Zprávy

0:00
/
0:00

Zaorálek: Bude třeba zásadně změnit český postoj a chování v EU

Za svůj nejdůležitější úkol v české diplomacii by možný nový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) považoval zásadní změnu českého postoje a chování v EU. Podle něj si musí Česká republika vybudovat důstojnější pozici, než dosud má, posílit svůj vliv a uvědomit si, že na dobrém fungování unie Česko závisí, neboť je s ní neoddělitelně spjato."Zatím jsme předvedli spánek," podotkl k dosavadnímu českému působení v EU. Soudí, že v evropském kurzu by mohl najít společnou řeč s prezidentem Milošem Zemanem spíš než s jeho euroskeptickým předchůdcem Václavem Klausem. Jednoznačněji se podle Zaorálka nová vláda bude muset vyjádřit k budoucímu přijetí společné měny euro. Termín vstupu do eurozóny vznikající kabinet podle něj nejspíš zatím nedá, ale bude chtít, aby se k euru vyjádřili odborníci a firmy.

Reuters: Zeman jmenuje Sobotku premiérem během několika dní

Prezident Miloš Zeman jmenuje předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku premiérem během několika dní. Agentuře Reuters to řekla hlava státu. Zeman považuje za "velmi reálné", aby byla celá vláda sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců jmenována do konce ledna. Sobotka jeho vyjádření považuje za pozitivní signál, který umožní rychlý vznik vlády. "Pan Sobotka splnil všechny podmínky, které jsem mu dal," řekl v rozhovoru Zeman. Podle Reuters prezident šéfovi ČSSD řekl, že ho ministerským předsedou jmenuje týden po podpisu koaliční dohody. Dokument podepsali představitelé trojice stran toto pondělí. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček později ale upřesnil, že Zeman Sobotku jmenuje koncem příštího týdne. Od pondělí do středy bude hlava státu na návštěvě v Karlovarském kraji.

Exprezident Klaus je proti zrušení lustračního zákona

Bývalý prezident Václav Klaus je proti zrušení lustračního zákona. O lustracích se hovoří v souvislosti s kandidaturou předsedy ANO Andreje Babiše na post ministra financí. Babiš údajně na Slovensku spolupracoval s komunistickou StB, což by mu bránilo ve jmenování ministrem. KSČM se snaží lustrační zákon zrušit. Lidovci zase požadují, aby novela služebního zákona obsahovala pojistku před ministry a náměstky, kteří v minulosti spolupracovali s StB. "Máme lustrační zákon. Jsem proti tomu, aby byl jakýmkoli způsobem bourán a likvidován," řekl Klaus v sídle svého institutu v pražské čtvrti Hanspaulka. Přechodná vláda premiéra Jiřího Rusnoka dala v polovině prosince k předloze KSČM záporné stanovisko. Normy nejsou podle kabinetu v rozporu se zásadami právního státu a do jisté míry nahrazují chybějící služební zákon.

Jedničkou kandidátky ČSSD do eurovoleb by mohla být Gajdůšková

Jedničkou kandidátky ČSSD pro volby do Evropského parlamentu by podle některých předních sociálních demokratů mohla být místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková. Ta by takovou nabídku podle ČTK s jednou podmínkou vzala. Chce, aby současná europoslankyně Olga Sehnalová byla také na volitelném místě. Ještě v pondělí se přitom nejužší vedení sociální demokracie podle jednoho ze členů grémia usneslo na tom, že kandidátku povede senátor Jiří Dienstbier. Ten se ale nakonec po sérii vyjednávání stal kandidátem na ministra. Sociální demokraté berou eurovolby velmi vážně, protože jejich výsledek může ukázat, jestli se podařilo zastavit nečekaný propad z loňského sněmovního hlasování. Špatný výsledek by navíc mohl stranu poznamenat před podzimními komunálními a senátními volbami. I proto by špičky sociální demokracie v čele kandidátky do eurovoleb rády viděly známou osobnost.

