Zprávy

0:00
/
0:00

Sněmovna má nové vedení, zbývá dovolit čtvrtého místopředsedu

Sněmovna si zvolila vedení. Předsedou se stal podle očekávání kandidát ČSSD Jan Hamáček. "Funkci přijímám s pokorou," uvedl po volbě Hamáček, jemuž už gratuloval i prezident Miloš Zeman. Nový šéf komory podotkl, že by měla být konstruktivní dílnou, v níž se budou přijímat zákony ku prospěchu občanů. Dohody mezi ČSSD, hnutím ANO a KDU-ČSL, které vyjednávají o vládní koalici, fungovaly i při volbě místopředsedů. Do těchto funkcí zamířili za ANO Jaroslava Jermanová, za KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a Vojtěch Filip nominovaný KSČM. Křeslo čtvrtého místopředsedy zatím zůstalo prázdné. Ani ve druhém kole tajné volby neuspěli kandidát TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek a nominant Úsvitu Tomio Okamura. Už v prvním kole neprošla někdejší předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS. Nová volba jednoho zástupce předsedy by se mohla uskutečnit na druhé sněmovní schůzi. Strany budou navrhovat kandidáty znovu. Bývalý ministr financí Kalousek už avizoval, že se o místo znovu neucházet nebude. Poslanci také rozhodli o tom, že Sněmovna bude mít 18 výborů. Stejný počet existoval na konci minulého volebního období. Strany obsadí výbory členy poměrně podle svých zisků ve volbách. Předsedy budou poslanci potvrzovat na příští schůzi.

B. Sobotka: Rozpočet by měl být schválen do konce roku

Předseda ČSSD a možný budoucí premiér Bohuslav Sobotka chce ve čtvrtek s prezidentem Milošem Zemanem, s nímž se setká v Lánech, jednat o svém návrhu, aby byl rozpočet na rok 2014 schválen ještě do konce letošního roku. Probrat by s ním chtěl i postup koaličního vyjednávání. Na následném večerním jednání s hnutím ANO by ČSSD ráda probrala mimo jiné přetrvávající programové rozpory v oblasti daní. "Jsem přesvědčen, že je to možné, pokud se podaří příští týden ustavit rozpočtový výbor a další výbory," řekl Sobotka ke schválení státního rozpočtu na příští rok do konce letošního roku. První čtení rozpočtu by podle nově zvoleného šéfa Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) mohlo začít na třetí schůzi Sněmovny 11. prosince. Sobotka novinářům řekl, že návrh rozpočtu, který připravila vláda v demisi sice nepovažuje za dokonalý, ale ČR podle něj může v příštím roce fungovat. Sociální demokracie podle něj dává přednost tomu, aby nebylo rozpočtové provizorium. Chce proto, aby byl rozpočet schválen do konce roku.

Vláda schválila úpravy příjmů a výdajů rozpočtu, schodek nemění

Vláda schválila novelu zákona o státním rozpočtu na letošní rok, která snížila příjmy i výdaje rozpočtu o 4,4 miliardy korun. Cílem změn je podle materiálu reflektovat současnou situaci a skutečnost. Vláda například do novely promítla skutečnost, že letos rozpočet nezíská plánovaných sedm miliard korun z aukce volných radiových kmitočtů. Schodek rozpočtu se návrhem nemění a zůstává na 100 miliardách korun. V případě státního dluhu je podle materiálu úspora výdajů ve výši 3,5 miliardy korun způsobena nižšími než rozpočtovanými výdaji na vyplácené úroky. V případě ministerstva životního prostředí materiál navyšuje výdaje na program Zelná úsporám o 500 milionů korun. U ministerstva zemědělství jde podle předkládací zprávy o přesun peněz kvůli nedostatku peněz v Programu rozvoje venkova.

Ministři v demisi schválili záměr obrany obnovit vrtulníkové letectvo

Vláda v demisi schválila záměr ministerstva obrany obnovit vrtulníkové letectvo. Zastaralé stroje Mi-24 a Sokol mají nahradit nové víceúčelové vrtulníky. Počítá s tím koncepce dopravního a vrtulníkového letectva, která také obsahuje plán ministerstva vyřadit z vládní letky letitá ruská letadla Jak-40 a místo nich koupit nový Airbus A-319. O rozhodnutí kabinetu informovala vláda na svém webu. Koncepce kritizuje současný stav letectva. Kvůli vytrvalým škrtům státních výdajů na obranu je řada vrtulníků ve špatném stavu. Z letky deseti Sokolů jich nyní létá zhruba polovina.

