Zprávy
Od 1. listopadu mohou být Češi vydáni k trestnímu stíhání do zemí EU
V České republice začíná 1. listopadu platit novela trestního řádu, která do právního systému zavádí takzvaný eurozatykač. Čeští občané tak budou moci být vydáváni k trestnímu stíhání do jiných států EU. Úprava se týká závažných deliktů, například podezření z terorismu, pedofilie, vražd, rasismu nebo obchodů se zbraněmi či drogami. Hlavním účelem evropského zatýkacího rozkazu je zjednodušit a urychlit procedury vydávání stíhaných osob a znemožnit, aby se pachatelé závažných trestných činů vyhýbali stíhání v zahraničí. Procedura vydávání stíhaných lidí se má díky zatykači zkrátit z 1,5 roku až na čtvrt roku.
Česká republika je jedinou zemí unie, ve které se eurozatykač nebude vztahovat na trestné činy spáchané před začátkem účinnosti příslušného zákona. To znamená, že do ciziny bude možné vydat pouze české občany, kteří tam spáchali trestný čin až po 1. listopadu. Schválení eurozatykače v Česku doprovázely spory mezi politickými stranami o to, zda ústavní Listina základních práv a svobod umožňuje vydávat české občany do ciziny, a tudíž zda se evropský zatykač na ně bude vztahovat. Novela byla přijata až na druhý pokus, poprvé ji vetoval prezident. Podle některých opozičních poslanců měl o legálnosti právní úpravy rozhodnout Ústavní soud.
Sto českých rodin pozve na oběd cizince, akce má usnadnit integraci
Stovka českých rodin by měla 28. listopadu pozvat k sobě na nedělní oběd rodiny cizinců, které v Česku trvale žijí. Projekt nazvaný Rodina od vedle tak chce lidem ze zahraničí usnadnit začleňování do české společnosti. Na internetu o tom informovalo pořádající sdružení Slovo 21. Akci podle něj podpořilo ministerstvo práce a sociálních věcí. "Sejít by se měly především rodiny, které žijí blízko sebe, ale dosud spolu nekomunikovaly," uvedly pořadatelé. Dohromady chtějí svést rodiny podobné, aby měly více společných témat k rozhovoru. Od shodných zájmů, sociálního postavení i velikosti rodin si pořadatelé slibují snadnější navázání vztahů mezi Čechy a cizinci a jejich rozvíjení do budoucna.
Do projektu by se podle organizátorů měli zapojit také dobrovolníci z řad studentů a důchodců. Při obědě budou totiž působit jako "spojka" a napomáhat úspěšné konverzaci. Přípravu akce i její konání zachytí dokumentární film. Představí rovněž vybrané české a zahraniční rodiny. Projekt by měl pokračovat i v příštím roce.
Vláda projedná novelu, která sladí podmínky azylu v zemích EU
Vláda na svém středečním zasedání projedná novelu zákona, která v souladu s bruselskými směrnicemi slaďuje podmínky pro azyl v členských státech Evropské unie. Dokument navazuje na předešlou Dublinskou úmluvu o azylech, podle níž žádost o azyl vyřizuje první stát EU, na jehož území žadatel vstoupil. Úmluvu vláda schválila letos v červenci. Minimální požadavky pro udělení azylu by podle předlohy měly být nastaveny tak, aby měli příchozí ve všech členských zemích zajištěnou srovnatelnou životní úroveň podle Listiny základních práv a svobod. Má se tím předejít opakované migraci azylantů mezi evropskými státy. Každá členská země EU má zároveň nadále právo přezkoumat každou žádost o azyl, která mu byla předložena. Žadatel s tím však musí souhlasit.
