Zprávy

Klaus: Řešením je obnova koalice, nebo volby - třetí cesta není

Prezident Václav Klaus trvá na tom, že východiskem nynější vládní krize může být buď kabinet na základě bývalé koalice, nebo dohoda stran o předčasných volbách. Proto požádal předsedy dosavadních vládních stran o potvrzení, zda jejich dohoda o novém kabinetu definitivně ztroskotala. Třetí možnost - menšinovou vládu bez předem dohodnuté podpory - neumožní.

"Sděluji ČSSD, že žádná třetí cesta, to znamená menšinová vláda bez předem sjednané koaliční či eventuálně opoziční podpory, není východiskem. Vznik takové vlády neumožním," uvedl Klaus v tiskovém prohlášení.

Pokud mu lídři ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU potvrdí, že se nedohodli na novém kabinetu na základě koalice vzniklé po volbách v roce 2002, neprodleně zahájí s politickými stranami jednání o prozatímní vládě a o přípravě předčasných voleb.

Gross ve čtvrtek Klause informoval o výsledcích nočního jednání, z něhož vzešla dohoda lídrů ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU o novém kabinetu s jiným premiérem a v obnoveném personálním složení. Sociální demokraté včetně Grosse ale pár hodin poté ujednání odmítli, chtějí vládu bez stranických špiček. "Kdybych to bral osobně, cítil bych se jeho (Grossovým) včerejším jednáním podveden, protože jsem mu uvěřil, že udělá všechno pro to, aby dohoda z noci z 13. na 14. dubna 2005 byla realizována. Tyto osobní pocity si však jako hlava státu nemohu dovolit," reagoval na nečekaný zvrat událostí prezident.

Gross na Klausova slova reagoval další výzvou k proevropské vládě

Premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross reagoval na páteční prezidentovo stanovisko opakovanou výzvou bývalým koaličním partnerům ke vzniku proevropské vlády bez stranických špiček. "Opakovaně vyzýváme KDU-ČSL a US-DEU k vytvoření proevropsky orientované nekomunistické vlády bez účasti stranických špiček. Jsme připraveni aktivně se účastnit jednání, pokud je prezident svolá," tlumočila ČTK Grossovo stanovisko mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková. Nic dalšího podle ní premiér ke Klausovu prohlášení nedodal. Lidé z vedení ČSSD zatím většinou mlčí.

Z dosavadních vyjádření některých sociálních demokratů je ale zřejmé, že ČSSD by se podle nich měla pokusit o menšinovou vládu. Například místopředseda ČSSD a ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek si myslí, že právě menšinová vláda je v tuto chvíli přijatelným řešením, uvedl to pro Český rozhlas. "Neříkám, že je to řešení, kterému já dávám přednost nebo z něj jásám, ale řešení to je. Tady na konferenci Visegrádu jsme s kolegou ze Slovenska, hovořili o zkušenostech, které mají s menšinovou vládou na Slovensku. Menšinová vláda je tam více než rok a funguje to," řekl Paroubek. Ve Varšavě se účastní konference ministrů odpovědných za místní rozvoj zemí visegrádské čtyřky.

Dohodu, kterou politici vládních stran uzavřeli v noci na čtvrtek, smetly ze stolu stranické orgány sociální demokracie. Proti se údajně postavil i Gross. Sociální demokraté mají pocit, že jejich vyjednávači příliš ustoupili lidovcům, které měli v novém kabinetu znovu zastupovat i dosavadní ministři a místopředsedové KDU-ČSL Libor Ambrozek a Milan Šimonovský.

Kalousek a Němec prezidentovi sdělili, že noční dohoda pro ně platí

Předseda lidovců Miroslav Kalousek napsal prezidentovi Václavu Klausovi, že lidovci považují dohodu ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU z noci ze středy na čtvrtek za platnou. Smlouva o politické vládě stále leží na stole i podle předsedy Unie svobody-DEU Pavla Němce. Reagovat podle nich musí především sociální demokracie.

Kalousek ČTK řekl, že celostátní výbor jeho strany dohodu schválil a KDU-ČSL je připravena ji plnit a dodržet. "Pevně doufám, že úplně stejně se zachovají i moji smluvní partneři - šéf Unie svobody-DEU Pavel Němec a předseda ČSSD Stanislav Gross," řekl Kalousek ČTK v reakci na prezidentovu výzvu, aby mu strany vládní koalice sdělily, zda tuto dohodu definitivně opustily.

Sociální demokraté by podle Miroslava Kalouska měli dostat "ještě nějaký krátký čas" na to, aby přistoupili k dohodě o vládě, k níž ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU dospěly ve čtvrtek ráno. Kalousek uvedl, že při čtvrtečním jednání vyjednávačů ČSSD, KDU-ČSL a unie nebyly v řadách sociálních demokratů žádné rozpory patrné. "Samozřejmě byly přestávky a delegace jednaly odděleně. Co si řekla delegace ČSSD mezi sebou, to nevím a nemohu to nijak komentovat. Ale vždycky, když jsme seděli za stolem, delegace ČSSD konala jednotně, tak jako naše delegace," řekl.

