Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Euroústava podepsána, čeká ji ale obtížný proces ratifikace

Šéfové států nebo vlád a ministři zahraničí 25 členských zemí Evropské unie, včetně České republiky, podepsali v pátek v Římě ústavní smlouvu EU. Za Českou republiku dokument podepsali premiér Stanislav Gross a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Aby dokument vstoupil v platnost, musejí ho během příštích dvou let ratifikovat všechny členské státy. To nebude snadný úkol, zejména tam, kde vlády plánují referenda. Uvažuje se o něm také v Česku.

Podpis ústavy je podle Grosse krokem správným směrem

Za "krok správným směrem", který "budoucnost ocení", označil svůj podpis pod evropskou ústavou český premiér Stanislav Gross. Zopakoval, že jeho vláda má v úmyslu dokument ratifikovat formou referenda.

"Politická vůle vlády byla vyjádřena a na tom nic neměníme," řekl novinářům před odletem z Říma, Připustil, že nadcházející volby do Senátu mohou změnit jeho složení, takže názor na referendum se může v parlamentu vyvíjet; na záměru vlády se však zatím nic nemění. Rozhodně odmítl obvinění prezidenta Václava Klause, že vláda podcenila debatu o euroústavě a že ji bagatelizuje. "Tato kritika je přeci úplně nesmyslná. Vždyť každý ví, že se na této ústavní smlouvě prakticky rok pracovalo. Všechny relevantní politické síly o ní měly možnost debatovat, včetně opozice; s předstihem jsme řekli, že chceme, aby se mohl vyjádřit celý národ."

Připomněl, že ratifikační období teprve začíná - nyní bude třeba ústavu lidem vysvětlovat, vést o ní otevřený dialog. Nesouhlasí proto s kritikou, že to vláda nedělá. "Pan prezident se chce na různých tématech tak trochu zviditelnit, protože reálné věci v české politice jdou podle naší ústavy tak trochu mimo hlavu státu," řekl.

ODS: Evropská ústava je dalším omezením suverenity země

Návrh evropské ústavní smlouvy znamená podle ODS další omezení suverenity země. Dokument omezuje vliv Česka v Evropské radě oproti podmínkám z přístupové smlouvy, tvrdí nejsilnější opoziční strana. Kritikem ústavy je i prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus, který ji odmítl podepsat. Ve čtvrtek navíc kritizoval Grossův kabinet, že podpis euroústavy zlehčuje.

"Vláda ČSSD v čele s premiérem Grossem podpisem takzvané evropské ústavy definitivně přistupuje na další omezení státní suverenity a zhoršení našeho postavení v EU ve srovnání se současným stavem. Je jen smutným paradoxem, že k tomu dochází den po svátku státní nezávislosti. Taková politika vlády nemá a ani nadále nebude mít podporu ODS," uvádí se v pátečním prohlášení vedení ODS.

Někteří politici a politologové jsou z Klausova projevu rozpačití

Některým politikům a politologům, které ČTK oslovila, se čtvrteční projev hlavy státu k výročí 28. října příliš nezamlouval. Většina politiků se také shodla, že projev byl spíše o výročí sametové revoluce než o výročí vzniku samostatného státu.

Klaus mimo jiné prohlásil, že česká společnost by se měla smířit s vlastní minulostí. Bez toho podle něj nevede úspěšná cesta dopředu. Právě pochopení totalitní minulosti považuje za obranu před jejím návratem. Připomněl, že řada lidí má i 15 let po pádu komunismu pocit, že země se s touto epochou stále nevyrovnala.

Místopředseda KDU-ČSL Kasal řekl, že prezident o tři týdny předběhl dobu a místo k 28. říjnu mluvil k 17. listopadu. "Nic proti tomu, jen si myslím, že některé pasáže z jeho projevu budou potřebovat hlubší rozbor, protože alespoň na mě to nepůsobilo zcela jasně a jednoznačně," uvedl. Jako příklad uvedl vztah k protagonistům minulého režimu. "Jako by se jim na jedné straně mělo odpustit, a na druhé straně bychom na to zase neměli zapomínat. Je to takový v tuto chvíli pro mě dost obtížně definovaný přístup pana prezidenta k této věci," dodal.

