Zprávy

0:00
/
0:00

Zeman jmenuje Sobotku premiérem, až bude jasné, že má většinu

Prezident Miloš Zeman zatím šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotku premiérem nejmenuje. Učiní tak až v polovině ledna, pokud se pro vládu vysloví sociální demokraté ve stranickém referendu. Kdyby se tak nekonalo, mohl by ho jmenovat do konce roku, musí však být jasné, že má parlamentní většinu. Hlava státu to řekla v rozhovoru s ČTK. Zeman také uvedl, že po vznikající vládě nebude vyžadovat podpisy jednotlivých poslanců, bude mu stačit prohlášení předsedů koaličních stran.

Zeman: Lustrační zákon nemá cenu dále prodlužovat

Prezident Miloš Zeman se kloní ke zrušení lustračního zákona. Splnil svou funkci a nemá cenu ho dále prodlužovat. Řekl to s tím, že však záležitost nepokládá za kardinální. Návrh na zrušení dvojice lustračních zákonů nedávno podali komunisté. Diskuse o lustračních zákonech se v Parlamentu strhla poté, co komunisté oznámili, že podají návrh na jejich zrušení. Pro se vyslovil například šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který je na Slovensku veden jako agent StB, nebo předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, který má normy za překonané. Prudký odpor zamýšlené zrušení zákonů vyvolalo u části lidovců.

Zeman: Andrej Babiš bude ministrem, pokud služební zákon projde prvním čtením

Pokud služební zákon projde v prosinci prvním sněmovním čtením, bude to pro prezidenta Miloše Zemana dostatečná garance, aby jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše ministrem financí. Zeman to řekl ČTK v exkluzivním rozhovoru. Navrhované řešení prý již sdělil jak Babišovi, tak lídrovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Politici ho podle Zemana akceptovali. Služební zákon nevyžaduje lustrační osvědčení od ministrů, uvedl Zeman. Babiš má přitom s lustrací problém. Na Slovensku se nyní soudí kvůli údajné spolupráci s totalitní StB.

Prezident Zeman nechystá v nejbližší době udělení milosti

Prezident Miloš Zeman se nechystá v nejbližší době někomu udělit milost. Učinil by tak jen u nevyléčitelně nemocných, kteří nespáchali závažný trestný čin. Zeman uvedl, že převedení agendy je návrat k praxi někdejšího prezidenta Václava Havla a splnění předvolebního slibu. V nejbližší době se však hlava státu žádnou milost udělit nechystá. Již po svém lednovém zvolení prezidentem Zeman řekl, že se chce práva na udílení milostí vzdát, protože ho považuje za "zbytečně monarchistický prvek" v ústavě. Jeho předchůdce Václav Klaus jej za převedení agendy milostí kritizoval, když řekl, že milosti jsou výsadou hlavy státu a nelze je delegovat na úředníky.

Zeman: Rusnok nemá rozhodnout o limitech, jen připravit podklady

Strategické rozhodnutí o prolomení těžebních limitů by měla učinit až nová vláda s politickým mandátem. Přechodný kabinet premiéra Jiřího Rusnoka k tomu má povinnost připravit podklady. Řekl to prezident Miloš Zeman. Mezi "přípravné práce" prezident řadí usnadnění jednání mezi těžaři a občany oblastí, kterých se prolomení těžby hnědého uhlí dotkne. S Rusnokem o tom Zeman bude hovořit v sobotu na pravidelné schůzce svého poradního týmu v Lánech. Prezident prý respektuje autonomii vlády, která činí rozhodnutí v politických otázkách. Rusnokovi je ale připraven dát své doporučení ohledně přípravy prolomení limitů.

Zeman podpořil Červíčka, dvojvládí u policie nemá řešit Pecina

Prezident Miloš Zeman přijal ve středu na Hradě policejního prezidenta Martina Červíčka a vyjádřil mu plnou podporu. Dvojvládí u policie, které nastalo poté, co ministr vnitra v demisi Martin Pecina vrátil do funkce Červíčkova předchůdce Petra Lessyho, by měl podle Zemana řešit až nový ministr vnitra. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ovčáček uvedl, že o středeční audienci na Hradě požádal sám Červíček. Ten se v úterý odmítl dobrovolně vzdát funkce policejního prezidenta a vyzval ministra vnitra Pecinu, aby vzniklé dvojvládí vyřešil zákonnou cestou ve správním řízení. Pecina přitom předpokládal, že Červíček sám odejde.

