Zprávy
Europoslance v prvních hodinách vybrala jen desetina voličů
Čechy podle očekávání možnost poprvé si vybrat evropské poslance zatím příliš nelákala. V prvních dvou hodinách po zahájení hlasování přišla k urnám podle informací ČTK od volebních komisařů jen necelá desetina oprávněných voličů, mnohde byla účast mnohem nižší. Většina volebních komisařů se shodovala v tom, že o eurovolby je menší zájem než o parlamentní nebo komunální volby.
První hodiny využili k uplatnění volebního práva tradičně převážně senioři a lidé středního věku. Řada voličů si podle zkušeností členů volebních komisí najde cestu k volebním urnám ve večerních hodinách. "Větší nápor očekáváme až mezi čtvrtou a osmou hodinou," řekl ČTK předseda jedné volební komise v Karlíně Karel Čížek.
V Brně do 16:00 odevzdalo hlas zhruba šest procent voličů, řekla ČTK Lenka Cundová z krajského úřadu. V některých volebních místnostech v Moravskoslezském kraji zaznamenali větší počet voličů hlavně bezprostředně po zahájení voleb. "Potřebujeme odvolit před odjezdem na dovolenou. Je to morální povinnost, zatím jsem byl u všech voleb a doufám, že budu taky u všech ostatních," řekl ČTK Ostravan Jiří Heinrich.
Jako tristní označil volební účast David Lukeš z jedné volební komise v Mělníku. "Je to ještě horší než při senátních volbách. A to je co říct," řekl. V Mladé Boleslavi přišlo do volebních místností pět až 13 procent voličů. Spíše menší zájem voličů hlásí členové volebních komisí v Královéhradeckém kraji. V sousedním Pardubickém kraji přišlo volit asi osm až deset procent lidí. Do jedné z přerovských volebních místností se dostavilo jen osm voličů, mnohé olomoucké a šumperské okrskové komise ale registrovaly desítky voličů. V Karlovarském kraji zejména v malých obcích zatím do volebních místností dorazilo minimum lidí. Větší účast se očekává v sobotu.
Zatímco na ústeckém sídlišti Skřivánek byli volební komisaři překvapeni nečekanou účastí voličů, v centru Děčína zely volební místnosti prázdnotou. Tradičně bez zájmu o volby zůstali i romští obyvatelé mosteckého sídliště Chanov. Lístek tam odevzdalo do 16:00 jen šest z celkem 939 zapsaných voličů. V Libereckém kraji odvolila asi desetina lidí. Důvod, proč šla k volbám do Evropského parlamentu, prozradila v Liberci důchodkyně o berlích. "Chodím k volbám vždycky, protože volové volit chodí," uvedla.
Prvními v jedné z volebních místností ve Valašském Meziříčí byl patrně nejstarší manželský pár voličů na území města. Vladimír Skýpala se narodil v roce 1913 a jeho žena Anežka o pět let později. V Brumově-Bylnici na Zlínsku začaly eurovolby bez elektrické energie; celé město, ve kterém žije asi 6000 obyvatel, bylo bez proudu kvůli středeční vichřici. Volební komisaři byli vybaveni sirkami, svíčkami, baterkami a mobilními telefony. Dodávka energie byla obnovena v 15:45.
Ministr obrany Kostelka je na návštěvě v Afghánistánu
Na návštěvě v Afghánistánu je ministr obrany Miroslav Kostelka. ČTK to potvrdil Jan Pejšek z tiskové služby ministerstva obrany. V této asijské zemi slouží několik desítek českých vojáků jak v silách Severoatlantické aliance ISAF v Kábulu, tak v protiteroristické operaci Trvalá svoboda, kterou vedou Spojené státy.
Kostelkova návštěva v Afghánistánu se uskutečnila ve čtvrtek a pátek, upřesnil Pejšek. Poslední květnový den navštívil ministr obrany podobným způsobem Irák, kde působí jednotka českých vojenských policistů.
Nyní v alianční operaci ISAF pracuje na kábulském letišti 20 českých vojáků, hlavně odborníků na odminovávání a meteorologů. Poslanci v únoru souhlasili s tím, že do této mise může být vysláno až 30 příslušníků české armády. Češi pro ISAF na konci března nabídli i tým českých zdravotníků - vojenského chirurga, anesteziologa a čtyři sestry. Podle informací ČTK by měli do Afghánistánu odjet ještě do konce tohoto měsíce. Poslanci v únoru schválili odjezd až 120 příslušníků speciální průzkumné jednotky z Prostějova do protiteroristické operace, ve které USA a jejich spojenci vyhledávají a ničí zbytky bojůvek talibanského režimu a teroristické sítě Al-Káida.
