Zprávy

Kostelka a Fišera už jsou potvrzeni jako poradci premiéra Grosse

Bývalý ministr obrany Miroslav Kostelka a vysokoškolský profesor Ivan Fišera se již definitivně dohodli s premiérem Stanislavem Grossem (ČSSD) a stali se jeho poradci na Úřadu vlády. Kostelka, který jako jeden z mála musel po vládní krizi opustit své ministerské křeslo, bude Grossovi radit s bezpečnostní problematikou. Fišera, který byl na začátku 90. let poslancem Federálního shromáždění a vlivným politikem ČSSD, se stane konzultantem pro otázky vzdělávání a lidských zdrojů.

"Pracovně-právní vztah už mají v tuto chvíli dořešený dva poradci, a to exministr obrany Kostelka a Ivan Fišera," řekla ČTK mluvčí vlády Věra Dušková. Takzvaným superporadcem pro ekonomiku se měl stát poslanec ČSSD Jan Mládek. "Je externím poradcem a asi jím zůstane," uvedla mluvčí. Premiér ekonomické otázky často řeší také s místopředsedou vlády pro hospodářství Martinem Jahnem. Podle informací ČTK už Fišera i Mládek seděli na středečním zasedání kabinetu. Někteří politici včetně prezidenta Václava Klause před časem vyjádřili pochyby, zda nebudou takzvaní superporadci nepatřičně zasahovat do činnosti ministrů. Gross ale zdůraznil, že i když se jeho poradci budou účastnit odborných debat i zasedání vlády, neznamená to jakýkoli zásah do ministerských pravomocí.

Gross zatím nevybral člověka, s nímž by řešil zahraniční politiku. Velvyslanec v Rakousku Rudolf Jindrák i další jeho nabídku odmítli. Jak i sám Gross tento týden připustil na setkání s českými velvyslanci, právě v zahraniční politice má co dohánět. Bývalý vedoucí Úřadu vlády Pavel Přibyl je stále na dovolené, a tak o jeho dalším pracovním uplatnění stále není rozhodnuto. Ve Strakově akademii ale předpokládají, že zaměstnancem úřadu nezůstane. Přibyl, kterého si Gross přivedl z ministerstva vnitra, vydržel ve funkci jen krátce. Vyšlo totiž najevo, že při takzvaném Palachově týdnu v lednu 1989 velel jedné z rot, která rozháněla odpůrce komunistického režimu. Po tlaku veřejnosti nakonec odstoupil sám.

Z vnitra přešli na Úřad vlády také mluvčí Dušková, Přibylův nástupce Aleš Šulc i někdejší šéf personálního odboru ministerstva a neúspěšný kandidát ČSSD do Evropského parlamentu Zdeněk Doležel, který se stal ředitelem Grossova kabinetu. Celou sekci předsedy vlády řídí Zdeněk Šarapatka.

Soud: Vedoucí kanceláře hejtmana podváděla; na funkci rezignovala

Krajský soud v Ústí nad Labem potvrdil, že vedoucí kanceláře ústeckého hejtmana Marie Tomčová spáchala v 90. letech podvod. Jako ředitelka obchodní akademie si ponechávala výplatu učitelky, která již na škole nepůsobila. Rozsudek je pravomocný. Na funkci šéfky sekretariátu hejtmana Tomčová rezignovala. "Cítím se však naprosto nevinná," řekla ČTK. Ústecký hejtman Jiří Šulc rezignaci Tomčové přijal. ČTK řekl, že Tomčová stejně již nemůže ze zákona vykonávat vedoucí funkci, proto by ji musel odvolat. "Jako odsouzená na úřadě může pracovat, ale ne na postu vedoucí kanceláře hejtmana," řekl. O jinou práci Tomčová nemá zájem a na úřadě definitivně skončí 10. září. Ve své rezignaci Tomčová uvedla, že nevidí další možnost svého uplatnění na krajském úřadě. "V obraně proti dle mého názoru nezákonnému a nespravedlivému rozsudku učiním všechny kroky, které by vedly k mému očištění," řekla. Proti rozsudku krajského soudu není možné se odvolat, lze pouze předat okresnímu soudu dovolání, které by pak posuzoval Nejvyšší soud v Brně.