Obrana kupuje speciální sady pro letce působící na Sinaji

Kvůli nasazení českých letadel CASA na Sinajském poloostrově musí ministerstvo obrany nakoupit sady náhradních dílů pro nasazení v nezvyklých klimatických podmínkách. Vybavení poskytne společnost Omnipol, která stojí za dodávkou španělských dopravních letadel do ČR. Firma bude opravovat a podporovat letouny CASA i v příštím roce. Za prodloužení servisního kontraktu obrana zaplatí až 150 milionů korun. Vyplývá to z materiálu ministerstva obrany, který projednala vláda. Letoun CASA s 13 českými vojáky odletěl na Sinajský poloostrov na začátku měsíce. V rámci mise Mnohonárodních sil a pozorovatelů (MFO) dohlíží na dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem. Součástí smlouvy, která začne platit na začátku prosince, je dodávka speciálních servisních sad pro nasazení v zahraničí. Podle ministerstva jsou pro úspěšné působení českých letců na Sinaji klíčové.

Do ČR přijede Robert Fico kvůli uznávání vzdělávacích dokladů

Ve čtvrtek do ČR přijede slovenský premiér Robert Fico, důvodem je podpis dohody o vzájemném uznávání vysokoškolských diplomů, uvedl úřad vlády. Podle slovenského velvyslanectví v Praze Fico přijede kvůli podpisu dohody o vzájemném uznávání a rovnocennosti dokladů o vzdělávání. Fico v Praze také poobědvá s dosluhujícím premiérem Jiřím Rusnokem a vydá se též na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde bude mít debatu se studenty. Fico byl v Praze v květnu na Evropském jaderném fóru, kde podpořil český postoj podporující další rozvoj jaderné energetiky. Čeští a slovenští politici považují vzájemné vztahy za nadstandardní a často se navzájem navštěvují.

NSS zatím nevyhověl žádné z volebních stížností, zbývá poslední podnět

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost České pirátské strany, která zpochybňovala výsledek voleb do Poslanecké sněmovny. Soudci letos dostali celkem 42 podnětů souvisejících s volbami, zbývá rozhodnout o posledním z nich. Lhůta vyprší v pátek. Žádné stížnosti soud zatím nevyhověl. Dvakrát sice zjistil chyby při započítávání přednostních hlasů, nemohly však ovlivnit výsledky. ČTK to řekl předseda volebního senátu Vojtěch Šimíček. Česká pirátská strana ve stížnosti kritizovala například rozdělení země do volebních krajů a pětiprocentní bariéru pro vstup do Sněmovny.

Vymezení imunity zákonodárců v trestním řádu se měnit nebude

Imunita zákonodárců se nebude vztahovat pouze na jejich hlasování a projevy při schůzích. Změnu formou novely trestního řádu navrhovali bývalý státní zástupce Miroslav Antl a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ). Senát ale jejich návrh neschválil. Kritici poukazovali zejména na to, že by zákonodárci mohli být stíháni za výroky pronesené například na chodbách parlamentu, přitom by byli chráněni, pokud by stejné věty pronesli od řečniště v jednacím sále. "Odmítám populistické návrhy na to, abychom byli nechráněni imunitou při jakémkoli projevu," řekl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Zákonodárci by v případě přijetí novely, kterou Sobotka označil za nepřímý zásah do ústavy, mohli být vystaveni neustálým trestním stíháním. Wagnerová jeho slova označila za "naprosté nepochopení ústavy". Novela byla reakcí na červencový verdikt Nejvyššího soudu v korupční kauze takzvaných trafik tří exposlanců ODS. Soud tehdy uvedl, že za projev ve Sněmovně je nutno pokládat i jednání poslance vedoucí k politickým dohodám, kompromisům nebo rozhodnutím. Vyjmul je v tomto rozsahu z pravomoci policistů, žalobců a soudců, čímž podle některých odpůrců překročil své pravomoci.

Hornické odbory vyzvaly vládu, aby prolomila limity těžby

Hornické odbory vyzývají vládu, aby co nejdříve zrušila vládní usnesení z roku 1991 o územních limitech těžby a prolomila limity těžby hnědého uhlí na Mostecku. Odboráři to řekli na tiskové konferenci v Mostě. Zdůraznili, že pokud se limity neprolomí, ohrozí to až 8000 pracovních míst. Pro prolomení limitů se už vyslovil premiér v demisi Jiří Rusnok a před ním také prezident Miloš Zeman. Ekologové a zástupci dotčených obcí se staví proti. Rusnok minulý týden na Mostecku řekl, že jeho vláda se bude limity těžby zabývat. Vládní usnesení, které chrání obce před rozšířením těžby, považuje za překonané a "vyčpělé", obce podle něj dostatečně chrání horní zákon. "Samotné limity, usnesení vlády, jsou dneska překonané a mohou být určitým brzdícím prvkem. My se celou situací budeme zabývat včetně limitů," řekl v Mostě Rusnok.

