Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Priority koalice: Lepší soudy, reforma důchodů, úspěch euroústavy

Vládní koalice považuje za strategické priority své společné vlády rychlejší soudní řízení, přinejmenším vládní shodu na podobě důchodové reformy a ratifikaci evropské ústavy v referendu. Po pondělním jednání špiček ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU na zámku v Kolodějích to prohlásil premiér a úřadující šéf sociálních demokratů Stanislav Gross. Řádný mandát současné vlády, která se ve sněmovně opírá o křehkou většinu 101 hlasů, vyprší v polovině roku 2006. V případě důchodové reformy se koalice pokusí hledat podporu i u opozice, v otázce euroústavy si ještě sama musí ujasnit termín referenda i podobu zákona, který lidové hlasování umožní.

Ministr spravedlnosti a šéf US-DEU Pavel Němec předloží v prvním měsících příštího roku vládě materiál, který počítá se zrychlením a zefektivněním soudního řízení, vyššími nároky na soudce i posílením jejich počtu. Novela zákona o soudech a soudcích má zlepšit dohledovou funkci ministerstva spravedlnosti v případě neúměrných a neodůvodněných průtahů. Soudce by také po čtyřech letech od svého jmenování měl prokázat svoji odbornou zdatnost - takový návrh už vzbudil nevoli Soudcovské unie.

Němec navrhne i odblokování takzvaného moratoria na jmenování nových soudců. Dosud bylo zvykem, že každého, kdo úspěšně složil justiční zkoušky, vláda navrhla prezidentovi ke jmenování. Novela ale předpokládá otevřený systém - na pozici soudce se budou vypisovat výběrová řízení a ne každý justiční čekatel bude na konci studia jmenován soudcem, řekl ministr.

Koalice chce příští rok dotáhnout do konce také návrh penzijní reformy, o níž se politici neúspěšně dohadují už řadu let. Koncepci pro vládu teď připravuje expertní skupina. Koalice se pokusí dohodnout na reformě, která ovlivní životy několika generací, i s opozicí. Když se to nepodaří, chce mít alespoň hotovou vládní představu. "Samozřejmě je otázka, do jaké míry se nám podaří či nepodaří najít podporu v Poslanecké sněmovně. Věřím, že politickou shodu nalezneme, pokud ne, tak alespoň na úrovni vlády bude jasno, jakým směrem se má jít v budoucnu," uvedl premiér. Konkrétní návrh má být připraven na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku. Politici neřešili věcný obsah reformy, jen její proceduru a harmonogram, řekl předseda lidovců Miroslav Kalousek.

V koalici panuje shoda, že evropskou ústavní smlouvu by měli čeští občané posuzovat v referendu. Musí ještě vyřešit technickou podobu zákona o referendu i termín, kdy se má hlasovat. Gross už dříve navrhl souběžné konání s volbami do sněmovny v roce 2006. Vládní strany ústavu EU podporují, zatímco opoziční ODS doporučí svým voličům hlasovat v plebiscitu proti. "Vláda preferuje cestu referenda, abychom byli schopni veřejnosti předložit jasnou otázku, jasné argumenty. Věříme, že velká část české veřejnosti podpoří přistoupení k evropské ústavní smlouvě," řekl Gross. "Platí závazek, že vláda zpracuje a předloží návrh ústavního zákona, který umožní konání referenda k této otázce," uvedl. Ještě se podle něj musí vyřešit, zda návrh bude spíše kopírovat volební zákon, nebo se bude podobat pravidlům loňského referenda o přistoupení k EU.

Koalice chce v příštím roce vyřešit i změny volebního zákona. O dlouhodobém problému - nájemném - v Kolodějích řeč nebyla.

