Zprávy
Zaorálek vybídl KLDR k návratu k rozhovorům o jaderné krizi
Předseda české Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek vyzval v sobotu v Pchjongjangu severokorejské vedení, aby se vrátilo k šestistranným rozhovorům o krizi kolem severokorejského jaderného programu. Mezinárodní jednání je podle něj nezbytnou cestou k uklidnění situace a k nalezení řešení. Zaorálek, který přiletěl na návštěvu KLDR se skupinou poslanců zastupujících všechny politické strany ve sněmovně, jednal s předsedou severokorejského parlamentu Čche Tche-pokem. Čche vytknul představitelům Spojených států, že svými výroky urážejí severokorejský režim a nešetří hrozbami, že vláda v Pchjongjangu bude svržena. To označil také za jeden z důvodů, proč se Pchjongjang nechce vracet k mnohostranným jednáním, jejichž tři předchozí kola skončila loni v červnu takřka bezvýsledně. Zároveň prohlásil, že KLDR je nucena se nadále opírat o svou armádu, aby si zajistila vlastní bezpečnost. Šéf severokorejského parlamentu byl loni v březnu v České republice. Tehdy řekl, že Severní Korea by uvítala, kdyby se Česká republika více angažovala při snižování napětí na Korejském poloostrově.
Zaorálek vyslovil názor, že překážkou v jednání může být sama podstata vedení rozhovoru, v nichž mohou mít Severokorejci dojem, že se s nimi nejedná čestně. Řekl, že by se měla stanovit přesná pravidla, na jejichž základě by se vedla další vyjednávání. Pokud má KLDR výhrady, zejména proti přístupu USA, pak by mělo být v jejím největším zájmu, aby se otázka jejího jaderného programu probírala na širším fóru, kde může předložit své argumenty, dodal. Šestistranná jednání vedla KLDR s USA, Jižní Koreou, Japonskem, Čínou a Ruskem.
Šéf sněmovny v rozhovoru se skupinou českých novinářů podotkl, že Severní Korea může vnímat Českou republiku jako možného prostředníka, který by tlumočil severokorejské postoje českým spojencům, tedy především USA. Podle Zaorálka nemá Pchjongjang "jistotu dalšího postupu" a dává najevo, že se snaží dosáhnout v krizi určitého pokroku. Vyvíjení přílišného nátlaku na KLDR, který by ji zahnal do kouta, pak označil za nejhorší řešení.
Zaorálek v přítomnosti Čchea také připomněl, že KLDR a Česko měly v dějinách podobný osud, kdy musely čelit tlakům mnohem silnějších sousedů, a že obě země se shodují v tom, že "velcí nemohou urážet malé". Rovněž ale se zřetelnou narážkou na poměry v Severní Koreji zdůraznil, že nelze přijmout utrpení, mučení a hrubost, ať se děje kdekoli na světě.
Novým starostou Moldavy se stal Josef Houdek z kandidátky ČSSD
Moldava na Teplicku má po mimořádných volbách 7. května nového starostu. Stal se jím nestraník Josef Houdek z kandidátky ČSSD. Prvního jednání zastupitelstva se v sobotu nezúčastnili dva zastupitelé zvolení za sdružení nezávislých kandidátů Pro rozvoj Moldavy. Nelíbí se jim, že se před volbami do obce přihlásilo 44 nových občanů, kteří podle nich ovlivnili volební výsledek. Nejvíce hlasů v mimořádných volbách získali nestraníci na kandidátce ČSSD, kteří tak mají na radnici tři zastupitele včetně Houdka ve funkci starosty. Dvě místa zastupitelů obsadilo sdružení nezávislých kandidátů Pro Moldavu. Také sdružení nezávislých kandidátů Pro rozvoj Moldavy získalo dva mandáty. Jeden z nich patří Miroslavu Pěknému, který dosud vykonával funkci starosty. Volby se konaly v Moldavě proto, že na podzim klesl počet zastupitelů ze sedmi na čtyři.
Pěkný ČTK řekl, že jedenáct občanů Moldavy podalo soudu 17. května volební stížnost. Požadují v ní, aby soud prohlásil volby za neplatné. Do rozhodnutí soudu se podle Pěkného zastupitelé za sdružení Pro rozvoj Moldavy práce zastupitelstva nezúčastní. Soud má rozhodnout do dvaceti dnů od podání volební stížnosti. Úředníci ústeckého krajského úřadu, kteří volby v Moldavě kontrolovali, porušení zákona nezjistili. Prohlédli i přihlašovací lístky nových občanů, všechny byly v pořádku.
