Zprávy

Petr Pithart o soužití Čechů a Němců

V česko-německých vztazích si nejspíše právem dosud vyčítáme cosi jako selektivní paměť; obě strany si pamatují jen své rány a křivdy a nechtějí slyšet o bolesti toho druhého, uvedl v Ústí nad Labem předseda Senátu Petr Pithart. Ve svém vystoupení na mezinárodní konferenci Tolerance místo intolerance. Němci v českých zemích včera dnes a zítra se pokusil odpovědět na otázku, čeho se ve vztazích obou národů v posledních 15 letech dosáhlo. Konstatoval, že odpověď je nejednoznačná. Například podle konsenzu nad česko-německou deklarací by se dalo soudit, že výsledky jsou velmi pozitivní, podle nových emocí kolem zákona o Edvardu Benešovi zase naopak, že jsme stále na začátku. Zatím je podle něj ve vzájemných vztazích stále příliš málo dialogu a převažují dosud monology, je stále příliš málo ochoty k pochopení stanovisek druhé strany. Paměť se ale nedá vynutit. Nakonec se uvolňuje jakoby sama, avšak jen v příznivé atmosféře, uvedl Pithart a vyjádřil naději, že nynější konference přispěje k vytváření takové atmosféry. Více než stovka účastníků konference dnes celý den intenzivně jednala ve čtyřech diskusních panelech. V problematice vzdálenější historie se v podstatě shodla, že staletá historie soužití Čechů a Němců v českých zemích byla především spoluprací při kultivaci země a krajiny. Teprve od 19. století se dá mluvit o národnostních problémech, či spíše o rostoucí interpretaci vztahů z nacionalistického hlediska. Ani tehdy však "Němci" v Čechách nebyli definováni jako součást velkého německého národa. Rakouská publicistka Barbara Coudenhove-Kalergiová konstatovala, že kdo se po válce v Rakousku zajímal o sudetské Němce, byl obviňován z nacismu, kdo o Čechy, platil za komunistu - a tak se o česko-německých vztazích raději vůbec nemluvilo. Diskuse tam proto začala až velmi pozdě a navíc ji negativně ovlivnili sudetští Němci, kteří v rakouské politice do 90. let nehráli vůbec žádnou roli.

V neděli konference vyvrcholí jednáním o evropském rozměru česko-německých vztahů a projevem prezidenta Václava Klause.

Diplomat: Česku kvůli chybějícím zákonům hrozí sankce z EU

Česká republika dosud nemá některé zemědělské a veterinární zákony, a hrozí jí proto sankce ze strany Evropské unie, řekl tajemník českého zastoupení při Evropské unii Zdeněk Hájek. Evropská komise již podle něj diplomaty varovala, že pokud tyto nedodělky nebudou do 1. května odstraněny, mohla by unie vůči České republice vyhlásit ochranná opatření. Pro tuzemské obchodníky by to znamenalo značné omezení při obchodování na unijních trzích.

Evropská komise podle Hájka nese s nelibostí, že Česká republika nemá odpovídající legislativu ohledně rostlinolékařství, potravinářství a hnojiv. Stát přitom slíbil, že zákony budou s evropskou legislativou sladěny do 1. května, tedy do data vstupu země do unie. "Vznesl bych tedy apel na zákonodárce, aby udělali vše proto, aby ČR zbytečně nepociťovala ztráty, které by potom nutně následovaly," uvedl tajemník. Má za to, že větší pozornost evropskému právu by mělo věnovat také české veterinární školství. Podle něj je sice na vysoké úrovni, určitými handicapy ale trpí. "Poskytují mnoho teoretických znalostí; podobné školy zemí EU však kladou ještě větší důraz na praxi," poznamenal Hájek. Při výuce veterinářů by se podle něj mělo dbát i na vzdělávání v řízení.

Sazka aréna otevřena

Za účasti prezidenta Václava Klause byla otevřena multifunkční hala Sazka aréna, ve které se v dubnu uskuteční MS v hokeji. Aréna, ve které je 1700 místností, aspiruje na označení nejmodernější zařízení svého druhu v Evropě. Celkem se mají pořizovací náklady vyšplhat po započtení všech úroků a dalších plateb k osmi miliardám korun. Financování a provoz má zajistit loterijní společnost Sazka, která chce na tyto účely vydat dluhopisy. Otevření víceúčelové hala Sazka Arena, která se v dubnu stane dějištěm hokejového mistrovství světa, hýbe politickou scénou. Šéf Sazky Aleš Hušák totiž nepozval na zahájení premiéra Vladimíra Špidlu jako reakci na to, že vláda v loňském roce odmítla dát Sazce garanci na 6 mld úvěr na dostavbu haly. V pátek sice Hušák své výroky na adresu premiéra zmírnil, na svém rozhodnutí nepozvat Špidlu však nic nezměnil. Středeční výroky šéfa Sazky rozpoutaly lavinu odmítavých a pohoršených reakcí na politické scéně. Nejostřeji proti prvnímu muži Sazky vystoupila ministryně školství Petra Buzková, která v pátek dopisem, vyzvala akcionáře společnosti, devět sportovních svazů, aby donutili Hušáka k omluvě, případně vyměnili vedení společnosti.

