Zprávy
Čeští vojáci odletěli do bojové mise v Afghánistánu
První skupina českých průzkumníků odletěla utajeně z vojenského letiště v Přerově do Afghánistánu. Potvrdil to náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Vojáci mají v akci Trvalá svoboda pomáhat v afghánských horách s hledáním bojůvek bývalého vládního hnutí Taliban a teroristické organizace Al-Káida. Utajení přesunu podle Štefky odpovídá běžným postupům, které používají všechny státy při nasazení speciálních sil. O jednotkách zvláštního určení by se podle něho nemělo příliš hovořit. Jde o zajištění bezpečnosti vojáků - čím víc se o nich hovoří, tím může být riziko vyšší. "I ta druhá strana má samozřejmě svůj průzkum a to by naše vojáky ze speciálních sil znevýhodňovalo," řekl. Z Prostějova do protiteroristické operace Trvalá svoboda může odjet až 120 průzkumníků skupiny speciálních sil. Zřejmě jich ale bude 108, vojáci si nechávají určitou rezervu. Trvalou svobodu řídí Spojené státy z velitelství CENTCOM v Tampě na Floridě.
Ministr obrany Kostelka se chce údajně rozloučit s úřadem
Ministr obrany Miroslav Kostelka údajně zvažuje rezignaci. Podle Českého rozhlasu jej k tomu dohnaly poměry v rozhádané vládní koalici. Ministr však dnes podobné informace popřel s tím, že nemíní odcházet od rozdělané práce. O tom, že v čele úřadu setrvá, je přesvědčen i premiér Vladimír Špidla či ministr vnitra Stanislav Gross (oba ČSSD). Někteří poslanci ale naznačují, že úvahy o demisi mohou souviset s obrovskými, dosud nezveřejněnými problémy v resortu obrany. Horkým favoritem na Kostelkovo místo je podle rozhlasu poslanec ČSSD Miloš Titz, o němž se jako o kandidátovi na funkci ministra obrany uvažovalo již několikrát. Titz ČTK řekl, že žádnou nabídku nedostal. Mluvčí ministerstva obrany Ladislav Šticha zdůraznil, že Kostelka považuje za svůj hlavní cíl dokončit reformu ozbrojených sil, která letos vstoupila do důležité etapy. Podle Špidly se ministr chystá dokončit svůj úkol, aby měla reformovaná armáda v roce 2006 operační úroveň. Také Gross očekává, že Kostelka ve vládě zůstane. Myslí si, že informace o možné rezignaci vypouští někdo, komu se nelíbí například některé nedávné personální kroky.
Někteří poslanci naznačili, že případné Kostelkovy úvahy o demisi mohly souviset s obrovskými problémy v jeho resortu. Podle nepotvrzených informací ČTK má být jejich epicentrem vojenská rozvědka, kde prý působí mnoho lidí z éry komunismu, kteří se urputně brání plošnému propuštění. Velký tlak včetně pokusů o skandalizaci proto údajně vyvíjeli už proti Kostelkovu předchůdci Jaroslavu Tvrdíkovi, nyní se měli zaměřit na Kostelku. Někteří poslanci si myslí, že první obětí tohoto tlaku se stal ředitel Vojenského zpravodajství Josef Prokš, kterého vláda odvolala ve středu.
