Zprávy

Prezident Zeman: Do sestavování nové vlády se budu vměšovat

Prezident Miloš Zeman řekl, že se bude vměšovat do sestavování nové vlády. Chce, aby ministerstva řídili lidé s dostatečným odborným zázemím. Nejmenoval by proto například Martina Stropnického, pokud by byl nominován na ministra obrany. Zeman to řekl v Hovorech z Lán Českého rozhlasu. Spekulace o možné nominaci Stropnického na ministra obrany se objevily v uplynulých dnech v médiích. "Moje základní představa je, že by to neměla být vláda podobně nekompetentní, jako byly některé vlády a někteří ministři předchozí," řekl Zeman. Podle něj je prezident společně s ministerským předsedou zodpovědný za finální podobu kabinetu. Stropnického prý Zeman respektuje jako herce, ředitele Vinohradského divadla i někdejšího diplomata, nemá ale nic společného s ministerstvem obrany. K dalším uvažovaným jménům se Zeman odmítl vyjádřit. V nedávné době se objevily úvahy o tom, že by mohl odmítnout jmenovat například kandidáta ČSSD na ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka nebo sociálnědemokratického uchazeče o post ministra spravedlnosti Jiřího Dienstbiera.

TOP 09 si na sněmu zvolila staronové vedení, předsedou je Karel Schwarzenberg

TOP 09 si na víkendovém sněmu zvolila nové vedení. Svůj post podle očekávání obhájil předseda Karel Schwarzenberg i první místopředseda Miroslav Kalousek. Ani jeden neměl protikandidáta. Mezi místopředsedy zůstanou také Marek Ženíšek, Pavol Lukša a Helena Langšádlová. Dosavadního místopředsedu a exministra práce Jaromíra Drábka, který se chce nyní věnovat přípravě na evropské volby, nahradil bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger. Ve volbě místopředsedů neuspěl pražský primátor Tomáš Hudeček. Nepomohlo mu ani to, že ho už v sobotu podpořil Schwarzenberg. V desetičlenném předsednictvu dále usednou poslanec František Laudát, exposlanec Jiří Oliva, předseda ústecké buňky Tomáš Tesař, bývalý senátor Adolf Jílek a šéf brněnské buňky Jaroslav Kacer. Za neúspěchem pražského kandidáta Hudečka může být podle předsedy Schwarzenberga mimo jiné špatný mediální obraz, který má pražská radnice kvůli problémům s dostavbou tunelového komplexu Blanka a další problémy. Ty ale podle Schwarzenberga jsou po předchozích vedeních radnice.

TOP 09 na sněmu také řešila své další směřování. Podle Schwarzenberga by se TOP 09 jako opoziční strana měla vymezit proti hnutí ANO a Úsvit přímé demokracie, které uspěly v nedávných sněmovních volbách a které Schwarzenberg označil za populistické strany. Proti novým sněmovním nováčkům se vymezil i Kalousek. Podle něj bude úkolem TOP 09 rehabilitovat pojem opozice.

Koalice chce zavést tři sazby daně z přidané hodnoty

Vznikající vládní koalice chce od roku 2015 zavést tři sazby daně z přidané hodnoty. Jedna bude základní a dvě snížené. V nejnižší sazbě budou léky, její výše však ještě nebyla stanovena. Koalice tím chce kompenzovat výpadek financí na zdravotní péči, který způsobí zrušení zdravotnických poplatků. V České televizi to řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Na debatě tří koaličních stran bude záviset, jaké další položky budou do nejnižší sazby daní zařazeny. Po sobotním jednání ČSSD, ANO a KDU-ČSL přitom vyplynulo, že by dohoda tří stran mohla být kompletní již v úterý večer."My chceme napravit poměry z hlediska financování zdravotnictví a snížení DPH na léky je jeden z kroků k tomu, abychom nevytahovali ze systému zdravotního pojištění peníze, které tam platí stát nebo pojištěnci," upřesnil Sobotka. Navrhované řešení je podle něj lepší, než léky zcela osvobodit od DPH, které by pravděpodobně bylo kritizováno. Právě na zdravotnictví a daních se zasekla koaliční vyjednávání v sobotu. Na všech ostatních bodech rodícího se programu nové vlády se vyjednávači ČSSD, ANO a lidovců shodli. ČSSD by ráda zrušila všechny kromě poplatku za pobyt v nemocnici, který by měl být omezen maximálně na 60 korun a 30 dní v roce. Lidovci by rádi zachovali i poplatek za recepty a návštěvu lékaře.

