Zprávy

0:00
/
0:00

Podle Sobotky ovládají pražské hnutí ANO lidé napojení na kmotry, Babiš to odmítá

Dvě největší vládní strany, ČSSD a hnutí ANO řeší nový spor. Podle premiéra a předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky začali pražské hnutí ANO postupně ovládat kmotři. Jde prý o zkompromitované bývalé členy ODS a TOP 09. Uvedl to pro ČTK v souvislosti se změnami ve vedení ANO v Praze. Hnutí ANO cokoliv takového odmítá, své nové členy prý důkladně prověřuje. Podle předsedy hnutí a ministra financí Andreje Babiše na kmotrech naopak závisí pražská ČSSD. Předsedkyní pražského ANO se v pátek stala místostarostka desáté městské části Radmila Kleslová, která byla donedávna členkou ČSSD. Kleslová byla podle médií do listopadu 1989 příslušnicí komunistické rozvědky. Hájí se ale podobně jako Babiš tím, že byla v evidenci rozvědky vedena nevědomě.

V kauze opencard padly podmíněné tresty

Městský soud v Praze uložil pětici bývalých úředníků pražského magistrátu podmíněné tresty odnětí svobody od jednoho do tří let za zvýhodnění firmy Haguess v projektu opencard. Podle nepravomocného rozsudku muži porušili závazná pravidla hospodářského styku. Obžaloba tvrdí, že tím městu způsobili škodu 67 milionů korun. Předseda trestního senátu Alexander Sotolář kritizoval, že nabídku v rámci projektu v řádu miliard dostatečně neposoudili nejen obžalovaní členové hodnotící komise, ale ani pražští radní, kteří se spolehli na komisi. Úředníci byli odpovědní za průběh veřejné zakázky v době, kdy Prahu řídil primátor Pavel Bém (ODS). Ten v kauze vypovídal jako svědek. Trestnímu stíhání kvůli Opencard čelí i současný pražský primátor Tomáš Hudeček z TOP 09, nechce ale oba případy spojovat. Ve čtvrtek bude další osud karty Pražana řešit zastupitelstvo. TOP 09 chce podle Hudečka zřídit pro správu opencard akciovou společnost.

Prezident Zeman jmenoval 85 profesorů vysokých škol

Prezident Miloš Zeman v pátek jmenoval 85 profesorů. Profesoři museli na své jmenování měsíce čekat, Zeman se totiž po sporu o jmenování literárního vědce Martina Putny chtěl prezidentské pravomoci vzdát. Jmenovat se rozhodl až poté, co zkrachovala snaha o prosazení novely o změně jmenování profesorů. Zeman v polovině ledna řekl, že když nebude novela schválena, podepíše jim sice dekrety, pověří však ministra školství, aby jim je předal. Ministr Marcel Chládek (ČSSD) už dříve avizoval, že podepsané dekrety by profesorům předal on. S touto variantou souhlasí i rektoři. Navržené řešení je provizorní. Na současném systému jmenování Zemanovi vadí, že by měl návrhy podepisovat automaticky, jmenovací pravomoci se chce proto vzdát. Chládek navrhuje víc variant řešení. Profesory by mohl jmenovat buď předseda Senátu, ministr školství, nebo samy vysoké školy

Ministr Jurečka odvolal šéfa Státního pozemkového úřadu Šťovíčka

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) odvolal ústředního ředitele Státního pozemkového úřadu Petra Šťovíčka. Důvodem byly jeho vazby na obviněného lobbistu Ivo Rittiga, který je obviněn z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik (DPP). Úřad nyní povede první náměstkyně ústředního ředitele Veronika Nedvědová. Ministr se rozhodl odvolat ředitele Šťovíčka poté, co mu nedokázal uspokojivě vysvětlit informace, které se objevily v médiích. Koaliční partneři lidovců proti rozhodnutí nic nenamítají. Z hlediska zlepšení pověsti státní správy bude vhodné, pokud se funkce ředitele Státního pozemkového úřadu obsadí novým člověkem, nezatíženým podezřelými vazbami," sdělil ČTK premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Je to jeho kompetence. Myslím, že je to dobré rozhodnutí," uvedl pak ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Národní památkový ústav odmítl 13 z 38 církevních žádostí o majetek