Kvůli násilí byla v Kosovu přijata zvýšená bezpečnostní opatření
Po víkendovém incidentu, kdy byl v Kosovu při střelbě z projíždějícího auta zabit šestnáctiletý Srb, mírové jednotky KFOR tento týden v provincii posílily bezpečnostní opatření. V sektoru odpovědnosti 5. česko- slovenského praporu KFOR je v současné době situace klidná. ČTK to sdělil Jan Pejšek z tiskové služby českého ministerstva obrany. Na zvýšení etnického napětí mezi srbským a albánským obyvatelstvem mezinárodní jednotky v průběhu týdne reagovaly dočasným zřízením silničních kontrol. Ty měly mimo jiné zabránit průjezdu extremistů do obce Gračanica, kde byl 5. června kosovský Srb zabit. Podle ministerstva obrany se podařilo postupně snížit napětí v oblasti a činnost na kontrolních bodech už skončila.
Všichni česko-slovenští příslušníci KFOR jsou podle sdělení ministerstva v pořádku. Úkolem 5. česko-slovenského praporu KFOR jednotky je zajišťování pořádku, hlídání administrativní hranice se Srbskem a zajišťování nelegálně držených zbraní. Policie minulou sobotu v souvislosti se zabitím Srba zatkla dva kosovské Albánce. Šlo o první vážný incident od poloviny března, kdy Kosovo zasáhly největší nepokoje od roku 1999, které si vyžádaly nejméně 28 obětí.
Smlouva o pronájmu gripenů bude podepsána v pondělí
V pondělí v poledne budou podepsány smlouvy o pronájmu 14 švédských stíhaček Jas-39 Gripen pro české letectvo. ČTK o tom informovala Drahomíra Nová z tiskové služby ministerstva obrany. Desetiletý pronájem strojů s kompletní logistikou a výcvikem pilotů i pozemního personálu má ČR přijít na 19,6 miliardy korun.
Se smlouvami vyslovila česká vláda souhlas tuto středu, první gripeny by Češi měli převzít na jaře příštího roku. Cena je konečná a v korunách, nepodléhá tedy rizikům spojeným se změnou kurzu koruny. Splátky jsou roční. Český ministr obrany Miroslav Kostelka má spolu se švédskou ministryní Leni Björklundovou podepsat základní memorandum o porozumění, podrobné smlouvy o pronájmu letounů a o průmyslové spolupráci podepíše náměstek ministra pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva a výkonný ředitel Švédské správy materiálu pro obranu Jan-Olof Lind.
Definitivně tak na deset let bude uzavřena otázka budoucnosti českého nadzvukového stíhacího letectva. Češi mají na deset let získat 12 nových stíhaček Jas-39 Gripen C a dvě nová letadla ve dvoumístné verzi D. Součástí dodávky bude i víceúčelový simulátor, systém plánování misí, kompletní technické zabezpečení letounů, výcvik pozemního i létajícího personálu. Offsetové programy mají podle smlouvy dosáhnout v deseti letech 130 procent ceny kontraktu, 20 procent z těchto programů jsou přímé offsety českého zbrojního průmyslu. Nové stíhačky, označované jako letouny čtvrté generace, dosud nemají za sebou bojový "křest ohněm". Na českém nebi mají nahradit dosluhují MiG-21, kterým skončí životnost právě v příštím roce.
Opilý muž napadl v noci v Praze lékařku záchranné služby
Agresivní opilec ve čtvrtek v noci v pražském bytě napadl pracovnici záchranné služby, která mu přijela ošetřit pořezanou ruku. Lékařka byla s poraněnou hlavou převezena do krčské nemocnice, řekl ČTK mluvčí záchranné služby Marek Uhlíř. Policie muže obvinila z ublížení na zdraví a výtržnictví, za což mu hrozí až dva roky vězení. Vyšetřován je zatím na svobodě. Pětačtyřicetiletý muž lékařku napadl před očima čtyř policistů. Předtím našel v bytě svého otce, který zemřel. Zavolal proto sanitku. Lékař smrt potvrdil, žádné stopy násilí neshledal. Před svým odjezdem ještě zavolal policii. Po příjezdu policistů se opilý muž pořezal, když rukou rozbil výplň dveří. Přivolaná lékařka rozhodla, že zraněného odvezou záchranáři do nemocnice. Před odjezdem vyplnila lékařskou zprávu. "Údajně v domnění, že jsou desky (s lékařskou zprávou) jeho, pokusil se je muž lékařce vytrhnout a pak ji praštil pěstí do obličeje," popsal událost Uhlíř. Napadená žena z bytu utekla, útočníka záchranáři povalili a přítomní policisté ho spoutali. "Vůbec jsem to nečekala. Vždycky jsem si myslela, že mně se to stát nemůže. S pacienty jsem vycházela skvěle, věřila jsem jim," uvedla napadená lékařka Milana Pokorná, která u záchranné služby pracuje téměř dvacet let.
