Zprávy

Palestinský velvyslanec v Česku zemřel, stal se asi obětí výbuchu trezoru

Palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál byl zraněn při výbuchu ve svém domě v pražském Suchdole. V nemocnici ve středu odpoledne zemřel. Oznámila to mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Pyrotechnici prohledávali i sousední dům, který je také v majetku palestinské ambasády. Na místě byla kvůli podezření na nadýchání zplodin a stresové reakci ošetřena ještě dvaapadesátiletá žena, kterou sanitka převezla do nemocnice v Motole. Mluvčí nemocnice Pavlína Danková řekla, že žena utrpěla pouze šok a nebyla zraněna. Velvyslanec se funkce oficiálně ujal 11. října loňského roku, kdy předal pověřovací listiny prezidentu České republiky Miloši Zemanovi. V bytě byla v době výbuchu celá diplomatova rodina, potvrdil Nabil el Fahel z tiskového oddělení palestinského velvyslanectví. K výbuchu došlo podle dosavadního vývoje vyšetřování při neodborné manipulaci s trezorem v obývacím pokoji. Nešlo o teroristický čin. Řekl to v České televizi policejní prezident Martin Červíček.

Silvestr byl spíše klidný, přinesl ale i oběti na životech

Ve většině českých krajů byly silvestrovské oslavy spíše klidně, přesto došlo během poslední noci roku k tragickým úmrtím. V Praze žena spáchala sebevraždu po hádce s manželem a policisté řešili smrtelný pád muže z okna v centru města. Na Vysočině ještě před půlnocí zemřel dvacetiletý řidič osobního auta, který narazil do stromu mezi Libicí nad Doubravou a Štěpánovem. Brzy ráno pak zemřel chodec u Terezína. Vážným úrazem skončilo počínání party mladých lidí v Praze 3, která kolem půlnoci posilněná alkoholem přeskakovala z balkonu na balkon. Ve Stodu na jižním Plzeňsku spadlo šest lidí z plošiny ve výšce tří metrů. Podle policie se parta mladých lidí vozila při oslavě na plošině vysokozdvižného vozíku.

Klausovi se nelíbí hrozba žaloby na prezidenta kvůli ministrům

Bývalému prezidentu Václavu Klausovi se nelíbí možná kompetenční žaloba pravděpodobného budoucího premiéra Bohuslava Sobotky na prezidenta Miloše Zemana. Klaus to řekl v diskusním pořadu TV Prima. Důvodem kroku, o němž se Sobotka zmínil koncem loňského roku, jsou spory s prezidentem o navržené kandidáty na ministry. Předseda ČSSD nevyloučil, že pokud by prezident některého z navržených kandidátů nechtěl jmenovat členem vlády, podal by kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Klaus v diskusním pořadu tradičně kritizoval přílišný evropský centralismus, obhajoval svoje milosti i amnestii. Dále řekl, že panuje mezi lidmi horší atmosféra, než odpovídá skutečnosti. "Měli bychom si přiznat, nemáme se tak špatně, jak se tváříme a jak mnozí kolem nás šíří," řekl. Země je podle něj v daleko lepším stavu, než byla před 25 lety. Návrat komunismu podle něj nehrozí a komunismus je podle jeho slov odepsanou součástí dějin.

Česko se letos dočká nové vlády, zažije troje volby

Čechy letos čeká další politickými událostmi nabitý rok. Již v lednu bude podle všeho jmenován nový premiér a nedlouho po něm pak nová vláda, která nahradí kabinet Jiřího Rusnoka v demisi. Na jaře a na podzim se pak uskuteční celkem troje volby - evropské, komunální a senátní. Nově se rodící koalice sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců 6. ledna stvrdí podpisy svých předsedů koaliční smlouvu a měla by se zároveň definitivně domluvit na personálním obsazení vlády. Začátkem roku by také prezident Miloš Zeman měl jmenovat šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku ministerským předsedou a na jeho návrh pak jednotlivé ministry. První z trojice voleb letos Čechy čeká 23. a 24. května, kdy budou rozhodovat o tom, koho vyšlou na dalších pět let do Evropského parlamentu. Česko oproti současnosti o jeden mandát v souvislosti s rozšířením EU přišlo, bude tak volit 21 europoslanců. Na podzim se uskuteční obecní volby a pravidelná obměna třetiny Senátu.

