Zprávy

Vláda zatím demisi nepodá, Bureš se rozhodl odejít

Vláda jako celek zatím dobrovolně neodstoupí. O návrhu unionistických ministrů, kteří chtěli prosadit kolektivní demisi kabinetu, ve středu kabinet nehlasoval. Ministři o něm mají rozhodnout až na příštím zasedání. Mluvčí vlády Věra Dušková ČTK řekla, že o iniciativě US-DEU ministři ve středu jen diskutovali. "Premiér diskusi uzavřel s tím, že kdo chce podat demisi, nechť tak učiní," uvedla. Sociální demokraté podle unionistů požádali o přerušení jednání, aby mohli ještě tento týden projednat unionistický návrh uvnitř své strany. "Tomuto požadavku jsme vyhověli s tím, že nejpozději na příštím jednání vlády musí být otázka vyřešena," tlumočila názor US-DEU mluvčí strany Libuše Hebelková. Z osmnáctičlenné vlády už podali demisi tři lidovečtí ministři - zahraničí Cyril Svoboda, dopravy Milan Šimonovský a unionistický šéf resortu informatiky Vladimír Mlynář. Vzápětí po středečním rozhodnutí vlády to učinil i nestranický ministr bez portfeje Jaroslav Bureš, který stojí v čele legislativní rady vlády. Prezident republiky zatím rezignace ministrů nepřijal, takže zůstávají ve vládních funkcích. Zbylí dva unionisté - ministr obrany Karel Kühnl a spravedlnosti Pavel Němec - zřejmě vyčkají, jak vláda příští týden naloží s jejich návrhem na demisi celé vlády.

Kalousek potvrdil, že lidovci chtějí paralyzovat návrhy ČSSD

Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek potvrdil, že lidovci jsou odhodláni paralyzovat návrhy zákonů, jejichž schvalování by ČSSD chtěla spojit s hlasováním o důvěře vládě. Podle deníku Právo by KDU-ČSL ve sněmovně předložila stejný návrh zákona, který by ale žádost o vyslovení důvěry neobsahoval. "To je čistě jedna z možností, jak upozornit na nesmyslnost takového počínání, kdyby si tak vláda skutečně počínat chtěla," řekl ve středu Kalousek rozhlasové stanici BBC. Lidovecký předseda považuje spojení jakéhokoliv zákona s hlasováním o důvěře za zneužití ústavního instrumentu. "Jednou z možností, jak na to upozornit, je dát ve stejný čas na stejnou schůzi úplně stejný zákon, který by jenom nebyl spojen s hlasováním o důvěře, a zeptat se, tak o co vám jde, jde vám o vaše funkce, nebo vám jde o ten zákon?" dodal Kalousek.

ČSSD štěpí názor na Grosse v čele vlády, hovoří se o novém sjezdu

Sociální demokraty štěpí názory na řešení vládní krize a na to, zda by měl šéf strany Stanislav Gross zůstat v čele vlády, nebo raději odejít. Ozývá se také volání po mimořádném sjezdu, protože delegáti řádného velikonočního sjezdu v Brně nemohli nynější vývoj předvídat. Od Velikonoc se podle senátora ČSSD a šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha nic nezměnilo. Je přesvědčen, že skandál kolem financování premiérova bytu a podnikání jeho manželky byl z valné většiny vykonstruován a že by se podobné věci daly vytknout i jiným politikům. Změnilo se podle Štěcha jen chování prezidenta Václava Klause, který se "vybarvil jako člověk ODS". Gross by na jeho výzvy neměl reagovat odchodem. Kabinet by měl naopak doplnit a vládnout v duchu programu ČSSD. Tlak se podle něho stupňuje proto, aby se neprokázalo, že modrá šance je jen "cárem papíru". Vláda má dobré výsledky, proto ji chce pravice porazit tímto způsobem, dodal.

Vláda schválila prodej podílu v Telecomu Telefónice za 82,6 mld.