Každá země má právo bránit se, uvedl Svoboda v Izraeli

Každý stát má právo bránit své území a občany. Po schůzce se svým izraelským protějškem Silvanem Šalomem to v Jeruzalémě uvedl český ministr zahraničí Cyril Svoboda. Šéf diplomacie se také vyslovil pro to, aby EU a NATO hrály větší roli v mírovém procesu na Blízkém východě. Uvedl rovněž, že ČR podporuje izraelský návrh zařadit libanonské militantní hnutí Hizballáh na seznam teroristických organizací, sestavený Evropskou unií. "Domníváme se, že mír a přežití svobodného a demokratického Izraele jsou nezbytné pro mír a přežití svobodné a demokratické Evropy," řekl Svoboda, který je v Izraeli od neděle na oficiální třídenní návštěvě. "Jsem zde proto, abych přinesl jasnou zprávu o tom, že EU je připravena k úzké spolupráci se státem Izrael... Jediné, čeho chceme dosáhnout, je mír." Větší roli na Blízkém východě bude v budoucnu hrát i NATO, která podle Svobody není jen vojenskou organizací, nýbrž i politickým uskupením.

Český ministr vystoupil také v zahraničním a bezpečnostním výboru jednokomorového izraelského parlamentu (Knesetu) a setkal se s premiérem Arielem Šaronem. Kromě toho má v plánu i jednání s prezidentem Mošem Kacavem a místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Ehudem Olmertem. Svoboda Šaronovi předal pozvání k návštěvě Prahy v roce 2005 a ocenil jeho plán na zrušení židovských osad v pásmu Gazy, což chce premiér učinit příští rok.

S ministrem zahraničí Šalomem se šéf české diplomacie shodl, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou velmi dobré. "Jsme přirození partneři a spojenci ve válce s terorismem," uvedl Šalom na tiskové konferenci, která byla živě přenášena na internetu. Podle izraelského ministra by ČR mohla jeho zemi pomáhat s přibližováním k unii i NATO. Na dotaz, jestli se chce Izrael stát členem Severoatlantické aliance, Šalom uvedl, že je pro těsnou spolupráci s NATO i EU, ale že úvahy o možném členství jsou předčasné.

Poslanci letos platy již nezmrazí, k mimořádné schůzi není vůle

Poslanci v letošním roce již platy ústavních činitelů nezmrazí. Podle zjištění ČTK není totiž ve sněmovně vůle svolat mezi svátky mimořádnou schůzi, na které by byl příslušný zákon přijat. Předlohu by po sněmovně musel navíc ještě posvětit Senát a podepsat prezident republiky. Ve zbývajících dnech roku, soudí poslanci, to nelze stihnout. Téma zmrazení platů se tak zřejmě na jednání sněmovny dostane až počátkem příštího roku.

Jaroslav Palas se bude na sjezdu ČSSD ucházet o funkci místopředsedy

Ministr zemědělství Jaroslav Palas se bude na březnovém sjezdu ČSSD ucházet o křeslo místopředsedy strany. ČTK oznámil, že se pro kandidaturu rozhodl na základě nominace své mateřské organizace. Některé okresní organizace se už vyslovily pro to, aby svou funkci obhajoval nynější místopředseda pro hospodaření Martin Starec. V dalších místopředsednických křeslech by chtěly také šéfa ČSSD Ústeckého kraje Jaroslava Foldynu, ministra financí Bohuslava Sobotku a starostu Bohumína Petra Víchu. O předsednické křeslo se na sjezdu utkají premiér a úřadující šéf strany Stanislav Gross a dosavadní místopředseda a ministr práce Zdeněk Škromach.

Sociální demokraté se po několikerých prohraných volbách shodují, že je třeba nalézt osobnosti, které by zvolily nový program a s ním v příštích parlamentních volbách přesvědčily voliče. Tápou ale v tom, které osobnosti a s jakou orientací, zda víc doleva nebo doprava, by mohly mít u voličů co největší úspěch. Rozhodnout by o tom měla lednová programová konference a právě březnový sjezd.