Národní památkový ústav (NPÚ) z 38 církevních žádostí o majetek, které obdržel, jich 13 odmítl a tři další postoupil jiným institucím. Další čtyři výzvy mohou jejich žadatelé doplnit. Dohodu zatím NPÚ žádnou neuzavřel. "Půlroční lhůty u některých výzev již uplynuly, nicméně to nebrání dalšímu posuzování a případnému uzavření dohody o vydání i po tomto termínu," řekla TK mluvčí NPÚ Simona Juračková. Mezi nejsledovanější žádosti podané NPÚ patří kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zámek v Kroměříži či hrad Bouzov.

Zástupci církví odmítají návrh ANO a ČSSD na snížení restitucí

Zástupci církví po prostudování odmítají materiál ČSSD a ANO navrhující snížení finančních náhrad za nevydaný majetek o 13 miliard korun. Bod po bodu se v dokumentu dají ukázat chyby, řekl ČTK generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Církve si podle něho mohly nárokovat náhrady o desítky procent vyšší, než je současných 59 miliard korun navýšených o inflaci během 30 let, ale ustoupily. Své stanovisko církve dosud politickým stranám nepředaly. Náboženské společnosti podle Holuba nepřijaly ani jednu připomínku dvojice vládních stran. Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání mají dostat nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se bude během 17 let postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně. Loni církevní restituce posvětil Ústavní soud.

MZe zastavilo tendry nad 5 mil. Kč v podřízených organizacích

Ministerstvo zemědělství (MZe) pozastavilo veškerá výběrová řízení v hodnotě nad pět milionů korun v podřízených organizacích. Týká se to například Lesů ČR, Státního pozemkového úřadu či Národního hřebčína Kladruby. Ministr zemědělství Marian Jurečka po svém nástupu do funkce již pozastavil zadávací řízení přímo na ministerstvu v částkách nad 500.000 korun. Veškeré pozastavené veřejné zakázky se podle MZe prověřují. Kontrola se zaměřila nejen na právní služby, IT, nákupy vozidel a nábytku, stěhovací služby či stavební úpravy, ale například i na velkoobjemový nákup bažantích kuřat. Jednotlivé podřízené organizace MZe také mají seskupit požadavky, aby dosáhly na výrazné slevy z objemu. Vše se má dít prostřednictvím centrálního a transparentního zadávání veřejných zakázek.

Šéf SÚKL zrušil či pozastavil tendry za skoro 330 milionů korun

Nový ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta zrušil výběrová řízení za 47 milionů korun, další za 280 milionů korun pozastavil a nechá je přezkoumat. U tendru na informační technologie za 160 milionů korun panuje prý podezření na "vyvádění peněz", tedy tunelování. Blahuta to oznámil na tiskové konferenci. "Existují podezření, že na základě narovnání v softwarových částech zakázky na dodávku a provoz datových center se chystalo vyvedení veřejných financí v objemu řádově 160 milionů korun," uvedl. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) novinářům řekl, že pokud by se podezření na trestnou činnost potvrdilo, ministerstvo podnikne právní kroky. Nevyloučil podání trestního oznámení.

Lídrem kandidátky ODS do Evropského parlamentu bude Zahradil

Lídrem kandidátky ODS pro květnové volby do Evropského parlamentu bude první místopředseda strany a europoslanec Jan Zahradil. Předseda občanských demokratů Petr Fiala to novinářům oznámil na briefingu při zasedání výkonné rady strany, která Zahradila nominovala. Kandidovat za ODS bude také Eva Zamrazilová, které končí funkční období v bankovní radě České národní banky a která není členkou strany. Své lídry pro evropské volby už představily všechny vládní strany. ČSSD se rozhodla pro sociologa Jana Kellera, hnutí ANO si vybralo bývalého eurokomisaře Pavla Teličku a KDU-ČSL do voleb povede někdejší ministr Pavel Svoboda. Komunisté vsadili na svou poslankyni Kateřinu Konečnou, TOP 09 na bývalého viceguvernéra centrální banky Luďka Niedermayera, hnutí Úsvit na advokátku Kláru Samkovou. Evropské volby se v Česku uskuteční 23. a 24. května.

