Zprávy
Vězni z Kuby s Havlem hovořili o vzniku unie politických vězňů
Kubánští exulanti a političtí vězni navrhli založit mezinárodní společenství politických vězňů. Učinili tak v Praze na dnešním setkání s exprezidentem Václavem Havlem. Společenství by sdružovalo lidi vězněné po světě různými diktaturami. Havel novinářům řekl, že se mu tato myšlenka líbí. Podle Pedra Fuentes-Cida, který strávil v kubánském vězení 16 let, by v čele takové organizace mohl stát například právě Havel.
Exprezident, velký kritik režimu Fidela Castra, se sešel se skupinou kubánských politických vězňů ve své kanceláři v centru české metropole. "Je naší povinností pomáhat těm, kteří usilují o demokracii na Kubě. Mám ještě v živé paměti, když mezinárodní společenství mělo (za komunismu) zájem o nás," řekl Havel, který byl před rokem 1989 za komunistické éry kvůli svým názorům vězněn.
Idea unie politických vězňů ze všech koutů světa se Havlovi zamlouvá. "Rád se budu v takové věci angažovat a upozornil jsem na některé osoby, na něž by bylo možné se obrátit," uvedl Havel, který je světově uznávaným bojovníkem za lidská práva. Kubánští demokraté mají u něj vždy dveře otevřené a rád a často se s nimi stýká. Fuentes-Cid doplnil, že na Kubě je podle jeho názoru kolem 400 politických vězňů. Podotkl, že za mřížemi jsou drženi v hrozných, nelidských podmínkách.
Havel Kubáncům řekl, že na demokratické změny musejí být připraveni již nyní, třeba by měli mít návrh nové ústavy. Havel nedokázal odhadnout, jak dlouho ještě kubánský režim Fidela Castra vydrží. "To já opravdu nevím. Nějaká změna poměrů nastane dříve či později. To je historická nutnost. Jak to bude probíhat, se neodvažuji předvídat. Ono to obvykle je jinak, než se domnívají prognostici," řekl Havel na dotaz ČTK.
Havel inicioval například vznik Mezinárodního výboru na podporu demokracie na Kubě, který koordinuje společnost Člověk v tísni a s kubánskými disidenty se často stýká. Havel rovněž navrhl kubánského disidenta Oswalda Payá na Nobelovu cenu za mír. Poměry na Kubě kritizuje také česká diplomacie na půdě OSN. Političtí vězni a exulanti Pedro Fuentes-Cid, Reynaldo Aquit, Angel Cuadra, Eduardo Perez a jejich doprovod jsou v Praze od neděle do soboty.
Neoprávněné užívání titulu JUDr soudce Horkého bylo promlčeno
Pochybení místopředsedy pražského městského soudu Bohuslava Horkého, který neoprávněně používal titul doktora práv, bylo promlčeno. Jednání by bylo, nebýt jeho promlčení, kárným proviněním, za které by soudce mohl přijít o licenci. Horký dnes osobně převzal od ministra spravedlnosti Karla Čermáka písemnou výtku. "Jelikož provinění Horkého byla promlčena, použil ministr jiný typ nástroje, který zákon o soudech a soudcích rovněž umožňuje, a to, že uvedené jednání Horkému vytkl," řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková. Uvedla, že soudce Horký narušil důstojnost soudcovské funkce a ohrozil důvěru v soudy.
Promlčeno je podle Chaloupkové i další Horkého pochybení. Před 13 lety ještě jako soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 zapomněl potrestat čtyři muže za krádeže. Když se na to letos v lednu přišlo, vztahovala se už na muže prezidentská amnestie z poloviny devadesátých let, uvedl před časem internetový server iDnes. Horký užil titulu JUDr neoprávněně nejméně v devíti trestních kauzách, a pravděpodobně i v řadě dalších, až do roku 1999. Rigorózní zkoušky při tom složil až letos 22. března. Takové provinění je však podle zákona po dvou letech promlčeno. O případu informoval poprvé před několika dny internetový server iDnes. Soudce Horký omlouval své jednání neopatrností a množstvím práce.
Neoprávněné užívání titulu doktora práv se v České republice objevilo již několikrát. Mezi nejznámější patří případ někdejšího místopředsedy vlády a ministra spravedlnosti Jana Kalvody, který po aféře s neoprávněným používáním titulu doktora práv odešel z politiky.