V Krnově hodili údajně dva skinheadi mladou Romku do řeky

Údajně dva příslušníci hnutí skinheads hodili v neděli odpoledne v Krnově na Bruntálsku do řeky sedmnáctiletou Romku. Dívka skončila v nemocnici s podezřením na otřes mozku, protože se při kutálení ze svahu uhodila hlavou o kámen. ČTK to řekla mluvčí bruntálské policie. Romka policistům řekla, že k ní přistoupili dva asi dvacetiletí muži. "Podle ní se zřejmě jednalo o skinheady a oba měli piersing," popsala mluvčí údajné útočníky. Dívku prý nejprve uráželi a když se ohradila řekli: "Drž hubu, nebo snad chceš hodit do řeky?" Pak k ní přistoupili, uchopili za ruce a začali tahat k řece. "Když jí dostali až na svah u břehu strčili do dívky a ta se skutálela dolů. Při tom se uhodila do hlavy. Do vody ale nespadla," řekla policejní mluvčí. Útočníci pak seběhli dolů, Romku opět chytili a hodili do řeky. Kriminalisté nyní na případu intenzivně pracují na místě se snaží zajistit stopy.

Z druhého bloku Temelína unikla radioaktivní voda; prý nic nehrozí

Z primárního okruhu druhého bloku jaderné elektrárny Temelín uniklo v pondělí 20.000 litrů radioaktivní vody. Příčinou byla závada na měření výšky hladiny vody v nádrži. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Druhý blok přitom ráno po plánované čtyřdenní odstávce, při níž technici provedli úpravy systému chlazení generátoru v nejaderné části bloku, začal znovu dodávat proud do rozvodné sítě. Mluvčí uvedl, že se událost stala v kontrolovaném pásmu. Nebyli podle něj ohroženi lidé a radioaktivní voda neunikla mimo hermeticky uzavřenou místnost, a tedy ani do životního prostředí. Místnost bude podle Nebesáře opláchnuta čistou vodou. Událost podle něj neměla vliv na provoz bloků elektrárny.

Srdíčkové dny vynesly peníze na přístroje pro vážně nemocné děti

Dětem a novorozencům, jimž selhaly životně důležité funkce, má pomoci monitorovací systém, který v pondělí dostala pražská Všeobecná fakultní nemocnice. Za 6,5 milionu korun jej zakoupilo sdružení Život dětem z výtěžku letošní sbírky Srdíčkové dny a z příspěvků dárců. Z dárku se mohou těšit pacienti Kliniky dětského a dorostového lékařství, která každý rok přijímá asi 300 dětí z Prahy a Středočeského kraje. Patnáct monitorů, na které jsou napojeny děti od novorozeňat do adolescentního věku, umožňuje sledovat velké množství životních funkcí a přenášet informace do centrály. Podle lékařů přístroje výrazně usnadní jejich práci a činnost personálu kliniky. "Dosavadní monitorovací systém absolutně nevyhovoval požadavkům současné péče. Byl velmi poruchový a bylo problematické s nim pracovat. Je to kvalitativní krok kupředu pro nás i pro děti," řekl ČTK vedoucí jednotky intenzivní resuscitační péče Václav Vobruba, jehož oddělení nové zařízení obdrželo.

Občanské sdružení Život dětem mohlo zařízení zakoupit zejména z výtěžku, který se podařilo získat při třech sbírkách. "Naše Srdíčkové dny jsou již celkem známé. Nyní se díky nim podařilo shromáždit asi 90 procent prostředků, které se vytěžily z prodeje drobných předmětů. Moc si vážíme toho, že většina peněž byla vybrána od lidí tímto způsobem. Rádi bychom takto pomohli také dalším nemocnicím," řekla ČTK ředitelka občanského sdružení Anna Strnadová. Podle jejích slov se akce Srdíčkové dny zúčastnilo mimo jiné zhruba 900 škol z Prahy i dalších částí republiky a do sbírky přispělo na 15.000 studentů. V nejbližší době hodlá sdružení Život dětem shromáždit prostředky na nákup pěti ventilátorů pro kliniku Všeobecné fakultní nemocnice. Podle Strnadové půjde o částku 7,5 milionu korun.