Zeman nebude mít novoroční projevy, ale vánoční poselství

Miloš Zeman nenaváže na tradici prezidentských novoročních projevů. Místo toho bude mít 26. prosince vánoční poselství ze zámku v Lánech. Chce tak navázat na zvyk z první republiky, kdy podobné projevy měl československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Novinářům to řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Zemanovi předchůdci Václav Havel a Václav Klaus mluvili k občanům Československa, respektive České republiky 1. ledna. Ovčáček uvedl, že vánoční poselství potrvá 20 minut, mělo by mít "vánoční atmosféru" a hlava státu bude mluvit nejspíš "spatra".

Mynář příští týden požádá o prověrku na nejvyšší stupeň

Hradní kancléř Vratislav Mynář příští týden požádá o prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň. Pokud ji od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) nedostane, na Hradě skončí. Řekl to prezident Miloš Zeman, který Mynářovo rozhodnutí vítá, protože prý rozptýlí pochybnosti, které se objevovaly. "U té prověrky se musí svléknout, obrazně řečeno, do naha - za posledních dvacet let. A protože si je jistý, že se ničeho nezákonného nedopustil, tak příští týden předloží NBÚ žádost o prověrku na nejvyššího bezpečnostní stupeň, aniž by mu to zákon ukládal," řekl Zeman. V médiích se objevovaly informace, že by Mynář prověrku nemusel získat například kvůli svým některým podnikatelským kontaktům. Prezidentův kancléř to vytrvale odmítá. Zeman na konci října řekl, že pokud šéf jeho kanceláře prověrku nezíská, na Hradě skončí. To zopakoval i nyní.

Ministr Kohout jednal s ukrajinskou opozicí, navštívil náměstí Nezávislosti

Český ministr zahraničí Jan Kohout se v Kyjevě setkal s šéfem hnutí UDAR Vitalijem Kličkem a dalšími vůdci ukrajinské opozice. Šéf české diplomacie, který se v ukrajinské metropoli zúčastnil ministerské konference Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), navštívil rovněž kyjevské náměstí Nezávislosti. To je v těchto dnech centrem protivládních demonstrací. Kohout s vedoucími představiteli opozičních stran hovořil o napjaté situaci na Ukrajině, kterou před dvěma týdny vyhrotilo rozhodnutí vlády ustoupit od podpisu asociační smlouvy s Evropskou unií. Atmosféra na náměstí Nezávislosti mu prý připomínala listopad 1989 v Praze. Zpravodaji ČTK řekl, že lidé shromáždění v centru rozhodně nepřipomínají zmanipulovaný dav.

Poslanci by měli začít projednávat návrh rozpočtu v pátek

Poslanci by měli začít projednávat návrh státního rozpočtu pro příští rok v pátek. Schůzi Sněmovny s tímto bodem svolal na návrh organizačního výboru předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD). Sociální demokraté, hnutí ANO a lidovci se shodují na potřebě schválit hospodářský plán státu do konce letošního roku. Česko by se tím vyhnulo rozpočtovému provizoriu. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už dřív uvedl, že závěrečné hlasování Sněmovny by se mohlo uskutečnit 27. prosince. Příjmy rozpočtu se mají podle návrhu proti letošnímu roku zvýšit o 18,5 miliardy na bilion a 99,3 miliardy korun. Výdaje vzrostou o 30,5 miliardy na bilion a 211,3 miliardy korun. Schodek se má prohloubit o 12 miliard na 112 miliard korun.

Sněmovní ústavně právní výbor si do čela zvolil Tejce (ČSSD)

Sněmovní ústavně právní výbor vybral v souladu s dohodami poslaneckých klubů do svého čela Jeronýma Tejce (ČSSD). Bývalý předseda poslanců sociální demokracie získal v tajné volbě hlasy všech přítomných členů výboru. Za jeden z úkolů svého výboru označil Tejc debatu nad novým občanským zákoníkem a jeho případnou novelizací. Možné odložení účinnosti zákoníku, podle něhož se lidé začnou řídit od Nového roku, označil ale za nereálné. Výbor si zvolil i další místopředsedy. Za hnutí ANO se jimi stali Helena Válková a Radek Vondráček, dále Stanislav Grospič (KSČM), Petr Kořenek (ČSSD) a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Sněmovní zahraniční výbor povede Schwarzenberg