Při nehodách loni zemřelo v ČR 583 lidí, nejméně v historii

Při dopravních nehodách v roce 2013 zemřelo v České republice 583 lidí. To je nejméně od roku 1961, kdy policie zavedla ucelenou statistiku. V roce 2012, kdy byla bilance dosud nejnižší, zemřelo na českých silnicích 681 lidí. V roce 2011 si dopravní nehody vyžádaly 707 obětí. Jejich počet klesá setrvale od roku 2007. V posledním měsíci roku dopravní nehodu nepřežilo 54 lidí, loni jich bylo o 13 méně. Na Silvestra zahynuly na silnicích dvě osoby, jedna ve Středočeském kraji a jedna na Vysočině. Nejtragičtějším prosincovým dnem byl čtvrtek 19. prosince, kdy zemřelo šest lidí. Zapříčinila to zejména srážka tří osobních automobilů na silnici mezi obcemi Rymice a Němčice na Kroměřížsku, při které zahynuli čtyři lidé.

V účinnost vstupuje občanský zákoník, který mění soukromé právo

Novým rokem nabývá účinnosti nový občanský zákoník, který podstatným způsobem mění české soukromé právo. Obsáhlý kodex ponechává více prostoru pro dohodu stran. Změněnými pravidly se bude řídit například dědění, rodinné právo či uzavírání smluv. Kritici normě vyčítají rušení zaběhlých principů, které podle nich povede k nejistotě v právních vztazích. Ideou nového zákoníku je to, že jednotlivec by měl mít co nejširší možnost uspořádat si soukromý život podle svého. Většina ustanovení kodexu se proto použije pouze tehdy, pokud strany neprojeví jinou vůli. Tuto vůli omezuje hledisko dobrých mravů, veřejného pořádku a postavení osob včetně práva na ochranu osobnosti. Kodex nahradil normu z roku 1964, která byla mnohokrát novelizována. To zapříčinilo jeden z největších nedostatků starého zákoníku: roztříštěnost úpravy občanskoprávních vztahů v několika různých právních předpisech. Člověk tak při řešení své záležitosti musel sledovat nejen občanský zákoník, ale také například zákon o rodině, obchodní zákoník či další právní předpisy. Mezi hlavní změny, které občanský zákoník přináší, patří třeba to, že soudy již člověka nebudou moci plně zbavit svéprávnosti. V závěti bude možné nově uvést podmínku, bez jejíhož splnění dědic nezíská dědictví. Osvojit půjde i zletilou osobu, zvíře už nebude v právním smyslu považováno za věc.

Bitcoiny v Česku přijímají tři desítky firem

Virtuální měnu bitcoin v tuzemsku dosud začaly přijímat asi tři desítky podnikatelů. Bitcoiny lze platit parkování, ubytování, nákup výpočetní techniky, pořízení nových bot, útratu v baru, stříhání nebo masáž. Poskytovatelé služeb se ale shodují v tom, že jde spíše o doplňkovou nabídku a její využití je zatím malé. Vyplývá to z informací firem. Bitcoiny lze například uhradit parkování na pražském ruzyňském letišti, koupit pivo v pražském baru No. 7 nebo si pořídit luxusní boty v obchodě Classic Shoes. "Zájem zákazníků je zatím spíše teoretický, hodně se na tuto možnost ptají, v praxi se ale zatím příliš nevyužívá. Realizovali jsme zatím pouze jednotky transakcí, řádově v hodnotě tisíců korun," řekl majitel Classic Shoes Michal Kučera. Internetovou měnu bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Měna je navržena tak, aby ji nikdo nemohl ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Její hodnota závisí na důvěře lidí v tuto měnu. Celkové množství peněz je konečné a jeho uvolňování do oběhu je definováno matematickými zákony.