Topolánek očekává, že Klaus iniciuje jednání stran o návrhu ODS

Předseda ODS Mirek Topolánek by považoval za logické, kdyby prezident Václav Klaus svolal jednání všech demokratických parlamentních stran o návrhu občanských demokratů, jak řešit vládní krizi. Topolánek to v pátek napsal Klausovi. Nejsilnější opoziční strana navrhuje vznik "technokratické vlády" čtyř nekomunistických stran, která by zemi dovedla k předčasným volbám. Spolu s nimi by se začátkem listopadu konalo referendum o evropské ústavě.

Vzhledem k ústavní roli hlavy státu i autoritě, které se Klaus těší u občanů, považuje šéf ODS za přirozené, aby poté prezident inicioval schůzku stranických lídrů. "Občanská demokratická strana, vědoma si svojí odpovědnosti a historických závazků, je připravena ke konstruktivnímu postupu v této věci," uvedl Topolánek.

Sedm ministrů podalo demisi, odstoupit může celá vláda

Sedm ministrů z osmnáctičlenného týmu Stanislava Grosse už podalo demisi - tři lidovci, tři unionisté a nestraník Jaroslav Bureš. Všichni zůstávají ve vládních křeslech, dokud prezident Václav Klaus jejich rezignace nepřijme. Po krachu dohody o většinové vládě bývalé koalice opět ožila úvaha o demisi vlády jako celku, kterou už dvakrát předložili svým kolegům ministři za Unii svobody-DEU. Zatím se o jejich návrhu nehlasovalo. Pokud by ale nadpoloviční většina členů vlády, tedy přinejmenším deset ministrů, souhlasila s kolektivní rezignací, premiér by rozhodnutí kabinetu musel respektovat. Kdyby se tedy k sedmi odstupujícím ministrům přidali ještě tři další z řad zástupců ČSSD, mohli by společně demisi prosadit. Ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) považuje za možné východisko ze stávající krize dohodu všech demokratických parlamentních stran na dočasné vládě, tlumočila ČTK její slova mluvčí Michaela Lagronová. Rozumným řešením by podle ní byla i demise současné vlády. O svých dalších krocích se ale rozhodne podle toho, s jakými návrhy přijde premiér. S "komunisty v zádech" nechtějí vládnout vedle Buzkové ani ministr průmyslu Milan Urban, ani dva nestraníci - ministr vnitra František Bublan a vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn.

"Pokud by se vláda kolektivně rozhodla, že demisi podá, premiér by musel její rozhodnutí respektovat," řekl ČTK Václav Pavlíček z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Prezident podle něj nemůže demisi vlády odmítnout. "Prezident může udělat jenom to, že pověří vládu, aby vykonávala své funkce až do doby jmenování nové," dodal znalec ústavního práva. Podle jiných názorů ale prezident musí demisi vlády přijmout jen tehdy, pokud by sněmovna zamítla žádost kabinetu o vyslovení důvěry, nebo pokud by mu vyslovila nedůvěru. Třetím případem, který nedává vládě ani hlavě státu manévrovací možnosti, je situace po sněmovních volbách - stará vláda automaticky odstupuje po ustavující schůzi nově zvolené dolní komory. V ostatních případech nemusí prezident demisi vlády přijmout a může se pokusit situaci řešit politickými prostředky, uvádí se v komentáři ústavy z roku 1997.

Jako první dostanou zdravotní knížky v září senioři

Jako první dostanou zdravotní knížky v září senioři. V pilotním projektu bude vytištěno 100.000 knížek, lékaři do nich budou zapisovat léky, včetně rad spojených s jejich užíváním. Novinářům to v pátek řekla ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD). Uvedla, že zdravotní knížky jsou jedním z hlavních úsporných opatření, jež má v osmnáctibodovém plánu krátkodobých stabilizačních opatření. "Podle zkušeností jedné ze slovenských zdravotních pojišťoven, která tyto knížky má, se tak ušetří až třetina nákladů na léky. To by při spotřebě, odhadované letos až na 60 miliard korun, znamenalo úspory 20 miliard," řekla ministryně. Z poloviny úspor by se podle ní srovnal desetimiliardový dluh Všeobecné zdravotní pojišťovny, zbytek by mohl jít na drahé léky, na něž VZP nestačí peníze.

Emmerová upozornila, že papírová zdravotní knížka by nebyla náhradou kompletní zdravotní dokumentace. "Lékař by měl zapsat základní diagnózy, co předepsal, kdy má pacient přijít příště a jak připraven, tedy vše, co je pro informaci nemocného i jeho rodiny nutné," řekla. Z vlastní medicínské praxe ví, že pacienti si užívané léky nepamatují nebo nosí jejich názvy napsané na papírcích. Zdravotní knížka by situaci zpřehlednila.

Známý moravský hrad Pernštejn zachvátil ničivý požár

Ničivý požár zachvátil v pátek gotický hrad Pernštejn na Brněnsku. Oheň vzplál z neznámých příčin v bývalé sýpce v centrální části hradu, ve které měli památkáři depozitář s asi 800 historickými předměty - zejména s nábytkem a obrazy. Plameny objekt zcela zničily. Škody se odhadují na sto milionů korun. Požár je tak jednou z největších katastrof, s nimiž se čeští památkáři v uplynulých letech potýkali. Složitý boj s požárem trval 12 hodin. Nikdo nebyl zraněn, řekl mluvčí jihomoravských hasičů.

