Zprávy

0:00
/
0:00

Premiér uvedl do úřadu poslední tři ministry

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl do úřadu poslední tři nové ministry. Začal ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), o tři čtvrtě hodiny později se funkce ujal ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek (ČSSD) a jako poslední ministr kultury Daniel Herman. Ostatní členy svého kabinetu uvedl premiér do úřadů v předchozích dvou dnech. Prezident Miloš Zeman jmenoval Sobotkovu vládu ve středu. V sedmnáctičlenném kabinetu má ČSSD osm křesel, ANO šest a lidovci tři. Od voleb do jmenování nové vlády to trvalo zhruba tři měsíce, což je v historii ČR rekordně dlouhá doba.

Bělobrádek: ČR by mohla z EU dostat na vědu až sto miliard korun

ČR by mohla čerpat z EU v letech 2014 až 2020 přibližně sto miliard korun na vědu, výzkum a inovace. Uvedl to vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Podle něj nebude problém tyto prostředky využít. Domnívá se, že by měly posunout dál již rozpracované projekty, a to s využitím mezinárodní spolupráce i světových vědeckých kapacit. Bělobrádek zdůraznil, že mnohé stěžejní projekty v oblasti vědy, výzkumu a inovací již v ČR úspěšně fungují. Vytvořit se je podařilo s pomocí evropských dotací. Připomněl, že se nyní připravuje nový operační program 3V, v němž se vyjednává pro ČR o sto miliardách korun na dotacích pro plánovací období 2014 až 2020. Zdůraznil, že později již ČR pravděpodobně tak vysokou podporu EU nezíská. Je proto nutné, aby byly projekty co nejvíce soběstačné, uvedl Bělobrádek. Ze státního rozpočtu plyne každoročně na vědu, výzkum a inovace v zemi 26 miliard korun. Regionem, který je podle něj výkladní skříni ČR v oblasti vědy a výzkumu, je Jihomoravský kraj, kde je Bělobrádek na dvoudenní návštěvě.

Chládek chce ještě letos dokončit vysokoškolský zákon

Jednou z priorit nového ministra školství Marcela Chládka by podle premiéra Bohuslava Sobotky (oba ČSSD) mělo být například dokončení novely vysokoškolského zákona. Chládek by jej rád předložil Sněmovně ještě letos. Ministr při svém uvedení do úřadu řekl, že chce školství měnit "odspodu", tedy od předškolního vzdělávání. Zlepšit české školství tak, aby bylo konkurenceschopné, ale nejde podle ministra bez navýšení peněz, které do něj plynou. Již dříve uvedl, že chce pro příští rok žádat o tři až pět miliard korun navíc, které by měly jít zejména na rozšiřování míst ve školkách. Další cestou je podle něj lepší čerpání evropských peněz nebo vnitřní úspory. Ušetřit se prý dá třeba na restrukturalizaci odborného školství nebo na státní maturitě. Nový šéf školství plánuje také personální změny na úřadě. Z pěti stávajících náměstků chce tři vyměnit, obsadí navíc dosud prázdné místo náměstka pro legislativu. Chládek se také chce více věnovat oblasti sportu, která pod jeho resort spadá.

Brabec se zaměří na Novou zelenou úsporám i severní Moravu

Prioritou nového ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) má být podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) program Nová zelená úsporám, zlepšení kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji nebo dotažení novely zákona o posuzování vlivu na životní prostředí EIA. Brabec se chce zaměřit také na čerpání prostředků z EU a zákon o Národním parku Šumava. Právě na Šumavu povede podle Brabce jedna z jeho prvních cest, na níž chce jednat se všemi zúčastněnými stranami. Možná se také brzy podívá do Polska, aby zde jednal se svým protějškem o zlepšení životního prostředí v Moravskoslezském kraji. Nový šéf resortu už má jasno také o tom, kdo bude tvořit jeho nejbližší tým. Náměstky, u nichž prý nerozhodovala politická příslušnost, ale odbornost, budou Jan Kříž, Vladimír Dolejský, Vladimír Mana, Jan Landa a Veronika Peštová.