Velitel letky české válečné perutě má v Malenicích pamětní desku
Velitel jedné z letek slavné 311. československé bombardovací perutě Alois Šedivý má od soboty v Malenicích na Strakonicku pamětní desku. Na budově základní školy, kam Šedivý pět let chodil, mramorovou desku odhalili letcův bratranec František Lukeš a lidovecký senátor Josef Kalbáč. Slavnostního aktu se zúčastnily desítky lidí včetně letcových příbuzných. Odhalení desky předcházela zádušní mše v místním kostele. Součástí slavnosti byla i výstava fotografií a předmětů ze života Šedivého a vzpomínkové setkání v kulturním domě.
V roce 1936 vstoupil Šedivý do armády a po čtyřech letech emigroval do Anglie, kde pomáhal založit slavnou peruť. Jako jediný československý kapitán letounu zaútočil na japonskou ponorku a byl jedním z pěti pilotů, kteří mají na kontě potvrzené potopení německé ponorky. Po válce se Šedivý vrátil do vlasti, létal i pro ministra zahraničí Jana Masaryka, později však emigroval. Zemřel v roce 1990 v Austrálii, kam se v 60. letech přestěhoval.
Šedivý je na Strakonicku již druhým válečným pilotem, jehož památku připomíná od letošního roku pamětní deska. Před dvěma týdny odhalili v Radomyšli desku tamnímu rodákovi Janu Matějkovi, který létal rovněž u 311. perutě.
Návštěvníci čáslavského letiště se rozloučili se stíhačkami MiG
Návštěvníci vojenské letecké základny v Čáslavi se v sobotu rozloučili se stíhačkami MiG- 21, které v rámci protivzdušné obrany státu sloužily 44 let. Vojáci zároveň představili nové letouny JAS-39 Gripen. Do integrovaného systému protivzdušné obrany NATO, jejíž součástí české letectvo je, budou zařazeny zhruba v polovině června, řekl ČTK mluvčí základny Michal Prejzek.
Loučení s migem se uskutečnilo v rámci dne otevřených dveří na čáslavské základně. Vojáci připravili šestihodinový blok leteckých ukázek. V civilním bloku ukázek se nad hlavami lidí vznášeli letečtí akrobaté, parašutisti, paraglaidisté i letecké modely. Letadla na odstavné ploše byla neustále v obležení. "Je to legenda," prohodil asi padesátiletý muž ke stříbrnému migu. Na trupu měl z velkých modrých číslic letopočet 1961 až 2005. Lidi přitáhly i nové stíhačky Jas-39 Gripen. Na veřejnosti se totiž zatím pouze mihly při přeletu nad pražskou Letnou 8. května. A v sobotu si jednu z nich mohli doslova osahat.
Den otevřených dveří si nenechal ujít ani legendární pilot, čtyřiadevadesátiletý František Peřina. "Byl už nejvyšší čas, protože migy už dolítávají," poznamenal. Ať už vláda rozhodla jak rozhodla, gripeny tady jsou a to je podle něj hlavní. "Protože ti kluci potřebují lítat," míní. Před několika lety Peřina převzal patronát nad 42. stíhací letkou čáslavské letecké základny, které udělil právo užívat jeho jméno. Gripeny prý Peřina zná. "Ale už toho moc nenaprohlídám, protože do toho nemůžu vlézt," poznamenal. Snažil se je proto alespoň teoreticky nastudovat. "Budeme vidět, jak se osvědčí," řekl. "Jsou to ale krásné mašiny, to se musí nechat," nezastíral.
Do kokpitu migu usedl k jednomu z posledních letů i velitel čáslavské základny Jiří Verner. "Že by mě bylo do breku, to rozhodně ne," smál se. V gripenu se zatím jenom vezl jako spolujezdec. "Doufám ale, že se brzy přeškolím," plánuje. Obrovský zájem návštěvníků, kteří na letiště přišli, si vysvětluje tím, že "jednadvacítka" zanechala v lidech hlubokou rýhu, a to nejenom v negativním slova smyslu. Přišlo totiž i hodně bývalých vojenských pilotů. Srovnat letouny MiG-21 a JAS-39 Gripen podle Vernera prakticky nelze. "Obrátíte list a jedete dál," shrnul.