Pernštejn je ukryt v lesích Českomoravské vrchoviny. Hrad vznikl ve 13. století a patřil pánům z Pernštejna, kteří po staletí ovlivňovali politiku českého království. O starobylosti hradního komplexu svědčí i jeho úzké uličky. Právě těmi se v pátek cisterny hasičů nemohly protáhnout. Do boje s plameny bylo povoláno 25 hasičských jednotek, které vytvořily půl kilometru dlouhé vedení z hadic. Jen tak se podařilo dopravit vodu z prvního až na čtvrté nádvoří hradu. Úsilí hasičů ale nezabránilo proboření střechy. Trosky zasypaly uskladněný mobiliář.

Požár vzplál nad ránem. Všiml si jej náhodný kolemjdoucí. V objektu by měla být protipožární čidla. Zda fungovala, ukáže až nadcházející vyšetřování. V objektu ve čtvrtek pracovali podlaháři. Vyšetřovatelé nyní budou muset zjistit, zda neštěstí nezavinili svojí neopatrností.

Na 50 milionů korun se odhadují škody na zničené budově. Na dalších 50 milionů lze předběžně vyčíslit ztráty vzniklé zničením a poškozením cenných předmětů z depozitáře, řekl ČTK náměstek ministra kultury Zdeněk Novák, který přijel na hrad pomoci s mapováním vzniklých škod. Stát podle něj sice nalezne peníze na opravu objektu, zničené předměty jsou ale nenahraditelné. Oprava hradu leží na bedrech státu; památky totiž nemohou být kvůli své nevyčíslitelné kulturní a historické ceně pojišťovány.

Pernštejnský kastelán s manželkou se pokusil z hořícího objektu vynést v poslední chvíli vše, co se dalo. Zachránil tak alespoň cínové nádobí, církevní monstrance a grafiky. V depozitu byly předměty z 18. a 19. století z mnoha moravských památek. Nebyl mezi nimi mimořádně vzácný předmět. "Každého kusu je ale škoda," řekl ČTK Jiří Ilias z brněnského památkového ústavu.

Hejtmani požadují vyřešení vládní krize, komplikuje chod krajů

Hejtmani požadují urychlené vyřešení vládní krize, která podle nich komplikuje chod krajů, ohrožuje přípravu státního rozpočtu i čerpání peněz z fondů Evropské unie. Novinářům to po pátečním jednání Asociace krajů ČR v Ostravě sdělil její předseda a moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský (ODS). Hejtmani tvrdí, že vládní krize má mnoho dopadů na fungování krajů. V současné době totiž hlavně chybí komunikace mezi kraji a ministerstvy. "Tím, že se zpochybňují pozice ministrů, nebo někteří ministři jsou po demisi, tak to znamená, že nevíme, kdo bude dál," řekl novinářům hejtman Středočeského kraje Petr Bendl. Tošenovský se obává hlavně problémů spojených s přijímáním státního rozpočtu. Tvrdí, že pokud bude krize nadále postupovat, nebudou mít kraje na jednotlivých ministerstvech možnost vyřešit návaznost státního rozpočtu na krajské rozpočty. "To je smrtelná věc v době, kdy začínáme čerpat Evropské fondy," řekl Tošenovský.

Země Visegrádu chtějí společně lobovat za peníze z rozpočtu EU

Země takzvané visegrádské čtyřky, tedy Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko, chtějí společně lobovat za regionální politiku v připravovaném rozpočtu EU. Dohodli se na tom v pátek ve Varšavě zástupci vlád V4, kteří jsou odpovědní právě za regiony. Peníze by podle nich měly jít mimo jiné na revitalizaci sídlišť, přeshraniční spolupráci a na rozvoj dopravního spojení mezi severem a jihem střední Evropy. "Například revitalizace sídlišť by s využitím jen prostředků ze státního rozpočtu České republiky trvala odhadem 50 až 60 let. Mezitím by ale většina těch domů spadla," podotkl český ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek.

Češi kritizují nepoměr dotací z EU na česko-německé hranici

Obce na české straně hranice s Německem dostanou na projekty z programu Interreg III A výrazně méně prostředků než jejich partneři na saské nebo bavorské straně. To pak brání realizaci některých společných projektů, řekl na páteční výroční tiskové konferenci česko-německého sdružení obcí Euregia Egrensis prezident jeho české části Václav Jakl. "Finanční prostředky poskytnuté Evropskou unií na české straně jsou pouhou sedminou peněz vyčleněných pro bavorské pohraničí. Ještě větší disproporce je na česko-saském pohraničí, zde je nepoměr 1:9 v náš neprospěch," řekl Jakl. Důsledkem toho je, že česká strana nestačí podle Jakla držet krok s německými partnery v počtu, skladbě a spolufinancování projektů.

V rámci leteckého cvičení strávili piloti ve vzduchu 350 hodin

V rámci letošního největšího leteckého cvičení v Česku s názvem Létající nosorožec strávili čeští a britští piloti ve vzduchu téměř 350 hodin. Podle zástupců armády tak na maximum splnili svůj plán. Čeští letečtí návodčí navíc během manévrů obhájili svou kvalifikaci. Cvičení, které v pátek skončilo, se účastnilo téměř 500 vojáků.