Skanska CZ postaví v Praze Chodově obchodní centrum za 2,6 mld.
Největší stavební firma českém trhu Skanska CZ postaví na pražském Chodově moderní obchodní a společenské centrum. Komplex, který bude zahrnovat hypermarket i menší obchody, restauraci i multikino, by měl být dokončen na konci října 2005. ČTK to dnes řekl vedoucí vnějších vztahů Skanska CZ Ondřej Šuch. Jde o zakázku za 2,6 miliardy korun.
"Celkové náklady na stavbu dosahují zhruba tří miliard korun," uvedl pro ČTK obchodní ředitel společnosti Rodamco Europe Martin Macháč. Rodamco Europe je investorem projektu, který je označován jako Centrum Chodov. Skanska CZ převzala staveniště na konci dubna. V současnosti budou dělníci pracovat na hloubení stavební jámy. "S počátkem betonářských prací se počítá zhruba za měsíc," dodal Šuch.
Čtyřpodlažní komplex na ploše 55.000 metrů čtverečních se bude nacházet po obou stranách ulice Roztylská. Pro návštěvníky bude k dispozici 2200 parkovacích míst. Po dokončení tohoto obchodního komplexu se plánují další dvě fáze, v nichž na ploše 80.000 metrů čtverečních vzniknou další prodejní i kancelářské prostory a byty. Po dokončení výstavby těchto etap se kapacita parkování zvýší na 3465 míst. Vznikne i nové náměstí obestavěné budovami Centra Chodov a celý projekt se nakonec propojí do jednoho celku se stávající zástavbou.
"Náklady na celý projekt se odhadují na deset miliard korun," uvedl Macháč. Dokončení celého projektu je plánováno po roce 2010. Společnost Rodamco Europe v Praze vlastní a spravuje nákupní a zábavní Centrum Černý Most. Práce na projektu Centrum Chodov začaly již v polovině 90. let. Rodamco Europe je jedna z největších evropských společností na trhu komerčních nemovitostí. V Evropě vlastí a provozuje 75 nákupních center.
ÚS určil, jak počítat lhůty u soudních zásilek uložených na poště
Ústavní soud (ÚS) dnes určil, jak počítat lhůty u soudních zásilek uložených na poště. Rozhodnutí se týká soudního vyrozumění, které po neúspěšném pokusu o doručení zůstává na poště tři dny. Pokud si adresát v této době vyrozumění nevyzvedne, považuje se za doručené. ÚS upozornil, že do této třídenní lhůty nelze započítávat víkendové dny či státní svátky. Ústavní soud proto kritizoval ostravský krajský soud, který tak nepostupoval. Ostravský soud začal ve stavebním řízení rodiny Jarolímovy z Krmelína na Frýdeckomístecku špatně počítat lhůtu pro možnost podání žaloby. Nevyhověl jí proto, že údajně podala žalobu pozdě. Advokátovi Ivy Jarolímové se nepodařilo písemnost doručit. Lhůta pro její vyzvednutí končila v sobotu a soud začal počítat lhůtu pro podání žaloby od tohoto dne. Ústavní soud však upozornil, že lhůta se měla počítat až od pondělí.
"Pokud by všechny tři dny uložení zásilky na poště připadly na víkend či svátky, neměl by právní zástupce absurdně žádnou možnost zásilku převzít," uvedl soudce Jiří Malenovský. Ostravský krajský soud se žalobou odmítl zabývat s tím, že dvouměsíční lhůta vypršela 10. října a Jarolímová podala stížnost o den později. Ústavní soud ale upozornil, že lhůta vypršela až 12. října. Pro Malenovského šlo o poslední vyhlašování verdiktu. V následujících týdnech nastupuje jako český zástupce v Evropském soudním dvoře ve Štrasburku. Předsedkyně senátu Dagmar Lastovecká mu na závěr jednání poděkovala za jeho činnost u Ústavního soudu. Ústavní soud tak bude mít jen deset z 15 potřebných soudců. Nemůže tak zasedat plénum a projednávat návrhy na rušení zákonů.
