Zprávy

Spor mezi Paroubkem a Klausem chce ODS řešit na půdě sněmovny

Občanští demokraté požádají premiéra Jiřího Paroubka, aby ve sněmovně vysvětlil své výroky na adresu prezidenta Václava Klause. Zároveň jeho výroky přirovnali k praktikám minulého režimu. Paroubek ve čtvrtek zakladateli a čestnému předsedovi ODS pohrozil omezením zahraničních cest, nebude-li vystupovat v souladu se zahraniční politikou vlády. Učinil tak v souvislosti s Klausovou kritikou euroústavy. Podle prohlášení nejsilnější opoziční strany, které obdržela ČTK, Paroubkův výrok připomíná praktiky minulého režimu. Premiérovo chování označila ODS "za snahu umlčet svobodnou diskusi o závažných tématech, které se dotýkají každého občana ČR". Prezident podle ústavy zastupuje stát navenek a je spolutvůrcem zahraniční politiky, tvrdí občanští demokraté.

Podle Paroubka je ale prezident stejným služebníkem státu jako kdokoli jiný z vládních úředníků. V zahraničí proto musí vystupovat v souladu s postojem kabinetu. "Je legitimním právem občana Klause vyjadřovat své názory. Jako prezident a součást výkonné moci státu by však měl zmírnit své postoje. Zejména v zahraničí, kde není vnímán jako občan Klaus, ale jako prezident republiky," uvedl Paroubek ve Žďáru nad Sázavou, kde se zúčastnil sněmu Svazu měst a obcí.

Prezident vzápětí zásadně odmítl Paroubkovu interpretaci, že za zahraniční politiku státu zodpovídá výhradě vláda a prezident se musí řídit jejími pokyny. Klaus se chce příští týden s Paroubkem sejít a spor vyjasnit.

Téměř dvě stě studentů protestovalo proti zdražování kolejí

Téměř dvě stovky studentů protestovaly ve čtvrtek odpoledne v Praze proti zdražování cen kolejí, které způsobila reforma ve financování ubytování. Z Václavského náměstí šli za doprovodu policie k ministerstvu školství, před nějž vyhodili krabici shnilého ovoce a zeleniny. K úřadu vlády, kde jejich akce skončila, došla necelá stovka studentů. Po cestě křičeli hesla "Dneska na koleji, zejtra pod mostem", "Koleje studentům, ne turistům" nebo "My nechceme pod most".

Změna spočívá v tom, že stát přestane dotovat lůžka na kolejích a peníze poskytne prostřednictvím škol studentům. Školy proto zdraží kolejné. Nárok na stipendium, které bude rozdělovat každá vysoká škola podle svých pravidel, bude mít podle odhadů asi 111.000 studentů, na dotovaných kolejích jich bydlí 72.000. Do protestu se zapojili zejména studenti z Univerzity Karlovy, kde se ceny kolejí budou pohybovat většinou kolem 2000 korun za lůžko na měsíc, nyní v průměru stojí 800 až 1000 korun. Ceny některých typů pokojů se ale vyšplhají až na 4000 korun. Studenti upozorňují na to, že už v současnosti jsou náklady na studium vysoké a kvůli zdražení někteří ze školy odejdou. Stipendium, které by mělo být v průměru 650 korun měsíčně, podle nich nikomu nepomůže. Na UK bude zřejmě i nižší.

Poslanci navrhují zveřejnit údaje o kvalitě a ceně léčby

Zdravotní pojišťovny možná budou muset zveřejňovat údaje, z nichž by lidé poznali, jak jsou konkrétní nemocnice a ambulantní i praktičtí lékaři úspěšní v léčbě. Mělo by také být jasné, kolik peněz péče v daném zařízení stála. Počítá s tím návrh, který sněmovně předložila skupina autorů v čele s bývalým ministrem zdravotnictví Jozefem Kubinyim. Kromě sociálního demokrata Kubinyiho a jeho stranické kolegyně Evy Novákové jsou pod předlohou podepsáni i někteří poslanci ODS, KDU-ČSL a US-DEU. Navíc jde v krátké době již o druhý poslanecký návrh, který se zveřejňováním informací o kvalitě léčby počítá. Zdá se tedy, že tato myšlenka má v dolní komoře nezanedbatelnou podporu a není bez šancí na schválení.

Veřejné by měly být informace o tom, jak úspěšné jsou v boji s chorobami nejen nemocnice, ale obecně všichni zdravotníci a zdravotní zařízení, která mají smlouvu s pojišťovnami, a o pacienty tak pečují za peníze vybrané z veřejného pojištění. Lidé by se podle poslanců měli dozvědět, jak si vedou jednotlivé nemocnice v léčení různých diagnóz a kolik komplikací při léčbě v tom kterém zařízení hrozí. Pacienti podle autorů nejsou jen pasivními příjemci zdravotní péče. "Občan, který péči platí i čerpá, má proto právo kontrolovat," uvedli poslanci.