Svaz měst a obcí žádá, aby dávky znovu vyplácely radnice

Svaz měst a obcí žádá, aby dávky znovu začaly vyřizovat a vyplácet radnice. Nynější model, kdy příspěvky a podpory poskytují úřady práce, není podle něj funkční. Neřeší problém zneužívání dávek, úředníci nemají čas na kontrolu. Řekl to předseda svazu a kladenský primátor Dan Jiránek. Svaz zastřešuje 2500 měst a obcí. Kandidát na ministra Petr Krčál (ČSSD) uvedl, že by se po svém případném nástupu do funkce chtěl vyplácení dávek věnovat. Do konce roku 2011 sociální dávky vyplácely radnice dvou typů obcí. Po reformě tehdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) se agenda od ledna 2012 přesunula do úřadů práce. Ty tak vedle problematiky zaměstnanosti začaly vyřizovat všechny příspěvky, dávky a podpory od státu.

HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 0,2 pct, recese skončila

Hrubý domácí produkt nevykázal ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletní pokles, ale růst o 0,2 procenta. Ekonomice se tak dařilo dvě čtvrtletí za sebou. V meziročním srovnání ekonomika klesla o 1,2 procenta, což je o desetinu procenta lepší údaj, než statistici uváděli dříve. Vyplývá to z dalšího zpřesnění údajů o ekonomice, které zveřejnil Český statistický úřad.

Meziroční míra inflace v prosinci poskočila na 1,4 procenta

Meziroční míra inflace v prosinci poskočila na 1,4 procenta z listopadových 1,1 procenta. Za rok 2013 byla průměrná míra inflace 1,4 procenta, což je nejnižší hodnota od roku 2009. Uvedl to Český statistický úřad. Oproti roku 2012 se průměrná míra inflace snížila o 1,9 procentního bodu. Prosincová inflace byla o desetinu procentního bodu vyšší, než očekávali analytici. Průměr za celý rok 2013 odpovídal jejich odhadům. Stouply především ceny potravin a nealkoholických nápojů, které jsou meziročně vyšší o 4,9 procenta. Zelenina ve srovnání s prosincem 2012 podražila o 22,4 procenta. O více než deset procent se meziročně zvýšily rovněž ceny mléka, sýrů a jogurtů. Vedle jídla a pití se na vyšší inflaci podepsal rovněž meziroční nárůst cen pohonných hmot, které podražily o 2,6 procenta. Naopak o 18,2 procenta v meziročním srovnání zlevnily mobilní telefony, snížení cen o devět procent statistici zaznamenali v sektoru telefonických a telefaxových služeb. Z energií zlevnil zemní plyn, jehož cena ve srovnání s posledním měsícem roku 2012 snížila o sedm procent.

Nezaměstnanost v prosinci v ČR stoupla na 8,2 pct

Nezaměstnanost v loňském prosinci se v Česku zvýšila na 8,2 procenta z listopadových 7,7 procenta. Bez práce tak bylo ke konci roku 596.833 lidí, tedy o zhruba 31.500 více než o měsíc dříve, informoval Úřad práce ČR. Důvodem růstu nezaměstnanosti bylo hlavně postupné ukončování sezonních prací na venkově a v menších obcích. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo 583.081 lidí v prosinci schopno okamžitě nastoupit do zaměstnání. Počet volných pracovních míst se ale proti listopadu snížil o 2323 na 35.178. Na jedno volné místo tak v současné době připadá 17 uchazečů, uvedl pracovní úřad. Podle něj se nejvíce lidí uchází o jedno místo na Karvinsku, a to téměř 81. Více než 50 lidí připadá na jedno místo i v okresech Bruntál, Brno - město a Hodonín. Růst nezaměstnanosti odpovídá odhadům analytiků. Trh práce ovšem podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška začíná opatrně reagovat na odeznívající recesi a navíc problém nezaměstnanosti možná začíná být ve společnosti vnímán jako méně akutní.