Sněmovní zahraniční výbor povede v souladu s dohodami poslaneckých klubů exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), branný David Kádner (Úsvit) a hospodářský Ivan Pilný (ANO). Do čela petičního výboru poslanci zvolili Zuzku Bebarovou-Rujbrovou (KSČM). Schwarzenberg čelil na jednání výboru kritice, zvolen byl ale nakonec poměrně hladce. Člen výboru Milan Šarapatka (Úsvit) vytkl Schwarzenbergovi, že se za jeho působení stalo ministerstvo zahraničí ministerstvem lidských práv. Jaroslav Foldyna (ČSSD) zase připomínal české uznání Kosova. "Velice jsem dbal, abychom byli v souladu s ostatními evropskými státy," uvedl ke Kosovu Schwarzenberg. Výtku ohledně zasazování o lidská práva přijímá. Jde podle něj o téma, díky kterému je Česká republika i jako malý stát ve světě slyšet. "Ve skutečnosti to byla dosti úspěšná zahraniční politika," zdůraznil.

MZV: Uvítali bychom, kdyby se Remek ujal funkce před zahájením her

Česká diplomacie by uvítala, kdyby se budoucí velvyslanec v Rusku Vladimír Remek (KSČM) plnohodnotně ujal své funkce ještě před únorovým zahájením zimních olympijských her v Soči. Uvedlo to tiskové oddělení ministerstva zahraničí. Remek, dosud europoslanec, se nyní na výjezd připravuje, zaměstnancem ministerstva na plný úvazek dosud není. Nástup Remka do Moskvy se předpokládá v lednu. K tomu, aby se ujal funkce, bude ještě třeba, aby předal pověřovací listiny ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Ten organizuje 7. února v Soči slavnostní recepci k zahájení olympiády, na kterou zve nejvyšší zástupce zemí včetně prezidenta Miloše Zemana.

MF chce snížit počet lidí ve vedení státních firem o 36

Ministerstvo financí plánuje do poloviny příštího roku snížit počet členů představenstev a dozorčích rad firem s majetkovou účastí státu o 36 na 114, tedy skoro o čtvrtinu. Změnami se ušetří na odměnách více než deset milionů korun ročně. Sdělil to mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek. Hospodářské noviny upozornily, že změny může zastavit nová vláda. Zástupcům stran v rodícím se kabinetu se Fischerovy kroky příliš nelíbí. Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka by žádný z ministrů úřednické vlády neměl dělat jakékoli personální změny, ani rozhodnutí o tom, jak by věci měly fungovat v budoucnu, píše deník. Podobný postoj má podle HN i předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Tržby v maloobchodě v říjnu meziročně klesly o 0,6 procenta

Maloobchodní tržby v říjnu bez sezonního očistění meziročně klesly o 0,6 procenta po zářijovém revidovaném růstu o 4,5 procenta. Na poklesu se podílel zejména prodej v samotném maloobchodě a částečně i nižší počet pracovních dní. Tržby očištěné o vliv počtu pracovních dní meziročně stouply o jedno procento. Oznámil to Český statistický úřad. Největší vliv na meziroční pokles říjnových tržeb měl prodej nepotravinářského zboží. Ke zmírnění poklesu naopak přispěl vývoj v motoristickém segmentu. Analytikové odhadují, že za celý rok 2013 dojde k poklesu maloobchodních tržeb o 0,3 procenta a v příštím roce k jejich mírnému růstu o 1,6 procenta.

Amazon chce otevřít distribuční centra v ČR do září 2014

Americký internetový obchod Amazon plánuje otevřít dvě distribuční centra v České republice nejpozději v září roku 2014. Chce totiž stihnout předvánoční trh. Centra, každé o rozloze 95.000 metrů čtverečních, mají vzniknout v Dobrovízi u Prahy a v Brně v oblasti Černovické terasy. Amazon chce do výstavby obou center investovat stovky milionů eur. Každé centrum zaměstná kolem 2000 lidí a v předvánoční špičce další 3000 v každé lokaci. O stavbě v Dobrovízi mají místní obyvatelé v pátek rozhodovat v referendu. Lidé se obávají zvýšené dopravní zátěže a zejména toho, že se centrum otevře dřív než plánovaný obchvat obce. V Brně se proti centru postavilo Občanské sdružení Čisté Tuřany. Žádá zpracování studie vlivu na životní prostředí. Totéž požaduje i radnice městské části Slatina. Klíčovým problém má být napojení na dálnici D1.

