Zprávy

Zemřel Vasil Biľak, signatář "zvacího dopisu" z roku 1968

V Bratislavě zemřel v noci na čtvrtek ve věku 96 let bývalý vysoký funkcionář Komunistické strany Československa (KSČ) Vasil Biľak. ČTK to sdělil předseda Komunistické strany Slovenska Jozef Hrdlička. Biľak byl označován za posledního žijícího signatáře takzvaného zvacího dopisu, který se stal formálním zdůvodněním vojenské invaze do Československa v roce 1968. Za údajný podpis "zvacího dopisu" byl Biľak stíhán, obvinění z porušení zákona na ochranu míru, z vlastizrady a z dalších trestných činů ale směřovalo do ztracena. Slovenské soudy totiž před více než deseti lety vrátily případ k došetření a prokuratura v roce 2011 vyšetřování přerušila. Někdejší člen vedení KSČ Biľak v posledních letech žil v ústraní ve své bratislavské vile, na veřejnosti nevystupoval a s médii nekomunikoval.

Podle ředitele Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a historika Oldřicha Tůmy měl Biľak mimořádně zápornou roli v československých dějinách. "Od roku 1956 a dál najdete málo tak záporných postav, které působily v československém veřejném životě, jako právě Vasil Biľak," řekl Tůma. Je chybou redukovat jeho úlohu v roce 1968 jen na podpis pod zvacím dopisem, podle Tůmy hrál Biĺak roli mnohem podstatnější. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa není možné měnit historii. "Je beze sporu faktem, že byl jedním z iniciátorů pozvání sovětských vojsk. Dnešní doba se na zvací akt dívá různými pohledy," uvedl Filip.

Zeman v Soči sportovcům: Bojujte naplno

Prezident Miloš Zeman na večeři s českými sportovci v Soči řekl olympionikům, aby na hrách bojovali naplno. Zároveň je pozval na Pražský hrad, kde chce celou výpravu přivítat po skončení svátku zimních sportů. Řekl to mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zeman do Soči odletěl ve čtvrtek, v dějišti olympijských her bude do neděle. Večeře s hlavou státu se v hotelu Arli zúčastnili nejen současní olympionici, ale i jejich předchůdci z minulých her. Zeman z Prahy odletěl hodinu po poledni, v Soči přistál v 19 hodin tamního času. Na programu má účast na pátečním zahajovacím ceremoniálu olympijských her, večeři s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, otevření Českého domu v Soči i fandění dvojnásobné zlaté medailistce z předchozích her ve Vancouveru Martině Sáblíkové v rychlobruslařské hale.

Novým místopředsedou Sněmovny se stal lidovec Jan Bartošek

Novým místopředsedou Sněmovny se stal lidovec Jan Bartošek. V tajné volbě neměl protikandidáta. Bartošek nahradil ve vedení dolní komory stranického kolegu Pavla Bělobrádka, který se stal vicepremiérem a na sněmovní funkci rezignoval. Místopředsedové Sněmovny jsou čtyři. Bartošek doplnil trio Jaroslava Jermanová (ANO), Vojtěch Filip (KSČM) a Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové). V čele dolní komory stojí sociální demokrat Jan Hamáček. Vedení nové Sněmovny poslanci zvolili loni na podzim. Až ve třetí volbě uspěl kandidát TOP 09 a Starostů, kterým byl původně bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

ODS navrhuje odvolání Filipa z funkce místopředsedy Sněmovny

ODS navrhuje odvolání Vojtěcha Filipa z funkce místopředsedy Sněmovny kvůli jeho vyjádření o okupaci. Chce získat podporu ČSSD a lidovců. Na tiskové konferenci to řekla bývalá šéfka dolní komory Miroslava Němcová. Filip v reakci na úmrtí Vasila Biľaka uvedl, že se dnešní doba na zvací akt, který Biľak v roce 1968 podepsal, dívá různými pohledy. Člověk, který obhajuje okupaci, nemůže být podle Němcové místopředsedou demokratického parlamentu. Části Filipova vyjádření Němcová označila za eufemizmus. Zvací akt podle ní byl desítky let nezpochybnitelnou hanbou. Hlasování o odvolání se chce ODS pokusit zařadit na program jednání buď v pátek, nebo v úterý.

