Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Inflace potvrdila, že vstup do EU nebyl cenově dramatický

Květnová inflační čísla potvrdila, že vstup do Evropské unie žádné drastické zvyšování cen nepřinesl, shodují se analytici oslovení ČTK. Inflace je podle nich navzdory nejvyšší hodnotě za poslední dva roky stále nízká a spolu se silnou korunou tak oddaluje růst sazeb v České republice.

Spotřebitelské ceny se proti dubnu zvýšily o 0,4 procenta. Meziroční inflace tak v květnu zrychlila na 2,7 procenta z dubnových 2,3 procenta, což je její nejvyšší hodnota od dubna 2002. Trh přitom čekal tříprocentní růst cen. Inflace se v květnu vrátila do cílového koridoru ČNB.

"Europesimisté budou po dnešku zklamáni, statistika ukázala, že vstup do EU s sebou nepřinesl cenovou revoluci," komentoval výsledek analytik Volksbank Vladimír Pikora. Kdyby od prvního května nedošlo k úpravám DPH, vzrostly by ceny jen o 0,1 procentního bodu méně než s úpravou DPH. "To je tak malý rozdíl, že ho nelze označit za inflační faktor," dodal. V důsledku přeřazení stravovacích služeb ze snížené do základní sazby DPH v květnu podražily zejména restaurace a jídelny. Restauratéři ale zvýšili ceny méně, než vzrostla daň.

Výrazné zdražování nezpůsobily ani úpravy cel. "Spekulanti, kteří počítali s raketovým růstem cen rýže a hojně ji skupovali, se přepočítali. Ceny rýže vzrostly jen o 3,7 procenta," uvedl Pikora. . Kromě změn DPH tlačily květnové ceny nahoru i dražší cigarety, což byla opožděná reakce na lednové zvýšení spotřební daně. V minulých měsících se ještě prodávaly cigarety z loňských zásob. Zhruba polovinu meziměsíčního růstu cenové hladiny má na svědomí benzin a nafta. Natural 95 zdražil v průběhu května o 1,50 Kč na 27,50 Kč/litr.

Inflace v České republice podle ekonomů zůstává stále velmi nízko, a to i v mezinárodním srovnání. Spolu se silnou korunou tak oddaluje zvyšování úrokových sazeb. "Výrazně tak vzrostla pravděpodobnost, že ČNB ponechá tento měsíc sazby beze změny a že k prvnímu zvýšení sazeb přikročí až v červenci," řekl analytik PPF Radomír Jáč.

Nejvíce lidí si myslí, že se vstupem do EU životní úroveň nezmění

Téměř polovina Čechů, 45 procent, po vstupu do Evropské unie neočekává změny v životní úrovni. Třetina lidí, 32 procent, se ale obává jejího zhoršení. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění jen 14 procent občanů očekává v této oblasti zlepšení.

V porovnání s průzkumy konanými před vstupem do unie letos 1. května tak výrazně vzrostl počet respondentů, kteří žádné změny neočekávají. V porovnání s únorem 2002 ubylo osm procent optimistů i šest procent pesimistů.

Eurokampaň se zaměřila na domácí témata a byla nudná

Češi mohli v úterý naposledy zhlédnout na televizních obrazovkách, jak si strany a hnutí kandidující do Evropského parlamentu chtěly získat jejich přízeň. Podle politologů byla vizuální podoba agitace nezajímavá, nudná, až na výjimky bez nápadů, natož vtipu. Těžko mohla přesvědčit váhající voliče, aby tento víkend přišli volit.

"Byla to velká ubohost. Krajně nezajímavé, bez humoru," zhodnotil předvolební kampaň viceprezident Rady pro reklamy Jiří Mikeš. Určitou čistotou jej zaujaly jen agitace ODS a Nezávislých v čele s někdejším ředitelem televize Nova Vladimírem Železným. Vysloveně za znechucující a odrazující považuje televizní spoty.

"Kampaň byla strašně málo o evropských tématech," soudí politoložka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické. I ona hodnotí kampaň dost kriticky: "Bylo to dost ubohé, kampaň o ničem nevypovídala, moc se navzájem nelišila," řekla ČTK. Podle ní se kampaň vůbec nepovedla Straně zelených. Místo toho, aby se zaměřila na mladé voliče, kteří nevědí koho volit, a zvolila jim blízká a atraktivní témata, vsadila na minulost nebo konfrontační politické otázky, které těžko mohou oslovit mladou generaci.

Řetěz kolem sochy sv. Václava zůstává dál na svém místě

Přetlačovanou s policií vyvrcholil v úterý pokus členů Balbínovy poetické strany odstranit řetěz kolem sochy svatého Václava na Václavském náměstí v Praze. Podle nich je řetěz z lipových květů symbolem zla a okupace. Policie ho ale bránila jako národní kulturní památku a zasáhla, když se ho pokusili rozšroubovat.