Nyní leží v nemocnici na oddělení ORL (ušní, nosní, krční), řekl ČTK náměstek léčebně preventivní péče krčského ústavu Petr Malý. Podle něj jsou poranění středně těžká. Pokud nenastanou komplikace, bude v pondělí propuštěna do domácího léčení. "Pacient lékařku udeřil pěstí do obličeje. Má pohmožděný trojklanný nerv a po vyšetření na rentgenu a CT se u ní potvrdilo krvácení do čelistní dutiny na obličeji," upřesnil Malý. "Mám bolesti hlavy a poruchu čití na pravé straně obličeje, ale nervy kolem očí jsou naštěstí v pořádku," popsala svůj stav zraněná lékařka. "Ten zraněný člověk byl hodně opilý a jeho komunikace s policií byla evidentně konfliktní již před naším příjezdem. Pořezal se docela hodně, tak jsme mu zranění ošetřili," uvedla Pokorná, která si pamatuje ránu pěstí, ale pak už téměř nic. "Myslela jsem, že mám jen rozbitý nos, jenže pak mi bylo hůř a hůř a nakonec jsem se nebyla schopna ani postavit," doplnila.
Záchranáři, především zdravotníci, se stali několikrát terčem útoku. Před třemi týdny byl odsouzen ke třem letům vězení šedesátiletý Miroslav Resl z Chebu, který v opilosti před šesti lety napadl ve svém bytě holí a kuchyňským nožem řidiče sanitky. V úterý 25. května otec dvouletého dítěte napadl nedaleko Mníšku pod Brdy řidiče záchranné služby. Jiný případ se odehrál v březnu na Pelhřimovsku, kde opilý důchodce zranil v sanitce lékaře a vyhrožoval mu dokonce zabitím. V lednu Zdeněk Kovařík zaútočil na zdravotníka, který měl ošetřit jeho podnapilého otce. Přibývající útoky na pracovníky záchranné služby rozvířily debatu mezi právníky i politiky. Podle připravované novely trestního zákona by útočníkovi místo maximálně dvouletého trestu hrozilo až pět let vězení. Pokud by však pachatel záchranáře zranil těžce, mohl by si odpykat až dvanáctiletý trest místo nynějšího osmiletého. Za vraždu zdravotníka by soud mohl uložit 15 až 20 let i výjimečný trest, tedy 20 až 30 let nebo doživotí.
Podle původního návrhu ministerstva zdravotnictví měl zdravotníkům zaručit větší právní ochranu statut veřejného činitele. "Statut veřejného činitele ale neznamená jen zvýšenou ochranu, ale také zvýšenou odpovědnost, řekl ČTK soudce Nejvyššího soudu a hlavní autor trestního zákona Pavel Šámal. Od návrhu bylo později upuštěno.
Ústavní komisi Senátu vadí navrhovaná přímá volba prezidenta
Členové senátní komise pro ústavu podle očekávání odmítli přímou volbu prezidenta v podobě, kterou už před rokem sněmovně navrhla vláda. Nahrazení parlamentní volby hlavy státu by pro ně bylo přijatelné v případě, že by se zároveň posílily prezidentovy pravomoci. "Domníváme se, že to je jenom úlitba, že to praktického významu nemá. Mám pocit, že v Senátu těch příznivců přímé volby prezidenta bude pramálo," uvedl k návrhu předseda senátní komise Jiří Stodůlka (KDU-ČSL). Spolurozhodování horní komory na volbě hlavy státu je podle něj "jednou z mála pravomocí, které Senát ještě má". Podobně se senátní komise postavila před časem i senátorskému návrhu přímé volby prezidenta, který předložili unionisté a nestraníci. Ani tato předloha se nijak výrazně nedotkla kompetencí hlavy státu. Ke změně ústavy je třeba třípětinové většiny všech poslanců a hlasujících senátorů, prezident ji nemůže vetovat. Členům senátní komise se příliš nelíbily ani úpravy, které ve vládní předloze provedla partnerská sněmovní komise. Sice také odmítla přímou volbu prezidenta, zároveň mu ale umožnila bez udání důvodu odvolávat předsedy a místopředsedy Ústavního soudu. Hlava státu by tak mohla velmi ovlivňovat rozhodování Ústavního soudu. "To je nepřijatelné," uvedl Stodůlka.