Potíže při odbavování kamionů se zbožím ze zemí mimo Evropskou unii
Potíže při odbavování kamionů se zbožím ze zemí mimo Evropskou unii, které po vstupu České republiky do EU vznikly v souvislosti s přechodem na nový počítačový program, již celníci podle svých slov z valné časti odstranili. Zatímco v pondělí a v úterý na některých vnitrostátních celnicích čekaly kamióny na odbavení i celý den, dnes je čekací doba maximálně dvě hodiny, řekl ČTK mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták. "V tuto chvíli je většina softwarových chyb odstraněna, celní úřady projednávají zboží jak při dovozu, tak při vývozu. Dnes ve 12:30 byly čekací doby všude do dvou hodin," řekl Barták.
Nový systém odbavování kritizují zejména spediční firmy. Ty poukazují na desítky neodbavených naložených kamionů a velké množství zboží blokovaného v celních skladech, které nemůže být propuštěno do volného oběhu. "Celní správa selhala," řekl ČTK Jan Sláma ze spediční firmy Topsped. Škody podle něj nevznikají ani tak přepravcům, jako spíše firmám, které si přepravy objednávají. Naopak sdružení autodopravců Česmad Bohemia nemá podle ředitelky celního odboru Michaely Havelkové žádné zvláštní signály, že by nebylo odbavováno zboží ze zemí mimo EU. Podle ní pouze na některých vnitrostátních celnicích nefungovala aplikace pro režim volného oběhu. V úterý dopoledne však byla zprovozněna. Během dvou dnů si od Česmadu dopravci vyzvedli 259 karnetů TIR, které jim umožňují přepravu zboží mimo EU.
Po vstupu do EU celníci přešli na nový počítačový program potřebný k rychlému odbavení zboží ze třetích zemí, který musí komunikovat i s centrálou v Bruselu. Ten sice podle mluvčího GŘC nanečisto fungoval téměř bezchybně, při zadávání "ostrých " dat první pracovní den po vstupu do EU se ale objevily potíže a celníci museli často zadávat data do systému ručně. Tím se odbavování značně zpomalilo, někde se i zcela zastavilo. Chyba byla podle Bartáka jak na straně celníků, tak na straně deklarantů, tedy spedičních firem a obchodníků, jejichž software v mnoha případech nebyl slučitelný s novým programem. Další problém, který po začlenění do EU nováčkům nastal, bylo přetížení bruselského serveru TARIC, na němž jsou informace o celním sazebníku EU. Podle Bartáka se jím dnes zabývají zástupci celních správ členských zemí EU na zasedání v Bruselu.
Český Mobil zvýšil do března tržby o třetinu na tři miliardy Kč
Provozovatel mobilní sítě Oskar, společnost Český Mobil, zvýšil v prvním čtvrtletí tržby o 35 procent na tři miliardy korun. Hospodaření firmy se vyhouplo do provozního zisku 163 milionů korun proti loňské ztrátě téměř 113 milionů, sdělil dnes ČTK mluvčí společnosti Petr Šindler. Oskar přilákal od ledna do března 67.000 zákazníků, a zvýšil tak jejich počet na 1,6 milionu. Oproti prvnímu čtvrtletí předchozího roku se zvýšil počet klientů nejmenšího tuzemského operátora o 27 procent. Tři čtvrtiny nových zákazníků si vybraly některý z tarifních programů. Celkově tarify používalo 44 procent zákazníků.
"Úctyhodný podíl nových tarifních zákazníků dokládá, že oslovujeme stále větší množství zákazníků utrácejících více peněz za mobilní služby," míní generální ředitelka Karla Stephensová. Za zvýšením tržeb stojí především nárůst počtu zákazníků i pětiprocentní zvýšení průměrného příjmu na klienta, který dosáhl 623,5 Kč. Lepší výsledky hospodaření umožnilo rozložení fixních nákladů na mnohem vyšší počet zákazníků.
Výsledky podle analytika Atlantik FT Tomáše Gaťka potvrdily trend růstu provozního zisku a silný růst tržeb. "Počet nových zákazníků je srovnatelný s Eurotelem, čili tržní podíl firmy by se mohl ustalovat," doplnil. Podíl Českého Mobilu se pohybuje kolem 16 procent. Konkurenční Eurotel zvýšil v prvním čtvrtletí čistý zisk o pětinu na dvě miliardy korun. Celkové tržby vzrostly o čtyři procenta na 7,1 miliardy Kč a počet zákazníků stoupl o osm procent na téměř 4,3 milionu osob. T-Mobile výsledky oznámí příští týden. Provozovatele mobilní sítě Oskar ovládá kanadská TIW. Na českém trhu bylo koncem března podle neoficiálních odhadů téměř 9,9 milionu aktivních mobilních telefonů, tedy zhruba o 200.000 více než na začátku roku.