Zástupci Amnesty International donesli na ruskou ambasádu petici

Petici s dvěma a půl tisíci podpisy, která vybízí ke zrušení represivních zákonů v Rusku, donesli zástupci organizace Amnesty International (AI) na ruské velvyslanectví v pražské Bubenči. Petici nikdo z pracovníků ambasády nepřevzal, vhodili ji proto do poštovní schránky. Na zastupitelský úřad dorazila den před zahájením zimní olympiády v Soči. Podle vedoucího kampaní AI Martina Balcara petice požaduje zrušení represivních zákonů, které znemožňují svobodu shromažďování a slova, a je namířena proti homofobním zákonům. Navazuje na celosvětovou iniciativu, pod níž je 350.000 podpisů. Tento dokument představitelé Amnesty International předali i v Moskvě. Den předání v Praze byl vybrán záměrně. Olympiáda má být podle Balcara svátkem sportu, ale AI zimní hry v Soči "nevidí tak růžově, jako je Moskva představuje".

Lidovky: Mládek odvolal šéfa CzechInvestu Mariána Piechu

Ministr průmyslu Jan Mládek odvolal šéfa státní agentury CzechInvest Mariána Piechu. Vedením agentury pověřil Ondřeje Votrubu, dosavadního ředitele divize investic, uvedly Lidovky.cz. Nový ředitel Votruba má podle serveru s vyhledáváním a zprostředkováním investic bohaté zkušenosti. V minulosti pracoval coby asistent generálního ředitele japonské vládní agentury na podporu obchodu a investic JETRO. V CzechInvestu pracuje osm let a vystřídal několik vedoucích pozic. Piechu loni v srpnu do funkce jmenoval bývalý ministr průmyslu Jiří Cienciala. Piecha se zúčastnil výběrového řízení na tuto pozici, které vypsal bývalý ministr průmyslu Martin Kuba (ODS). Do té doby působil na MPO v pozici ředitele odboru inovačního podnikání a investic. Podle plánu exministra Kuby měly být státní agentury CzechInvest a CzechTrade sloučeny k 31. prosinci 2013. Mládek v nedávném rozhovoru pro ČTK uvedl, že obě státní agentury se slučovat nebudou. CzechInvest by se měl podle něj vrátit ke svému původnímu poslání, tedy získávání zahraničních investic.

Česká ekonomika oživuje, stavebnictví je ale stále v krizi

Průmyslová produkce i vývoz firem v Česku loni rostl, podle analytiků české hospodářství oživuje. I Česká národní banka (ČNB) v nové prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním i příštím roce. Novinářům to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Uvedl také, že ČNB by mohla na počátku příštího roku upustit od devizových intervencí. Stavebnictví se však opět výrazně propadlo a odborníci míní, že jej návrat k růstu v nejbližší době nečeká. Průmyslová produkce loni v Česku meziročně vzrostla o 0,5 procenta, hodnota nových zakázek byla vyšší o 4,3 procenta, uvedl Český statistický úřad. V prosinci průmysl meziročně rostl ještě výrazněji, a to o 9,3 procenta, po očištění o vliv pracovních dnů o 6,7 procenta. Výroba tak obrátila pokles, který v roce 2012 činil 1,2 procenta.

Loňské výsledky zahraničního obchodu ČR přinesly pozitivní informace. Vývoz loni podle ČSÚ meziročně stoupl o 2,8 procenta a dovoz o 1,4 procenta a zahraniční obchod skončil v přebytku 350,8 miliardy korun, což je meziročně o 45,1 miliardy korun více. Podle Asociace exportérů dosáhla hodnota loňského exportu tuzemských firem 3,157 bilionu korun, což je v dějinách samostatné České republiky rekord.

Centrální banka letos čeká růst hrubého domácího produktu o 2,2 procenta a příští rok o 2,8, kdežto podle předchozí listopadové prognózy ČNB měl HDP růst jen o 2,1 procenta letos a o 2,5 procenta příští rok. Naopak od loňského roku čeká banka horší výsledek, odhad zhoršila z poklesu o 0,9 procenta na 1,3 procenta.

