Zprávy

0:00
/
0:00

Strany se dohodly na koaliční smlouvě, vyřešily spor o daně OSVČ

Koalice dořešila poslední spor v programové části koaliční smlouvy, který se týkal minimální daně pro živnostníky. Ti, co dlouhodobě nebudou mít žádný zisk, by už neměli mít nárok na daňové zvýhodnění. Text dohody se chystají ČSSD, ANO a KDU-ČSL zveřejnit v pátek. "Obsahovou práci jsme v podstatě ukončili. Nikdo nezvítězil. Výsledný text je průsečíkem a kompromisem. Není žádný spor," uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Obsah koaliční smlouvy nechtěl ani on, ani další politici přiblížit. Zdůvodnil to tím, že se v textu musí "vyčistit gramatické drobnosti". Sporný odstavec o minimální dani pro živnostníky podle Zaorálka vyjednavači nahradili jinou úpravou, která jim prý připadá dostatečná. "Podnikající fyzické osoby - osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které dlouhodobě nevykazují zisk z podnikání a po zohlednění všech zdanitelných příjmů nevykazují základ daně, nebudou mít nárok na daňové zvýhodnění," uvedl Zaorálek. Dodal, že se opatření nebude týkat roku, kdy lidé s podnikáním začali, a také následujících třech let.

Vláda podle starostů již o limitech těžby uhlí jednat nebude

Současná vláda Jiřího Rusnoka o prolomení limitů rozhodovat nebude. Předseda vlády to řekl na jednání s některými starosty Ústeckého kraje a novináře o tom informovala mluvčí úřadu Jana Jabůrková. Rusnok se přesto domnívá, že v budoucnu o prolomení limitů bude potřeba rozhodnout. Setkání na Úřadu vlády se zúčastnili starostové obcí Horní Jiřetín, Háje u Duchcova, Nová Ves v Horách, Litvínov. Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly stanoveny usnesením vlády v roce 1991. Zaručují městům a obcím, pod kterými leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Zrušení limitů by postihlo především Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž dolu ČSA, hrana těžební jámy by se dostala také jen pár set metrů od okraje Litvínova.

Čtvrtým místopředsedou Poslanecké sněmovny je Petr Gazdík

Poslední volné křeslo místopředsedy Sněmovny připadlo členovi klubu TOP 09 a Starostů Petru Gazdíkovi. V tajné volbě byl jediným kandidátem. Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura se těsně před volbou nominace vzdal. Gazdík obdržel 98 ze 163 odevzdaných hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Nominant TOP 09 a Starostů doplnil v místopředsednické funkci trojici Jaroslava Jermanová (ANO), Vojtěch Filip (KSČM) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), která byla zvolena už před dvěma týdny. Gazdík poděkoval za důvěru a poslancům, kteří ho nevolili, vzkázal, že se bude snažit být reprezentantem jiné politiky, než o které mluvil v rezignační řeči Okamura. Okamura hovořil o nechutných kompromisech, které z politiky udělaly podle něho řemeslo bez cti.

Bývalá předsedkyně Sněmovny Němcová zamířila do imunitního výboru

Ve sněmovním mandátovém a imunitním výboru vystřídala Marka Bendu někdejší předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (oba ODS). Navrženou výměnu potvrdila Sněmovna. Benda výbor vedl, Němcová ho má v této pozici vystřídat. Bez předsedy je zatím i evropský výbor; na členství v něm rezignoval lidovec Jaroslav Klaška, střídá ho stranický kolega Ondřej Benešík. Benda míří do organizačního výboru za Janu Černochovou.