Růst průmyslu v listopadu zrychlil na 6,2 pct

Růst českého průmyslu v listopadu zrychlil. Průmyslová výroba meziročně vzrostla o 6,2 procenta, přičemž v říjnu to bylo 3,5 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů průmysl v listopadu vzrostl o 8,8 procenta a hodnota nových zakázek byla v meziročním srovnání vyšší o 12,2 procenta. Průmyslovým podnikům pomáhá poptávka po jejich produktech v zahraničí, ale už i v tuzemsku. Nové zakázky ze zahraničí se v jedenáctém měsíci loňského roku zvýšily o 14,3 procenta, tuzemské nové zakázky vzrostly o 8,3 procenta. Už tradičně českému průmyslu pomohla výroba motorových vozidel, která se meziročně zvýšila o 13,7 procenta. Rostly ale i výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Nedařilo se naopak těžbě a dobývání (meziroční pokles o 8,2 procenta), výrobě potravinářských výrobků (pokles o 2,2 procenta) a výrobě oděvů (pokles o 3,4 procenta). Podle analytiků výsledky průmyslu přinesly velké pozitivní překvapení. Naznačují také, že růst průmyslové produkce bude pokračovat minimálně v první polovině letošního roku.

Stavebnictví v listopadu prohloubilo propad na 9,3 procenta

Propad stavební výroby v Česku opět zrychlil. V listopadu stavební produkce klesla meziročně o 9,3 procenta, po očištění o vliv počtu pracovních dnů klesla o 8,3 procenta. Meziměsíčně byla po očištění od sezonních vlivů nižší o 5,6 procenta, uvedl Český statistický úřad. V říjnu stavebnictví propadlo o jedno procento. Stavební úřady vydaly meziročně o 13,4 procenta stavebních povolení méně. Jejich orientační hodnota však vzrostla o 5,8 procenta na 24 miliard korun. V listopadu se dokončilo 2120 nových bytů, což je meziročně o 16,5 procenta méně. Zahájeno jich bylo 1913, tedy ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 32 procent více. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v listopadu 2013 meziročně snížil o 8,1 procenta. Průměrná měsíční nominální hrubá mzda těchto zaměstnanců meziročně klesla o šest procent na 33.130 korun.

Žalobci zamítli stížnosti zpravodajců obviněných v kauze Nagyová

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zamítlo Milanu Kovandovi, Ondreji Páleníkovi a Janu Pohůnkovi žádosti o přezkoumání postupu policie a žalobců v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Potvrdila to mluvčí NSZ Helena Markusová. Obvinění si stěžovali na to, že v jejich případu byl k vypracování odborného vyjádření ohledně sledování přibrán policejní Útvar zvláštních činností. Markusová ale řekla, že Nejvyšší státní zastupitelství neshledalo napadený procesní postup nezákonným ani nedůvodným. Někdejší šéfové Vojenského zpravodajství Kovanda a Páleník a zpravodajec Pohůnek čelí obvinění v souvislosti se sledováním někdejší manželky expremiéra Petra Nečase (ODS) Radky bez vědomí tehdejšího ministra obrany. Podle nich však nešlo o sledování, ale o obranu proti sledování, tudíž povolení ministra nebylo třeba. Hájí se tím, že měli zjistit, zda Nečasovu tehdejší manželku nesleduje někdo jiný. V té době prý měli indicie, že premiérově rodině hrozí nebezpečí. Sledování Nečasovy tehdejší manželky Radky podle žalobců zosnovala a usměrňovala šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová, jež se za bývalého předsedu vlády nedávno vdala.

V pátek začíná arbitráž mezi Prahou a Metrostavem kvůli Blance

V pátek začne arbitráž mezi Prahou a stavební firmou Metrostav kvůli problematickému tunelovému komplexu Blanka. Rozhodčí soud s největší pravděpodobností v pátek ve sporu žádné rozhodnutí nevydá. Soudci se zatím seznámí s podklady, které jim obě strany předložily. Řekl to primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a potvrdil mluvčí Metrostavu František Polák. Rozhodci v pátek zřejmě vyhodnotí materiály, které jim obě strany sporu předložily. Arbitráž je neveřejná, rozhodci jsou vázáni mlčenlivostí a nikdo z rozhodčího soudu, který spadá pod Hospodářskou a Agrární komoru ČR, se k líčení nechce vyjadřovat. Spor se dostal k rozhodčímu soudu poté, co Metrostav v prosinci zastavil stavbu tunelu. Důvodem jsou především neproplacené faktury za 2,155 miliardy korun. Metrostav navíc tvrdí, že chybí projektová dokumentace, stavbaři tak prý nemohou v práci pokračovat.

