v oznámení to ale neuvedl. Senátor US-DEU Vladimír Schovánek nepřiznal předsednictví v dozorčí radě firmy CoNet Sw, uvedlo sdružení. Firma nabízí pomoc při zakládání internetových prodejen.

Penc: V oficiálních seznamech StB chybí 25.000 jmen

V oficiálních seznamech agentů komunistické Státní bezpečnosti ministerstva vnitra stále chybí zhruba 25.000 jmen. V rozhovoru pro ČTK to řekl Stanislav Penc z Dokumentačního střediska pro lidská práva. "Je skandální, že po více než roce od vydání oficiálních seznamů spolupracovníků bývalé StB není ministerstvo vnitra schopno doplnit tisíce chybějících jmen," uvedl. Pracovnice tiskového odboru ministerstva vnitra ČTK řekla, že její úřad se k Pencově tvrzení vyjádří v úterý. Oficiální seznam vnitra čítá zhruba 75 000 jmen.

Penc jména lidí, která podle něj v seznamech vnitra chybí, v těchto dnech zveřejnil na svých internetových stránkách. Zájemci je naleznou na adrese odboj.jicinsko.cz. Uvedl, že svůj seznam sestavil tak, že srovnal takzvané Cibulkovy seznamy s materiálem vnitra. "Rozhodli jsme se ta jména zveřejnit i přesto, že už je dávno před lety zveřejnil Cibulka, ale chtěli jsme touto aktivitou dokázat, že ministerstvo vnitra plní svoji úlohu velice špatně," uvedl. Pencovi se rovněž nelíbí, jak dlouho pracovníkům vnitra trvá, než zájemcům vyhledají vyžádané materiály StB. Podle zákona musí žádost vyřídit do tří měsíců.

Vnitro poprvé zveřejnilo oficiální seznamy evidovaných spolupracovníků bývalé StB loňského 20. března. Seznamy se objevily na internetových stránkách ministerstva na adrese www.mvcr.cz a zároveň vyšly tiskem v nákladu 3000 výtisků. Lidé si je v krátké době rozebrali, proto v létě vyšel jejich dotisk. Seznamy ministerstva vyšly zhruba 11 let po Cibulkových seznamech. Zákon o odtajnění svazků, který lidem umožňuje nahlédnout do většiny dokumentů někdejší komunistické StB, podepsal v polovině března 2002 tehdejší prezident Václav Havel. Do té doby mohli lidé nahlížet pouze do svazků, které StB vedla na ně osobně.

Kabinet v úterý rozhodne o privatizaci Sokolovské uhelné a OKD

Vláda bude na úterní mimořádné schůzi jednat o privatizaci státních podílů v uhelných společnostech Sokolovská uhelná (SU) a OKD. ČTK to řekl Luboš Šikula z tiskového odboru Úřadu vlády. Ministr financí bude informovat o výsledku exkluzivního jednání se společností Sokolovská těžební v případě prodeje státního podílu v SU a o výsledku jednání se společností Karbon Invest o prodeji podílu v OKD. Za prodej by měl stát inkasovat celkem 4,85 miliardy korun.

Policie začala stíhat kladenského primátora Milana Volfa

Policie začala v pondělí stíhat kladenského primátora Milana Volfa (ODS) pro zneužití pravomoci veřejného činitele. Dává mu za vinu, že jako primátor z městského rozpočtu ilegálně zajistil 41 milionů korun pro kladenský hokejový klub. ČTK o tom informovala mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Volf nyní čeká v policejní cele na rozhodnutí o vzetí do vazby.

Mluvčí kladenského magistrátu Ladislav Pavlík ale obvinění odmítá. Podle něj se případem smluv s kladenským hokejovým klubem již zabývaly kontrolní orgány města a nezjistily žádné pochybení. Město na základě smluv před čtyřmi lety zaplatilo desítky milionů korun za propagaci městské společnosti Sportovní areály města Kladna (SAMK) na mantinelech HC Kladno. "Za hospodaření SAMK navíc zodpovídá jednatel společnosti a v žádném případě primátor," dodal Pavlík.