EK nedá peníze na výstavbu spaloven v ČR, chybí zákon

Peníze z EU nebude možné použít na výstavbu spaloven, o což Česká republika už několik let usiluje. Podle názoru Evropské komise totiž není jasné, jak spalovny zapadají do systému nakládání s odpadem. Česku totiž stále chybí nová národní odpadová strategie. Nové vedení ministerstva životního prostředí (MŽP) slibuje, že nový zákon bude ještě letos. Zatím ale není jisté, v jakém rozsahu a zda vůbec MŽP výstavbu spaloven podpoří. Současný evropský trend prosazuje recyklaci nikoliv spalovny. Na evropské dotace si musí počkat spalovna komunálních odpadů v Chotíkově u Plzně, která se už staví za zhruba tři miliardy korun. Zastaveny jsou i další projekty (např. Spalovny Karviná a Spalovna Most-Komořany), k nimž má ČR dodat strategické dokumenty. Je také otázkou, zda vůbec budou součástí nového Operačního programu Životní prostředí.

Středočeští zastupitelé nesouhlasí s těžbou zlata na území kraje

Středočeský kraj nesouhlasí s případným průzkumem a těžbou zlata na svém území. Shodli se na tom jednomyslně krajští zastupitelé. Obávají se zejména devastace krajiny. Několika žádostmi těžařů o provedení průzkumu se zabývá ministerstvo životního prostředí. "Nechali bychom si zničit to, co je na středních Čechách nejkrásnější," varoval hejtman Josef Řihák (ČSSD). Kraj by měl podle zastupitelů napříč politickým spektrem učinit vše pro to, aby těžba nebyla povolena. Podle Řiháka se těžařské společnosti něj zajímají o lokality Mokrsko, Petráškova Hora u Hvožďan, Voltýřov, Jílové, Příčovy a další. K návrhu krajské rady se připojili i zástupci opozice, tedy ODS a TOP 09 a STAN. Pro byli všichni přítomní zastupitelé, nikdo nebyl proti ani se nezdržel hlasování.

MZV: Situace na Ukrajině se zlepšila, lidé tam mohou cestovat

Politická a bezpečnostní situace na Ukrajině se výrazně zlepšila. Čeští občané tak již nemusí odkládat plánované cesty do této země. Na své internetové stránce o tom informuje české ministerstvo zahraničí. Lidé cestující na Ukrajinu by se ale podle ministerstva měli vyhnout masovým shromážděním. "Zvláštní obezřetnost zasluhuje situace na východě a jihu země (včetně Autonomní republiky Krym), kde ještě nedošlo k plnému podřízení bezpečnostních sborů novému vedení země," uvedla česká diplomacie na internetové stránce. Také podle europoslance Libora Roučka (ČSSD) panuje v Kyjevě klid. Skončily tak bouřlivé dny, které vyústily v pád režimu prezidenta Viktora Janukovyče. Zemi nyní čeká fáze obnovy, kdy potřebuje zejména finanční pomoc před hrozícím státním bankrotem.

EGAP nebude zatím pojišťovat nové projekty na Ukrajině

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) nebude až do vyřešení situace na Ukrajině pojišťovat nové projekty v této zemi. Rozhodlo o tom představenstvo firmy. Nadále bude sice EGAP jednotlivé obchodní případy projednávat, zároveň ale dočasně pozastavila jejich schvalování. Podle analytiků nynější dění na Ukrajině tuzemskou ekonomiku příliš neovlivňuje, i když čeští exportéři do této země čelí zvýšenému riziku. "Přímé obchodní vazby České republiky a Ukrajiny jsou poměrně omezené. Na Ukrajinu směřuje pouhé jedno procento z celkového českého exportu. Podíl dovozu z Ukrajiny na celkovém dovozu do ČR je dokonce ještě nižší," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Z celkové pojistné angažovanosti EGAP činí obchodní případy na Ukrajině 3,4 procenta, tedy přibližně osm miliard korun. V Rusku je přitom angažovanost EGAP desetkrát vyšší a představuje zhruba 80 miliard korun.