Policie našla v pražském metru na Karlově náměstí cvičný granát
V prostoru stanice metra na pražském Karlově náměstí byl nalezen cvičný granát. Přivolaná policejní hlídka a pyrotechnik zjistili, že munice je nefunkční a nemohla by v případě výbuchu nikoho zranit. ČTK to dnes řekla mluvčí pražské policejní správy. Kvůli nálezu podezřelého předmětu mohly soupravy metra stanicí zhruba deset minut pouze projíždět. Nedávno se policii a hasičům podařilo v Praze najít ostrou munici. Z Vltavy u Palackého mostu vylovili tři protitankové granáty. Vyšetřovatelé nyní prověřují možnou souvislost s teroristickou hrozbou.
Nedělní svět: Praha možná uvidí na jaře obří vojenskou přehlídku
Praha možná uvidí příští rok na jaře obří vojenskou přehlídku. Vyvrcholí tak oslavy 60. výročí ukončení druhé světové války. Přehlídku vymyslel a prosadil na pražském magistrátu a ministerstvu obrany filmový producent a režisér Václav Marhoul, píše Nedělní svět. Naposledy se něco podobného v Praze konalo v roce 1985 na Letenské pláni. Právě srovnání s totalitními demonstracemi síly se organizátoři přehlídky obávají. Proto se chystají průvod rozdělit na dvě části - historickou a současnou. Podle Marhoula je o konání přehlídky rozhodnuto na 99 procent. V listopadu by ji měli definitivně schválit pražští radní.
Nápad uspořádat v Praze po letech velkou vojenskou přehlídku se setkal s příznivým ohlasem vojenských historiků. "Jsem pro všemi deseti. Vždycky je dobré pěstovat vojenské tradice. Zvlášť teď, kdy končí povinná vojenská služba, je třeba lidem připomenout, že pořád máme armádu," cituje list Jiřího Bílka z Vojenského historického ústavu.
Program na podporu zaměstnanosti se na Jesenicku míjí účinkem
Program ministerstva práce a sociálních věcí na podporu zaměstnanosti v nejvíce postižených regionech se na Jesenicku míjí účinkem. Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha jeho resort neobdržel z této oblasti ani jeden projekt s žádostí o významnou finanční dotaci na vytvoření nových pracovních míst. Podle ministra je na vině nejen samospráva, ale i Olomoucký kraj. Vedení kraje to však důrazně popřelo. "Jde o program zaměřený na malé a střední firmy, které vytvoří alespoň deset pracovních míst a budou investovat z vlastního kapitálu asi pět milionů korun. V regionech zhruba se 14procentní nezaměstnaností, kam Jeseník jednoznačně patří, je možnost přispět až 200.000 korun na jedno vytvořené pracovní místo," řekl Škromach.
Hejtman Jan Březina Míní, že programy ministerstva se pro tento region nehodí. "Jesenicko je tak slabé a je zde tak málo firem, že musí být použity jiné nástroje a jiná soustředěná pomoc, než nabízejí tyto programy," dodal hejtman. Oblast s nezaměstnaností ve výši 14,1 procent se řadí mezi nejpostiženější regiony nejen Olomouckého kraje, ale i České republiky.
Ministerstvo popřelo přípravu programu dotací pro chalupáře
Ministerstvo pro místní rozvoj /MMR/ nepřipravuje dotace pro majitele chat a chalup, kteří by je poskytovali k turistickým účelům. Uvedlo to ministerstvo v reakci na páteční informaci televize Nova, podle níž tak MMR chce zvýšit nízký počet rekreačních lůžek v zemi. MMR zdůraznilo, že žádný takový program neexistuje. Podle reportáže měl stát pomoci lidem například opravit chalupy pod podmínkou, že pak v nich budou provozovat penzion nebo je pronajímat turistům.
MMR uvedlo, že uvažuje o obdobném programu v souvislosti s konáním lyžařského mistrovství světa. "Myšlenka je motivována blížícím se Mistrovstvím světa v lyžování, které bude Česká republika právě v Jizerských horách pořádat, a současně snahou chránit Jizerské hory před devastací výstavbou nových hotelových a rekreačních komplexů," uvedl ministr Jiří Paroubek v tiskové zprávě.