Loni na podzim ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) řekla, že data o kvalitě péče v jednotlivých nemocnicích by se měla dostat k občanům jen s vysvětlujícími komentáři. Podle ní jinak hrozí, že lidé si je vyloží chybně. Týká se to prý například úmrtnosti. "Menší nemocnice posílají komplikované případy do fakultních nemocnic a tam mohou umřít. To by nasměrovalo občany - tam raději nepůjdu. Taková pověst by nebyla platná, byla by neprávem odvozena. Já bych z toho měla strach," uvedla tehdy ministryně.

Stát možná zdravotnictví od dluhů pomůže, začne se ale šetřit

Stát možná zdravotnictví pomůže od dluhů, současně se ale zřejmě začne spořit například ve výdajích na léky a lékaři asi zatím přidáno nedostanou. Vyplývá to ze série čtvrtečních jednání. O tom, jak řešit opakované dluhy tuzemského zdravotnictví, budou jednat i účastníci páteční klíčové schůzky za účasti premiéra Jiřího Paroubka.

Zdravotnictví nyní tíží desetimiliardový dluh. Ministryně Milada Emmerová navrhuje mimo jiné zvýšit odvody státu za děti, důchodce a lidi bez práce. Chce rovněž 3,8 miliardy korun pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Stát by tak uhradil část dlužného pojistného za zkrachovalé státní podniky. Ministryně také navrhla, aby si lidé připláceli na pobyt, pokud jsou ve zdravotním zařízení ze sociálních důvodů. Kromě toho by podle ní mělo platit i ministerstvo práce a sociálních věcí, ne zdravotní pojišťovny jako dosud. "Nesouhlasíme s výběrem peněz od chudých pacientů," řekla ČTK v reakci na tento návrh Vladimíra Bošková, předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů.

Emmerová prosazuje i rychlejší zavedení stoprocentního přerozdělování vybraných peněz mezi zdravotními pojišťovnami. Nyní si mezi sebou dělí 60 procent prostředků, na čemž tratí právě VZP, protože je u ní pojištěno nejvíc starších lidí, kteří patří k "nákladnějším" pacientům.

Jízdné v Praze od července výrazně podraží, rozhodli radní

Jízdné v pražské hromadné dopravě od července výrazně podraží. Základní přestupní jízdenka za 12 korun bude stát 20 Kč, cena nepřestupní jízdenky za osm korun se zvedne na 14 korun. Dětský lístek bude za deset korun a bude tak o čtyři Kč dražší. O úpravě jízdného rozhodli radní ve čtvrtek jednomyslně, řekl novinářům primátorův náměstek Jan Bürgermeister (ODS). Za předplatní kupony lidé zaplatí zhruba o deset procent více nad jejich současnou cenu. Za roční kupon lidé zaplatí 4160 korun, tedy o 360 Kč více. Čtvrtletní kupon podraží ze současných 1150 na 1260 korun, měsíční ze 420 na 460 korun.

Zdražení by podle analytika Wood&Company Jana Slabého mělo cestující více motivovat k využívání předplatných kuponů. Naopak nárůstu individuální dopravy se vzhledem k vytíženosti silnic v hlavním městě neobává, stejně tak se nebojí zvýšeného podílu černých pasažérů. Slabý zároveň připomněl, že ceny hromadné dopravy v Praze stále patří k nejnižším v zemích EU. "Navíc poslední cenové úpravy byly prováděny v roce 2000, což se určitě nedá říct o nákladech," dodal.

Od července by si naopak měli polepšit důchodci. Na základě výměru o důchodu dostanou takzvaný seniorpas, řekl ČTK radní Radovan Šteiner (ODS). S ním budou mít podle něho nárok na zvýhodněné předplatní kupony, za jednotlivé jízdenky pak zaplatí polovinu jejich plné ceny. Seniorpas bude zahrnovat i volné, nebo zvýhodněné vstupy do zoo, botanické zahrady, městského muzea, galerie, muzea hromadné dopravy a některých divadel, uvedl radní.

Novinářskou cenu za rok 2004 získala Sabina Slonková

Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2004 převzala ve čtvrtek v Havlíčkově Brodě Sabina Slonková. Výroční cenu jí Nadace Český literární fond udělila za přínos pro korektně nestrannou investigativní žurnalistiku v Hospodářských novinách. Držiteli Novinářských křepelek, cen pro žurnalisty do 33 let, se stali Petr Vavrouška a Jiří Hynek.

Zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Vavrouška ji dostal za hledání nových pohledů v žánrů reportáže s důrazem na lidské příběhy. Hynek za investigativní reportáže ve zpravodajství České televize, neúnavně vytvářené navzdory zločincům, policistům, soudcům a politiků.

