Zprávy

Prezident Klaus a ministr Svoboda uvítali znovuzvolení Bushe americkým prezidentem

Český prezident Václav Klaus a ministr zahraničí Cyril Svoboda uvítali znovuzvolení George Bushe americkým prezidentem. Podle obou politiků to bude znamenat kontinuitu dosavadní politiky Spojených států. "V těžkých okamžicích prokázal, že je skutečným vůdcem svého lidu, a američtí voliči to ocenili," tlumočil Klausovu reakci na na výsledky amerických voleb jeho mluvčí Petr Hájek. Dodal, že republikánský kandidát si dokázal udržet konzistentnost svých názorů i v době, kdy s nimi mnozí nesouhlasili a kritizovali ho za ně. "To je vlastnost, které si velmi cením," uvedl Klaus, který Bushovi k výsledku voleb pogratuloval.

Podle Svobody je znovuzvolení republikána Bushe dobrou zprávou pro Českou republiku a bude znamenat i pokračování dosavadní zahraniční politiky Spojených států. "Většina amerických voličů svou volbou podpořila George Bushe v klíčových otázkách, jako je boj proti terorismu nebo angažovanost v Iráku. Tuto linii sledovala i česká diplomacie," řekl ministr zahraničí ČTK krátce poté, co demokratický vyzyvatel současného amerického prezidenta John Kerry uznal podle světových agentur svoji porážku. Svoboda současně ocenil výkon obou rivalů v předvolební kampani. Již dříve řekl, že ať už by mimořádně vyrovnané volební klání o Bílý dům vyhrál Bush, nebo Kerry, česko-americké vztahy by to nijak neovlivnilo.

Premiér Gross: Ministryně Emmerová nepostupovala při varování hejtmanů standardně

Premiér Stanislav Gross připustil, že ministryně zdravotnictví Milada Emmerová nepostupovala v úterý při varování hejtmanů před biochemickým útokem na nemocnice standardně. Později se totiž ukázalo, že za hrozbou stál pravděpodobně psychicky narušený muž, kterého už policie zadržela. Výzvu hejtmanů Evžena Tošenovského a Petra Bendla, aby ministryně rezignovala kvůli šíření poplašné zprávy, však odmítl. Premiér navíc kritizoval Emmerovou za to, že nezajistila dostatečnou informovanost krajů o dalším vývoji celého případu. Vedení krizového výboru ministerstva zdravotnictví podle něj mělo o zadržení pachatele informovat kraje a nemocnice okamžitě. "Byla tam příliš dlouhá prodleva," dodal.

Hrozba byla obsažena v dopise, kterým se kriminalisté zabývají už od soboty. Směřována byla proti pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) s tím, že ostatní nemocnice budou následovat. Ministryně proto v úterý odpoledne hejtmanům napsala, že je žádá o přijetí opatření, která by měla zamezit úmyslné kontaminaci léků. S případem byl obeznámen i premiér Stanislav Gross, který podle svých slov celou situaci konzultoval s vedením hasičského sboru.

O dalším osudu nemocnic bude sněmovna hlasovat zřejmě až v pátek

Sněmovna odložila na pátek 5. listopadu hlasování o návrhu ČSSD zakázat regionům měnit nemocnice na obchodní společnosti. Proti předloze se rezolutně staví ODS. Tvrdí, že přijetí návrhu by znamenalo protiústavní zásah do pravomoci krajů. Varuje, že v případě přijetí by zákon mohl skončit až u Ústavního soudu.

Některé kraje mění, případně zvažují změnu nemocnic na obchodní společnosti. Slibují si od toho lepší ekonomické výsledky ústavů. Kritici se ale obávají toho, že nemocnice by se soustředily jen na lukrativní obory a dostupnost péče by byla ohrožena. Právě o tom sněmovna dvě hodiny debatovala. Odklad navrhli lidovci. Předseda jejich poslaneckého klubu Jaromír Talíř prohlásil, že v rozpravě se objevily nové informace a KDU-ČSL se chce poradit.