Do Prčice se za slunečného počasí vydalo nejvíc lidí od roku 1989
Jubilejního 40. ročníku legendárního pochodu Praha - Prčice se za sobotního slunečného počasí zúčastnilo přes 19.400 lidí. Je to nejvíce od roku 1989, řekl ČTK jeden z organizátorů pochodu Petr Karlovský. Počasí se letos vydařilo a lidé si pochod pochvalovali. Návrat turistů však zkomplikovala spadlá trolej na železniční trati ve směru na Tábor. Podle Karlovského v Prčicích uvízlo kvůli poškozené troleji několik tisíc lidí.
Letos si pěší turisté mohli vybrat ze 14 tras od 22 do 70 kilometrů. Pro cyklisty byla připravena trasa v délce 76 kilometrů. Do Prčice se šlo poprvé v dubnu 1966. Tehdy měřila jediná trasa 65 kilometrů. Od začátku 80. let je tradiční cenou plastová botička různých barev, takzvaný prčický škrpálek. Účast na pochodu se před rokem 1989 podle Karlovského pohybovala kolem 20.000 lidí. Rekordní účast organizátoři zaznamenali v polovině 80. let, kdy se akce zúčastnilo asi 35.000 lidí. Pravidelným účastníkem pochodu je i Václav Klaus. Letos se ho nezúčastnil kvůli zranění nohy.
TIW čeká dokončení prodeje Oskara Vodafonu před koncem června
Největší světový mobilní operátor Vodafone by mohl převzít českého operátora Oskar Mobil před koncem června. Uvedla to na svých stránkách kanadská TIW, která Oskara prodává. Prodej Oskara schválili ve čtvrtek akcionáři TIW. Vstup Vodafone na český trh bude znamenat zostření konkurence pro další operátory T-Mobile a Eurotel. Vliv bude mít i převzetí Českého Telecomu španělskou Telefónikou, která tím získá i operátora Eurotel.
Oskar je nejmenším tuzemským mobilním operátorem a vstoupil na trh nejpozději, v roce 2000. V současné době má 1,89 milionu zákazníků a 10,9 milionu aktivních SIM karet.
Policie v Brně pronásledovala auto, výsledkem je sedm zraněných
Celkem sedm zraněných, z toho dva těžce, jsou výsledkem noční honičky a nehod v Brně, kde policejní vůz pronásledoval osobní automobil, který jel na červenou. Služební auto policie se při pronásledování nejdřív srazilo s jiným osobním vozem, vzápětí opodál boural i řidič pronásledovaného vozu. Záchranáři ošetřili celkem sedm lidí, přičemž dva z nich skončili s těžkým zraněním v nemocnici, řekl ČTK mluvčí záchranné služby. Jeden z pacientů byl již operován a jeho stav je stabilizovaný, doplnila mluvčí brněnské fakultní nemocnice.
Nehoda a míra zavinění řidičů obou vozů se nyní prověřuje. Policejní mluvčí ČTK řekl, že při nehodě byli zraněni policisté a manželský pár v autě, se kterým se střetli. Vzápětí po této kolizi havaroval v Pionýrské ulici i policií pronásledovaný vůz. Řidič z místa havárie utekl, policie ho však později našla. Kriminalisté jej podezírají z toho, že byl pod vlivem omamných látek. Mladý muž je veden jako uživatel drog, navíc nikdy nevlastnil řidičský průkaz, upřesnil policejní mluvčí.
Posudek na obviněného z pobodání příbuzných bude možná do 14 dnů
Znalci z oboru psychiatrie a psychologie už ukončili zkoumání duševního stavu Jaromíra Hera, který kvůli pobodání příbuzných čelí obvinění z vraždy a pokusu o tři další. Tři znalci za ním byli několikrát ve vazební věznici, kde ho vyšetřili a nyní zpracovávají posudek, řekl ČTK Herův obhájce Jaroslav Ortman. Podle něj by mohl být hotov za 14 dnů. Posudek bude mít klíčový význam pro další stíhání muže, protože zodpoví otázku, zda byl v době činu příčetný. Obviněný se totiž policii k činu přiznal s tím, že měl halucinace. Místo svých blízkých údajně viděl někoho jiného, do koho bodal. Prý satany.