Herman by měl dokončit rekonstrukci Národního muzea

Nový ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) by měl podle premiéra Bohuslava Sobotky dotáhnout do konce rekonstrukci Národního muzea. Zmínil se o tom jako o jedné z priorit při uvedení Hermana do funkce. Herman novinářům řekl, že chce na ministerstvu zachovat počet čtyř náměstků. První náměstkyní bude Kateřina Kalistová (ČSSD), umění se bude věnovat hudebník Miroslav Rovenský, kterého nomonivala KDU-ČSL. Další jména ve svém týmu bude Herman postupně vyjasňovat. Podle dřívějších informací z médií si chce všechny čtyři náměstky přivést nové.

Ministryně Jourová vyměnila většinu náměstků

Nová ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) vyměnila většinu svých náměstků. Na svém místě zůstal pouze první náměstek Daniel Braun, který má na starosti evropskou agendu a vyjednávání s Evropskou komisí. Ministryně to řekla na tiskové konferenci. Náměstků bude mít stejně jako předchůdci, tedy čtyři. Náměstkyní pro evropské fondy bude Klára Dostálová, která bude dohlížet na fungování operačních programů. Cestovní ruch a veřejné investování bude spadat pod náměstka Jiřího Houdka, kterého nominovala KDU-ČSL. Poslední náměstkovský post, který má obsadit ČSSD, zůstává zatím volný, Jourová čeká na jméno, které jí koaliční partner sdělí. Tento náměstek bude mít na starost územní plánování, stavební řízení a bytovou politiku. Ministryně změnila i mluvčí ministerstva, stala se jí současná mluvčí hnutí Ano Radka Burketová.

Válková stáhne návrh na redukci typů věznic ze čtyř na dva

Ministryně spravedlnosti Helena Válková se rozhodla stáhnout z projednávání novely zákonů, které měly zredukovat počet typů věznic ze čtyř na dva. Návrhy v listopadu schválila vláda Jiřího Rusnoka. Podle Válkové však nebyly dostatečně zváženy důsledky navrhovaného systému rozdělování vězňů do výkonu trestu. Podle staženého návrhu měly místo nynějších věznic s dohledem, dozorem, ostrahou a zvýšenou ostrahou existovat pouze "věznice" a "věznice se zvýšenou ostrahou". Zařazení odsouzených do jednoho ze dvou typů káznice měl sice i nadále určovat soud, vězeňská služba by však nově získala oprávnění rozhodovat o zařazení do konkrétního oddělení v mírnějším typu věznice. Jednotlivá oddělení se měla lišit stupněm zabezpečení. Novinka měla podle jejích předkladatelů výrazně ulehčit soudům a zároveň umožnit efektivnější zacházení s vězni. V dlouhodobém horizontu si od ní ministerstvo slibovalo také snížení recidivy. Redukci typů věznic, kterou za ministrů spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) a Marie Benešové (ČSSD) dlouhodobě připravoval první náměstek Daniel Volák (ODS). Ten už dříve oznámil, že k 31. lednu ve funkci náměstka pro vězeňství a justici skončí.

