Zprávy

0:00
/
0:00

Z peněz MUS ve Švýcarsku nepůjde odškodné pro ČR

Švýcarský soud v Bellinzoně rozhodl, že ze zablokovaných peněz v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) neuvolní žádné peníze jako odškodné pro Českou republiku ani pro společnost Czech Coal Services (CCS), která je nástupcem MUS. Švýcarští vyšetřovatelé zadrželi na švýcarských kontech exmanažerů MUS v přepočtu asi 13,3 miliardy korun (přes 600 milionů švýcarských franků). Soud přitom v pátek rozhodl, že bývalí majitelé a manažeři MUS Jiří Diviš, Antonín Koláček, Marek Čmejla, Petr Kraus a Oldřich Klimecký nepravomocně odsouzeni k nepodmíněným trestům vězení za podvody a praní špinavých peněz mají švýcarskému státu zaplatit přes 700 milionů švýcarských franků odškodného. Předseda tribunálu Jean-Luc Bacher řekl, že v případě České republiky šlo škody jen odhadnout a jejich přesné vyčíslení by si vyžádalo nepřiměřené úsilí. Česká republika podle něj může tuto škodu prokázat občanskoprávní cestou. V případě CCS řekl, že jde o společnost neprovádějící ekonomickou činnost. Stejně tak zpochybnil spojitost CCS s původní MUS, která prošla mnoha změnami. Verdikt není pravomocný, obě strany se proti němu mohou odvolat. Soud v kauze MUS se týká její privatizace v roce 1999, kdy český stát prodal odsouzeným manažerům skoro polovinu akcií společnosti za 650 milionů korun. Později se ale objevilo podezření, že manažeři peníze na nákup akcií nelegálně vyvedli z MUS a následně byly vyprány ve Švýcarsku, což začala v roce 2005 prošetřovat švýcarská policie. V této souvislosti švýcarské úřady zablokovaly oněch 600 milionů švýcarských franků.

Bělobrádek (KDU): Zákon o státní službě vyžaduje důkladnou revizi

Zákon o státní službě, který byl před lety schválen, ale nenabyl účinnosti, vyžaduje podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka důkladnou revizi. Snahu ČSSD a ANO předložit novelu zákona během prosince považuje Bělobrádek za odvážnou. Řekl to ČTK. Skepticky se předseda KDU-ČSL staví i k tomu, že by rozpočet na rok 2014 mohl být schválen ještě do konce letošního roku, jak o to usiluje ČSSD i ANO. Vyjednávači sociální demokracie a hnutí miliardáře Andreje Babiše se shodli na tom, že chtějí do konce roku předložit novelu zákona o státní službě, kterou po ČR požaduje Evropská komise a která by mohla vyřešit nejasnosti kolem požadavku na lustrační osvědčení pro členy příštího kabinetu. Osvědčení požaduje stejně jako jeho předchůdci prezident Miloš Zeman. To by mohl být problém pro Babiše, který se na Slovensku soudí kvůli údajným kontaktům s komunistickou StB. Lidovci i ANO očekávají, že před pondělním jednáním dostanou od sociální demokracie procedurální část návrhu koaliční smlouvy. Zástupci ČSSD tento týden uvedli, že koaliční smlouvu by chtěli mít hotovou zhruba do dvou týdnů.