MPSV chce další valorizaci penzí od července, průměrně o 271 Kč

Senioři a seniorky v Česku možná příští rok nedostanou přidáno jen od ledna, ale pak ještě i od července. Mimořádnou valorizaci navrhuje ministerstvo práce. Podle něj by si lidé, kteří šli do penze před rokem 2013, měli od druhého pololetí polepšit v průměru o 271 korun měsíčně. Ti, co začali pobírat důchod letos, by mohli mít o 76 korun víc. Návrh zákona dostane vláda. Aby začala norma platit, musel by ji schválit také Parlament a podepsat prezident. Důchodci a důchodkyně budou od ledna dostávat v průměru o 45 korun víc než letos. Ministr práce v demisi František Koníček už dřív řekl, že je to nedostatečné. Takováto valorizace je podle něj nemravná, víc ale prý nynější zákon nedovoluje přidat. Letos od ledna si senioři a seniorky polepšili proti loňsku v průměru o 137 korun. Podle zákona se důchody zvyšují vždy od počátku roku. Do loňska starobní penze rostly v průměru nejméně o růst cen a aspoň o třetinu vzestupu reálných mezd. Nečasova vláda přidávání ve snaze udržet schodek rozpočtu zbrzdila.

VZP má ve zdravotně pojistném plánu zvýšení plateb za klienta

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zaplatí příští rok v průměru za klienta o 4,1 procenta více. Zatímco letos vydala za jednoho pojištěnce 22.988 korun, příští rok to má být 23.930 korun, tedy o 942 korun víc. ČTK to řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Vyplývá to podle něj z propočtu dopadů úhradové vyhlášky na rok 2014. VZP už ji zapracovala do zdravotně pojistného plánu, který správní rada schválila. "Není důvod k omezování péče, VZP počítá s nárůstem plateb za klienty prakticky ve všech segmentech zdravotních služeb," zdůraznil Tichý. Podle propočtů VZP pro celý systém zdravotního pojištění, tedy ne jen pro VZP, by mělo příští rok dostat přidáno 136 z celkového počtu 149 nemocnic. Méně než letos dostane 13 nemocnic - provedly už změnu struktury péče a snížení plateb na tuto změnu reaguje, vysvětlil Tichý.

Církev chystá kvůli restitucím rezervní a solidární fond

Vedle investičního fondu, který bude využívat část peněz z církevních restitucí, chystá katolická církev také zřízení dalších dvou fondů, rezervního a solidárního. Počítá s tím Česká biskupská konference (ČBK), zjistila ČTK. Zatímco rezervní fond má sloužit diecézím pro nenadálé situace, solidární fond bude sloužit k tomu, aby skrz něj bohatší diecéze pomáhaly těm chudším. "Rozhodovat o tom budou sami biskupové," uvedl generální sekretář ČBK Tomáš Holub. Podkladem pro rozhodování přitom budou výsledky hospodaření. Solidární fond má být průběžný, každoročně se má naplňovat a vyprazdňovat.

Komise: Soukromé VŠ uznávají absolventům VOŠ titul po roce studia

K získání bakalářského titulu stačí absolventům vyšších odborných škol (VOŠ) na některých soukromých vysokých školách jen rok studia. Na tento postup narazila Akreditační komise při hodnocení dvou soukromých vysokých škol - Vysoké školy Karla Engliše v Brně a českobudějovické Vysoké školy evropských a regionálních studií. Podle tajemníka komise Jiřího Smrčky to ale může být běžná praxe i na jiných soukromých vysokých školách, které bojují o studenty. Komise proto změní pravidla, podle nichž školy posuzuje, řekl ČTK po zasedání komise Smrčka.Uvedený postup není v rozporu se zákonem, žádné pravidlo totiž podmínky uznávání vyššího odborného vzdělání nestanovuje. Jde ale o to, že vysokoškolský titul tak absolventi VOŠ, které jsou v systému škol vnímány jako střední školy, získají z hlediska nároků téměř zadarmo. Studium na VOŠ je tříleté a zakončené titulem diplomovaný specialista (DiS.).