Obce a ministerstvo budou společně bojovat proti korupci

Starostové obcí získají přímý kontakt na ministerstvo pro místní rozvoj, který by jim měl pomoci v boji proti korupci. Přímou telefonní linku budou moci starostové využít kdykoli, když na radnici přijde neznámý podnikatel nabídnout zprostředkování státní dotace nebo jiné služby. Podle ministra Radko Martínka si tak budou moci okamžitě ověřit, zda nejde o podvod. "Starosta zvedne telefon a obratem bude moci zjistit, zda takový člověk má nějaké oprávnění. Slibuji si, že to bude daleko účinnější forma boje proti korupci než zákon," řekl Martínek na sněmu Svazu měst a obcí ve Žďáru nad Sázavou.

Svaz měst a obcí podle svého předsedy Oldřicha Vlasáka boj proti korupci vítá. "Jsou známy případy, kdy radnice obcházejí různé lobbystické firmy slibující obstarání peněz za přidělenou zakázku. Přímý kontakt na ministerstvo starostům umožní zjistit, zda má takový člověk nějaké pravomoci," řekl Vlasák ČTK.

Žalobce žádá pro katarského prince až pětileté vězení

Žalobce Kamil Švec žádá pro člena katarské královské rodiny Hámida bin Abdal Sáního až pětileté vězení za to, že udržoval sexuální kontakty s nezletilými dívkami. Švec připustil, že většina dívek, kterým Sání platil za sex, pocházela z problémových rodin a některé z nich již měly sexuální zkušenosti. Sáního společenskou nebezpečnost to však nesnižuje, řekl Švec při své závěrečné řeči, kterou ve čtvrtek přednesl u Obvodního soudu pro Prahu 2.

Katarské úřady se zatím marně snaží převzít Sáního stíhání. Ministr spravedlnosti Pavel Němec sice ihned po podání obžaloby rozhodl o předání kauzy do Kataru, soud ale jeho rozhodnutí neakceptoval a označil jeho postup za nezákonný. Postup ministra prověřuje policie. Katar nedávno zaslal urgenci žádosti, ministerstvo spravedlnosti ji však vrátilo s tím, že není superlegalizována, tedy že není ověřena její pravost.

Úroda obilí by letos mohla být opět nadprůměrná, soudí šéf komory

Úroda obilí by se letos mohla pohybovat nad průměrem, který činí 6,5 až sedm milionu tun, odhaduje prezident Agrární komory Jan Veleba. Po studeném začátku května jsou podle něho nyní dobré teploty, což přesně porosty potřebují. Bude ale záležet na dalším počasí, dodal s tím, že loňský rekord kolem 8,8 milionu tun se bude opakovat jen těžko.

Po loňské sklizni se zemědělci potýkali s přebytky obilí a podle Veleby nelze vyloučit problémy se skladováním letošní úrody. Důležité bude, zda se Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu podaří přeskladnit část obilí v intervenčním nákupu a uvolnit tak alespoň některé kapacity, uvedl. Tendr Evropské unie na vývoz obilí může ze skladů odčerpat až 300.000 tun a jedná se také o přeskladnění zhruba 350.000 tun z tuzemska do Německa a Belgie, řekl ČTK předseda představenstva Českomoravského sdružení organizací ZZN Zdeněk Kubiska. I tak ale mohou zůstat sklady asi o milion tun plnější než loni.

Urban jednal s provozovateli pump o PHM, na stole tři varianty

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban jednal ve čtvrtek se zástupci provozovatelů čerpacích stanic o zlepšení situace na trhu s pohonnými hmotami. Česká obchodní inspekce totiž nedávno zjistila prodej nekvalitních PHM včetně nafty ředěné topným olejem. Podle Urbana se nyní zvažují tři varianty, které by měly vnést větší pořádek do obchodování s PHM.

Podle předsedy představenstva Společenství čerpacích stanic Ivana Indráčka by bylo možné najít ještě další způsoby řešení. Republika by se podle něj mohla inspirovat například v Belgii, kde se o trh stará agentura vytvořená firmami na trhu čerpacích stanic. "Agentura dělá kompletní monitoring, tak jak to dnes dělá Česká obchodní inspekce," řekl ČTK Indráček s tím, že se rozlišuje, co je pokus o daňový podvod a co je zanedbání péče o pohonné hmoty. V případě zanedbání jde podle něj spíš o školení, než o postihování daného pumpaře. Naopak při pokusu o daňový podvod agentura neprodleně informuje příslušné orgány.

Česko má novou hospodářskou dohodu s Ruskem, u podpisu i premiéři

Česká republika a Rusko chtějí v budoucnu dlouhodobě spolupracovat především v dopravě, energetice, ale i chemickém, plynárenském, dřevozpracujícím a lehkém průmyslu. Plyne to z nové dohody o hospodářské, průmyslové a vědeckotechnické spolupráci, kterou ve čtvrtek v Moskvě podepsali český ministr průmyslu a obchodu Milan Urban a ministr bez portfeje a šéf úřadu ruské vlády Sergej Naryškin. Podpisu dohody, která navazuje na podobnou z počátku 90. let, se účastnili i premiéři obou zemí Michail Fradkov a Jiří Paroubek.