Metrostav se chystá na zastavení výstavby tunelu Blanka, s Prahou se nedohodl

Stavební firma Metrostav se chystá na zastavení výstavby tunelu Blanka. Chystá jak technické kroky k zastavení, tak podání k rozhodčímu soudu. Na řešení problémů provázejících výstavbu a její financování se na pátečním jednání totiž s Prahou nedohodla. Město nesplnilo podmínky pro pokračování stavby, které firma vyžaduje, tedy urovnat dluh 2,1 miliardy Kč a podepsat dodatky smlouvy na pokračování stavby. ČTK to řekl mluvčí Metrostavu František Polák. "Zatím platí termín (zastavení stavby) 7. prosince, který jsme deklarovali. Nicméně zdůrazňuji, že jednání pokračují, Metrostav nevede žádnou válku. Pokud se vše vyřeší, jsme připraveni okamžitě začít stavět," řekl ČTK Polák. Problémy s proplácením faktur za vícepráce se objevily před několika měsíci a dluh Prahy se postupně vyšplhal na více než 2,1 miliardy korun. Metrostav proto minulou středu oznámil, že 7. prosince stavbu zastaví. Vedení města pak reagovalo oznámením, že smlouva s firmou je od počátku neplatná. Město tvrdí, že peníze na stavbu má, ale nezná způsob, jak je legálně vyplatit. Stavbu provází i další problémy. Podle zprávy magistrátního kontrolního odboru například nesouhlasí částky v seznamu dokladů k jednotlivým stavbám předloženém odborem účetnictví a částkami vedenými odborem městského investora. Rozdíl v částkách za stavební část je až 400 milionů. Tunel Blanka měl být původně zprovozněn v roce 2011, termín se ale odsunul na jaro 2014.

Do Sněmovny dorazila žádost o vydání Svobody (ODS) ke stíhání

Do Sněmovny dorazila žádost o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k trestnímu stíhání. Vyplývá to z informací ČTK. Policie Svobodu už dřív obvinila v případu pražské karty opencard. Poslanec o žádosti neví, ale za imunitu se prý schovávat nechce. Svoboda podotkl, že on ani další obvinění radní opencard nevymysleli a nevytvořili, jen chtěli vyřešit problém z minulosti tak, aby se zbytečně nevyhazovaly peníze. "Pokud bych v takovém případě byl odsouzen, doporučím všem, ať tuto zemi opustí," dodal Svoboda. Deset současných a bývalých pražských radních z ODS a TOP 09 včetně nynějšího primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) policie obvinila koncem března z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Elektřina pro domácnosti příští rok zlevní v průměru o 11 procent

Elektřina pro domácnosti příští rok zlevní v průměru o 10,9 procenta. Regulovaná složka ceny plynu pro domácnosti se průměrně sníží o 5,19 procenta. Vyplývá to z údajů, které představil Energetický regulační úřad (ERÚ). Ceny pro odběratele energií se budou lišit podle jednotlivých regionů. Největší pokles cen elektřiny pro domácnosti úřad očekává u firmy ČEZ, a to o 12 procent. Pražská energetika (PRE) by měla zlevnit o 9,5 procenta a E.ON, který působí hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji, by měl elektřinu domácnostem zlevnit o 8,8 procenta. V roce 2014 se podle ERÚ významně sníží regulovaná část konečné ceny elektřiny, důvodem je pokles většiny jednotlivých složek regulovaných cen. Snížení regulovaných plateb pro elektřinu i plyn bylo dlouho avizováno, očekáváno a nakonec i splněno. Je výsledkem dlouhodobé snahy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) srazit dolů regulované platby a také příznivého vývoje na komoditních trzích, kde se snížila cena elektřiny. ČTK to ndes Jiří Gavor z energetické poradenské firmy ENA. Snížení regulovaných cen očekávaly i distribuční společnosti.

Armáda je blízko prodeji 28 nepotřebných letadel L-159

Armáda je blízko prodeji 28 nepotřebných bitevníků L-159, oznámil novinářům ministr obrany Vlastimil Picek. Ministerstvo obrany o to usilovalo řadu let. Americká firma Draken International má zájem o 24 provozuschopných strojů a o čtyři pro náhradní díly. Cena kontraktu se bude pohybovat od 434 do 516 milionů korun. Záležet bude na vybavení jednotlivých strojů. Vojenské letectvo má celkem 72 bitevníků, za které zaplatilo 51 miliard korun. Piloti ale potřebují jen zhruba třetinu z nich. Celkem 36 strojů je zakonzervováno. Základní cena každého z nabízených letadel je 15,5 milionu korun. Cena stroje se může navýšit o 1,4 milionu v případě, že bude mít funkční radar. Pokud kromě radaru bude v provozu i radiolokační výstražný přijímač, může se cena vyšplhat o 3,4 milionu.