"Chtěli jsme upozornit na to, že mezi národní památky pořád patří symboly okupace," řekl po drobném konfliktu s policií písničkář Jaroslav Hutka. Řetěz má podle něj sice podobu lipových listů a lípa je národním symbolem, ale listy míří ostrými špičkami nahoru jako nějaký ostnatý drát.

"Ten řetěz je opravdu ohyzdný a nesmyslný. Jako prezident jsem ho musel 14 let překračovat, když jsem tam například kladl věnce," řekl ČTK bývalý prezident Václav Havel. Řetěz je ale státní majetek a nemůže ho kdokoli ničit, dodal.

Členové Balbínovy poetické strany se pokusili sv. Václava osvobodit od řetězu už loni. Tehdy v rámci takzvané hedvábné vzpoury zahalili řetěz do červeného. Podle Jiřího Hrdiny, geniálního guvernéra strany, budou o odstranění řetězu usilovat tak dlouho, dokud neuspějí.

Recesistická Balbínova poetická strana, hlásící se k odkazu kněze a vlastence Bohuslava Balbína, vznikla o silvestrovské noci na přelomu let 2001 a 2002 v Balbínově poetické hospůdce na pražských Vinohradech. Před dvěma lety získala v parlamentních volbách necelých 10.000 hlasů. Její kandidáti se o přízeň voličů ucházeli i v senátních volbách. Na svých kandidátkách dává prostor hudebníkům, básníkům a dalším umělcům. Hutka je nyní lídrem její kandidátky do Evropského parlamentu.

Politici nečekají jednání o novém rozdělení funkcí ve sněmovně

Politici si nemyslí, že by po zvolení a přestupu současných poslanců do Evropského parlamentu měla následovat politická jednání o novém rozdělení sněmovních funkcí. Dali najevo, že funkce, jež strany získaly ve sněmovně po volbách v roce 2002 a teď se uvolní, mají obsadit členové stejných stran. Někteří se ale nebrání tomu, aby si členové téže strany v závislosti na své odbornosti vyměnili místa ve výborech, komisích a delegacích. To je ale ve sněmovně obvyklá praxe.

Současné rozdělení funkcí ve sněmovně je výsledkem složitého kompromisu. Na jeho základě získaly všechny strany křesla ve vedení sněmovny, výborů, komisí a delegací.

Kubinyi: Nová fakta o Diagu by mohla podstatně snížit škodu státu

Nová fakta o firmě Diag Human, jež odhalila parlamentní komise, by podle ministra zdravotnictví Jozefa Kubinyiho mohla přispět k tomu, že škoda pro stát bude menší, než se předpokládalo. Částku 326,6 milionu, kterou firma dostala za poškození dobrého jména, nelze získat zpět. Je ale zřejmě možné odvrátit to, aby stát musel firmě vyplatit dalších až deset miliard.

"Je poměrně velká šance, že škoda bude co nejmenší; jestli to bude nula, budu jen rád," řekl ministr. Podivil se zároveň nad tím, že nová fakta se podařilo odhalit až po deseti letech sporu.

Podle ministra česká strana případ nevedla zrovna šťastně. Pokud parlamentní komise předloží důkazy o tom, že někdo ze státních úředníků či právníků najatých státem pochybil, bude ministr podle svých slov "postupovat podle litery zákona".

Ministr prý zvažuje, že podá trestní oznámení na stranickou kolegyni exministryni Marii Součkovou kvůli smlouvě, kterou podepsala s brněnským advokátem Zdeňkem Nováčkem o zastupování ve sporu státu s firmou Diag Human. Byl by to první případ v historii, kdy by ministr žaloval svého předchůdce. Součková ČTK řekla, že je přesvědčena o tom, že postupovala zcela správně.

Pithart: Euroatlantická vazba je ohrožena, hlásit se k ní nestačí

Euroatlantická vazba je podle předsedy Senátu Petra Pitharta (KDU-ČSL) nyní, v době hrozby terorismu a konfliktu v Iráku, ohrožena. Nestačí se k ní pouze hlásit. Pithart je přesvědčen o tom, že posílení vztahů mezi Evropou a hlavně USA by pomohlo formulování jednotné zahraniční politiky Evropské unie, aby neselhala tak jako v 90. letech při řešení konfliktu v bývalé Jugoslávii. Pikhart to řekl na konferenci Euroatlantická vazba v čase evropské integrace, která se konala v sídle Senátu.

Za nešťastné Pithart označil vyjádření amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda. Ministr rozdělil evropské země na proamerické, které mají vůli jednat a bojovat po boku USA, a státy Evropy staré, unavené a postmoderní, "které se bojovat nechce a všelijak se z toho vykrucuje".

Jednotná zahraniční politika EU nemůže podle Pitharta vzniknout pouhou mechanickou skladbou momentálních vůlí úspěšných volebních stran. Je potřeba vytvořit mechanismy, které by "odhlédly od předvolebních situací". Takový postoj by mohl být vůči USA vstřícnější a zároveň tvrdší a razantnější, uvedl.