Odchod z funkce a krajského úřadu zvolila prý Tomčová proto, aby neohrozila politickou reprezentaci kraje před volbami. Tomčová byla jednou z prvních zaměstnankyň krajského úřadu, který vznikl před čtyřmi lety. Jako trestně stíhané ji úřad již dříve musel omezit některé pravomoci. Soud Tomčové udělil peněžitý trest 40.000 korun a musí uhradit škole náhradu zhruba 28.500 korun. Okresní soud Tomčovou původně odsoudil k peněžitému trestu 80.000 korun a tříletému zákazu práce spojené s hmotnou odpovědností. "K zákazu činnosti není důvod," řekla předsedkyně odvolacího senátu.

Žaloba Tomčovou vinila také ze zpronevěry. Jako ředitelka školy si údajně ponechala v letech 1993 až 1996 asi 38.500 korun za pronájem tělocvičny a dalších školních prostor. Podle vyjádření senátu však Tomčová tuto trestnou činnost páchala zhruba s roční přestávkou. Zpronevěry byly tedy dvě a nepřesahovaly částku 25.000 korun, proto se v tomto bodě na Tomčovou vztahuje amnestie z roku 1998, vysvětlila předsedkyně senátu. Ke snížení trestu a zrušení zákazu práce spojené s hmotnou odpovědností se soud rozhodl kvůli dlouhé době od spáchání trestného činu. Soudkyně připomněla, že v hospodaření školy byly zjištěny značné nesrovnalosti. Původní rozsah obvinění Tomčové byl také podstatně vyšší.

Kontrolní vyšetření potvrdilo čtrnáctý případ BSE v Česku

Kontrolní vyšetření potvrdilo čtrnáctý případ tzv. nemoci šílených krav (BSE) v Česku. Nemocná kráva pocházela ze zemědělského družstva Hrejkovice v Jižních Čechách. Preventivně utraceno bude předběžně 92 vrstevnic postiženého dobytčete. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. V samotném družstvu Hrejkovice půjde na porážku 84 krav, z toho 21 vysokobřezích bude mít možnost se otelit. Dalších osm vrstevnic veterináři dohledali v jiných chovech v okrese Písek. "Je možné, že se toto množství o několik kusů může zvýšit," podotkl Duben.

Od roku 2001, kdy Česko začalo s vyšetřováním, se objevilo 14 nakažených zvířat z téměř 650.000 vyšetřených. Zejména v porovnání s ostatními evropskými zeměmi je to podle Dubna malé množství. "Dovídám se to od novinářů, veterina mi ještě nic neřekla," reagoval na definitivní výsledky testů předseda družstva Stanislav Zelený. Družstvo zatím neví, jak a kdy budou krávy utraceny.

Družstvo již kontaktovali zástupci pojišťovny i státu, kteří jej informovali o dotacích na uhrazení likvidace krav a ušlého zisku. Podle Zeleného přijdou zemědělci na mléce o asi pět milionů korun. Již dříve uvedl, že si neumí vysvětlit, jak se zvíře nakazilo. Podle něj bralo družstvo celou dobu krmné směsi od bývalého ZZN Písek, dnes firmy Grana, a od bývalých Jihočeských mlékáren, dnes Madety. První kus skotu nakažený BSE veterináři zjistili v červnu 2001. Veterinární správa poté nařídila na nemoc testovat veškerý poražený skot ve věku nad 30 měsíců. Do té doby se prověřovaly jen stanovené rizikové skupiny dobytka.

Lidem v podnicích stoupl za rok hodinový plat o 4,2 pct na 108 Kč

Lidé pracující v podnicích vydělávali na konci června v průměru 108 korun za hodinu, což bylo meziroční zvýšení o 4,2 procenta. Výsledky oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí a firma Trexima, která vývoj mezd pravidelně sleduje. Na nejvíce peněz si přišli šéfové velkých průmyslových a výrobních podniků s průměrnou hodinovou mzdou přes 700 Kč. Některé pomocné dělnické síly se naproti musely spokojit za stejnou dobu s necelou padesátikorunou. Rozdíly v odměnách mezi jednotlivými profesemi se v uplynulém roce dále prohloubily, řekl Vladimír Smolka z Treximy. Z výsledků dále vyplynulo, že většina tuzemských zaměstnanců průměrnou hodinovou mzdu nepobírá. Podle šetření mají na výplatních páskách podprůměrné částky plné dvě třetiny lidí.