Trojský most je už nyní o 148 milionů dražší, než se dohodlo

Hlavní město za výstavbu Trojského mostu mezi Holešovicemi a Trójou vyfakturovalo 644 milionů korun, což je o 148 milionů Kč víc, než se dohodlo se stavební firmou. Vyplývá to z analýzy kontrolního odboru magistrátu, jejíž dílčí výsledky má ČTK k dispozici. Podle kontrolorů navíc mohlo v souvislosti se stavbou dojít k porušení zákona o veřejných zakázkách. Faktury a dokumenty vztahující se k Trojskému mostu si kontrolní odbor vyžádal poté, co se v médiích objevila informace, že se stavba prodraží z původních 496 milionů až na 1,2 miliardy. Kontrola předběžných faktur ale zjistila, že celkem bylo uhrazeno již 644 milionů korun, ale souhlas rady hlavního města v předložené dokumentaci podle kontrolorů chybí. Odbor kontroly rovněž došel k závěru, že byly podle předložených dokumentů změněny zadávací podmínky stavby a projektová dokumentace byla po zadání veřejné zakázky přepracována.

Téměř polovina obchodníků při letních výprodejích šidila, ČOI rozdala pokuty za 2,4 mil.

Téměř polovina obchodníků při letních výprodejích šidila, Česká obchodní inspekce (ČOI) jim rozdala 194 pokut v celkové výši 2,4 milionu korun. ČOI o tom informovala v tiskové zprávě. "Ve čtyřech z deseti obchodů, kde byly nabízeny slevy, se spotřebitel mohl setkat s klamavou informací o výši slevy nebo s tím, že mu nebyla sleva při placení správně účtována, i s dalšími porušeními," uvedl mluvčí inspekce Denis Gaidoš. V průběhu 565 kontrol zjistili inspektoři nedostatky ve 44 procentech případů. Kontroly se týkaly slevových akcí a výprodejů ve všech typech obchodů, včetně internetových, a porušení předpisů zjistila inspekce u 249 z nich. Celkem 127 prodávajících (35,3 pct) nesplnilo povinnost informovat spotřebitele o ceně prodávaných výrobků nebo poskytovaných služeb.

Celníci podezírají devět cizinců z pašování tabáku do ČR

Celníci údajně rozkryli organizovanou skupinu pašeráků cigaret a tabáku ze zemí bývalého Sovětského svazu do ČR. Při dvou akcích zabavili ve skladech a silničních kontrolách více než pět milionů kusů cigaret, 600 kilogramů tabáku a dvě auta s tajnými schránkami. Novinářům to řekl šéf odboru pátrání Celní správy Aleš Hrubý. Policie podezírá z pašování devět lidí z Polska, Ukrajiny, Maďarska a Vietnamu. "Jedná se o největší odhalení pašování cigaret ze zemí bývalého Sovětského svazu v posledním období," dodal Hrubý. Škodu na clech a daních odhadl na 15 milionů korun. Soud poslal všechny obviněné do vazby, protože hrozí jejich útěk. Hrozí jim trest od pěti do 10 let. Tabák podle vyšetřovatelů nebyl určený pro český trh, ale měl ze skladů mířit do dalších zemí. Na několikaměsíční akci spolupracovali čeští celníci s kolegy z Polska, Německa, Maďarska a Slovenska.

Výzkum znečištěného ovzduší ukazuje vliv na genetické poškození

Nové vědecké poznatky o znečištění ovzduší a vlivu na zdravotní stav populace dokazují významné genetické poškození i přenos na další generace. Vědci z pražského Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR využili metod molekulární genetiky u novorozenců. Ty naznačily změny v expresi genů, které mohou ovlivnit nemocnost. Zdravotní potíže se podle vědců u novorozených dětí projevují pak během celého života. Tomu by podle odborníků odpovídala například zkrácená střední délka života obyvatel v pánevních okresech Ústeckého kraje. S nejvíce znečištěným ovzduším se dlouhodobě potýká také Moravskoslezský kraj. Oficiální studie o tom, co zvýšené koncentrace znečišťujících látek v tomto regionu představují z pohledu onemocnění, však stále chybí. Doposud prý nebyl ze strany státu zájem, aby se analýza provedla.

Tradiční valašský frgál bude chránit zeměpisné označení EU

Tradiční valašský frgál bude chránit zeměpisné označení Evropské unie. Přihlašovací řízení skončilo, nabytí účinnosti zápisu je očekáváno v nejbližších týdnech, řekli novinářům zástupci pekařů ve Velkých Karlovicích. Pekaři z Valašska se spojili do sdružení Valašské lidové tradice. "Do konce roku by měl proběhnou zápis u Evropské komise, poté by se měl objevit v databázi Úřadu průmyslového vlastnictví," uvedla hospodářka sdružení Alena Pištěláková. Označení "valašský frgál" budou moci pro své výrobky používat pekaři, kteří mají provozovnu pouze na vymezeném území. "Území vzniklo průsečíkem tří historických map Valašska," uvedl jednatel sdružení Pavel Vašut.