Vyšetřovatelé se ale domnívají, že zhruba 41 milionů korun za propagaci SAMK muselo schválit kladenské zastupitelstvo, což se nestalo. Primátor navíc údajně neoprávněně dával pokyny jednateli společnosti SAMK Václavu Přibylovi k uzavírání smluv a provádění účetních operací. "S prostředky, které byly majetkem města, nakládal jako se svými vlastními, to znamená tam, kde o vydávání těchto prostředků mělo rozhodovat zastupitelstvo, rozhodoval sám," uvedla Kosinová. Podle Pavlíka ale o penězích pro SAMK nemusí rozhodovat zastupitelstvo, ale valná hromada společnosti.

Policista, který půjčil vrahovi pistoli, dostal podmíněný trest

Plzeňský krajský soud uložil v pondělí podmíněný šestiměsíční trest karlovarskému policistovi Martinu Molnárovi za to, že půjčil pistoli muži, jenž s ní později zastřelil na Rakovnicku řidiče kamionu. Soud stanovil Molnárovi zkušební dobu dva roky. Musí také zaplatit pokutu 10.000 korun. Krajský soud tak zvýšil trest, který loni uložil Molnárovi karlovarský okresní soud. Podle verdiktu měl zaplatit pouze pokutu. Státní zástupce ale nebyl spokojen a odvolal se ke krajskému soudu. "Pokud policista půjčí někomu zbraň a neověří si o něm žádné údaje, natož ani to, zda má tento člověk zbrojní průkaz, pak je bezpochyby vinen.

Molnár koupil 23. dubna 2003 v karlovarské prodejně pistoli, kterou zaregistroval na své jméno. Na nákup zbraně mu prý půjčil peníze dnes sedmatřicetiletý recidivista Martin Seidl. Na oplátku prý půjčil Molnár Seidlovi pistoli. Tím se měla smazat část dluhu. Seidl pistolí asi o měsíc později zastřelil řidiče kamionu v Lužné na Rakovnicku. Řidič ho totiž přistihl při tom, když mu kradl z kamionu naftu. Seidla za vraždu a nedovolené ozbrojování odsoudil začátkem března Vrchní soud v Praze k 20 letům vězení. V kauze Molnár figuroval jako svědek. Podle soudu pachatele po vraždě upozornil, že ho policie hledá, a aby se pistole rychle zbavil. Údajně také kupoval od Seidla kradené pohonné hmoty. Molnár je nyní postaven mimo službu. Pravděpodobně sám požádá o to, aby byl od policie propuštěn.

Obchod mezi ČR a Slovenskem loni stoupl o 11 pct na rekordní výši

Obchodní výměna České republiky a Slovenska v loňském roce stoupla o 10,8 procenta na rekordních 183,9 miliardy korun. Český vývoz přitom převýšil slovenský dovoz o 34,5 miliardy korun, což byl nejlepší výsledek od roku 1993. Za přebytkem vzájemné obchodní výměny stál zejména vývoz strojírenských zařízení, uvedly ministerstvo průmyslu a obchodu a vládní agentura CzechTrade.

Slovenská republika je po Německu druhým největším obchodním partnerem Česka a její podíl na obchodním obratu činí 6,5 procenta. Tuzemský vývoz do SR meziročně stoupl o 12,9 procenta na 109,2 miliardy Kč. Nejvýznamnějším exportním zbožím byly osobní automobily Škoda a dále například autobusy Karosa. Slováci loni zvýšili export do Česka o 7,8 procenta na 74,7 miliardy korun. K nejvíce dováženým výrobkům ze Slovenska náležely ropné produkty, železo a ocel.

Vstup obou zemí do EU vytváří předpoklady dalšího růstu vzájemného obchodu. Češi by ale podle agentury CzechTrade neměli spát na vavřínech a měli by se připravit na růst konkurence na Slovensku, které se zaměřuje hlavně na automobilový průmysl. "Slovensko se nejen v tomto segmentu stává globálním trhem, kde z dlouhodobého pohledu nemůžeme spoléhat na geografickou a kulturní blízkost," upozornil generální ředitel CzechTrade Martin Tlapa. Podíl silničních vozidel na českém vývozu na Slovensko loni tvořil 15 procent. Škoda prodala na Slovensku 25.186 osobních a užitkových vozů a její tržní podíl činil 44 procent. Karosa loni prodala 120 kusů a byla největším dodavatelem autobusů na Slovensku. Češi dále exportovali ve větší míře kovové výrobky, elektrozařízení a elektrospotřebiče.