Vláda bude v pondělí rozhodovat o návrzích Rusnokova kabinetu

Členové vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) se v pondělí na svém druhém zasedání budou zabývat především rozhodováním, které návrhy z dílny předešlého kabinetu Jiřího Rusnoka zavrhnou a které pustí v legislativním procesu dál. Na programu mají také poslaneckou novelu, která má opět osvobodit pozemky pod novostavbami od platby daně z přidané hodnoty. Postavit se mají i k senátnímu návrhu, aby se vzájemná výměna emisních stropů týkala i menších výrobců elektřiny a tepla. Očekává se, že dál nepůjde ani Rusnokův návrh zákona o státní službě, protože poslanci sociální demokracie předložili vlastní novelu. Ta již ve Sněmovně prošla prvním čtením, což bylo podmínkou prezidenta Miloše Zemana pro jmenování šéfa ANO Andreje Babiše ministrem financí i bez lustračního osvědčení. Nejistý je osud novely zákona o vojácích z povolání. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) zvažuje, že by ji z projednávání ve Sněmovně stáhl. Údajně chce dokument, který počítá s navýšením platů vojáků na nižších pozicích, ještě jednou detailně prověřit. Revize se možná dočká i zákon, který ruší vojenský újezd Brdy a zmenšuje ostatní výcvikové prostory. ČSSD je totiž proti zrušení brdského výcvikového prostoru a prosazuje místo něj zrušení újezdu Boletice. Stropnický však nedávno zdůraznil, že rušení výcvikových prostorů je jednou z možností, jak v resortu ušetřit potřebné finance.

Füle: Pokud myslí EU vážně pomoc Ukrajině, má nabídnout členství

Evropský komisař pro rozšíření EU Štefan Füle si myslí, že EU by měla Ukrajině nabídnout členství, pokud myslí svoji pomoc s transformací země seriózně. Řekl to Českému rozhlasu - Radiožurnálu. Uvedl také, že i když nabídka asociační dohody s EU stále platí, zástupci unie ji těžko mohou podepsat s představiteli Ukrajiny, když pokračují represe a násilí. Jestliže Kyjev bude chtít se přiklonit k EU, měla by být osmadvacítka vstřícná, míní komisař. "Jestli máme být seriózní v tom, že chceme transformovat Ukrajinu a chceme pomoct transformaci Ukrajiny, pak bychom měli být také seriózní v tom, že bychom měli Ukrajincům nabídnout ten nejsilnější transformační prostředek, který na evropském kontinentu existuje, a to je rozšíření."

MF zlepšilo odhad vývoje ekonomiky, letos čeká růst o 1,4 pct

Ministerstvo financí nepatrně zlepšilo odhad vývoje ekonomiky v letošním roce, odhad za loňský rok naopak mírně zhoršilo. Loni měl hrubý domácí produkt klesnout o 1,4 procenta a tento rok o stejnou hodnotu stoupnout. Navzdory oslabení koruny vlivem devizových intervencí ČNB by se letošek měl vyznačovat velmi nízkou inflací. Míra inflace by letos mohla podle MF činit 1,0 procenta. V roce 2015 by se růst spotřebitelských cen mohl v souvislosti s oživením ekonomiky a zpožděným působením oslabené koruny zrychlit na 2,4 procenta. Objem mezd a platů by se letos mohl zvýšit o 2,2 procenta. Pro příští rok MF počítá se zrychlením růstu na 4,3 procenta. Ministerstvo odhadlo, že deficit vládního sektoru loni dosáhl 2,5 procenta HDP a ani letos by neměl převýšit tři procenta HDP. Schodek očištěný o vliv hospodářského cyklu a jednorázových operací přitom loni patrně činil jen 1,2 procenta HDP. První odhady HDP za loňský rok zveřejní Český statistický úřad 14. února. Podle současné prognózy České národní banky, která již počítá s dopadem devizových intervencí, by měla letos ekonomika stoupnout o 2,1 procenta a příští rok o 2,5 procenta. Pro rok 2013 ČNB očekává pokles o 0,9 procenta. Novou prognózu zveřejní ČNB ve čtvrtek 6. února.

V Česku přibývá lidí s exekucí na důchod, srážek bylo už 71.000

V Česku přibývá lidí, kteří mají exekuci na důchod. Na konci loňska jich bylo už skoro 71.000. Od roku 2006 se tak jejich počet více než zdvojnásobil. Jen za minulý rok se zvedl o skoro 3400. Vyplývá to z údajů, které poskytla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). "U dalších několika desítek tisíc důchodů evidujeme exekuční titul, ale protože důchod je tak nízký, že nedosahuje takzvané zabavitelné výše, nemohla ČSSZ exekuční srážku zařídit," uvedla mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. Exekuce se týkají starobních, invalidních i pozůstalostních důchodů. ČSSZ z nich sráží, pokud to nařídí soud či exekutor exekučním příkazem, nebo pokud rozhodnutí padlo ve správním, konkurzním nebo insolvenčním řízení. ČSSZ důchodce o exekuci informuje. Na rozhodnutí si mohou lidé stěžovat té instituci, která o srážkách rozhodla - tedy třeba soudu. Pokud penzisté dluh splatí, soud či exekutor o tom správu informují. Ta pak srážení ukončí.