Společné cvičení britských a českých vojáků mělo za cíl kromě procvičení společných operačních postupů také prodloužení či udělení nových certifikací leteckým návodčím a překonávání vzdušné obrany protivníka. "Naši letečtí návodčí obhájili své bojové kvalifikace, a udrželi si tak vysokou prestiž mezi spojeneckými leteckými návodčími. Potvrdili tak schopnost efektivně navádět spojenecké letouny různými způsoby odrážející mnohočetné bojové situace," řekl dnes ČTK mluvčí cvičení Zdeněk Kroutil. Dodal, že cvičení bylo velmi cenné také z hlediska předávání bojových zkušeností od Britů, kteří se nedávno vrátili z bojových misí v Iráku a Afghánistánu.

V Předlicích je podle policie klid, Romové se ale stále bojí

V ústecké části Předlice, v níž se v úterý a ve středu večer strhly rvačky mezi romskými rodinami, je už podle policie klid. Někteří Romové ale tvrdí, že pokud se neodstěhuje rodina, která je podle nich příčinou nepokojů, tento klid dlouho nevydrží. Mluvčí ústeckého okresního policejního ředitelství Veronika Beranová ČTK informovala, že policisté na místě dohlížejí na pořádek a klid.

Policie ani městští strážníci se nechtějí k příčinám masových potyček vyjadřovat. Beranová a mluvčí města Milan Knotek novinářům sdělili, že asistent primátora pro menšiny, policisté a znepřátelené rodiny spolu v čtvrtek jednali. O konkrétních výsledcích však hovořit nechtěli. Knotek pouze uvedl, že asistent primátora se v čtvrtek snažil situaci v Předlicích uklidnit a bude v tom nadále pokračovat.

Podle městské policie bylo v úterý večer ulicích 200 až 500 Romů. Někteří z nich se mezi sebou prali, dav přihlížel. Situaci se podařilo uklidnit po 22:00. Policie ohlásila dva lehce zraněné. Výtržnosti pokračovaly i ve středu večer, kdy musela městská policie povolat posily z ostatních částí města. Ulice se podle zástupce ředitele městské policie Jana Novotného zklidnila až půl hodinu po půlnoci..

Někteří Romové z Prostřední ulice, která byla centrem výtržností, tvrdí, že příčinou napětí je početná rodina Polákových. Prodává prý drogy a je agresivní ke svému okolí. "Napadli dřevěnými holemi ženy dalších rodin Cibriků a Horvátů a jejich chlapi si to nenechali líbit," popsal počátek rvaček mezi romskými rodinami ČTK padesátiletý muž. Polákovi se k nařčení odmítli vyjádřit. Městští strážnici, kteří slouží v Předlicích již řadu let, ČTK řekli, že srocení a rvačky tolika lidí v této lokalitě nepamatují.

Trauma z druhé světové války v Evropě stále přežívá

Traumata z druhé světové války ještě 60 let po jejím konci v Evropě přežívají a promítají se i do praktických mezinárodních vztahů. Je o tom přesvědčen politolog Bohumil Doležal, který proto inicioval mezinárodní výzvu Evropskému parlamentu, aby učinil praktické kroky vedoucí k uzavření této kapitoly světových dějin v duchu smíření.

Evropa je podle Doležala stále v jistém smyslu rozdělena na vítěze a poražené, což znesnadňuje její jednotný postoj vůči globálním nebezpečím, která se ve světě objevila. "V myslích Evropanů by mělo zakotvit vědomí, že Evropa dnes představuje po všech stránkách plnoprávné společenství národů a států," uvedl. Evropský parlament by proto měl přijít s iniciativou, která by umožnila reflexi nad některými spornými otázkami, a přispěla tak ke smíření s minulostí. "Výzva nebagatelizuje německé zločiny, ale mezi evropskými státy a státy euroatlantického okruhu by neměly zůstávat nevyřčené věci narušující jejich vztahy," řekl Doležal. V této souvislosti připomněl například vystěhování německých obyvatel ze zemí východní Evropy po skončení války nebo chování ruských vojsk vůči lidem v poražených státech. "Uvedl bych také plošné bombardování německých měst na konci druhé světové války, které nemělo praktický smysl a způsobilo strašlivé oběti na životech," doplnil s tím, že výzva je mezinárodní a každý signatář má svůj subjektivní názor na tuto kapitolu dějin.

Senátor Zdeněk Bárta (KDU-ČSL) si od výzvy slibuje, že napomůže přesnému popsání a zamyšlení nad minulými událostmi. Evropský parlament by podle něj mohl například dotovat publikace, pořádat setkání a konference. "K 60. výročí konce války jsou to praktické kroky, které by mohly vést ke snazšímu dialogu, sousedství uvnitř Evropské unie," řekl Bárta ČTK.