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy znamená podpis dohody první krok k razantnější podpoře vstupu českých firem na ruský trh. "Do některých projektů, které jsou pro Rusko zajímavé, se bude moci zapojit i Česká republika.

ČEZ zvažuje účast při prodeji rumunské elektrárny Doicesti

Energetická společnost ČEZ zvažuje účast při prodeji rumunské elektrárny Doicesti. Firma podle mluvčí Evy Novákové obdržela nabídku k účasti na privatizaci zařízení. ČEZ zvažuje také účast v privatizaci dalších tří rumunských tepelných elektráren Turceni, Rovinari a Craiova. Samotný prodej zařízení by měl odstartovat v tomto roce. ČEZ loni v Rumunsku vyhrál soutěž na prodej distribuční společnosti Electrica Oltenia. Ředitel firmy Martin Roman nedávno uvedl, že podnik sleduje i plánovanou privatizaci rozvodné firmy Muntenia Sud, která by měla začít do konce června. ČEZ loni při prvním proniknutí na zahraniční trhy koupil tři rozvodné firmy v Bulharsku za téměř devět miliard korun. Firma sleduje akviziční příležitosti i v dalších zemích střední a východní Evropy.

Škoda Auto opět vyhrála v soutěži o zaměstnavatele roku

Automobilka Škoda Auto zvítězila v soutěži Credit Suisse Zaměstnavatel roku 2005. Ocenění získala firma i loni. Vítěze soutěže zvolila odborná porota, která vybírala z téměř 400 podniků v České republice. Na druhém místě se umístil mobilní operátor T-Mobile, následoval Plzeňský Prazdroj. Na čtvrteční tiskové konferenci výsledky oznámil Pavel Hulák z pořádající firmy Fincentrum.

Nejžádanějším zaměstnavatelem, kterého volila veřejnost, se stala T-Mobile. Na dalších místech byly Eurotel a České aerolinie. V minulém roce tuto kategorii vyhrála společnost Hewlett Packard. Studenti zvolili nejžádanějším zaměstnavatelem potřetí za sebou Komerční banku. Nejlepší personální projekt roku byl vybrán od společnosti Ostroj Opava.

Výroba Škody Octavia Tour se prodlouží ještě o několik let

Automobilka Škoda Auto bude zřejmě vyrábět souběžně starší i novější model octavie podstatně déle, než původně vedení firmy předpokládalo. Starší model Škoda Octavia Tour tak neskončí letos ani v příštím roce, ale mohl by se vyrábět ještě o několik let déle. ČTK to řekl předseda představenstva automobilky Detlef Wittig. Při nástupu nového modelu octavie loni na jaře zástupci automobilky ještě prohlašovali, že souběžná výroba obou modelů bude trvat zřejmě do konce roku 2005. Přetrvávající zájem zákazníků ale tyto prognózy podstatně prodloužil. Podle Wittiga jsou dnes perspektivy staršího modelu Tour podstatně lepší, protože i jeho prodeje jsou nyní o dvacet procent vyšší, než vedení firmy předpokládalo. Konec výroby tohoto modelu vedení firmy podle Wittiga dosud proto vůbec nestanovilo. Firma počítá s jeho prodejem bez omezení dále jak ve střední i západní Evropě, tak například v Indii a na Ukrajině. "Můj horizont, ve kterém jsem schopen takto uvažovat, je do roku 2010 a Octavia Tour je plně v tomto horizontu," řekl Wittig.

Škoda Auto chce v příštím roce montovat v Indii i fabie sedan

Automobilka Škoda Auto chce v příštím roce v montážním závodě v Indii vyrábět i fabie sedan. Dosud zde vyráběla starší model octavie a letos výrobu rozšiřuje o nové octavie a superby. Zároveň počítá s výrazným zvyšováním prodeje škodovek v Indii v dalších letech.

Na indický trh vstoupila značka Škoda v roce 2000, o rok později zde prodala 189 vozů, v roce 2002 již 4401 vozidel a v loňském roce 7202 vozů. Letos by to mělo být lehce pod 10.000. Své vozy v montážním závodě v indickém městě Aurangabad začala Škoda montovat v roce 2001. Škoda zde vozy vyrábí zatím pro místní trh. Počítá ale s tím, že v případě potřeby by se tato výroba mohla stát základnou pro další expanzi především do zemí jižní a jihovýchodní Asie.

Škoda Auto má dnes montážní závody také v bosenském Sarajevu, na Ukrajině a v září chce zahájit montáž v menším rozsahu i v Kazachstánu. Koncem příštího roku hodlá začít vyrábět nové octavie také v Číně.