Za měsíc si podnikový pracovník v prvním pololetí přišel na 19.851 korun, což bylo zhruba o dva tisíce korun více v porovnání s průměrným výdělkem zveřejněným Českým statistickým úřadem v pondělí. Rozdíl vznikl hlavně užším vzorkem a jiným postupem výpočtu. Trexima například nezahrnula státní zaměstnance, hodnotila všechny firmy nad jeden tisíc pracovníků a menší firmy vybírala namátkově, vyřazovala pracující s krátkými úvazky a brala v úvahu absence. Výše zmínění řídící pracovníci průmyslových podniků v průměru měsíčně pobírali 124 tisíc Kč, zatímco pomocné dělnické profese měly necelých devět tisíc korun. Průměrná hodinová mzda manuálních pracovníků byla na konci června 82,9 koruny, profese vyžadující duševní činnost naproti tomu dostávaly 146,9 Kč. Hodinové příjmy žen zůstaly zhruba na úrovni tří čtvrtin mezd mužů. Dle Smolky to ale nebyla diskriminace, nýbrž výsledek daný četnějším zastoupením slabšího pohlaví v méně placených místech

Ministryně zdravotnictví Emmerová je proti privatizaci nemocnic

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) podepsala petici proti privatizaci středočeského zdravotnictví. Učinila tak na setkání s krajskými zastupiteli ČSSD Richardem Dolejšem a Karlem Machovcem, informoval ČTK předseda klubu krajských zastupitelů Dolejš. "Jsem proti tomu, aby stávající zdravotnická zařízení byla privatizována nebo transformována na obchodní společnosti. Nemocnice tu jsou pro pacienty, nikoli pro zisk jejich vlastníků. Nemocnice musí zůstat v rukou státu nebo krajských samospráv," citoval ministryni.

Právě proti privatizaci nemocnic zorganizovala středočeská ČSSD v červnu petici, kterou shromáždila už zhruba 70.000 podpisů. Mezi podepsanými je i předseda vlády Stanislav Gross, ministr financí Bohuslav Sobotka nebo diplomat Jiří Dienstbier. Peticí chce opoziční ČSSD přesvědčit krajské zastupitele za ODS, KDU-ČSL a US-DEU, aby nemocnice ve středních Čechách nebyly privatizovány nebo pronajímány soukromým osobám. Podle ČSSD to může zcela rozvrátit systém zdravotní péče v regionu. Privatizaci zdravotnických zařízení má projednat zastupitelstvo v září.

"Mám reálné obavy, že privatizační záměr prosazovaný hejtmanem Petrem Bendlem může vést k vytunelování a následnému krachu sítě zdravotnických zařízení ve Středočeském kraji. Bendl považuje zdravotnictví za byznys, není schopen nemocnice řídit a proto se uchyluje k těmto extremistickým experimentům," uvedl Dolejš. Ministryně se zastupiteli ČSSD shodla na tom, že je nutné předložit návrh zákona o neziskových organizací ve zdravotnictví. Nevyloučili, že návrh normy bude předložen jako poslanecká iniciativy, aby se urychlil legislativní proces. Podle Machovce už existuje paragrafované znění zákona.

Hejtman Bendl už před časem označil petici i opakované slovní útoky sociálních demokratů za hloupé politikum. Pokládá za neuvěřitelné, že si vládní ČSSD, která podle něj nemá koncepci zdravotnictví a neumí řešit problémy resortu, stěžuje na kraj.