Šéf KSČM Grebeníček uvedl, že Klaus pronesl projev při příležitosti 86. výročí vzniku samostatného československého státu, ale až příliš zúžil vidění tohoto vývojového článku na posledních zhruba 40 let. Pokud jde o posledních 15 let, domnívá se, že Klaus neměl odvahu pojmenovat věci pravým jménem. Grebeníček též soudí, že v projevech při volbě prezidenta a v počátku svého prezidentství vystupoval Klaus nadstranicky, nyní se nechal zbytečně manipulovat do předvolební kampaně ve prospěch ODS. "Projev do značné míry připomínal modelové, obezřetně kritické referáty známé ze 70. či 80. let minulého století," uvedl Grebeníček.

Státní vyznamenání Šebrle nečekal, pocit se prý nedá popsat

Již jedenáctým sportovcem, který převzal státní vyznamenání od prezidenta České republiky, se stal olympijský vítěz a světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle. Medaili Za zásluhy obdržel ve čtvrtek večer od Václava Klause na Pražském hradě, stejně jako dalších dvacet osobností.

"Ten pocit se nedá popsat. Stál jsem tam spolu s válečnými letci, dalšími vědeckými kapacitami - to jsou pro mě hrdinové, kteří něco dokázali," popsal novinářům slavnostní chvíle třicetiletý Šebrle. "Šel mi mráz po zádech, teprve tam jsem si uvědomil, co to znamená, když jsem ve společnosti třeba letce Františka Fajtla. To je pro mě národní hrdina." Podle Šebrleho se medaile sportovní a ta jeho nejnovější nedají srovnávat. "Na hřišti je to opravdová medaile, ta z hradu spíše ocenění, vyznamenání. Na olympiádě to byly nádherné pocity, splnění dětského snu. Nyní jsem měl spíše mrazení v zádech, cítil obrovskou čest," podělil se o své pocity Šebrle.

Český internet zaplavila nová verze viru Bagle

Elektronickou poštou se od pátečního rána začala rychle šířit nová verze počítačového viru Win32/Bagle, kterou je podle odhadu odborníků nakažena zhruba třetina všech emailových zpráv posílaných v českém internetu. Po spuštění červ v počítači vyhledá databáze emailových adres, na které se poté automaticky rozešle.

Výbor zatím nedostal žádost, aby byl Lachnit zbaven imunity

Sněmovní mandátový a imunitní výbor zatím neobdržel žádost policie o to, aby dolní komora zbavila poslance ČSSD Petra Lachnita imunity a umožnila tak jeho stíhání za údajně nevýhodné pronájmy budov ministerstva pro místní rozvoj. Pokud sněmovna nezbaví Lachnita imunity, nemůže být stíhán. Další vývoj v kauze tak lze očekávat nejdříve příští týden. Sněmovna dosud zbavila imunity celkem 13 poslanců.

Ve sněmovně je před schvalováním vládní novela, která má doživotní imunitu poslanců a senátorů zrušit a omezit ji jen na dobu výkonu jejich mandátu. Počítá také s tím, že zákonodárci by mohli o mandát přijít, kdyby byli odsouzeni do vězení za úmyslný trestný čin.

Pardubický pomník připomíná hrdinství pilotů i parašutistů

Náměstí Dukelských hrdinů v Pardubicích od pátku zdobí plastika znázorňující stylizované stříbřité křídlo ozdobené kyticí vavřínu. Symbolizuje dík československým letcům a parašutistům za druhé světové války. Pomník z ateliéru Jaroslava Brože má připomínat jejich hrdinství. Podle předsedy pardubické pobočky svazu letců Jaroslava Jandy má být pomník mementem, které bude zejména mladým lidem připomínat oběti pilotů a parašutistů v boji za svobodu. Plastika je ve východních Čechách prvním památníkem věnovaným válečným parašutistům. Přitom právě zde seskočilo několik výsadků a působila zde řada odbojových skupin, které organizovali.