Sněmovna se pokusí vyřešit nároky oprávněných osob v družstvech

Poslanecká sněmovna se na nadcházející schůzi již poněkolikáté pokusí vyřešit problematiku vypořádání majetkových nároků oprávněných osob v zemědělských družstvech. Schvalovat by totiž měla předlohu, ve které předkladatelé navrhují vypořádat oprávněné osoby v naturální podobě. Poslanci v uplynulých třech letech projednávali čtyři obdobné úpravy, žádnou z nich ale nepřijali.

Autoři v důvodové zprávě uvádějí, že celková výše nevypořádaných majetkových podílů činila v roce 1993 zhruba 50 miliard korun. K 31. prosinci 2002 pak činila 15,1 miliardy, což odpovídá hodnotou a cenou asi 27 procentům celkového majetku zemědělských družstev.

Podle dosud platné právní úpravy byly majetkové podíly vypořádány jen v tom případě, že oprávněné osoby přijaly od družstva vypořádání ve věcech z majetku družstva, případně v penězích, ale pouze v případě, že oprávněná osoba přistoupila na rozložení splátek na dobu 15 až 20 let.

ČR se dostane do svízelné situace, pokud odmítne evropský zatykač

Pokud Česká republika bude i nadále odmítat evropský zatykač, může se dostat v rámci EU do svízelné politické situace a také si zkomplikovat soudní spolupráci v trestních věcech s ostatními členy EU, zvláště se sousedy. Tyto obavy ČTK potvrdili ministr vnitra Stanislav Gross i náměstek ministra spravedlnosti Jakub Camrda.

Spolu s kolegy z 24 zemí EU probrali na schůzi v Lucemburku dosavadní plnění celé škály opatření proti terorismu, na nichž se unie na nejvyšší úrovni dohodla v uplynulých třech letech. Debata dospěla k závěru, že zavedení zatykače patří k nejvýznamnějším nástrojům, který opozdilci musejí co nejrychleji uzákonit.

Ministr Gross si nedovede představit, že by se ČR stala izolovaným ostrůvkem v jinak celoevropském systému boje proti terorismu a nejzávažnější kriminalitě. "Jsem životní optimista a pořád doufám, že politikaření půjde stranou, jsou-li v sázce základní zájmy státu. Doufám, že rozum zvítězí," řekl na adresu poslanců, zejména opozičních. Usoudil, že na jeho i nejvyšší úrovni by pro české politiky bylo velmi těžké hájit názor, který ve sněmovně prosazují ODS a KSČM.

Česká opozice (ODS a KSČM) brání schválení zatykače s odůvodněním, že je v rozporu se zásadou nevydávání vlastních občanů, a tudíž s listinou základních práv a svobod. Podle Camrdy tento argument neobstojí, protože český občan vydaný k trestnímu stíhání do zahraničí bude mít možnost se vrátit domů k výkonu trestu.

Evropský zatykač zatím nepřevedly do národních právních řádů kromě České republiky také Itálie, Řecko, Malta, Slovensko, Estonsko a Německo. Poslední tři jmenované státy však sdělily, že budou mít hotovo nejpozději do konce léta.

Vědci se budou radit o uplatnění výsledků výzkumu v průmyslu

Účastníci Mezinárodního fóra vědy a techniky Česká hlava budou hledat odpověď na otázku, proč výsledky často mnohaletých a nákladných bádání nemají žádný praktický užitek. Tématem třetího ročníku, který se bude konat 14. června v pražském Kongresovém centru, je uplatnění vědy a výzkumu v průmyslu, sdělili ČTK pořadatelé z projektu Česká hlava.

Na pražském fóru vystoupí například laureát Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz, rektor Vysokého učení technického v Brně Jan Vrbka, šéf představenstva Unipetrolu Petr Švarc a další průmyslníci. Chybět nebudou ani čeští politikové a zástupce Evropské komise.

Politikům a manažerům bude před vchodem do Kongresového centra čistič bot připomínat, jak to s Českem dopadne bez vědy a co budou Češi znamenat v Evropě a ve světě, když zůstanou investice do výzkumu a vývoje na současné úrovni.

Český ministr pro místní rozvoj zahájil první České dny v Pekingu

Historicky první České dny v Pekingu zahájil v úterý v čínské metropoli ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. Cílem akce je představit oficiálním čínským činitelům, odborné veřejnosti, podnikatelům a novinářům Českou republiku jako dobrou turistickou destinaci.

Pavel Němec přislíbil, že bude prosazovat zřízení přímého spojení mezi Prahou a Pekingem a bezproblémový proces vydávání víz pro občany ČLR, kteří chtějí navštívit ČR. Zároveň spolu s ředitelem příspěvkové organizace ministerstva CzechTourism Davidem Gladišem oznámil, že zastoupení této organizace bude v Pekingu otevřeno letos v září.

Světová organizace pro cestovní ruch považuje Čínu za turistický trh budoucnosti. V současné době navštíví ČR ročně méně než 2000 občanů ČLR, přičemž jde především o obchodní mise. Česká republika tak výrazně zaostává například za Maďarskem, které začalo s propagací již před několika lety a ročně jej tak navštíví okolo 20.000 turistů z ČLR.