Škoda Auto začne v Mladé Boleslavi v létě vyrábět novou Fabii

Automobilka Škoda Auto začne na konci léta v Mladé Boleslavi vyrábět novou generaci modelu Fabia. První nové Fabie by se měly dostat do prodeje už na podzim, píše týdeník odborů automobilky Škodovácký odborář. Podle informací ČTK bude mít vůz světovou premiéru na podzim na autosalonu v Paříži. Mluvčí automobilky Jozef Baláž ČTK pouze potvrdil, že by nová Fabia měla být představena ke konci letošního roku. Zájem o model Škoda Fabia nyní stoupá, v automobilce se plánuje kvůli navýšení výroby Fabií několik přesčasových směn. Loni automobilka představila například novou Octavii, Rapid Spaceback nebo modernizované modely Yeti a Superb. Letos by se měla objevit například studie velkého SUV nebo elektrický model Citigo.

ČEZ chce od státu 5,3 miliardy darovací daně z emisních povolenek

Energetická společnost ČEZ požádala finanční úřad, aby jí vrátil 5,3 miliardy korun odvedených v letech 2011 a 2012 na darovací dani z emisních povolenek. Napsaly to Hospodářské noviny (HN). ČEZ o vrácení daně požádal preventivně, aby nepromeškal zákonnou lhůtu, napsaly HN. Většinu akcií v ČEZ přitom vlastní stát. Z dalších firem chce odvedenou daň ve výši 140 milionů korun dostat zpět teplárenský Alpiq, stejný postup podle deníku chystají Dalkia a Unipetrol. Mluvčí Dalkie Milan Wagner potvrdil, že společnost nárok již uplatňuje formou dodatečného daňového přiznání. Dvaatřicetiprocentní zdanění emisních povolenek zavedla pro roky 2011 a 2012 vláda premiéra Petra Nečase, získané peníze částečně pokryly podporu obnovitelných zdrojů energie. Zmírnil se tak růst cen elektřiny pro podniky a domácnosti. Podle směrnic Evropské unie ale měla být většina povolenek v tomto období firmám přidělována bezplatně. Na darovací dani z bezplatně přidělených povolenek stát v roce 2011 vybral celkem 4,8 miliardy korun, v roce 2012 pak 2,7 miliardy.

Sobotka: Vláda nezaručí výkupní ceny elektřiny ohledně Temelína

Vláda nebude chtít poskytovat záruky za výkupní ceny elektřiny v souvislosti s dostavbou Jaderné elektrárny Temelín. Při interpelacích ve Sněmovně to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dřív podle Hospodářských novin uvedl, že společnost nepodepíše plně účinnou smlouvu o dostavbě Temelína dříve, než bude mít dohodnuté zaručené výkupní ceny elektřiny ze strany státu nebo jiné obchodní schéma. Ve čtvrtečních Lidových novinách Beneš popírá, že by garance ceny byla podmínkou dostavby Temelína. Nový kabinet ještě bude muset posoudit, zda bude mít k dostavbě Temelína stejný přístup jako předchozí vláda, s jejíž souhlasem nebo porozuměním zahájil ČEZ výběrové řízení, podotkl premiér. Úvahu kabinetu podle něho ovlivní debaty o klimatickém balíčku v Evropské komisi a aktualizace energetické koncepce Česka. Z té nepochybně potom vyplynou také podmínky pro eventuální dokončení tendru na výstavbu Temelína, dodal.

Zavedení eura v ČR není podle Babiše cílem současné koalice

Zavedení eura v Česku není podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) cílem současné vládní koalice. Babiš to prohlásil ve Sněmovně v rámci interpelací. Reagoval tak na slova ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), podle něhož bude snahou nynějšího koaličního týmu připravit ČR na přijetí eura v co nejkratším čase. Podle něj česká ekonomika není na přijetí eura připravena, i když se základní kritéria pro zavedení jednotné evropské měny plní. Ministr zopakoval své nedělní prohlášení na Facebooku, že podle jeho odhadu a znalostí by Česko mohlo přijmout nejdříve za šest let. Zaorálek o potřebě přijetí eura co nejdříve mluvil minulý týden při svém uvedení do funkce nového šéfa české diplomacie. "Budeme se snažit, abychom byli v co nejkratším čase schopni přijmout euro. Na datu ale ještě dohodnuti nejsme," uvedl ministr zahraničí.