Prezidentem Hospodářské komory zůstává Jaromír Drábek

Prezidentem Hospodářské komory zůstává Jaromír Drábek. Delegáti olomouckého sněmu komory ho ve čtvrtek zvolili poté, co se jeho protikandidát a dosavadní předseda představenstva Hospodářské komory hlavního města Prahy Petr Kužel v úvodní řeči překvapivě vzdal kandidatury ve prospěch Drábka.

V loňském roce komora přijala svou střednědobou strategii, v níž si vytyčila stát se do roku 2010 silnou podnikatelskou samosprávou po vzoru tradičních obchodních komor okolních zemí.

Hospodářská komora bude podávat vlastní návrhy změn zákonů

Hospodářská komora přejde od připomínkování zákonů k podávání vlastních návrhů na zlepšení podnikatelského prostředí. Podle staronového šéfa komory Jaromíra Drábka se na tom shodli účastníci sněmu HK v Olomouci. Komora se zaměří především na základní podnikatelské normy, jako jsou živnostenský zákon, obchodní zákoník a daňové zákony. Současná legislativa ukládá podle Drábka podnikatelům řadu povinností, které jim ztrpčují život. "Děláme pošťáky státní správě, přenášíme z jednoho státního orgánu na druhý doklady, které něco dosvědčují. Je třeba provést celkovou revizi povinností a co nejvíce jich nahradit čestnými prohlášeními, která budou důsledně kontrolována pod sankcí," řekl ČTK Drábek.

ČT připomene výročí soudního procesu a popravy Milady Horákové

Česká televize připomene 55. výročí zinscenovaného soudního procesu a následné popravy političky Milady Horákové. Ve čtvrtek 23. června uvede na ČT2 dokument s názvem Případ Dr. Horáková, který zachycuje dění od jejího zatčení až po její smrt. Součástí snímku jsou archivní záběry ze soudního procesu včetně projevů a slovních útoků soudců i odpovědí Milady Horákové. "Dále je zachycena její závěrečná řeč a vynesení rozsudku," sdělil ČTK David Kopecký z ČT. Osobnost Horákové, bojující za demokracii a lidská práva, přiblíží i archivní fotografie a soudobé záběry, výpovědi spoluvězňů i rodinných příslušníků.

Klaus nechce čestné občanství, když není vnímáno široce konsensuálně

Prezident Václav Klaus nepřijme titul čestného občana města Blanska. Rozhodnutí zastupitelů si váží, ale poctu odmítl kvůli politickým sporům, které udělení čestného občanství hlavě státu vyvolalo. Starostku Blanska Klausovo rozhodnutí mrzí, ale chápe ho.

"Nechci, aby v téměř polovině zastupitelstva zůstala hořkost, že jí bylo něco vnuceno silou. To by u tak symbolického aktu být nemělo," uvedl prezident v dopise, který zaslal starostce města Jaroslavě Králové (ODS). Zároveň přislíbil, že se rád zúčastní oslav 100. výročí povýšení Blanska na město, které se koná tuto sobotu. Právě při této příležitosti měl získal titul čestného občana Blanska.

O udělení čestného občanství Klausovi rozhodli blanenští zastupitelé začátkem května. Hlasování bylo těsné, návrh podpořilo 13 z 25 zastupitelů. Starostka Králová návrh zdůvodnila tím, že město by mělo ocenit Klause za jeho návštěvu v roce 2003, při níž slíbil, že se do města zase vrátí. Návštěva je pro město natolik prestižní událostí, že si Klaus čestné občanství zaslouží, míní. Sociální demokraté a komunisté ale předkladatelům vyčítali, že dostatečně neprokázali vazby Klause na město a také to, čím mu prezident prospěl.

Jedinými prezidenty, kteří se mohli pyšnit čestným občanstvím Blanska, tak pro město zůstávají Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Benš.

Světové kapacity se budou v Praze přít o původ a vývoj obratlovců

Světové vědecké kapacity se budou v Praze přít o původ a vývoj obratlovců. Mezinárodní sympozium by mělo počátkem června konfrontovat naprosto protichůdné názory paleontologů a genetiků, řekl ČTK Zbyněk Roček z Geologického ústavu Akademie věd, který akci organizuje spolu s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy. Paleontologové podle Ročka na základě fosilních dokladů tvrdí, že trvalo 10 milionů let, než se obratlovci vyvinuli, a to včetně jejich společného znaku - obratlů. Genetikové naopak soudí, že mohli vzniknout poměrně rychle genetickou mutací, dodal.

Do Prahy by měli přijet i odborníci, kteří dedukují původ a proces vývoje obratlovců z individuálního ontogenetického vývoje dnešních živočichů. Roček připomněl, že u lidského embrya se vytvářejí například žaberní štěrbiny podobné žraločím. Vědci je považují za upomínku na předky dnešního člověka. "Zástupci těchto tří vědeckých disciplín se ještě nikdy nesešli, v Praze to bude poprvé," zdůraznil Roček.