Havel: Překonejme mýty a dogmata v česko-německých vztazích
K překonání mýtů, předsudků a dogmat v česko-německých vztazích a zejména v každodenních politických činech vyzval v úvodu mezinárodní konference Tolerance místo intolerance v Ústí nad Labem bývalý prezident Václav Havel. Protože se pro onemocnění nemohl zúčastnit slavnostního zahájení konference osobně, jeho poselství účastníkům tlumočil bývalý náměstek ministra zahraničí a velvyslanec v USA Alexandr Vondra. Konference, jejímž cílem je zhodnotit přínos českých a moravských Němců pro rozvoj českých zemí v minulosti a zamyslet se nad česko-německými vztahy v historickém i aktuálním evropském kontextu, potrvá do neděle. Zúčastní se jí stovka osobností politického, akademického a společenského života z České republiky, Německa i z dalších zemí. V neděli vystoupí i prezident Václav Klaus. Havel ve svém poselství poukázal především na skutečnost, že v českých zemích po desetiletí chyběla ke vztahům s Německem svobodná debata. "Velmi vzrušená a dramatická poválečná atmosféra plná spravedlivého hněvu a zášti, provázená neomluvitelnou a nespravedlivou pomstychtivostí, pramenící v mnoha ohledech z pocitu špatného svědomí, neměla čas a možnost přerůst, tak jako v západních demokraciích, ve věcnou svobodnou debatu," uvádí se v Havlově poselství. "Přerostla naopak do poměrů, které jí daly podobu národních mýtů, fixovaných předsudků, nezpochybnitelných dogmat a paradigmat. Dlouhá desítiletí se nesměla naše moderní historie - a specielně naše vztahy s Německem - svobodně zkoumat, analyzovat, hodnotit. Pokud se to dělo, bylo to v oázách svobodného myšlení, vytvořeného nezávislými iniciativami v čele s Chartou 77," uvedl dále Havel. Vyslovil názor, že právě proto byly příslušníkům disentu "některé věci samozřejmé od počátku svobodných poměrů a proto se zároveň netěšily valnému pochopení většiny občanů".
Šéf Sazky rozladil politiky, někteří od něj žádají omluvu
Drzost, neslýchané - tyto a podobné výrazy zaznívají od některých ministrů a dalších politiků, když hodnotí rozhodnutí šéfa Sazky Aleše Hušáka nepozvat premiéra Vladimíra Špidlu (ČSSD) na slavnostní otevření nové haly Sazka Arena v pražských Vysočanech. Hušák by se podle nich měl omluvit. Sám předseda vlády celou věc příliš nekomentoval a omezil se na konstatování, že v sobotu, kdy se chystá v aréně velkolepá show, se chystá na pražský půlmaratón. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD) míní, že pokud omluva nepřijde, měli by z toho akcionáři firmy vyvodit nějaké důsledky. Ministryně školství a tělovýchovy Petra Buzková (ČSSD) rozeslala akcionářům Sazky dopis, ve kterém je podle tisku vyzývá, aby Hušáka buď donutili k omluvě, nebo odvolali. Později se Buzková ohradila také proti dalšímu Hušákovu výroku, že "současná vláda je k českému sportu obecně nepřátelská". Ministryně uvedla, že objem dotací do sportovního prostředí se jen prostřednictvím ministerstva školství zvýšil z 1,245 miliardy korun v roce 2000 na letošních 1,658 miliardy korun. V příštím roce vláda počítá s 1,857 miliardy korun pro sport a o rok později s částkou přes dvě miliardy korun. Hušák ve středu rozhlasové stanici Frekvence 1 řekl, že předsedu vlády nepozve na slavnostní otevření arény, v níž se letos uskuteční hokejové mistrovství světa. "Nevidíme důvod, proč bychom ho tam zvali. Ostatně vy si taky nezvete do obýváku toho, koho nemáte rád," uvedl. Neskrýval, že postoj Sazky je odvetou za vládní rozhodnutí z loňského února, kdy ministři odmítli poskytnout státní záruku na šestimiliardový úvěr Sazce na pokračování stavby haly. "Stát, pokud si dobře vzpomínám, investoval minimálně 600 milionů korun do sanace té půdy a toho území, na kterém hala stojí," řekl ministr Urban. To, co Hušák předvedl, je "poměrně velká drzost", soudí. Manažer na tak vysoké pozici jako Hušák by měl podle Urbana zachovávat pravidla přiměřeně slušného chování.