Obrana do roku 2020 přezbrojí vojsko novými puškami a samopaly

Ministerstvo obrany do roku 2020 dokončí přezbrojení armády novými puškami, samopaly a pistolemi z České zbrojovky. Stojí těsně před podpisem smlouvy, řekl novinářům ministr obrany v demisi Vlastimil Picek. Na základě kontraktu za 1,25 miliardy korun dodá uherskobrodská zbrojovka přes 9700 útočných pušek ČZ 805 Bren, téměř 500 samopalů Scorpion a více než 7000 pistolí ČZ 75 Phantom. Do konce roku skončí první etapa přezbrojení vojska. V ní obrana za 1,2 miliardy korun nakoupila skoro 800 pušek Bren v kratší i prodloužené verzi, 600 samopalů a 5600 pistolí. Nové zbraně byly primárně určeny pro bojové jednotky. V druhé fázi je dostanou i další armádní útvary.

Pecina se sešel s Červíčkem a Lessym, šéfa policie zatím nevybral

Ministr vnitra v demisi Martin Pecina se sešel s policejním prezidentem Martinem Červíčkem a jeho předchůdcem ve funkci Petrem Lessym. Na setkání řešili, zda se Lessy po zastavení stíhání vrátí do čela sboru či nikoli. Mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková ČTK řekla, že šlo pouze o předběžnou schůzku, na které nepadlo žádné rozhodnutí. Zřejmě se tak stane v následujících dnech. Lessy čelil obžalobě ze zneužití pravomoci a z pomluvy kvůli tomu, že údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Obvodní soud Lessyho zprostil viny, odvolací pražský městský soud následně trestní řízení zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení. Na základě rozhodnutí soudu Lessy usiluje o návrat do čela policie.

Ministerstvo v JAR popřelo, že by Krejčíř přijel s falešným pasem

Český podnikatel Radovan Krejčíř se v roce 2007 dostal do Jihoafrické republiky legálně a ne na základě falešného pasu, jak dosud média jednotně uváděla. S odvoláním na informace ministerstva vnitra JAR to napsal server jihoafrické zpravodajské stanice SABC. Nyní má Krejčíř status žadatele o azyl, který mu úřady garantují až do chvíle, kdy bude s konečnou platností o azylu rozhodnuto. Česko roky usiluje o Krejčířovo vydání, řízení v této věci bude v JAR podle agentury SAPA pokračovat 6. prosince. Zástupce ministerstva vnitra Mkuseli Apleni SABC řekl, že Krejčíř do JAR přijel s platným seychelským pasem. Na Seychelách pobýval poté, co v roce 2005 uprchl české policii při domovní prohlídce ve své vile. Až dosud se přitom psalo, že Čech ze Seychel odjel s falešným cestovním dokladem, a proto byl také v dubnu 2007 zadržen už na letišti v Johannesburgu. Podle jihoafrických médií se řízení o Krejčířově vydání opět rozběhne 6. prosince, doposud byl přitom v souvislosti s pokračováním vydávacího řízení znám termín 9. prosince. Krejčířova azylová žádost sice byla zamítnuta, český podnikatel se ale proti tomu odvolal a na výsledek úředního řízení stále čeká.

Hasenkopf žaluje Zemana, vadí mu tvrzení o autorství amnestie

Bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf zažaloval prezidenta Miloše Zemana, jeho kancléře Vratislava Mynáře a prezidentskou kancelář kvůli tvrzení, že je spoluautorem novoroční amnestie. V žalobě na ochranu osobnosti požaduje "veřejné uvedení věci na pravou míru" a finanční zadostiučinění ve výši jednoho milionu korun. Napsal to na svém facebookovém profilu. Mynář ČTK řekl, že na svém tvrzení trvá a má pro něj důkazy. Hasenkopf dlouhodobě uvádí, že se na podobě amnestie exprezidenta Václava Klause nepodílel.