Koalice začne jednat o ministrech v druhé půlce měsíce

Vznikající koalice začne jednat o obsazování ministerstev v druhé polovině prosince. Napřed dokončí přípravu koaliční smlouvy. V diskuzním pořadu České televize to řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Jediná shoda zatím panuje na tom, že ministerstvo financí připadne hnutí ANO. O ostatních ministerských postech se bude v koalici jednat. "S výjimkou ministerstva financí nemohu hovořit o tom, že by už některá politická strana měla vyjednán jakýkoli resort. Je to zatím ve fázi spekulací a diskuze," řekl Sobotka. Pro ČSSD je podle něj důležité, aby si zachovala vliv na klíčové oblasti politiky. Hnutí ANO zase deklaruje snahu získat taková ministerstva, kde by mohlo koaličním partnerům dokázat, že umí ušetřit na výdajích a není třeba za každou cenu zvyšovat daně. Lídr ČSSD s prezidentem, který ho pověřil jednáním o sestavení vlády, pravidelně každý týden konzultuje. Po rozhovorech se Zemanem se Sobotka nedomnívá, že by prezident chtěl jakkoli blokovat jmenování členů vlády nebo uměle prodlužovat vládnutí kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka v demisi.

V centru Prahy demonstrovaly více než dvě stovky Ukrajinců

Podpořit ukrajinské demonstranty v Kyjevě, kteří protestují proti posilování vztahů s Ruskem před přibližováním Ukrajiny k Evropské unii, přišli do centra Prahy jejich krajané. Demonstranti od pátku sbírají podpisy pro petici, v níž požadují odstoupení ukrajinského velvyslance v Praze, který prý špatně plní svou funkci a nedostatečně informuje ukrajinské občany žijící v ČR o aktuálním dění v jejich vlasti. Průvod více než dvou set lidí vyrazil krátce po jedné hodině od řecko-katolického chrámu sv. Klimenta centrem Prahy přes Staroměstské náměstí k Rudolfinu. " Poněkolikáté jsme přišli na akci, abychom podrželi Ukrajinu, Kyjev a mnoho lidí na náměstí Nezávislosti, kterým je tam zima. Jsme na ně hrdí. Jsme hrdí nejenom za Ukrajinu, ale i za to, že jsme Ukrajinci," řekl manžel vězněné expremiérky Oleksandr Tymošenko, který loni v Česku získal azyl. S ním se protestu účastnil také bývalý ukrajinský ministr hospodářství, azylant Bohdan Danylyšyn. Na Mánesově mostě dav, v němž byli mladí lidé, staří i celé rodiny, vytvořil živý řetěz. U nedalekého Památníku druhého odboje na Klárově se Ukrajinci pomodlili a zpívali národní písně. Demonstranti drželi ukrajinské vlajky, vlajky Evropské unie i rudo-černé vlajky "banderovců", ukrajinských nacionalistů ze západní Ukrajiny.

Piety na počest Mandely se za ČR zúčastní ministr Kohout

Úterní veřejné piety na počest bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely v Johannesburgu se za ČR zúčastní ministr zahraničí Jan Kohout. Ve středu se pak ukloní památce Mandely v Pretorii. Řekla to mluvčí ministerstva Johana Grohová. Pietní akce v upomínku neohroženého bojovníka za lidská práva Mandely, který zemřel ve čtvrtek ve věku 95 let, se bude konat na stadionu o kapacitě 95.000 míst v Johannesburgu. Poté se Kohout přesune do Pretorie, kde bude v sídle vlády od středy do pátku tělo zesnulého nositele Nobelovy ceny vystaveno. Na státním pohřbu, který se uskuteční v neděli 15. prosince v Mandelově rodném Qunu na jihovýchodě JAR, už Česká republika nebude mít oficiální zastoupení. Úterní veřejné piety se zúčastní řada významných světových státníků.