Bavorští a čeští zelení chtějí spolupráci, nikoli spory o dekrety

Čeští a bavorští zelení zveřejnili v úterý v Praze prohlášení, v němž se hlásí ke spolupráci a odsuzují pokusy o otevírání otázky Benešových dekretů a odškodnění sudetských Němců. Vztahy mezi Čechy a Němci podle nich dostatečně upravila smlouva z roku 1997.

"Další smlouvy, požadavky, materiální odškodnění nepovažujeme ani za nutné, ani za možné," uvádí prohlášení, které novinářům představili lídři české a bavorské kandidátky do Evropského parlamentu Jakub Patočka a Michael Bärmann. Reagovali na slova předsedy bavorské vlády Edmunda Stoibera (CSU), který na přelomu května a června na srazu sudetských Němců v Norimberku Praze vyhrožoval, že pře o dekretech bude v EU pokračovat. Český prezident a někdejší předseda ODS Václav Klaus jeho výroky kritizoval a prohlásil, že Benešovy dekrety považuje za nedotknutelné a snahu je zrušit za pokus přepsat historii a změnit status quo.

"Konzervativní strany vyvolávají před volbami umělé spory a pak se tváří, že právě ony jedině dokážou obhájit a vynutit si co nejvíc. Je to hra jen na oko, vždyť CSU a ODS budou v Evropském parlamentu spolu v jedné frakci. Zelení nabízejí jinou cestu, cestu shody," uvedl k situaci Patočka.

Policie: Zaměstnavatel cizinců "načerno" by měl přijít o živnost

Podnikatel, který zaměstnává cizince "načerno", by v budoucnu mohl přijít o živnostenské oprávnění. Ze svého by měl zaplatit i vyhoštění nelegálního zahraničního pracovníka. Tato opatření patří k návrhům cizinecké policie pro potírání nelegálního zaměstnávání cizinců. Materiálem s podněty jednotlivých resortů a institucí se má ve středu zabývat vláda.

Spolu se slánskou úřednicí mohou být obviněny desítky lidí

Případ korupce na slánské radnici může nabýt nevídaných rozměrů. Spolu s úřednicí dopravního odboru, kterou policisté zadrželi v pondělí kvůli korupci, mohou být obviněny desítky dalších lidí. Stíhání se v podstatě vystavili všichni, kteří si nechali od devětadvacetileté ženy za úplatu vystavit řidičský průkaz, informovala ČTK státní zástupkyně Nina Brozová.

"Myslím si, že jejich obvinění by bylo určitě na místě. Korupce se v tomto státě rozrůstá do obrovských rozměrů," uvedla. Za uplácení úřednice by pachatelům hrozilo až pětileté vězení. Vztahuje se na ně totiž zpřísněná trestní sazba za uplácení veřejného činitele. "Stíhání by se nevystavili jen ti, kteří by korupci sami oznámili," dodala Brozová.

Zaměstnankyně radnice podle televize Nova přijímala úplatky ve výši 20.000 až 30.000 korun. Zájemcům pak vystavovala i takové řidičské průkazy, které jejich držitele opravňovaly k řízení všech skupin motorových vozidel. Údajně také přihlašovala kradená luxusní auta a legalizovala je. Jedno z nich, Porsche za více než čtyři miliony korun, policisté nedávno objevili u zadržených bratrů Olahů, údajných šéfů kladenského podsvětí.

Pracovník StB k soudu nepřišel, neumožnil to jeho zdravotní stav

Bývalý pracovník československé Státní bezpečnosti František Vach se v úterý nedostavil k Obvodnímu soudu pro Prahu 6, který má projednat jeho údajný podíl na protidisidentské akci Asanace. Podle obhájce mu účast u líčení nedovoluje jeho zdravotní stav. Cílem Asanace bylo v 70. a 80. letech přimět některé disidenty k emigraci.

Loni v prosinci soud vyměřil za Asanaci devíti vysokým důstojníkům, kteří stáli v čele krajských správ StB, podmínky. Nepodmíněný tříletý trest dostal bývalý šéf odboru boje s vnitřním nepřítelem u krajské správy v Hradci Králové Petr Žák. Proti verdiktu se ale se dvěma spoluobviněnými odvolal. Další čtyři vysocí funkcionáři ministerstva vnitra byli pravomocně odsouzeni k podmíněným trestům v roce 2002. Dva z nich podali k Nejvyššímu soudu odvolání, které bylo nedávno zamítnuto.

Soud: Brněnský děkan Pavlík je neoprávněně vedený ve spisech StB

Děkan brněnské filozofické fakulty Jan Pavlík je neoprávněně vedený ve spisech komunistické Státní bezpečnosti jako její agent. K tomuto závěru v úterý dospěl pražský městský soud. "Neměl jsem nikdy pochybnosti o tom, že doktor Pavlík s StB nespolupracoval. Rozsudek potvrdil má předchozí zjištění v této věci," informoval ČTK v reakci na rozsudek rektor Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška.