Lidem, kteří napadnou záchranáře, mají hrozit větší tresty

Násilníkům, kteří napadnou zdravotníky, hasiče a další profesionální či dobrovolné záchranáře, by v budoucnu mohly hrozit větší tresty. Poslanecká sněmovna schválila novelu trestního zákona, podle níž bude útok speciálně na záchranáře považován za přitěžující okolnost, za kterou bude moci soud uložit větší trest. Novela nepočítá s konkrétními tresty pro lidi, kteří záchranáře napadnou. Soudům ale umožní hodnotit takový útok jako přitěžující okolnost, což znamená, že se při rozhodování o výši trestu přikloní k jeho horní hranici.

Násilníci, kteří dosud napadli záchranáře, mnohdy vyvázli s malými tresty. Třeba v srpnu propustila policie devatenáctiletého mladíka, který na Rakovnicku napadl lékaře záchranné služby. Podle rakovnického státního zástupce neexistovaly důvody pro to, aby muž skončil ve vazbě. Napadený lékař měl otřes mozku, zlomený nos a odřeniny. Novela, kterou předložil Ivan Langer, by měla posílit nejen ochranu zdravotníků, hasičů a dalších profesionálních záchranářů, ale i řadových občanů, kteří by se náhodně ocitli v situaci, kdy někomu budou zachraňovat život, zdraví či majetek a přitom je někdo napadne.

Sněmovna schválila vydání dluhopisů pro Českou konsolidační agenturu za 63,3 mld. Kč

Poslanecká sněmovna umožnila vládě vydat dluhopisy za 63,3 miliardy korun na úhradu ztráty České konsolidační agentury. Dluh vznikl přebíráním špatných aktiv v letech 1991 až 2003. Vláda po sněmovně původně požadovala vydat dluhopisy za 74,1 miliardy korun. Celkem 10,8 miliardy korun ale vláda uhradí ze státního rozpočtu. Na výši vládního dluhu nebude mít tato operace žádný vliv, protože ztráta ČKA již byla do dluhu započítána. S ukončením činnosti ČKA počítá ministerstvo financí do konce roku 2007. Celková neuhrazená ztráta ČKA činí 81,5 miliardy korun.

Výše vládního dluhu patří mezi maastrichtská kritéria pro členství v eurozóně. Ministerstvo financí uvádí, že loni činil dluh celého vládního sektoru 956,2 miliardy korun, tedy 39,7 procenta HDP. Kritéria pro přijetí eura povolují dluh maximálně 60 procent HDP.

Sněmovna začala posuzovat další návrh na zrychlení adopcí

Zrychlení adopcí je cílem předlohy, kterou navrhli lidovečtí poslanci a kterou po prvním čtení budou v příštích týdnech podrobně projednávat sněmovní výbory. Lidovci sice chtěli, aby Poslanecká sněmovna jejich návrh schválila už v prvním čtení, ale tuto možnost vetovali sociální demokraté. Odůvodnili to tím, že obsah předlohy vyžaduje, aby ji posoudily sněmovní výbory.

Podstatou lidoveckého návrhu je ustanovení, které soudům ukládá, aby o tom, zda je k osvojení dítěte nutný souhlas rodičů, rozhodly do tří měsíců. Kdyby šlo o zvlášť složitý případ, měly by na rozhodnutí maximálně půl roku. Poslanec KDU-ČSL Vilém Holáň ve sněmovní rozpravě uvedl, že cílem předlohy je udělat maximum proto, aby se co nejvíce opuštěných dětí dostalo z ústavů do náhradních rodin. Podle dostupných informací se ročně dostává do ústavní péče 2000 dětí. Stejný je i počet žadatelů o jejich osvojení, ovšem osvojeno je ročně jen zhruba 500 dětí. Dětí, jež jejich matky opustí ihned po narození v nemocnici, je asi 200 ročně.

Ministr Jahn: Státy EU se musí zaměřit na růst ekonomiky a zaměstnanosti

Státy Evropské unie by se měly v dalších letech zaměřit na růst ekonomiky a zaměstnanosti. Jen tak má unie šanci splnit tzv. Lisabonskou strategii a stát se nejsilnější ekonomikou světa. Doporučuje to expertní zpráva týmu vedeného bývalým nizozemským premiérem Wimem Kokem. S obsahem zprávy novináře seznámil vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. "V současné době je jasné, že pokud chceme plnit cíle lisabonské strategie, tak musí jít ekonomický pilíř do popředí. Pokud bude ekonomika silná a výkonná, máme možnost udržovat sociální stát a chránit životní prostředí," řekl Jahn. Pokud bude sociální stát přebujelý a přílišná ochrana životního prostředí bude brzdit evropský průmysl, celý model sociálního státu se podle něj zhroutí.