Metrostav přerušil stavební práce na tunelu Blanka

Metrostav přerušil stavební práce na tunelu Blanka. Důvodem je, že magistrát stavební firmě dluží už více než 2,1 miliardy korun. Volný zůstal pouze vjezd v Troji. Firma začala staveniště zabezpečovat již v pátek. Jak dlouho budou práce přerušeny, nikdo neví. Metrostav se kvůli dluhu již obrátil na rozhodčí soud. Na něj se zřejmě obrátí i Praha, tvrdí, že smlouva s Metrostavem je neplatná. Na stavbě budou pokračovat práce na technologické části, v pátek se na tom domluvila Praha s firmou ČKD Praha DIZ, která je buduje. Smlouva je podle obou stran platná. Metrostav zastavuje stavební práce na tunelu Blanka kvůli sporům s pražským magistrátem, který je investorem stavby. Kromě toho, že Praha dluží stavební firmě za provedené práce 2,155 miliardy korun, stavbaři také čekají na to, až jim dokončovací práce magistrát povolí.

Česko poskytne Bulharsku peníze na pomoc se syrskými uprchlíky

Česká republika poskytne Bulharsku peníze na pomoc se syrskými uprchlíky. Ministr vnitra v demisi Martin Pecina podepíše se svým bulharským protějškem Cvetlinem Jovčevem v pondělí v Sofii deklaraci, která stanovuje, na jaký účel bude peněžní dar v hodnotě 25 milionů korun využit. Sdělila to mluvčí ministerstva vnitra Denisa Čermáková. Česká vláda o uvolnění finančních prostředku rozhodla počátkem listopadu. Peníze mají být využity hlavně na materiální a logistické vybavení ubytovacích středisek pro uprchlíky a na podporu výstavby nových uprchlických zařízení. Česko v regionu poskytovalo finance na humanitární pomoc pro obyvatelstvo opakovaně. Kromě toho se v ČR léčilo 12 syrských pacientů.

Výrobcům vánočních ozdob se nedaří, ačkoli jsou světovou špičkou

Česko ve sklářské tradici patřilo ke světové špičce, v posledních letech však výrobci ozdob mají existenční problémy. Zájem o tradiční vánoční ozdoby klesá podle oslovených výrobců kvůli trvající hospodářské krizi, menší poptávce ze zahraničí i levnější asijské konkurenci. Jen na českého zákazníka se spoléhat nemohou, je prý konzervativní, nevyzpytatelný a neumí docenit ruční práci. "'Baňkaři' žijí z 90 procent z exportu. Je známo, že Češi jsou trošku na korunu a zaplatit ruční práci je dobrým zvykem až od rakouských a německých hranic a dále na jih a západ," řekla návrhářka vánočních ozdob Iva Mynářová z vizovické zámecké galerie na Zlínsku. Ještě v 90. letech fungovalo v ČR zhruba sedm desítek výrobců, do současnosti jich přežila možná desetina. Například jeden z největších výrobců ručně foukaných skleněných ozdob v Evropě - družstvo Vánoční ozdoby ze Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku očekává letos propad prodeje o víc než čtvrtinu na asi 45 milionů korun z loňských 63 milionů korun.

V Červené Vodě hořel rozvaděč lanovky, evakuovali z ní 100 lyžařů

Ve středisku Červená Voda v Orlických horách vyhořel rozvaděč čtyřsedačkové lanovky. Na zastavené lanovce v tu chvíli bylo asi 100 lidí. K jejich evakuaci vlekaři použili náhradní naftový motor, který dokáže lanovkou točit. Evakuace lyžařů, kteří vystupovali na horní stanici, trvala asi 40 minut, událost se obešla bez zranění. Řekl to ředitel areálu Radek Procházka. Červenovodská lanovka je v provozu od konce roku 2010 a patří k nejmodernějším v Česku. Disponuje vyhříváním sedaček a bublinou, která lyžaře chrání před nepřízní počasí. Právě díky bublině a tomu, že nefoukalo, lyžaři podle Procházky čekání na lanovce přestáli bez větších potíží.