Experti se neshodují, zda pití alkoholu řidiči má být trestný čin

Odborníci nejsou zajedno v tom, zda by požití alkoholických nápojů před jízdou mělo být trestným činem. V současné době jsou opilí řidiči postihováni podle přestupkového řádu, podle navrhované novely trestního zákoníku by však byli stíháni za trestný čin. Debatu rozvířilo pondělní neštěstí v Praze, kdy opilý lékař svým vozem porazil ženu s dítětem.

Ministr dopravy Milan Šimonovský v úterní debatě v Českém rozhlase 1 Radiožurnálu řekl, že návrh nového zákona počítá s nulovou tolerancí hladiny alkoholu v krvi. Znamenalo by to, že i mírně podnapilý řidič by byl obviněn z trestného činu, za který by stanul před soudem. Mohl by být odsouzen k jednomu, ve výjimečných případech ke třem letem vězení.

Právník Tomáš Sokol je však přesvědčen, že kriminalizace opilých řidičů se mine účinkem. "I když půjde před soud, dostane přesně to, co dostával v přestupkovém řízení - zákaz činnost a peněžitý trest," uvedl Sokol. Podle něj se kriminalizace pití alkoholu před jízdou ukázala v minulosti jako naprosto neúčinná. Po roce 1990 byl příslušný paragraf z trestního zákona vypuštěn. "Neexistují žádné statistiky, které by prokázaly, že by se pak zvýšil počet řidičů, kteří by pod vlivem alkoholu jezdili," dodal pražský advokát. Novela navíc podle něj představuje ideální podhoubí pro korupci, a to jak během kontaktu řidiče s policistou, tak během vyšetření u lékaře, který by v některých případech musel rozhodnout, zda řidič pil alkohol či ne.

Sobotka: Ztrátu ČKA již nebude hradit rozpočet, ale dluhopisy

Ztráta České konsolidační agentury ve výši desítek miliard korun se již nebude splácet prostřednictvím státních rozpočtů, ale najednou vydáním dluhopisů. V rozhovoru pro ČTK to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Agentura by již podle něj po vydání obligací neměla přijímat další špatná aktiva. Dluhopisový program na úhradu ztráty ČKA ve výši 74 miliard korun bude muset schválit parlament a ztráta by poté již neměla narůstat. "Budu zaujímat negativní stanovisko k převádění dalších špatných aktiv do konsolidační agentury," řekl ministr.

Dosud se ztráta ČKA postupně rozpouštěla ve státních rozpočtech po zhruba 19 miliardách ročně. Schodek státního rozpočtu se tak vydáním dluhopisů například příští rok opticky sníží z předpokládaných 114 na 95 miliard korun, dluh se však pouze přesune ze státního do veřejných rozpočtů.

ČSA zahájily provoz první linky mimo pražské letiště

České aerolinie zahájily provoz první linky mimo domovské letiště Praha. V pondělí začala letadla Boeing 737 létat z Prahy do Marseille a dál do Barcelony, řekl ředitelka komunikace Dana Dvořáková. Působit z jiného než domovského letiště, v tomto případě z Marseille do Barcelony a zpět, mohou aerolinie od vstupu České republiky do Evropské unie.

ČSA na nové lince využily práva přepravovat cestující a náklad z jednoho cizího státu do jiné cizí země během návazného letu z domovského letiště. Podle Dvořákové jsou ČSA první leteckou společností, která nabízí přímé spojení Marseille s Barcelonou. Novou linkou firma také rozšířila současné letecké spojení s Barcelonou na 11 letů týdně.

Výzkum:Trh komerčních nemovitostí střední Evropy nejsilnější v ČR

Nejsilnější trh komerčních nemovitostí ve střední a východní Evropě se nachází v České republice. Ze 13 hodnocených zemí nabízí nejlepší kombinaci růstového potenciálu a stability prostředí. Na dalších místech se s mírným odstupem umístily Maďarsko a Polsko, vyplývá to z průzkumu společnosti Cushman&Wakefield Healey&Baker, která patří k předním světovým firmám v oboru realit.

"U kvalitních komerčních nemovitostí v tuzemsku je výrazný převis poptávky nad nabídkou," řekl ČTK Martin Skalický z Cushman&Wakefield Healey&Baker. Jak moderní kanceláře, tak nové maloobchodní a průmyslové prostory se podle něj daří dobře pronajímat. Do těchto nemovitostí investují například německé, francouzské, irské nebo izraelské fondy.

V oblasti kancelářských prostor považují zahraniční pracovníci za hlavní město regionu střední Evropy Prahu. V příštích letech by ji však mohla předstihnout Varšava, která nabízí velký výběr moderních kanceláří ve výškových budovách a větší kancelářské prostory umístěné v jednom patře budovy.

Prostory pro maloobchod vznikají ve srovnání s kancelářemi po celé republice. "Praha už dávno není na trhu maloobchodních prostor dominantní. Velké projekty jsou i v Plzni, Brně, Ostravě, Liberci nebo Českých Budějovicích," podotkl Skalický. Na tisíc obyvatel v republice připadá zhruba 75 metrů čtverečních maloobchodních ploch, což je proti průměru v Evropě zhruba polovina.