Letošní rozšíření EU o deset nových států včetně ČR je pro plnění lisabonské strategie spíše komplikací. Zatímco počet obyvatel v unii vzrostl o 20 procent, HDP unie se zvýšil pouze o pět procent a HDP na jednoho obyvatele poklesl o 12,5 procenta. Zpráva však připomíná, že noví členové dosahují vyššího růstu ekonomiky i produktivity práce. I přesto však bude dosažení mnoha cílů náročnější, než by bylo pro starou patnáctku, tvrdí zpráva. Problémem v Česku zůstává trh práce. Jahn pokládá za největší slabinu omezení práce na dobu určitou a přílišnou regulaci přesčasů. Hospodářství by podle něj ublížil i zákaz nočního prodeje v supermarketech a prodeje o státních svátích, který navrhuje skupina komunistických a sociálnědemokratických poslanců. "Věřím, že to neprojde," poznamenal.

Roithová: Textil z Číny ohrožuje v EU 2,7 mil. pracovních míst

Dovoz levného textilu a oděvů z Číny a některých asijských zemí, který od 1. ledna příštího roku nebude omezen kvótami, může podle místopředsedkyně výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu Zuzany Roithové ohrozit v EU 2,7 milionu pracovních míst v tomto odvětví. V EP se proto zformovala skupina poslanců, která tlačí na Evropskou komisi, aby nadcházející liberalizaci obchodu nebrala na lehkou váhu a začala přemýšlet o případné ochraně před přílivem dotovaného textilu z Číny.

Viceprezident Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Jiří Kohoutek řekl, že zhruba 70 procent českých textilních a oděvních firem exportuje na trhy EU. Při otevření trhu levné asijské produkci by se podle asociace zvýšila konkurence v západní Evropě a řada českých firem by v nové situaci neobstála. Podobně jsou na tom čeští obuvníci, kteří na trhy EU vyvážejí 80 procent produkce.

Odbory a zaměstnavatelé se nedohodli, minimální mzdu určí vláda

Zástupci odborů a zaměstnavatelů se nedohodli na tom, jak by měla v příštím roce vypadat minimální mzda. Rozhodnutí o její výši zůstává proto na vládě. ČTK to po jednání odborářů s představiteli zaměstnavatelských svazů řekla mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová. Ministerstvo práce navrhuje pro příští rok růst minimální mzdy o 652 korun na 7352 korun. Podle ministerstva práce bylo letos ve druhém čtvrtletí v podnikatelské sféře zaměstnáno 27 procent všech pracovníků v ČR, tedy více než milion lidí. Minimální mzdu pobíralo půl procenta z nich, což je něco přes 5000 lidí.

Průměr hrubé mzdy v Praze byl v pololetí bezmála 21.500 korun

Vysoko nad celostátním průměrem zůstávají mzdy, které pobírají lidé ve větších firmách se sídlem v Praze. V průměru si v letošním prvním pololetí vydělali 21.497 Kč hrubého, což je o 4230 korun více než celorepublikový průměr. Meziročně si lidé zaměstnaní v Praze v průměru ale polepšili nejméně ze všech krajů republiky. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. V Praze se mzdy ve firmách zvedly o 5,7 procenta, v průměru za celou Českou republiku byly vyšší o 6,4 procenta. Přesto jsou ale mzdy v Praze nadprůměrné.

Nejlépe placení v Praze jsou již tradičně lidé ve finančním sektoru a zaměstnanci v letecké dopravě. Letos v pololetí se jejich průměrné platy pohybovaly mezi 30 a 40 tisíci korun. Podle statistiky je ale tentokrát předstihli lidé, kteří jsou činní v oblasti výpočetní techniky. U nich ČSÚ uvádí průměrnou mzdu převyšující 47 tisíc korun. V mnoha profesích ale ani v Praze lidé nedosáhnou na celorepublikový průměr. Jsou to pracující v zemědělství, textilní výrobě či kožedělném průmyslu.