Jařab: Vláda by Karáska měla zmocněncem jmenovat ve středu

Vládním zmocněncem pro lidská práva by měl kabinet ve středu jmenovat poslance vládní Unie svobody- DEU Svatopluka Karáska. Sdělil to odcházející vládní zmocněnec Jan Jařab, který ve funkci k poslednímu říjnu končí. Měl by se v Bruselu stát členem týmu českého eurokomisaře Vladimíra Špidly. Ve výběru jeho nástupce podle něj panuje ve vládě "naprostá shoda".

Funkce vládního zmocněnce pro lidská práva vznikla před šesti lety. Jako první do ní nastoupil Petr Uhl, před třemi lety ho vystřídal Jařab. Poprvé nyní stane v čele vládní rady pro lidská práva poslanec. Evangelický duchovní, undergroundový písničkář a signatář Charty 77 Svatopluk Karásek emigroval z komunistického Československa v roce 1980. Po návratu do vlasti se věnuje duchovní práci i hudbě. Byl také členem Rady České televize. Ve sněmovně působí od roku 2002, kdy byl zvolen jako nezávislý na kandidátce tehdejší koalice lidovců a unionistů. Do Unie svobody- DEU vstoupil letos v březnu, o tři měsíce později byl zvolen místopředsedou strany.

Hygienici zjistili v Liběšicích 38 nosičů menigokoka, je to málo

Při plošném vyšetření v polovině října objevili hygienici v Liběšicích na Litoměřicku 38 nosičů bakterie meningokoka. "To je 3,4 procenta z 1128 vyšetřených obyvatel Liběšic a nejbližšího okolí," řekl v pátek ředitel ústecké krajské hygienické stanice Josef Trmal. Dodal, že v běžné populaci se vyskytuje zhruba deset procent nosičů této bakterie.

O plošném vyšetření liběšických obyvatel rozhodli hygienici poté, co v obci vznikla panika kvůli šíření meningokokového onemocnění. Ze 13 lidí, jež letos meningokok v Ústeckém kraji napadl, mělo pět vztah právě k Liběšicím a okolí. Buď v obci žili, nebo do ní jezdili k příbuzným a známým. Tři z nich zemřeli. Starostka Liběšic Alena Knobová ČTK řekla, že situace se po plošném vyšetření v obci zklidnila. Bacilonosiči se již léčí. Byla podle ní zachována jejich anonymita. "Pořád v nás však hlodá myšlenka, proč právě s Liběšicemi mají souvislost tři úmrtí způsobená meningokokem," poznamenala starostka.

Bakterie se šíří vzduchem. Vylučuje se a je přijímána dýchacími cestami. Nejlépe se jejímu přenosu daří v zakouřených místnostech, kde je shromážděn velký počet lidí. Protože je toto prostředí typické pro diskotéky, začali hygienici i s kontrolou těchto zařízení. Meningokokové onemocnění zpočátku vypadá jako chřipka. Mezi nejčastější příznaky patří celková nevolnost, vysoká teplota, zvracení, zimnice a bolest hlavy. Onemocnění postihuje převážně lidi ve věku kolem 15 až 25 let.

Lékaři začali vyvěšovat plakáty s velkým NE znárodňování praxí

Praktičtí lékaři začali v pátek v čekárnách svých ordinací vyvěšovat plakáty s velkým NE znárodňování a návratu ke státnímu socialistickému zdravotnictví. ČTK to řekla první místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů Jana Uhrová. "Pokládáme za velice naléhavé oslovit tímto způsobem lékaře i celou veřejnost," vysvětlila. Ministryni zdravotnictví Miladě Emmerové totiž vypršel termín k předložení vlastní koncepce, který lékaři stanovili na 28. října. Dali jí ho poté, co se minulý pátek objevila v médiích koncepce z dílny ČSSD. Hovořilo se v ní o znárodňování soukromých ambulancí a nemocnic. Lékaři ministryni pohrozili, že když koncepci nepředloží, začnou vyvěšovat plakáty s informací, jak vypadá zdravotnictví za vlády ČSSD. Emmerová, stejně jako premiér Stanislav Gross, se od materiálu dvou členů zdravotní komise ČSSD, poradců ministryně, distancovali.