Krejčíř musí v JAR dál zůstat ve vazbě, kauci zamítl i další soud

Vrchní soud v Johannesburgu zamítl žádost zatčeného českého podnikatele Radovana Krejčíře o propuštění z vazby na kauci. Informovala o tom jihoafrická média. Vrchní soud tak potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance, který propuštění Krejčíře, obviněného z únosu a z pokusu o vraždu, nepovolil už v prosinci. Čechovi právníci se nyní chtějí poradit, zda se postaví na odpor i proti nynějšímu verdiktu. V Česku pravomocně odsouzený podnikatel byl v JAR zatčen spolu se třemi Jihoafričany. Vyšetřovatelé je viní, že unesli a mučili bratra údajného Krejčířova drogového kurýra, který měl do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (48 milionů Kč). Kurýr i s drogami ale zmizel a podnikatel ho prý chtěl přes jeho bratra vypátrat. Po zatčení Krejčířovi soud povolil převoz z vazby do soukromé nemocnice kvůli jeho údajně vážným zdravotním problémům. Podle jihoafrického serveru Eyewitness News není známo, zda nadále pobývá na klinice, nebo se vrátil do vazebního zařízení.

Šampionem Salonu vín je Ryzlink bzeneckého vinařství

Šampionem Salonu vín - národní soutěže vín 2014 se stal Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec. Stejné vinařství vyhrálo i loni. Šampiona vybrali degustátoři v Mikulově na Břeclavsku. Celkem bylo v soutěži 1526 moravských a českých vín. "Jde o typický Ryzlink rýnský ze slovácké podoblasti, s intenzivní vůní sušených meruněk a limetky, které se projevují i ve velmi robustní a šťavnaté chuti," charakterizuje vítězné víno ředitel Zámeckého vinařství Bzenec Bořek Svoboda.

Zemřela divadelní a filmová herečka Věra Tichánková

V noci na čtvrtek zemřela ve věku 93 let divadelní a filmová herečka Věra Tichánková. Uvedly to servery Týden.cz a Sedmička.cz. Manželka herce Jana Skopečka strávila podle webu dlouhou dobu v sanatoriu a prodělala těžký zápal plic. V roce 2003 získala Tichánková cenu Thálie za celoživotní mistrovství v činohře. Před více než půl stoletím stála u zrodu Divadla S. K. Neumanna v Libni (dnes Divadla pod Palmovkou) a zůstala mu po celý život věrna. V Libni vytvořila zejména pod vedením režisérů Jaroslava Dudka, Václava Lohniského a Evžena Sokolovského spoustu komediálních i charakterních rolí. Má za sebou i desítky postav filmových a televizních - v 90. letech například v nováckém seriálu Hospoda, známá je i jako Heřmanka ze seriálu Byli jednou dva písaři nebo "Černá kronika" z komedie Ať žijí duchové! Hostovala v roli Babičky v inscenaci Lucerna, kterou uváděla Divadelní společnost Josefa Dvořáka.

Vědci našli v Podyjí šalvěj, kterou považovali v ČR za vyhynulou

Vědci našli v Národním parku Podyjí na Znojemsku šalvěj rakouskou, kterou považovali v ČR za vyhynulou. Naposledy ji našli v Újezdu u Brna na přelomu tisíciletí, v této lokalitě se ale už nevyskytuje. ČTK to řekl David Grossmann z vedení parku. Morava představuje severozápadní hranici území, na němž šalvěj roste; běžná je v Rakousku, Maďarsku a na Slovensku. Šalvěj našel loni v létě znojemský botanik Radomír Němec nedaleko frekventované cesty v obci Nový Šaldorf - Sedlešovice. Odebral několik vzorků a rostlinu chtěl podrobněji zkoumat, když ale přišel na místo znovu, byla celá oblast již posekaná. Vzorky ale postačily k tomu, aby je blíže zkoumal a srovnával s herbářem brněnské Masarykovy univerzity, v němž šalvěj rakouská je. Ukázalo se, že jeho nález je unikátní.