Česká republika podle Skalického ještě čeká například na velká zábavní centra, která již v Evropě fungují. Jde o větší stavby, kde zákazník nalezne různé služby v oblasti relaxace a zábavy.

České dráhy nestihnou nasadit Pendolina do provozu podle plánu

České dráhy nestihnou nasadit rychlovlaky Pendolino do provozu podle původního plánu. Podnik počítal s tím, že na lince Drážďany - Vídeň přes Prahu a Brno začnou vlaky s naklápěcí skříní jezdit od neděle, kdy vstoupí v platnost změna jízdního řádu. Zatím však neskončilo schvalování rychlovlaků, řekl mluvčí firmy Petr Šťáhlavský. Na trase mezi Drážďanami a Vídní tak budou nadále jezdit rychlíky EuroCity.

Dráhy mají získat sedm souprav za 4,35 miliardy korun. Původně měly rychlovlaky vozit cestující již před pěti lety. Finanční problémy ČKD, které se v konsorciu s Fiatem a Siemensem na výrobě podílelo, ale zakázku zpozdily. Výrobu tak převzal Fiat, jenž se později stal součástí Alstomu.

Proti současným dvěma a půl hodinám jízdy běžným rychlíkem na trase Praha - Brno by měl cestující v Pendolinu ušetřit až 15 procent času. Po dokončení železničních koridorů by rychlovlak jízdu mezi Prahou a Brnem mohl zkrátit dokonce pod dvě hodiny.

Ekologové chtějí žalovat vlády ČR a Saska kvůli konci vlaků RoLa

Občanské iniciativy ze severu Čech a Saska připravují žaloby k Evropskému soudu do Štrasburku na českou a saskou vládu kvůli ukončení přepravy kamionů po železnici. Vlaky RoLa mají přestat jezdit v srpnu, do té doby by už měla být žaloba ve Štrasburku, řekl ČTK Jindřich Pech ze sdružení Krušnohorský koprník.

České ministerstvo dopravy a saské ministerstvo hospodářství na konci loňského roku slíbily, že přeprava kamionů po železnici skončí až po dostavbě dálnice D8 z Prahy přes Ústí do Drážďan. Ministr dopravy Milan Šimonovský v květnu oznámil, že RoLa přestane jezdit nejpozději v srpnu. Dálnice D8 má být hotová v roce 2006.

České ministerstvo dopravy sice připustilo možnost zachování vlaků RoLa, zásadně proti je však saská vládá, která dopravu nákladních aut z Lovosic na Litoměřicku do Drážďan z velké části dotuje. "Žalobu proto budou sestavovat právníci v Německu, my se k ní s podporou pohraničních obcí připojíme," řekl Pech.

Nejvíce škol se zapojilo do projektu Venus Transit v Česku

Nejvíce škol se do evropského projektu pozorování úterního přechodu Venuše před Sluncem "Venus Transit 2004" zapojilo v Česku. Z celkového počtu 208 registrovaných jednotlivců i skupin bylo škol 104, uvedl Pavel Suchan z českého organizačního výboru projektu.

Do projektu se přihlásilo v celé Evropě 2081 účastníků. Pět procent z tohoto počtu překročilo kromě ČR ještě pět zemí. Nejvíce přihlášených jednotlivců i skupin je z Polska - 262, dále 230 z Francie, 147 ze Španělska, 133 ze Slovenska a 130 z Německa.

Vzácný astronomický jev, který se naposled udál před téměř 122 lety, byl pozorovatelný mezi 07:20 a 13:23. Ze Země se jevil jako putování černého puntíku planety Venuše po slunečním kotouči.

Starosta Horní Cerekve vyzval zastupitele k rezignaci

Starosta Horní Cerekve na Pelhřimovsku Jaroslav Andrle (nezávislý) vyzval devítičlenné městské zastupitelstvo k rezignaci. Podle něj představitelé města nedokážou spolupracovat, a shodnout se tak na řešení základních otázek. Mandáty by měli zastupitelé složit ve středu na zasedání zastupitelstva, a umožnit tak vypsání nových voleb.

V zastupitelstvu je šest členů zvolených za ODS, dva za KDU- ČSL a nezávislý starosta. "Zástupci ODS mandáty složit nehodlají," řekl ČTK zastupitel a předseda místního sdružení ODS Václav Chadim. V takovém případě by šesti, respektive pětičlenné zastupitelstvo mohlo fungovat až do příštích voleb, protože zbývající zastupitelé podle starosty mandáty nejspíše v závěru jednání složí.

Starosta, který v posledním volbách potřetí získal největší počet hlasů, na webových stránkách města uvedl, že část zastupitelů nerespektuje názory občanů a upřednostňuje zájmy osobní, rodinné, firemní a stranické před obecními.