Euro: Podle dokumentů Babiš donášel na kolegy z Petrimexu

Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) ve čtvrtek předložil bratislavskému soudu nově nalezené dokumenty, podle nichž současný ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš informoval v 80. letech komunistickou Státní bezpečnost (StB) o svých kolezích z podniku Petrimex. Jde o dvě listiny, které zmiňují agenta Bureše, což bylo údajně Babišovo krycí jméno. Píše to týdeník Euro. Podle jednoho z dokumentů se měl Babiš podílet na "prověrce" bývalého obchodního náměstka Petrimexu Dušana Slezáka. StB ho chtěla získat jako agenta, Slezák to odmítl. V druhém dokumentu, který se týká tehdejšího zástupce ředitele Petrimexu pro obchodování s plasty Richarda Szabóa, je informace o přijatém zápisu od agenta Bureše. StB Szabóa prověřovala pod krycím jménem "Turek", údajně kritizoval tehdejší komunistický režim. Obě listiny spravoval důstojník StB Andrej Kuľha, který ve čtvrtek svědčil v Babišův prospěch. "Po analýze skutečností jsem vyhodnotil, že nejde o vědomou spolupráci (Babiše s StB) a spis jsem odložil do archivu," prohlásil u soudu Kuľha. K Babišovu svazku se u StB dostal v roce 1987, tedy pět let poté, co se nynější miliardář slovenského původu údajně stal spolupracovníkem StB. Kuľha u soudu také tvrdil, že Babišův svazek byl veden chaoticky a že v něm chyběly dokumenty.

Grémium ČSSD doporučilo jako ombudsmanku Šabatovou

Grémium sociální demokracie poslancům ČSSD doporučilo, aby při hlasování o veřejném ochránci práv podpořili Annu Šabatovou. ČTK to řekla místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková. Šabatová se o místo, na něž v prosinci rezignoval Pavel Varvařovský, uchází spolu se zástupcem ombudsmana Stanislavem Křečkem. Šabatovou, která byla v minulosti také zástupkyní veřejného ochránce práv, i Křečka nominovali nedávno senátoři. Křeček v tajné volbě získal 36 ze 64 odevzdaných hlasů, Šabatová o hlas více. Křečka nominoval také prezident Miloš Zeman.

Šance dětí s akutní leukémii stoupla díky studii vedené Čechy

Šance dětí s akutní leukémií stoupla díky mezinárodní studii, kterou vedli čeští lékaři. Výsledky zveřejnil v těchto dnech prestižní americký časopis Journal of Clinical Oncology a novinářům je představil koordinátor studie přednosta kliniky dětské hematologie a onkologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol profesor Jan Starý. Studie sledovala 5060 dětí léčených ve 130 centrech v 15 zemích tří kontinentů, z ČR v ní bylo 291 dětí. "Při hodnocení pěti let od propuknutí choroby se potvrdilo, že se podařilo zachránit život 82 procentům dětí. Optimalizací léčby jsme vylepšili naději na vyléčení naprosté většině malých pacientů," uvedl. Akutní lymfoblastická leukémie je nejčastější dětskou rakovinou ve vyspělých zemích, v ČR ji lékaři ročně zjistí zhruba u 70 dětí. Ještě před 50 lety byla stoprocentně smrtelná, první vyléčené dítě bylo v Motole diagnostikováno v roce 1969. V současnosti se vyléčí až 89 procent dětí. Studie se zúčastnily ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko, Ukrajina, Izrael, Hongkong, Chile, Argentina, Uruguay, Kuba a jedno centrum v Moskvě. Profesor Starý ocenil, že díky studii se nejnovější léčebné protokoly začaly užívat v dalších zemích, například na Ukrajině, v Srbsku či v Jižní Americe.