Agropol: Ceny potravin příští rok vzrostou zřejmě o desetinu
Zhruba o desetinu by měly v příštím roce vzrůst ceny základních potravin, jako je pečivo, masné a mléčné výrobky, předpokládá generální ředitel holdingu Agropol Group Jiří Malúš. Tyto potraviny se podle něj prodávají často tak levně, že je to z hlediska nákladů výrobců za hranicí únosnosti. Důležitým faktorem ale bude boj obchodníků, zejména řetězců. Například mražené kuře se podle něj dnes prodává téměř za srovnatelnou cenu jako v roce 1989, náklady ale podstatně vzrostly. Mléko se vykupuje za osm korun za litr, za devět korun je lze koupit v obchodě. "To je naprosto nesmyslné," zdůraznil.
Malúš očekává zvyšování cen na pultech zhruba od léta příštího roku. Proti růstu cen bude působit boj obchodníků, kteří téměř permanentně nabízejí slevy. Výrobky pak vzhledem k nízkým cenám nemají odpovídající kvalitu, řekl Malúš. Za pravdu mu dává průzkum ministerstva zemědělství. Podle něj mělo kvalitativní nedostatky zhruba 40 procent masných výrobků, které byly náhodně koupeny především v síti maloobchodních řetězců. V EU na západ od českých hranic jsou ceny potravin zpravidla vyšší. "Je tam ale také střední vrstva obyvatel ochotná a schopná kupovat výrobky střední cenové úrovně. V Česku není střední třída tak bohatá, aby hleděla více na kvalitu," uvedl Malúš.
Hospodaření českých včelařů ohrožuje rostoucí cena cukru
Hospodaření včelařů ohrožuje zdražování cukru. Zatímco loni kilogram nakoupili asi za 17 korun, nyní platí kolem 25 korun. "Cena se bohužel zvýšila v době, kdy včelaři potřebují cukr na zakrmení včelstev," řekl ČTK tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka po celostátním semináři v Třešti na Jihlavsku. Cukr tvoří 60 procent nákladů na výrobu medu. Peroutka tvrdí, že za posledních 15 let nebyl ani jeden rok, kdy by Česko nebylo ve výrobě soběstačné. Obchodníkům se však vyplatí kvalitní český med za 70 korun vyvést do Německa a domácí obchody zásobovat levnými medy z Ukrajiny nebo Rumunska. Svaz vyzval proto včelaře, aby zvyšovali přímý prodej, který není omezen ani po vstupu do EU.
Cena elektřiny pro domácnosti patří v ČR dle ČSÚ k nižším v EU
Cena elektrické energie pro domácnosti patří v České republice k nejnižším v rámci EU. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, podle kterého jsou tuzemské ceny na 18. místě z 21 sledovaných zemí. Elektřina pro domácnosti stála loni v Česku 0,065 eura (zhruba 2,10 Kč) za jednu kWh, v bývalé evropské patnáctce průměrně 0,103 eura (asi 3,25 Kč). Ceny však nezohledňují odlišnou kupní sílu obyvatel jednotlivých zemí. Nejdražší elektrickou energii měly v minulém roce italské domácnosti, uvedl ekonom společnosti Atlantik Finanční trhy Roman Cenek.
Ceny elektrické energie jsou pro české domácnosti nadále regulované, trh by se měl otevřít v lednu roku 2006. Podle údajů Energetického regulačního úřadu stouply ceny elektřiny pro české domácnosti za posledních 13 let stoupla celková cenová hladina přibližně čtyřikrát. Česká republika je na konci seznamu proto, že v roce 2003 byly zvýšeny kapacity uvedením jaderné elektrárny Temelín do provozu, byla otevřena část trhu a celkově klesly ceny elektřiny, doplnil ekonom.