Lidé si v Hradištku připomněli 90. výročí Hrabalova narození

Věncem z chmele a ječmene si dnes lidé v Hradištku na Nymbursku připomněli 90. výročí narození Bohumila Hrabala. Pietní vzpomínky na velkého pábitele se na tamním hřbitově zúčastnilo asi 50 lidí, nejen z České republiky. Věnec k Hrabalovu hrobu položili například i členové skupiny přátel české kultury z Maďarska. Vzpomínka na autora nezapomenutelných knih se nesla ve zcela jiném duchu než obvyklé vzpomínkové ceremoniály. Na rtech účastníků vykouzlila úsměv zmínka několika obyvatel nedalekého Kerska, kde Hrabal trávil většinu života, o spisovatelově pohřbu. Procítěně vyprávěli, jak urnu s Hrabalovým popelem uložili do bedýnky od postřižinského piva a v igelitové tašce s logem obchodního řetězce ji odnesli na hřbitov. Setkáním na hradišťském hřbitově však připomínání 90. výročí Hrabalova narození nekončí. Bezprostředně po skončení akce se všichni účastníci přesunuli do Lesního ateliéru manželů Kobových, na vernisáž fotografií a rekvizit z oscarového filmu Ostře sledované vlaky, který vznikl na motivy Hrabalových povídek. Vzpomínkový den zakončí představení muzikálu Postřižiny v nymburském divadle. Tradičním vyvrcholením oslav je každoročně akce Hrabalovo Kersko. Pochod po místech spojených s Hrabalovým životem a dílem opět vyústí v posezení na zahradě Lesního ateliéru Kuba. Tam návštěvníky čeká divadelní představení, živá muzika, občerstvení i šance na setkání se zajímavými hosty. Cyklus Hrabalova devadesátka zakončí 28. května až 11. července výstava samizdatových kniha Bohumila Hrabala a okruhu jeho přátel ve Vlastivědném muzeu. Zajímavé akce se konají také v pražské Libni.

Vysokoškolští studenti budou příští týden protestovat

Vysokoškolští studenti budou příští týden protestovat. Kvůli dlouhodobému nedostatku peněz pro vysoké školy se rozhodli uspořádat akci Týden neklidu, jíž chtějí na situaci upozornit politiky i veřejnost. Do akce se zatím zapojilo devět veřejných vysokých škol z 24, největší protesty se budou konat zřejmě v Olomouci a v Praze. Vysokoškoláci budou pořádat happeningy, diskuse, přednášky nebo třeba projekce filmů o studentských revoltách. Vrcholem by měla být ve čtvrtek demonstrace v Praze. Organizátoři počítají, že by se jí mělo zúčastnit kolem 1000 lidí. Prý to bude největší studentská protestní akce od roku 1989. Studenti i jejich pedagogové půjdou z Ovocného trhu před parlament. Týden neklidu začne hned v pondělí. V Praze vysokoškoláci pověsí na některé fakulty transparenty s hesly. V Olomouci budou mít happening na Horním náměstí, kde budou třást oslem. V plánu mají i přednáškový blok na téma financování vysokých škol. Uspořádání Týdne neklidu iniciovali olomoučtí vysokoškoláci z Univerzity Palackého a vyzvali i ostatní školy, aby se k nim připojily. Už loni v listopadu zorganizovali symbolickou kremaci vysokých škol a urnu s popelem odvezli do Prahy v době, kdy poslanci jednali o státním rozpočtu. Zúčastnili se demonstrace, kterou zorganizoval Vysokoškolský odborový svaz.

Vodáci v Suchdole nad Lužnicí již popětadvacáté odemkli řeku

Silná vrstva mokrého sněhu na břehu a o metr vyšší hladina vody v korytě řeky tvořily netradiční kulisu dnešního 25. odemykání Lužnice v Suchdole nad Lužnicí na Jindřichohradecku. Poté, co Jan Wipplinger z místního vodáckého klubu otočením obřího klíče ve vodě řeku "odemkl", vydaly se na plavbu do 11 kilometrů vzdálené Majdaleny osádky 50 plavidel.

Vedle Jihočechů a Západočechů nechyběli ani milovníci Lužnice z Prahy, Mladé Boleslavi či Šumperka. Letošní vodácká sezona na nejoblíbenější jihočeské řece tak začala. "Vodácká sezona na Lužnici začne naplno tak v květnu. Dnes jde především o to, být ten první den alespoň chvíli na vodě," vysvětlil Václav Moravec, který přijel z okresu Praha-západ. Řeka Lužnice, považovaná za vodáckou Mekku, je důležitým zdrojem vody pro rybníky třeboňské pánve. Pramení v rakouské části Novohradských hor, sbírá vody z plochy 4226 čtverečních kilometrů a do Vltavy se vlévá po 187 kilometrech poblíž Týna nad Vltavou. Vodáci zahajují plavbu většinou v Suchdole nad Lužnicí nebo v Chlumu u Třeboně a podle stavu vody mohou plout až k ústí do Vltavy.

