Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Gross připustil demisi, ČSSD nabízí KDU a US-DEU vládu bez lídrů

Premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross ve čtvrtek připustil, že je ochoten vzdát se vládní funkce. Sociální demokraté současně vyzvali lidovce a unionisty k jednorázové dohodě o vytvoření proevropské vlády, v níž nebudou významní představitelé ani jedné ze tří stran. V čele nového kabinetu, který by dovedl zemi až k řádným volbám v příštím roce, by stál opět sociální demokrat, řekl novinářům Gross po jednání předsednictva a poslaneckého klubu ČSSD. Lidovci i unionisté stanovisko ČSSD uvítali, KDU-ČSL však považuje své zastoupení ve vládě za suverénní rozhodnutí strany.

"Česká strana sociálně demokratická nabízí jednorázovou dohodu tří parlamentních stran, která umožní vznik vlády proevropské většiny, ve které nebudou významní představitelé politických stran a v jejímž čele bude předseda vlády nominovaný Českou stranou sociálně demokratickou," uvedl premiér. Dodal, že na funkci premiéra by rezignoval poté, co by projekt nové vlády byl připraven a rozhodující politici by ho garantovali. Gross řekl, že sos sám by současně vybral jiného sociálního demokrata, který by ministerský tým sestavil. "Je to podmínkou dohody," řekl šéf poslanců ČSSD Michal Kraus. I pro příštího premiéra platí podmínka, že to nemůže být významný funkcionář ČSSD.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek ČTK řekl, že vnímá velmi pozitivně, že v ČSSD padla jako reálná varianta demise premiéra Stanislava Grosse. "Setrvává naše stanovisko, že za nejlepší variantu pokládáme pokračování koalice 101 s jiným předsedou vlády nominovaným ČSSD. Pokud se ČSSD rozhodne do nové vlády nedelegovat vyšší stranické funkcionáře, budeme to vnímat jako její suverénní personální rozhodnutí. KDU-ČSL si ponechá vlastní suverénní rozhodování a jsme samozřejmě připraveni k intenzivnímu jednání," řekl.

Hlavní odpovědností nového kabinetu by podle Grosse bylo přijetí evropské ústavní smlouvy. ČSSD předpokládá, že tento scénář musí ještě v sobotu posvětit ústřední výkonný výbor strany, dohoda by mohla být hotova do příštího zasedání vlády.

Klaus vítá Grossovo vyjádření, řešení ČSSD považuje za možné

Prezident Václav Klaus přivítal prohlášení premiéra Stanislava Grosse, který za jistých okolností připustil odchod z čela kabinetu. Výzvu ČSSD k jednorázové dohodě o vytvoření proevropské vlády pokládá za možné a realistické východisko z politické krize. "Úspěch této věci však vyžaduje souhlas dalších politických stran," řekl. Zopakoval, že po případném pádu Grossovy vlády je připraven pověřit jednáním o složení nového kabinetu znovu zástupce ČSSD.

Grebeníček: KSČM chce od vlády zákon o majetkových přiznáních

KSČM bude podle svého předsedy Miroslava Grebeníčka uvažovat o podpoře vlády premiéra Stanislava Grosse jenom v případě, že kabinet spojí žádost o vyslovení důvěry se zákonem o majetkových přiznáních. Grebeníček to řekl na čtvrteční tiskové konferenci. Zdůraznil však, že komunisté podpoří jen takový zákon, který bude platit i zpětně. Grebeníček bude tento názor prosazovat na pátečním zasedání výkonného výboru strany. Šéf KSČM ale trvá na tom, že koaliční vláda důvěru jeho strany nikdy neměla a ani ji nemá. Odmítl "resuscitaci koalice", o které se uvažuje. Její pokračování do voleb podle něj je sice možné, ale veřejnost ji jen stěží přijme jako rozumné řešení. Vnímat ji spíše bude jako "spojenectví bezcharakterních a neschopných, kteří si jako rukojmí své neschopnosti berou občany této republiky".

Vláda, která by spojila žádost o důvěru s návrhem majetkového zákona, by musela být podle Grebeníčka menšinová. Nemohli by v ní být lidé, "kteří kopou za Modrou šanci" ODS, a musel by být přijat zákon, který "skutečně prokáže majetky jednotlivých politiků". Měl by zahrnovat celé polistopadové období a opírat se o platné daňové zákony, vysvětloval předseda.

