Zprávy

0:00
/
0:00

Zeman začne od ledna opět cestovat do krajů i zahraničí

Uzdravený prezident Miloš Zeman začne od ledna opět létat na zahraniční cesty. Obnoví také přerušené turné po regionech. Nejprve zamíří do Karlovarského kraje. Při neformální snídani s novináři to na Hradě řekl jeho kancléř Vratislav Mynář. Zeman v nedělních Hovorech z Lán v Českém rozhlase řekl, že by již v lednu mohl navštívit české vojáky v Afghánistánu. Za dobu svého účinkování na Hradě zatím podnikl deset zahraničních cest a přijal stejný počet cizích delegací ve svém sídle. Hrad také oznámil některé detaily prezidentské novinky, kterou bude bilanční projev přednesený 26. prosince. Oficiálně se bude jmenovat "Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana". Prezidentská kancelář nyní jedná, jaká média ho budou vysílat. Hlava státu naopak nebude přednášet novoroční projev, jak činili jeho předchůdci.

Český ministr předal Bulharsku peníze na pomoc s uprchlíky

Český ministr vnitra v demisi Martin Pecina předal svému bulharskému protějšku Cvetlinu Jovčevovi šek ve výši 25 milionů korun na pomoc s velkým přílivem syrských uprchlíků, který Sofia již není schopna řešit vlastními silami. Pecina je v Bulharsku na dvoudenní pracovní návštěvě. Ministři zároveň podepsali deklaraci, která stanoví, na co bude peněžní dar využit, uvedl mluvčí českého ministerstva vnitra Pavel Novák. Dar by měl sloužit především k materiálnímu a logistickému vybavení současných ubytovacích středisek pro uprchlíky, umožnit případné navýšení kapacit a rovněž na sociální péči o nově příchozí syrské utečence. Ministr Pecina také rozhodl o poskytnutí materiální pomoci bulharskému hasičskému záchrannému sboru ze zásob českých hasičů v hodnotě přes 1,5 milionu korun. Dar v podobě lehátek, židlí či přikrývek je určen rovněž na pomoc uprchlíkům. Jak uvedl bulharský server novinite.com, materiální a finanční pomoc zemi dosud poskytlo mimo ČR ještě Slovensko, Maďarsko, Rakousko a Slovinsko.

Hospodaření měst a obcí letos i příští rok prý skončí s přebytkem

Hospodaření měst a obcí by mělo v letošním roce skončit s přebytkem zhruba deset miliard korun. Na Žofínském fóru to uvedl ředitel odboru Financování územních rozpočtů ministerstva financí Jan Zikl. Příští rok by měly obce podle něj hospodařit s přebytkem necelých šest miliard korun. Loni města a obce vykázaly přebytek 6,1 miliardy korun. Státní rozpočet na letošek je pak naplánován s deficitem 100 miliard korun. "Hospodaření obcí by v letošním roce mělo skončit v přebytku díky nárůstu daňových příjmů," uvedl Zikl. Na kraje připadá 8,92 procenta a na obce 23,58 procenta z celostátního hrubého výnosu daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob.

Nezaměstnanost v listopadu mírně vzrostla na 7,7 procenta

Míra nezaměstnanosti se v listopadu mírně zvýšila na 7,7 procenta z říjnových 7,6 procenta, oznámilo dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Výsledek odpovídá odhadům analytiků. Práci si na konci listopadu hledalo 565.313 lidí, což je o 8632 více než před měsícem. Práci si na konci listopadu hledalo 565.313 lidí, což je o 8632 více než před měsícem a o 56.815 osob více než loni v listopadu. Z tohoto počtu je 549.487 lidí schopno okamžitě nastoupit do zaměstnání. V prosinci začnou na úřady práce přicházet lidé, kterým skončí termínované pracovní smlouvy. Zároveň se ale pomalu rozjíždí zimní turistická sezóna, což by mohlo situaci na trhu práce pozitivně ovlivnit, odhaduje MPSV.