Vláda ve středu schválila prodej 51,1 procenta akcií státu v Českém Telecomu španělské společnosti Telefónica za 82,6 miliardy korun. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Vláda se podle něj rozhodovala podle jediného kritéria, kterým byla nabídnutá cena a prodej schválila jednomyslně. Připomněl, že při posledním pokusu o privatizaci v roce 2002 nabízelo konsorcium TDC a Deutsche Bank 55 miliard korun. "Předpokládám, že k vypořádání transakce by mohlo dojít v polovině letošního roku," uvedl ministr. Podle něj prodej nedoprovází žádné omezující podmínky. Nabídka pro Telefóniku nyní platí 45 dnů a podle ministra nic nebrání podpisu smlouvy. "Je to otázka dnů. Hledáme vhodný termín," uvedl. Podpis smluvní dokumentace FNM předpokládá v polovině dubna. Pak bude muset transakci schválit Evropská komise. Telefónica se chce vyjádřit až po oficiálním doručení rozhodnutí vlády.

Klaus: Rozhodnutí o ústavě bez referenda by bylo pohrdáním lidmi

Prezident Václav Klaus by považoval za pohrdání názorem lidí, kdyby neměli možnost rozhodnout o evropské ústavě v referendu. Při středeční prezentaci knihy "Řekneme své ano nebo ne evropské ústavě" také prohlásil, že občany by nemělo trápit, kdyby se Česko stalo jedinou zemí, která by ústavu nepodpořila. Vyjádřil naději, že lidé se budou rozhodovat svobodně, i když je někteří budou "okřikovat". Důvod, proč by lidé měli o euroústavě rozhodnout v referendu, odůvodnil Klaus tím, že jde o zásadní změnu, která ovlivní životy současné i dalších generací. Referendum podporuje většina českých politiků, ale zatím k němu není zákon. Dvě předlohy sice leží v parlamentu, jejich osud je však nejistý. Jedna je vládní a umožnila by referendum o různých věcech. Druhou navrhli senátoři ODS. Má umožnit jen referendum o euroústavě. Politici se ani na jedné nemohou shodnout. Někteří nevylučují, že by evropskou ústavu mohl nakonec ratifikovat parlament.

Policie chce záznamy o Mlynářově hlasování, ministr si stěžuje

Policie si na pokyn státního zástupce koncem března vyžádala v Poslanecké sněmovně záznamy o pět let starém hlasování ministra informatiky Vladimíra Mlynáře. Zajímá ji, jak hlasoval o návrzích zákona o rozpočtových pravidlech a zákona o majetku ČR a jejím vystupování v právních vztazích. Mlynář si na postup policie a žalobce ve středu stěžoval v dopise nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové. "Jsem naprosto šokován přístupem orgánů státní správy," řekl Mlynář na středeční tiskové konferenci. Mlynář v dopise Benešové zopakoval svůj nesouhlas se způsobem, jakým žalobce informoval média o jeho chystaném obvinění. "Do dnešního dne a této hodiny mi nebylo doručeno žádné obvinění," řekl Mlynář. Benešovou požádal, aby využila svých pravomocí a své autority a zjednala v jeho případu jasno.

ČR podepsala s USA smlouvu o nákupu nových protiletadlových raket

Česká republika příští rok získá 24 amerických protiletadlových střel středního doletu AMRAAM AIM- 120. Smlouvu v hodnotě 700 milionů korun ve středu podepsali zástupci české armády na americkém velvyslanectví v Praze. Nové zbraně jsou určeny hlavně pro stíhačky Jas-39 Gripen, které Česko letos začne používat, po úpravě je však mohou nést i lehké bitevní letouny L-159 Alca. Raketovým motorem poháněná střela AMRAAM (Advanced Medium- Range Air-to-Air Missile) využívá kombinovaného způsobu navedení na cíl. Letoun tak může pomocí radaru zaměřit a zničit více cílů najednou na vzdálenost zhruba 30 kilometrů. Rakety jsou navíc použitelné za každého počasí. Vyrábí je arizonská firma Raytheon, česko-americká smlouva ale byla podepsána na úrovni vlád. Téměř čtyřmetrové střely jsou ve výzbroji mnoha dalších zemí NATO, objednalo je i Maďarsko. V minulosti je americké ozbrojené síly nasadily například v bosenském, kosovském či iráckém konfliktu.