D1 se bude opravovat i v prosinci, úřad prodloužil uzavírku

Část dálnice D1 se bude opravovat i v prosinci. Ministerstvo dopravy prodloužilo uzavírku zhruba čtyř kilometrů dálnice v úseku Šternov - Psáře do 20. prosince. Na setkání s novináři to řekl ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák. Na zbylých úsecích práce po 30. listopadu pokračovat nebudou a obnoví se až na jaře. "Je to ten úsek který kvůli průtahům a odvoláním v soutěži místo v březnu byl zahájen až 20. května," uvedl Žák. Prodloužení uzavírky, o které žádala stavební společnost Eurovia CS, má podle ministra podmínku v tom, že nesmí komplikovat zimní údržbu a v případě mimořádné události musí stavební firma zatarasený pruh vyklidit, aby bylo možné jím v případě potřeby vést dopravu. Důvodem povolení dalších prací je podle Žáka úspora v řádu desítek milionů korun, které by si vyžádala provizorní sanace staveniště a jeho opětovné otevření na jaře. Nejvytíženější tuzemská dálnice je zhruba deset let za svojí životností. Celá oprava D1 mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru by podle odhadů ministerstva mohla stát asi 14 miliard korun, počítá se s využitím peněz z Evropské unie.

Ministerstvo vypsalo tendr na nového provozovatele registru aut

Ministerstvo dopravy vypsalo výběrové řízení na provoz problémového registru vozidel. Hodnotu čtyřletého provozu systému odhadlo na 122 milionů korun. Na setkání s novináři to řekl ministr v demisi Zdeněk Žák. Spolu s registrem úřad vypsal i druhý tendr na provoz dopravně správních agend ministerstva za 163 milionů korun. Výsledky tendrů by podle ministra mohly být známé do tří měsíců. Pokud nenastanou zásadnější komplikace, měl by se podle úřadu stihnout březnový termín konce platnosti současných smluv s Telefónikou O2 a společností ICZ. Kvůli obavám z nečinnosti a s tím spojeným opětovným zadáním zakázky bez řádného tendru byl dopravní resort v minulosti často kritizován.

Dluhy domácností u bank v říjnu vzrostly o 6,1 mld. na 1,2 bilionu

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se v říjnu dále zvýšily, proti září vzrostly o 6,1 miliardy korun na 1,2 bilionu korun. Meziročně byly vyšší o 49 miliard korun. Vyplývá to z údajů České národní banky. "Hlavním tahounem růstu dluhů domácností zůstanou nadále úvěry na bydlení, především hypotéky. Nízké avšak již výrazně neklesající ceny nemovitostí a příznivé úrokové sazby jim přejí. Protože si banky své potenciální dlužníky v těchto případech velmi pečlivě prověřují, lze hovořit o relativně bezpečném zadlužování," uvedl vedoucí partner sektoru finančních služeb PwC ČR Petr Kříž.

Škoda začala v Číně vyrábět speciálně upravenou Škodu Yeti

Automobilka Škoda Auto začala v těchto dnech vyrábět ve svém závodě v Číně vůz Škoda Yeti, který je speciálně upravený pro čínský trh. Model má větší rozměry a klient si může objednat rezervní kolo, které je pak umístěno na pátých dveřích, uvedla firma v tiskové zprávě. Nový model typu SUV se bude vyrábět stejně jako v Kvasinách i v Číně ve dvou variantách, městské a outdoorové. Yeti je po modelech Octavia, Fabia, Superb a Rapid pátým modelem značky, který se v Číně vyrábí.

Nová zelená úsporám je prodloužena do 20. prosince, zbývá 80 mil.

Stát prodloužil termín pro podávání žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám. Podávat se mohou nejpozději do 20. prosince letošního roku, nebo pokud se peníze nevyčerpají. Na účtu programu, v němž byla původně k dispozici jedna miliarda korun, zbývá ještě 80 milionů. Informoval o tom mluvčí MŽP Matyáš Vitík. Peníze se prý podle MŽP nevyčerpaly proto, že se některé žádosti vyřadily kvůli formálním nedostatkům, například když žadatelé nedodali všechny podklady. MŽP také očekává, že získá zhruba dvě miliardy korun z prodeje emisních povolenek. Výzva se zaměřuje například na zateplení, výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností a na efektivní využití zdrojů energie, výměnu zdrojů tepla na tuhá paliva nebo ekologicky šetrné zdroje.

