Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Od začátku pražského povstání uplynulo právě 60 let

Praha si ve čtvrtek připomněla 60. výročí květnového povstání proti německé okupaci, Plzeňsko a Morava zase slavily příchod osvoboditelských armád. Pietních akcí, rekonstrukcí bitek a oslav se přes rozmary počasí zúčastnily tisíce lidí, včetně veteránů a politiků.

Hlavní pražskou událostí byla půlhodinová rekonstrukce bitvy o Český rozhlas na Vinohradské třídě. V oděvech českých povstalců na jedné straně a německých jednotek SS na straně druhé ji předvedli členové historických klubů. Rekonstrukci ozbrojeného střetnutí přihlížely stovky lidí. Podle pamětníků bitvy nebylo jednoduché německé přesile odolávat. Jejich hrdinství před budovou rozhlasu ocenil například předseda sněmovny Lubomír Zaorálek, který varoval před podceňováním pražského povstání.

Další vzpomínková akce v hlavním městě se konala na mostě Barikádníků, kde 5. května 1945 padlo několik lidí při jeho obraně. Veteráni a místní radnice na jejich počest odhalili novou pamětní desku. Osudy bojovníků za svobodu si lidé připomínali také na Staroměstském náměstí a řadě dalších míst v metropoli.

Slavit vítězství do Prahy přijeli veteráni z Ruska i Ukrajiny

Slzy dojetí měly v očích více než dvě desítky bývalých účastníků druhé světové války z Ruska a Ukrajiny, kteří ve čtvrtek přiletěli do Prahy na oslavy 60. výročí vítězství nad fašismem. Na vojenském letišti ve Kbelech vystoupili z letadla s řády na hrudi a s růžemi v rukou. Navzdory dešti v pozoru vyslechli tři hymny a někteří dokonce salutovali. Pro většinu ze 14 ruských a osmi ukrajinských veteránů je Praha nezapomenutelně spojena s jejich mládím. "Chceme si tyto vzpomínky oživit. V našem věku je vzácné, že můžeme tento okamžik štěstí prožít znovu na stejném místě," řekl ČTK Moskvan Anton Danilickij, který se honosí titulem Hrdina Sovětského svazu.

Do Prahy přijel i legendární ruský velitel Dajan Murzin, známý za války pod přezdívkou Černý generál. Patřil mezi nejúspěšnější ruské diverzanty v týlu nepřítele. Velel První československé partyzánské brigádě Jana Žižky, která měla kolem 900 příslušníků a asi tisícovku spolupracovníků. Němci vypsali na jeho hlavu odměnu dva miliony marek a nasadili proti němu jednotku obávaného velitele teroristické divize SS Otty Skorzenyho, který se vyznamenal osvobozením Benita Mussoliniho z vězení. Na tehdy čtyřiadvacetiletého poručíka, který si kvůli mládí nechal narůst hustý černý plnovous, aby mátl nepřítele, však neměl. "Je vynikající pocit, být v těchto dnech v Praze. Tehdy mi bylo 24 let a měl jsem pět zranění. Jsem šťastný, že jsem se dožil a mohu být znovu tady," řekl Murzin ČTK.

Plzeň voní šeříky a hemží se uniformami - slaví se osvobození

Plzeň voní rozkvetlými šeříky, hemží se historickými uniformami i vojenskými džípy, zdobí se vlajkami s hvězdami a pruhy a zní jazzem i jinou hudbou - v západočeské metropoli začaly 5. května tradiční oslavy osvobození americkou armádou v květnu 1945 - Slavnosti svobody. Oslavy 60. výročí osvobození, i když v menším rozsahu, pořádá i řada jiných měst a obcí v Plzeňském kraji.

Součástí oslav v Plzni jsou pietní akty, kulturní programy, historické vojenské tábory a další akce. Po městě i okolí jezdí členové vojenských historických klubů ve starých amerických džípech. Ve čtvrtek bylo otevřeno muzeum věnované generálu Pattonovi a americkým vojákům. V sobotu čeká Plzeň velká vojenská přehlídka. Během čtyř dnů organizátoři čekají v Plzni účast až 250.000 návštěvníků oslav.

Hlavními hrdiny, stejně jako před šedesáti lety, zůstávají vojáci, kteří do Plzně v roce 1945 vstoupili. "Dokud to Bůh dovolí, budu se sem vracet každý rok," říká jeden z veteránů John Del Santo. "Plzeň už zůstane láskou na zbytek života," přiznávají i další veteráni, dnes osmdesátiletí muži.

Vnuk generála Pattona předal Plzni kopii dědova portrétu

Kopii obrazu generála George Pattona předal ve čtvrtek představitelům Plzně jeho vnuk, George Patton Waters. "Je to obraz, který má naše rodina léta; je to teprve třetí kopie, kterou jsme nechali pořídit," řekl Pattonův vnuk při slavnostním otevření nového muzea Patton Memorial Plzeň - Památník americké armády 1945. "Já jsem se narodil v roce 1941, on zemřel v roce 1945, byl to ale pro mě velký člověk a hrdina," řekl ČTK vnuk osvoboditele Plzně a západních Čech. Muzeum, které americkou armádu připomíná, je podle něj unikátní a výborně sestavené i vyplněné předměty vojáků, fotografiemi i projekcemi dobových záběrů. Podle kurátora Zdeňka Roučky je muzeum unikátní i proto, že vzniklo díky čtyřem soukromým sbírkám militarií, dokumentů a fotografií. Západočeská metropole je prvním městem v republice, které se může chlubit muzeem věnovaným působení americké armády v Čechách na konci druhé světové války.