Soud v kauze spojené s lyžařským MS zprostil muže obžaloby

Osvobozující rozsudky vynesl Okresní soud v Liberci nad bývalým rektorem liberecké univerzity Vojtěchem Konopou i spolumajitelem firmy Investing CZ Josefem Nadrchalem. Oba byli obžalováni z pletichy při veřejné soutěži modernizace univerzitních kolejí. Čelili obžalobě za to, že bez soutěže zadali dodatečnou zakázku na dodávku nábytku v hodnotě 25 milionů korun. Liberecká firma Syner tím podle obžaloby získala prospěch zhruba tři miliony korun. Modernizace kolejí souvisela s přípravou na mistrovství světa v lyžování v roce 2009. Oběma mužům hrozilo osm let vězení, státní zástupkyně pro ně navrhovala podmíněné tresty a zákaz činnosti v souvislosti s organizováním veřejných zakázek. Oba obžalovaní od počátku vinu odmítali. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně si nechala lhůtu na rozmyšlenou.

V ČR loni podle policie vzrostl počet nelegálních cizinců

Počet nelegálně pobývajících cizinců v České republice loni mírně vzrostl. Policie odhalila 4135 ilegálních cizinců, v roce 2012 to bylo o zhruba 550 méně. Nejvíce v Česku pobývají neoprávněně Ukrajinci, Rusové a Vietnamci. Uvedl to ředitel cizinecké policie Milan Majer. Odhaleno bylo zhruba 900 neoprávněně pobývajících Ukrajinců, přes 500 Rusů a přes 300 Vietnamců. Dále to byli občané Libye, Kuvajtu, Slovenska nebo Saúdské Arábie. Počet cizinců, kteří byli na území ČR odhaleni při kontrolovách na ubytovnách a podobně, vzrostl o 498 na 3974. Počet nelegálních překročení schengenské hranice na tuzemských mezinárodních letištích se meziročně zvýšil o 60 na 179. Česko je podle policistů cílovou zemí zejména pro cizince z východních evropských států. Pro imigranty z afrických zemí jako Kuvajt nebo Libye je ČR hlavně tranzitní zemí, přes kterou putují do dalších států.

Ministr vnitra odvolal kvůli policejnímu obvinění šéfa kontroly

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) odvolal šéfa interního auditu úřadu Petra Plaňanského, kterého tento týden obvinila policie kvůli údajnému krytí kolegy podezřelého z krádeže peněz. Na vnitru skončí ke konci února, sdělil mluvčí vnitra Pavel Novák. Plaňanský prý kryl svého zástupce Václava Chochola a neohlásil, že muž údajně ukradl ze služebního sejfu peníze. Obvinění se týká tzv. nadržování.

Na 150 českých turistů uvízlo kvůli poruše letadla na Kubě

Kvůli poruše letadla společnosti Travel Service uvízlo v kubánském Varaderu 156 turistů cestovních kanceláří Exim tours a Fischer. Zpoždění letu je zhruba 20 hodin. Poruchu letadla potvrdila mluvčí leteckého dopravce Vladimíra Dufková. Podle ní se na odstranění závady pracuje, je ale nutné na Kubu dopravit důležité zařízení z kanadského Montrealu. Letadlo by mělo odstartovat do Prahy v pátek ráno středoevropského času. Spoj aerolinií měl odletět z Kuby ve středu ve 21:15 středoevropského času, uvedla Dufková. Podle ní se porucha objevila na důležitém čidle.