Hero v březnu v obci Hvězda na Kladensku pobodal sedmašedesátiletou matku, osmatřicetiletou sestru a její dva syny - devatenáctiletého a dvouletého. Herova sestra, jež utrpěla bodné rány v obličeji a čepel nože jí pronikla do mozku, za dva dny v nemocnici zemřela. Pokud se ukáže, že je Hero za své jednání odpovědný a případ dostane na stůl soud, mohl by obviněnému vyměřit 12 až 15 let vězení, možná i výjimečný trest. Obviněný byl stíhán už v minulosti, podle televize Nova byl odsouzen za znásilnění malé dcery. Údajně byl kvůli tomu i vykastrován. V této souvislosti mu byla nařízena sexuologická léčba, kterou posléze soud zrušil. Druh Herovy matky podle médií před časem upozornil lékaře, že nemocný muž začal pít alkohol a možná i přestal brát léky. Herova matka viní z tragédie lékaře a podle tisku je chce žalovat.
Věřící na Svatém Kopečku vzpomínali na návštěvu papeže
Desáté výročí návštěvy papeže Jana Pavla II. v Olomouci si v sobotu přišli do chrámu Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku připomenout desítky věřících. Slavnostní mši sloužil olomoucký arcibiskup Jan Graubner, lidé se mohli prohlédnout kostel a na plátně sledovat záběry z návštěvy papeže. Papež Jan Pavel II. se v květnu 1995 setkal na Svatém Kopečku s bezmála desítkou tisíc mladých katolíků poté, co na olomouckém letišti, kde se tísnilo čtvrt milionu poutníků, prohlásil za svaté Jana Sarkandra a Zdislavu z Lemberka.
Pavel Popelka vydal knihu lidových písní, sbíral je desítky let
Uherskobrodské Muzeum Jana Amose Komenského vydalo knihu etnografa Pavla Popelky nazvanou Řečeno písní-Lidové písně ze Strání. Publikace obsahuje téměř čtyři stovky písňových textů, která autor zaznamenával více jak 30 let v rodné obci na moravsko-slovenském pomezí, také jeho fotografie a básně. "Je to má životní práce," řekl ČTK Popelka. "Zpočátku jsem ani na vydání knihy nepomýšlel, když jsem však již tolik písní nasbíral, byla by škoda je nechat zapadnout v zapomnění," uvedl Popelka. Texty před 30 lety zapisoval v autentické podobě od místních zpěváků. "Dnes už je ani nikdo z místních pořádně nezná, i lidové soubory zpívají písně nějak upravené," poznamenal autor, který je také ředitelem uherskobrodského muzea.
Technické muzeum lákalo v Brně při muzejní noci nejvíc lidí
Technické muzeum bylo o uplynulé muzejní noci v Brně nejnavštěvovanějším z celkem osmi zapojených institucí. Expozice oživené lidmi v dobových kostýmech, ukázkami práce, hudbou i humornými scénkami, nalákaly přes 13.000 lidí. Celkem se do muzeí a galerií v Brně a okolí vypravilo v netradičním čase a za speciálním programem přes 31.000 lidí, řekla ČTK mluvčí Brněnského kulturního centra Eva Pánková. Rozsáhlé akci pomohl i brněnský dopravní podnik, který připravil čtyři autobusové linky propojující jednotlivá muzea. Mluvčí podniku Hana Pohanová uvedla, že zájem byl tak obrovský, že nakonec nasadily více než dvojnásobek 11 původně vyčleněných autobusů.
Letohrádek Kinských s národopisnou expozicí bude otevřen 29. září
Po devatenácti letech odmlčení bude 29. září otevřen letohrádek Kinských pod pražským Petřínem s novou národopisnou expozicí. Na sobotní tiskové konferenci to řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Podle ředitelky národopisných sbírek Jiřiny Langhammerové byla expozice nazvána Musaion podle řeckého slova "chrám můz". "Návštěvníci se totiž vedle stálé výstavy tradiční lidové kultury setkají s živými provozy řemesel. Půjde o keramickou a textilní dílnu i dílnu dalších rukodělných technik, kde budou pracovat mistři svého oboru. V hale budou hostovat folklorní soubory, jichž v Česku působí až čtyři stovky," řekla Langhammerová ČTK. V horních deseti sálech však může být vystaveno jen několik procent z 200.000 sbírkových předmětů.