Crystalex CZ plánuje na letošní rok miliardové tržby

Novoborská sklářská společnost Crystalex CZ plánuje na letošní rok miliardové tržby, což představuje nárůst zhruba o 15 procent. Firma v polovině loňského roku dokončila třetí pánvovou pec a s dalším rozšiřováním výrobních kapacit už nepočítá. Řekl to ředitel společnosti Martin Kubát. V loňském roce zvýšila firma podle předběžných odhadů tržby o desetinu na 870 milionů korun. Crystalex CZ patří k největším světovým producentům užitkového skla. Firma vznikla na troskách někdejšího sklářského gigantu Crystalex, který na podzim 2008 zkrachoval a na počátku roku 2009 zastavil výrobu. O rok později se ji podařilo obnovit s novým vlastníkem, který areály v Novém Boru a Karolince na Vsetínsku koupil za 362,7 milionu korun. Dalších zhruba 200 milionů korun investovali od té doby vlastníci nejen do obnovení výroby a nové technologie, ale i do modernizace celého areálu.

Skrz.cz: Češi loni utratili na slevových serverech 3,3 mld. Kč

Tržby tuzemských slevových serverů v roce 2013 stouply meziročně téměř o pětinu na 3,3 miliardy korun. Obrat největšího z nich, Slevomatu, překročil poprvé miliardu korun. Polovinu tržeb tvoří pobyty, nejvíce objednávek připadá jednoznačně na módu. Největší šestice portálů ovládá téměř tři čtvrtiny trhu. Vyplývá to z údajů vyhledávače slev Skrz.cz. I po téměř čtyřech letech fungování v ČR slevový trh výrazně roste. Oproti loňsku vzrostl téměř o 20 procent. Nejvíce aktivních slevových serverů působilo na českém trhu v srpnu 2011, kdy jich bylo 204. Na konci roku 2012 jich bylo již jen 100, v současné době registruje Skrz.cz 55 aktivních slevových portálů.

Bavorsko chystá letos více policejních kontrol u hranic s Českem

Bavorsko letos chystá výrazně více přepadových kontrol u hranic s Českou republikou. Deníku Die Welt to řekl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, podle něhož tak chce největší německá spolková země zakročit proti přeshraniční kriminalitě a mezinárodně působícím zločineckým skupinám. Důkladné kontroly českých řidičů ve třicetikilometrovém pásmu za bavorskou hranicí byly přitom v minulosti terčem ostré kritiky Prahy. Herrmann chce zintenzivnit praxi takzvaných závojových pátrání, kdy policisté - běžně v civilu a v civilních autech - kontrolují namátkově vytipovaná vozidla a osoby v třicetikilometrovém pásu u bavorsko-české hranice. Sázet chce bavorský ministr také na ještě užší spolupráci s německou celostátní policií, s celníky i s českými policisty. Důvodem zpřísnění kontrol je podle Herrmanna "zaplavování" Bavorska pervitinem, který se do Německa dostává často právě z Česka.

Jiný pohled na Írán nabídne v lednu Festival íránských filmů

Více než dvě desítky snímků sbírajících ocenění napříč mezinárodními festivaly po celém světě, nové festivalové sekce a významní hosté budou charakterizovat Festival íránských filmů. Jeho třetí ročník se zaměří na výběr ze současné tvorby, kterou od 8. do 12. ledna představí v pražských kinech Světozor a Oko. "Pod názvem Írán: Jiný pohled uvedeme řadu cenami ověnčených snímků etablovaných a mezinárodně respektovaných tvůrců. Nově si budou moci filmoví nadšenci vychutnat aktuální íránskou kinematografii," řekla mluvčí přehlídky Lucie Čunderliková. Jednou z dalších novinek bude soutěžní sekce. Vedle soutěžní sekce představí tradiční sekci dokumentárních snímků a sekci filmů krátkometrážních. V jejich rámci bude promítnuto přes deset snímků, z nichž většina již prošla festivaly v Rotterdamu, Cannes, Clermont-Ferrand, Pusanu, Locarnu či prestižním Berlinele.