Rukopis občanskodemokratické Modré šance je podle Grebeníčka cítit z návrhů vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna, který navrhuje výrazně snížit daně všem příjmovým skupinám, ale podle Grebeníčka nejvíce nejbohatším. Vicepremiérovy návrhy jsou důkazem toho, že nové zdroje jsou, ale chybí ochota kabinetu užít je také na perspektivní sociální a zdravotní programy, dodal. "Rozhodně bychom neměli slyšet na daňové zákony, se kterými by chtěli přijít," zdůraznil Grebeníček. Ty jsou podle něj pro komunisty nepřijatelné, protože ti mají o zdanění příjmů zcela jiné představy. Šéf KSČM je přesvědčen, že jde o cílený postup, který má zabránit spolupráci ČSSD a KSČM. Svědčí o tom podle něj aktivita šéfa lidovců Miroslava Kalouska, který chce paralelně tyto zákony za KDU-ČSL předložit sněmovně, a totálně tak rozložit sociální demokracii. "Spojit hlasování o důvěře vládě s něčím jiným než se zákonem o majetkových přiznáních by se v tuto chvíli dalo vykládat jako pokračování volebního podvodu i korupčního stylu vládnutí," zdůraznil Grebeníček. Komunisté se podle něj už nehodlají o ničem jiném než o tomto zákoně bavit. Rozhodujícím jednáním podle Grebeníčka ale nebude páteční zasedání výkonného výboru. KSČM svolá ústřední výbor, který je nejvyšším orgánem mezi sjezdy, a ten dá doporučení poslaneckému klubu. Komunisté ale ještě počkají na závěry sobotního zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD, uzavřel předseda.

Den smutku za papeže připomenou především vlajky na půl žerdi

Vlajky na půl žerdi, to bude patrně nejvýraznější projev dne smutku, který vláda vyhlásila kvůli pátečnímu pohřbu papeže Jana Pavla II. V poledne se také v celé zemi rozezní kostelní zvony. Kulturní instituce zásahy do svých programů většinou neplánují.

Rozhodnutí vlády vychází ze zákona o užívání státních symbolů. Právě na základě tohoto předpisu kabinet ministerstvům, ústředním orgánům státní správy a ostatním správním úřadům nařídil vyvěsit vlajky na půl žerdi. Na znamení smutku visí černé prapory od počátku týdne také na církevních budovách.

Česká republika nemá žádný zvláštní zákon, který by upravoval, jak má den smutku či státní smutek vypadat. Jeho průběh vyhlašuje vláda. Den smutku letos vyhlásila už podruhé, 5. ledna Češi uctili oběti ničivého zemětřesení v jihovýchodní Asii. Pieta mívá většinou formu tří minut ticha a vyvěšení vlajek na půl žerdi. Rozezní se i sirény a kostelní zvony. Takto občané České republiky uctili v minulosti kromě obětí vln cunami v Asii i zemřelé při teroristickém útoku v Madridu loni v březnu.

V pátek se kulturní program v metropoli nemění. K hudebním akcím patří vyprodaný koncert Anety Langerové ve Velkém sále Lucerny. Ve vysočanské Sazka Areně zase zazpívá britský zpěvák Robert Plant. Představení nezrušila ani pražská divadla. Hraje se normálně a uskuteční se i připravené premiéry. Zároveň skončí pražská část festivalu filmu, televize a videa Febiofest. Kvůli pohřbu papeže však byla zrušena většina oslav plánovaných v ulicích jihomoravských měst k Mezinárodnímu dni Romů.

Česká televize ještě zvažuje, zda svůj program v souvislosti s vyhlášeným dnem smutku neupraví. Papežův pohřeb bude vysílat v přímém přenosu. Přímé vstupy z pohřbu chystá i Radiožurnál. Pro všechny stanice Českého rozhlasu platí také doporučení jeho šéfů, aby adekvátně upravily výběr hudebních příspěvků. Televize Prima přeruší v poledne na krátký okamžik své vysílání.

Konkláve začne bohoslužbou a přednáškou kardinála Špidlíka

Volba nového papeže začne 18. dubna mší a proslovem českého kardinála Tomáše Špidlíka. Oznámil to Vatikán po čtvrtečním zasedání kardinálského kolegia. Prvním řečníkem v kapli bude italský kapucínský představený Raniero Cantalamessa a následovat bude kardinál Špidlík, jenž je členem jezuitského řádu.