Letohrádek je pro svou čistou architektonickou podobu letního sídla doby klasicismu významnou kulturní památkou. Byl postaven v letech 1827 až 1829. Začátkem minulého století ho zakoupila pražská obec, sídlem muzea se stal v roce 1901. O dva roky později v něm byla zřízena národopisná expozice, obnovená v 60. letech spolu s opravou budovy. Ta však od poloviny 80. let chátrala a rekonstrukce byla mnohokrát odložena. V roce 1998 pohnula úsilím o záchranu petice občanů.
Výstava ke 100 letům města Smržovky má český i německý rukopis
Německý a český rukopis ve stoleté historii města připomíná výstava, která začala v sobotu v muzeu ve Smržovce na Jablonecku. Německý horský spolek pro Ještěd a Jizerské hory se například zasloužil o vybudování jedné z nejslavnějších tuzemských rozhleden - šestadvacetimetrové Černé Studnice, položené na území Smržovky. Po druhé světové válce vytvářeli historii města především Češi.
"Před zabráním Velkoněmeckou říší v roce 1938 žilo ve Smržovce téměř osm tisíc obyvatel, tři čtvrtiny z nich byli Němci. Po válce se poměr obrátil, ve městě však po odsunu zůstaly jen necelé čtyři tisíce lidí," řekla ČTK jedna z pořadatelek výstavy ze smržovského Partnerského spolku Miroslava Ledecká.
Na výstavě Smržovka 1905 - 2005 mohou návštěvníci vidět právě model černostudniční vyhlídkové věže, jež začala turistům sloužit v roce 1905 a vyprojektoval ji slavný jablonecký architekt Robert Hemmrich. Po deseti letech se na veřejnosti objevuje listina s původní pečetí, v níž císař František Josef povýšil 23. května 1905 Smržovku na město. Do znaku dostala kromě jiného houbu smrž. Z ní vycházelo také německé pojmenování Morchenstern. V muzeu lze najít rovněž dvě německé kroniky z let 1928 až 1942. Na počátku popisují dobu, kdy Němci a Češi žili ve městě ve svornosti a díky sklářskému, textilnímu a dřevozpracujícímu průmyslu také v blahobytu. Později však dochované dokumenty označují připojení Sudet k nacistickému Německu za osvobození a oslavují začátek druhé světové války. Po jejím konci se ve Smržovce vyhnulo vystěhování více sudetských Němců než v jiných částech pohraničí. "Mezi těmi, co zbyli, bylo mnoho odborníků, bez nichž by se národní správci v továrnách neobešli," uvedla Ledecká.
V české éře v druhé polovině 20. století proslula Smržovka především sáňkováním a nehynoucí slávu jí přinesla sázka dvou místních fanoušků fotbalu. I jí patří v muzeu místo. Sparťan a slávista se v polovině 60. let vsadili o výsledek derby. Slávista prohrál a na příští utkání mezi "rudými" a "sešívanými" vezl za nadšeného aplausu mnohatisícových davů sparťana na trakaři ze Smržovky až na pražský Strahov. Tam je přivítalo 50.000 diváků.
Romská zpěvačka Věra Bílá představila ve Vídni nové album
Přední představitelka romské hudby Věra Bílá vystoupila v pátek s kapelou Kale v kulturním sále WUK ve Vídni. Během koncertu představila posluchačům více než dvě desítky skladeb, mezi nimi i ukázky ze zbrusu nového alba C'est Comme Ca (Takhle to chodí), věnovaného loni zesnulé zpěvačce Zuzaně Navarové. Od zhruba čtyř stovek přítomných se dočkala bouřlivých ovací, diváci si potleskem vyžádali čtyři písně navíc. "Ve Vídni jsme už pošesté, máme tady svoje fanoušky," řekla Bílá ČTK ještě před vystoupením. Během samotného koncertu působila uvolněným dojmem; když se cítila unavená, klidně se posadila na židli za kapelu, vzápětí se zvedla, vzala ručník a utírala vedoucímu kytaristovi Kale orosené čelo. "Nervózní už teď nebývám. Ale v začátcích, jéje, to jsem měla takovou trému, až mi naskákaly puchýře na nohou. Bála jsem se, že mě lidé vypískají," přiznala s úsměvem.
Zpěvačka, která loni oslavila padesátku, patří spolu s Idou Kelarovou, Ivou Bittovou a Jarmilou Šulákovou mezi nejvýznamnější české reprezentantky etnické hudby. V uplynulých pěti letech vystupovala v 26 zemích a populární je ve Francii, v Polsku i ve Spojených státech. Americký list The Washington Times ji dokonce označil za "Ellu Fitzgeraldovou romské hudby."