Výdaje na příspěvek na péči rostou, přibývá i příjemců dávky

Výdaje na příspěvek na péči pro postižené a seniory rostou. Přibývá také lidí, kteří tuto dávku pobírají. Zatímco v roce 2007 peníze od státu na opatrování dostávalo 256.000 osob, na konci loňska jich bylo už 325.000. Do příspěvků loni putovalo 19,54 miliardy korun, před sedmi lety to bylo zhruba o pět miliard méně. Vyplývá to z údajů ministerstva práce o vyplacených dávkách a z analýzy výzkumného ústavu práce. Za dávku si potřební mají platit pečovatelku, stacionář či pobyt v domově. Analýza ale ukázala, že zhruba dvě třetiny příjemců si za peníze od státu opatrování od registrovaných poskytovatelů nekupují. Česká společnost stárne. Výrazně bude přibývat hlavně lidí v hodně vysokém věku. Zatímco v roce 2010 žilo v Česku podle analýzy expertů kolem 27.400 mužů a žen nad 90 let, do roku 2020 by se počet podle demografických propočtů mohl téměř ztrojnásobit. Lidé nad 65 let tvoří nyní asi 17 procent obyvatel, za šest let by to mohla být pětina.

Soud potvrdil vězení příslušníkům StB za zbití disidenta Placáka

Městský soud v Praze potvrdil tresty v případu tří bývalých příslušníků StB, kteří podle obžaloby v červnu 1989 unesli a zbili tehdejšího disidenta Petra Placáka. Soud dvěma z nich uložil nepodmíněné tresty jeden rok a 1,5 roku, jednomu trest podmíněný. Rozsudek je pravomocný. Proti verdiktu lze podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu. Obžalovaným hrozilo za zneužití pravomoci úřední osoby dva až deset let vězení. Soud uložil trest pod hranicí trestní sazby zejména kvůli dlouhému časovém odstupu od spáchání trestného činu. Podle soudu byly okolnosti spáchání činu zavrženíhodné a obžalovaní neprojevili žádnou lítost. "Jejich příklon ke zločineckému režimu, který zde panoval do roku 1989, je zcela zjevný," prohlásil soudce.

Soud v JAR rozhodne o třetí Krejčířově žádosti o kauci v pátek

Jihoafrický prokurátor je proti propuštění zadrženého Radovana Krejčíře na kauci. Soud o tom definitivně rozhodne v pátek. Jde už o třetí žádost českého podnikatele, který je ve vazbě od loňska. Dle jihoafrického serveru News24 se v pondělí konalo také stání v případu, v němž je Krejčíř a pětice jeho údajných kompliců obviněna z pokusu o vraždu a z únosu. Tento případ bude soud projednávat v květnu. Soudy v JAR Krejčířovu žádost o propuštění už dříve dvakrát zamítly a nedovolily mu ani odvolat se proti tomu k tamnímu nejvyšší soudu v zemi. Krejčíř v prohlášení pro soud uvedl, že pobyt ve vazbě mu neumožňuje, aby se bránil proti obstavení majetku kvůli milionovým daňovým podvodům, ze kterých ho podezírá jihoafrický finanční úřad. Znovu odmítl, že by hrozil jeho útěk z Jihoafrické republiky, kde žije celá jeho rodina.