Celní unie mezi Českem a Slovenskem skončí po více než desetiletí vstupem do Evropské unie. Vlády obou zemí ale chtějí pokračovat i po 1. květnu 2004 v nadstandardní hospodářské spolupráci na úrovni ministerstev.

Steinhauser:Vepřové maso radikálně podraží a to ještě před svátky

Spotřebitele zřejmě čeká ještě před Velikonocemi radikální zdražení vepřového masa. Je to důsledek nynější situace na trhu, kde masokombináty byly nuceny přistoupit po tlaku zemědělců na jednotnou cenu 30 korun za jeden kilogram v živém. "Není jiná možnost a mne samotného to netěší i jako spotřebitele," řekl ČTK předseda Českého svazu zpracovatelů masa a majitel tišnovského masokombinátu Ladislav Steinhauser.

Zdražení naopak odmítá šéf odbytového družstva Centroodbyt Jan Veleba. Organizace ovládá asi 40 procent trhu s jatečnými prasaty a stála spolu s dalšími sdruženími i v čele farmářských požadavků na zvýšení ceny za živá prasata. "Ke zvýšení ceny masa na pultech obchodů není ten nejmenší důvod," zdůraznil Veleba s tím, že o zdražení by se dalo uvažovat, pokud by farmářská cena překročila 35 korun za kilogram vepřového v živém.

Eurotel chce v květnu spustit rychlý internet přes síť CDMA

Mobilní operátor Eurotel chce v květnu uvést do provozu digitální síť CDMA, která mu umožní nabízet vysokorychlostní přístup na internet. Firma chce CDMA postupně nasazovat ve své starší analogové síti NMT, kterou provozuje od roku 1991, sdělila ČTK mluvčí Diana Dobálová.

Přípravu služby nedávno pozastavila mateřská společnost Eurotelu Český Telecom, která požadovala, aby operátor doložil efektivitu tohoto kroku. Podle některých komentářů se Telecom obával, že by služba mohla konkurovat jeho nabídce připojení na internet přes ADSL. Eurotel chce pro CDMA využít celé kmitočtové pásmo 450 MHz, které má přiděleno do roku 2011 v rámci licence od ČTÚ. O část frekvencí nedávno projevil zájem konkurenční T-Mobile, který chce nabízet stejnou službu. "Jsme přesvědčeni, že všichni mobilní operátoři musí dostat stejnou šanci. Máme zájem využít technologii CDMA, proto jednáme s ČTÚ o možnostech přidělení frekvencí," řekl mluvčí T-Mobile Jiří Hájek. Podle Dobálové by frekvence pro další operátory nestačily, protože firma chce v pásmu nabízet datové i hlasové služby. "Kapacita sítě by nedovolovala více operátorům nabízet v tomto pásmu hlasové i datové služby současně," uvedla.

Na CDMA přechází provozovatelé analogových sítí například v Rumunsku, Ruské Federaci, Bělorusku a Gruzii. Zahájení podobné migrace se v nejbližší době očekává také v pobaltských zemích. NMT přitom většinou provozoval jediný operátor v každé zemi. Naopak v zemích, kde byl provoz NMT již ukončen, nebo držiteli v nejbližší době vyprší licence, regulační orgány většinou licence znovu rozdělují. Taková situace je například v Německu, Dánsku, Norsku nebo Švédsku. O podobném postupu rozhodla nedávno Evropská konference poštovních a telekomunikačních správ (CEPT), která sdružuje příslušná ministerstva a regulační úřady.

Síť NMT v současnosti využívá téměř 40.000 zákazníků. Její modernizace si vyžádá investice v řádu stovek milionů korun. CDMA (Code Division Multiple Access) by měla umožnit připojení o rychlosti mezi 150 až 200 kbit/s, což je zhruba pětinásobek současné rychlosti pro připojení z mobilního telefonu.

Odborníci: ČR letos může do EU odevzdat více peněz, než získá

Česká republika asi letos nevyužije velkou část z peněz, které jí Evropská unie nabízí. Může se tak stát čistým plátcem a do unijního rozpočtu odvede více peněz, než sama získá, odhadují někteří odborníci oslovení ČTK. Nejhorší bude situace u strukturálních fondů, kde má ČR velké zpoždění a první peníze mohou přijít nejdříve na konci roku. Větší příliv peněz tak prý lze očekávat až v příštím roce.