"Jsem tady teprve hodinu, ale udělalo to na mě skutečně velký dojem a velmi děkuji lidem Plzně, že si tak váží generála Pattona a amerických vojáků, kteří přinesli této krásné zemi svobodu," řekl ČTK americký ministr pro záležitosti veteránů James Nicholson. Prezident George Bush ho pověřil, aby vedl delegaci, která se v České republice zúčastní vzpomínkových oslav konce druhé světové války. "Generál Patton je oprávněně oslavován za svoje legendární odhodlání postavit se zlu, jeho vojáci nikdy nezapomenou na jeho vášeň pro mír, úsilí porazit síly zla a otevřít dveře svobody," poznamenal Nicholson.

Muzeum obsahuje ukázku zbraní, uniforem i předměty denní potřeby. Jsou tu cigarety po amerických vojácích, krabičky s tabákem, mýdla, gramodesky, konzervy, vybavení na baseball, dobové časopisy - celkem kolem tisíce věcí, které lidé z Plzně a okolí po dlouhá léta přechovávali ve svých domovech jako vzpomínku a největší poklad. "Tyhle věci jsme neviděl dobrých 60 let, ale myslím, že si dodnes pamatuji, jak ty konzervy a čokolády chutnaly," svěřil se ČTK jeden z amerických veteránů, kteří si muzeum prohlíželi.

Primátor Bém nebude na oslavách konce války, je v cizině

Pražský primátor Pavel Bém (ODS) se nezúčastní v metropoli vzpomínkových akcí k pražskému povstání a oslav 60. výročí konce druhé světové války. Primátor je podle informací z magistrátu na dovolené v zahraničí. Představitele opozice jeho odjezd do ciziny zrovna v této době překvapil. Bémova nepřítomnost na pietních akcích mrzí také zástupce Svazu bojovníků za svobodu. Zástupci metropole se nechtějí k primátorově cestě příliš vyjadřovat. Poukazují třeba na to, že je to jeho soukromá věc. Jeden z členů městské rady ČTK řekl, že Bém je "někde v džungli". Proslýchá se, že je na expedici na ostrově Papua-Nová Guinea.

Svaz bojovníků za svobodu: Pražský odboj se nedočkal rehabilitace

Pražské květnové povstání je jediným druhem odboje druhé světové války, který nemá vlastní zákon a nebyl rehabilitován. Při čtvrtečním shromáždění v Obecním domě, které pro účastníky tehdejších bojů uspořádalo hlavní město, to řekla předsedkyně Českého svaz bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková. Skutečnost, že zákon parlament ještě neprojednal, považuje za "ukázku politické nevůle a lhostejnosti". Poznamenala, že z pražských domů také mizí pamětní desky a nelze tomu zabránit. "Povstání je přitom ukázkou statečnosti, odhodlání a vůle postavit se nacistické nadvládě," uvedla s tím, že by se Česko mělo inspirovat například ve Francii.

Zástupci města ve čtvrtek účastníkům povstání, legionářům a politickým vězňům za jejich odvahu, která přispěla k ukončení nejkrvavějšího konfliktu v dějinách, poděkovali. Tři zastřešující organizace převzaly z rukou náměstka primátora Jana Bürgermeistera stříbrnou medaili, ke které se váže i finanční odměna 300.000 korun.

Předseda Československé obce legionářské Antonín Špaček uvedl, že hodnoty obce byly "v totalitním režimu pošlapány, majetek rozkraden a nyní je rozprodáván". "Primátor nám dal nějakou korunu, tak zase budeme moci chvíli živořit," řekl.

Podle Bürgermeistera je ocenění pouze skromným podáním ruky, ne výrazem domýšlivého splacení dluhů. "Nesmíme zapomenout na hodnoty, které díky vaší odvaze a rozhodnosti můžeme nyní společně sdílet," uvedl.

Priority vlády: Euroústava, reforma penzí, daně, věda i byty

Nová vláda Jiřího Paroubka v připravovaném programovém prohlášení pokládá za hlavní úkol schválení evropské ústavy, a to přednostně formou referenda. Do konce volebního období chtějí ministři stihnout i další věci - předložit základní teze důchodové reformy, zvýšit investice do výzkumu i celoživotního vzdělávání, snížit daně lidem s nízkými a středními příjmy, předložit zákon o střetu zájmů či zaručit právní rámec k "postupnému a sociálně citlivému" uvolnění nájmů.

Paroubek počítá se všemi koaličními hlasy, nikoho prý neuplácel

Vládu podle premiéra Jiřího Paroubka podpoří všech 101 koaličních poslanců, žádného z nich kvůli tomu ale nikdo "neobdarovával" například placenými funkcemi ve státní správě. Paroubek tak ve sněmovně reagoval na interpelaci poslance ODS Pavla Hrnčíře. Poslanec se ho mimo jiné zeptal, zda při získávání hlasů pro kabinet nebyl spáchán trestný čin uplácení či vydírání. Paroubek se proti jeho slovům ohradil, i když prý nevěří tomu, že by Hrnčíře přesvědčil. "Vás přesvědčit by nedokázal ani svatý Jan Zlatoústý, natož já," prohlásil. Zopakoval také, že o podpoře kabinetu chce jednat i s ODS a KSČM. Nic to ale podle něj nemění na tom, že vláda počítá s podporou všech koaličních zákonodárců.