Právo volit nového papeže má 117 kardinálů, kterým je méně než 80 let. Špidlík mezi nimi není, protože se narodil v roce 1919. Jediným českým volitelem bude kardinál Miloslav Vlk, jenž je pražským arcibiskupem.

Nyní pětaosmdesátiletého Špidlíka jako v pořadí jednadvacátého člověka z českých a moravských diecézí jmenoval kardinálem Jan Pavel II. v září 2003. Člen jezuitského řádu strávil většinu života v Římě; je významným představitelem českého katolického exilu a je považován za uznávanou autoritu v oboru spirituality křesťanského Východu. Jako třetí Slovan v historii katolické církve vedl v roce 1995 Špidlík duchovní cvičení i samotnému papeži a vatikánské kurii.

FNM: Stát může podepsat smlouvu s Telefónicou o Telecomu v úterý

Zástupci vlády by mohli podepsat smlouvu se španělskou Telefónicou o prodeji 51,1 procenta akcií Českého Telecomu již příští týden v úterý. Podle místopředsedy FNM Pavla Kuty jde však zatím o pracovní termín, který nebyl definitivně potvrzen. "Všechny technické záležitosti kolem prodeje Českého Telecomu zajišťuje FNM a ministerstvo financí proti jeho postupu nic nemá," reagoval pro ČTK mluvčí resortu Marek Zeman. Vedení Českého Telecomu odmítlo vstup nového vlastníka komentovat. Vláda ve středu rozhodla, že prodá státní podíl v Telecomu Telefónice za 82,6 miliardy korun.

Pokud vláda příští týden smlouvu podepíše, nebude nejsilnější opoziční strana ODS podle stínového ministra průmyslu a obchodu Martina Římana podnikat kroky k jejímu zrušení. "My ani moc možností nemáme. Nebudeme vykřikovat, že se má podepsaná smlouva zrušit. Nějaká jistota právního a investičního prostředí tady musí být," řekl ČTK. Říman dodal, že vláda v současné situaci neměla mandát tak velký obchod uskutečnit, navíc bez konzultací s dalšími politickými stranami. Cena podle něj mohla být vyšší, protože jen hodnota dceřiného Eurotelu je podle jeho názoru přes 60 miliard korun. Podle členů vlády a většiny ekonomů naopak výnos předčil očekávání a považují prodej Telecomu za úspěch.

Podle analytika Patria Finance Tomáše Gaťka by se v případě pádu vlády celá transakce zřejmě výrazně zpozdila, protože podpis některého z ministrů by měl figurovat pod smluvní dokumentací. "Pokud vláda padne, tak se celý proces prodlouží do jmenování nového kabinetu," řekl ve středu ČTK.

Po podpisu smlouvy musí akvizici schválit Evropská komise a tuzemské regulační úřady. Uzavření transakce předpokládá ministr financí Bohuslav Sobotka v polovině letošního roku. Peníze stát použije na financování fondů dopravy a bydlení, sanaci ekologických škod, úhradu ztrát České konsolidační agentury a nastartování penzijní reformy. ODS navrhuje, aby stát na zvláštní účet pro penzijní reformu převedl co největší část výnosu.

V Londýně v pátek začne slyšení v arbitráži kvůli pádu IPB

V Londýně začne v pátek slyšení v arbitráži kvůli pádu Investiční a Poštovní banky. Bývalý vlastník IPB, japonská investiční banka Nomura, žádá po České republice 40 miliard korun kvůli údajnému porušení smlouvy o ochraně investic. ČTK o tom informoval mluvčí Nomury Jiří Hrabovský. Stát v roce 2000 uvalil na českou banku nucenou správu a následně ji prodal ČSOB. Podmínky prodeje byly podle Nomury jednostranně výhodné pro ČSOB. Zástupci státu však taková tvrzení popírají a tvrdí, že tehdy byl prodej banky nejlepším řešením. Podle Hrabovského však IPB byla jedinou bankou z velké čtyřky (kam patří ještě KB, ČS a ČSOB), ke které se stát při udělování veřejné podpory ve druhé polovině 90. let obrátil zády. "Přestože Nomura v této situaci vyvinula maximální úsilí a předložila státu několik variant řešení, stát všechny odmítl," uvedl mluvčí. Hrabovský předpokládá, že závěrečný verdikt v celém sporu padne do konce roku 2005. Arbitři musejí nejprve rozhodnout o vině či nevině žalované strany, tedy o tom, zda se český stát skutečně dopustil nekorektního jednání vůči investorovi v IPB a Nomuru poškodil. V případě výroku o vině se pak bude zabývat otázkou, v jakém rozsahu bylo poškození a jaká má být spravedlivá kompenzace, tedy kolik má Česká republika Nomuře zaplatit. Spor u londýnského arbitrážního soudu není mezi Českem a Nomurou jediný. ČR žaluje Nomuru kvůli porušení smluvních závazků v kauze IPB o 263 miliard korun v Curychu.