Začala mezinárodní konference zaměřená na zlepšení života Romů

Integrace Romů žijících ve střední a východní Evropě do společnosti a zlepšení kvality jejich života jsou témata dvoudenní mezinárodní konference, která ve čtvrtek začala v Praze. Účastní se jí zástupci vlád osmi zemí, které se zapojily do projektu Dekáda romské integrace, představitelé mezinárodních nevládních organizací i zástupci Romů. Dekáda Romské integrace je projektem Světové banky a Institutu otevřené společnosti (OSI - Open Society Institute), v němž se členské státy zavazují ke zlepšování podmínek Romů v letech 2005 až 2015. Vláda v lednu rozhodla, že se k projektu připojí také Česko; dalšími zúčastněnými státy jsou Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Makedonie, Rumunsko, Slovensko a Srbsko a Černá hora. Česko si jako úkol stanovilo zlepšení podmínek Romů v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti, bydlení a zdraví.

V centru Prahy zněly romské písně v podání účastníků Khamora

Žhavé romské písně zněly ve čtvrtek v centru Prahy, hráli a zpívali je účastníci světového romského festivalu Khamoro 2005. Metropole přehlídku letos hostí již posedmé, průvod hudebníků a tanečníků v pestrobarevných krojích směřující městem z Můstku na Staroměstské náměstí se již stal tradicí.

V čele průvodu vyšli Romové s romským praporem i vlajkami řady zemí, v nichž příslušníci jejich etnika žijí. Nechyběl kočár se zapřaženými koňmi a zejména řada hudebníků, tanečníků i příznivců romské kultury řady národností. Asi stohlavý průvod zavírala nefalšovaná a hlučná balkánská dechovka.

Ujít nepříliš dlouhou trasu rozpálenými pražskými ulicemi trvalo účastníkům defilé necelou hodinu; několikrát zastavili a předvedli své umění obyvatelům města i turistům. Kolem jednotlivých kapel se utvořily tleskající hloučky, někteří z přihlížejících se nesměle zkusili vlnit do rytmu. Nevadilo jim, že soubory hrály obvykle zcela rozdílné písně.

Asi největší hlouček se utvořil kolem makedonské dechovky, která hrála nejen romské "vypalovačky", ale zkusila si i neobvyklou variaci na Manciniho hudbu známou z filmů o Růžovém panterovi. Makedonci chvílemi zcela přehlušili své opodál stojící indické kolegy s turbany na hlavách, kteří na bubínky doprovázeli pestrobarevně oděnou tanečnici.

Gott, Vondráčková a Alexandrovci si opět získali ruské publikum

Téměř do posledního místa byla obsazena modrá křesla ve státním kremelském paláci, kde ve čtvrtek večer vystupovali Karel Gott, Helena Vondráčková a několik dalších umělců. Moskevské publikum odměnilo bouřlivými ovacemi především mnohonásobného českého "slavíka", který od roku 2000 vystupuje v Moskvě pravidelně.

Koncert, kterým vrcholí téměř dvouměsíční Evropské turné hvězd - Evropa 60 let bez války, zahájil Ódou na radost věhlasný vojenský soubor písní a tanců A.V.Alexandrova. S mužským armádním chórem si pak zapíval dvě písně i Gott.

Nepřehlédnutelný byl početný zástup Gottových věrných obdivovatelek, které svému idolu přinesly velké pugéty květin. Zlatému "slavíku" stačilo jenom přijít na scénu a už se před pódiem objevila některá z fanynek. Zpěvák odměnil ruské publikum svými známými i přejatými hity, z češtiny přitom plynně přecházel do angličtiny a ruštiny. V průběhu koncertu dostal Gott "Zlatou desku" za pět milionů prodaných desek u ruské firmy Melodija. Kuriozitou bylo, že cenu měl dostat už v 70.letech, ale kvůli byrokratickým potížím to nebylo možné, uvedla moderátorka. Stejné ocenění získali i Alexandrovci.

V Chodové Plané zahynul čáp, čápice vyhodila mláďata z hnízda

Tragédie postihla čtyřčlennou čapí rodinu v Chodové Plané na Tachovsku. Ze spořádané rodiny zbyla jen čápice. Samec se ve středu zamotal do elektrického vedení a zahynul, samička pak týdenní mláďata vyhodila z hnízda. Osamělá čápice nyní krouží bezradně kolem komína s prázdným hnízdem. Její další osud je nejasný. Partnera si tady zřejmě letos už nenajde, na podzim asi odletí na jih. ČTK to řekl ornitolog Karel Bobál ze záchrané stanice živočichů v Tachově.

"Občas se to stává. Důvodem nebývá vždy jen to, že přijdou čápi o partnera. Někdy se stane, že i když jsou oba rodiče naživu, jeden z nich potomky vyhodí z hnízda. Do hlavy jim nikdo nevidí," uvedl Bobál. V Chodové Plané je sice pět čapích hnízd, ale čápi se letos zabydleli jen v tom jediném. "O to víc všechny mrzí, že se stala taková věc," dodal Bobál.