Rychlý internet od Eurotelu si během měsíce pořídilo 7000 lidí

Vysokorychlostní mobilní připojení k internetu prostřednictvím technologie CDMA si během prvního měsíce od spuštění u Eurotelu aktivovalo téměř 7000 klientů. ČTK to řekla mluvčí Eurotelu Diana Dobálová. Na podobné číslo se loni dostal Český Telecom až po čtyřech měsících od spuštění připojení z pevné linky přes ADSL. Stejně jako u ADSL se podle internetových diskusí někteří uživatelé zpočátku potýkali s kvalitou služby, zejména s poruchami modemů, nefunkčními ovladači a výpadky připojení. Rychlost připojení, která by mohla dosáhnout až 800 kbit/s se nejčastěji pohybuje kolem 300 až 400 kbit/s, což zhruba desetkrát víc, než u klasického připojení přes GPRS. Zákazníci si ale stěžovali na její kolísání. Eurotel uvádí průměrnou rychlost kolem 256 kbit/s.

Podle Dobálové firma v současnosti vyhodnocuje provoz v síti po prvním měsíci fungování. Na základě výsledků a podle aktuálních potřeb a zájmu zákazníků chce dále posílit kapacitu a případně rozšířit pokrytí. Současné pokrytí je kolem 70 procent tuzemské populace. Pro připojení prostřednictvím CDMA využívá Eurotel frekvence v pásmu 450 MHz své starší mobilní sítě NMT s předčíslím 601. Připojení, které využívá externí modem připojení přes USB port k počítači, vyjde na 1070 Kč měsíčně. ADSL stojí kolem 1000 korun a přístup přes GPRS o zhruba 200 Kč méně. Připojení je nyní dostupné v Praze, Plzni, Brně a okolí, ale také v řadě menších měst na Vysočině a v jižních a západních Čechách. Pokryty jsou téměř celé severní a východní Čechy, Ostravsko a střední Morava. Eurotel musel se spuštěním služby počkat na povolení Českého telekomunikačního úřadu, kterému předcházelo vyhodnocení zkušebního provozu služby. Původně firma plánovala její komerční nabídku již na květen. Problémy s CDMA byly také jedním z důvodů odvolání generálního ředitele Eurotelu Terrence Valeskiho z jednatelského postu. Konkurenční T-Mobile, který o kmitočty na CDMA rovněž neúspěšně usiloval, nedávno oznámil, že koncem roku nabídne rychlý přístup z mobilu na internet prostřednictvím technologie EDGE. Pomalejší technologii firma zřejmě zavede jen ve větších městech.

Z metronomu na Letné spadl muž, utrpěl lehké zranění

Z konstrukce metronomu na pražské Letné spadl sedmadvacetiletý muž, utrpěl pouze zlomeninu nosu. Navíc se ukázalo, že byl silně opilý, řekla ČTK mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová. "V nemocnici zůstane zhruba ještě jeden den. Není však vyloučeno, že bude propuštěn i dřív," doplnila Jurinová. Do motolské nemocnice převezli muže kvůli závažně vyhlížejícím poraněním záchranáři. Při neštěstí, o kterém se podle svého mluvčího Marka Uhlíře záchranná služba dozvěděla 40 minut po půlnoci, se muž zřítil z metronomu z výšky asi pěti metrů. První informace zněly, že muž utrpěl při pádu těžké poranění hlavy a pravděpodobně byl poraněn i mozek a páteř. Podle Uhlíře vycházela diagnóza lékaře záchranné služby ze zkušeností z obvyklých případů, z charakteru mužových zranění a z indicií, které mu poskytli jeho přátelé. "Jeho přátele uváděli, že muž spadnul z pěti metrů na záda na kamenné schody," řekl Uhlíř. Muž byl navíc v těžkém bezvědomí a silně krvácel z hlavy.

Záchranáři také nemají podle svého mluvčího možnost provést vyšetření, která by umožnila určit přesně charakter poranění. "V nemocnici mají k dispozici rentgen a vyšetření CT, které v terénu udělat nemůžeme," vysvětlil Uhlíř. Podle mluvčího záchranné služby však většinou v podobných případech vyšetření v nemocnici potvrdí diagnózu záchranářů. "Případy, kdy člověk spadne z takovéto výšky, upadne do bezvědomí, takto silně krvácí a má nakonec jen zlomený nos, jsou raritní," řekl Uhlíř. Pokud by lékař k člověku s podobnými příznaky zranění daným způsobem nepřistoupil, mohl by se navíc podle Uhlíře snadno zmýlit a vystavoval by se pak nebezpečí, že bude kvůli špatné diagnóze trestně stíhán. "Lékař v tomto případě postupoval naprosto správně," uzavřel Uhlíř.