Laštůvka chce zjistit, kdo ve sporu Kmoníčka se Svobodou lhal

Pokud premiér Jiří Paroubek odvolá velvyslance při OSN Hynka Kmoníčka, sociálnědemokratický poslanec Vladimír Laštůvka bude chtít prošetření sporu mezi Kmoníčkem a ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou (KDU-ČSL). Podle něj je třeba zjistit, kdo v konfliktu lhal. Laštůvka však zároveň zopakoval, že novou koaliční vládu podpoří. Uvedl to v rozhovoru pro Český rozhlas - Radiožurnál. Laštůvka také naznačil, že Svoboda se Kmoníčka ve funkci prvního náměstka bojí. Podle Laštůvky je Kmoníček člověk, který dobře zná zákulisí ministerstva, a dodal, že má zprávy, že na ministerstvu zahraničí je "mimořádný chaos".

Konflikt mezi Kmoníčkem a Svobodou začal, když někteří poslanci ČSSD, například Jan Kavan či právě Laštůvka, začali podporu vládě Jiřího Paroubka podmiňovat získáním většího vlivu sociální demokracie na českou diplomacii. Na místo prvního Svobodova náměstka poslanci navrhovali Kmoníčka. Svoboda to odmítl a údajně poukázal na to, že Kmoníček se v OSN dvakrát vzepřel jeho instrukcím. Kmoníček pak Svobodu v novinách obvinil ze lži.

Zaorálek nabídl Klausovi veřejnou debatu o evropské ústavě

Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek nabídl prezidentu Václavu Klausovi veřejnou debatu o evropské ústavě. Jako první téma debaty navrhl to, zda a jak evropská ústava mění a posouvá suverenitu členských zemí Evropské unie. Veřejné debaty by se podle Zaorálka mohli zúčastnit odborníci, kteří by reprezentovali různé strany sporu o euroústavu.

Zaorálek a Klaus se v posledních týdnech dostali do ostrých sporů a Prezident šéfa sněmovny obvinil z toho, že svými veřejnými výroky zpochybnil věcnou debatu o ústavní smlouvě EU a podněcuje vášně vztahující se k tomuto tématu. Podle Zaorálka "prezident pokračuje dále ve stylu: nemá smysl vést polemiku s těmi, kteří se mnou nesouhlasí". Tyto lidi "pouze karikuje a rozdává jim špatné známky", uvedl.

"Já osobně bych dával přednost jinému řešení, ne přímé konfrontaci, protože pan prezident v ní nevyhraje," reagoval na Zaorálkův návrh premiér Jiří Paroubek. Dodal, že "obě dvě kampaně, vládní i prezidentská, mohou běžet vedle sebe. Lidé už mají dost konfrontačních kampaní. Tím ale neříkám, že taková diskuse je špatná."

MD: V programovém prohlášení vlády bude i zavedení mýtného

Součástí programového prohlášení vlády nového premiéra Jiřího Paroubka v oblasti dopravy bude zavedení elektronického mýtného, zvýšení bezpečnosti na silnicích či schválení dopravní politiky pro nadcházejících deset let. Vláda již schválila, že by se mýtné mělo začít platit v roce 2006. Tendr na výběr dodavatele chce Ministerstvo dopravy vyhlásit do poloviny letošního roku. Zatímco ještě nedávno se předpokládalo, že mýtné budou v ČR platit vozidla nad 7,5 tuny, nyní řídící výbor projektu navrhl, aby platily buď jen velké kamiony nad 12 tun jako v Německu, nebo všechna nákladní vozidla nad 3,5 tuny jako v Rakousku.

Další prioritou, se kterou v dopravě vláda předstoupí před parlament, bude

zvýšení bezpečnosti na silnicích. Zlepšit by se podle ministra dopravy měly nástroje, které policii umožní zvýšené postihy. K tomu má směřovat nový zákon, jímž chce MD do českého právního řádu zavést bodový systém pro trestání řidičů za přestupky. Parlament ho v současnosti projednává již podruhé.

Rumunský král Michal I. uctil na Moravě památku padlých vojáků

Bývalý rumunský král Michal I. s chotí Anou a princem Radu uctil ve čtvrtek při své návštěvě Kroměříže a Brna památku rumunských vojáků, kteří padli v roce 1945 při osvobozování obou měst a jejich okolí. "Tato chvíle je pro mne plná emocí," řekl po ceremoniálu Michal I. Podle starosty města Petra Dvořáčka zemřelo při osvobozování Kroměříže 28 rumunských vojáků; účast rumunského královského vojska byla při bojích rozhodující. "Chtěl bych za to poděkovat a poděkovat také Vám osobně, za to, že jste vedl statečný rumunský lid proti Němcům," řekl králi Dvořáček.

Odpoledne královská rodina přicestovala na brněnský Ústřední hřbitov, kde je pohřbeno na 1500 rumunských vojáků, kteří padli nebo podlehli zranění při osvobozování jihomoravské metropole a dalších obcí a měst na jihu Moravy. "Jsem velmi rád, že jsem se tohoto ceremoniálu mohl zúčastnit," řekl Michal I. jihomoravskému hejtmanovi Stanislavu Juránkovi. Král pak navštívil i pohřebiště Rudé armády a popravených odbojářů. Rumunské hroby po ceremoniálu vysvětili pravoslavní duchovní.

V bojích při osvobozování českých a moravských obcí zahynulo přes 15.000 rumunských vojáků a dalších 55.000 jich bylo zraněno nebo se stalo nezvěstnými.