Praha připravila novoroční ohňostroj, přilákal desítky tisíc lidí

Desítky tisíc lidí zablokovaly část mostů, nábřeží a přilehlých ulic v centru metropole při sledování novoročního ohňostroje s názvem Zlatá Praha, který byl odpálen z Letenských sadů. Světelná pyrotechnická show se skládala z deseti částí a podle organizátorů trvala přesně 900 sekund. Odpáleno bylo více než 10.000 rachejtlí. Ohňostroj z mostů, nábřeží a také vyšších míst v Praze sledovaly tisíce lidí. Město za něj zaplatilo milion korun a akce si vyžádala částečné omezení dopravy. Vlastnímu zahájení ohňostroje předcházely tři akustické "oznamovací" efekty určené nejen pro veřejnost a ostrahu, ale především pro varování ptactva a živočichů, kteří by se mohli vyskytovat blízko odpaliště. Kolem odpaliště byl ohrazen bezpečnostní okruh hlídaný strážníky. Přímo na Letné byly v pohotovosti dva vozy záchranky a dva hasičské. Většinu přítomných, mezi nimiž převažovaly rodiny s dětmi, nadchnula už první část s názvem Prelude, která zobrazila odpočítávání posledních vteřin roku. Na ni navázala druhá část Rudolfova kunstkomora. Dále se objevily například témata květin, bílých grošů a stříbrných tolarů nebo Golema. Mezi efekty nescházely kulové a cylindrické pumy, římské svíce, kompaktní baterie a různé speciální efekty.

Ze sportu:

Aktuálně 83 reprezentantů má česká výprava na zimní olympijské hry v Soči, které začnou 7. února. Posledními přírůstky jsou čtyři sáňkaři, kteří tudíž pojedou i soutěž družstev. Jediná neznámá je mezi bobisty, kteří budou mít podle předpokladů čtyři až šest účastníků, takže konečné číslo bude do devadesáti sportovců. "Je to o něco méně, než jsme čekali, ale v našich odhadech figurovala reprezentace curlingu, které se postup bohužel nezdařil," řekl ČTK tiskový mluvčí Českého olympijského výboru Alexander Kliment. V týmu sáňkařů je dvojice, pravděpodobně Antonín a Lukáš Brožové, a jednotlivci Ondřej Hyman a Vendula Kotenová.

Hokejista Tomáš Hertl ze San Jose se v úterý podrobil operaci poškozených vazů v pravém koleně. Klub NHL v prohlášení uvedl, že chirurgický zákrok dopadl úspěšně, předpokládanou délku rekonvalescence ale vedení Sharks neoznámilo. Podle dřívějšího vyjádření lékaře české reprezentace Radomíra Holibky je Hertlův start na olympijském turnaji v Soči prakticky vyloučen.

Český skokan na lyžích Jan Matura skončil jedenáctý v druhém závodu Turné čtyř můstků v Ga-Pa a připsal si nejlepší výsledek sezony. S velkým náskokem nečekaně vyhrál jednadvacetiletý Rakušan Thomas Diethart, jenž se tak dostal do průběžného vedení v Turné. Matura prokázal, že mu můstek v Ga-Pa sedí. I loni tam byl z Čechů nejlepší a zlomil do té doby nevýraznou sezonu. Ve středu předvedl 132,5 metru v prvním kole, jasně porazil Slovince Jaku Hvalu a usadil se na dvanáctém místě. V druhém pokusu byl jeho skok o půl metru kratší, desátý muž celkového hodnocení minulého ročníku Světového poháru se nicméně radoval z posunu vpřed.

Tenista Jiří Veselý se v Čennaí svého prvního čtvrtfinále na okruhu ATP nedočkal. Dvacetiletý Čech podlehl ve druhém kole 4:6, 4:6 turnajové sedmičce Edouardu Rogeru-Vasselinovi z Francie.