Proti omezení prodeje v supermarketech jsou i výrobci zboží

České sdružení pro značkové výrobky (ČSZV), které zastupuje zájmy významných výrobců, dovozců a distributorů rychloobrátkového spotřebního zboží, se přidalo k odpůrcům zákazu nočního prodeje v supermarketech a prodeje o svátcích. Se zákazem počítá návrh zákona od skupiny komunistických a sociálnědemokratických poslanců. Proti návrhu se již dříve kromě provozovatelů obchodních řetězců vyslovily Sdružení českých spotřebitelů, Svaz obchodu a cestovního ruchu a opoziční ODS.

Předloha má zřejmě slušnou šanci na schválení. Už ČSSD a KSČM mají totiž v dolní komoře pohodlnou většinu. Navíc lidovecký místopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku Josef Janeček ČTK řekl, že KDU-ČSL by mohla podobné omezení podpořit. Provozovatelé obchodních řetězců namítají, že by kvůli zákazu prodeje o státních svátcích a v noci přišli o zákazníky a museli by propustit část zaměstnanců. Například obchodní řetězec Tesco, který v ČR zaměstnává zhruba 8000 lidí a ve vybraných prodejnách má otevřeno 24 hodin denně, by počet zaměstnanců musel zredukovat o pět až sedm procent. O práci by tak přišlo několik stovek jeho zaměstnanců.

České firmy jdou na jih Ruska; ve Vladikavkazu opraví pivovar

České firmy cítí nové možnosti na jihu Ruska. V hlavním městě Severní Osetie Vladikavkazu chtějí zrekonstruovat pivovar. Společně s místními podniky budou také zpracovávat dřevo a komunální odpad. Při nedávné obchodní misi podepsali čeští zástupci s místními firmami kontrakty za více než 58 milionů dolarů, řekl ČTK vedoucí obchodně-ekonomického úseku českého velvyslanectví v Moskvě Karel Charanza.

PwC: Na obchod s povolenkami na emise jsou připravena čtyři procenta firem

Na spuštění systému obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů jsou v České republice plně připravena čtyři procenta firem. Vyplývá to ze studie poradenské firmy PricewaterhouseCoopers (PwC). Čtvrtina podniků provádí analýzy rizik a téměř 40 procent respondentů se na obchodování nepřipravuje vůbec. Téměř 30 procent firem je přesvědčeno, že nejsou systémem motivovány k redukcím emisí a téměř pětina respondentů považuje systém za zbytečný. Podniky obchodování s povolenkami nechápou jako příležitost k ziskům a k novému systému nepřistupují z hlediska dlouhodobých obchodních a investičních strategií.

Cílem evropského systému obchodování s povolenkami je dosáhnout snížení emisí skleníkových plynů. Účast v systému bude od ledna v EU povinná pro firmy z vybraných sektorů, například energetiky, ocelářství, výroby keramiky, skla či papíru. Česká ministerstva průmyslu a obchodu a životního prostředí nakonec dospěla k rozdělení povolenek na 107,7 milionu tun plynů na každý z příštích tří roků.

Nejvyšší státní zastupitelství znovu otevřelo kauzu Diag Human

Nejvyšší státní zastupitelství chce, aby se policie znovu začala zabývat kauzou Diag Human. Vyšetřovatelé i žalobce z pražského vrchního zastupitelství před časem rozhodli, že žádný úředník ministerstva zdravotnictví nespáchal trestný čin, když úřad vyplatil Diag Human odškodné ve výši 326 milionů korun za poškození dobrého jména společnosti.

Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda společnosti zaplatit 326 milionů korun, o čemž se veřejnost i poslanci dozvěděli až zpětně. Případem se zabývá také sněmovní komise, která má předložit výsledky zkoumání do konce roku. Předsedkyně sněmovní komise Hana Šedivá (ČSSD) již dříve ČTK řekla, že stát si při obhajobě svých zájmů ve sporu s Diag Human počínal někdy neobratně, zlý úmysl některého ze státních úředníků se ale podle ní neprokázal.