MI zahájilo řízení s konkurentem pošty kvůli porušení monopolu

Ministerstvo informatiky zahájilo správní řízení s Českou poštou a jejím konkurentem, společností Mediaservis, kvůli údajnému porušení monopolu. Informaci z důvěryhodného zdroje potvrdila na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Klára Volná. Pošta napadla Mediaservis za doručování adresných reklamních zásilek, které podle jejího názoru má právo roznášet pouze ona. Mediaservis však tvrdí, že lukrativní služba není součástí takzvané poštovní výhrady.

Pošta má monopol na doručování písemností o hmotnosti do 100 gramů za cenu nižší než 19 korun. O to, zda do vyhrazených služeb patří i takzvaný direct mailing, tedy posílání reklamních a informačních sdělení v obálkách, se pře od loňského roku, kdy začal Mediaservis službu poskytovat. Firma se již dříve hájila tím, že pošta má výhradu pouze na osobní sdělení a nikoli na obchodní zásilky, mezi které direct maily patří.

Současný zákon o poštovních službách ani jeho chystaná novela tento problém jednoznačně neřeší. V ostatních evropských zemích je služba většinou součástí monopolu.

Český Krumlov se připravuje na Slavnosti pětilisté růže

Český Krumlov se připravuje na 18. ročník Slavností pětilisté růže, které se uskuteční od 18. do 20. června. Hlavními postavami slavností budou poslední Rožmberkové. Návštěvníky čeká bohatý program plný divadelních představení, vystoupení hudebních souborů a skupin historického šermu.

Slavnosti přivádějí do Českého Krumlova na 25.000 milovníků renesance. Poprvé se konaly v roce 1968, po třech ročnících se akce na 20 let odmlčela. Tradice byla obnovena v roce 1990.

Polynésané hledali ve Zlíně inspiraci pro likvidaci odpadů

Polynésané z ostrova Tahaa se ve Zlíně zajímali o způsoby zpracování odpadů. Panensky čistý ostrov se podle tamního starosty Ismaela Toahua stále více potýká s odpady, které tamní správa neumí likvidovat.

Polynéskou delegaci informoval o zdejším systému ředitel Technických služeb Zlín František Kostelník. "Promítli jsme jim instruktážní video a byli docela překvapení. U nich to skutečně funguje zcela jinak. Žádné třídění neexistuje, jen vše naháží na hromadu a zapálí," řekl Kostelník.

V případě, že zlínská technologie bude pro zástupce ostrova zajímavá a použitelná, jsou rozhodnuti ji zakoupit. Svou návštěvu však Polynésané neomezili jen na ekologickou tematiku, nabídli městu možnou kulturní a turistickou spolupráci. Zástupci malého ostrova si Zlín vybrali také proto, že znají české rodáky žijící v Polynésii.

EU vyšle kontrolní inspektory do jaderné elektrárny Temelín

Evropská komise vyšle do české jaderné elektrárny Temelín své inspektory, aby prověřili okolnosti nedělního úniku tří metrů krychlových kontaminované vody z primárního okruhu druhého reaktorového bloku. Stane se tak přesto, že český Státní úřad pro jadernou bezpečnost nehodu kvalifikoval jako nepodstatnou, protože nedošlo k úniku radioaktivity do ovzduší ani k ohrožení životního prostředí.

"Praskla centimetr tlustá trubička na měření průtoku čerpadla. Nic se nestalo, voda vytekla do místnosti, kde je čerpadlo. Kanálky v podlaze ji odvedly do kanalizace a speciální jímky," řekl ČTK mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Při poruše nebyl podle něj nikdo ohrožen, a to včetně zaměstnanců.

Rakouská opozice a ekologické iniciativy v úterý vystupňovaly kritiku vídeňské vlády za to, že v pondělí neinformovala veřejnost o nedělní nehodě v jihočeské jaderné elektrárně Temelín, ačkoli o ní věděla. Ministr životního prostředí Josef Pröll výpady vzápětí odmítl, potvrdil relativní "neškodnost" nehody a naznačil, že její vyhrocování je zneužíváno v rámci agitace k volbám do Evropského parlamentu. "Pro lidi ani zvířata nepředstavuje víkendová nehoda v Temelíně žádné ohrožení ani v Česku, natož v Rakousku," zdůraznil ministr podle agentury APA. "To je také důvod, proč jsme o nehodě neinformovali rakouskou veřejnost," dodal.

Autoři petice vyzvali vládu, ať podá návrh na zrušení KSČM

Autoři petice S komunisty se nemluví oficiálně vyzvali vládu, aby požádala Nejvyšší správní soud o rozpuštění Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM). Spisovatelé Ivan Klíma, Petr Placák, výtvarník David Černý, režisér Vladimír Michálek, zpěvák David Koller a manažer Josef Bouška předali vládě dokument, na základě kterého by měla požádat soud, ať nezávisle posoudí porušování zákona ze strany KSČM. Pouze tímto postupem lze v ČR usilovat o rozpuštění politické strany či politického hnutí. Podle signatářů petice KSČM jednak propaguje hnutí směřující k potlačení lidských práv a svobod a jednak ohrožuje mravnost občanů.