Vyrostly májové hřiby, houbaři se mohou těšit na víkend

V lesích a na loukách v Česku se objevily první májové hřiby. Lidé se tak mohou těšit na víkend s příslibem plných košíků hub. Dosud za houbami vyráželi hlavně zkušení houbaři, teď však zvolna začíná také sezona pro obyčejné milovníky hub, řekl ČTK jednatel České mykologické společnosti Miroslav Smotlacha. V lesích vyrostly například některé druhy klouzků nebo kozáky. Objevily se také hřib kovář a hřib kolář, kterým se říká modráky, uvedl Smotlacha. Houbaři se podle něj mohou vypravit všude tam, kde v poslední době pršelo. Kdo se v houbách jen trochu vyzná, ten už je najde, myslí si známý mykolog. "Už i pro obyčejné milovníky hub, takzvané hříbkaře, sezona pomalu začíná. Je to trošku dřív než normálně," upozornil Smotlacha. Znalci hub ovšem mohou v lese stále najít i méně vyhledávané druhy.

Fotbalisté Slavie v Ostravě neprohráli téměř sedm let

Fotbalisté Slavie neprohráli před sobotním zápasem závěrečného 29. kola první ligy v Ostravě na půdě Baníku už téměř sedm let. Pražané, kterým by výhra zajistila bez ohledu na ostatní výsledky druhé místo a účast v třetím předkole Ligy mistrů, na Bazalech z uplynulých pěti utkání třikrát vyhráli a dvakrát remizovali. Naposledy Slavia prohrála v ligovém klání v Ostravě v srpnu 1998 0:5.

Teplice, jež mají na kontě stejně bodů jako Slavia, se představí na Letné, kde dokázaly proti Spartě z osmi vzájemných ligových duelu pouze jednou bodovat. V dubnu 2002 vyhrály 3:2.

Olomouc, která ztrácí na duo Slavia a Teplice dva body, přivítá Drnovice a před vlastním publikem zaváhala s tímto soupeřem v nejvyšší soutěži pouze dvakrát z devíti duelů. Drnovice vyhrály v Olomouci oba zápasy v roce 1999.

Štěpánek se utká s Grosjeanem na kurtu Suzanne Lenglenové

Až před deseti tisíci fanoušky může tenista Radek Štěpánek hrát v pátek utkání třetího kola Roland Garros. Šestnáctý nasazený se o účast v osmifinále střetne na kurtu Suzanne Lenglenové, druhém největším v pařížském areálu, s domácím Sebastienem Grosjeanem, turnajovou třiadvacítkou. Štěpánek se s Grosjeanem utkal dvakrát a zatím nezískal ani set. Oba zápasy se hrály na rychlých površích, teď poprvé změří síly na antuce. "Jeho požene domácí prostředí, ale já se na ten zápas připravím naprosto stejně jako na první a druhé kolo a udělám všechno pro to, abych postoupil," řekl Štěpánek.

Koukalovou zradilo v Paříži zdraví, Peschkeovou a Benešovou hra

Hned tři české tenistky ve čtvrtek vypadly ve druhém kole z grandslamového turnaje Roland Garros v Paříži. Zatímco u Kláry Koukalové hrály zřejmě rozhodující roli zdravotní důvody, Květa Peschkeová a zvlášť Iveta Benešová viděly příčiny svého neúspěchu ve své hře. "Jsem ráda, že jsem vůbec vstala z postele a dorazila na kurt," řekla Koukalová, která prohrála s Anou Čakvetadzeovou z Ruska 4:6, 3:6. Třiadvacetiletá tenistka dvakrát navštívila doktora. "Beru prášky, celou noc jsem nespala, nemůžu dýchat a je mi opravdu blbě, proto to asi tak dopadlo," stěžovala si.

Peschkeová, která byla v utkání s Shahar Peerovou z Izraele papírovou favoritkou, prohrála 1:6, 6:1, 4:6 a ke svému výkonu moc shovívaná nebyla. "Dnes mi ten den nesedl, hrála jsem špatně, nešlo mi to," řekla. Měla problémy s forhendem, čehož soupeřka hojně využívala.

Vůbec do řeči nebylo Benešové, která prohrála s Anou Ivanovičovou ze Srbska a Černé Hory 3:6, 1:6. "Nedala jsem jí moc šancí se nějak herně projevit, prostě se nedařilo," řekla. Nebyla prý nervózní, ale netrpělivá, chtěla rychle ukončovat výměny a to byla chyba. Dnešní zápas byl podle ní "prostě hroznej".