Růst průmyslu v říjnu zpomalil na 3,5 pct

Růst českého průmyslu v říjnu zpomalil. Průmyslová výroba meziročně stoupla o 3,5 procenta, přičemž v září to bylo podle revidovaných výsledků o 7,2 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se průmysl v říjnu zvýšil o šest procent a hodnota nových zakázek byla v meziročním srovnání vyšší o 9,6 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Podle analytiků táhne průmysl českou ekonomiku ze dna. Průmyslovým podnikům pomáhá zejména poptávka po jejich produktech v zahraničí. Nové zakázky ze zahraničí v desátém měsíci vzrostly proti stejnému loňskému období o 13,5 procenta, zatímco u tuzemských zakázek statistici zaznamenali nárůst jen o 2,9 procenta. Českému průmyslu už tradičně pomohla výroba motorových vozidel, která se meziročně zvýšila o 9,7 procenta. Naopak se nedařilo potravinářské výrobě, která se meziročně snížila o 4,4 procenta.

Stavebnictví se v říjnu propadlo o jedno procento

Propad stavební výroby v Česku se mírně zpomalil. V říjnu klesla meziročně o jedno procento, po očištění o vliv počtu pracovních dnů se však nepatrně zvýšila o 0,2 procenta. Meziměsíčně byla po očištění od sezonních vlivů vyšší o 7,1 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). V říjnu tak pokračoval trend ze září, kdy se stavebnictví podle revidovaných údajů propadlo o 8,9 procenta. Stavební produkce od počátku roku do konce letošního října klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 26,9 procenta, uvedl ČSÚ.

Spotřebitelské ceny zrychlily růst na 1,1 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu zrychlily meziroční růst na 1,1 procenta z říjnových 0,9 procenta. Jejich růst se zrychlil po čtyřech měsících zpomalování. Proti říjnu spotřebitelské ceny v listopadu klesly o 0,1 procenta, informoval Český statistický úřad. Výsledky jsou v souladu s odhadem analytiků, podle kterých se oslabení koruny kvůli devizovým intervencím v inflaci výrazněji projeví až v dalších měsících. Výrazněji než v říjnu meziročně zdražily hlavně potraviny, zmírnil se pokles cen pohonných hmot.

Kellnerova PPF prodá svůj podíl v EPH za 30 miliard korun

Skupina PPF miliardáře Petra Kellnera prodá svůj podíl 44,44 procenta v Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH). Od zbylých akcionářů Daniela Křetínského, Patrika Tkáče a J&T za něj dostane zhruba 1,1 miliardy eur (asi 30 miliard korun). Informují o tom servery Motejlek.com a Lidovky.cz. Kellnerova skupina do EPH vstoupila v roce 2009 za zhruba tři miliardy korun, svoji investici tedy zdesetinásobí, píšou Lidovky.cz. Energetický a průmyslový holding zahrnuje přes 30 podniků, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem. EPH je největším dodavatelem tepla v Česku a druhým největším dodavatelem elektřiny v Česku. Na Slovensku je lídrem plynárenského odvětví, když prostřednictvím SPP pokrývá převážnou část plynárenského řetězce od přepravy a distribuce plynu až po maloobchodní prodej plynu a jeho skladování.

PSJ dostaví obchodní centrum v Rusku 1,5 mld. Kč

Stavební společnost PSJ uspěla v tendru na dostavbu obchodního a zábavního centra v ruském městě Nižnij Novgorod. Jde o investici za více než 2,5 miliardy rublů (v přepočtu přes 1,5 miliardy Kč). Je to jedna z největších zahraničních zakázek PSJ, sdělil mluvčí společnosti Miroslav Fuks. Stavba bude hotova do konce listopadu 2014. Komplex "Něbo" vznikne v centru čtvrtého největšího města Ruské federace na místě zdemolovaného areálu a zabere 150.000 metrů čtverečních. Kromě mnoha obchodů tu bude i sportovní komplex, rozsáhlé wellness centrum, osm kinosálů a dvoupatrové podzemní parkoviště. Společnými investory projektu jsou firmy Elektronika Plus, která vlastní několik ruských obchodních center, a Marins Group provozující v Rusku síť hotelů.

Moravskoslezský kraj nabízí Amazonu, ať postaví sklad v Mošnově

Moravskoslezský kraj nabídne americkému internetovému obchodu Amazon, aby své distribuční centrum postavil v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku. Novinářům to po pravidelném zasedání pracovní skupiny pro řešení hospodářské a sociální situace v Moravskoslezském kraji řekl hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Centrum se mělo stavět v Dobrovízi u Prahy, obyvatelé obce to však v referendu odmítli. Amazon chce nejpozději do září roku 2014 otevřít v Česku dvě distribuční centra. Druhé má vzniknout u Brna. Firma chce do výstavby každého centra investovat stovky milionů eur. Každé centrum zaměstná kolem 2000 lidí, další 3000 pracovníků získají na každém místě práci v předvánoční špičce.