Česká ministerstva zatím nezveřejnila potřebnou metodiku a firmy nebo obce tak stále nevědí, jak se k evropským penězům dostat. EU přitom umožnila podávat projekty již od počátku roku. První výzvy k podávání projektů by podle ministerstva pro místní rozvoj mohly přijít těsně před vstupem do EU.

Podle ekonoma České spořitelny Petra Zahradníka má ČR stále šanci udržet si pozici čistého příjemce, a to díky zemědělským dotacím a prostředkům z fondu soudržnosti, který financuje velké projekty v dopravě a životním prostředí. V něm by měla ČR slavit větší úspěchy, protože již má připravené projekty z obdobného předvstupního fondu ISPA. "Ukazuje se, že udržet si pozici čistého příjemce není určitě nic jednoduchého," poznamenal. Zejména v operačním programu Průmysl a podnikání prý bude letos velmi těžké vůbec nějaké peníze získat. Větší šance na prostředky z unie tak budou mít letos spíše obce než firmy.

V letošním roce ČR odevzdá do unijního rozpočtu asi 19,3 miliardy korun a získat může teoreticky až 24,8 miliardy korun. Přes devět miliard dostane od EU jako kompenzaci a může je použít na cokoli, uvádí ministerstvo financí. Zbylých 15 miliard však bude záviset právě na uskutečněných projektech. Z evropských prostředků může ČR získat do roku 2006 asi 104 miliard korun. Skutečná výše obdržených prostředků však bude záviset na tom, kolik kvalitních projektů obce, kraje a firmy předloží. Do Bruselu naopak stát odvede přibližně 80 miliard Kč.

Starosta čelí trestnímu oznámení; neinformoval o úniku z chemičky

Lékařka Gustava Plocková podala trestní oznámení na starostu pardubického sedmého městského obvodu i jeho tajemníka. Podezřívá je z porušení zákona o integrovaném záchranném systému. Starosta totiž minulý čtvrtek neinformoval obyvatele obce o úniku látek z chemičky Synthesia přesto, že jej o něm dispečink podniku vyrozuměl textovou zprávou. Starosta Vratislav Vojtíšek své rozhodnutí nepovažuje za selhání. "Zprávu jsem skutečně dostal. Vítr však vál na opačnou stranu a vím z vlastní zkušenosti, že když se vyhlásí nebezpečí, nastává chaos. Protože jsme měli zprávy od dispečerů, že ten mrak se pohybuje úplně na druhou stranu, tak jsme to nevysílali," řekl ČTK starosta.

Zákon o integrovaném záchranném systému stanovuje povinnosti všech složek v případě podobné události. "Starostové obcí mají za povinnost varovat obyvatelstvo," řekl ČTK tajemník komise pro krizové řízení při pardubickém magistrátu Jiří Kincl. Starosta obvodu tak podle něj v okamžiku, kdy dostal informaci z chemičky, měl okamžitě varovat obyvatele. Po provozní nehodě ve výrobně nitrocelulózy v pardubické Synthesii se minulý čtvrtek vytvořil nad chemičkou mrak, který obsahoval plyny dusíku. Barevný a podle svědků hrozivě vypadající oblak unášel vítr přes obydlené oblasti na severozápad. Rozplynul se u Nového Bydžova na Královéhradecku. Obce, přes které přecházel, varovaly obyvatele před pobytem venku i větráním.

Celníci zadrželi českého pašeráka téměř 70 vzácných plazů

Téměř 70 hadů, varanů a dalších vzácných plazů se minulý týden pokusil propašovat do České republiky její občan. Celníci ho zadrželi při kontrole na pražském ruzyňském letišti, kam přiletěl z Indonésie. Zvířata v hodnotě 650.000 korun ukrýval v zavazadlech a osobních svršcích. Za pašování mu hrozí až pět let vězení. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí Celního ředitelství Praha Zdeněk Málek. Zadržený muž podle něj patřil mezi organizátory nelegálního obchodu se zvířaty. Prodával je v západní Evropě. Pašováním zvířat porušil trestní zákon, protože neoprávněně nakládal s chráněnými a volně žijícími živočichy. Právě za to mu hrozí až pětileté vězení. Zvířata, která u něj celníci nalezli, převzali pracovníci České inspekce životního prostředí. Umístili je v záchranném centru.