Třiaosmdesátiletý Michal I. stál v čele své země do roku 1947, za války byl maršálem a nejvyšším velitelem Rumunské armády. V srpnu 1944 přispěl k tomu, že se Rumunsko přidalo ke spojencům. Komunistický režim, který byl v Rumunsku po válce nastolen, krále Michala přinutil k abdikaci a následné emigraci. Od té doby žil převážně ve Švýcarsku. Michal I. i po nastolení demokracie zůstává mimo politický život Rumunska a mimo politické strany. Dodnes ale představuje významnou morální hodnotu pro celý národ.

Zahraniční obchod v březnu dosáhl rekordního přebytku

Český zahraniční obchod vykázal již třetí měsíc po sobě přebytek. V březnu převýšil vývoz českého zboží nad dovozem o šest miliard. Podle Českého statistického úřadu to je nejlepší výsledek od března 1993. Dařilo se zejména exportérům strojů a dopravních prostředků. Čeští exportéři jsou úspěšní zejména na trzích Evropské unie. Se státy mimo Evropskou unii naopak obchodní bilance skončila pasivem 17,1 miliardy Kč. Od začátku letošního roku vykázal zahraniční obchod přebytek 14,7 miliardy korun. Ekonomové označují březnové výsledky zahraničního obchodu za vynikající.

Prodej nafty ředěné topnými oleji začala prošetřovat policie

Finanční policie začala prošetřovat prodej nafty s příměsí levnějšího topného oleje, kterou podle zjištění České obchodní inspekce nabízejí některé tuzemské čerpací stanice. Kontrolám ČOI nevyhověla desetina vzorků nafty a podle ústředního ředitele ČOI Jiřího Pěkného by se daňové úniky mohly ročně vyšplhat na několik miliard korun.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban v rozhovoru pro Český rozhlas připustil, že jde o obdobu takzvané kauzy lehkých topných olejů z 90. let. "My spolupracujeme velmi účinně s Policií České republiky a celními orgány. A zdá se, že ten rozsah, který se v této chvíli objevuje, skutečně je velmi závažný a je to jev plošnější, než se nám původně při těch kontrolách zdálo," řekl Urban ČRo. Vedle daňových úniků vidí Urban jako daleko větší riziko například poškozování motorových vozidel, která toto palivo tankují, a ohrožení bezpečnosti. "Protože takováto nafta či benzin způsobí snížení výkonu a například při předjíždění může dojít k velmi nebezpečným situacím," varoval Urban.

Topný olej určený k vytápění je osvobozen od daně a naopak nafta je zatížena spotřební daní 9,90 koruny za litr. Státní rozpočet by tak kvůli prodeji ředěné nafty mohl přijít o značné finanční částky. Podle Pěkného zřejmě jde o organizovaný zločin. "Není reálné, aby příměsi do nafty přidávaly jednotlivé čerpací stanice, ani by se jim to nevyplatilo. Provádějí to pravděpodobně organizované skupiny, které fungují jako švýcarské hodinky," řekl čtvrtčnímu vydání deníku Právo Pěkný.

Žulové desky na hřbitově připomínají osudy 1325 Židů z Olomouce

Tragický osud 1325 Židů z Olomouce připomíná od čtvrtka památník složený ze čtyř desek z černé žuly na olomouckém městském hřbitově. Monumentem chce olomoucká židovská obec lidem připomenout konkrétní lidské životy, které většinou zhasly v plynových komorách v koncentračních táborech během druhé světové války. Na památník získala obec peníze z Evropské komise. Slavnostního odhalení se na hřbitově zúčastnily desítky Židů včetně izraelského velvyslance v Česku Arthura Avnona.

Soud: postup ministerstva v kauze katarského prince byl nezákonný

Ministerstvo spravedlnosti postupovalo nezákonně, když rozhodlo o předání případu katarského prince do jeho rodné země. Městský soud v Praze potvrdil právní názor Obvodního soudu pro Prahu 2. Katarský princ Hámid bin Abdal Sání je v Česku souzen za sex s nezletilými. "Postup ministerstva spravedlnosti nebyl v souladu se zákonem," citovala dnes usnesení městského soudu předsedkyně trestního senátu Obvodního soudu pro Prahu 2 Monika Křikavová. Potvrdila tak, že městský soud Sáního nepustil z vazby a rozhodl, že případ nebude odejmut ani Obvodnímu soudu pro Prahu 2, ani senátu Křikavové.

Obhájce Sáního Josef Lžičař již dříve řekl, že pokud městský soud podpoří názor soudu nižšího stupně, zvítězí soudržnost soudů nad zákonem. Je proto připraven podat ústavní stížnost. "K Ústavnímu soudu to mělo jít hned, soudkyně měla přerušit řízení a vyžádat si jeho názor," uvedl Lžičař.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) rozhodl o předání případu do Kataru bez předchozího návrhu soudu. Po soudu pak žádal, aby Sáního pustil z vazby. Křikavová to odmítla s tím, že ministr takto postupovat nemůže. Také podle městského soudu nemůže samo ministerstvo soudu věc odejmout a předat ji do ciziny. Takový postup by podle něj byl v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Němcův úřad již dříve uvedl, že předání věci do Kataru bez návrhu soudu umožňuje trestní řád. Odvolal se přitom na slova soudce Nejvyššího soudu a autora trestních zákonů Pavla Šámala. Podle něj nemá soud žádný prostředek, jak by mohl rozhodnutí ministra odmítnout.