ČR přispěje na výcvikovou misi NATO v Iráku miliony korun

Česká republika uvolní ze svého rozpočtu 4,5 milionu korun na výcvikovou misi Severoatlantické aliance v Iráku. Návrh ministerstva obrany ve středu schválila vláda, informoval ČTK Luboš Šikula z jejího tiskového odboru. Česko se v únoru rozhodlo misi NATO podpořit také vysláním pěti vojenských instruktorů do Bagdádu, datum jejich odletu však zatím nebyl stanoven. Na výcviku 200.000 příslušníků iráckých bezpečnostních sil se NATO dohodlo na loňském istanbulském summitu. S jeho realizací začalo na podzim. V současné době má Praha své vojáky pouze v jižním Iráku - na základnách Šaíba a Az Zubajr cvičí místní bezpečnostní sbor. Parlament v lednu prodloužil působení devadesátičlenné mise do konce letošního roku. Společně s vojenskými policisty pracuje v zemi i několik chirurgů a zdravotních sester. I jihoirácký kontingent, který je zatím součástí mnohonárodních sil (MNF), by se měl letos začlenit pod velení NATO.

Člen katarské královské rodiny bude předán ke stíhání do Kataru

Člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání, který je obviněn ze sexuálního zneužívání mladých dívek, bude předán ke stíhání do Kataru. Ministr spravedlnosti Pavel Němec vyhověl v pondělí nótě katarského státu, který se zavázal, že bude v Sáního stíhání pokračovat. Katar navíc slíbil, že pokud bude Česko v budoucnu žádat vydání svého občana, nebude dělat problémy. Katar totiž nemá s Českou republikou žádnou smlouvu o právní pomoci. "Případ (Sáního) komplikoval vzájemné vztahy, objevoval se na jednáních čelných představitelů," vysvětlil ve středu ministrovo rozhodnutí mluvčí úřadu Petr Dimun. Zásadní podmínkou ale podle něj bylo ujištění katarského nejvyššího žalobce, že trestný čin, za nějž je Sání v ČR stíhán, je trestným činem i v Kataru a že stíhání bude pokračovat. Podle Dimuna má Katar v brzké době navštívit prezident Václav Klaus, který bude moci informovat o kladném vyřízení nóty. Hrad údajně plánovanou cestu do Kataru zatím nechce komentovat.

Senátoři dávají trestní oznámení na KSČM za hlásání třídní zášti

Senátoři Martin Mejstřík (za Cestu změny) a Jaromír Štětina (za Stranu zelených) se rozhodli podat na KSČM a Komunistický svaz mládeže trestní oznámení za hlásání třídní zášti. Mejstřík ve středu ČTK řekl, že oznámení se týká mimo jiné časopisu mladých komunistů Mladá pravda s podtitulem "Za antiimperialistickou solidaritu, mír a přátelství". "V těchto časopisech, které jsou volně prodávány a zcela svobodně distribuovány na veřejných místech, se vyzývá k třídnímu boji, ke svržení demokratického režimu, k použití síly, k použití třídního boje, odvolává se na teroristickou část marxisticko- leninského učení, na leninismus," uvedl Štětina. Rozhodnutí obou senátorů je podle mluvčí KSČM Moniky Hoření plně v intencích jejich plánů proti KSČM. "V žádném případě naše strana nepřekračuje žádné zákony, pracuje v souladu s ústavou," uvedla. Případného trestního stíhání se proto neobává.