Lékařské odbory: Privatizace nemocnic vede k okrádání zdravotníků

Privatizace nemocnic vede podle předsedy Lékařského odborového klubu Milana Kubka k okrádání zdravotníků. Také lepších hospodářských výsledků dosahují podle něj nemocnice na úkor odměn zdravotníků. "V soukromých nemocnicích jsou platy lékařů o 11 procent a sester o 19 procent nižší," uvedl. Podle Kubka nepracují zdravotníci v soukromých nemocnicích hůře, a tak by za stejnou práci měli mít stejnou odměnu. Lékaři a sestry v soukromých zařízeních jsou placeni podle jiného zákona než ve státních, LOK prosazuje pro zdravotnictví jednotnou platovou tabulka. Za současného stavu může zdravotníkům přinést privatizace pokles mzdy. "Jedním z účelů, proč kraje převádějí nemocnice na akciové společnosti, je možnost okrádat zdravotníky," prohlásil Kubek.

Rakouský prezident Fischer přijede do Prahy hlavně kvůli divadlu

Na krátkou soukromou návštěvu České republiky přijede v neděli rakouský prezident Heinz Fischer. Večer zhlédne v Národním divadle inscenaci hry Dílo letošní nositelky Nobelovy ceny za literatury Elfriede Jelinekové. Představení v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka uvede vídeňský Burgtheater. Ještě předtím se má podle informací rakouského velvyslanectví sejít se svým českým protějškem Václavem Klausem.

Záštitu nad přehlídkou německých, rakouských a švýcarských divadel, kterou Praha hostí již podeváté, převzali prezidenti všech čtyř zúčastněných zemí. Festival byl zahájen 23. října a potrvá do 7. listopadu.

ČKA spustila prodej pohledávek za celkem 24,1 miliardy korun

Dceřiná společnost České konsolidační agentury Konpo vyhlásila v pátek výběrové řízení na pohledávky. Zájemci se mohou ucházet o dva samostatné bloky v celkové hodnotě 24,1 miliardy korun, rozhodnou nejvyšší nabízené ceny. Přihlásit se je možné až do 19. listopadu. Tuzemští i zahraniční investoři mají o balík pohledávek velký zájem. Podle tisku již dopředu potvrdili účast finanční investoři Penta, PPF, J&T či Demac, tedy vesměs stejné firmy, které se objevovaly v předchozích soutěžích ČKA.

Zájemci o Aliatel mají předložit závazné nabídky 24. listopadu

Zájemci o telekomunikační firmu Aliatel mají do 24. listopadu podat závazné nabídky na koupi společnosti. O firmu se podle důvěryhodného zdroje uchází nejméně šest zájemců. Podle informací ČTK se o největšího alternativního operátora ucházejí České radiokomunikace, telekomunikační firmy GTS, eTel a Czech On Line a finanční skupiny J&T a AIG.

Ispat uvolní další stamiliony, aby najednou propustil 2000 lidí

Ocelářská společnost Ispat Nová huť vyčlenila dalších 700 milionů korun, aby mohla do konce listopadu najednou propustit všech 2000, kteří měli závod opustit postupně do konce příštího roku. Ispat sbírá žádosti o ukončení pracovního poměru dohodou od pondělka. Největší zájem projevili především zaměstnanci v předdůchodovém věku a ti, kteří chtějí začít podnikat. Lidé, kteří jsou v huti nejméně pět let, dostanou podle odpracovaných let 16 až 25 průměrných měsíčních platů. Ten je v huti kolem 23.000 korun.