Aktuálně.cz: Nečas řekl Nagyové, že podpis amnestie směnil s Klausem

Bývalý premiér Petr Nečas letos v lednu v odposlouchávaném hovoru řekl šéfce svého kabinetu Janě Nagyové (nyní Nečasové), že svůj spolupodpis pod novoroční amnestií prezidenta Václava Klause vyměnil za souhlas prezidenta s konsolidačním balíčkem připraveným tehdejší vládou. Napsal to server Aktuálně.cz s tím, že informaci potvrdil jeden z advokátů, kteří měli možnost se seznámit s policejním spisem v kauze Nagyová. Nečas to už dříve popřel. Nečas prezidentovu amnestii kontrasignoval bez projednání ve vládě. "Amnestie je strašný průšvih," řekl tehdejší premiér podle policejního spisu Nagyové a dodal, že "může říct otevřeně, že šlo o podpis za podpis". Informaci ale popřeli bývalý Klausův tajemník Petr Hájek i dřívější šéf politického odboru Klausovy kanceláře Ladislav Jakl. "Ne, tu informaci jsem neměl a u ničeho takového jsem nebyl. Slyším to poprvé," řekl serveru Hájek. "Takovou dohodu vylučuji," uvedl Jakl. Ještě v lednu takový "obchod" popřel i Nečas. Amnestie propustila na svobodu zhruba 6500 vězňů a prominula podmíněné a alternativní tresty desetitisícům dalších lidí.

Česko vyšle do Afghánistánu speciální síly k výcviku tamní armády

Česká armáda vyšle od ledna dvě skupiny vojáků speciálních sil do Afghánistánu, aby cvičili své afghánské kolegy. Na velitelství mezinárodní mise ISAF v Kábulu to řekl náčelník českého generálního štábu Petr Pavel. Česko je zároveň připraveno nadále pomáhat s výcvikem afghánských pilotů dopravních i bojových vrtulníků a také s přípravou leteckých mechaniků. O podobě nasazení koaličních jednotek i po roce 2014, ve kterém jich velká část zemi opustí, se nyní vyjednává zejména mezi USA a afghánským prezidentem Hamídem Karzáím. Podmínkou dalšího působení mezinárodních sil v Afghánistánu je uzavření bezpečnostní dohody mezi Washingtonem a Kábulem.

Česko loni zůstalo 17. nejbohatší zemí EU

Česká republika loni zůstala sedmnáctou nejbohatší zemí Evropské unie z hlediska hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele. Nejbohatší zemí je i nadále s velkým náskokem, avšak se značným zkreslením Lucembursko, nejchudší zůstává Bulharsko. Plyne to z revidovaných údajů evropského statistického úřadu Eurostat. Statistika zpřesněná podle nejnovějších čísel o HDP, počtu obyvatel a paritě kupní síly zjistila, že Česká republika předstihla Řecko co do výkonu ekonomiky na hlavu už v roce 2011, nikoli až loni, jak ukazovaly původní údaje. Za Českou republikou zůstává nadále Slovensko. To si ale každý rok o jeden procentní bod polepšovalo a s loňskými 76 procenty se dostalo před Řecko a na úroveň Portugalska. V měření individuální spotřeby na hlavu (AIC), které lépe odráží skutečnou materiální úroveň spotřeby domácností, je Česko podle revidovaných dat pouze na 72 procentech unijního průměru, konkrétně na 22. místě. Před ním je Slovensko, Řecko, Portugalsko a od loňska také Litva a Polsko.

ČR musí do EU vrátit část peněz na zemědělství

Česká republika bude muset Evropské unii vrátit přibližně 120.000 eur (asi 3,3 milionu Kč) z neoprávněně vynaložených prostředků na společnou zemědělskou politiku (SZP). Finanční opravy, související se schvalováním účetní uzávěrky, se týkají celkem 15 zemí, oznámila Evropská komise. Česká oprava je přitom výrazně menší ve srovnání se 159,9 miliony eur (přes 4,3 miliardy Kč) účtovaných Francii. Celkem chce komise po členských státech 335 milionů eur (asi devět miliard Kč).

ČR asi vloží do fondu na pomoc rozvojovým zemím 6,7 miliardy Kč

Česko v příštích sedmi letech zřejmě vloží zhruba 6,7 miliardy korun do evropského fondu na pomoc rozvojovým zemím Afriky, Karibiku a Tichomoří. Počítá s tím dohoda o financování fondu, kterou Sněmovna v prvním kole podpořila. Ministr financí Jan Fischer poslancům řekl, dohodu je třeba schválit do konce letošního roku. Evropský rozvojový fond (EDF) je určen podle ministra k financování rozvojové spolupráce EU se zeměmi, které podepsaly s EU dohodu o partnerství, takzvané dohody z Cotonu. Dohoda o financování fondu mimo jiné zakotvuje cíle a principy rozvojové spolupráce. "Hlavním cílem, který vláda České republiky plně podporuje, je vymýcení chudoby, podpora udržitelného rozvoje a zapojení těchto zemí do světové ekonomiky," uvedl Fischer. Ve fondu má být celkem 30,5 miliardy eur (zhruba 839 miliard Kč).