Předseda ČSTV Srb šéfa Sazky Hušáka chápe, byť s výhradami
Předseda Českého svazu tělesné výchovy Vladimír Srb označil rozhodnutí generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka nepozvat premiéra Vladimíra Špidlu na sobotní slavnostní otevření pražské sportovní haly za nepříliš šťastný tah. Šéf největšího akcionáře Sazky řekl, že Hušákovo prohlášení na adresu Špidly z lidského hlediska chápe, ale považuje je za přinejmenším nediplomatické. Ve stejném duchu se vyjádřil i další akcionář Sazky, Česká obec sokolská (ČOS). "Vystoupení generálního ředitele Hušáka nebylo šťastné, ale mohu ho pochopit," reagoval Miloslav Pleskač, starosta České obce sokolské, která drží v Sazce 13,54 procenta. Podle Pleskače se stavba haly týká celé společnosti. "Kdo jiný než vláda by měl za ní stát? Ne jako investor, ale jako záruka jistoty," uvedl. Situací kolem šéfa Sazky se prý bude zabývat příští pátek výkonný výbor ČSTV. Hned v sobotu 3. dubna se pak sejde valná hromada v Nymburce. Na ní by mohl padnout návrh na Hušákovo odvolání. "Ale i kdyby se na tom delegáti shodli, je to jen jeden krok. Odvolat generálního ředitele může jen valná hromada Sazky, na níž máme jen jeden hlas," řekl Srb. Sazka má celkem devět akcionářů, jimiž jsou různá sportovní sdružení.
Šéf Sazky je připraven na omluvu Špidlovi
Šéf Sazky Aleš Hušák lituje svých výroků na adresu premiéra Špidly a je připraven k omluvě. Hušák přiznal, že jeho slova, která pronesl v souvislosti s nepozváním premiéra na otevření nové arény byla nešťastná. "Byl to nešťastný výrok a jsem připraven k omluvě panu premiérovi, protože je to premiér mé země," zhodnotil svá slova v pátek Hušák. Od Špidly však také očekává omluvu a to za výroky, které poškodily Sazku. Špidla se v době projednávání státních záruk pro Sazku měl vyjádřit v tom smyslu, že pokud vláda záruky na stavbu multifunkční haly schválí, nebude mít Česko na důchody. Sazka nakonec státní záruku nedostala a stavbu haly zaplatí vydáním dluhopisů. Nepozvání premiéra a ministrů na otevření haly ale podle Aleše Hušáka nebylo pomstou za neschválení záruk. Pomstou nebyl ani Hušákův slovní výpad. "Byl to nediplomatický výrok pod tlakem událostí," poznamenal šéf Sazky. Kvůli Hušákovým výrokům odmítl přijít na otevření arény předseda lidovců Miroslav Kalousek, který pozvání dostal. "Nedovedu si představit, že bych do haly po těch slovech pana Hušáka vstoupil," prohlásil Kalousek. Po Hušákovi žádal omluvu.
Za vydírání státu a poničení trati má jít muž na 13 let do vězení
Na 13 let do vězení poslal Krajský soud v Ostravě jednapadesátiletého Pavla Kadeřábka ze Šumperku, který podle obžaloby vydíral stát. Muž podle soudu loni v srpnu uvolnil šrouby na kolejích na Šumpersku a vyhrožoval, že pokud nedostane 15 milionů korun, příště způsobí vykolejení vlaku. Policisté jej dopadli v Praze o den později. Odsouzený se policii i během hlavního líčení přiznal. Uvedl, že požadovanou částku nezvolil podle svých potřeb. Řekl, že je soutěživý typ a když v novinách četl o podobném činu v Olomouci, kde vyděrač chtěl o pět milionů méně, rozhodl se, že bude lepší. Své jednání zdůvodnil tíživou životní situací. Bydlel v bytě své sestry, která se nemovitostí zaručila za dluhy kamarádky a hrozilo jí vystěhování. Kadeřábek podle obžaloby loni 25. srpna na železniční trati mezi stanicemi Postřelmov a Bludov na Šumpersku uvolnil 12 matic, které spojovaly koleje s pražci. Na místě nechal i igelitový sáček s dopisem pro policii. V něm požadoval předání 15 milionů korun. Tvrdil, že poškození tratě je jen ukázkou toho, co bude následovat, pokud policie jeho požadavek nesplní. Pak odjel domů a o narušení trati informoval policii na lince 158. Soud k obžalovanému přistupoval jako ke zvlášť nebezpečnému recidivistovi. V minulosti byl dvakrát odsouzen za závažné zločiny.