Vnitro chce, aby Kožený odsouhlasil své jméno v názvu strany

Ministerstvo vnitra sdělilo přípravnému výboru strany Viktora Koženého své výhrady k nedávno podané žádosti o registraci. "Chtějí například, aby Viktor Kožený dal oficiální souhlas s uvedením svého jména v názvu strany," řekl ČTK místopředseda strany Pavel Matějka. Oficiální doručení souhlasu si podle něj vyžádá delší čas. Dokud ale nebudou výtky vnitra odstraněny, nebude zahájeno řízení o registraci strany. Matějka výtky úřadu označil za persekuci.

Kožený, který je v České republice i ve Spojených státech stíhán pro miliardové podvody, informoval o svém záměru kandidovat v evropských volbách začátkem loňského prosince. Politická strana by podle jeho slov nesla název Viktor Kožený - Občanská federální demokracie (OFD). K založení strany potřebuje další tři české občany a 1000 podpisů pod petici. Součástí žádosti o registraci je podle Matějky podpisový arch, jak žádá zákon. "Je tam přes 1000 podpisů," uvedl již dříve.

V Praze-Libni začaly oslavy nedožitých devadesátin Bohumila Hrabala

V Libni začaly oslavy nedožitých devadesátých narozenin spisovatele Bohumila Hrabala, jenž s touto pražskou čtvrtí spojil část svého života. Akce Hrabalova devadesátka se bude v následujícím měsíci konat i v Nymburku, který je s autorovým jménem také spojen. Prvním poslem oslav bylo pondělní zahájení výstavy Hrabal a Libeň, která bude přístupná v Libeňském zámku. V rámci oslav by měl být v legendární ulici Na hrázi položen základní kámen Centra Bohumila Hrabala. Podle sdružení Serpens, které na jeho vzniku spolupracuje s radnicí Prahy 8, má v centru být malé knihkupectví se všemi dostupnými Hrabalovými knihami, malý výčep, informační báze o všech souvisejících se spisovatelem i malá galerie děl umělců spjatých s jeho dílem či přímo s ním.

Několikatýdenní oslavy nedožitých Hrabalových narozenin budou zahrnovat premiérové uvedení dramatizace dvou Hrabalových povídek a další divadelní představení inspirované jeho dílem. Povídka Pražské jesličky se odehrává v libeňské synagoze, v níž býval sklad. V ní se také bude inscenace hrát. Hrabalova devadesátka by se měla částečně odehrávat i v bývalém automatu Svět známém z Hrabalových děl. Budova léta chátrá a její osud je nejasný. Ve výloze legendárního bufetu se má od 27. března do 10. dubna promítat ve smyčce povídka Věry Chytilové Automat Svět a filmové dokumenty.

Menzel vyznamenán v Budapešti za své režijní působení

Český režisér Jiří Menzel převzal v neděli v Budapešti vysoké státní vyznamenání, Řád středního kříže s hvězdou. Toto ocenění získal po velmi úspěšné premiéře své inscenace komedie anglického dramatika Michaela Frayna Ještě jednou zezadu (česky uvedena pod názvem Bez roucha) v divadle Új színház. ČTK o tom informoval ředitel Českého centra v Budapešti Evžen Gál.

Dvouměsíční Menzelovo působení v Budapešti prý lze bez nadsázky označit za triumfální, uvedl Gál. Právě v režii Českého centra v Budapešti absolvoval Menzel řadu úspěšných autorských večerů v prestižních maďarských kulturních zařízeních, a to vždy za nebývalého zájmu maďarského publika. Podle Gála je vyznamenání, které v neděli Menzel převzal, důkazem, že jej Maďaři považují za "svého" režiséra.

Menzel sklidil v minulých letech jako divadelní režisér velké úspěchy i v Bulharsku a v Chorvatsku. V obou zemích vyvolal pozornost mimo jiné svou inscenací hry Francise Webera Blbec k večeři, která sklidila úspěchy jak v sofijském Státním divadle satiry v roce 2001, tak o rok později i v záhřebském divadle Komedie. Inscenace jeho her přilákaly v obou zemích i řadu oficiálních osobností.

Soud vrátil spor o práva na Spejbla a Hurvínka nižší instanci

Spor o práva na loutky Spejbla a Hurvínka nekončí. Pražský vrchní soud v pondělí zrušil verdikt městského soudu, který před rokem přiřkl práva ředitelce loutkového divadla Heleně Štáchové, a vrátil věc k dalšímu projednání. Žalobu na Štáchovou podal Městský ústav sociální péče v Plzni, dědic zakladatele divadla Josefa Skupy.