Průzkum: Češi slaví Vánoce nejraději doma

Češi rádi slaví Vánoce doma, mají rádi vánoční filmy a jen čtvrtina z nich by chtěla trávit svátky bez televize. Vyplývá to z průzkumu agentury Research International (RI) v 11 evropských zemích, který si nechala zpracovat společnost UGC Europe Inc., jejíž součástí je i provozovatel kabelové televize a internetu UPC. Průzkum byl zaměřen nejen na vztah k tomuto svátku a způsobu oslavy, ale i na přístup k televizi. V soukromí domova jen se členy rodiny slaví Vánoce podle průzkumu 82,1 procenta Čechů. To je o 5,6 procenta více než druzí Slováci a o sedm procent více než třetí Maďaři. Nejméně podle RI slaví Vánoce doma s rodinou ve Francii (40,1 procenta) a v Nizozemsku (40 procent).

Nejvíc vánočních stromečků ozdobí Poláci, podle RI jej má doma 97,6 procenta obyvatel; v ČR je to 93,8 procenta, což Čechy řadí na čtvrté místo mezi zkoumanými státy. Nejméně vánočních stromků mají zřejmě na severu Evropy - doma jej má podle RI 67,9 procenta Švédů a 74 procent Norů.

Kostel během Vánoc navštíví 90,7 procenta Poláků, což je výrazně více, než u ostatních sledovaných zemích; druzí jsou Slováci se 60,7 procenta a třetí Rumuni s 51,4 procenta. Češi se umístili na šestém místě - do kostela jich podle RI o svátcích chodí 25,9 procenta.

Téměř polovina Čechů, 45,5 procenta, řekla, že o vánočních svátcích sleduje televizi více než obvykle; větší tendenci ke sledování televize mají jen Slováci s 53,2 procenta. Naopak 8,9 procenta Francouzů a 11,3 procenta Belgičanů míní, že letos stráví před televizí času méně. Zhruba 24 procent Čechů by chtělo strávit Vánoce bez televize, což je nejméně mezi sledovanými zeměmi.

Co se týče televizních pořadů, 57,9 procenta Čechů - nejvíce ze všech zkoumaných zemí - upřednostňuje klasické vánoční filmy. To je o 14,9 procenta více než druzí Slováci a o 23,1 procenta víc než třetí Maďaři. Jen 6,8 procenta obyvatel České republiky by upřednostnilo současné filmové "trháky". Ve Švédsku je přitom poměr opačný - současný filmový hit by přivítalo 23,7 procenta obyvatel, zatímco na vánoční filmy by se chtělo dívat jen 17 procent Švédů.

Výzkum uskutečnila RI v 11 zemích, kromě České republiky ještě na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Rakousku, Švédsku, Norsku, Belgii, Nizozemsku a Francii.

Západočeské muzeum vydalo soupis rukopisů ze svých sbírek

Západočeské muzeum v Plzni vydalo po šesti letech práce odborníků publikaci, která popisuje podrobnosti o 116 ručně psaných dílech ze sbírek muzea. "Rukopisy bývají považovány za nejvzácnější část historických fondů knihoven. Jejich soupis je určen všem zájemcům o knižní kulturu, literární historii, ale i o umění, protože v nich najdou spoustu kreseb, rytin i malířů," řekl ČTK vedoucí knihovny Ilja Šedo.

Sbírka rukopisů Západočeského muzea je velmi různorodá. Nejstarší dílo je ze 13. století, nejvíce jich pochází z 18. a 19. století, část se vztahuje k 20. století. Převládá němčina, následována češtinou a latinou. Jsou zde i texty francouzské, italské, slovinské, hebrejské, perské, arabské, španělské a v jazyce sanskrt. "Pochopitelně nejvíce poznatků přinášejí naše rukopisy k plzeňským dějinám, například rukopis inventáře plzeňského arciděkanství a inventáře františkánské knihovny, či dva texty, které se týkají cechu pekařů a perníkářů," uvedl Šedo. Doplnil, že sedm rukopisů je již převedeno do digitální podoby, další budou následovat.