Na Žďársku se objevil případ otravy metanolem

V nemocnici v Novém Městě na Moravě je od neděle hospitalizován muž s podezřením na otravu metanolem. Jeho zdravotní stav stav je velmi vážný. Podle policie je to první případ otravou metanolem na Vysočině. Osmapadesátiletý muž ze Žďárska byl podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové do nemocnice přijat v neděli odpoledne. Rozbory provedené na specializovaném pracovišti v Brně podle ní potvrdily, že mužovy zdravotní potíže souvisí s tím, že požil alkohol s vyšším množstvím metylalkoholu. S otravou metanolem je v současné době už několik dní hospitalizovaný dvaapadesátiletý muž v Nemocnici Boskovice na Blanensku. Jeho stav se podle dostupných informací zlepšuje. S podezřením na otravu metanolem zemřela v neděli dopoledne jednašedesátiletá žena v Zadní Třebani na Berounsku. Podle pitvy se však zřejmě neotrávila metanolem. Výsledky toxikologické zkoušky budou kriminalisté znát až v úterý.

Začal festival proti totalitě Mene Tekel, potrvá do 2. března

V zaplněném chrámu sv. Mikuláše na pražském Staroměstském náměstí začal v pondělí osmý ročník mezinárodního projektu Mene Tekel. Poukazuje na zločiny nacismu a komunismu, jeho letošní téma festivalu zní Studenti proti totalitě. Do 2. března nabídne tři desítky akcí od konferencí, koncertů a výstav po promítání snímků a divadelní představení. Slavnostním zahájením provázel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Hned v úterý 25. února, kdy uplyne 66 let let od nástupu komunistického režimu k moci, připomene festival památný pochod studentů za svobodu a demokracii na Pražský hrad v roce 1948. Zúčastní se jej pamětníci všech studentských demonstrací z let 1939 až 2012, kdy se do krajských vlád dostali představitelé KSČM. Podobně jako před 66 lety donesou na Hrad vzkaz prezidentovi, nikoli současnému, ale prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi k jeho soše na Hradčanském náměstí.

Zemřela nejstarší známá přeživší holokaust, pocházela z Prahy

Ve věku 110 let v Londýně zemřela pražská rodačka Alice Herzová-Sommerová, považovaná za nejstarší známou přeživší nacistického vyhlazování Židů. Narodila se do umělecky založené rodiny, mezi jejíž přátele patřili například spisovatelé Franz Kafka či Max Brod. Na klavír začala hrát v pěti letech a před druhou světovou válkou se stala mezinárodně uznávanou pianistkou. V roce 1931 se vdala za houslistu Leopolda Sommera, s nímž měla syna Raphaela (1937-2001), jenž se později stal světoznámým violoncellistou. Za druhé světové války byla její rodina internována v Terezíně. Herzová-Sommerová zde odehrála spoluvězňům na 150 koncertů. Její manžel zahynul v koncentračním táboře Dachau. Po válce žila Alice Sommerová v Izraeli a ve Velké Británii. Zemřela týden před vyhlašováním amerických Oscarů, na které je v kategorii krátkých dokumentárních filmů nominován i snímek The Lady in Number 6: Music Saved My Life (Dáma v čísle 6: Hudba mi zachránila život). Před čtyřmi roky jí český velvyslanec v Londýně Michael Žantovský předal cenu ministerstva kultury Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury ve světě.

Titul šampiona v soutěži Pivex získal Velkopopovický kozel

Titul šampiona v soutěži Zlatý pohár Pivex - pivo roku 2014 získal Velkopopovický kozel 11. Stejné pivo vyhrálo i kategorii jedenáctek a světlých ležáků. Středočeský pivovar ze skupiny Plzeňský Prazdroj tak na trůnu střídá přerovského Zubra, který kraloval v posledních letech. Výsledky vyhlásili organizátoři soutěže v Brně.