Soud prvního stupně podle předsedkyně senátu Dagmar Javůrkové žalobu sociálního ústavu zamítl s tím, že žalobce nepředložil dostatečné důkazy.

Pražský městský soud podle Javůrkové vycházel především z listinných důkazů a ještě nebyly hodnoceny všechny. Právnička ústavu Elena Hornová přitom již při prvním procesu žádala výslech dvou svědků - Skupových současníků a kolegů. V pondělí k tomu přidala třetího. Hornová chce, aby soud vyslechl Radka Hakena, který kdysi loutky upravoval, Skupova kolegu z plzeňského působiště Lubora Zahrádku a někdejšího pražského dramaturga Skupova divadla J. A. Novotného. "Nepochybně měl dobré informace o tom, co bylo dílem Skupovým, a co bylo dílem někoho jiného," uvedla Hornová.

Plzeňský ústav je dědicem Josefa Skupy. Žalobou chce docílit toho, aby Štáchová nemohla užívat ochranné známky na loutky, které podle ústavu zasahovaly do jeho autorských práv zděděných po Skupovi. Známky zaregistroval v roce 1994 Skupův nástupce Miloš Kirschner. Po jeho smrti je zdědila jeho manželka a současná ředitelka divadla Helena Štáchová. Podle pražského městského soudu, který žalobu na Štáchovou zamítl, je autorem toho, co si každý vybaví pod pojmem Spejbl a Hurvínek, Skupa. Toto dílo se však časem vyvíjelo a měnilo. Skupa si Kirschnera vychoval jako svého pokračovatele, a dal mu tak souhlas, aby vykonával dílo nové. "Zápis ochranných známek byl na dílo jiné než původní, nemohl tak být neoprávněným zásahem do autorských práv," uvedla soudkyně. Plzeňský ústav je podle ní dědicem pouze toho, co existovalo ke dni Skupova úmrtí.

Ještě než se kauza dostala k soudu, pokoušela se Štáchová s ústavem dohodnout. Jeho podmínky však prý byly pro divadlo nepřijatelné a vedly by k jeho konci. Ústav totiž podle Štáchové chtěl 400.000 korun ročně za to, že divadlo má v názvu Spejbla a Hurvínka, dalších 300.000 za to, že hraje s oběma loutkami, a 30 procent ze všech tržeb. Kromě toho chtěl prý ústav úkolovat divadlo i umělecky.

Dokazování před soudem vyústilo ve spor, kdo je vlastně autorem loutek jako výtvarného díla. Právnička plzeňského ústavu tvrdí, že Skupa, zástupci divadla, že řezbáři Karel a Gustav Noskovi. "Řezbář Nosek pouze realizoval Skupův nápad," prohlásila právnička ústavu Hornová. "Skupa v roce 1919 na kus balicího papíru nakreslil postavu, která měla nahradit Kašpárka, předal ji Noskovi a ten až za rok, když na to již Skupa zapomněl, přinesl Spejbla," oponuje právník Štáchové Miroslav Novotný. O tom, jak vypadal Skupův původní návrh a jak moc se lišil od Noskova Spejbla, se podle něj lze již jen dohadovat. Dodal, že navíc návrh není autorské dílo.

Soudkyně městského soudu však při odůvodnění verdiktu zdůraznila, že jejím úkolem nebylo určit, kdo je autorem výtvarného díla, ale zda Štáchová užívá ochranné známky zákonně. Přesto ale soudkyně podotkla, že ani v případě loutek jako takových žalobce neprokázal Skupovo autorství. Podle odvolacího soudu ale byl takový závěr předčasný.

Štáchová se v pondělí líčení nezúčastnila. Loni ale v emotivní řeči vznesla obavu, že pokud přijde ztrátou známky o možnost chránit dílo Skupy a Kirschnera, bude možné loutky z komerčních důvodů zneužít. Připomněla například osud díla Josefa Lady, které bylo zneužito k pornografickým účelům, či díla Ondřeje Sekory, jehož práva na Ferdu Mravence skončila v Německu.