Dvojice rukopisů skladatele Martinů vynesla přes 200.000 liber

Za takřka 203.000 liber (přes 6,6 milionu korun) londýnská aukční síň Sotheby's vydražila dva rukopisy světově proslulého českého skladatele Bohuslava Martinů. Výsledná suma tak dvojnásobně překonala očekávání. V dražební nabídce byla také tištěná reprodukce skladatelovy opery Řecké pašije s autorskými poznámkami. Tuto položku získal kupec za 12.500 liber (409.000 korun). První z rukopisů je Symfonie číslo čtyři, H. 305. Dokument, který nese autorův podpis s datem 14. června 1945, se prodal za 146.500 liber (asi 4,8 milionu korun). Druhým podepsaným rukopisem je Koncertantní svita pro housle a orchestr, první verze, H. 276. Svitu Sotheby's vydražila za 56.250 liber (přes 1,8 milionu korun). Rukopisy skladeb Bohuslava Martinů jsou k prodeji jen vzácně. Nejrozsáhlejší archiv jeho prací dnes vlastní muzeum v jeho rodné Poličce, kde začal archiv pod patronací tamního Muzejního spolku vznikat už v polovině 30. let minulého století.

Vánoční trhy v Praze se ponesou v duchu historických událostí

Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí se letos ponesou v duchu památných událostí z historie českého národa. Připomenou třeba otevření Národního divadla, stavbu Karlova mostu nebo příchod Cyrila a Metoděje. Stánky, dvacetimetrový vánoční strom i veškerá výzdoba bude laděna do červené a zlaté barvy, ozdoby připomenou tématiku času, řekl ředitel pořádající společnosti Taiko Milan Heidler. Kromě typických pochutin a nápojů chystají organizátoři bohatý kulturní a hudební program. Na pódiu umístěném na Staroměstském náměstí se představí mimo jiné dětské folklorní soubory a divadelní soubory. Se svátečními programy vystoupí dětské skupiny. Atmosféru blížících se Vánoc vykouzlí melodie koled a historická hudba.

Ze sportu:

Čeští tenisté vykročí za obhajobou triumfu v Davisově poháru příští rok v Ostravě. Svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila sehrají zápas prvního kola proti Nizozemsku na přelomu ledna a února na tvrdém povrchu v ČEZ Aréně. Podle majitele pořádající agentury Miroslava Černoška mělo o organizaci zápasu zájem několik dalších měst. "Rozhodli jsme se pro Ostravu, protože je to město zaslíbené sportu. Máme tu podporu města i kraje, kluci tady hrávají rádi," uvedl Černošek. Navrátil věří, že družstvo se sejde v nejsilnějším složení, tedy i s Tomášem Berdychem a Radkem Štěpánkem. "Ještě jsem o tom s nimi ale nemluvil, nejdříve si musí oba odpočinout."

Fotbalistům Freiburgu bude ve čtvrtečním utkání Evropské ligy v Liberci chybět Vladimír Darida, kterého v minulém týdnu trápily potíže s břišním svalem. Český reprezentační záložník sice v pondělí začal s tréninkem, po dohodě s koučem Christianem Streichem ale zůstal v Německu.

Bývalý skvělý brankář Dominik Hašek se v neděli dočká ocenění od pardubického klubu. Východočeši před extraligovým utkáním se Spartou, která byla před 32 lety prvním Haškovým soupeřem v domácí nejvyšší soutěži, slavnostně vyvěsí maketu dresu s číslem 9, s nímž Hašek v Pardubicích chytal. Devítku už nikdo z hráčů v klubu nebude moci nosit.

První ohlášenou hvězdou 53. ročníku atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava je francouzský tyčkař a olympijský vítěz Renaud Lavillenie. Pořadatelé oznámili známá jména i do vrhačských sektorů, v nichž se objeví dvojnásobný olympijský vítěz ve vrhu koulí Polák Tomasz Majewski s domácí jedničkou Ladislavem Prášilem a kladiváři Lukáš Melich s olympijským vítězem Maďarem Krisztiánem Parsem a Polkou Anitou Wlodarczykovou.

Počasí ve čtvrtek:

Zataženo až oblačno, na většině území mrznoucí déšť nebo sněžení, místy hrozí ledovka. Odpoledne přeháňky už jen výjimečně. Teploty 1 až 5 stupňů Celsia, na horách kolem mínus jednoho stupně.