Útočník Martin Tokoš ze švédského Jönköpingu a obránkyně Denisa Billá z Herbadentu SJM Praha 11 byli v anketě internetového serveru florbal.cz zvoleni nejlepšími florbalisty uplynulého roku. Zahraničním hráčem roku 2013 byl odborným webem vybrán švédský útočník Rasmus Enström z Falunu a florbalistkou jeho krajanka Sandra Mattssonová z Djurgaardenu, která byla vyhlášena nejužitečnější hráčkou prosincového mistrovství světa v Brně a v Ostravě.

Dva čeští hokejisté skórovali v jedenácti silvestrovských zápasech NHL. Obránce Jan Hejda svým čtvrtým gólem v sezoně pomohl Coloradu k výhře nad Columbusem 5:3 a Avalanche tak přerušili sérii čtyř porážek, David Krejčí naopak svou devátou trefou v ročníku neodvrátil porážku Bostonu s New Yorkem Islanders 3:5.

Vlajkonošem české olympijské výpravy při slavnostním zahájení zimních her v Soči bude slalomářka Šárka Strachová. Rozhodla o tom Komise sportovců Českého olympijského výboru. Strachová bude po rychlobruslařce Martině Sáblíkové (Turín 2006) a kajakářce Štěpánce Hilgertové (Peking 2008) třetí ženou v dějinách samostatné České republiky, které se této pocty dostane.

Sestry Plíškovy v boji o postup do čtvrtfinále tenisového turnaje v Aucklandu neuspěly. Karolína podlehla v druhém kole třetí nasazené Belgičance Kirsten Flipkensové 4:6, 3:6 a Kristýna prohrála s turnajovou pětkou Američankou Jamie Hamptonovou podobně 3:6, 4:6.

Tenistka Klára Zakopalová si na turnaji v čínském Šen-čenu loňskou účast ve finále nezopakuje. Jednatřicetiletá česká hráčka, nasazená jako číslo tři, poprvé v kariéře podlehla Rakušance Patricii Mayrové-Achleitnerové, s kterou prohrála 6:7 a 4:6. Předchozí dva vzájemné zápasy Zakopalová vyhrála.

Zdeněk Štybar zakončil svůj krátký návrat k cyklokrosu druhým místem v Grand Prix Svena Nijse. Tradiční novoroční podnik v Baalu vyhrál už podvanácté nejslavnější místní obyvatel, jehož jméno závod nese.

Hokejová reprezentace do 20 let se ve čtvrtečním souboji s Finskem pokusí prolomit sérii čtvrtfinálových nezdarů na mistrovství světa a po devíti letech postoupit do bojů o medaile. Naposledy se mladí čeští hráči probojovali do semifinále v roce 2005, kdy nakonec získali bronz. Od té doby se jim podobný úspěch nepodařil. Výkony českých juniorů jsou zatím ve švédském Malmö jako na houpačce. Svěřenci trenéra Miroslava Přerosta dokázali na severu Evropy senzačně porazit Kanadu, ale také nečekaně selhat proti Německu. V úterý ale zvládli rozhodující zápas se Slovenskem, postoupili do čtvrtfinále a nyní věří, že ve čtvrtek na tento výkon navážou.

Fotbalový brankář Petr Čech vyrovnal klubový rekord Chelsea v počtu vychytaných nul. V dnešním duelu 20. kola Premier League pomohl k vítězství 3:0 na hřišti Southamptonu 208. čistým kontem a napodobil tak legendu Chelsea Petera Bonettiho, kterému se totéž povedlo v letech 1959 až 1979.

Počasí ve čtvrtek:

Bude zataženo až oblačno, místy mrholení nebo slabý déšť, ojediněle i srážky mrznoucí s tvorbou ledovky. Teploty 0 až 4 stupně Celsia, na východě až 6, na horách kolem nuly.

Kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu meteorologové vyhlásili v Moravskoslezském kraji smogovou situaci. Platí na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku, netýká se Třince a okolí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).