Pod otevřený dopis se podepsali například také poslanci Táňa Fischerová, Svatopluk Karásek, biskup Václav Malý, kněz Tomáš Halík, maďarský poslanec Zsolt Németh a Támás Deutsch, bývalý evropský komisař Franz Fischler nebo jeden z možných kandidátů na papeže, vídeňský kardinál Christoph Schönborn. "Chápu to jako kamínek do mozaiky v procesu smíření," řekl ČTK další ze signatářů, mluvčí České biskupské konference Daniel Herman.

Exekutoři zablokovali výrobu v Zetoru, podle firmy bezdůvodně

Výrobu traktorů v brněnské firmě Zetor v pátek zablokovali exekutoři. Do podniku se dostavili na základě lednového rozhodnutí soudu o tom, že Zetor má zaplatit pohledávky za společnostmi kolem skupiny VLT Brno. Podle vedení Zetoru ale byl pokus o exekuci majetku zcela bezdůvodný, protože firma se už několik dní snažila získat čísla bankovních účtů, kam by mohla dlužnou částku zaslat. Vojtech Pánik z vedení Zetoru sdělil, že čísla účtů se podařilo získat v pátek ráno a peníze už firma podle něj odeslala. Exekuce tak byla účelová s cílem poškodit dobré jméno a ekonomiku společnosti, řekl. A.s. Zetor proto zváží možný právní postup s cílem zajistit náhradu způsobených škod, uvedl Pánik. Hodnota výrobky, která se v pátek nemohla uskutečnit, je podle něj zhruba deset milionů korun.

Nadaná studentka gymnázia v Ostrově získá ocenění Občan roku 2004

Talentovaná studentka ostrovského gymnázia Eva Pluhařová získá ocenění Občan města roku 2004. Devatenáctiletá dívka tak bude nejmladším držitelem této prestižní městské ceny, kterou Ostrov uděluje už deset let. Uznání zastupitelů si zasloužila za úspěchy na mezinárodních chemických olympiádách. Společně s ní převezme cenu také profesor gymnázia Vladimír Vít. ČTK to řekl místostarosta Milan Matějka. O udělení ceny studentce maturitního ročníku Evě Pluhařové i profesorovi Vladimíru Vítovi, který ji připravuje, nebylo podle Matějky pochyb. "Čtyřikrát vyhrála celostátní finále chemické olympiády. Během tří let přivezla ze světových olympiád v Groningenu, Aténách a Kielu nejdříve bronzovou, pak stříbrnou a vloni už dokonce zlatou medaili. Přes nízký věk je považována za obrovský talent v oblasti chemie. Eva se dostala také do finále projektu Česká hlava v kategorii Naděje.

Česká filharmonie vedená Mácalem zaujala v Rakousku

Vystoupení České filharmonie pod dirigentem Zdeňkem Mácalem se se svým koncertem z děl Mozarta, Beethovena a Suka stalo vrcholem renomovaného rakouského festivalu Bregenzské mistrovské koncerty (Bregenzer Meisterkonzerte). V pochvalném hodnocení to napsala rakouská agentura APA.

"Energicky dirigující, v případě potřeby však nadmíru citlivý Mácal a jeho dobře disponovaní filharmonici uvedli Pražskou symfonii Wolfganga Amadea Mozarta. Po koncertních vystoupeních v Itálii a Francii také v Bregenzi nabídli to nejkrásnější z tohoto autora," píše agentura. Oceňuje i dílo "v německy mluvících zemích málo známého skladatele Josefa Suka", jehož "mladicky romantickou, formálně však již zcela vyzrálou serenádou pro smyčce op. 6 prokázali filharmonici z Prahy svou intonační jistotu, právě tak jako od srdce jdoucí české muzikantství s pulzující rytmikou, melodickou bohatostí a lyrickým přesahem".

Pavarotti mění termíny svého turné, Prahy se to ale netýká

Světoznámý italský tenorista Luciano Pavarotti ze zdravotních důvodů zrušil jeden koncert v rámci svého "turné na rozloučenou" a další tři vystoupení termínově posunul. Odvolán musel být tenoristův koncert ve španělském Toledu plánovaný na 22. června. Náhradní datum nebylo možné stanovit, protože Pavarotti už nemá žádný volný termín. Další dva koncerty v Británii a jeden ve francouzském Nimes se podařilo přesunout. Jde o součást rozsáhlého "turné na rozloučenou" tohoto 69letého tenoristy. V jeho rámci je plánováno na 40 vystoupení. Nejbližší Pavarottiho koncerty se uskuteční v Rotterdamu a v Praze. Turné vyvrcholí ve Spojených státech vystoupením v Los Angeles 24. října a závěrečným galakoncertem v New Yorku příští rok.

Pavarotti ukončil vystupování v operách loni v březnu. Prohlásil tehdy, že se zpěvem zcela skončí po svém celosvětovém "turné na rozloučenou". V Česku vystoupí Pavarotti podruhé po devíti letech.