Romské organizace na Moravě a ve Slezsku začaly připravovat sněm
Romské organizace na Moravě a ve Slezsku začaly připravovat svůj sněm, který by se měl uskutečnit v Karviné kolem 11. prosince. Vyberou na něm své zástupce, kteří by je měli reprezentovat ve sdružení Parlament Romů ČR i při případných jednáních s místní samosprávou a institucemi. ČTK to řekl mluvčí sdružení Parlament Romů v ČR Ondřej Giňa. Sněm by se podle něj mohl stát vzorem i pro vytvoření plánované romské samosprávy. Zatím není jasné, jak by případná samospráva měla vypadat a jak by si ji měli Romové volit. Podle Gini by si lidé mohli vybírat například své rady, které by řešily hlavní problémy v daných lokalitách.
Bývalý soud ve Vysokém Mýtě asi změní americká firma na kasino
Budova bývalého soudu a věznice ve Vysokém Mýtě na Ústeckoorlicku se možná přemění na hotel s kasinem. O výstavbu zařízení se uchází americký investor Ellis Gaming, který v Las Vegas provozuje řadu těchto zábavních center. Rekonstrukce má stát zhruba 60 milionů korun, přičemž práce by mohly začít již v příštím roce, řekl ČTK starosta města Bohuslav Fencl. Město s Američany již podle něj podepsalo společné memorandum o možném využití této budovy. "My trváme na tom, aby tam vzniklo informační centrum pro město, restaurace, která na každé náměstí patří, hotelové ubytování a doplňkové služby," prohlásil starosta.
Na stavbu školy v Etiopii se už vybralo skoro milion korun
Na stavbu školy v Etiopii se ve veřejné sbírce od začátku října podařilo vybrat více než 934.000 korun. Akci Postavme školu v Africe zorganizovala společnost Člověk v tísni a sdružení Junák. Pokud shromáždí společnost Člověk v tísni dost peněz, chce v jižní Etiopii postavit školní komplex s pěti budovami, vybavit je nábytkem, sociálním zařízením, knihovnou a možná i laboratoří.
V polovině září společnost Člověk v tísni za finanční pomoci českého státu již jednu základní školu v této africké zemi otevřela, nyní se snaží získat peníze na další. Vedlejším cílem veřejné sbírky je zvýšit povědomí české společnosti o pomoci rozvojovým zemím.
Za pilotní výcvik Češi zaplatí ročně víc než 100 milionů korun
Za pilotní výcvik na větroních, paraglidech, ultralehkých letounech a motorových strojích zaplatí Češi ročně přes 100 milionů korun. Odhaduje to Letecká amatérská asociace, která zastřešuje ultralehké létání, a největší provozovatel sportovních letadel v zemi Aeroklub ČR. Výcvikem pilotů se v Česku zabývá více než stovka škol. Nejvíce, a to až 50 milionů korun ročně, zaplatí piloti za výcvik na motorových letounech, řekl šéfpilot letecké školy Aviatický klub Jiří Zeman. Výcvik, který vyjde zájemce na zhruba 170 tisíc korun, trvá většinou déle než rok. Za kompletní výcvik, který požadují od zájemců o práci dopravních pilotů aerolinie, celkem zaplatí přes milion korun.
V ČR začne denně kouřit nejméně 120 dětí
V ČR začne denně kouřit nejméně 120 dětí, nejčastěji ve věku 12 let. Zatímco prodej tabákových výrobků nezletilým je zakázán, jejich užívání je v podstatě legální, říká ve své zprávě koordinátor projektu proti dětskému kuřáctví Martin Škapík. "Dospělí prakticky kouřit nezačínají, tabákový průmysl tak cíleně náboruje právě děti," varuje. Řešení vidí ve schválení preventivního zákona, který by drtivý nárůst dětských kuřáků omezil.
Od července platí omezení tabákové reklamy, podle kterého je propagace cigaret povolena jen v obchodech s kuřivem. Musí navíc obsahovat zřetelné varování před dopady kouření a nemá být zaměřena na lidi mladší 18 let. Podle předsedy Ligy proti rakovině Zdeňka Dienstbiera však Češi riziku kouření stále věří málo.