Sparťané potřetí doma hráli 0:0 a titul se jim opět vzdálil

Fotbalisté Sparty Praha už potřetí v jarní části sezony nedokázali na vlastním hřišti vstřelit gól a po bezbrankové remíze s Libercem se jim opět vzdálila možnost obhájit mistrovský titul. Jednobodový zisk je sice posunul na třetí místo tabulky, jenže tam mají sedmibodový odstup od vedoucí Ostravy a jednobodovou ztrátu na druhou Slavii. Sparta nepotvrdila výkon z minulého vítězného zápasu v prestižním derby na Strahově a na domácím trávníku opět marně dobývala branku soupeře. Sparta takřka celý druhý poločas strávila na soupeřově polovině, ale bez valného úspěchu. Stereotypní hra s vysokými centry neměla velkou naději na úspěch, přesto v ní domácí vytrvali až do definitivního konce. Další dvoubodová ztráta jim znovu přivřela dveře k případné obhajobě titulu a Letnou se neslo skandování fanoušků "Kotrba ven".

V reprezentaci jsou Baroš, Ujfaluši a Vaniak, debut čeká Plašila

Fotbalová reprezentace se bude muset obejít 31. března v přípravném utkání v Irsku bez několika opor, které se zotavují ze zdravotních potíží. Trenér Karel Brückner v devatenáctičlenné nominaci vynechal Tomáše Rosického z Dortmundu, Vladimíra Šmicra z Liverpoolu i brankáře Petra Čecha z Rennes. Do národního týmu se naopak po zranění vracejí liverpoolský útočník Milan Baroš a stoper Tomáš Ujfaluši z Hamburku. Olomoucký brankář Martin Vaniak bude mít šanci rozšířit svůj účet v reprezentaci po devatenácti měsících, vůbec poprvé se nominace dočkal záložník Jaroslav Plašil z Monaka.

Jak už bývá v poslední době zvykem, Brückner musel v nominaci improvizovat. Největší problémy měl tentokrát se složením brankářské dvojice, protože nikdo z nejvážnějších kandidátů na místo mezi tyčemi momentálně nechytá. Petr Čech, který měl poškozené vazy v loketním kloubu, sice už začal s tréninkem, ale na trávníky se vrátí nejdříve za dva až tři týdny. Jaromír Blažek si doléčuje naražená záda z utkání Sparty v Miláně a Antonín Kinský v novém angažmá v ruském klubu Saturn Ramenskoje zatím plní pouze roli náhradníka. I proto Brückner přivítal, že se do výborné formy na jaře dostal Vaniak, který si v neděli připsal v lize už jedenáctou nulu. Olomoucký gólman za český tým nastoupil naposledy v srpnu 2002 v přípravném utkání proti Slovensku a netají se přáním, že by se rád vešel do nominace na Euro v Portugalsku. Ovšem je pravděpodobné, že se v nominaci nakonec objeví dodatečně buď Blažek, nebo Čech. "S oběma jsem ve spojení a je možné, že nejméně jeden z nich už v neděli nastoupí v klubovém dresu. Pak by mohl být povolán," uvedl kouč. Stejně tak prý může během víkendu povolat ještě jednoho hráče do pole.

Kouč jednadvacítky Škorpil povolal na Slovensko i krajánky

Nově se tvořící reprezentační tým fotbalistů do jednadvaceti let čeká za dva týdny druhé společné setkání. Svěřenci kouče Ladislava Škorpila se po únorovém premiérovém soustředění v Nymburku a dvojzápase s Hradcem Králové tentokrát představí v Bratislavě, kde se poměří v prvním mezistátním utkání se stejně starými Slováky. Škorpil tentokrát do osmnáctičlenného výběru povolal podle očekávání i kvartet krajánků - záložníky Davida Limberského z Modeny, Martina Koláře z Anderlechtu Brusel a Filipa Trojana ze Schalke 04. Ve výběru je i útočník Borussie Mönchengladbach Václav Svěrkoš. Tři posledně jmenovaní mají zkušenosti z minulé jednadvacítky, která v listopadové baráži o evropský šampionát neuspěla se Švýcarskem.

Skupina PPF vlastnila Slavii, teď uvažuje o koupi Sparty

Finanční skupina PPF opravdu uvažuje o koupi fotbalové Sparty. Zájem o nejúspěšnější český klub v pondělí nezávisle na sobě ČTK potvrdili prezident Sparty Vlastimil Košťál i tiskový mluvčí PPF Ivan Lackovič.