Otis dodá 107 eskalátorů pro pařížské metro

Břeclavský výrobce eskalátorů a výtahů Otis dodá 107 eskalátorů za téměř půl miliardy korun pro pařížské metro. Otis se bude podílet i na dostavbě metra v Praze, nové zakázky má i v Německu a Maďarsku. Firma plánuje i růst počtu zaměstnanců. Nyní jich má v Břeclavi kolem 400. Příští rok jich chce nabrat asi 25. Novinářům to řekli zástupci společnosti. Břeclavský závod je součástí koncernu Otis. Výrobou eskalátorů se zabývá od roku 2000, nyní Otis jinde v Evropě eskalátory nevyrábí.

Travel Service koupí 34 procentní podíl v ČSA

Společnost Travel Service koupí 34 procent akcií Českých aerolinií, na které uplatnil opci minoritní akcionář ČSA Korean Air. V tiskové zprávě to uvedly společnosti Český Aeroholding a Travel Service. Tuzemský soukromý dopravce tak bude po Korean Air, jimž v ČSA nadále zůstane původních 44 procent, druhým největším akcionářem ve společnosti. Transakci ještě musí schválit příslušné antimonopolní úřady. "Vstupem tuzemského Travel Servisu neztratí ČSA status národního dopravce a s ním spojená práva na lety do zemí s omezeným počtem přepravců (například do Ruska) a využívání takzvaného Open Skies prostoru," uvedl Aeroholding. "Rozvoj Letiště Václava Havla v Praze jako středoevropského hubu je pro nás naprosto klíčovou záležitostí. Skutečnost, že Korean Air přivádí do Českých aerolinií dalšího důležitého partnera, je krokem k naplnění tohoto záměru. Věřím, že profitovat z tohoto partnerství budou především cestující, kterým všichni tři dopravci budou moci v budoucnu nabídnout kvalitnější produkt v podobě velké sítě destinací," řekl Miroslav Dvořák, předseda představenstva a generální ředitel Českého Aeroholdingu.

Metrostav podal žalobu na Prahu kvůli dlužným 2,155 mld. Kč

Metrostav podal k rozhodčímu soudu žalobu na pražský magistrát. Požaduje proplacení 2,155 miliardy korun za výstavbu tunelu Blanka. Sdělil to mluvčí společnosti František Polák. Zopakoval, že firma v sobotu na tomto projektu přeruší práce. Náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09) uvedl, že Praha nyní žalobu prostuduje. Metrostav uplatňuje na hlavním městě úhradu 2,155 miliardy korun za neuhrazené faktury na práce provedené na stavbě městského okruhu Myslbekova - Pelc Tyrolka - tunelech Blanka, řekl Polák.

Advokát má kvůli inzerátu proti Schwarzenbergovi zaplatit 850.000

Pražský advokát Vladimír Zavadil dostal v kárném řízení pokutu 850.000 korun za to, že při prezidentských volbách zadal do deníku Blesk inzerát s výzvou, aby lidé nevolili kandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09). Inzerát vyšel v první den druhého kola letošních prezidentských voleb, v němž proti sobě stáli Schwarzenberg a pozdější vítěz Miloš Zeman. Text se týkal poválečného uspořádání Československa a takzvaných Benešových dekretů. Podle kárného senátu byl inzerát neetický, a to v advokátním, tak i celospolečenském kontextu. Rozhodnutí kárného senátu zatím není pravomocné. Zavadil i žalobce si ponechali lhůtu na odvolání. O případném odvolání bude rozhodovat odvolací kárný senát ČAK. Právníkovi v kárném řízení hrozilo až vyškrtnutí ze seznamu advokátů.

Rath: Odposlechy potvrzují důkladnou kontrolu zakázek

Bývalý hejtman a exposlanec David Rath soudu řekl, že policejní odposlechy v jeho údajné korupční kauze potvrzují, že před vypsáním obchodních soutěží byly projekty schvalovány úřadem Regionálního operačního programu (ROP). Nebylo je tedy podle něj možné ovlivňovat a podléhaly vícenásobné kontrole. Rath to uvedl v komentáři k záznamům, které v hlavním líčení přehrává Krajský soud v Praze. Stejně jako v předešlých dnech opakoval výtky vůči špatné srozumitelnosti nahrávek. Přitom přepisy nahrávek podle něj často neodpovídají nahraným dialogům. Exposlanec také tvrdí, že v odposleších je důkaz o úsporných opatřeních, o které se prý jeho úřad snažil. Soud zatím přehrává odposlechy z kanceláře další obžalované, bývalé ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové z prosince 2011 a ledna následujícího roku.