V rámci vánoční emise vydalo MF spořicí dluhopisy za 21,3 mld. Kč

Lidé si v rámci vánoční emise objednali a zaplatili spořicí státní dluhopisy za téměř 21,3 miliardy korun. V takové hodnotě ministerstvo financí dluhopisy vydalo. Řekl to mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek. Celkové objednávky činily 21,4 miliardy korun. Ministerstvo začalo dluhopisy nabízet v pondělí 4. listopadu a následně ve čtvrtek upisovací období ukončilo. Na jaře MF prodalo dluhopisy za 17,6 miliardy korun, objednávky činily 19,9 miliardy korun. Zájemci měli k dispozici prémiový dluhopis s tříletou splatností a průměrným ročním výnosem před zdaněním 2,3 procenta. O ten také byl podle MF největší zájem, prodalo se jej za téměř 11 miliard korun. Dále MF nabízelo pětiletý kuponový dluhopis s průměrným ročním výnosem 2,73 procenta, pětiletý reinvestiční spořicí dluhopis s ročním výnosem 2,98 procenta a sedmiletý protiinflační dluhopis. Ten je úročen podle míry inflace. Zároveň k tomu u něj MF zavedlo reálný výnos 0,5 procenta ročně. Dluhopisy byly k dispozici pro občany ČR i cizince. Koupit je mohly také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy.

Škoda v listopadu prodala 82.000 vozů, o 5,3 pct více než loni

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala v listopadu svým zákazníkům na celém světě 82.000 vozů, což je meziročně o 5,3 procenta více. Od ledna do listopadu 2013 prodala Škoda 850.700 vozů, tedy o 2,6 procenta méně než loni. Automobilka o tom informovala v tiskové zprávě. V západní Evropě se dodávky zákazníkům se zvýšily o 20,6 procenta na 34.000 vozů. Na svém největším trhu, v Číně, dodala Škoda v listopadu zákazníkům 18.200 vozů, což je o 13,9 procenta méně než loni. V Německu, na svém druhém nejsilnějším trhu, značka dosáhla růstu o 16,9 procenta na 12.300 dodaných vozů. Na třetím největším trhu značky, v Rusku, automobilka prodala 7400 vozů, což představuje meziroční pokles o 18 procent.

ČT: Hrad nechce vydat církvi budovy kvůli své bezpečnosti

Stát církvi v restituci nevydá budovy a pozemky na Pražském hradě. Podle Kanceláře prezidenta republiky by jejich vydání mohlo ohrozit bezpečnost sídla hlavy státu. Církev žádala po státu vydání celkem devíti budov v areálu Hradu. Uvedla to Česká televize. "Tato žádost odporuje dikci zákona o narovnání s církvemi a dohodě uzavřené mezi prezidentem Václavem Klausem a kardinálem Dominikem Dukou," řekl ČT mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Dohodu uzavřel bývalý prezident s Dukou v květnu 2010 a považoval tím otázku církevních restitucí v rámci areálu Pražského hradu ze vyřešenou.

Církev: Chystá se smlouva se Zemanem o vydání domů za účelem směny

Kancelář prezidenta republiky se sice postavila odmítavě k církevním žádostem o navrácení některých objektů v areálu Pražského hradu, prezident Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka ale údajně chystají dohodu o jejich formálním vydání a následné směně za jiné nemovitosti na Hradě. Smlouva by měla obsahovat text o tom, že požadované nemovitosti budou vydány za účelem směny. Smlouva by měla být hotová do půl roku. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na dotaz ČTK tyto informace nekomentoval. Potvrdil pouze informace České televize (ČT), že kancléř Vratislav Mynář zamítl restituční žádosti o objekty, které tak stát nevydá, a to kvůli údajnému ohrožení bezpečnosti hlavy státu.