Němec: Právní názor ministerstva spravedlnosti je správný

Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) trvá na tom, že právní názor jeho ministerstva na předání případu katarského prince do jeho země je správný. Při parlamentních interpelacích ve čtvrtek rovněž odmítl pochybnosti některých poslanců, podle nichž by soudní řízení v Kataru nemuselo být korektní a nemuselo by pokračovat. Němec je přesvědčen, že řízení v Kataru by se opíralo o dostatečné důkazy, které by umožňovaly věc uzavřít.

Šámal: Ke kauze katarského prince jsem žádné stanovisko nedával

Soudce Nejvyššího soudu Pavel Šámal tvrdí, že k případu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, který je v Česku souzen za sex s nezletilými, nikdy nikomu nedával žádné právní stanovisko. Ministerstvo spravedlnosti přitom sdělilo, že podle Šámala je ministrovo rozhodnutí předat případ do Kataru v souladu se zákonem. "Já jsem se vyjadřoval pouze ke znění paragrafu 448 (předání trestní věci do ciziny) v obecné rovině, jenom k tomu, co říká ustanovení paragrafu 448 odstavec 1 a tečka, já jsem se vůbec nevyjadřoval k žádné konkrétní věci," řekl ve čtvrtek Šámal ČTK. Dodal, že ke kauze katarského prince se vždy odmítal a nadále odmítá vyjadřovat. Paragraf 448 odstavec 1 stanoví, že po podání obžaloby může o předání případu do ciziny rozhodnout ministerstvo spravedlnosti.

Dušek: Časově neomezená stávka na dráze není zažehnána

Časově neomezená stávka na dráze není podle předsedy Odborového sdružení železničářů Jaromíra Duška zažehnána, a to navzdory rezignaci generálního ředitele a údajně chystanému odvolání obchodně provozního náměstka Českých drah Jiřího Kloutvora. Dušek požaduje především to, aby podnik zastavil propouštění nad rámec doprovodného sociálního programu. Vedení ČD však popírá, že by se propouštělo více, než předpokládá podnikatelský plán.

K návrhu na korespondenční hlasování má vláda neutrální postoj

Neutrální stanovisko zaujala ve středu večer vláda k senátní novele volebního zákona, která má občanům umožnit zasílání hlasovacích lístků ze zahraničí poštou při sněmovních volbách. Kabinet předlohu ani nezamítl, ani výslovně nepodpořil. Bez ohledu na názor vlády nyní novelu posoudí poslanci. Podle dosud platného zákona mohou zahraniční Češi volit poslance jen na českých velvyslanectvích. Senátoři novelu připravili ve spolupráci a podle připomínek ministerstva vnitra, v horní komoře ji podpořili téměř všichni zástupci vládních stran. Koaliční lídři se nicméně loni v prosinci dohodli na přípravě vládní novely volebního zákona, jehož hlavní změnou by bylo zavedení korespondenčního hlasování pro všechny české občany a úprava přepočtu hlasů na mandáty. Novela má zamezit předkládání senátních kandidátních listin bez uvedení jména uchazeče o křeslo v horní komoře, k čemuž se v minulosti uchylovala některá neparlamentní seskupení.

Novela zákona upraví sociální zabezpečení občanů EU v Česku

Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončilo návrh novely zákona o sociálním zabezpečení. "Týká se především občanů EU, kteří mají v České republice statut pracovníka a mají zde přechodný pobyt," řekla ČTK mluvčí ministerstva Kateřina Beránková. Cílem novely je, aby se někteří v Česku žijící občané členských zemí EU nestali "neodůvodněnou zátěží" zdejšího systému sociální péče. Novela rovněž sladí české právo v oblasti volného pohybu osob s právem unie.

Sociální systémy členských zemí EU jsou značně odlišné a mají rozdílné uspořádání. "Cílem EU nyní není harmonizace práva sociálního zabezpečení, ale jeho vzájemná koordinace," uvedla Beránková.

Novela změní platnost současného zákona o pobytu cizinců, podle něhož může být občanům EU, kteří v Česku požádají o dávku sociální péče, zrušeno právo přechodného pobytu, což je v rozporu s evropským právem. "V praxi tento princip znamená, že není možné odmítat nároky migrujících pracovníků a jejich rodinných příslušníků na sociální dávky pouze z toho důvodu, že jsou občany jiného členského státu," konstatovala Beránková.

Podle navrhované právní úpravy budou mít občané členského státu EU a jejich rodinní příslušníci nárok na dávky sociální péče za podmínky, že budou mít na území České republiky přechodný pobyt. Ministerstvo navrhuje zavést bodové ohodnocení, které by zabránilo pobírat dávky osobám dlouhodobě závislým pouze na sociální pomoci. "Tím by se vyloučili lidé, kteří by se mohli stát neodůvodnitelnou zátěží českého sociální systému," míní Beránková.

ÚS nevyhověl poslancům a nezrušil část zákona o obcích

Plénum Ústavního soudu odmítlo návrh skupiny pravicových poslanců pod vedením Ivana Langra (ODS) a nezrušilo část zákona o obcích, která přesně definuje veřejná prostranství. Poslanci tvrdili, že definice je příliš široká a zasahuje i do práv soukromých vlastníků. Podle poslanců vybírání poplatků například za umístění reklamy či pořádání kulturní akce na vlastním pozemku porušuje právo na podnikání.

Zákon za veřejná prostranství označil všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejnou zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení bez ohledu na vlastnictví prostoru. Poslancům se nelíbila právě část "bez ohledu na vlastnictví". Tvrdili, že jde o formu "vyvlastnění". Ústavní soud to ale vyvrátil a jen nahradil přesnějším výkladem zákona.