Olomoučané prostřednictvím sbírky pomohli chlapci z Afghánistánu

Na náročnou operaci očí afghánského chlapce Adžamala přispěli Olomoučané v rámci sbírky konané u příležitosti Týdne duševního zdraví částkou 10.500 korun. Peníze pocházejí především z kapes studentů a mladých lidí, kteří byli nejčastějšími účastníky akce, již pořádaly neziskové organizace z celého regionu. "Bude se jednat o historicky první provedení operace transplantace rohovky v kábulské nemocnici," uvedla Marta Nollová z občanského sdružení Berkat, které pomoc Adžamalovi organizuje. Chlapec téměř oslepl v důsledku těžké podvýživy, když byla jeho rodina za vlády Talibanu nucena uprchnout do hor. Jeho osobní příběh se stal impulsem ke vzniku rozsáhlejšího projektu školení očních lékařů v kábulské nemocnici.

Zakladatelkou sdružení Berkat je česká novinářka Petra Procházková, která nyní působí v Kábulu. Novinářka již dostala písemné povolení afghánského ministerstva zahraničí k pobytu jednoho z českých špičkových odborníků v oboru ofthalmologie v Afghánistánu a k jeho působení v kábulské nemocnici. Operaci je specialista ochoten provést zdarma.

Pražský autodopravce Hoffman odmítá obžalobu

Významný pražský dopravce a privatizátor ČSAD Klíčov Jan Hofmann u soudu odmítl obžalobu, podle níž neodváděl dávky za zaměstnance a zpronevěřil motorovou naftu. Hrozí mu za to od dvou do osmi let vězení. Hofmann tvrdí, že zdravotní pojišťovny jeho peníze použily na splácení penále a dluhů, které na dávkách vytvořil předchozí státní podnik. Státní zástupce mu přesto klade za vinu, že v letech 1994 až 1997 neodvedl za své zaměstnance přes 12 milionů korun na zdravotní a více než 32 milionů korun na sociální pojištění, i když měl na účtu a v pokladně dostatečnou hotovost. Dále Hofmanna viní ze zpronevěry - údajně odčerpal ze státní mobilizační rezervy 220.000 litrů motorové nafty za více než tři miliony korun.

Hofmann věří, že bude nakonec obžaloby zproštěn. "Letos je to již třetí moje kauza u soudu, ve dvou případech jsem byl pravomocně osvobozen," řekl. V souvislosti s Klíčovem čelil například u dvou obvodních soudů obvinění z poškozování věřitele a zneužívání informací v obchodním styku.

Šéf CzechTourismu Gladiš se stal osobností cestovního ruchu 2004

Ředitel vládní agentury CzechTourism David Gladiš se stal osobností roku v oblasti cestovního ruchu. Cenu mu zástupci asociací a turistických sdružení předali na odborném veletrhu cestovního ruchu Madi. Ocenili především fakt, že Gladiš přivedl k jednacímu stolu do té doby poměrně znesvářené podnikatelské svazy v oboru.

Gladiš dostal ocenění v době, kdy nadřízené ministerstvo pro místní rozvoj upozornilo na nesrovnalosti v hospodaření agentury, které odhalil vnitřní audit. Ten však zadal sám Gladiš právě proto, aby nedostatky v činnosti odstranil.

Ve Slapech zahájí provoz výrobna hermelínů vybudovaná díky sbírce

Ve Slapech u Prahy bude ve čtvrtek slavnostně otevřena chráněná dílna na výrobu nakládaných hermelínů, která vznikla díky veřejné sbírce Akce cihla. Budou v ní pracovat lidé s mentálním postižením a na jejich výrobcích si budou pochutnávat návštěvníci některých pražských kaváren a restaurací, uvedla Pavlína Fechterová z agentury 2media. Sbírku zahájilo před čtyřmi lety občanského sdružení Portus Praha. Akci podpořilo zakoupením symbolické cihly 70.000 občanů.

Rekonstrukce jihlavské radnice se patrně protáhne a prodraží

Generální rekonstrukce historické budovy jihlavské radnice se patrně protáhne a prodraží. Termín a náklady ovlivní náročné řešení statiky a nečekané nálezy archeologů i stavbařů, řekl Miroslav Fuks z dodavatelské firmy PSJ holding. Při rekonstrukci našli archeologové stříbrné mince a keramiku, odkryli pozůstatky původního dřevěného štítu, který se zřítil při požáru. Radnice patří k architektonickým skvostům městské památkové rezervace. Hostila císaře Zikmunda, markraběte Albrechta, legáty koncilu i zástupce husitů. Následně tam byl uvítán také král Ladislav Pohrobek. Zato jeho nástupci Jiřímu z Poděbrad se Jihlava zuřivě bránila: vstoupil na její půdu až po ničivém obléhání města koncem roku 1458.