Část bezcelních obchodů skončila, jiné doprodávají zbytky zboží
Bezcelní obchody v Česku doprodávají zbytky nezdaněného zboží a připravují se na zánik. Některé již prodaly všechny zásoby a nyní pokračují jako klasické prodejny, řekl předseda Českého duty free sdružení Luděk Fiala. Ostatní se v těchto dnech snaží prodat se slevami všechno zboží, protože od dubna bude jeho prodej na hranicích zakázán. Od května začne zákaz platit i na letištích. Důvodem zrušení bezcelních obchodů je vstup Česka do EU. Poslanci umožnili prodejnám doprodat loňské zásoby do konce března, na letištích a palubách letadel povolili prodej ještě o měsíc déle. Majitelé bezcelních obchodů proto ještě na konci roku 2003 zcela naplnili sklady, aby v následujících měsících výhodně prodali co nejvíce zboží. Zásoby, které se nepodaří prodat, budou moci majitelé prodejen dodatečně zdanit a prodat normální cestou. Například u cigaret by to však znamenalo jejich dodatečné okolkování, což je podle Fialy technicky nereálné. Se zničením některého zboží počítají i sami prodejci. Mnoho z nich proto v posledních dnech ještě více snižuje ceny již tak levného zboží, aby se jim podařilo do konce března co nejvíce vyprázdnit regály. O zrušení bezcelních prodejen usilovaly ministerstvo financí i EU. Nezdaněné zboží je určené pouze pro cestující do zahraničí. Mnoho Čechů ale do prodejen jezdilo nakupovat, přestože státní hranici vůbec nepřekročilo, a stát tak přicházel o peníze na daních. "Zrušením bezcelních obchodů získají veřejné rozpočty ročně na daních až jednu miliardu korun," řekla mluvčí ministerstva financí Eva Nováková. Letošní rozpočet již s těmito prostředky počítá.
Dětem z domovů a ústavů olympiáda pomáhá vyrovnat se s handicapy
Chlapci a dívky z 25 dětských domovů se školou a výchovných ústavů závodili na své zimní olympiádě v Benecku a Vrchlabí. "Žili v narušených rodinách se špatnou výchovou a sport jim pomáhá vyrovnat se s intelektovými, společenskými a morálními handicapy nebo dokonce s kriminální minulostí," řekl jeden z pořadatelů olympiády a ředitel výchovného ústavu v Chrastavě Zdeněk Pelda. Na zimní olympiádě soutěžilo 136 chlapců a dívek ve věku od 12 do 18 let. Síly měřili v běhu na lyžích klasickou i volnou technikou a v biatlonu. Od pondělí do čtvrtka byly na programu závody jednotlivců a štafet. Celkově zvítězil Dětský domov se školou z Vrchlabí. Zimní olympiádu zaplatilo ministerstvo školství. Uskutečnila se již po jedenatřicáté, tentokrát se o ni postaral Dětský domov se školou v Horním Maršově. Letos poprvé závodili rovněž pedagogové. Přihlásilo se jich 14 a běhali na poloviční trati. Dětské domovy a výchovné ústavy se každoročně scházejí i na letní olympiádě.
Sněžení a déšť zastavilo výlovy některých jihočeských rybníků
Jarní výlovy některých jihočeských rybníků zastavilo nepříznivé počasí, které panovalo v posledních dnech. Sněžení a déšť zvedly hladiny vodních ploch. "Výlovy jsme museli zastavit kvůli tomu, že máme moc vody," řekl výrobní a obchodní náměstek Rybníkářství Hluboká Josef Chmel. Rybníkářství muselo odložit výlov rybníka Dlouhý u Čakova a některých rybníků s násadou. Na jaře zatím hlubočtí rybáři vylovili okolo 35 tun ryb, což podle Chmela odpovídá normě. Výlov Opatovického rybníka přerušili v týdnu kvůli vysoké hladině zaměstnanci Rybářství Třeboň. "V současné době věnujeme zvýšenou pozornost hladinám rybníků a vytváříme dostatečný retenční prostor pro případ, že by došlo k rychlému tání sněhu," řekl výrobní ředitel Rybářství Třeboň Josef Malecha. Pokud se počasí zlepší, měli by podle něj rybáři pokračovat s výlovem v pondělí.
Počasí
V noci bude oblačno až polojasno, místy sněhové přeháňky. Teploty nula až -4. V sobotu bude oblačno až zataženo, teploty vystoupí na 1 až 5, na horách klesnou na -4 stupně.