Nelíbí se mu ani to, že sněmovní komise odmítla vládní návrh, aby prezident v budoucnu jmenoval členy bankovní rady České národní banky se souhlasem vlády. Členům senátní komise se příliš nezamlouvá ani navrhovaná pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu kontrolovat zákonnost hospodaření územních samosprávných celků vzhledem k tomu, že jsou podle ústavy samostatné. Jen drobné připomínky měli senátoři k návrhům, podle nichž by se imunita zákonodárců vztahovala jen na dobu výkonu jejich mandátu a poslanec či senátor by o mandát přišel, pokud by byl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin.
Policie začala stíhat lékaře Jana Karase
Policie začala stíhat lékaře Jana Karase, který v pondělí v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v opilosti srazil autem dvouletou holčičku. Dívenku, která teď leží v Thomayerově nemocnici, vážně zranil. Policejní komisař muže obvinil z trestných činů těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Na policejní služebně převzal Karas usnesení o stíhání poté, co dopravní znalec oznámil předběžné výsledky prověřování Karasovy verze o tom, že mu v pondělí selhaly brzdy. Podle náměstka obvodního státního zástupce Prahy 2 Františka Fialy, ale ani na jednom brzdovém okruhu žádná závada nebyla.
Řádění přírodních živlů - škody za více než 50 milionů korun
Středeční a čtvrteční řádění přírodních živlů způsobilo u 15-ti set zákazníků České pojišťovny škody za více než 50 milionů korun. Nejvyšší počet škod firma očekává na jižní a severní Moravě. Včerejší deště způsobily nejvíce škod ve východních Čechách, a to hlavně v Ledči nad Sázavou. Allianz pojišťovna odhadla škody na Moravě na deset milionů korun. První peníze za pojistná plnění začnou chodit na bankovní účty poškozených od pondělí.
Úřednice na letišti pomohla odhalit muže, kterého hledal Interpol
Policie ve čtvrtek zadržela na letišti v Brně-Tuřanech sedmatřicetiletého muže z Frýdku-Místku, kterého hledala slovenská policie a také Interpol. Muž byl už před osmi lety na Slovensku obviněn z loupeže. K odhalení muže pomohla pozorná pracovnice letiště, řekla ČTK severomoravská policejní mluvčí. Muž se spolu s dalšími pěti pachateli podílel v roce 1994 na přepadení vozu, který z banky v Povážské Bystrici převážel do Povážských strojíren téměř devět milionů korun určených na mzdy pro zaměstnance podniku. Vozidlu zablokovali jízdu a jeden z pachatelů postřelil člena podnikové bezpečnostní služby. Další komplic pak sebral tašku s penězi a z místa utekli.
Policii se však pachatele nepodařilo najít a jeho trestní stíhání bylo v listopadu 1997 přerušeno. "Pro nepřítomnost obviněného nešla věc náležitě objasnit. Po muži bylo vyhlášeno celostátní pátrání v rámci České republiky. Poté byl o pomoc požádán i Interpol," uvedla mluvčí. Muž se během uplynulých deseti let několikrát přejmenoval a změnil identitu. V současnosti je řeckým občanem a z brněnského letiště chtěl odletět právě do Řecka.
EIB půjčí ČS a Volksbank 140 milionů eur na podporu podnikání
Evropská investiční banka půjčí České spořitelně a společnosti VB Leasing ze skupiny Volksbank celkem 140 milionů eur na podporu malého a středního podnikání. Smlouvy o úvěrech podepsali zástupci společností v pátek. České spořitelně EIB celkem půjčí 100 milionů eur, dohoda spořitelně zajistí čerpání prvních 50 milionů eur. Smlouva o druhé tranši bude podepsána v horizontu dvou až tří let, řekla ČTK mluvčí ČS Klára Gajdušková. Banka bude z peněz poskytovat úvěry od jednoho milionu korun malým a středním podnikům, krajům či obcím. Peníze by měly jít zejména na obnovu infrastruktury v regionech na hranicích s Německem a Rakouskem. Zbylých 40 milionů eur na podporu malého a středního podnikání připadne společnosti VB Leasing.
Úvěry jsou provázány s novým programem Evropské komise určeným na podporu rozvoje infrastruktury v příhraničních regionech. Program také zahrnuje projekty z oblasti životního prostředí, dopravy, zdravotnictví a vzdělávání v těchto regionech. Nový viceprezident EIB a bývalý český ministr financí Ivan Pilip také jednal se současným ministrem financí Bohuslavem Sobotkou. Banka je připravena půjčit České republice zhruba deset miliard korun na financování výstavby části dálnice D47 vedoucí z Lipníku nad Bečvou k hranici s Polskem. Konkrétně by mělo jít o úsek Lipník - Bílovec.