Keltský archeopark v Nasavrkách se rozroste o novou expozici

Keltský archeopark, který před několika lety začalo v Nasavrkách na Chrudimsku budovat občanské sdružení Boii, se letos rozroste o novou muzejní expozici. Návštěvníkům přiblíží život Keltů a na modelu i podobu oppida, jehož zbytky mohou vidět v nedalekém Hradišti. "Model zaujímá plochu 12 metrů čtverečních a je jedním z největších v Evropě," řekl ČTK předseda sdružení Martin Vlasák. Sídlo v Hradišti nepatří k největším, jeho jádro má rozlohu kolem 20 hektarů, je však jediným doloženým keltským oppidem ve východních Čechách. Expozice, která bude otevřena ve druhé polovině května v zámku v Nasavrkách, přiblíží návštěvníkům náboženství Keltů, jejich způsob pohřbívání, ale i hospodaření, řemesla, kterým se věnovali, oblékání a jídelníček. "Kombinuje různé makety s vykopávkami, takže si přijdou na své jak školní děti, tak dospělí," dodal Vlasák.

Dělníci odhalili zřejmě původní dřevěné základy Karlova mostu

Památkáři mají výjimečnou možnost prozkoumat zřejmě původní dřevěné základy pražského Karlova mostu. Cíleně je odkryli dělníci, kteří od konce loňského roku opravují dva mostní pilíře na malostranské straně památky. Právě na těchto pilířích, stejně jako na oblouku mezi nimi, je podle odborníků nejvíce původních prvků. Další možnost podívat se na dubové základy budou mít památkáři zřejmě až za několik set let. "Domníváme se, nebo jsme přesvědčeni, že jsme teď našli původní dubový rošt, na kterém je založen pilíř, a že tento rošt pochází z druhé poloviny 14. století," řekl Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu. Přesné datum nyní říci nelze. "Budeme odebírat vzorek a budeme se snažit určit dobu kácení dřeva," uvedl památkář.

Odborníci nechali udělat výkop u pilíře záměrně. Předpokládali, že tam základy z doby Karla IV. naleznou. Šefců podotkl, že kolem způsobu založení pilířů dosud panovaly částečně dohady, částečně fámy a bylo jen málo přesných údajů. Nyní je na dalších zhruba 200 až 300 let poslední možnost se na dubový rošt podívat, uvedl památkář. Za několik týdnů zmizí pod betonem. Podobné základy by bylo možné podle Šefců najít i pod dalšími pilíři. Protože však jejich založení bylo opraveno po velké povodni koncem předminulého století, nikdo se k nim už nedostane.

Magistrát nyní zajišťuje pilíře, na něž se tehdy nesáhlo. Podloží kolem nich vymlela katastrofální povodeň v roce 2002. Podle primátorova náměstka Jana Bürgermeistra už jsou dva ohrožené pilíře zabezpečeny. "Jsou staticky zajištěny tak, aby se nemohly už v žádném případě při případné povodni pohnout," řekl náměstek novinářům.

Pod Karlovým mostem leží leccos; historické cennosti i mobily

Ve Vltavě pod Karlovým mostem leží leccos. Přesvědčili se o tom dělníci i odborníci při nynějších průzkumech a opravách dvou pilířů prvořadé pražské památky. Z vody vylovili různé historické cennosti i třeba přenosné telefony. "Na dně Vltavy se dají najít neuvěřitelné věci. Jsou tady jak vysloužilé mobily, tak kusy nějakých bambitek, kusy pouličního osvětlení i nejrůznější železné předměty," řekl Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu. "A co je opravdu velký unikát, aspoň z pohledu památkářů, našly se tu dlaždice z Juditina mostu, které zřejmě musely spadnout do řeky při velké povodni v roce 1342," pokračoval památkář. Při ní se tento první kamenný most, postavený ve druhé polovině 12. století, zřítil.

Zřejmě největší překvapení odborníci zažili zkraje loňského roku. Potápěči našli pod malostranskou částí mostu část sochy, která v řece ležela 220 let. Do Vltavy spadla při povodni v roce 1784. Průzkum potvrdil odhady, že jde o torzo anděla ze sousoší svatého Václava s anděly, jehož autorem je Ottavio Mosto. Torzo přitom nikdo nepostrádal. O něco později dělníci vylovili z Vltavy na opačné straně mostu opracované kameny - kus obelisku zřejmě barokního sousoší. Nedávno dělníci vytáhli přímo z dutiny v jednom z mostním pilířů otesek na výrobu mlýnského kamene. V díře jich bylo víc. "Ví se, že byly využívány pro založení mostu," podotkl Šefců.

Cenné nálezy se zkoumají a konzervují. Magistrát plánuje, že v budoucnu zřídí expozici o Karlovu mostu, jejíž součástí by torza byla. Podle Šefců by si tak významná památka samostatnou expozici zasloužila. Mohla by také připomenout již téměř zapomenutý Juditin most, jehož pilíře se nacházejí na dně řeky blízko Karlova mostu.

Budvar otevřel unikátní expozici pivovarnictví, první v Evropě

Počítačová simulace jízdy výtahem do hloubky 320 metrů, hologramy či filmy na plazmových obrazovkách jsou hlavními lákadly nové expozice historie budějovického pivovarnictví, kterou v pátek ve svém pivovaru otevřel Budějovický Budvar. Zástupci Budvaru zároveň představili i novou budovu návštěvnického centra a prohlídkovou trasu pivovarem. "Příběh našeho piva ožívá na velkých plazmových obrazovkách, unikátních hologramech a při projekci 3D filmu," řekl ČTK ekonomický ředitel pivovaru Petr Jánský. Například počítačová technologie za použití klece těžebního výtahu umožní návštěvníkům cestu do hloubky 320 metrů, odkud Budvar čerpá vodu. "Virtuální sjezd do artéské studně vytvořila firma, která vyrábí simulace pro piloty letadel," řekl Klepetko.