Největší česká finanční skupina, spravující majetek za zhruba 170 miliard korun, není ve fotbale žádným nováčkem. V letech 1993 až 1997 totiž vlastnila Slavii a v té době sklízeli červenobílí největší úspěchy v poválečné historii. V roce 1996 vyhráli ligu a postoupili do semifinále Poháru UEFA. O rok později však svůj podíl prodala britské investiční společnosti ENIC v přepočtu za 120 milionů korun s tím, že chce zmenšit své strategické portfolio. Fotbalovou scénu však tak docela neopustila. Jeden ze spoluzakladatelů PPF a současný předseda dozorčí rady Štěpán Popovič je zároveň prezidentem FK Teplice. Od loňského prosince má PPF také většinu v televizi Nova, která má vysílací práva na fotbalovou ligu. Vedle toho vlastní například Českou pojišťovnu, Home Credit, nebo eBanku, je aktivní i na Slovensku a v Rusku a připravuje další zahraniční expanzi. Mluvčí PPF Ivan Lackovič řekl ČTK, že skupina PPF vstup do Sparty v současné době analyzuje jako investiční příležitost a nechce ho jakkoli komentovat. "Vše je zatím pouze v počáteční fázi úvah, ale o této možnosti přemýšlíme," připustil Lackovič.

Prezident Sparty Vlastimil Košťál byl sdílnější. ČTK řekl, že s PPF již jednal, a prodej klubu, jehož vlastníkem je německý podnikatel Axel Diekmann, nevyloučil. "V tržním prostředí je všechno na prodej. Každý obchod je závislý na nabídce a poptávce," řekl Košťál. Na adresu zájemce o Spartu nešetřil chválou. "V České republice není lepší firma a kdyby se Sparta vrátila do českých rukou, tak by to byl jistě sympatický rys," řekl ČTK. V odpoledne vydaném prohlášení klubu pak šel ještě dál: "PPF je společnost, která může dát fotbalovému klubu v budoucnu nové možnosti rozvoje v evropském měřítku."

Košťál potvrdil informace o zájmu PPF, jež přinesl pondělní Týden. Ohradil se však proti některým nepřesnostem. "Vydavatelství Vltava-Labe-Press nemá finanční problémy, naopak je stabilizovaným subjektem. Navíc není majitelem Sparty, tím je pan Diekmann jako soukromá osoba," odmítl Košťál spekulace Týdne, že by prodej Sparty měl pokrýt finanční ztráty vydavatelství ovládajícího většinu regionálního tisku.

Sparta je nejbohatším českým klubem s rozpočtem kolem 300 milionů korun ročně. Přesto se neobejde bez každoročního prodeje špičkových hráčů do zahraničí. Podle Týdne loni utržila 526 milionů korun, ale její hospodaření skončilo ztrátou 24 milionů korun.

Vstup PPF do letenského klubu by mohl mít podle odborníků výrazný dopad na celý český fotbal. "Je to součást velkého projektu, jehož cílem je zásadně změnit poměry v českém fotbale a konečně z něj udělat hodnotný produkt," řekl ČTK jeden z předních fotbalových funkcionářů, který si nepřál být jmenován. Vlivná skupina podnikatelů už delší dobu usiluje o to, aby liga fungovala nezávisle na fotbalovém svazu.

Výtržnictví při sportu bude zřejmě samostatným trestným činem

Divácké násilí při fotbalových a hokejových zápasech v první a druhé lize by do budoucna mohly soudy posuzovat jako samostatný trestný čin. Pachateli by za něj mohly u méně závažných případů uložit několikaměsíční zákaz návštěv sportovních stadionů. Předpokládá to novela trestního zákona, kterou připravila pracovní skupina zákonodárců v čele s poslancem Vlastimilem Ostrým (US-DEU).

Za trestný čin výtržnictví při sportovních utkáních by soudy mohly kromě omezení vstupu na stadiony vyměřit násilníkovi i další tresty, například pokutu, vykonání obecně prospěšných prací a v závažnějších případech i vězeňský trest v trvání do dvou let. Pokud by se výtržnictví při sportovních utkáních někdo dopustil jako člen organizované skupiny a opakovaně, hrozil by mu až tříletý pobyt za mřížemi.

Počasí:

V úterý bude zpočátku oblačno až polojasno s možností přeháněk. Během dne se začne zatahovat a na jihovýchodě se přidá déšť. Na horách lze počítat se sněžením. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia, na horách kolem dvou. Severovýchodní vítr bude mít rychlost do 25 kilometrů v hodině.