Vědci z Brna: Nanočástice selenu jsou účinnější než antibiotika

Nanočástice selenu dokážou podle vědců z Brna ničit bakterie účinněji než antibiotika. Poradí si například se zlatým stafylokokem a dalšími nemocemi, na které antibiotika nemusejí vždy zabírat. S objevem přišli vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Jménem Centra transferu technologií Mendelovy univerzity o tom informovala Denisa Ranochová. Teď podle ní vědci hledají způsob, jak nanočástice selenu uchytit a fixovat na různých materiálech, jako jsou obvazy, gely a další. Před zavedením do praxe musí následovat ještě několikaleté klinické testování. Nanočástice by se podle odborníků mohly přidávat také do podlahových krytin a obkladů stěn v laboratořích a nemocnicích. Na obvazech by mohly pomáhat při hojení popálenin a využít se dají také při dezinfekci nástrojů.

Ondřej Černý zpochybnil audit hospodaření Národního divadla

Závěry auditu hospodaření Národního divadla (ND) zpochybnil na základě posudku Ústavu státu a práva Akademie věd bývalý šéf české první scény Ondřej Černý. Audit nechal udělat před svým nástupem do funkce současný ředitel české první scény Jan Burian. Černý byl za stále nevyjasněných okolností odvolaný loni v září minulým vedením ministerstva kultury. Posudek, který na jeho žádost ústav vypracoval, například vyvrací Burianovo tvrzení, že není možné zaměstnance divadla, kteří stejnou práci vykonávají v pracovním poměru, platit ve stejném měsíci navíc na základě autorského zákona. Výsledky auditu v létě zkritizoval i jeden z jeho předchůdců Jiří Srstka. Za nesmysl považoval uplatňovat na zaměstnaných umělcích požadavek zákoníku práce, že jejich pracovní povinnost je 40 hodin týdně.

Výstava Magdaleny Jetelové v Olomouci finišuje

Velkolepá výstava světoznámé výtvarné umělkyně Magdaleny Jetelové v Muzeu umění v Olomouci se blíží do finále. Zástupci muzea se s autorkou chtějí symbolicky rozloučit příští čtvrtek. Součástí programu bude autorská komentovaná prohlídka, koncert či zveřejnění projektů umělců z Evropy i Japonska, které vzešly z otevřené výzvy Jetelové a její akce s kouřem během zahájení olomoucké výstavy. Výstavu Jetelové, která byla v Česku teprve třetí, dosud vidělo téměř 14.000 lidí. Otevřena bude do 29. prosince, informoval mluvčí muzea Petr Bielesz. Výstavní projekt Jetelové v Olomouci dostal název (Des)Orientation? Představuje monumentální prostorové a světelné realizace autorky z let 1982 až do současnosti.

V Senátu se koná tradiční výstava betlémů

Více než stovka betlémů je k vidění na tradiční vánoční výstavě, která byla zahájena v Senátu. K unikátům patří na zakázku zhotovený třípodlažní oboustranný betlém, který znázorňuje nebe, zemi i peklo. Vystavován je vůbec poprvé, řekl betlémář Bohumil Dušek. Dřevěný vyřezávaný betlém byl podle něj dokončen letos na zakázku a je umístěn ve dvou vitrínách obrácených zády k sobě a vzájemně propojených. Nejstarším exponátem je betlém ze slonové kosti, který pochází z přelomu 18. a 19. století. K nejvzácnějším patří deskový betlém, který na výstavu zapůjčilo frýdlantské muzeum.

Laterna magika představí v USA inscenaci Antikódy

Multimediální inscenaci Antikódy Václava Havla, která měla letos v březnu premiéru na Nové scéně Národního divadla v Praze, představí soubor Laterny magiky v USA. Podle mluvčího scény Jana Mocka půjde o tři reprízy - 7. prosince ve Washingtonu, o tři dny později v Miami a 13. prosince v New Yorku. Podle Mocka se Laterna magika do Spojených států vrací po 35 letech. Vizuálně-pohybová inscenace Antikódy je založena na nejnovějších multimédiích a symbolicky tak navazuje na tradici Laterny magiky, známé coby první multimediální divadlo na světě. Na představení navazuje workshop, v rámci kterého si mohou diváci vyzkoušet interaktivní technologie použité v představení. "Havlovy typogramy mě oslovují svou jednoduchostí, hravostí, promyšleností, vnitřním pohybem a dynamikou, na jedné straně ornamentálností, ale na druhé také minimalismem. Většinu typogramů lze považovat za živou strukturu s vlastním příběhem. A právě přenést tyto příběhy do scénických situací bylo naším úkolem," charakterizoval přípravu inscenace její režisér Braňo Mazúch.