Expozici za 61 milionů korun pivovar připravoval 15 měsíců. Archivní plakáty, pivní džbánky a jiné předměty, které jí doprovázejí, Budvaru zapůjčilo Jihočeské muzeum a okresní archiv. "Naším cílem bylo připomenout a oslavit více než 700 let starou tradici budějovického pivovarnictví, a samozřejmě dát najevo, že si Budvar této tradice váží," řekl Jánský.

Muži z Přerova hrozí pokuta 30.000 korun za koupání hada v kašně

Pokuta 30.000 korun hrozí muži z Přerova, který se rozhodl ve středu v podvečer, že vykoupe svého více než dvoumetrového hroznýše v kašně v centru města. Při činu ho přistihlo oko bezpečnostního kamerového systému městské policie. Muž si vyšel na procházku se svým miláčkem už odpoledne. Cestou na centrální náměstí navštívil několik restaurací. "Někde ho vykázali, jinde mu nalili. Každopádně na náměstí už byl opilý," prohlásil ředitel městské policie Petr Holánek. Při zásahu strážníků muž ale nekladl podle něj odpor. Nechal se i s hroznýšem naložit a odvést domů. Případem se nyní bude zabývat městský úřad. Rozhodne, zda se muž nedopustil přestupku podle zákona o ochraně zvířat proti týrání. "V přestupkovém řízení se bude řešit i to, že na hada zřejmě nemá povolení," prohlásil Holánek.

Český fotbal nemá nového nejvyššího šéfa, musí se konat nová valná hromada

Českomoravský fotbalový svaz nového předsedu nenašel. Páteční hlasování skončilo patovou situací, když česká komora trvala na Vlastimilu Košťálovi a moravská na Pavlu Mokrém. Třetí kandidát Ivan Hašek vypadl už v prvním kole. Podle stanov musí být do osmi týdnů svolána nová valná hromada.

Ani dohodovací řízení mezi zástupci obou komor Českomoravského fotbalového svazu nového předsedu neurčilo. Košťál v patové situaci navrhl, aby se v posledním kole uskutečnilo jen jedno hlasování napříč celým spektrem bez ohledu na komory. Mokrý řekl, že s tímto návrhem souhlasí, což by jeho rivalovi vzhledem k většímu počtu českých hlasujících otevřelo cestu ke zvolení. Ale moravští účastnici valné hromady dali na schůzce, při níž hrál prim olomoucký ředitel Jiří Kubíček, jasně najevo, že je taková změna pro ně nepřijatelná.

Delegáti v české komoře už předtím dali přednost obchodníkovi před bývalým hráčem a kontinuitě před radikálním řezem. Hašek dostal v prvním kole od delegátů z Čech jen 31 hlasů, zatímco Košťál 85. Jen deset hlasů získal v české komoře Mokrý, zato podle očekávání triumfoval na Moravě.

Volební projevy trojice kandidátů se nestaly ostrou názorovou přestřelkou a ve srovnání s předvolební diskusí nepřinesly žádné nové myšlenky. Hašek vyzval delegáty k zásadní a nikoli jen kosmetické změně. Košťál i Mokrý se snažili udělat za korupcí tlustou čáru.

"Máte možnost tvářit se, že se nic neděje, nebo nazvat domácí poměry pravým jménem. Fotbal potřebuje změnu a veřejnost na ni čeká. Minimálně část vedení by měla dostat červenou kartu," hřímal z volební tribuny bývalý reprezentační kapitán Ivan Hašek. Prohlásil, že chce všem vrátit radost z fotbalu, slíbil okresům a krajům větší podíl na řízení a klubům, že pro ně svaz bude servisní organizací, jednající bez arogance. "Mám partnery, kteří jsou připraveni do fotbalu investovat," řekl Hašek.

Ani to delegáty nepřesvědčilo. Zvláště když Košťál vzápětí jeho přísliby o zdvojnásobení příjmů pro fotbal označil za populistické vzdušné zámky. Stejně tak rezolutně odmítl projekt třetího uchazeče Mokrého, který už před valnou hromadou hovořil o možnosti prodat marketingovou firmu STES zájemci, který slibuje vyšší příjmy. "Touto cestou se v marketingu vydal hokej, a to je pro nás varováním," řekl Košťál. Bývalý šéf Sparty poděkoval svým soupeřům za vcelku korektně vedený boj. Pozastavil se jen nad tím, že se někdo chce vynést do výše na vlně korupce. "Jak dlouho ještě bude pokračovat házení všech do jednoho pytle a sebepoškozování fotbalu?" položil Košťál řečnickou otázku a řekl, že si na rozdíl od Haška nemyslí, že by náprava měla trvat osm let.