Prezidenta Zemana ocenil Český svaz bojovníků za svobodu

Asociace nositelů legionářských tradic a Český svaz bojovníků za svobodu se rozhodly ocenit prezidenta Miloše Zemana. Cenu si ale prezident na slavnostním večeru nepřevzal, omluvil se kvůli zaneprázdnění. Podle nich je Zeman členem pražské organizace Českého svazu bojovníků za svobodu. Cenu Český patriot 2013 letos dostalo dalších 12 osobností, a to za dobrovolnou a neziskovou práci v oblasti výchovy k vlastenectví a zachování historických tradic české společnosti. Mimořádnou cenu Zeman dostal podle organizátorů za to, že se podílel na obnově demokracie v České republice již od své účasti na demonstraci 17. listopadu 1989 v Praze na Národní třídě. Prošel pak mnoha politickými a státními funkcemi. Hlava státu má k bojovníkům za svobodu a veteránům blízko. Část z nich ho podpořila i v prezidentské kandidatuře.

Šéf Poslanecké sněmovny Hamáček navrhl Wintona na Nobelovu cenu za mír

Zachránce židovských dětí Nicholas Winton byl opět navržen na Nobelovu cenu za mír. Nominaci po trojím nenaplněném úsilí své předchůdkyně Miroslavy Němcové (ODS) poslal nynější předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Hamáček v nominačním dopise připomíná hrdinský čin Wintona, kterému se podařilo před vypuknutím druhé světové války odvézt z nacisty okupovaného Československa stovky židovských dětí. Zmiňuje se také o tom, že Wintonovi letos bude 105 let. Na podporu kandidatury vznikla také petice, kterou zorganizovali studenti z gymnázia Open Gate. Do poloviny loňského roku se pod ni podepsalo na 236.000 lidí. Winton zorganizoval vlaky, které v roce 1939 dopravily z tehdejšího Československa do Velké Británie 669 židovských dětí. Záchraně dalších zabránila druhá světová válka. Wintonův příběh upadl po vypuknutí války do zapomenutí a on sám jej nepřipomínal. O svém činu nikomu neřekl, teprve v roce 1988 objevila jeho manželka materiály dokumentující tuto událost.

Ve věku 89 let zemřel bratr spisovatele Oty Pavla Hugo

Ve věku 89 let zemřel v noci na čtvrtek Hugo Pavel, starší bratr spisovatele Oty Pavla a jedna z postav, které se v díle známého autora a publicisty často objevují. Pohřeb se bude konat ve středu 5. února ve 12:00 v obřadní síni kladenského hřbitova. Hugo Pavel se narodil 26. prosince 1924. Dětství prožila rodina v Praze, z obav před transportem se přestěhovala v roce 1939 do Buštěhradu. Hugovi, stejně jako jeho bratru Jiřímu a otci Leovi, se ale nakonec transporty nevyhnuly, doma zůstala jen matka s nejmladším Otou. Hugo byl poslán na práci do Německa, po návratu se v Terezíně setkal s otcem a rozhodli se, že nebudou čekat na konec války. Utekli na počátku května 1945. V roce 2005 Hugo Pavel vydal knížku veršů Vrátil jsem čas. Svému bratru pomáhal v boji s jeho těžkými depresemi, staral se také o rodinný archiv. Otu Pavla připomínaly v okolí Branova na Rakovnicku, kde se odehrávaly příběhy rodiny Pavlů, každoroční turistické pochody. Hugo Pavel se jich do pozdního věku sám účastnil.

Ze sportu:

V 1. kole Davisova poháru v Ostravě český tým s Nizozemskem prohrál. Radek Štěpánek podlehl Robinu Haasemu 6:3, 4:6, 7:6, 2:6 a 1:6.