Do babyboxů v Česku bylo za osm let odloženo 99 dětí

Do babyboxů, kterých je v Česku instalováno zhruba šest desítek, bylo za osm let jejich fungování odloženo 99 dětí. Naposledy v pátek někdo do mělnického babyboxu odložil novorozenou holčičku. Řekl to zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess, který tak upřesnil předchozí statistiky. První babybox byl v Česku otevřen v roce 2005 v sídle soukromé kliniky GynCentrum v pražském Hloubětíně. "Z toho čísla jsem nešťastný. Když jsem instaloval první babyboxy, tak jsem myslel, že v nich najdeme jedno dítě za pět let. Nikdy jsem si nepomyslel, že to číslo může být tak vysoké," uvedl Hess. Hess už nicméně plánuje instalovat další babyboxy, kterých nyní po celém Česku funguje 59. "V prvním čtvrtletí příštího roku budou zprovozněny ve Valašském Meziříčí a Kutné Hoře. Zároveň zahájím modernizaci nejstarších babyboxů," podotkl. Zatímco původní modely mají ocelovou konstrukci, která korodovala, moderní typy jsou vyrobeny z nerezavějících materiálů.

Grand Prix festivalu outdoorových filmů získal Pavol Barabáš

Grand Prix jedenáctého ročníku mezinárodního festivalu outdoorových filmů získal v pražském kině Lucerna slovenský režisér Pavol Barabáš za téměř hodinu trvající dokumentární esej Příběhy tatranských štítů II - Posednutí horami. Barabáš, který se specializuje na snímky s horskou a sportovní tematiku, na této přehlídce triumfoval potřetí za sebou. Putovní festival začal koncem září v Ostravě. Ve 43 městech, z nichž tři byla na Slovensku a další v Rusku, nabídl šest desítek titulů. Ve čtyřech soutěžních kategoriích jich bylo promítnuto 51 z patnácti zemí. Barabáš se často zaměřuje na život lidí v extrémních podmínkách. Je mezinárodně nejúspěšnějším slovenským dokumentaristou, za své filmy obdržel přes 180 ocenění doma i v zahraničí. Oceněna byla rovněž Dina Štěrbová jako čestný host letošního ročníku. Cenu za mimořádný celoživotní přínos v oblasti ženského horolezectví a humanitárního přístupu převzala za své dosavadní světové úspěchy při vysokohorských výstupech a za vybudování 1. české nemocnice v pákistánském Karakoramu.

První socha Valdštejna v Jičíně bude u zdejšího zámku

Vůbec první socha vojevůdce Albrechta z Valdštejna v Jičíně nakonec nebude v zámeckém parku, ale na nádvoří zámku. Proti soše v parku se postavil architekt parku. V parku by se také musely předělat závlahy a musel by se udělat záchranný archeologický výzkum. Objevily se i obavy o negativním vlivu vegetace na sochu. Informovala o tom mluvčí radnice Magdaléna Doležalová. S Valdštejnovou osobností je město významně spjaté. Za Albrechta z Valdštejna zažil Jičín mohutný rozmach. Valdštejn si Jičín zvolil jako své sídelní město. Od roku 1624 se v Jičíně mohutně stavělo, Valdštejn například založil gymnázium, plánoval vznik univerzity i biskupství. Valdštejn byl zavražděn v roce 1634 v Chebu, o dva roky později byl pohřben ve Valdicích nedaleko Jičína. Později byly jeho ostatky přeneseny do Mnichova Hradiště.