Babišova restaurace ve Francii má prestižní hvězdičku Michelin

Restaurace českého ministra financí Andreje Babiše ve Francii získala jednu hvězdičku ve známém Michelinově průvodci, který hodnotí kvalitu francouzských restaurací. Průvodce, jehož nové vydání zveřejnila v pondělí společnost Michelin, navíc označuje Babišův podnik na Azurovém pobřeží za zvlášť příjemný. Jeden z nejbohatších Čechů Andrej Babiš otevřel luxusní restauraci na jihu Francie loni v městečku Mougins, kde kromě jiných osobností žil věhlasný výtvarník Pablo Picasso. Restaurace dostala jméno Paloma podle nejmladší dcery tohoto španělského malíře. Babišova žena Monika se postarala o vzhled restaurace.

Češi vsadili na OH v Soči přes 800 milionů Kč, více než v Londýně

Zimní olympijské hry v Soči byly nejsázenější olympiádou v historii, Češi na její výsledky vsadili přes 800 milionů Kč. Nejvíce sázeným sportem byl hokej, z jednotlivých zápasů pak osmifinálový duel Česka se Slovenskem. Mírně úspěšnější než tipující byli díky výpadku ruských hokejových hvězd bookmakeři. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími sázkovými kancelářemi. U Fortuny přijaté sázky přesáhly hranici 310 milionů korun. Na letní olympiádu v Londýně měla sázky za 200 milionů, na minulé zimní hry ve Vancouveru 130 milionů korun. "Nejsázenějším sportem byl určitě hokej, následovaný biatlonem a dalšími disciplínami, kde měli Češi medailové ambice," řekl ČTK mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Ze sportu:

Trenér českých hokejistů Alois Hadamczik končí u národního týmu a nepovede ho už ani na mistrovství světa v Bělorusku. Řekl to v rozhovoru pro Hitrádio Orion. Rozhodl se rezignovat poté, co po čtvrtfinálovém vyřazení se Spojenými státy americkými skončili jeho svěřenci na olympijských hrách v Soči šestí. Podle svých slov nechtěl nadále čelit útokům médií. Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje chce v nejbližších dnech představit Hadamczikova nástupce, jména oslovených trenérů však zatím tají.

Útočník Milan Hejduk oznámil v 38 letech oficiálně konec své hokejové kariéry. Olympijský vítěz z Nagana hrál naposledy v minulém ročníku NHL, po kterém mu vypršela smlouva s Coloradem. V denverském klubu strávil 14 sezon a v roce 2001 s ním získal Stanleyův pohár, za jiný klub v zámořské lize nehrál.

Fotbalisté Plzně se budou muset v odvetě play off Evropské ligy se Šachtarem Doněck obejít bez brankářské jedničky Matúše Kozáčika. Slovenský gólman si v nedělním ligovém utkání s Ostravou poranil úpon břišního svalu, nahradí ho Petr Bolek.

Český záložník Tomáš Rosický by mohl v nejbližších dnech prodloužit smlouvu s Arsenalem. Podle trenéra Arséna Wengera se už třiatřicetiletý kapitán fotbalové reprezentace s londýnským klubem dohodl na podmínkách kontraktu a jednání potvrdil i hráčův agent Pavel Paska.

Předsedkyně komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR Dagmar Damková uvedla, že neuznaný gól v nedělním ligovém duelu Ostravy s Plzní měl platit a sudí Tomáš Kocourek s asistentem Patrikem Filípkem tak poškodili domácí Baník. Oba mají pozastavenou delegaci. O jejich osudu se definitivně rozhodne 6. března na zasedání komise sudích.

Na březnové halové mistrovství světa v Sopotech bylo nominováno devět českých atletů. Limity českého svazu i mezinárodní federace IAAF splnilo šest mužů a tři ženy. Hlavní hvězdou týmu je čtvrtkař Pavel Maslák, který během halové sezony vyrovnal český rekord na 400 metrů, zlepšil národní maximum na poloviční trati a zaběhl nejlepší evropský čas historie na 300 metrů.

Počasí v úterý:

Slunečno, místy ale nízká oblačnost nebo mlhy. Odpolední maxima 8 až 12 stupňů, při nízké oblačnosti jen kolem 6, na horách nejčasteji kolem 4, na Šumavě až 7 stupňů Celsia.