Pendolino bude moci z Prahy přes Děčín k hranicím jezdit rychleji

Rychlovlak Pendolino bude moci v budoucnu jezdit po trati z Prahy přes Děčín k česko- německé hranici rychleji a bez potíží. Testovací jízdy soupravy, které ve čtvrtek skončily, ukázaly na kolejích nedostatky, které železničáři odstraní.

Železničáři testovali speciální naklápěcí mechanismus vlaku, díky němuž by Pendolino mohlo jezdit i v zatáčkách rychlostí 160 kilometrů v hodině. Takto rychle může nyní na trase z Prahy do Děčína jezdit pouze na některých úsecích.

Zrychlením se zkrátí doba jízdy mezi Prahou a Ústím nad Labem až o 15 procent oproti mezinárodním rychlíkům EC. Více než 100 kilometrů dlouhá cesta EC z pražských Holešovic do Ústí nad Labem trvá nyní hodinu a 30 minut. Pendolino stejný úsek projede za 50 minut.

Pendolino bude testovat letos také úseky z Prahy do Brna a Břeclavi a z Prahy do Ostravy. I v těchto směrech by měla cesta rychlovlakem trvat kratší dobu než mezinárodními rychlíky EC. Do Brna by podle Šťáhlavského mohly nejrychlejší spoje jet za dobu kratší než 2,5 hodiny, do Ostravy o hodinu déle.

Konflikt mezi Romy na Ústecku

V ústecké části Předlice opět vzplál konflikt mezi romskými rodinami. V Prostřední ulici, která je centrem nepokojů, se podle ředitele ústecké městské policie Jana Novotného v úterý večer porvalo zhruba 50 Romů. Někteří z útočníků měli podle něj v rukou i dřevěné hole. Zhruba stovka Romů potyčkám přihlížela. Ředitel ústeckého policejního ředitelství Zdeněk Havlíček informoval, že tentokrát se výtržnost obešla bez zranění. Policisté budou v Předlicích situaci dále monitorovat. V polovině dubna, kdy rvačky mezi Romy v Předlicích vypukly, bylo v ulicích 200 až 500 Romů. Policie tehdy oznámila dvě lehká zranění a obvinila jednoho z účastníků bitky z výtržnictví a ublížení na zdraví.

Příčinou napětí v této lokalitě, kde žije početná romská komunita, je podle místních lidí rodina Polákových. Prodává prý drogy a je agresivní ke svému okolí. Polákovi se k nařčení odmítli vyjádřit. V Předlicích jednal s nesvářenými rodinami i asistent ústeckého primátora pro menšiny. Jednání budou pokračovat, dokud se situace neuklidní. Místní strážníci a řada zdejších obyvatel však tvrdí, že platnost veškerých dohod s některými Romy končí po napití alkoholu.

Filip: 1. máj KSČM narušila "zaplacená antikomunistická bojůvka"

Komunistické oslavy 1. máje v Praze na Letné narušila "zaplacená antikomunistická bojůvka", řekl na čtvrteční tiskové konferenci místopředseda Poslanecké sněmovny a KSČM Vojtěch Filip. Policie v neděli při komunistických oslavách Svátku práce zadržela dva muže, kteří podle ní narušovali veřejný pořádek. Zásah policie se nelíbí některým poslancům a chystají se proto interpelovat ministra vnitra Františka Bublana.

Česká republika se podle Filipa nemůže vázat na žádné náboženství ani na jednu ideologii, tedy ani na ideologii antikomunismu. Orgány činné v trestním řízení musí postupovat podle zákonů platných v České republice a podle mezinárodních smluv, proto musí případná trestní oznámení namířená proti komunistické straně odmítnout, dodal.

Bublan se zastal policie, zásah na Letné byl podle něj oprávněný

Ministr vnitra František Bublan se zastal policistů, kteří zasahovali při nedělním mítinku KSČM v Praze na Letné. "Já jsem přesvědčen, že zásah byl oprávněný," uvedl ve čtvrtek Bublan ve sněmovně v odpovědi na interpelaci stínového ministra vnitra Ivana Langra (ODS).

Policie v neděli při komunistických oslavách Svátku práce zadržela dva muže, kteří podle ní narušovali veřejný pořádek. Jedním z nich byl Jan Šinágl, který chtěl protestovat proti komunismu během projevu šéfa strany Miroslava Grebeníčka. Policisté zadrželi také studenta, který kopl do nárazníku policejního auta. Obvinili ho z výtržnictví.

Policejní akci kritizuje ODS a za "velmi nepřiměřenou" ji označili i senátoři z Klubu otevřené demokracie. Langer již v pondělí oznámil, že chce, aby Bublan postup policie vysvětlil. Místopředseda ODS a stínový ministr soudí, že zásah byl nepřiměřený a že policie neměří všem stejným metrem - podle něj se snaží potírat pravicový extremismus a levicový přehlíží.

Bublan řekl, že Inspekce ministra vnitra případ prověřila a neshledala, že by policie spáchala trestný čin. Kauzou se teď podle něj zabývá ještě odbor stížností, který může případně konstatovat, že zásah byl nepřiměřený. "Já zatím nemohu vyslovit žádný soud, ale domnívám se, že ten výsledek nebude nějak zvlášť překvapivý," uvedl. Ministr ale soudí, že policisté zasáhli oprávněně. Řekl, že zákon jim ukládá, aby na řádně ohlášeném shromáždění zajistili pořádek. Lidi, kteří podle Bublana komunistickou demonstraci narušovali, prý policisté několikrát vyzvali, aby toho nechali. Dodal, že policisté sice byli v civilu, prokázali se ale služebním odznakem a průkazem.