Klaus varoval před změnami v hodnocení druhé světové války

Prezident republiky Václav Klaus při příležitosti 60. výročí povstání vězňů v koncentračním táboře Buchenwald varoval před změnami v hodnocení druhé světové války. Podle něj přibývá pokusů historii přepisovat. "Jsou od nás vyžadována stále nová smiřovací gesta, která de facto stavějí viníky a oběti války na stejnou úroveň, či je dokonce zaměňují," řekl prezident na Pražském hradě v projevu k bývalým vězňům nacistických táborů. Historii podle něj nelze přepsat, ani napravit. Jedinou cestou je smířit se s minulostí, dodal. V pondělí uplyne 60 let od vzpoury buchenwaldských vězňů a osvobození tábora americkou armádou. V táboře, založeném v roce 1937 u Výmaru v Durynsku, zemřelo do konce druhé světové války přes 50.000 lidí.

"Stále znovu se setkáváme s pokusy dívat se na minulost ahistoricky, s pokusy pomíjet vztah příčin a následků, s pokusy k tragickému období války a k období těsně po ní přistupovat s optikou jakési symetrie utrpení. Touto cestou se někteří snaží obcházet otázku viny za rozpoutání válečných hrůz, pomíjet souvztažnost zločinu a trestu, stavět viníky do role obětí a v neposlední řadě historii přepisovat," řekl ve čtvrtek Klaus.

Mezi čtvrt milionem lidí vězněných v Buchewaldu byly i tisíce Čechů, například malíř Josef Čapek či novinář a publicista Ferdinand Peroutka. Podle jednoho z bývalých vězňů Miloslava Moulise byl sice Buchenwald místem nepopsatelných hrůz, ale lidé, kteří pocházeli z různých míst Evropy, se dokázali spojit a časem vytvořili silnou ilegální organizaci. "Podařilo se vytvořit lepší podmínky pro život - bez vzájemné solidarity by to nebylo možné," uvedl v projevu.

KSČM a mladí komunisté čelí oznámení kvůli hlásání třídní zášti

Senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina ve čtvrtek podali na komunisty trestní oznámení kvůli šíření třídní zášti. Opírají se o články v časopisu mladých komunistů Mladá pravda, které podle nich obsahují výzvy ke svržení demokracie. I když oznámení podali na neznámé pachatele, obviňují Komunistický svaz mládeže a KSČM, "že tuto činnost podporují", řekl novinářům Štětina. "Na mnoha místech v těchto tiskovinách vyzývají autoři článků k třídní nenávisti a k praktické aplikaci marxismu-leninismu. Z toho při žalobě vycházíme, neboť jsme se poučili u Vladimíra Iljiče Lenina v jeho stěžejním díle Stát a revoluce, že použití násilí je hlavní praxí leninismu," prohlásil.

Komunisté se případného stíhání neobávají, oznámení na ně není první. "V žádném případě naše strana nepřekračuje žádné zákony, pracuje v souladu s Ústavou," řekla ČTK mluvčí strany. Komunistický svaz mládeže na internetových stránkách označil oznámení "za součást demagogické antikomunistické kampaně a další z mnoha pokusů o plíživou fašizaci české společnosti". Třídní boj podle svazu v současné společnosti existuje nezávisle na komunistech. "Komunisté pouze chtějí vytvořením kvalitativně vyšší, spravedlivější, efektivnější formy společnosti - komunismu - třídní boj odstranit," uvádí svaz.

Štětina podotkl, že nechá na rozhodnutí policie a soudu, kdo má pravdu. "Jsem zvyklý na reakce členů strany, kteří také říkají, že nás pověsí na kandelábr. Je potřeba a čas zastavit ten komunistický nápor, protože komunistická strana už ze samé podstaty je nedemokratická. To, že tvrdí, že je demokratickou stranou a vzdává se násilí, to je lež," tvrdí. Důkazem je podle něj právě Mladá pravda, jejíž redakce sídlí na stejné adrese jako Ústřední výbor KSČM. Časopis je ministerstvem kultury registrovaný měsíčník, svaz mladých komunistů je občanským sdružením.