Zkrachovalé Lázně Velichovky na Náchodsku jsou na prodej

Insolvenční správce zkrachovalých Lázní Velichovky na Náchodsku vypsal výběrové řízení na prodej podniku. Zájemci mohou nabídky podávat do 20. února. Minimální cena požadovaná za lázně nebyla stanovena, odhadní cena je 110,6 milionu korun. Řekl to insolvenční správce David Jánošík. Lázně, které se specializovaly na léčbu pohybového ústrojí, jsou od července mimo provoz. Zájemci o lázně se podle Jánošíka již objevují. Zkrachovalé lázně mají zhruba 140 věřitelů, kteří žádají 64 milionů korun, dalších 15 milionů korun žádají bývalí zaměstnanci.

Obyvatel ČR do konce září ubylo, i kvůli migraci do ciziny

Obyvatel České republiky za letošní první tři čtvrtletí ubylo. Na konci září v zemi žilo 10,513.800 lidí, tedy o 2300 méně než na konci loňského roku. Víc lidí zemřelo, než se narodilo, a byl také vyšší počet vystěhovaných do zahraničí než přistěhovalců. Informoval o tom Český statistický úřad. Narozených dětí bylo méně i v porovnání s loňskými prvními třemi čtvrtletími, ubylo také uzavřených manželství a potratů. Naopak více se lidé rozváděli a stěhovali, vyšší byla také úmrtnost. Zájem o život v Česku dosud letos projevilo 22.200 cizinců, naopak 23.600 lidí zemi opustilo. Počet lidí, kteří odešli do zahraničí, tak převýšil počet přistěhovalců o 1400.

Předseda AV ČR: Reforma výzkumu nepřinesla očekávané výsledky

Reforma českého výzkumu, vývoje a inovací z roku 2008, kterou prosazovaly předchozí vlády, nepřinesla očekávané výsledky. Na zasedání akademického sněmu v Praze to řekl předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Reforma podle něj působí proti žádoucí spolupráci mezi akademickou a podnikatelskou sférou a zároveň staví bariéry ve spolupráci ústavů AV ČR a vysokých škol, které spolu nevhodně soupeří o peníze. Podle něj se nesplnil základní předpoklad reformy, čímž je postupné navyšování celkových výdajů státního rozpočtu o osm procent, to jsou asi dvě miliardy korun ročně. Politici by podle Drahoše neměli stavět proti sobě základní, průmyslový a vysokoškolský výzkum, ale naopak využít jejich kulturní a ekonomický potenciál. Drahoš zároveň připomněl, že původní prorůstová varianta s 1,5 miliardy Kč navíc, kterou připravila Rada pro výzkum vývoj a inovace (RVVI), vzala za své s pádem vlády Petra Nečase (ODS). Na vědu a výzkum tak půjde příští rok celkem 26,6 miliardy korun.

Tomáš Pitr byl za daňové úniky odsouzen ke čtyřem letům vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze o rok snížil kontroverznímu podnikateli Tomáši Pitrovi trest za daňové úniky z roku 1994. Uložil mu čtyřleté vězení, součástí trestu je také pětiletý zákaz působení ve statutárních orgánech obchodních společností a družstev. Soud uznal vinným i Pitrova společníka Miroslava Provoda, kvůli novoroční amnestii ho však nemohl potrestat. Obžaloba tvrdí, že Pitr s Provodem se jako zástupci obchodní společnosti Centrum dopustili zvlášť závažného zločinu zkrácení daně pomocí fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost. Údajně tak připravili stát o 23,4 milionu korun. Před soudem kvůli tomu poprvé stanuli už v roce 2004. Kontroverzní podnikatel byl již dříve pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik. V roce 2007 utekl mimo republiku, v roce 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici a strávil dva roky ve vazbě.

Úřad povolil změnu kvůli výstavbě centra pro Amazon u Dobrovíze

Stavební úřad povolil změnu územního řízení, která je potřebná kvůli přeměně původního projektu čtyř menších skladovacích hal na obří distribuční centrum pro americký internetový obchod Amazon u Dobrovíze. Hostivický stavební úřad zveřejnil rozhodnutí na webu města. Dobrovíz se proti rozhodnutí stavebního úřadu odvolá. Amazon chce nejpozději do září roku 2014 otevřít v Česku dvě distribuční centra. Druhé má vzniknout u Brna. I zde jsou však se vznikem centra problémy, protože brněnské zastupitelstvo podmínilo vybudování logistického centra na Černovické terase vytvořením napojení průmyslové zóny na dálnici D1. Amazon tak dostává nabídky, aby centra vybudoval v dalších částech republiky, jako například v průmyslové zóně v Holešově na Kroměřížsku nebo v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku.