Bublan řekl, že policie na Letné bránila právo na pokojné shromáždění. "Mně je jedno, kdo svolal to shromáždění. Pokud to shromáždění je svoláno, je řádně ohlášeno, nebylo zakázáno, tak policie má povinnost zajistit, aby tam byl dodržen veřejný pořádek," uvedl ministr vnitra.

ODS neuspěla se snahou omezit povinnost živit bývalého manžela

Sněmovna zamítla návrh novely, který měl zabránit tomu, aby jeden z rozvedených manželů musel svého bývalého partnera z rozhodnutí soudu živit třeba i mnoho let po rozvodu. Poslanci ODS v neúspěšné předloze navrhli omezit tuto dobu na nejvýše tři roky od rozvodu. Jejich návrh smetly hlasy ČSSD a KSČM, pro zamítnutí bylo ale i několik lidovců.

Kritici návrhu se obávali toho, že by se obrátila proti lidem, kteří se v době manželství například starali o domácnost, ztratili proto kvalifikaci, a po rozvodu se tak dostali do obtížné životní situace. Poslankyně ČSSD a předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů Anna Čurdová uvedla, že v České republice se to stále ve velké většině případů týká žen. Návrh poslanců ODS označila za "nepotřebný, škodlivý a zlovolný".

Podle autorů novely se ale někdy stává, že i 14 let po rozvodu se odněkud "vynoří" bývalý manžel, který se o děti nestará, navíc je to třeba alkoholik a přesto se úspěšně domáhá toho, aby ho exmanžel živil.

Příslušný paragraf platného zákona o rodině hovoří o tom, že rozvedený manžel, který není schopen živit se sám, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na "přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů". Autoři novely uvedli, že případy zneužití tohoto paragrafu se množí.

Komunistka Zuzka Rujbrová se naopak podivila nad tím, že novelu předkládají poslanci ODS, kteří jinak odmítají státní paternalismus. Jejich předloha by podle ní zatížila stát, protože kdyby někteří z bývalých manželů o výživné od exmanžela přišli, "zřejmě by nám spadli do státní sociální sítě".

V Jaderné elektrárně Dukovany skončila modernizace třetího bloku

V Jaderné elektrárně Dukovany skončila modernizace třetího bloku. Zastaralou českou a ruskou elektroniku nahradila po 20 letech provozu nová technologie ze zemí EU. Původní projekt elektrárny předpokládal životnost elektrárny na 30 let. Nedávno však elektrárna požádala o prodloužení provozu o deset let do roku 2025. Není však vyloučeno, že bude vyrábět ještě déle. Reaktor modernizovaného třetího bloku dosáhl už ve středu výkonu 98 procent.

První blok JED zahájil zkušební provoz právě před 20 lety. V následujících dvou letech do provozu vstoupily další tři bloky, do stálého provozu pak o rok později. První ze dvou českých jaderných elektráren svojí výrobou zabezpečuje zhruba spotřebu všech českých domácností. Společně s dalšími dvěma jadernými bloky v elektrárně Temelín oba zdroje pokrývají tuzemskou výrobu ze zhruba 31 procent. Světový průměr je 16 procent.

Aršíky s Heydrichem po válce ničili, nyní je jejich cena vysoká

Ukončení německé okupace přineslo v květnu 1945 českým zemím kromě svobody i jednu filatelistickou vzácnost. Po pádu nacismu totiž prudce klesl počet aršíků se známkami s vyobrazením bývalého říšského protektora Reinharda Heydricha. Lidé se jich zbavovali, aby kvůli nim neměli nepříjemnosti. Aršíků nakonec zbylo málo a jsou velmi cenné. ČTK to řekl přední český filatelista Ludvík Pytlíček.

"K prvnímu výročí Heydrichovy smrti se vydalo 1000 aršíků známek s jeho portrétem," dodal Pytlíček. Heydrich zemřel 4. června 1942 po atentátu československých parašutistů. Zhruba 600 aršíků se známkami posloužilo jako pozvánka na vzpomínkovou slavnost na Pražský hrad, které se účastnil i říšský kancléř Adolf Hitler. Kromě nacistů obdrželi aršíky známek s Heydrichem rovněž čeští hosté, především pak představitelé Protektorátu Čechy a Morava.

"Po skončení války majitelé aršíky známek s Heydrichem ničili. Báli se totiž, že by jim ublížilo, kdyby se o nich někdo dozvěděl. Aršíky by je usvědčovaly z účasti na pietní slavnosti k úmrtí Heydricha a hrozilo by jim obvinění z přisluhování fašistickému režimu," prohlásil Pytlíček. Z 1000 aršíků známek s Heydrichem se dochoval pouze zlomek a jejich cena na světových filatelistických aukcích se v současné době pohybuje kolem 20.000 eur, což odpovídá více než 600.000 korunám.

Hokejisté se na MS protrápili k výhře 1:0 nad Kazachstánem

Česká hokejová reprezentace se v posledním utkání v základní skupině mistrovství světa protrápila k vítězství 1:0 nad Kazachstánem a do osmifinálové části turnaje postoupila s maximálně možným počtem čtyř bodů. O třetí české výhře na šampionátu rozhodl ve 31. minutě Aleš Hemský. V sobotu tak české hokejisty prestižní souboj se Slovenskem.