Karel May bude mít desku na své oblíbené hospůdce v Sokolově

Německý spisovatel Karel May bude mít v Sokolově příští rok pamětní desku. Viset by měla na domě na Starém náměstí, kam slavný autor Vinnetoua při častých návštěvách města chodil na pivo do hostince u Steinigerů, uvádí regionální vydání Mladé fronty Dnes. V Sokolově se Karel May zastavil už jako gymnaziální student. "Se svým přítelem se ubytoval v zájezdním hostinci, který se později jmenoval Kremlink. Strávili tam vánoční večer a k večeři si dali podmáslí, fazole a uzené. Pohostinnost hostinského Franzla Scholze zapůsobila na Maye natolik, že o něm píše i v románu Vánoce, který vyšel v roce 1897," řekl listu sokolovský kronikář Vladimír Prokop.

Podle Prokopa se stoprocentně ví, že May se právě v roce 1897 na svých cestách z Německa do Ústí nad Labem několikrát v Sokolově zastavil. Určitě tu strávil noc ze 12. na 13. září. Chodíval na pivo do hospody patřící židovské rodině Steinigerů. "Po revoluci snad chtěli potomci Steinigerů získat dům v restituci zpět, ale nedošlo k tomu. V každém případě si tito potomci moc dobře pamatují, že Karel May už jako slavný spisovatel se v Sokolově pravidelně zastavoval na svých cestách do Krušnohoří. Podle knížky Vánoce šel také pěšky ze Sokolova do Kraslic," uvedl Prokop.

AP: "Okouzlující" Kožená a Bělohlávkův cit pro Janáčka v MET

Česká mezzosopranistka Magdalena Kožená vnesla do role Varvary v Janáčkově opeře Káťa Kabanová "čirý, hřejivý hlas a okouzlující, vášnivý charakter". Dirigent Jiří Bělohlávek při svém prvním představení v Metropolitní vedl orchestr s "obrovským citem pro mistrné dílo svého krajana", napsala o páteční premiéře Káti Kabanové v newyorské Metropolitní opeře agentura AP. Co povznáší tuto operu nad její depresivní obsah je lidskost, s níž Janáček dílo naplnil, uvedla AP. "Svou toužebně tklivou hudbou, často jen prchavými střípky melodie, která se vrací v jemných variacích, činí Kátiny sny a touhy tak intenzivně cítěné, že s ní trpíme, když kvapně a bezhlavě spěje ke své záhubě."

Velmi pochvalně se agentura vyjádřila o představitelce titulní role, finské sopranistce Karitě Mattilaové. Její "zářivý soprán, fyzická grácie a emocionální síla ji činí ideální interpretkou tohoto partu. Veškeré konfliktní impulzy hlavní hrdinky jsou v jejím provedení bolestně reálné," uvedla AP.

Pianista Jiraský natočil Janáčkovy skladby i na jeho klavíru

Mladý český pianista Jan Jiraský natočil na kompaktní desky kompletní klavírní dílo Leoše Janáčka. Dvojalbum s osmi opusy obsahuje navíc autentickou nahrávku dvou z nich i na skladatelově klavíru v jeho brněnském domku. Přesně tam, kde na tomto nástroji zkomponoval cyklus V mlhách a krátkou Vzpomínku. Klavír značky Ehrbar vyrobený v roce 1876 ve Vídni je umístěn v Janáčkově pracovně v jeho památníku v Brně. "Skladatelův avantgardní styl na počátku dvacátého století již značně převyšoval možnosti nástroje s vídeňskou mechanikou. Kožená kladívka měla však i své výhody, které Janáčka jistě ovlivnily," uvedl Jiraský.