Vedení Prahy: Zásah strážníků při protestu nebyl přiměřený

Zásah pražských strážníků proti účastníkům demonstrace za odstoupení premiéra Stanislava Grosse byl oprávněný, ale nebyl přiměřený. ČTK to ve čtvrtek řekl primátorův náměstek Rudolf Blažek. Zástupci magistrátu a městské policie se sešli s organizátory protestu ve středu. Organizátoři dokonce tvrdí, že se jim za incident omluvili. "Byla vyjádřena omluva všem účastníkům demonstrace. Byla vyjádřena omluva konkrétním osobám," uvedli svolavatelé Darek Dupal a Erik Matouš v tiskové zprávě, v níž přístup vedení města a městské policie ocenili. Z Blažkova vyjádření ale vyplynulo, že omluva nebyla. "Bylo jim řečeno, že uznáváme, že zásah byl neadekvátní, a zajistíme, aby se věc neopakovala," řekl Blažek. Primátor Pavel Bém, který schůzku s organizátory svolal, nechtěl jejich vyjádření vůbec komentovat.

Konflikt mezi demonstranty a strážníky se odehrál minulý týden na Václavském náměstí. Účastníci protestu tam postavili reproduktory a mikrofon, aniž měli povolení k záboru prostranství. Strážníci zasáhli a některé věci jim zabavili. Podle Blažka nebylo správné, že strážníci věc řešili násilnou formou za asistence psovodů. Organizátoři protestu uvedli, že zabavená zvuková technika bude urychleně vrácena majiteli a přestupkové řízení proti svolavateli bude zastaveno. Podle Blažka se budou podnikat kroky, aby řízení neskončilo sankcí. "To ale nemůžeme slíbit," podotkl náměstek. Řízení totiž vede radnice Prahy 1. Incidentem se zabývala inspekce městské policie, podle níž strážníci zákon neporušili. Na základě trestního oznámení podaného na městskou policii případ vyšetřuje státní policie.

V Čechách a na Moravě se objeví nové billboardy proti Grossovi

Během víkendu se objeví po celé České republice nová vlna billboardů proti premiérovi Stanislavu Grossovi. Velkých plakátů s portréty odpůrců předsedy vlády a heslem "Stydím se za svého premiéra" budou zhruba čtyři desítky. "Přihlásilo se 250 zájemců, tolik ploch však není k dispozici," řekl ČTK podnikatel v reklamě, který je jedním z iniciátorů akce, Filip Humplík. Zájem o veřejné vystoupení proti premiérovi mají podle Humplíka jednotlivci, pracovní týmy a například i hudební skupiny. Na billboardu se tak objeví například muzikanti seskupení Divokej Bill. Oproti lidem, kteří si billboardy objednali minulý měsíc, zaplatí za nové zákazníci víc, a to od 4000 do 5000 korun. V navýšení ceny o zhruba tisíc korun se podle Humplíka odráží změna sezóny. O billboardy je na jaře větší zájem, prostor pro ně je tak dražší. První billboardy s nápisem "Stydím se za svého premiéra" se objevily u pražských hypermarketů a nákupních center nebo na dálničních přejezdech v druhé polovině března. Lidem, kteří se nechali vyfotografovat a zaplatili 3000 korun za vyvěšení billboardu na jeden měsíc, vadilo zejména premiérovo mlžení kolem finančních poměrů jeho rodiny.

Kühnl dal podmínky, za nichž by armáda mohla opustit Boletice

Ministerstvo obrany poprvé připustilo, že by armáda mohla opustit vojenský výcvikový prostor v Boleticích na Českokrumlovsku. Někdo jiný než armáda by ale musel zaplatit náklady na sanaci, řekl při čtvrteční návštěvě újezdu ministr Karel Kühnl. S opuštěním areálu nesouhlasí armáda, potřebuje ho prý k výcviku vojáků. O jeho převedení pod samosprávu obcí již dlouho usiluje Jihočeský kraj, který jej chce využít pro rekreaci.

Opuštění areálu by podle Kühnla bylo možné i přes nesouhlas armády. Z vojenské analýzy významu jednotlivých újezdů vyplývá, že potřebné jsou všechny. "Boletice jsou ale jediným újezdem, který není přímo spojen s vojenskou posádkou," uvedl hlavní argument ministr. Upozornil však, že jakákoli změna vojenského újezdu je podmíněna změnou zákona o zajišťování ochrany České republiky. Vybudování kapacit pro vojenský výcvik, které v jiných újezdech než v Boleticích neexistují, by podle Kühnla stálo 300 až 400 milionů korun.