Český tým, v jehož brance se představil poprvé na turnaji Hnilička, nezačal vůbec dobře. Oproti předpokladům nedostalo mužstvo oslabené absencí zraněného Jágra soupeře pod tlak a přijal vlažnou hru Kazachů. Oba gólmani moc práce neměli a nepříliš tvrdé střely v klidu pochytali. Nedařilo se to ani v početních výhodách, kde asi nejvíce chyběl zraněný Jágr. Největší hvězda turnaje sledovala trápení svých spoluhráčů. V dramatickém závěru Češi nevyužili krátkou přesilovku pěti proti třem, v posledních vteřinách se naopak museli ve čtyřech bránit náporu Kazachstánu.

Jágr zatím netrénoval, zlomený prst vyzkouší až v pátek

Tréninkový test zlomeného prstu Jaromíra Jágra se zatím odkládá. Hvězda českého týmu, které v úterním utkání proti Německu obránce Stefan Schauer zlomil druhý článek malíčku na levé ruce, měla původně na čtvrtečním ranním tréninku vyzkoušet, jak bude moci držet hokejku. Vedení mužstva však předzápasovou přípravu zrušilo. Jágr se tak dostane na led až v pátek. "Určitě zkusím, jestli to půjde. Ale nemůžu tady stoprocentně říct, že budu hrát na šampionátu dál," řekl ve středu Jágr. Rozhodující podle něho bude fakt, zda pevně udrží hokejku. "Budu ji muset nějak chytit jen třemi prsty," prohlásil. V pátek by měl mít třiatřicetiletý útočník již k dispozici i upravenou rukavici, o které rovněž ve středu hovořil.

Profesionální kluby odsouhlasily vytvoření vlastní svazové komory

Kluby první a druhé fotbalové ligy schválily na čtvrtečním zasedání záměr vytvořit v rámci Českomoravského fotbalového svazu vlastní komoru. Po jednání to oznámil předseda ligy Jaroslav Vacek. Návrh, který podléhá schválení delegátů valné hromady, by do budoucna zamezil patové situaci, v jaké se domácí fotbal ocitl po nezvolení předsedy svazu na dubnové valné hromadě.

S návrhem vytvořit třetí komoru v rámci "národnostního" uspořádání ČMFS přišel krátce po neúspěšné valné hromadě teplický ředitel František Hrdlička. Na jeho základě by vznikla vedle české a moravské komory ještě třetí skupina, kterou by tvořili pouze zástupci profesionálního fotbalu. A při lichém počtu komor by už nikdy nemohlo dojít k tomu, že se delegáti nedohodnou na jménu nového předsedy. Není divu, že Hrdlička odjížděl z pražského hotelu Praha spokojen. "Jsem rád, že začíná vítězit rozum nad emocemi. Současnou situaci by to mohlo ukončit," řekl novinářům funkcionář, který bojuje také za samostatnost nejvyšší soutěže.

Fotbalistům Opavy už nehrozí konkurz, radnice svůj návrh stáhla

Fotbalisté prvoligového klubu SFC Opava se už nemusejí obávat konkurzu. Opavský magistrát, který byl jeho navrhovatelem, svou podzimní žádost stáhl s tím, že důvody pro konkurzní řízení pominuly. Fotbalisté unikli soudnímu vyrovnání tím, že městu zaplatili první část z dvacetimilionové pohledávky. Navrácení dvou milionů korun bylo hlavním předpokladem pro stažení návrhu na konkurz. "To jsme splnili a město od konkurzu ustoupilo. Je to další, velmi důležitý posun v ekonomické stabilizaci klubu," řekl ČTK mluvčí Slezského FC Jiří Berousek.

Opavský fotbal se sice zvolna vzpamatovává po odchodu ukrajinských majitelů ze švýcarské společnosti UB Corporation, ale ani ozdravovací procesy v zadluženém subjektu pravděpodobně nebudou stačit na záchranu mužstva v nejvyšší soutěži. V ní je Opava pět kol před koncem po odpočtu šesti bodů na posledním místě.

Kanoista Doktor nemá kvůli finančním potížím svazu na novou loď

Čtyři uplynulé roky jezdil rychlostní kanoista Martin Doktor na stejném typu lodi, i když před dvěma lety nový model několikrát testoval. Neseděl mu, letos se však nejnovějším kouskem od firmy Plastex zlákat nechal. Ale zatím ho v garáži v Račicích nemá, protože vedení svazu se v letošním roce potýká s nedostatkem peněz. "Prostě se na ni ty peníze sehnat musejí. I kdybych to měl zaplatit ze svého, na což zatím nemám," řekl ČTK čtvrtý a pátý muž z aténské olympiády. Loď je úplně jiná - užší, jinak stavěná a tvarově jiná. Přijde asi na 130.000 korun. Doktor jednu testovací nyní zkouší.

Vedení svazu kvůli horším výsledkům závodníků dostalo pro letošní sezonu méně peněz od státu a řeší finanční potíže. "Je víc závodů, která navíc všechny hradí svaz," řekl generální sekretář svazu Petr Mokrý ČTK. Svaz nedostal ani korunu na materiální investice, tudíž zatím marně hledá zdroje na nákup Doktorových lodí. "Je to priorita, musí se to vyřešit," řekl Mokrý. Českou rychlostní kanoistiku, kterou už několik let drží nad vodou už pouze Doktor, čeká utahování opasků. "Musí se šetřit a trenéři musejí zvažovat, jak s financemi naloží. Ale sezona ohrožena není," ujistil Mokrý.

Počasí:

Pátek bude téměř zatažený s občasným deštěm nebo přeháňkami, ojediněle s bouřkami. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia, na horách kolem 8. Západní až severozápadní vítr bude mít rychlost do 25 kilometrů za hodinu.