Manažerem emise komunálních obligací Ostravy bude Deutsche Bank
Manažerem emise komunálních obligací Ostravy v hodnotě do 100 milionů eur (asi 3,2 miliardy korun) bude Deutsche Bank AG. Rozhodla o tom městská rada na základě doporučení speciální komise. Na druhém místě se podle schváleného pořadí umístila ABN AMRO N.V. Deutsche bank byla už dříve vybrána manažerem desetiletých dluhopisů za miliardu eur pro Českou republiku. Ostrava chce vydat obligace, aby měla peníze na rozsáhlé investiční záměry. Severomoravská metropole původně vypsala na zprostředkující banku veřejnou soutěž, ale pak se rozhodla ji zrušit. Nyní totiž hodlá využít toho, že po 1. květnu již na tuto zakázku veřejná soutěž není potřeba. Podle primátora Aleše Zedníka městu díky zrušené soutěži a následnému jednání klesly náklady až o milion korun.
Rada se zároveň rozhodla vydat svou emisi obligací až po vydání státních dluhopisů. "Předpokládá se, že státní dluhopis bude vydán do 15. června. Do týdne nebo do 14 dnů pak bude vydán dluhopis města," řekl ČTK náměstek ostravského primátora Jaromír Chalupa.
"Zdá se, že v současné době je velký hlad po dluhopisech ze zemí, které přicházejí do Evropské unie. To by mohlo být výhodné. Peníze by mohly být na účtech města během července," řekl primátor Ostravy Aleš Zedník. Mandátní smlouvu s Deutsche Bank by měli ostravští zastupitelé schválit 12. května.
STEM: Polovina Čechů nemá tušení, jak fungují orgány EU
Ačkoli jsou Češi od soboty plnoprávnými členy Evropské unie, řada z nich stále neví, jak fungují orgány tohoto společenství. Jen polovina obyvatel Česka o sobě tvrdí, že má alespoň minimální představu o činnosti hlavních evropských institucí. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnila agentura STEM. Lidé jsou podle něj nejvíce obeznámeni s činností Evropského parlamentu a Evropského soudního dvora. Nejméně jsou si jisti v tom, co mají na starosti Evropská komise a Účetní dvůr EU.
O tom, jak funguje Evropský parlament ve Štrasburku, ví alespoň něco málo šest z deseti Čechů. S náplní práce Evropského soudního dvora je obeznámeno 57 procent obyvatel Česka. Co dělá Evropská centrální banka, tuší o dvě procenta lidí méně. Stejný podíl Čechů ví o práci evropského ombudsmana.
O činnosti Rady EU něco málo ví 46 procent lidí, 45 procent respondentů je obeznámeno s náplní práce Evropské investiční banky. Jakou funkci plní Evropská komise, tuší 38 procent Čechů. Alespoň vzdáleně si dokáže představit práci Účetního dvora 18 Čechů ze sta. Nejméně jsou informováni o činnosti evropských institucí lidé starší 60 let. Nejinformovanější je naopak věková skupina mezi 30 a 44 lety. Znalosti lidí stoupají s jejich vzděláním, informovanější jsou také lidé, kteří chodí k volbám. Výrazně víc než ostatní vědí o orgánech EU voliči ODS.
Sport:
Tenistka Denisa Chládková se rozloučila s turnajem v Berlíně ve druhém kole. Česká hráčka prohrála se Španělkou Sanchezovou - Lorenzovou ve třech setech 2:6, 6:4 a 3:6. Zápasy druhého kola čekají ještě dva české tenisty na turnaji série Masters v Římě. Radek Štěpánek nastoupil v těchto chvílích proti Henmanovi z Velké Británie a Jiří Novák se utká s Bělorusem Mirným.
Počasí:
Čtvrtek bude nejprve polojasný až oblačný, později se má od jihozápadu zatahovat a na většině území začne pršet, místy bouřky s možností krupobití. Odpolední teploty 14 až 18, v severovýchodní polovině území až 22 stupňů, na horách kolem 12ti. Mírný jihovýchodní vítr v bouřkách přechodně zesílí.