Biatlonista Adam Václavík se díky druhému místu ve sprintu juniorů postaral o první českou medaili na domácím mistrovství Evropy v Novém Městě na Moravě. Po třech dnech nevýrazných výsledků českých závodníků Václavík prohrál jen s Ramanem Jaliotnovem z Běloruska, a to o necelých 12 sekund.

Čeští florbalisté zdolali v kvalifikaci mistrovství světa v nizozemském Nijmegenu Německo 6:2 a definitivně si zajistili účast na prosincovém turnaji v Göteborgu. Už s jistotou prvenství svěřenci Radima Cepka zakončí své vystoupení v třetí evropské skupině v sobotu od 14:30 proti domácímu Nizozemsku. Němci, kteří na minulém světovém šampionátu v Bernu a Curychu skončili překvapivě čtvrtí, o tři příčky výše než český tým, se v Nijmegenu musí obejít bez švédských legionářů a hlavních opor Fredrika a Kristiana Holtzů. Na úvod už podlehli Dánsku a hrozí jim neúčast na MS.

Mužskou házenkářskou reprezentaci dál povede trenérská dvojice Vladimír Haber, Jaroslav Hudeček. Vedení svazu jim prodloužilo smlouvu do 30. června, poté mužstvo převezme nový realizační tým. Haber s Hudečkem povedou český celek ještě v červnovém play off proti Srbsku o postup na světový šampionát.

Patrik Eliáš a Jaromír Jágr ve čtvrtečním utkání NHL zařídili výhru New Jersey 3:2 v prodloužení na ledě Dallasu. Eliáš s Jágrovým přispěním vstřelil rozhodující gól, oba si navíc připsali ještě po jedné asistenci.

Tenistka Karolína Plíšková postoupila na turnaji v Pattaye do semifinále. Třetí nasazenou Rumunku Soranu Cirsteaovou porazila v prvním vzájemném zápase 1:6, 7:6, 6:0 a na okruhu WTA bude usilovat o postup do finále podruhé v kariéře. Po Karolíně Plíškové postoupila do semifinále v Pattaye i další česká tenistka Andrea Hlaváčková, čínskou favoritku Pcheng Šuaj zdolala 6:2 a 7:5.

Tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová při záskoku za nemocnou Petru Kvitovou na turnaji v Paříži neuspěla. Místo druhé nasazené krajanky nastoupila k poslednímu utkání 2. kola proti domácí Alizé Cornetové, s níž po bezmála tříhodinovém boji prohrála 3:6, 7:6 a 3:6.

Běžec Pavel Maslák vyhrál na mítinku v Düsseldorfu závod na 400 metrů ve svém druhém nejlepším čase v hale 45,81 sekundy. Za vlastním českým rekordem, který vytvořil loni při triumfu na evropském šampionátu v Göteborgu, zaostal o 15 setin.

Zdeněk Štybar pojede v neděli mistrovství světa v cyklokrosu v nizozemském Hoogerheide. Bývalý dvojnásobný světový šampion se rozhodl závod do svého programu na poslední chvíli zařadit. Člen elitního silničního týmu Omega Pharma-Quick Step to oznámil na svém webu.

Zatím největší problém českého týmu v Soči, zpožděná doprava materiálu, je vyřešen. Po týdnu bylo uvolněno z celního skladu cargo s kancelářskou výbavou mise a částí sportovního vybavení, nyní probíhá jeho distribuce do olympijských vesnic. Tam už si sportovci smějí také vzít své pití a potravinové doplňky. Čeští olympionici v Soči už bydlí, všechno je připraveno pro příjezd dalších členů výpravy.

Počasí v sobotu:

Čekáme oblačno až zataženo, místy přechodně polojasno. Ojediněle mrholení, večer v Čechách od západu místy déšť. Ojediněle mrznoucí srážky a ledovka. Teploty přes den -1 až +3 stupně, místy až +7, na horách kolem kolem nuly, na Šumavě +5.