Při jednání s hejtmanem Jihočeského kraje Janem Zahradníkem stanovil Kühnl i další podmínky, za nichž by kraj mohl území získat. Kromě vyřešení legislativy a majetkového převodu je třeba zaplatit především náklady na sanaci, rekultivaci a pyrotechnické vyčištění prostoru, které si vyžádají nejméně 2,5 miliardy korun. Další náklady si pak vyžádá ekologický audit. Podle Kühnla je to třeba uhradit z jiných zdrojů, než je rozpočet armády.

Zahradník byl s výsledkem čtvrtečního jednání spokojen. "Je to škrtnutí záporného postoje, který tu dosud byl, i když jsme o tom jednali už téměř dva roky. Naším cílem je, aby areál mohla využívat veřejnost," řekl hejtman. V části areálu například investoři plánují vznik zimního střediska. Podle Zahradníka je nyní možné nastoupit cestu k vytvoření zákonných podmínek a začít jednat s okolními obcemi. "Existují již modely typu vojenský újezd Dobrá Voda na Prášilsku. Podobný proces bychom mohli sledovat i zde," řekl hejtman k otázce nákladů na sanaci.

Armáda však se zachováním boletického výcvikového újezdu počítá. "Potřebujeme jej, je intenzivně využíván k výcviku našich jednotek a jako celek má své pevné místo v celkovém systému přípravy výcviku profesionální armády České republiky," řekl novinářům Ivo Zbořil z generálního štábu.

Studie ČNB: Závod o euro by střední Evropu mohl poškodit

Rychlé přijetí eura by Českou republiku, Polsko a Maďarsko mohlo poškodit, kdyby tyto země neposílily své ekonomiky a neomezily deficity veřejných rozpočtů a zadluženost. Uvádí se to ve studii ekonomů České národní banky. Předčasný "závod o euro" by mohl být dosti nákladným podnikem, uvedli podle agentury Reuters autoři studie Aleš Bulíř a Kateřina Šmídková. Počítačové simulace podle studie naznačují, že česká koruna, maďarský forint i polský zlotý budou mít problém zůstat v úzkém kurzovém rozpětí takzvaného ERM-2, kde musí kandidáti eura strávit nejméně dva roky. Kromě kritéria stability směnného kurzu musí kandidáti splňovat podmínky u inflace, deficitu veřejných financí, státního dluhu a dlouhodobých úrokových sazeb. To však mohou být pro postkomunistické ekonomiky stále velmi těžké úkoly. "Snaha o splnění konvergenčních kritérií příliš brzy může poškodit konkurenceschopnost české, maďarské a polské ekonomiky," uvádí studie. Její zjištění souhlasí se společným postojem ČNB a vlády, podle něhož by spěch do režimu ERM-2 mohl být před vyřešením vysokých rozpočtových deficitů riskantní. Studie zjistila, že předčasné napojení středoevropských měn na euro by vedlo k nadhodnocení jejich kurzů, což by ekonomikám uškodilo. Hlavními výsledky zbrklého kroku bylo nahromadění dluhů a narušení zahraniční konkurenceschopnosti. Podmínkou hladkého přijetí eura jsou tak zdravé rozpočty a silná ekonomika. "Výsledky naznačují, že postup k euru si bude vyžadovat buď přísnější fiskální politiku než za volného kurzu, nebo mnohem rychlejší růst hrubého domácího produktu a exportu," uvádí studie. Česká republika s Maďarskem plánují kvůli vysokému rozpočtovému schodku vstup do eurozóny až v roce 2010. Slovensko naopak počítá s dřívějším vstupem v letech 2008-09. Ještě dříve chtějí z nových členů EU přijmout euro menší země jako Kypr, Malta, Slovinsko a tři pobaltské republiky. Polští činitelé za cílový termín vstupu do pásma eura často prohlašují rok 2009.