K úkolu natočit část desky na tomto nástroji podle svých slov přistoupil letos na jaře s posvátnou úctou a zároveň s velkou radostí. Janáčkův klavír podle Jiraského zní oduševněle, tóny se pojí do jednolité barvy, melodie opravdově promlouvají. Klavír dostal Janáček jako svatební dar od svého tchána Emiliana Schulze. "Díky záznamové technice můžeme zapomenutou zvukovou krásu porovnat se zvukem moderního klavíru," zdůraznil pianista. Celé skladatelovo klavírní dílo zní na CD na klavírech, které jsou k dispozici v pražském studiu Domovina a v sídle pražské AMU. "K Janáčkovu klavírnímu dílu jsem přilnul víc než těsně," přiznává Jiraský. Jeho hudba přitom pro něj neměla před studiem na brněnské Janáčkově akademii múzických umění zásadní význam.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté zakončí rok na čtvrtém místě světového žebříčku FIFA. Ve srovnání s listopadem předstihli Španěly a oproti prosinci 2003 si polepšili o dvě místa. V čele se nic nemění, dál vede Brazílie před Francií a Argentinou. Mistři Evropy z Řecka jsou až na osmnáctém místě.

Britský list The Sun označil Milana Baroše za nejlepšího hráče nedělního zápasu anglické fotbalové ligy mezi Liverpoolem a Newcastlem. Tým českého útočníka v něm zvítězil 3:1, Baroš dal gól a další připravil finální přihrávkou. Právě Barošovu akci, po níž reprezentační kanonýr uzavřel skóre, označil za nejhezčí v zápase list The Guardian. "Český útočník zařídil gól pro Neila Mellora a pak se postaral o skvělé vyvrcholení dne," ocenil Barošův výkon The Sun.

Plzeňský fotbalista David Limberský si splní dětský sen. Jeho zkouška v anglickém klubu Tottenham Hotspur v minulém týdnu dopadla úspěšně a jednadvacetiletý záložník stráví jarní část sezony v populárním londýnském klubu, kde bude do konce června na hostování. A pokud se bude spolupráce oběma stranám zamlouvat, může Limberský v Tottenhamu zůstat dál. "Jsem nadšený, je to pecka. Dopadlo to nejlépe, jak mohlo," těšil se Limberský v rozhovoru s ČTK.

Po pražské Slavii mají ve fotbalové lize pozastavené přestupy i Blšany. Na svém zasedání o tom rozhodla arbitrážní komise svazu. Blšany totiž stále neuhradily Teplicím 2,6 milionu korun za přestup útočníka Luďka Zelenky. Rozhodnutí arbitrážní komise vstoupí v platnost od úterý.

Silvestrovské derby internacionálů Slavie a Sparty udělá i letos tradiční tečku za fotbalovým kalendářním rokem. Na umělé trávě v Praze v Edenu budou mít sparťané co napravovat: v předchozích osmnácti utkáních se totiž jen třikrát radovali z vítězství, proto by letos v devatenáctém pokračování tradičního souboje hráčů nad 35 let nepříznivou bilanci rádi vylepšili.

Filip Ospalý byl potřetí v kariéře vyhlášen nejlepším akademickým sportovcem roku. Český triatlonista letos vybojoval třetí titul mistra světa mezi vysokoškoláky a obhájil tak své dva předchozí triumfy z let 2000 a 2002. Na druhé pozici skončily akademické mistryně světa v plážovém volejbalu Hana Klapalová a Tereza Petrová, třetí pozici obsadila veslařka Miroslava Knapková, která rovněž obhájila titul na mistrovství světa akademiků a na olympijských hrách v Aténách skončila čtvrtá.

Běžci na lyžích Milan Šperl a Stanislav Řezáč spolu soupeřili v 9. ročníku Velké ceny Jilemnice v závodech Kontinentálního poháru. Šperl o víkendu na Horních Mísečkách porazil Řezáče na volné desítce a Řezáč vyhrál před Šperlem klasickou patnáctku.

O další dva roky, navíc s dvouletou opcí, prodloužil stříbrný skeetař z olympijských her v Sydney Petr Málek trenérskou smlouvu s Kyperským střeleckým svazem. První nabídku trénovat na Kypru přijal už před třemi lety a dosáhl se svými svěřenci výrazných úspěchů.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, ojediněle sněhové přeháňky. Teploty minus 4 až 0 stupňů Celsia.