Právě lidé předdůchodového věku z huti ale nejvíce potrápí úředníky ostravského pracovního úřadu. "Pokud tisícovka nezaměstnaných udělá na trhu práce problémy, dva tisíce udělají dvojnásobné. Pro nás to není dobrá zpráva, když lidé mají tři, čtyři roky do důchodu. Hrozně nám to zvýší nezaměstnanost. Na podnikání je pro ně pozdě a starší lidé jsou nezaměstnatelní," reagovala na dotaz ČTK mluvčí úřadu Svatava Baďurová. Podle Baďurové se zdvojnásobením počtu propuštěných v huti naplní nejhorší varianty vývoje a míra nezaměstnanosti v Ostravě na konci roku překročí 17 procent.

Sdružení spotřebitelů je proti omezení prodeje v supermarketech

Sdružení českých spotřebitelů nesouhlasí se zákazem nočního prodeje v supermarketech a prodeje o státních svátích, se kterým počítá návrh zákona z dílny skupiny komunistických a sociálnědemokratických poslanců. Podle SČS by na totiž omezení prodeje doplatili především spotřebitelé. Proti návrhu jsou také provozovatelé obchodních řetězců, Svaz obchodu a cestovního ruchu i opoziční ODS.

Plzeňský Panasonic převezme do konce roku celou výrobu z Cardiffu

Společnost Matsushita Electric UK ukončí do dvou měsíců výrobu televizorů Panasonic ve waleském Cardiffu. Jejich jediným výrobcem pro evropský trh bude plzeňský Panasonic AVC Networks Czech. Letos chce firma vyrobit 1,4 milionu televizorů, o 200.000 více než loni, příští rok 1,6 milionu. Panasonic Plzeň vyrábí celé spektrum přijímačů, od standardních po luxusní, s obrazovkami od 21 až 36 palců. "Pokrýváme veškerou poptávku na evropském trhu," dodal šéf výzkumu a vývoje Petr Svatoš.

Panasonic je jednou z největších zahraničních investic v ČR. Japonci mají zastavěnou polovinu z koupených 17 hektarů. Podnik je stoprocentní dceřinou firmou Matsushita Electric Londýn. Její výrobky se prodávají i pod značkami National, Technics a Quasar.

Zavražděný školák z Hanušovic měl na těle několik desítek ran

Zavražděný třináctiletý školák z Hanušovic na Šumpersku měl podle výsledků pitvy po těle údajně několik desítek bodných ran. ČTK to řekl policista, který si nepřeje být jmenován. Hoch podezřelý z vraždy byl už ve středu přemístěn na dětské oddělení psychiatrické léčebny. Podle původních informací záchranářů zasadil vrah třináctiletému Honzovi dvě bodné rány do hrudníku a ruky. Chlapec také utrpěl rozsáhlé řezné zranění. "Podle lékařů, kteří pitvu prováděli, bylo ran několikanásobně více. Podle informací ČTK šlo údajně o čtyři desítky ran. Mnohačetná poranění dnes potvrdila také severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková. "Vzhledem k věku dítěte šlo o mimořádně brutální útok," uvedla. Případ čtrnáctiletého školáka podezřelého z vraždy policisté po vyšetření budou muset odložit. Vzhledem k nízkému věku nemůže být chlapec ani obviněn.

Neznámý pachatel se pokusil otrávit zvířata na ranči v Hlučíně

Neznámý pachatel se ve čtvrtek pokusil otrávit domácí zvířata na Dětském ranči v Hlučíně na Opavsku, který se věnuje zdravým i postiženým dětem. Zvířatům během návštěvních hodin nasypal do výběhu jed na krysy, řekl ČTK ředitel ranče Josef Dudek. V ohradě mezi otrávenými zvířaty bylo osm kamerunských koz, tři ovce a jedna lama. "Hrůzný čin zjistila dnes ráno ošetřovatelka zvířat, když zvířata nereagovala na podněty," uvedl Dudek. Dodal, že přivolaný veterinář podal všem zvířatům protilátku. "Pokud byl jed odhadnut přesně, mohla by zvířata přežít," řekl Dudek s tím, že pachatel nejvíce ublížil dětem. Policie zatím nemůže pachatele zjistit kvůli vysokému počtu návštěvníků. Dětský ranč v Hlučíně je hipoterapeuticko-sportovním centrem, do něhož docházejí zdravé i handicapované děti, o jejichž integraci do společnosti ranč usiluje. Vznikl v roce 1989.