Před 15 lety věděl o mobilech málokdo, nyní jej má každý
Před 15 lety znala v tuzemsku mobilní telefon jen malá hrstka zasvěcenců a nevlastnil jej nikdo. Nefungovala totiž jediná mobilní síť, která by telefonování z přenosných přístrojů umožnila. V současnosti počet uživatelů mobilních telefonů přesáhl 10,1 milionu a vyrovnal se počtu obyvatel ČR. Lidé na začátku 90. let volali pouze z pevných linek, kterých bylo proti současným 3,5 milionu zhruba polovina a nebyly příliš kvalitní.
Odborníci budou zkoumat zatíženost pražské magistrály
Skupina odborníků ve spolupráci s policií bude v příštích dnech zjišťovat zatíženost pražské severojižní magistrály. V centrální části budou sčítat množství vozů, řidičů se budou vyptávat na pravidelnost a účel jejich cest, sdělil ČTK Ladislav Pinc z Ústavu dopravního inženýrství. Nezbytné dotazy budou řidičům pokládat pouze v době, kdy budou čekat na semaforech. Výsledky mají sloužit ke zpracování návrhů na zlepšení organizace dopravy v hlavním městě a další plánování rozvoje dopravního systému.
Myslivcům začíná hlavní sezona
Všem myslivcům a lovcům začíná začátkem listopadu hlavní sezona. Od tohoto data se totiž smí lovit drobná zvěř. Ročně se podle dlouhodobých statistik v Česku uloví 600.000 bažantů, 350.000 kachen a 100.000 zajíců. Velký zájem je o komerční lovy zvěře, uvedl jednatel Českého mysliveckého svazu Vladimír Broukal. Existuje několik cestovních kanceláří, které se na to specializují. K nejžádanějším lokalitám patří Židlochovice, Konopiště a Hluboká nad Vltavou. Zájem je i ze strany cizinců.
Pražskému Divadlu Semafor je už pětačtyřicet let
Pražské Divadlo Semafor oslavilo pětačtyřicetiny. Vzniklo koncem 50. let minulého století v souladu s eskalací malých divadélek, jejichž společným znakem byla protioficiálnost a snaha poskytovat divákům inteligentní legraci. Tu si užili i účastníci koncertu s názvem Je nám pětačtyřicet, na který Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou pozvali publikum do Nostického paláce v Praze, kde nyní působí.
Už název Semafor byl při vzniku této scény složen z prvních slabik slov - sedm malých forem. Málokdo si dnes vzpomene, že jimi byly hudební komedie, poezie a pantomima, loutkové divadlo a hry pro děti, jazzové koncerty, experimentální film a výstavy výtvarného umění. Bylo to přesně 30. října 1959 v půl osmé večer, kdy se v suterénním sále v ulici Ve Smečkách, kde dnes působí Činoherní klub, uskutečnilo první představení. Premiéru měla hudební komedie Člověk z půdy Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Dožila se 228 repríz, hlavní postavu, spisovatele Antonína Sommera, v ní alternovali Miroslav Horníček a Miloš Kopecký, později František Filipovský.
Houslový virtuos Jaroslav Svěcené uvedl v USA premiéru své skladby
Český houslový virtuos Jaroslav Svěcený v New Yorku uvedl ve světové premiéře svou skladbu Český modrý muž (Bohemian Blue Man) zkomponovanou podle obrazu svého přítele Františka Nedvěda. Koncert se uskutečnil v rámci oslav 86. výročí vzniku Československa, které pořádaly český generální konzulát a České centrum v New Yorku. V jeho průběhu posluchače, převážně krajany z bývalého Československa, telefonicky pozdravil český prezident Václav Klaus.