Huť ArcelorMittal Ostrava spustila zmodernizované odlévání oceli

Huť ArcelorMittal Ostrava (AMO) uvedla do provozu zařízení plynulého odlévání oceli (takzvané kontilití), do jehož modernizace investovala miliardu korun. Huti to umožní zvýšit kvalitu oceli a nově bude vyrábět předlitky s vysokou přidanou hodnotou, které najdou uplatnění například při výrobě trubek pro těžbu ropy a zemního plynu. Personální ředitel AMO Jan Rafaj řekl, že investice přinese práci několika desítkám lidí. Mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková řekla, že investice huti umožnila získat významnou zakázku na dodávky více než tří milionů tun ocelových předlitků do Saudské Arábie. Rafaj připomněl, že se v AMO po delší době jedná o velkou technologickou investici, protože v poslední době se firma zaměřovala spíše na investice ekologické.

Německý soud udělil Čechům tresty za pašování pervitinu

Za pašování pervitinu do Bavorska poslal soud v Augsburgu do vězení na šest let a deset měsíců českého obchodníka s drogami. Dalšího Čecha potrestal odnětím svobody na dva roky a osm měsíců. Informoval o tom server augsburského listu StadtZeitung. V souvislosti s tímto případem odsoudil augsburský soud také německého překupníka, který má jít do vězení na 7,5 roku. Bavorsko a Sasko, německé spolkové země při hranicích s Českou republikou, se v posledních letech potýkají s nárůstem dovozu pervitinu, kterému se v Německu říká "crystal meth". Většinou si ho němečtí konzumenti a dealeři jezdí obstarávat do českého pohraničí, kde ho v tamních asijských tržnicích seženou výrazně levněji než na domácím trhu.

Krejčířova prokurátora v JAR prý zastrašovali

Jihoafrický prokurátor v kauze českého podnikatele Radovana Krejčíře, který u soudu v Johannesburgu podezření z pokusu o vraždu a z únosu, soudu vylíčil, že i on byl terčem zastrašování od lidí údajně spjatých s Krejčířem. Žalobce tak chce přesvědčit soud, aby nepouštěl Čecha z vazby na kauci. Rozhodnutí o ní soudce už několikrát odložil. Prokurátor Louis Mashiane prý obdržel před dvěma týdny během jízdy autem hovor ze soukromého čísla. "Volající řekl, že pokud vím, co je pro mne dobré, nebudu se stavět proti kauci," uvedl Mashiane. Telefonickým výhrůžkám údajně čelil i jeden z utajených svědků obžaloby. Čech a trojice Jihoafričanů čelí obvinění, že v červnu unesli a mučili bratra údajného Krejčířova drogového kurýra, který zmizel stejně jako dodávka 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (48 milionů Kč), kterou měl dopravit do Austrálie.

Skupina výtržníků v Hodoníně napadla romský pěvecký sbor

Několik mladíků napadlo v Hodoníně v pátek v noci členy dětského pěveckého sboru Čhavorenge. Nikoho z 19 malých zpěváků nemusel ošetřovat lékař. "Napadení podle mě nemělo rasový podtext," řekla zpěvačka a sbormistryně souboru Ida Kelarová. Policie nyní pátrá po pěti mladících. Hrozí jim, že je obviní z výtržnictví. Čhavorenge nyní secvičuje s pěveckým sborem hodonínského gymnázia Barbastella společné vystoupení, které se koná 19. prosince v brněnské Wannieck Gallery. Cílem je veřejnosti ukázat, že rozdílnost kultur a tradic může smazat hudba.