Šmicer si podle Vízka vynahradil strádání z dob častých zranění

Fotbalový internacionál Ladislav Vízek může být po středečním večeru na svého zetě znovu pyšný. Vladimír Šmicer se stal jednou z klíčových postav finále Ligy mistrů, přestože v poslední době v sestavě Liverpoolu mnoho šancí nedostával. Nakonec se s rudým dresem anglického mužstva rozloučil slavným vítězstvím nad AC Milán. "Byl v jedné z hlavních rolí. Dal nesmírně důležitý druhý gól a klíčovou penaltu. Za malou chvíli si vynahradil všechna fotbalová příkoří z mnoha zranění," řekl ČTK Vízek. Dramatický zápas sledoval s dalším bývalým reprezentantem Ivanem Haškem a úspěch dvou českých fotbalistů Liverpoolu po zápase řádně oslavili.

Vízek byl nadšený z toho, jakou podívanou utkání v Istanbulu nabídlo. "Byl to nádherný fotbalový zážitek a především obrovská radost z toho, že dva naši kluci mohli zvednout pohár nad hlavu. Po poločase jsem tomu vůbec nevěřil a myslím, že by se těžko hledal někdo, kdo by si na anglický tým v té chvíli vsadil," uvedl olympijský vítěz z Moskvy.

V 56. minutě si Vízek mohl zakřičet, když jeho zeť snížil na 2:3 a vzápětí Liverpool dokonal senzační vymazání třígólového manka. "Těch šest minut bylo neuvěřitelných. Porazit Italy, kteří vedou 3:0, tomu se nedá téměř věřit. Nějakou tu pětku mě to stálo. Pilo se pivo, whisky i fernet, slavili jsme až do čtyř do rána," prohlásil Vízek. Ale již dnes ráno hrál golfový turnaj v Karlových Varech.

Fotbaloví reprezentanti se radují z úspěchu spoluhráčů

Vítězný souboj kamarádů ve středečním finále Ligy mistrů prožívali také reprezentační spoluhráči Vladimíra Šmicra a Milana Baroše a svorně ocenili obrat, jaký se Liverpoolu podařil. Vyzdvihli také přínos staršího z českých fotbalistů, který prý prokázal, jak moc dokáže být pro mužstvo platný.

Když v pondělí zdůvodňoval reprezentační kouč Karel Brückner návrat Vladimíra Šmicera po desetiměsíční absenci, tak zdůraznil jeho styl, kterým může být hodně pomoci. "I když toho moc nenahrál, může to být v závěru sezony výhoda," říkal s úsměvem, aniž by tušil, že jeho svěřenec stráví na trávníku ve středu 96 minut. Přínos zkušeného hráče pro Liverpool ocenil o pět let mladší Libor Sionko, podle něhož byl právě Šmicer klíčem k postupu. "Ten rychlý gól na 3:2 rozhodl takřka o všem. Po něm bylo jasné, že šokovaný Milán brzy inkasuje potřetí," popisoval český fotbalista ve službách Austrie Vídeň, jak zápas viděl u televizní obrazovky. Po utkání se radoval jako každý příznivec českého fotbalu. "Co víc už mohl Šmíca pro klub udělat? Získal s ním Pohár UEFA, teď Ligu mistrů, odchází v nejlepším," ocenil přínos Šmicera, ale také Baroš se mu líbil.

Hlasování o Králi bílé stopy bude do poslední chvíle napínavé

Napínavá až do poslední chvíle bude anketa o nejlepšího českého lyžaře uplynulé sezony. Po měsíčním hlasování vzejde Král bílé stopy v pátek z textových zpráv fanoušků, přičemž možnost volit skončí až v průběhu vyhlášení, které začne v 19:00 v Krušnohorském divadle v Teplicích.

"První tři místa se každým dnem mění," řekla ČTK Renata Balašová z agentury Victoria Ideas, která mediálně zastupuje lyžařský svaz. Anketa přilákala podle pořadatelů velký zájem fanoušků, kteří mohou svému favoritovi z jednoho telefonu poslat neomezené množství hlasů. Korunu vítězi večer předají lyžařský předseda Aleš Vaněk s předsedou senátu Přemyslem Sobotkou. Dá se předpokládat, že ze sedmnáctky nominovaných patří k nejžhavějším kandidátům na korunu pro vítěze běžkyně Kateřina Neumannová. Mistryně světa z Oberstdorfu anketu vyhrála již čtyřikrát, naposledy loni, a v případě pátého triumfu by v počtu výher předstihla další běžkyni Květu Jeriovou-Peckovou.

Neumannová ovšem není jedinou favoritkou, jelikož čeští lyžaři přivezli v zimě sedm medailí ze světových šampionátů. Zlato si na krk pověsil i skikrosař Tomáš Kraus, který se navíc stal prvním českým vítězem Světového poháru. Vysoko může být například dvojnásobný medailista z MS, skokan na lyžích Jakub Janda, nebo slalomářka Šárka Záhrobská, bronzová z MS v Bormiu. Stříbro ze šampionátu v jízdě v boulích dává šanci Nikole Sudové.

Počasí:

V pátek bude slunečno a odpolední teploty 26 až 30 stupňů Celsia, na horách kolem 24ti. Povane slabý jihovýchodní až jižní vítr.