Nejkrásnějším nádražím je budova v Rynolticích na Liberecku

Nejkrásnějším nádražím v zemi se stalo nádraží v Rynolticích na Liberecku. Zvláštní cenu pohádkového nádraží si odnesla nádraží ve Včelničce a v Horní Lipové, které posloužilo jako předobraz stanice z komiksu o výpravčím Aloisi Nebelovi. Výsledky sedmého ročníku soutěže v budově Senátu představili zástupci pořadatelské společnosti Asociace Entente Florale - Souznění. Kromě hlavní ceny bylo oceněno i deset finalistů soutěže. Ceny převzaly například Běšiny na Klatovsku, nádraží Červený Kostelec, Český Brod, Český Těšín a nebo Grygov na Olomoucku mimo jiné za uskutečněné zdařilé rekonstrukce nádražních budov, květinovou výzdobu a další druhy péče o nádražní objekty.

Architekt Javůrek vyhrál soutěž na dům na slavné pláži Bondi

Český architekt Aleš Javůrek může postavit dům na proslulé pláži Bondi v australském Sydney. Javůrek vyhrál mezinárodní architektonickou soutěž s originálním dílem částečně vytvořeným z lodních kontejnerů. Australský magazín Architecture and Design na svém webu informoval, že Javůrek uspěl v konkurenci více než tří stovek soutěžících. Javůrek zaujal porotu soutěže dílem, jehož základ tvoří dřevěná konstrukce a obytné prostory částečně vyplňují ocelové kontejnery. Jednou z architektových priorit prý bylo zachovat stromy a trávník a respektovat členění terénu na tři výškové úrovně svahu nad pláží.

Americká klavíristka vydá CD s náhravkami Foerstera, financovali ho fanoušci

Americká klavíristka žijící v Praze Patricia Goodsonová vydala u nizozemského vydavatelství Brilliant Classics kompletní nahrávku sólových děl skladatele Josefa Bohuslava Foerstera. Kolekce čtyř kompaktních disků, jež obsahuje více než 70 Foersterových skladeb, z nichž bylo doposud komerčně nahráno jen pět, mohla vedle grantů vyjít také díky serveru Kickstarter, který formou crowdfundingu, tedy příspěvků od dárců, podporuje kreativní počiny z oblasti filmu, her, hudby a umění. Podle Goodsonové byly celkové náklady na komplet 4 CD kolem 200.000 korun, což je prý až třikrát méně než běžně stojí vydání CD vážné hudby. Goodsonová, která nahrávala bez nároku na honorář, celkem z Kickstarteru získala 3646 dolarů (přibližně 72.600 korun) a další finance od jiných dárců. S dílem českého skladatele se Goodsonová seznámila před několika lety v antikvariátu, kde si koupila partituru české klavírní hudby. "Prvním kusem byly Foersterovy Imprese, a když jsem si je doma pročítala, byla jsem překvapena, jak příjemná hudba to byla," sdělila.

Muchova epopej bude ve Veletržním paláci další dva roky

Slovanská epopej Alfonse Muchy bude ve Veletržním paláci v Praze vystavena další dva roky. Ředitelka Galerie hlavního města Prahy, která epopej spravuje, Magdalena Juříková a Vít Vlnas, pověřený řízením Národní galerie v Praze, o prodloužení výstavy podepsali smlouvu, sdělila mluvčí NG Eva Kolerusová.Rozměrná plátna Alfonse Muchy se těší velkému zájmu návštěvníků z domova i ze zahraničí. Podle mluvčí se zvýšil i zájem o stálé expozice moderního a současného umění, ale i o krátkodobé výstavy Národní galerie.

Soubor 20 pláten zachycující dějiny Slovanů se do Prahy přestěhoval v roce 2011 z jižní Moravy. Přemístění epopeje vyvolalo vlnu nevole. Proti se postavil Moravský Krumlov, kde bylo dílo na tamním zámku řadu let vystaveno, ale i potomek malíře, John Mucha. Praha podle něj nesplnila přání jeho děda, který městu plátna věnoval pod podmínkou, že pro ně vybuduje důstojný pavilon. Metropole říká, že nemá na stavbu peníze. Po řadě diskusí, které se vedly už od 90. let, nakonec umístila epopej do Velké dvorany Veletržního paláce.