Vlaky si letos opět na změnu času počkají hodinu na nádražích

Vlaky budou při změně na zimní čas v noci ze soboty na neděli, stejně jako každý rok touto dobou, čekat hodinu v nádražích. ČTK to řekl Pavel Tesař z tiskového oddělení drah. Jde především o noční mezinárodní rychlíky. Podzimní změna času se tak dotkne pouze několika spojů. Vlaky začínající jízdu mezi druhou a třetí hodinou ranní vyčkají do nového zimního času ve výchozí stanici. Pokud mají být podle pravidelného jízdního řádu již na své trase, vyčkají rovněž na nový zimní čas, a to v první stanici, z níž mají odjíždět po druhé hodině ranní.

Větší problémy než s podzimním vracením času mají dráhy s přechodem na letní čas na jaře. To totiž spoje, které jedou mezi druhou a třetí noční hodinou, nabírají až hodinové zpoždění.

Jiří Suchý nerad oslavy - i proto bude jubileum Semaforu komorní

Jiří Suchý nemá rád oslavy, avšak ví, že semaforské narozeniny připomenout musí. Tato populární pražská scéna stále nemůže na 45. výročí svého vzniku vzpomínat ve vlastním. O sál v Karlíně vinou předloňských povodní přišla a na rekonstrukci nového prostoru v Dejvicích se teprve začne pracovat. I proto přistoupil principál k jubileu komorněji. "Jsem zapřísáhlým odpůrcem oslav. Na druhou stranu se domnívám, že nějak to připomenout musíme. A tak v den výročí v sobotu 30. října uspořádáme koncert, na kterém zaznějí písničky s naší scénou spojené. Některé se tam zpívaly často a dlouho, některé jí jen prolétly," řekl Suchý ČTK. A protože prý o jubilejní večer i jeho reprízu byl velký zájem, vzniklo z toho regulérní představení nazvané Je nám pětačtyřicet, které se má na provizorním působišti v Nostickém paláci na Malé Straně hrát i v dalších týdnech. Například 1., 20., 24. a 29. listopadu.

Pole a lesy v zemi opět obsadila hejna havranů, kavek a vran

Přes milion havranů, téměř půl milionu kavek a řádově desítky tisíc vran přilétají nyní do České republiky, aby na zdejších polích a v lesích strávili letošní zimu. Do těchto míst směřují především z Ukrajiny a ze severní Evropy. Ornitologové přitom poukazují na to, že především počet havranů se v posledních letech dramaticky snížil.

"Zimní počty havranů v České republice dosáhly v některých letech až čtyř milionů exemplářů. Jejich počet se však v posledních letech podstatně snížil na polovinu nebo na třetinu," řekl ČTK přerovský ornitolog Adolf Goebel. Podotkl, že ptáci zřejmě nalezli jiná bližší zimoviště s dostatkem potravy. "Pesimistické názory však také naznačují, že jejich stavy z různých příčin skutečně tolik poklesly," míní odborník.

Fotbalovou ligu čeká vrchol: první Sparta přivítá druhou Olomouc

Fotbalová liga vstoupí v sobotu už do druhé třetiny a před sebou má další vrchol. Na hřiště vedoucí dosud neporažené Sparty dorazí druhá Olomouc a jejich vzájemný souboj naznačí, jak se bude soutěž dál vyvíjet. Nasadí Sparta k trháku, nebo se Hanáci vloží do hry o titul? V sobotu se hrají i další dvě utkání, jedenácté kolo bude pokračovat v neděli a uzavře ho pondělní duel v tabulce třetích, rovněž dosud neporažených Teplic se Slavií.