Soud zamítl žalobu na neplatnost smlouvy Milerové na Krtka

Městský soud v Praze zamítl žalobu, která se zabývala spory o práva na postavu filmového Krtečka. Správkyně dědictví Krtkova autora Zdeňka Milera Milena Fischerová se jí domáhala vyslovení neplatnosti licenční smlouvy, na jejímž základě s právy na Krtka podniká Milerova vnučka Karolína Milerová. Karolína Milerová poskytuje licence k výrobě různých předmětů s postavou prostřednictvím své společnosti Little Mole. Již dříve řekla ČTK, že licenci k užití jeho uměleckého díla jí poskytl její děda v září 2011. Zemřel 30. listopadu 2011. Platnost smlouvy podle ní potvrdily rozbory několika renomovaných advokátních kanceláří. Milena Fischerová je dle smlouvy z roku 2006 správkyní Milerova dědictví. Smlouvu Milerovy vnučky na licencování Krtka považuje za neplatnou. Ačkoli od Milerova úmrtí uplynuly již více než dva roky, dědické řízení, které by mohlo nejasnosti ohledně autorských právy vyřešit, není ukončeno. Řízení počítá s vdovou po Milerovi, dcerami Barborou a Kateřinou a synem Michaelem.

Předsedou poroty Febiofestu bude Theodor Pištěk

Kostýmní výtvarník a malíř Theodor Pištěk, držitel Oscara, Césara i Českého lva, povede jako čestný předseda hlavní 33člennou porotu Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest. Na festival přijede i finská herečka Kati Outinenová, známá z filmů Akiho Kaurismäkiho, aktuálně nominovaná na Českého lva za roli ve filmu Viktora Tauše Klauni. Přiveze svoji novinku s názvem Láska, soudruhu! Oznámil to mluvčí přehlídky Pavel Sladký. V pořadí 21. ročník Febiofestu se uskuteční od 20. do 28. března v multikině Cinestar Anděl. Následně uvede výběr z programu od 31. března do 17. dubna při regionálních ozvěnách v tuctu měst. V minulosti byli čestnými předsedy poroty olympionička Věra Čáslavská, architekt Jan Kaplický, výtvarník David Černý, dirigent Libor Pešek, bývalá první dáma Dagmar Havlová a kameraman Miroslav Ondříček.

Laureáty Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2013 jsou Klíma a Peňás

Laureáty Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2013 jsou spisovatel Ivan Klíma a publicista Jiří Peňás. Ocenění, které nese jméno významného českého novináře a publicisty, má sloužit ke zvýšení prestiže novinářské práce a vyzdvihovat ty osobnosti, které následují právě Peroutkův příklad. Pořadatelé při Klímově ocenění vzpomněli jeho dětství poznamenané transportem do Terezína, začátky jeho psaní i nejtužší léta normalizace, které ale tuto výraznou osobnost kulturního života neumlčely. Jeho novinářská éra je spojena mimo jiné s Literárními novinami, v šedesátých letech psal i pro literární Květen, Hosta do domu, Tvář, Plamen, Orientaci, Divadlo. Řada jeho příspěvků, předmluv, článků a esejů se dostala do samizdatu i do zahraničních publikací, romány vycházely v překladech i česky v nakladatelství Škvoreckých Sixty-Eight v Torontu.

Jiří Peňás patří mezi nejvýraznější a zároveň nejoriginálnější publicisty současnosti, píše ve svém laudatiu Jan Dražan. Je prý svým způsobem s podivem, že se mu tohoto ocenění dostává až dnes. "Ale právě možná o to je cena zaslouženější, podpořená více než dvaceti lety jeho psaní, myšlenek a názorů. Publikoval především v Respektu, Mladé frontě DNES, Týdnu, Lidových novinách…," zmínil. Jiří Peňás patří ke generaci autorů, kterou zrodil listopad 1989. Do revoluční doby vtrhla s elánem, nápady, nezatížená komunistickou cenzurou, ideologií a ptydepe stylem. Podle Dražana tak v době mediálních rychlokvašek Jiří Peňás patří nejen ke stálicím, ale zároveň k výjimkám, a to díky svému vzdělání, vědomostem a především neuvěřitelnému rozhledu.

Na pražské Letné se otevírá olympijský park za 80 milionů

Na pražské Letenské pláni se den před zahájením olympijských her v Soči, slavnostně otevírá olympijský park. Projekt je součástí kampaně Českého olympijského výboru s názvem Česko sportuje. Lidé si v parku budou moci vyzkoušet většinu zimních olympijských disciplín. Součástí budou malé i velkoplošné obrazovky a bar. Projekt vyjde na 80 milionů korun. Hlavní atrakcí bude bruslařská dráha s ledovým rájem, což dohromady nabídne zhruba kilometr cest, a snowpark pro snowboardisty. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet například i curlingové hřiště. Celková kapacita parku se odhaduje na deset tisíc lidí a pořadatelé očekávají každý den okolo pěti tisíc návštěvníků.