ÚS: Nejvyšší soud nemá odmítat dovolání k vážným pochybením soudu

Nejvyšší soud by podle Ústavního soudu (ÚS) neměl odmítat dovolání, která se týkají případů, kdy soudy z jakéhokoliv důvodu zjevně závažně pochybily. Dosud se Nejvyšší soud zabýval převážně případy, které se týkaly formálního pochybení soudů, tedy například chybějícího poučení o možnostech odvolání v rozsudku. Podle Ústavního soudu by se Nejvyšší soud měl zabývat i věcnými pochybeními soudu; soudy různých instancí by například měly jeden případ projednávat jako stejný čin, a neměly by tak porušovat takzvanou zásadu totožnosti skutku. Mezi věcná pochybení soudu patří například i špatné posouzení skutkové podstaty trestného činu.

Ústavní soud rozhodoval o případu Vladimíra Šabaty, jehož dovoláním se Nejvyšší soud odmítl zabývat. Okresní soud Šabatovi v Rychnově nad Kněžnou kladl za vinu, že svou podnájemnici od přívodu elektřiny odstřihl. Odvolací soud zase, že jí kvůli bezpečnosti nebezpečný rozvaděč elektřiny zazdil. Podle ÚS soudy věcně pochybily. "Nejvyšší soud si příliš úzce vysvětlil důvody pro dovolání," uvedla místopředsedkyně ÚS Eliška Wagnerová. Ústavní soud míní, že Nejvyšší soud by proto měl přezkoumání případů porušení zásady totožnosti skutku buď umožnit, nebo navrhnout zrušit ty části zákona, které tomu zabraňují.

Hruška bude na Vueltě pracovat pro Herase, šance vidí v časovkách

Jan Hruška před cyklistickou Vueltou velké individuální ambice nemá. Úkolem českého jezdce ve službách stáje Liberty Seguros bude pomáhat lídrovi týmu Španělovi Robertu Herasovi k obhajobě triumfu ve třetím slavném etapovém závodě roku. Devětadvacetiletý cyklista se již společně s týmovými kolegy na španělských silnicích připravuje na sobotní start závodu. "Včera jsme přijeli do Španělska a máme tady za sebou i první trénink. Na silnici vyjedeme i zítra, ale teď je hlavní spíš odpočívat," řekl v rozhovoru pro ČTK Hruška.

Jeho stáj má v závodě, v němž cyklisté během třiadvaceti dní absolvují jednadvacet etap a urazí celkem 3034 kilometrů, nejvyšší ambice. "Heras by měl útočit na vítězství. Rozhodně bychom se jako tým měli pohybovat na špici," uvedl. Na loňské Vueltě Hruška obsadil třetí příčku v jedné z časovek a i letos by se v jízdě proti chronometru chtěl prosadit. "Právě časovky jsou můj terén. Letošní Vuelta je hodně kopcovitá, tak uvidíme, jestli se dokážu prosadit," řekl cyklista, který se však i ve své oblíbené části bude muset podřídit týmové taktice. "Uvidíme, jestli mi vedení týmu povolí, abych jel časovky naplno," dodal Hruška, který se dokázal prosadit na stupně vítězů ve Vueltě už v roce 2000. Cyklisty čekají celkem tři individuální časovky: ve dvou z nich bude spíše rovinatý terén, třetí je horská. Kromě Hrušky pojedou ve Španělsku také jeho týmový kolega René Andrle a Tomáš Konečný ze stáje T-Mobile.

Sparta získala 27 místo v žebříčku

Žebříček fotbalových klubů, který sestavuje federace fotbalových historiků a statistiků, vede španělský Real Madrid. Druhý je další španělský tým Valencia a třetí soupeř pražské Sparty v Lize mistrů Manchester United. Právě Sparta je z českých klubů nejvýše, v současnosti jí patří sedmadvacáté místo. Baník Ostrava je pětadevadesátý a pražská Slavia uzavírá první stovku.

Počasí:

V pátek čekáme skoro jasno až polojasno, ráno mlhy. Odpoledne a večer na západě Čech až oblačno. Teploty 23 až 27 stupňů.