Jiří Menzel obdržel na festivalu ve Varšavě cenu za celoživotní tvorbu

Režisér Jiří Menzel v sobotu obdržel na Mezinárodním festivalu nezávislých krátkometrážních filmů Grand OFF ve Varšavě cenu za celoživotní tvorbu. Festival o tom informoval na svých internetových stránkách. Cena za celoživotní tvorbu Grand OFF se uděluje od roku 2009 a dostal ji například slavný polský režisér Krzysztof Zanussi. Letošní ročník festivalu byl třináctý a porota složená z odborníků z několika desítek zemí světa vybrala do soutěže 53 snímků z celkem 1300 přihlášených. Mezi oceněnými nebyl žádný český film. Podle ředitele Českého centra Varšava Petra Janyšky je Jiří Menzel v Polsku nesmírně populární. Na jaře mu polská Filmotéka zorganizovala přehlídku všech jeho filmů a režisér se jí osobně zúčastnil. Setkání s publikem se konalo v přeplněném sále a o interview Menzela požádala polská televize i mnoho tištěných médií. Letos pětasedmdesátiletý oscarový filmař je držitelem Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu a v roce 2003 získal na MFF v Karlových Varech cenu za přínos kinematografii světové. Letos převzal Jiří Menzel na ministerstvu kultury cenu Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). Mimo jiné je nositelem francouzského titulu Rytíř umění a literatury a jeho tvorbu ocenily desítky zahraničních festivalů.

Před 25 lety posnídal v Praze Mitterrand s českými disidenty

V prosinci 1988 navštívil tehdejší komunistické Československo francouzský prezident Francois Mitterrand a stal se vůbec prvním francouzským prezidentem, který oficiálně navštívil Československo od jeho vzniku v roce 1918. Návštěva ale měla ještě daleko hlubší význam. Před 25 lety, 9. prosince 1988, totiž Mitterrand posnídal v malostranském Buquoyském paláci, sídle francouzského velvyslanectví, s českými disidenty v čele s Václavem Havlem. Pro vzmáhající se československé opoziční hnutí byla slavná Mitterrandova "snídaně s disidenty" jedinečným projevem podpory od hlavy významného evropského státu v době, kdy byl jakýkoli veřejný nesouhlas s komunistickou mocí tvrdě potlačován. Slavné snídaně se zúčastnili kromě Havla Jiří Dienstbier, Karel Srp, Miloš Hájek, Václav Malý, Petr Uhl, Ladislav Lis a Rudolf Battěk.

Ze sportu:

České florbalistky podlehly v klíčovém utkání o první místo v základní skupině B na mistrovství světa v Brně Švýcarsku 1:2. Sice vedly díky trefě Lucie Paulovičové, ale výsledek otočila dvěma góly Silvana Nötzliová. V pondělí budou Češky od 20:00 bojovat s Lotyšskem o přímý postup do čtvrtfinále.Češky nastoupily stejně jako v sobotu proti Norsku od začátku bez Billé i kapitánky Macurové.

Biatlonistka Veronika Vítková klesla z druhého místa po pátečním sprintu a dojela těsně čtvrtá v dnešním stíhacím závodu Světového poháru v Hochfilzenu. Gabriela Soukalová se z 23. místa po sprintu posunula na deváté a udržela žlutý trikot vedoucí ženy SP.

Hokejisté Lva Praha prohráli na závěr série domácích zápasů s Atlantem Mytišči 1:3 a ukončil tak sérii dvanácti utkání, ve kterých dokázali bodovat. Jedinou branku Lva zařídil v první třetině Jakub Klepiš, Atlant dokázal utkání otočit na začátku druhé třetiny dvěma brankami v rozmezí 11 vteřin.

Čeští běžci na lyžích obsadili v Lillehammeru v prvním a zároveň posledním štafetovém závodu před olympijskými hrami v Soči sedmé místo. Ženy byly v hustém sněžení na těžké trati poslední osmnácté.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová zakončila Světový pohár v Berlíně dvanáctým místem na kilometrové trati. Časem 1:16,55 minuty zaostala o 27 setin za svým časem z minulého týdne z Astany, kde skončila sedmá, tentokrát ji 28 setin dělilo od elitní desítky. Díky druhému nejlepšímu výsledku na 1000 metrů v sezoně nadále uzavírá Top Ten v pohárovém pořadí.