Lékaři letos evidují rekordní počet pacientů s HIV

Lékaři v Česku evidují letos rekordní počet nových pacientů s virem HIV. Podle předběžných údajů testy odhalily nákazu u 215 lidí. Je to o tři víc než za celý loňský rok, kdy bylo případů zatím vůbec nejvíc. Novinářům to řekl šéf Národní referenční laboratoře pro AIDS Státního zdravotního ústavu Vratislav Němeček. Infikovaných každoročně přibývá. Na 1. prosince připadá světový den boje proti této nemoci. Nákaza virem HIV se v Česku sleduje od roku 1985. V 80. a 90. letech počty nových pacientů kolísaly, maximálně se dostaly k šesti desítkám. Od roku 2003 začalo případů podle Němečka rapidně přibývat.

V lednu vyjde příručka češtiny, doplní pravidla z roku 1993

V lednu vyjde pětisetstránková příručka českého jazyka, která doplní 20 let stará pravidla pravopisu. Některé věci totiž dosud nebyly v pravidlech upraveny, příručka popíše i některá nová spojení a upozorní na zastarávající podobu psaní. Podle Markéty Pravdové z Ústavu pro jazyk český Akademie věd se ale revoluce v pravopise nechystá, příručka v tištěné podobě shrnuje jazykovědné otázky řešené v posledních pěti letech v internetové poradně ústavu. Příručka tak například ustanovuje, jak psát lomítko, pomlčky, spojovníky, ale i časové údaje a kalendářní data.

Hvězdáři z Val. Meziříčí vypraví se Slováky balon do stratosféry

Stratosférický balon s přístroji a experimenty vzlétne v sobotu z areálu hvězdárny ve slovenském městě Partizánske. Jde o společný projekt českých a slovenských odborníků a zájemců o stratosférické lety, raketovou techniku, kosmonautiku a fyziku atmosféry, který připravila hvězdárna ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku a nezisková Slovenská organizace pro vesmírné aktivity se sídlem v Bratislavě. Na palubě gondoly při letu nazvaném SDS 01 - TONDA bude umístěných šest experimentů. Cílem bude například měření změny intenzity radiace se stoupající výškou, měření výkonu vybraných typů solárních panelů s nadmořskou výškou, zjišťování vlivu atmosféry Země na získávání energie ze Slunce či pokus o živé vysílání videa s vysokým rozlišením ze stratosféry.

Ze sportu:

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála v Astaně první závod olympijské sezony na 5000 metrů a upevnila si vedení v hodnocení Světového poháru na dlouhých tratích. Dvojnásobná olympijská vítězka startovala v kazašské metropoli necelé dva týdny po zranění třísla, přesto vybojovala jubilejní třicátý triumf v kariéře. Na nejdelší ženské trati neprohrála již tři roky. "Jsem moc ráda, že to vyšlo, i když jsem problémy měla i během závodu. Nechtěla jsem prohrát, byl to přece jen první závod na pět kilometrů v sezoně," uvedla Sáblíková na sociální síti.

Fotbalovou Viktorii Plzeň opouští po trenérovi Pavlu Vrbovi také jeho asistent Karel Krejčí. Ten na západě Čech působil od roku 2007, nyní však následuje na základě vlastní žádosti Vrbu k národnímu týmu. Stejně jako Vrba i Krejčí se s klubem rozloučí 10. prosince utkáním Ligy mistrů s CSKA Moskva.

Manažer příbramského fotbalového klubu Roman Rogoz stane před soudem kvůli podezření z korupce. Byl obžalován z pokusu o podplacení hráče Českých Budějovic, hlavní líčení je naplánováno na 17. prosince, potvrdil ČTK informaci České televize mluvčí příbramského okresního soudu Miloslav Boudník. Funkcionáři hrozí až dva roky vězení nebo peněžitý trest.

Počasí v sobotu:

Většinou velká oblačnost, na horách místy sněhové přeháňky. Teploty 1 až 5 stupňů Celsia, na horách kolem mínus jednoho.