Klestilová-Löfflerová: Oživme středoevropský prostor

Česká republika a Rakousko mají potenciál k oživení středoevropského kulturního prostoru, který by se mohl stát politickým, hospodářským a duchovním centrem Evropy. V rozhovoru pro ČTK to řekla nová rakouská velvyslankyně v České republice Margot Klestilová-Löfflerová. Vdova po loni zesnulém rakouském prezidentovi Thomasi Klestilovi, jejíž pověřovací listiny minulou středu přijal prezident Václav Klaus, chce zvláštní pozornost věnovat přeshraniční a regionální spolupráci. "Mám v úmyslu navštívit všechny kraje a vytyčit význam Rakouska. V rozšiřující se EU mají regiony pro lid důležitý identifikační význam," uvedla velvyslankyně. Jako pozitivní příklad takové spolupráce uvedla nedávnou ratifikaci dohody o zaměstnávání občanů v příhraničních oblastech obou zemí a dohody o praktikantech. Pro zaměstnávání českých pracovníků v Rakousku však platí sedmileté přechodné období, a mezi oběma státy tak není zatím naplněna zásada volného pohybu pracovních sil v rámci EU. V celoevropské souvislosti je podle rakouské velvyslankyně nutné vnímat rovněž společné infrastrukturní projekty, jako je například výstavba železniční trati do Summerau, která by měla zlepšit spojení mezi Prahou a Lincem a kterou podporuje EU. Ani jaderná politika, vůči níž se Rakušané staví s nedůvěrou zejména kvůli temelínské elektrárně, není pouze bilaterální problém, domnívá se Klestilová-Löfflerová. "Celý tento komplex otázek by měl být projednáván na evropské úrovni, obzvláště co se týče zavedení bezpečnostního standardu, který je platný v celé Evropě," poznamenala. Doplnila, že příhraniční jaderné elektrárny existují také v ostatních státech sousedících s Rakouskem - v Německu, Švýcarsku, na Slovensku, v Maďarsku a Slovinsku.

Moravskoslezský kraj chce z nemocnic vytvořit akciové společnosti

Devět nemocnic spravovaných Moravskoslezským krajem by od příštího roku mohlo fungovat jako akciové společnosti. Dosud jsou nemocnice příspěvkovými organizacemi. Kraj si od transformace nemocnic slibuje především zlepšení jejich hospodaření, řekl novinářům náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Veverka. Kraj chtěl nemocnice na akciové společnosti změnit už v předchozím volebním období, ale nepodařilo se mu to. Krajští zastupitelé nejprve loni v dubnu rozhodli o převodu nemocnic na akciové společnosti, o dva měsíce později ale kvůli opoziční KSČM a ČSSD a některým koaličním zastupitelům nakonec zastupitelstvo samotné založení akciových společností odmítlo. Současná koalice tvořená zástupci ODS a KDU-ČSL ale tvrdí, že návrh podpoří. Veverka uvedl, že kraj má podstatně více zkušeností než při prvním projednávání. Podle něj se v krajích, kde akciové společnosti dosud nefungují, zhoršují hospodářské výsledky. Hospodaření nemocnic fungujících jako obchodní společnosti se prý naopak zlepšilo. Kraj, který bude jediným akcionářem nově vzniklých akciových společností, bude moci nadále rozhodovat o vývoji nemocnic, podotkl Veverka. Kraj bude mít své zástupce i v dozorčích radách. Každá nemocnice bude muset zpracovat obchodní plán, který bude posuzovat rada kraje. Podle Veverky tak nebude možné, aby nemocnice rušily například nerentabilní oddělení. Zastupitelstvo by o změně právní formy nemocnic mělo rozhodovat 28. dubna.

Za první čtvrtletí letošního roku zemřelo na silnicích 192 lidí

Za první tři měsíce letošního roku na českých silnicích zemřelo 192 lidí, což je nejméně od roku 1990. Naopak policisté zaznamenali třetí nejvyšší počet nehod, stalo se jich 48.595. Proti stejnému období minulého roku tak stoupl počet havárií o více než 500. Mrtvých bylo loni o deset, těžce zraněných o 68 více. Statistiku nehodovosti zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Při hromadné nehodě na dálnici D1 bylo zraněno deset lidí