Vláda zatím nerozhodla o zákonu, který brání střetu zájmů

Vláda zatím nerozhodla o návrhu zákona, který brání střetu zájmů. Jednání ve středu přerušila, k předloze z dílny ministerstva spravedlnosti se vrátí na některé z příštích schůzí, řekl ČTK Luboš Šikula z úřadu vlády. Návrh zavádí majetková přiznání pro politiky a další veřejné zaměstnance, ne však pro jejich rodiny. Pokud by byl zákon přijat, museli by ministři, poslanci, senátoři a členové zastupitelstev zveřejňovat řadu informací o svém soukromí. V majetkovém přiznání by měli například do 30 dnů oznámit získání nemovitosti a uvést její cenu. Stejně tak by museli informovat o získání předmětu dražšího než 250.000 korun. Zákon také navrhuje takzvanou karanténu pro politiky, kteří ve své pozici rozhodovali o zakázkách pro soukromé firmy. Člen vlády by tak rok po odchodu z funkce nesměl pro takovou firmu pracovat. Zákon o střetu zájmů je jednou z předloh, o nichž se spekuluje, že by vláda mohla s jejich schválením spojit svou žádost sněmovně o vyslovení důvěry.

ČSA vyhlásily tendr na financování nákupu letadel za 12,5 mld. Kč

České aerolinie ve středu vyhlásily tendr na financování nákupu 12 letadel Airbus. Na tiskové konferenci o tom informoval prezident ČSA Jaroslav Tvrdík. Letadla má dopravce získat v letech 2006 až 2008 za deset až 12,5 miliardy korun. Dozorčí rada ČSA ve středu dopoledne schválila konečné znění smlouvy s Airbusem o výrobě a dodání letadel. O účast ve výběrovém řízení již projevila zájem řada renomovaných domácích i zahraničních bank a finančních institucí. Mezi nimi nechybí například HSBC, ABN Amro, CitiGroup, Deutsche Bank či EIB a z českých bankovních domů například Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka či Živnostenská banka. Zájemci měli možnost získat informace o nákupu letadel loni v prosinci, letos v dubnu pak finančníci prezentovali návrhy struktury financování.

Siemens investuje do svého závodu ve Frenštátu 640 milionů korun

Koncern Siemens chce během čtyř let investovat do svého závodu na výrobu elektromotorů ve Frenštátu pod Radhoštěm 640 milionů korun. Výroba by se měla po roce 2008 zvýšit z loňských 95.000 na 140.000 elektromotorů. Investice přinese do kraje postiženého více než desetiprocentní nezaměstnaností několik desítek nových pracovních míst. ČTK to ve středu řekl mluvčí společnosti Siemens Petr Sedláček. Projekt rozšíření kapacity na výrobu elektromotorů rozdělila firma do osmi etap, během kterých chce zároveň lépe prostorově uspořádat jednotlivé technologie, centralizovat obrobnu a montáže a rozšířit plochu pro navijárnu a sklady. Součástí projektu je i vybudování centrální povrchové úpravny. "Jedním z dalších cílů investice je také zkrácení výrobní doby u běžných motorů na tři dny," dodal Sedláček.

Žalobce navrhuje v případu trojnásobné vraždy z Tučap doživotí

Doživotní trest navrhl ve středu státní zástupce Josef Kalina pro Miloslava Širůčka z Tučap na Táborsku, který je podezřelý z trojnásobné vraždy. Širůčkův obhájce Jaroslav Trnka naopak požaduje případ vrátit k došetření státnímu zastupitelství. Poukazoval na nedostatečnou práci policie, která neprošetřila jím navrhované důkazy. Soudní líčení u Krajského soudu v Táboře pokračovalo ve středu závěrečnými řečmi, rozsudek chce soud oznámit ve čtvrtek. Žaloba šestadvacetiletého Širůčka viní, že loni v listopadu postupně zastřelil rodiče a bratra, a z nedovoleného ozbrojování.