Za krádež obrazů Emila Filly padly tresty od čtyř do 12 let

Tresty od čtyř do 12 let uložil Krajský soud v Ústí nad Labem šesti obžalovaným za krádeže uměleckých děl včetně obrazů Emila Filly na zámku Peruc na Lounsku. Řekla to mluvčí soudu Markéta Morkusová. Nejvyšší trest, 12 let ve věznici se zvýšenou ostrahou, uložil soud Vojtěchu Hlouškovi. Podle obžaloby se společně s Mariánem Lázem vloupal 18. listopadu 2011 do výstavní síně zámku v Peruci a ukradl čtyři olejomalby Emila Filly ze 40. let minulého století. Hlouškův trest je nejvyšší, protože ho soud potrestal i za další krádeže. Marián Lázo se ke krádežím přiznal. Ostatní obžalovaní u soudu řekli, že se cítí nevinní. Obrazy v hodnotě 66 miliónů korun zmizely z výstavní síně předloni 18. listopadu. Pachatele dopadli policisté zhruba o měsíc později, neporušené obrazy se poté vrátily galerii.

Menzelovy Ostře sledované vlaky budou digitalizovány

Dalším českým snímkem, který projde digitální obnovou, budou Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela. Shodli se na tom zástupci MFF v Karlových Varech a Národního filmového archivu (NFA). Premiéru budou mít v červenci 2014 na 49. ročníku karlovarského festivalu. Prostředky na obnovu zajistí Nadace české bijáky. Ostře sledované vlaky natočené v roce 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala s Václavem Neckářem v hlavní roli patří mezi nejproslulejší tituly zlatého fondu československé kinematografie. Dosud byly digitalizovány filmy Františka Vláčila, Miloše Formana a Vojtěcha Jasného. Ve "zlatém fondu" filmů určených k digitalizaci je 200 titulů, podle smlouvy jich zatím bude obnoveno dvanáct. Jsou mezi nimi Obchod na korze, Ucho, Spalovač mrtvol, Kristián, Kočár do Vídně a Sedmikrásky.

Uznávaný instrumentalista Yanni poprvé zahraje v České republice

Slavný skladatel a hudebník označovaný jako "klávesový mág" Yanni, vlastním jménem Giánnis Chrysomallis, zahraje 2. května v pražské Tipsport Areně. Na svém prvním vystoupení v České republice v show nazvané All New zazní výběr z jeho nejnovějšího studiového alba Truth of Touch i Yanniho nejslavnější skladby. Yanni se narodil v roce 1954 v řeckém městě Kalamata. Přestože začínal jako pianista samouk, bez formálního hudebního vzdělání, v roce 1992 získal nominaci na Grammy za album Dare to Dream. Zásadní zlom v jeho kariéře přinesl mimořádně úspěšný koncert Yanni Live at the Acropolis v roce 1994. Jeho tvorba je často řazena do stylu New Age.

Šumperské muzeum představí flašinety, výstava připomíná dílnu Kolbů

Flašinety různých druhů ozdobí v úterý prostory Vlastivědného muzea v Šumperku. Expozice představí historii výroby flašinetů pekařovské dílny Franze Kolba, která byla založena v druhé polovině 19. století. Návštěvníci se mohou těšit na malé "žebrácké flašinety" i velké zdobené hrací stroje. Výstava ponese název Jak se v Pekařově narodila hudba. Otevřena bude do poloviny února příštího roku. Franz Kolb, původem zemědělec, začal flašinety vyrábět v roce 1864 a výroba trvala pravděpodobně až do konce druhé světové války. Na expozici se kurátorům podařilo shromáždit cenné kousky se sbírek šumperského muzea, ze sbírek muzeí v Brně, Praze, z Rožnova pod Radhoštěm či flašinety, které vlastní samotné sdružení. Návštěvníci úterní vernisáže v šumperském muzeu se mohou těšit i na představení flašinetů v praxi.

Odpůrci památníku Jana Kašpara získali 1200 podpisů na petici

Odpůrci návrhu památníku Jana Kašpara v Pardubicích zatím získali na petiční archy asi 1200 podpisů. Chtějí docílit toho, aby vítězný návrh v podobě stožáru s větrným rukávem nahradil druhý návrh v pořadí, realistická socha aviatika. Informoval o tom organizátor petice Jaroslav Janda. Podle města mají organizátoři petice už malou šanci něco změnit. Na vítězný návrh se připravuje projektová dokumentace, která by měla sloužit k územnímu řízení a stavebnímu povolení. Projekt zároveň upřesní cenu, která se teď odhaduje mírně nad milion korun. Odborná komise jasně určila vítěze soutěže asi z pěti desítek návrhů. Názor mužů, kterých bylo v komisi víc, převážil. Dali přednost stožáru o výšce více než 37 metrů. Autoři petice upozorňují na údajné nedostatky vítězné studie. Podle nich dostatečně nevystihuje Kašpara ani jeho životní úspěchy. Větrný rukáv v době aviatikových letů ještě neexistoval.