Na dálnici D1 u Velké Bíteše na Žďársku ve čtvrtek před polednem havarovalo pět osobních aut, dva autobusy a kamion. Záchranáři ošetřili deset lidí. Těžší zranění utrpěl řidič nákladního vozu. Dálnice byla zavřena v obou směrech: na Prahu hodinu, na Brno byla doprava obnovena v 17:00, řekl ČTK operační důstojník dálničního oddělení policie. Nejdříve ve směru na Brno havarovaly tři osobní vozy a při vyšetřování nehody se utvořily kolony. Následně na 156. kilometru narazil plně obsazený autobus společnosti Student Agency do středových svodidel. Do jeho zadní části se vklínil ukrajinský autobus. Jeho řidič a spolujezdec vyvázli s lehčími zraněními. Nejhůře dopadl řidič kamionu, který byl posledním účastníkem srážky. Do nemocnice byl převezen se zlomeninami horních a dolních končetin. Dalším lidem lékaři ošetřili pohmožděniny a oděrky, někteří byli odvezeni do nemocnic na rentgeny. Zhruba ve stejnou dobu ve směru na Prahu havarovali další dva řidiči, kteří nejspíše sledovali hromadnou srážku. Na místo se dostavil ukrajinský konzul. Kvůli určení příčin nehody byl následně přivolán soudní znalec. Teprve po řádném zdokumentování mohli specialisté naložit havarovaná auta a zprovoznit tepnu mezi Prahou a Brnem.

Kulínskému přibyl vazební důvod, v cele může být až do listopadu

Naděje sbormistra Bambini di Praga Bohumila Kulínského, že počátkem června opustí vazební celu, se rozplynula. Městský soud totiž vyhověl žalobkyni a přidal mu nový vazební důvod. Podle soudu hrozí, že by mohl pokračovat v trestné činnosti. V cele tak může být Kulínský držen až do listopadu, pokud do té doby bude podána obžaloba, tak ještě déle. Kulínský je stíhán za sexuální zneužívání někdejších sboristek, policie jich již napočítala 42. "Není vyloučeno, že stíhání bude ještě rozšířeno," řekla ve čtvrtek státní zástupkyně Blanka Valsamisová. Uvedla, že zamítla stížnost Kulínského obhájce proti poslednímu rozšíření stíhání o 17 skutků. "Stížnost byla nedůvodná," uvedla Valsamisová. Policie podle ní nyní vyslýchá další dívky, které mohly být údajně zneužity.

Soud zamítl milionové odškodné za smrt psího rekordmana

Za smrt psího rekordmana čivavy Ondry ošetřující veterinář odškodnění majitelce platit nebude. Olomoucký soudce návrh žalující strany, která po lékaři požadovala milion korun, ve čtvrtek zamítl. Žalobkyně se na místě proti rozsudku odvolala. Čivava Ondra z Třeštiny na Šumpersku se se svými tělesnými proporcemi dostal až do Guinnessovy knihy rekordů. Majitelka psa Miloslava Vašíčková tvrdila, že smrt zvířete zavinila ordinace olomouckého veterináře Michaela Mazocha, kde pes dostal nevhodný lék. Soud to však odmítl.

Adolf Born má po pěti letech znovu výstavu na Hradě

U příležitosti letošních 75. narozenin výtvarníka Adolfa Borna uspořádala Správa Pražského hradu známému kreslíři, grafikovi a ilustrátorovi výstavu v Císařské konírně. Přehlídka se jmenuje Od La Fontaina k Livingstonovi a zahrnuje ilustrace Borna ke třem knihám, grafiky z cest a pastely a akvarely s různými tématy. Většina děl vznikla za posledních pět let, které uplynuly od předchozí Bornovy výstavy na témže místě. Přehlídka potrvá do 3. července. Ředitelka odboru kultury Správy Pražského hradu Kaliopi Chamonikola novinářům řekla, že výstavu doprovodí promítání krátkých filmů, na kterých se Born podílel.

Brněnská knihovna představuje desítky pamětihodností UNESCO

S desítkami pamětihodností zapsanými na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO se mohou do 29. dubna seznámit návštěvníci Knihovny Jiřího Mahena v brněnské Kobližné ulici. Památky a unikátní lokality jsou prezentovány kolekcí více než 60 fotografií a vysvětlujícího textu, nechybí ani propagační materiály jednotlivých lokalit. Výstava navazuje na obdobné projekty z posledních dvou let; tehdy se expozice týkaly jen tuzemských památek UNESCO a pamětihodností ze sousedních zemí. Letos je záběr mnohem širší, prezentovány jsou kulturní a přírodní skvosty doslova z celého světa, řekla ČTK mluvčí knihovny Jana Kuncová. Knihovna představuje i "nováčky", památky registrované v seznamu UNESCO od loňského roku.

Počasí

V pátek čekáme oblačno s deštěm, na východě a jihovýchodě polojasno až oblačno.Teploty 10 až 15 stupňů, na východě a jihovýchodě kolem 18stupňů, na horách kolem 6 stupňů. Foukat bude mírný vítr.