Boulařky Sudová ani Vaculíková v první OH kvalifikaci neuspěly

Lyžařky Nikola Sudová a Tereza Vaculíková neuspěly v první kvalifikaci jízdy v boulích na olympijských hrách v Soči. Sudová skončila jedenáctá, těsně za postupovou desítkou. Druhou šanci budou mít české reprezentantky v sobotu, kdy se pojede před finále druhá kvalifikace. Sudová při svém čtvrtém startu na olympiádě dostala za jízdu dohromady 20,38 bodu. Na desátou Reginu Rachimovovou z Ruska ztratila pouhou desetinu bodu. Vaculíková získala 17,46 bodu a obsadila 20. místo.

České snowboardistce Šárce Pančochové unikl o jedno místo a sedm bodů přímý postup do finále olympijské soutěže ve slopestylu. Druhý pokus bude mít v neděli, kdy ji čeká semifinále a poté případně jízdy o medaile v této nové olympijské disciplíně.

Už jen tři dny zbývají rychlobruslařce Martině Sáblíkové do vstupu do olympijského programu. Dvojnásobná šampionka z Vancouveru bude v neděli obhajovat zlatou medaili na trati 3000 metrů, na posledním setkání s novináři před závodem ujistila, že se cítí dobře a je připravena bojovat o medaile.

Nedělním startem ve stíhacím závodě odstartuje pro biatlonistku Gabrielu Soukalovou plánovaná porce šesti disciplín na olympijských hrách v Soči. Čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka se v minulé sezoně katapultovala mezi světovou elitu, poprvé v kariéře vyhrála závod Světového poháru a v Soči se tak představí ve zcela jiné roli než před čtyřmi lety ve Vancouveru. Patří mezi medailové aspirantky, i díky ní se v Česku zájem o biatlon výrazně zvýšil.

Dále ze sportu:

Basketbalistky ZVVZ USK Praha potvrdily svou formu a v Evropské lize vybojovaly velmi cenné vítězství 63:58 na palubovce favorizovaného Galatasaraye Istanbul. S bilancí sedmi výher a dvou porážek se tak znovu dostaly do čela tabulky skupiny C, mají navíc lepší vzájemnou bilanci se svými pronásledovateli Spartakem Moskva a právě Galatasarayem, který porazily i na svém hřišti. Pro USK to byla teprve druhá výhra nad Galatasarayem z posledních devíti vzájemných duelů.

Basketbalistky IMOSu Brno prohrály v 11. kole Evropské ligy ve Francii s Montpellierem 53:76. Ze tří posledních utkání, které vesměs odehrály na soupeřových hřištích, české vicemistryně nevytěžily ani jedno vítězství a vidina postupu do play off se jim dva zápasy před koncem základní části soutěže znovu vzdálila.

Titul mistra světa vynesl Zdeňka Štybara ve světovém žebříčku cyklokrosařů o 31 míst vzhůru na 17. pozici. Český cyklista se závodům v terénu věnuje už jen příležitostně a na šampionát si "odskočil" z přípravy na silniční sezonu. Třináctý je specialista Martin Bína, jenž mistrovský závod o víkendu v nizozemském Hoogenheide nedokončil a klesl v pořadí UCI o dvě příčky.

Fotbalisté Liberce porazili v prvním utkání na soustředění v Portugalsku vedoucí tým dánské ligy Midtjylland 2:1. Severočeského účastníka jarních bojů Evropské ligy poslala v duelu turnaje Atlantic Cup do vedení ukrajinská posila Jevgen Budnik, po přestávce přidal druhý gól Nizozemec Kevin Luckassen, kterého Slovan testuje.

Počasí v pátek:

Čekáme oblačno až zataženo, ojediněle mrholení nebo slabý déšť. Večer od západu budou srážky místy. Teploty 3 až 7 stupňů, v Čechách místy až 10. Na horách bude kolem +2, na Šumavě 6 stupňů.