Ze sportu:

Česká štafeta biatlonistů Michal Šlesingr, Michal Krčmář, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec skončila pátá na Světovém poháru v Ruhpoldingu. Předposlední štafetový závod před olympijskými hrami v Soči vyhráli Rakušané o desetinu sekundy před Němci. Třetí doběhli Rusové. Češi zvládli závod nejlépe střelecky ze všech týmů, dobíjeli jen dvakrát.

Fotbalisté pražské Sparty vstoupili do přípravy na jaro ve velkém stylu. Vedoucí celek nejvyšší soutěže na Strahově rozstřílel druholigovou Viktorii Žižkov 7:0. Třemi góly během sedmi minut se v dresu letenského týmu blýskl útočník David Lafata.

K hlavním oporám házenkářské reprezentace na nadcházejícím mistrovství Evropy v Dánsku by měl patřit jeden z nejlepších obránců světa Daniel Kubeš, druhý nejstarší hráč v českém výběru pro šampionát. Pětatřicetiletá spojka německého Melsungenu se chystá na šestý velký turnaj, který může být zároveň posledním v kariéře. Chce si mistrovství užít a postoupit s týmem ze základní skupiny. Věří, že Čechům opět bude fungovat tradiční silná zbraň - jím vedená obrana.

Místo zrušeného vytrvalostního závodu běžkařů Jizerské padesátka se v neděli v Jizerských horách uskuteční "indiánský běh". Na start závodu se do Bedřichova na Jablonecku chystá řada lyžařských veteránů, bývalých závodníků i amatérů. Uvedl to člen pořádajícího libereckého Skiklubu J50 Jiří Langer. Organizátoři předpokládají, že by mohlo dorazit až 1500 lidí. Na celý den je proto naplánován doprovodný program.

Viktoria Plzeň je podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků IFFHS třináctým nejúspěšnějším fotbalovým týmem světa za rok 2013. V žebříčku se umístila dokonce před slavnými anglickými celky Arsenalem, Manchesterem City, Manchesterem United i všemi italskými kluby. Vítězem se podle očekávání stal Bayern Mnichov, který v roce 2013 získal pět trofejí.

Český basketbalista Jan Veselý si v zámořské NBA vylepšil střelecké maximum v této sezoně na 12 bodů, přidal sedm doskoků a pomohl Washingtonu k vítězství 102:96 na hřišti New Orleans. Wizards oslavili druhou výhru na palubovce soupeře ve dvou dnech, z posledních sedmi venkovních zápasů triumfovali šestkrát.

Nejlepší Čech středeční maratonské etapy na Rallye Dakar Martin Kolomý v cíli vyčerpáním zkolaboval. Z krátké ztráty vědomí způsobené i dehydratací se ale pilot tatry brzy vzpamatoval a nic nebrání jeho dalšímu pokusu vybojovat na slavné soutěži první letošní medailové umístění.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec vstřelil ve středečním utkání NHL jediný gól Montrealu, který prohrál na ledě Philadelphie 1:3. Kladenský odchovanec, který je po zraněném Tomáši Hertlovi druhým nejlepším českým střelcem v soutěži, uzavřel v oslabení čtrnáctým gólem sezony skóre zápasu.

Česká tenistka Klára Zakopalová si podruhé v kariéře zahraje na turnaji v Hobartu semifinále. Sedmá nasazená ve čtvrtfinále porazila Američanku Alison Riskeovou ve dvou setech 6:4, 7:5 a v semifinále ji čeká nejvýše nasazená Samantha Stosurová z Australálie.

Tenistka Petra Kvitová si finále turnaje v Sydney nezahraje. Druhá nasazená prohrála v semifinále s Bulharkou Cvetanou Pironkovovou 4:6 a 3:6. Ve čtvrtfinále skončil podle očekávání Radek Štěpánek, který podlehl Juanu Martínu del Potrovi za dvě hodiny 4:6, 6:3 a 3:6.

Počasí v pátek:

Na horách čekáme místy přeháňky, v polohách nad 700 m sněhové. Večer ubývání oblačnosti na polojasno.Teploty 3 až 7 stupňů, na jihovýchodě místy až 9, na horách kolem mínus jednoho.