EIB by letos podle Pilipa mohla České republice celkem půjčit až miliardu eur (zhruba 31 miliard korun). Výsledná suma však bude záležet na tom, jak dopadnou další jednání o financování dálnice D47 a jak bude domluveno čerpání peněz na ostatní projekty. Před schválením je v Poslanecké sněmovně například úvěr 12 miliard korun, který si chce vláda vzít na stavbu severočeské dálnice D8. K podpisu úvěrové dohody by mělo dojít v září. Dalších 10,2 miliardy korun si vláda půjčí na stavbu jihozápadní části silničního okruhu kolem Prahy, úvěrová smlouva by měla být podepsána koncem července.
Podle Pilipa je financování výstavby silnic pomocí půjček od EIB levnější než prostřednictvím úvěrů od komerčních bank. Výhodou je i to, že EIB je schopna půjčit peníze až na 30 let a často umožňuje o několik let odsunout splácení jistiny. EIB je jednou z hlavních finančních institucí Evropské unie. Objem úvěrů poskytnutých Česku od roku 1990 již překročil pět miliard eur. Zatímco dosud bylo financování zaměřeno převážně na rozvoj infrastruktury, do budoucna se banka chce spolu se zahraničními investory věnovat financování projektů zaměřených na výzkum a vývoj a na rozvoj inovací. To má pomoci posílit konkurenceschopnost evropské ekonomiky.
Šéf VW: V Číně by se mohlo vyrábět nejméně 50.000 octavií ročně
Mladoboleslavská Škoda Auto by mohla v Číně vyrábět nejméně 50.000 octavií ročně. Pokud si čínská ekonomika udrží svůj růst, mohlo by to být o hodně více, řekl v rozhovoru pro ČTK generální ředitel německé automobilky Volkswagen Bernd Pischetsrieder. Výroba by měla začít v příštím roce. "Nevím přesně, jaká budou konkrétní čísla. Myslím, že podmínkou pro uvedení takového auta do Číny je výroba nejméně 50.000 aut ročně. Je tu však možnost, že by to ve skutečnosti mohlo být o hodně více," řekl Pischetsrieder. První automobily by mohly opustit výrobní halu na sklonku příštího roku, ale možná již o několik měsíců dříve. "Termín příští rok je z jednoduchého důvodu, že nejdříve potřebujeme zvýšit kapacitu," řekl a dodal, že přesné datum ještě není rozhodnuto a automobilka o všem diskutuje s kolegy z Číny.
Volkswagen počítá, že bude využívat převážně místní odborníky i zaměstnance. Chce je nejdříve zaškolit v evropských pobočkách a poté vyslat do rozšířených čínských závodů. "Například v Ingolstadtu nyní pracuje přibližně 60 až 70 zaměstnanců z Číny," uvedl. Počet všech automobilů prodaných na čínském trhu by podle Pischetsriedera mohl do pěti až šesti let vylétnout z letošních 2,5 milionu na šest milionů ročně. VW předpokládá, že největší růst by měl být právě v oblasti, do které patří i Octavia, tedy relativně velkých, ale cenově dostupných aut. Šéf VW připomněl, že škodovky se již do Číny dovážejí. V loňském roce to bylo 2100 aut. Počet je omezen kvótami, které stanovuje pekingská administrativa. V Číně se loni prodaly dva miliony aut a pouze 100.000 jich bylo z dovozu. Čínská vláda už oznámila, že kvóty příští rok zruší, aby vyhověla požadavkům Světové obchodní organizace.
Motocyklista Pešek byl osmý v první kvalifikaci v Barceloně
Výborné osmé místo obsadil český motocyklista Lukáš Pešek v prvním kvalifikačním tréninku na nedělní Velkou cenu Španělska třídy do 125 ccm. Za nejrychlejším časem Španěla Jorgeho Lorenza zaostal o více než půldruhé sekundy. Jakub Smrž zajel na okruhu v Barceloně ve třídě do 250 ccm šestnáctý čas, na vedoucí výkon domácího Daniela Pedrosy ztratil přes dvě sekundy.
Počasí:
V sobotu má být převážně oblačno, na většině území se vyskytnou přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty vystoupí na 18 až 22, na horách bude kolem 14 stupňů. Mírný západní vítr bude mít rychlost do 20 km za hodinu.