Tomáš Kraus skončil v úvodním závodu Světového poháru ve skikrosu sedmý. V semifinále i v malém finále dojel devětatřicetiletý český reprezentant v sobotu v kanadské Nakisce třetí, zvítězil Francouz Jonas Devouassoux. Závod žen vyhrála domácí lyžařka Marielle Thompsonová, Andrea Zemanová byla dvacátá.

Sdruženář Tomáš Portyk je sedmý po skokanské části závodu Světového poháru v Lillehammeru. Dalším českým reprezentantům se nedařilo a uzavírají čtvrtou desítku průběžného pořadí.

Martin Bláha a Jiří Hochmann obsadili v závěrečný den Světového poháru dráhových cyklistů v Aguascalientes sedmé místo v bodovacím závodu dvojic. Do elitní desítky se dostal také Robin Wagner na pevném kilometru a devátým místem si podobně jako Bláha s Hochmannem prakticky zajistil účast na mistrovství světa.

Nové Město na Moravě by mohlo za šest let znovu hostit biatlonové mistrovství světa. Šéf organizačního výboru letošního šampionátu na Vysočině Jiří Hamza zopakoval svá slova z února, že Česko podá kandidaturu na všechny tři roky mezi lety 2019 až 2021.

Nejlepší český amatérský boxer současnosti Zdeněk Chládek se po roční přestávce opět stal domácím šampionem. Na loňském mistrovství České republiky kvůli reprezentačním povinnostem nestartoval, letos ale v Jičíně nechyběl a podle předpokladů ovládl váhovou kategorii do 64 kg. Účastník olympijských her v Londýně ve finále porazil na body Miroslava Šerbana.

Hokejisté Sparty porazili v předehrávce 29. kola extraligy Plzeň 4:2. Hosté dvakrát vedli, Sparta si však nenechala pokazit oslavy 110 let od založení klubu, třemi góly v rozmezí pěti minut a 43 vteřin zápas otočila a zvýšila náskok v čele tabulky před Hradcem Králové na 12 bodů. Dvě branky vítězů vstřelil Tomáš Rolinek a navrch přidal asistenci. S třemi kanadskými body dokončili zápas i jeho spoluhráči Petr Ton (1+2) a Jaroslav Hlinka (0+3).

Jedenáctý gól v sezoně a jedenáctou asistenci zaznamenal v sobotním utkání NHL hokejový útočník Tomáš Plekanec a přispěl k výhře Montrealu nad Buffalem 3:2. Kladenský odchovanec skóroval popáté z posledních osmi zápasů a byl vyhlášen druhou hvězdou večera.

Házenkáři pražské Dukly ztratili v extralize bod v hale poslední Kopřivnice, kde remizovali 26:26. Třetí Jičín jim tak po domácím vítězství 24:20 nad Karvinou utekl o bod.

Ve finále Světového poháru v kolové v Brně obsadila nejlepší česká dvojice Petr Skoták a Pavel Šmíd z pořádajícího Favoritu sedmé místo. Prvenství získali Roman Schneider s Dominikem Planzerem ze švýcarského Altdorfu, kteří tuto soutěž vyhráli už potřetí. Ve finálovém zápase porazili Simona Königa s Florianem Fischerem z rakouského Höchstu.

České házenkářky prohrály v úvodním vystoupení na světovém šampionátu v Srbsku s favorizovaným Maďarskem 27:35. Svěřenkyně Jana Bašného držely s bronzovými medailistkami z loňského mistrovství Evropy v první půli krok, v úvodu druhého poločasu je ale postihl výpadek, který rozhodl. V dalším duelu změří český celek v pondělí od 17:00 síly s Německem, do vyřazovací fáze postoupí čtyři týmy z šestičlenné skupiny.

Počasí v pondělí:

Bude převážně zataženo, na většině území déšť, na horách na severu i trvalejší. K večeru bude pršet už jen místy. Teploty 4 až 8 stupňů, na horách kolem dvou st. C.