Čtyři desítky vodáků v několika raftech dopoledne využily možnosti první letošní plavby na řece Bečvě ve Vsetíně. Krátce před tím ji po zimní přestávce půlmetrovým ocelovým klíčem, který vodákům zapůjčil vodník Bečvoch, symbolicky odemknul jejich oddílový vedoucí Jaromír Česnek. Vodákům ale příliš nepřálo počasí. Teplota byla kolem nuly a sněžilo. "Na takové podmínky jsme ale zvyklí. Jiné to nebylo ani loni či předloni," vysvětlil Česnek s tím, že pro vodáky je důležité, že za celou osmiletou historii se ještě nestalo, že by byla řeka zamrzlá.

V Mírově koncertovali vězni

Hlasitý zvuk elektrických kytar se odpoledne rozléhal věznicí v Mírově na Šumpersku, která patří k nejtvrdším káznicím v zemi. Metalová kapela The Striker, složená z trojice místních vězňů, v kulturní místnosti před zraky několika desítek spoluvězňů a dozorců křtila své první CD. Skupina vznikla za vysokými zdmi mírovské věznice před dvěma roky, když mladí vězni odsouzení k mnohaletým trestům přemýšleli, čím vyplní volný čas. "Zpíváme většinou pohanskou mytologii o přírodě a lásce, což je spíše pochmurná hudba, protože do ní promítáme pocity, které tady máme. Člověk je celé dny zavřený a díky muzice může nashromážděné pocity ventilovat a na chvíli se dostat z každodenního stereotypu," řekl Jaroslav, který si na Mírově druhým rokem odpykává trest 14,5 roku vězení za vraždu a v kapele The Striker hraje na elektrickou kytaru. Nahrávka prvního CD nebyla kvůli přísným bezpečnostním opatřením v mírovské věznici vůbec jednoduchá. Zatímco ostatní rockové kapely nahrávají novou desku i několik týdnů, vězeňská skupina na to měla pouze šest hodin. Navíc se musela vyrovnat s nepříliš dobrou akustikou zdejší kulturní místnosti, takže například zpěv se natáčel na toaletách. "Vězni říkají, že hudba je pro ně jakýmsi psychickým ventilem. Já v tom vidím především možnost estetického zážitku, kterých je ve vězení málo. Je to navíc smysluplná práce, díky které se vězni po letech mohou dostat na svobodu lépe připraveni začlenit se do společnosti," řekl novinářům speciální pedagog mírovské věznice Petr Navrátil, který dnes kapelu doprovodil hrou na housle.

Sport

Ani teploty jen pár stupňů nad nulou nezabránily překonání obou traťových rekordů Pražského půlmaratonu. Závod mužů dnes vyhrál Keňan Joseph Ngeny Kiprotich, jenž trasu dlouhou 21 kilometrů a 97,5 metru zvládl za 1:01:46 hodiny a vylepšil dosavadní maximum krajana Anthonyho Korira z roku 2001 o 23 sekund. I na dalších místech skončili keňští vytrvalci - druhý byl se ztrátou 21 sekund Benjamin Kimut Kosgei a třetí pozici obsadil David Omiti Makori. Mezi ženami zvítězila při debutu na této trati Catherini Kiruiová rovněž z Keni v čase 1:10:38 hodiny. Premiér Vladimír Špidla při dnešním Pražském půlmaratonu splnil svůj předstartovní cíl a trať dlouhou bezmála 22 kilometrů zvládl za méně než dvě hodiny. Závod ulicemi hlavního města mu trval hodinu a padesát minut, a předseda vlády si tak zlepšil osobní rekord z minulých let asi o deset minut. "Měli jsme čas jedna hodina, 50 minut, 22 vteřin," řekl poslanec ČSSD Libor Rouček, který celou trať běžel spolu se Špidlou a společně doběhli i do cíle na Kampě. Další sociální demokrat, bývalý ministr dopravy Jaromír Schling, byl asi o minutu rychlejší. Pražský primátor Pavel Bém z konkurenční ODS, který ale běhá v mladší věkové kategorii, absolvoval podle výsledkové listiny dnešní půlmaraton za hodinu a téměř 40 minut. Čeští ragbisté vybojovali v A skupině mistrovství Evropy třetí vítězství. Na hřišti Tatry Smíchov v Praze zdolali i v odvetě nejslabšího účastníka soutěže Španělsko 16:6. Už v minulém kole si český tým zajistil start v elitní skupině šampionátu pro další dva roky.

Počasí

Noc bude polojasná až oblačná se sněhovými přeháňkami. Teploty nula až -4. Neděle bude polojasná nebo oblačná s přeháňkami. Teploty vystoupí na 5 až 9 stupňů.