Volkswagen odchází z českého fotbalu, aniž by zaplatil za reklamu

Fotbalový pohár je bez sponzora. Společnost Import Volkswagen Group upustila od úmyslu vložit do soutěže peníze, přestože při finále minulého ročníku a ve čtyřech letošních kolech nesl pohár její jméno. Dohoda o dvouleté spolupráci byla jen ústní a firma své rozhodnutí odejít v pátek pro ČTK zdůvodnila úplatkářskou aférou fotbalových rozhodčích. Podle informací ČTK firma fotbalovému svazu dosud nezaplatila ani za loňské finále a za reklamu ve čtyřech kolech letošního ročníku už vůbec platit nehodlá. Podle některých svazových funkcionářů je však prý skutečným důvodem odchodu z fotbalu špatná obchodní bilance automobilky.

Čeští cyklokrosaři zatím panují Světovému poháru

Světový pohár cyklokrosařů má za sebou v začínající sezoně dva závody a nejvyšší stupně v obou případech patřily českým jezdcům. V belgickém Petegemu se smál Zdeněk Mlynář, ve čtvrtek na táborském okruhu dominoval Kamil Ausbuher. Na cyklokrosovou velmoc posledních let Belgii zbyla jen druhá a třetí místa. Přitom v jedenáctileté historii soutěže dokázal v minulosti z českých jezdců zvítězit jen Radomír Šimůnek před deseti lety. "A to nemáme jen Mlynáře s Ausbuherem. V záloze číhají Petr Dlask, Jiří Pospíšil či jezdci patřící ještě do kategorie závodníků do 23 let Radomír Šimůnek mladší, Martin Zlámalík a Martin Bína. Výborně jezdí i Vladimír Kyzivát," zmínil další přední domácí cyklokrosaře reprezentační trenér Petr Klouček.

Střelkyně Kůrková skončila třetí ve finále Světového poháru

Sportovní střelkyně Kateřina Kůrková skončila třetí ve finálovém závodu Světového poháru v thajském Bangkoku. Bronzová olympijská medailistka v pátek dosáhla ve vzduchové pušce na čtyřicet ran nástřelu 501,8 bodu a o pouhých pět desetin prohrála s vítězkou a zlatou z Atén Tu Li z Číny. Na druhé místo se ještě vklínila Korejka Čo Un-jong.

Cyklista Kadlec se vrací po pěti letech do české stáje

Po pěti letech v italských službách se cyklista Milan Kadlec vrací do české stáje. Třicetiletý jezdec bude v nadcházející sezoně oblékat barvy druhodivizního týmu eD'system-ZVVZ, s nímž podepsal roční smlouvu. "Každý ví, jaká je nyní v profesionálním pelotonu situace. Hodně dobrých jezdců je bez smlouvy, proto to nepovažuji za krok zpět, i když přiznávám, že bych raději zůstal v Itálii," řekl ČTK Kadlec, který poslední sezonu strávil ve stáji Vini Caldirola, předtím dva roky jezdit za Lampre a první dvě sezony byl členem celku Mobilevetta Design.

Kadlec úspěšně, jako jen z mála cyklistů, kombinuje silnici s dráhou. Na olympijských hrách v Aténách skončil v bodovacím závodě jednotlivců na pátém místě a dráhu chce jezdit i nadále. "Se sportovním ředitelem Jiřím Ženíškem jsme se dohodli, že pojedu dva závody Světového poháru na dráze a snad se i kvalifikuji na dubnový světový šampionát, který se jede ve francouzském Bordeaux," dodal Kadlec.

Počasí:

V sobotu má být oblačno až zataženo, místy s deštěm nebo mrholením, hlavně na Moravě a ve Slezsku. V Čechách se může přechodně částečně vyjasnit. Ráno a dopoledne počítají meteorologové s místními mlhami. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia, na horách kolem 12.