Ze sportu:

České házenkářky rozdrtily na mistrovství světa v Srbsku outsidera skupiny D Austrálii 34:10 a zahrají si v osmifinále. Nejlepší střelkyní vítězek byla s osmi trefami Martina Crhová. Závěrečný zápas ve skupině, který rozhodne o dvojicích pro vyřazovací boje, sehrají Češky v pátek od 19:15 s Rumunskem.

Nový trenér reprezentace Pavel Vrba podepsal s Fotbalovou asociací ČR čtyřletou smlouvu s dvouletou opcí. V realizačním týmu bude mít vedle asistenta Karla Krejčího také dosavadního trenéra brankářů Jana Stejskala. Manažerem a pravou rukou nového kouče bude technický ředitel FAČR Dušan Fitzel. Vrba věří, že národní tým má potenciál na to, aby vybojoval postup na mistrovství Evropy 2016 a na světový šampionát 2018.

Pavel Vrba se rozloučil s angažmá v Plzni dalším úspěchem, byl popáté zvolen nejlepším trenérem měsíce v anketě Ligové fotbalové asociace (LFA). Cenu pro nejlepšího hráče listopadu získal sparťanský obránce Costa.

Snowboardistka Eva Samková potvrdila roli hlavní favoritky a vyhrála zimní univerziádu v Itálii. Úspěch českých závodnic ve snowboardcrossu umocnila ve středisku Monte Bondone stříbrem Kateřina Chourová.

Čeští curleři utrpěli v osmičlenné dodatečné olympijské kvalifikaci druhou porážku. Tým skipa Jiřího Snítila v německém Füssenu podlehl Francii 5:7 a s bilancí dvě vítězství, dvě prohry se dělí po 4. kole s dalšími pěti týmy o druhé místo.

Plavkyně Petra Chocová překonala na úvod mistrovství Evropy v krátkém bazénu český rekord na 50 metrů prsa. Výkonem rovných 30 sekund zlepšila o dvě setiny vlastní maximum z loňského roku a ze třetího místo v rozplavbách si zajistila start v odpoledním semifinále.

Český hokejový brankář Petr Mrázek byl povolán z farmy do prvního týmu Detroitu. Red Wings totiž budou postrádat jedničku Jimmyho Howarda, který si při středečním tréninku pochroumal koleno. Jednadvacetiletý Mrázek v této sezoně odchytal za Detroit v NHL jediný zápas - při výhře na ledě Edmontonu 5:0 na začátku listopadu si připsal díky 14 úspěšným zákrokům čisté konto.

Volejbalisté Českých Budějovic nestačili na Paříž a po prohře 0:3 ve Francii čekají v Lize mistrů i po pátém kole na první bodový zisk. Stejně jako Ostravě ve skupině B ani Jihostroji v "céčku" se zatím nepodařilo bodovat v konkurenci evropské špičky a ze hry o postup jsou oba české kluby definitivně vyřazeny.

Basketbalisté Nymburka porazili v Evropském poháru v 9. kole vedoucí tým skupiny A Cantú 86:74 a udrželi naději na postup. Vyhrálo však i druhé Ostende na palubovce Cibony Záhřeb (85:82) a další kandidát na postup Le Mans si poradil s Quakenbrückem 65:44. V posledním kole tak potřebuje Nymburk uspět 18. prosince na palubovce Quakenbrücku a doufat, že Le Mans prohraje v Ostende.

Hokejisté Mladé Boleslavi zdolali ve šlágru 31. kola první ligy dosud druhou Jihlavu 2:0 a zvýraznili po páté výhře za sebou svůj náskok v čele tabulky. Bruslařský klub vládne druhé nejvyšší soutěži již o devět bodů před Olomouci, která ve středu vyhrála nad Berounem 2:1. Jihlavská Dukla klesla na třetí pozici o bod za Olomouc.

Počasí v pátek:

V nížnách bude nízká oblačnost, od vyšších poloh jasno. Teploty 0 až 4 stupně, na horách kolem osmi. Foukat má slabý proměnlivý vítr.