Rada Evropy chce od ČR další pokrok v boji proti rasismu

Ocenění kroků České republiky proti rasové diskriminaci v posledních letech, ale také řadu doporučení a požadavků dalšího zlepšení v této oblasti obsahuje zpráva, kterou v úterý ve Štrasburku vydala Rada Evropy. Největší část je věnována situaci romské menšiny, ale dokument se zmiňuje také o problémech uprchlíků a žadatelů o azyl a také o projevech antisemitismu v ČR.

Soud potrestal mladíka za rasový útok na Roma podmínkou

Okresní soud v Jeseníku potrestal v úterý mladíka Martina Stiskalu za rasově motivovaný útok na mladého Roma dvouletou podmínkou. Soud zároveň Stiskalu a druhého z obžalovaných Martina Hejného zprostil obžaloby ze slovního napadení dalších Romů. Mladíkům hrozili až tři roky vězení. Oba vinu popírali a tvrdili, že incidenty vyprovokovali Romové.

Předseda místního sdružení Za lidská práva romských spoluobčanů Dušan Badi ČTK řekl, že soud rozhodl správně, když mladíky zprostil obžaloby ze slovního útoku. "Sám jsem si zjistil, že incident vyprovokovali Romové. Plivali na kluky a nadávali jim. Vina je na straně Romů. Měli by zaplatit nejen soudní výdaje, ale také ostudu, kterou obžalovaným způsobili," prohlásil. K rozhodnutí soudu ve vztahu k útoku na mladého Roma se Badi nevyjádřil. "O tomto případu mnoho nevím," uvedl.

Budeme ještě lepší, slibuje Rosický před Eurem v německém tisku

České národní mužstvo má před začátkem evropského fotbalového šampionátu velkou naději na úspěch, tvrdí v rozhovorech pro německá média záložník Tomáš Rosický. Nevydařenou sezonu v Dortmundu chce hodit za hlavu a rozptylovat se nehodlá ani spekulacemi o svém prodeji.

"Máme silný tým a vynikajícího ducha," pochvaloval si Rosický v rozhovoru pro deník Die Welt. A německá média si všímají, jak po nešťastné sezoně v Borussii hraje Rosický v českém národním dresu jako vyměněný.

"Budeme ještě lepší. I já osobně. Konečně mám znovu herní praxi a můžu si fotbal znovu užívat, což mi dlouho chybělo," řekl hráč v Bildu, který to komentuje jako skrytou výtku směrem k Borussii, s níž má smlouvu do roku 2008.

Rosický je jedním z vážných kandidátů na lukrativní prodej, který by Borussii, jež se potýká s finančními problémy, pomohl. Nový trenér Dortmundu Bert van Marwijk, který vystřídal Matthiase Sammera, se ale nedávno vyjádřil, že by chtěl Rosického v týmu udržet. O odchodu českého reprezentanta spekulují německá média už dlouhou dobu.

Nadějný sparťanský fotbalista dal přednost Blšanům

Záložník Jiří Bílek se po ročním hostování v prvoligovém týmu Chmel Blšany s klubem dohodl na přestupu. Dvacetiletý nadějný fotbalista Sparty podepsal se západočeským mužstvem dvouletou smlouvu.

Roli v jeho rozhodnutí sehrálo prý i to, že trenérem týmu je jeho strýc Michal Bílek, bývalý vynikající hráč Sparty a Teplic. "Nejdůležitější to však při mém rozhodování nebylo. Vedla mě k tomu především perspektiva. Budu hrát a tím by měla má cesta do reprezentační jedenadvacítky být určitě snazší. Finanční nabídka ze Sparty byla vyšší a lákavější, ale přesto jsem dal přednost perspektivě," řekl zpravodaji ČTK Bílek, který v posledním ročníku nastoupil v barvách blšanského celku ke 23 zápasům. Výrazně přispěl k jeho ligové záchraně a za reprezentační jednadvacítku zatím odehrál dvě utkání.

Počasí:

Ve středu má být skoro jasno až polojasno, během dne až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 26 až 30 stupňů, v 1000 metrech na horách kolem 21-ti stupňů Celsia. Vítr mírný jihozápadní v bouřkách přechodně zesílí.

Dlouhodobou předpověď, která počítá spíš se sušším koncem června a počátkem července, potvrdilo úterní počasí. Slunečný letní den vládl na Medarda na takřka celém území Čech a Moravy. Letní bouřky, a to poměrně málo intenzivní, zaznamenaly detektory, jejichž měření zveřejňuje Český hydrometeorologický ústav, odpoledne pouze na severovýchodě.

Pranostiky vypovídající o počasí poloviny června až července se vztahují k Medardovi a ke svátku Božího těla v první červnové dekádě. "Když lidi o Božím těle utíkají od oltářů, budou utíkat taky od mandelů," říká rčení. Déšť podle něj zastihne lidi při procesí a potrvá až do žní, kdy se snopy slámy svazovaly do mandelů. Zahájení žní bývalo na sv. Markétu. Od Medarda k tomu dni uplyne šest týdnů, tedy přibližně 40 dní.