Ze sportu:

Hokejová Sparta se připravuje na velkou sobotní akci, jež bude vrcholem oslav 110 let od vzniku klubu. V rámci "Dne sparťana", který zakončí večerní extraligový souboj Pražanů s Plzní, se proti sobě postaví v odpoledním klání také veteráni Sparty a ruského výběru pod hlavičkou plynárenského koncernu Gazprom. Dres hostů přitom obléknou velikáni jako Valerij Kamenskij, Alexej Žamnov, Andrej Kovalenko či Vladimir Malachov.

Skokan na lyžích Roman Koudelka se ani o tomto víkendu v Lillehammeru ještě nezapojí do kolotoče Světového poháru. Čtyřiadvacetiletý reprezentant se po problémech s krční páteří zatím stále věnuje rehabilitaci a do olympijské sezony ještě nevstoupil.

Golfistka Klára Spilková je po dvou dnech turnaje okruhu LET v Dubaji na děleném 34. místě a prošla cutem do zbývajících dvou kol. Do vedení se dostala Stacy Lewisová z USA, která ve 2. kole zahrála skvělých -7.

V konečné nominaci českých házenkářek na mistrovství světa v Srbsku nejsou zraněné Hana Martinková a Iveta Matoušková z Mostu. Naopak brankářka Barbora Raníková i nejzkušenější hráčka Petra Vítková, které měly rovněž zdravotní problémy, ve výběru trenéra Jana Bašného nechybějí.

Hokejový útočník Jiří Hudler přispěl ve středečním utkání NHL dvěma přihrávkami k výhře Calgary nad Phoenixem 4:1. Svůj šestý gól v sezoně vstřelil Patrik Eliáš, pak ale neuspěl v penaltovém rozstřelu a New Jersey podlehli Montrealu 3:4 po nájezdech.

Dobré pohody si při sérii jedenácti zápasů s bodovým ziskem užívají hokejisté Lva Praha. Ve středu otočili doma zápas s Čerepovcem a devátou výhrou v úspěšné sérii si ještě více upevnili pozici v první osmičce Západní konference. Posunuli se na pátou pozici a před devátým Spartakem Moskva mají náskok už 12 bodů.

Volejbalisté Českých Budějovic nebodovali ani ve čtvrtém zápase Ligy mistrů, polskému Rzeszówu podlehli doma 0:3. Před měsícem na půdě lídra skupiny C získali alespoň set, k čemuž byli také blízko, ale setbol ve druhém setu neproměnili.

Hokejisté Mladé Boleslavi přerušili ve 29. kole první ligy jedenáctizápasovou bodovou sérii Litoměřic. Bruslařský klub porazil "Kališníky" 4:0 a udržel si osmibodový náskok před Jihlavou v čele tabulky.

Volejbalistky Agelu Prostějov porazily ve 4. kole Ligy mistryň v Německu SC Schwerin 3:1 po setech 20:25, 25:9, 25:16 a 25:18. Utkání trvalo 95 minut. České mistryně získaly druhé vítězství v soutěži a v silné skupině výrazně posílily svoje naděje na postup ze třetího místa do Poháru CEV.

Basketbalistky IMOSu Brno prohrály v 5. kole Evropské ligy v Madridu s domácím Rivasem rozdílem osmnácti bodů 60:78. České vícemistryně nedokázaly navázat na předchozí dvě vítězství v domácím prostředí s Orenburgem a Montpellierem. Brňanky už v eurolize 22 zápasů nevyhrály na palubovce soupeřek. Poslední dva úspěchy si připsaly v únoru 2010 právě v Madridu, kde domácí Rivas v prvním kole play off vyřadily.

Počasí v pátek:

Čekáme proměnlivou oblačnost, místy se sněhovými přeháňkami, na horách častější sněžení. Teploty -1 až +3 stupně Celsia.