Ze sportu:

Běžec na lyžích Lukáš Bauer nejspíš nedokončí vzhledem k přípravě na olympijské hry v Soči svou oblíbenou Tour de Ski. Pokud dvojnásobný vítěz etapového seriálu nebude mít po čtyřech dílech vyhlídky na konečné stupně vítězů, tak odstoupí a objeví se na Jizerské padesátce.

Vstupenky na zimní olympijské hry do Soči dorazily do České republiky. Fanoušci si lístky mohou kupovat už od začátku roku, nyní je dostanou přímo do ruky. Prodáno je už 80 procent ze zhruba 8000 kusů, ale k mání jsou stále vstupenky téměř na všechny sporty. Od února jsou k dispozici zájezdové balíčky, v říjnu přibyl přímý prodej.

Do volejbalové reprezentace se vrátila pro lednovou kvalifikaci o postup na mistrovství světa uzdravená bývalá kapitánka a smečařská opora Helena Havelková, jež v létě absolvovala operaci ramena. V širší nominaci mužů na stejnou akci naopak chybí první nahrávač Lukáš Ticháček.

Hokejisté Sparty vedou Tipsport extraligu již o deset bodů. Pražané si duel 29. kola proti Plzni (4:2) předehráli v sobotu, neboť byl součástí oslav 110 let od založení klubu. Na jejich tříbodovou výhru v neděli nedokázal stoprocentně odpovědět druhý Hradec Králové, který uspěl v Karlových Varech až po samostatných nájezdech (2:1).

Hokejisté Kladna si proti Vítkovicím připsali další nevydařené utkání, po prohře 1:2 jsou i nadále předposlední a vzdaluje se jim postup do play off. Momentálně dělí Rytíře od desátého místa osm bodů. Vážnost situace si uvědomuje i obránce Tomáš Kaberle, podle kterého je hlavním problémem Středočechů nízká produktivita.

Hokejisté Litvínova deklasovali ve 29. kole extraligy Liberec 8:3 a posunuli se před něj v tabulce na desáté místo. Domácí o své vysoké výhře rozhodli v přesilových hrách, ve kterých se prosadili šestkrát. Hattrickem se na zisku tří bodů podílel Viktor Hübl, všechny branky hostů vstřelil Tomáš Bulík.

Hokejisté pražské Slavie porazili ve 29. kole extraligy Pardubice 5:4 po samostatných nájezdech a potvrdili tak, že se jim proti Východočechům daří. Porazili je pětkrát za sebou. O dnešní výhře rozhodl v nájezdech Jaroslav Bednář, který se prosadil i v normální hrací době. Dvě branky vstřelili i domácí Juraj Valach a hostující Tomáš Nosek.

Hokejisté Hradce Králové vyhráli ve 29. kole extraligy na ledě Karlových Varů 2:1 po samostatných nájezdech a upevnili si druhé místo v tabulce. Jejich odstup na vedoucí Spartu sice vzrostl na deset bodů, na třetí Plzeň ale mají k dobru již šest bodů. O dnešní výhře Mountfieldu rozhodl kapitán Jiří Šimánek.

Hokejisté Komety Brno vydřeli až po zlepšeném výkonu v poslední třetině vítězství nad posledním týmem extraligy Chomutovem 4:2. Polovinu zápasu 29. kola soutěže se ale svěřenci trenéra Vladimíra Kýhose trápili a o své devátém domácím vítězství z posledních deseti zápasů rozhodli v závěrečné třetině. V rozmezí 84 sekund vstřelili branky Čermák a Němec z trestného střílení, vítězství pečetil minutu před koncem Burian.

Počasí v úterý:

Bude zataženo až oblačno, na severovýchodě místy až polojasno. Zpočátku místy slabý déšť nebo mrholení. Odpolední teploty 4 až 8 stupňů Celsia, na severovýchodě kolem dvou. Foukat má slabý proměnlivý vítr.