Rovnost: Radní Brna chtějí na Špilberku luxusní hotel
Možnost změnit jednu z brněnských dominant, hrad Špilberk, na luxusní hotel nebo jej jinak komerčně využít zkoumají podle sobotního vydání deníku Rovnost brněnští radní. Podle listu se vše děje za nejvyššího utajení a o komerčním využití Špilberku jedná náměstek primátora Radomír Jonáš (ODS) se španělskou firmou. Deník také připomíná, že o záměrech dalšího využití hradu neví ani krajský úřad, který by se měl ke všem změnám na památce vyjadřovat. "Vlastník by s námi měl konzultovat i záměr," potvrdila listu Kateřina Hrubá z krajského odboru kultury a památkové péče. Podrobnosti neznají ani v Muzeu města Brna, které hrad spravuje. Ředitel muzea Pavel Ciprian uvedl, že si magistrát vyžádal veškerou dokumentaci o hradu.
Vsetínští ekologové stěhovali kvůli mlsným mravencům jejich sídla
Vsetínští ekologové v sobotu přestěhovali dvě velká mraveniště ve Stříteži nad Bečvou. Velcí lesní mravenci si totiž postavili mraveniště nedaleko včelích úlů, kam chodili loupit med a obtěžovat včely. Podnikali výpravy také na nedaleký hřbitov a zakládali si tam malá mraveniště. Ta však lidé bez ohledu na to, že jsou mravenci chránění, ničili. Ochranáři se proto rozhodli přestěhovat mraveniště asi o 500 metrů dál do lesa.
Záchranný transfer mravenišť, z nichž jedno bylo ekologům po pás a druhé po kolena, začal brzy ráno, aby byli mravenci ještě v mraveništi. "Mraveniště je nejlepší přenést také na jaře, aby v něm ještě bylo co nejvíc dělníků. Kdybychom je totiž všechny neposbírali, mohli by si tady zakládat nová mraveniště," řekl ČTK Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí. Obydlí mravenců bylo třeba nejdříve opatrně rozebrat po větších kusech, přenést je v přenoskách a opět poskládat podle světových stran. Opatrní museli být ekologové především při přemisťování královen, kterých je v mraveništi několik a sídlí pod zemí.
Mravencům se však stěhování nelíbilo. "Jsme tak pokousaní, že pokud je pravda, že jejich štípnutí je proti revmatu, tak už nikdy nemůžeme být nemocní," řekl s úsměvem Orálek. V jednom mraveništi žijí podle něj desetitisíce mravenců. "Jde o mravence rodu Formica, přesný druh určí až pod mikroskopem Pavel Bezděčka z Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty," dodal ekolog.
Za dva dny snědli a koupili lidé v Ivančicích dvě tuny chřestu
Přes dvě tuny chřestu snědli či nakoupili v pátek a sobotu návštěvníci Ivančic na Brněnsku, kde se konaly už 11. slavnosti chřestu. Většina chřestu se dováží ze Slovenska a podle Ivany Vilmanové z ivančického kulturního a informačního centra je k dostání v Ivančicích a okolí už také v období před a po konání slavností. Tím si vysvětluje i to, že v minulých letech museli organizátoři na slavnosti dodat až ke třem tunám této zeleniny.
Chřest se v Ivančicích pěstoval na přelomu 18. a 19. století. O slávě ivančického chřestu svědčí to, že byl v 19. století dodáván až na vídeňský císařský dvůr a byl slavnější než plzeňské pivo. Ivančický lékárník Anton Worel dokonce obdržel titul dvorního dodavatele chřestu. V současnosti se tato zelenina v okolí města nepěstuje.
Slavii může ztráta bodů doma hodně mrzet, ale Teplice ještě více
Po domácí prohře s Českými Budějovicemi nedokázali v sobotu fotbalisté Slavie Praha na Strahově porazit ani Blšany. V souboji s týmem bojujícím o záchranu nepřekonali ani jednou jeho obranu a po remíze 0:0 se jim opět vzdálila vidina druhého místa v tabulce. Naopak Blšany udělaly krok k záchraně.
Tepličtí fotbalisté po remízovém klopýtnutí pražské Slavie promarnili možnost vrátit se na druhé místo v ligové tabulce. Doma prohráli s Libercem 0:1, když vítězství hostujícího týmu zajistil už v páté minutě sedmým letošním gólem útočník Slepička. Teplice prohrály doma poprvé po 22 kolech.