Senátor a amerikanista Jařab získá americkou Wilsonovu cenu

Senátor a amerikanista Josef Jařab se stane prvním držitelem ceny Woodrowa Wilsona, pojmenované po americkém prezidentovi, který se zasadil o právo národů na sebeurčení. Cenu získá za dlouhodobý přínos americko-českým vztahům v oblasti politické, kulturní a akademické činnosti, informovala ČTK Helena Stehlíková z tiskového oddělení amerického velvyslanectví v Praze. Jařaba ocenění, které převezme ve čtvrtek, potěšilo. "Když jste celý život amerikanista a věnujete se vzájemnému chápání české a americké komunity, společnosti a kultury, tak vás to potěší," řekl ve středu ČTK. Sedmašedesátiletý profesor anglo-americké literatury Jařab je předsedou senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Byl rektorem Univerzity Palackého v Olomouci a Středoevropské univerzity v Budapešti a Varšavě. Nyní je prezidentem Evropské asociace amerikanistů a členem řady nadací či akademických společností. Jařab je také autorem, spoluautorem nebo editorem více než 30 knih, sbírek esejů a antologií, většinou z oblasti americké a anglické literatury a z literární teorie.

O kritické situaci v Literárních novinách bude jednat valná hromada

Valná hromada Literárních novin, která je nejvyšším orgánem vydavatele týdeníku, se uskuteční 19. dubna. Mimořádnou valnou hromadu svolala revizní komise Společnosti pro Literární noviny, jež je vydavatelem časopisu. "Ke svolání mimořádné valné hromady nás přiměla současná kritická situace v Literárních novinách stejně jako odkládání termínu, v němž je podle stanov povinen výbor společnosti mimořádnou valnou hromadu svolat," stojí ve zvacím dopise, který má ČTK k dispozici. Výbor Společnosti pro Literární noviny, jež má podle stanov svolat valnou hromadu v případě odstoupení i jediného člena výboru do 30 dnů, připravuje toto setkání až na 4. května. Dvě členky výboru Viola Fischerová a Eda Kriseová přitom odešly již 18. února, později odešel i Jan Novotný. Výbor ve středu tvoří Petr Pospíchal, Alexandr Kliment a Ladislav Šenkyřík.

Přepis Vieweghova Románu pro ženy se v kinech objeví od 14. dubna

Jako inteligentní romantická komedie, založená na situační komice, vtipných dialozích a jímavém lidském osudu, je charakterizován filmový přepis Vieweghovy knihy Román pro ženy. Režisér Filip Renč ho natočil v produkci televize Nova, která ho před středeční premiérou v Praze představila novinářům. V kinech se objeví od 14. dubna. Snímek je jemně groteskním příběhem dvou žen: mladé Laury, která pracuje v redakci týdeníku pro ženy, a její ovdovělé matky, tlumočnice a překladatelky. Obě hledají toho pravého, ale marně. První útrpně odolává tragikomické dvornosti dobráckého souseda, druhá se po dvou neúspěšných vztazích zamiluje do pracovníka reklamní agentury. Ztvárnili je nitranská herečka (a podle svých slov "hrozná trémistka") Zuzana Kanóczová, Simona Stašová, Miroslav Donutil a Marek Vašut. V dalších rolích se objeví Stella Zázvorková, David Švehlík a Ladislava Něgrešová. A protože má Renč dohodu s Janem Svěrákem, že se budou navzájem obsazovat do svých projektů, mihne se tvůrce Kolji na plátně jako číšník. "Určitě to není teenagerovský film jako Rebelové, je to spíš pro střední a starší generaci. Ale myslím si, že vztahy, láska a nevěry se týkají všech generací. Doufám, že na to půjdou i mladí. I třeba kvůli muzice, která tam je," řekl Renč ČTK.

Kubina dostal za kritiku Boliny pokutu 200.000 a 15 zápasů stop

Disciplinární komise Asociace profesionálních klubů ledního hokeje potrestala obránce Vítkovic Pavla Kubinu pokutou 200.000 korun a zastavením činnosti na patnáct zápasů. Reprezentační bek bude pykat za kritiku rozhodčího Petra Boliny po sedmém semifinálovém utkání play off extraligy. ČTK o tom informoval ředitel extraligy Stanislav Šulc.

Počasí

V noci na čtvrtek bude polojasno, od západu bude přibývat oblačnost, k ránu místy déšť. Teploty 9 až 5 stupňů. Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, občas déšť. Teploty 16 až 20 stupňů, na horách kolem 9-ti.