V podobném duchu hovořil i Mokrý. "Není fér ukazovat fotbal jako žumpu v zemi, kde je korupce pravidlem a kde se s ní setkáváme všude v běžném životě. Nejsme horší než okolní společnost, je čas bránit fotbal," prohlásil Mokrý. Proti Košťálovým vizím obchodníka postavil heslo: "Musíme vydělávat peníze, abychom mohli hrát, ne hrát fotbal, abychom vydělávali." Podobný slogan "Byznys pro fotbal a ne naopak" použil v souboji se svým konkurentem i Hašek.

Pro Obsta nebyla korupce největším problémem fotbalu

Pro odstupujícího šéfa Českomoravského fotbalového svazu Jana Obsta nebyla největším problémem jeho čtyřletého funkčního období korupce, ale krize v reprezentačním týmu po neúspěchu v kvalifikaci pro mistrovství světa 2002. Předseda svazu tímto prohlášením zahájil páteční valnou hromadu, jejíž delegáti volili jeho nástupce. Obst uvedl, že po neúspěchu v baráži o účast na světovém šampionátu byl národní tým ve složité situaci, ale v krátké době se z ní propracoval až do semifinále mistrovství Evropy.

"Profesionální fotbal nám radost neudělal, takzvanou korupční aférou nám dal ránu pod pás," řekl Obst a vyslovil přesvědčení, že korupce nevznikla za jeho vlády. "Bylo by naivní se domnívat, že (korupce) dřív neexistovala. Jiné to bylo pouze v tom, že teď byla odhalena," uvedl Obst. Odhalení rozsáhlého skandálu dokonce označil za klad svého funkčního období. "Fotbalový svaz v této kauze nic nezanedbal, od počátku spolupracoval při jejím vyšetřování policií a jeho disciplinární komise vynášela tresty," řekl Obst.

Sparťané mají před derby motivaci, jako by se hrálo o titul

Spartu a Slavii dělí v prvoligové tabulce jednadvacetibodový rozdíl, ale letenští fotbalisté mají před sobotním 261. derby dostatek motivace. V odhadech jsou tradičně optimističtí, na Strahov prý jedou pro výhru. Není to ale proto, že by soupeře podceňovali; derby bude i podle nich zápasem dvou vyrovnaných soupeřů.

Sparťané tuší, že současný bodový rozdíl není reálným odrazem výkonnosti obou týmů. Na jaře se sice na Letné radovali z více výher, ale vypjatý zápas pokaždé přinese zcela jinou podívanou. V zádech mají skvělou bilanci posledních let: z gólu ve sparťanské síti se slávisté radovali naposledy v dubnu 2002, přepočteno na hrací čas před sedmi a půl hodinami. V tomto století Slavia ještě ligové derby nevyhrála, naposledy se jí to podařilo v roce 1999.

O zvláštní atmosféře derby mluví všichni aktéři. "Pokaždé to je svátek, mimořádná událost," říká trenér Jaroslav Hřebík, který slavný zápas prožil na obou stranách bariéry. Může se pochlubit tím, že nebyl nikdy poražen. Přesto nervozitu nezapře. Možná tuší, že výhra mu může vylepšit pozici u dosud velmi kritických fanoušků. Stále platí nepsané pravidlo, že vítěz derby je králem Prahy a fandům na obou stranách na tom zvlášť záleží.

Jednu obavu ale přece jen sebevědomí sparťané přiznávají. Výměna trenéra většinou přináší v nejbližších zápasech úspěchy a příchod trenéra Karla Jarolíma může podle nich uvadající slávisty pozvednout. "Takové výměny bývají většinou úspěšné. On přinese nové myšlenky - Slovácko hrálo za jeho trénování kvalitní fotbal," uznal Hřebík kvality svého kolegy.

Fotbalisté Teplic mohou využít ztrát svých konkurentů

Program 23. kola fotbalové ligy rámují dva šlágry - v sobotu odpoledne jej na Strahově zahájí slavné derby Slavie se Spartou, v pondělí jej uzavře zápas Liberec - Ostrava. Vzájemných duelů svých čtyř soupeřů může využít zbývající tým z vedoucího kvintetu. Teplice hrají v Blšanech a bodovým ziskem by si upevnily druhé místo v tabulce. Jejich severočeský soupeř navíc doma v poslední době váhá.

"Teplicím půjde o hodně, hrají o Ligu mistrů," řekl kouč Blšan a někdejší hráč Sparty a také Teplic Michal Bílek. Nemůže počítat se zraněným kapitánem Müllerem a s Pleškem, hrát nebude po předchozí dohodě ani Veleba, který v Blšanech hostuje právě z Teplic.

Teplický kouč Vlastislav Mareček nechtěl předbíhat událostem. "Naši soupeři sice hrají spolu, ale výhoda to pro nás bude, až v Blšanech vyhrajeme," řekl. Na gól zatím marně čeká Kostaričan Sunsing. "Chce to trpělivost, aklimatizaci nejde zvládnout hned. I kdyby už za nás nehrál letos žádný zápas, hodně nám pomohl," zastal se Mareček posily, která zatím zůstává za očekáváním. Teplicím se vrací uzdravení Fenin a Rosa.

Počasí:

V sobotu má být slunečno, během dne bude postupně místy oblačnost přibývat a ojediněle se objeví přeháňky nebo i bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia, na horách kolem 15. Foukat bude zpočátku slabý, postupně mírný východní vítr do 25 km v hodině.