Fotbalisté Českých Budějovic remizovali se Zlínem 0:0 a přiblížili se o další kousek sestupu.
Fotbalisté Slezského FC Opava se definitivně rozloučili s první ligou. Jejich sestupový ortel zpečetila Olomouc, která výhrou 2:1 naopak vydatně posílila své šance na účast v pohárové Evropě.
Handicapovaní sportovci si zopakovali Horymírův skok přes Vltavu
Handicapovaní sportovci Jedličkova ústavu si v sobotu zopakovali Horymírův skok přes Vltavu. Bájného Šemíka nahradila 220 metrů dlouhá lana, na nichž se byli spuštěni ze čtyřicetimetrové výšky z Vyšehradu. Jejich úctyhodné výkony pozorovaly desítky Pražanů a akce se bude ucházet i o zápis do Guinnessovy knihy rekordů.
Autorem projektu je předseda sportovního klubu Jedličkova ústavu Pavel Martínek, který po úrazu prožil na vozíčku půl roku. Novinářům řekl, že se myšlenkou spuštění vozíčkáře z Vyšehradu přes řeku na Císařskou louku zabýval deset let. Konzultoval svůj záměr i s odborníky Fakulty tělesné výchovy a sportu, ale všichni mu tvrdili, že bez ocelového lana by to nešlo. Jeho natažení a ukotvení by bylo technický příliš náročné a dráha by byla příliš dlouhá. Teprve loni potkal kamaráda, který mu dokázal, že jeho nápad realizovatelný je. Martínek uvedl, že o "skok" byl mezi vozíčkáři velký zájem. Nejdůležitější bylo zdravotní hledisko. Deset vybraných kandidátů si cvičně zkusilo sjet z výšky 15 metrů po lanu dlouhém 30 metrů. Vybráno bylo pět lidí, protože organizátoři se obávali, že na více jízd nebude čas. Nakonec si adrenalinový zážitek mohlo dopřát sedm handicapovaných lidí.
Vaidišová prohrála v istanbulském finále s Venus Williamsovou
Někdejší světová jednička Venus Williamsová byla ve finále tenisového turnaje v Istanbulu nad síly Nicole Vaidišové. Šestnáctiletá Češka se slavnou americkou soupeřkou prohrála po setech 3:6 a 2:6. Vaidišová tak ve svém třetím finále na turnaji WTA v kariéře nenavázala na loňské úspěchy z Taškentu a Vancouveru. Se starší z amerického sesterského dua se utkala poprvé v kariéře a od úvodu zápasu tahala za kratší konec.
Českým judistům nevyšel na ME ani druhý soutěžní den
Českým judistům na evropském šampionátu v Rotterdamu nevyšel ani další soutěžní den. V pátek se neprosadili Michaela Šoukalová s Liborem Švecem a v sobotu český prapor nepozvedli ani Andrea Pokorná, její manžel Jiří a Tomáš Veselý. Pokorná a Veselý po prvních prohrách vůbec nebyli klasifikováni, Pokorný skončil třináctý.
Pokorná, obhájkyně evropského bronzu z Bukurešti ve váze 70 kg, měla být i letos v Rotterdamu největším českým trumfem. Po volném losu v prvním kole ale hned v tom dalším ztroskotala poměrně překvapivě na Rakušance Silvii Schlagnitweitové, s níž prohrála na ipon.
Jiří Pokorný si ve váhové kategorii do 81 kg vedl o poznání lépe: v zahajovacím souboji zdolal švédského borce Jonase Sandströma, ale pak nestačil na Poláka Roberta Krawczyka, pátého muže z loňské olympiády v Aténách, který zvítězil na wazari.
Pro Tomáše Veselého skončilo premiérové vystoupení na vrcholné evropské soutěži hned v prvním kole. Ve váze do 73 kg judista USK Praha prohrál v prvním kole se Španělem Jesusem Pardem na ipon a soutěž pro něj záhy skončila.
Počasí:
V neděli bude polojasno, postupně oblačno, místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle s kroupami. Teploty 24 až 28, na západě jen 20 až 23 stupně Celsia, na horách kolem 20. Mírný jižní až jihovýchodní vítr se bude v západní polovině Čech měnit na severozápadní a v bouřkách přechodně zesílí.