Svěcený nadchl publikum nejen novou skladbou, ale i komponovaným programem z děl českých skladatelů Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Josefa Suka. Jejich skladby přednesl na čtyřech vzácných houslích z dílen českých houslařů od první poloviny 18. století do poloviny 20. století. Svěcený, který je znám především jako prvotřídní interpret, složil už 12 vlastních skladeb. "Obraz Františka Nedvěda, Čecha žijícího na Manhattanu, mě okamžitě uchvátil. Řekl bych, že je zvukomalebný. To je přesně takové umění, které člověka může inspirovat k napsání skladby," řekl autor. K výtvarnému umění má Svěcený blízký vztah. Už 11 let provozuje v Praze klub Violino, kde se při několika koncertech ročně vždy představuje zajímavý začínající český výtvarník.
Evropští tvůrci převzali v Jihlavě ceny za nejlepší dokumenty
Nejlepšími českými dokumentárními filmy letošního roku se staly snímky "Afoňka už nechce pást soby" režiséra Martina Ryšavého, který pojednává o současném životě na Sibiři, a "Český sen" Filipa Remundy a Víta Klusáka. Tento snímek také zaujal nejvíce diváků končícího osmého ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Kvůli dokumentu, který mapuje vliv reklamy na společnost, jeho tvůrci otevírali fiktivní hypermarket na okraji Prahy.
Mezi 16 soutěžními středoevropskými filmy autorů z šesti zemí mezinárodní porota ocenila "Prsten" slovinského autora Agnuse Reida. Cenu za přínos světové kinematografii na slavnostním ukončení festivalu převzal lotyšský režisér Herz Frank. Vystudovaný právník natáčí dokumenty od roku 1965. Mnohé z jeho více než 30 děl získaly mezinárodní uznání.
Bečov si připomene 19. výročí objevení relikviáře svatého Maura
Bečovský zámek oslaví 19. výročí objevení relikviáře svatého Maura, románské památky ze 13. století. Událost si návštěvníci mohou připomenout v sobotu 6. listopadu mimořádným programem. Relikviář objevili kriminalisté 5. listopadu 1985 pod podlahou hradní kaple. Na sklonku druhé světové války ho tam ukryl šlechtický rod Beaufortů předtím, než musel kvůli spolupráci s fašisty opustit republiku.
Relikviář je po korunovačních klenotech asi nejvýznamnější česká památka. Po nálezu byla silně poškozená truhla na ostatky odvezena do Prahy. Restaurátorské práce začaly v roce 1993 a skončily v roce 2002. Vyžádaly si více než deset milionů korun. Relikviář se pak do Bečova vrátil. Je uložen ve skleněné vitríně ve zvláštní trezorové místnosti s vlastní klimatizací. Náklady na jeho zajištění proti krádeži dosáhly tří milionů korun.
Novák vyhrál tenisový turnaj v Basileji
Jiří Novák si tři týdny po triumfu v Tokiu připsal své druhé letošní vítězství na turnaji okruhu ATP. Český tenista ve finále v Basileji porazil Argentince Davida Nalbandiana v pětisetové bitvě 5:7, 6:3, 6:4, 1:6 a 6:2. Novák díky vítězství inkasuje šek na 140.600 eur a připíše si 50 bodů do žebříčku Champions Race.
Slovensko-česká dvojice Dominik Hrbatý, Jaroslav Levinský zůstala na tenisovém turnaji v Petrohradu těsně pod vrcholem. Ve finále čtyřhry podlehla druhému nasazenému francouzskému páru Arnaud Clément, Michael Llodra 3:6 a 2:6.
Házenkáři Karviné v Lize mistrů podlehli Flensburgu
Házenkáři Karviné nedokázali v Lize mistrů zaskočit německého favorita z Flensburgu a na domácím hřišti prohráli 27:39. Bundesligový tým si ve skupině H udržel i po čtvrtém kole neporazitelnost a vede tabulku před Prešovem. Český šampion klesl na třetí místo.
Počasí
Bude zataženo nízkou oblačností, postupně oblačno. Teploty 9 až 13, na horách kolem 9 stupňů Celsia.