Děti z ČR daly jména vědeckým sondám v argentinské observatoři

Děti z České republiky daly jména 16 vědeckým sondám ve vznikající kosmické observatoři v podhůří And v Argentině. Vědci tak budou pracovat například se sondou jménem Ucho, Brko, Bobík, Oko, Jedlík, Golem a Ználek. Sondy připomínající sudy slouží k zachycení kosmického záření s velmi vysokou energií. V projektu nazvaném Pierre Auger bude pod Andami vybudováno 1600 sond na ploše 3400 kilometrů čtverečních.

Havel a Kožená se stali velvyslanci Hanse Christiana Andersena

Václav Havel a Magdalena Kožená rozšířili řady desítek mezinárodních celebrit, které zaštiťují a podporují nadcházející 200. výročí narození dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena (1805 až 1875). Někdejší český prezident a uznávaná mladá pěvkyně byli v Praze jmenováni Andersenovými velvyslanci. Dánsko si od mezinárodně koncipovaných oslav slibuje poznání odkazu tohoto literáta i lepší seznámení světové veřejnosti se svou kulturou.

V UNESCO předložena kandidatura ruční papírny ve Velkých Losinách

Česká republika oficiálně předložila Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) kandidaturu na zápis ruční papírny ve Velkých Losinách na seznam světového dědictví. ČTK to dnes sdělila česká stálá mise při UNESCO. Hodnocení kandidatury má být ukončeno v roce 2007, konečný verdikt však nelze předjímat. Ruční papírna ve Velkých Losinách na severní Moravě uchovává přes 400 let dlouhou tradici výroby archů papíru na bázi textilních vláken, tak jak se v Evropě vyvíjela ve středověku na základě znalostí přenesených z Dálného Východu. Je to jediná funkční manufaktura tohoto druhu ve střední Evropě. Kromě své hodnoty technické a historické je pozoruhodná také jako architektonický barokně-klasicistní celek z 18. a 19. století, kdy zažívala největší prosperitu. Manufakturu dal vybudovat na konci 16. století Jan mladší ze Žerotína.

V plzeňském muzeu je vystavena obrovská zkamenělá plavuň

V Západočeském muzeu v Plzni je vystavena přes metr dlouhá a stejně široká zkamenělá plavuň. Nález pochází z mladších prvohor a je starý 310 milionů let. Zkamenělinu, která je unikátní především svým rozměrem a uceleností, objevili odborníci před dvěma lety u Radnic na Rokycansku. Jde o nejrozměrnější vzorek tohoto druhu plavuně na světě. Odborníci nález rozebrali na pět bloků a pak znovu složili.

Český tenista Štěpánek je v Paříži už ve třetím kole

Radek Štěpánek postoupil již do třetího kola turnaje série Masters v Paříži. Český tenista, jenž musel o účast v hlavní soutěži bojovat v kvalifikaci, si po vítězství nad Francouzem Michaelem Llodrou poradil i s Victorem Haneskem. Rumunského hráče Štěpánek v prvním vzájemném zápase na okruhu ATP porazil hladce 6:4 a 6:1.

Čerstvý vítěz turnaje v Basileji Jiří Novák ve druhém kole nestačil na Michaila Južného z Ruska a vypadl.

Trutnovské basketbalistky zažily vítěznou premiéru v Eurolize

Basketbalistky Trutnova vstoupily do Evropské ligy drtivým vítězstvím 71:44 nad Sportingem Atény. Při klubové premiéře v elitní soutěži nedal český vicemistr hostům šanci, už v poločase vedl o deset bodů 32:22 a po změně stran tým řeckých šampionek zcela deklasoval.

Fotbalista Koloušek se po těžké nemoci může zapojit do tréninku

Záložník Slavie Praha Václav Koloušek potvrdil dřívější informace o úspěšné léčbě akutní leukémie, kterou onemocněl letos na jaře. Podle lékařů v jeho těle již nekolují leukemické buňky, osmadvacetiletého fotbalistu nyní čeká dvouletá udržovací terapie. Ta by však neměla bránit jeho návratu k tréninku.

Počasí

Bude zataženo, místy mrholení. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia.