Zprávy

KDU-ČSL: Lustrační zákon je nedotknutelný

Pro lidovce je lustrační zákon nedotknutelný, pokud by měl být zrušen, mohl by to být důvod, proč lidovci nepůjdou do chystané koaliční vlády. ČTK to řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Stranický šéf Pavel Bělobrádek byl na tiskové konferenci ve vyjádřeních opatrnější. O spojení lustračního zákona s vládou se podle něho na klubu a v předsednictvu lidovců nedebatovalo. "Věřím, že pro mnohé naše poslance by to byl velký problém," řekl ale Bělobrádek. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka je pak přesvědčen, že diskuse o lustracích vzniku nové vlády nezabrání. "Lidé mají úplně jiné starosti než lustrační zákon a naše země potřebuje stabilní a akceschopnou vládu. ČSSD proto bude pokračovat v jednáních o vytvoření koaliční vlády," uvedl. Hnutí ANO iniciovat rušení lustračního zákona nebude, řekla jeho místopředsedkyně Věra Jourová.

O lustracích se začalo hovořit více poté, kdy šéf hnutí ANO Andrej Babiš by měl problém získat před svými ministerským angažmá čisté lustrační osvědčení. Babiš se na Slovensku soudí kvůli tomu, že byl veden jako agent StB. Zeman odmítá jmenovat ministrem člověka bez čistého lustračního osvědčení. Zrušení zákona chce KSČM. Proti by nebyla ČSSD, která usiluje o vyjednání trojkoaliční vlády s ANO a lidovci.

Prezident Zeman jmenoval Radovana Suchánka ústavním soudcem

Prezident Miloš Zeman v Lánech soudcem Ústavního soudu jmenoval Radovana Suchánka. Čtyřicetiletý právník, který působil jako právní poradce ČSSD, je dosud nejmladším ústavním soudcem. Pro Zemana, který si při chůzi pomáhal francouzskou holí, šlo o první veřejné vystoupení po zhruba měsíci od doby, kdy si po pádu zranil koleno. "Říkalo se o vás, že jste na tuto funkci mladý, ale já vím, že se již 17 let zabýváte problematikou ústavního práva, a proto doufám, že právě vaše relativní mládí spojené s elánem a energií vnese do práce Ústavního soudu další pozitivní impulz a povede k tomu, že Ústavní soud bude pracovat naplno," uvedl v krátké řeči prezident. Suchánek po složení slibu uvedl, že si velice váží důvěry a pocty, které se mu dostalo, když ho hlava státu navrhla a jmenovala.

Aktivisté žádají politiky o zřízení ministerstva pro lidská práva

Čtyři desítky neziskových organizací a několik osobností vyzvaly šéfy ČSSD, ANO a KDU-ČSL, aby zvážili ve své případné vládě zřízení ministerstva pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti. Pisatelé to uvedli v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici. Podle nich by tak problematika získala vyšší váhu, což by pomohlo řešit problémy s ghetty a mělo by i ekonomický přínos. Dopis podepsalo konsorcium organizací pracujících s migranty, které zastřešuje 14 sdružení. Podpis připojila i Česká ženská lobby či organizace sexuálních menšin a sdružení na pomoc Romům. Nechybějí bývalí ministři pro lidská práva Džamila Stehlíková a Michael Kocáb, bývalý vládní zmocněnec Petr Uhl či bývalá šéfka Českého helsinského výboru Anna Šabatová. Pisatelé v dopise uvádějí, že neziskový sektor v posledních letech vláda přehlížela. Rada pro rovnost žen a mužů se přesunula pod ministerstvo práce, oslabovala se i vládní sekce pro lidská práva.

Zadlužený J. Sobotka by neměl přijímat mandát, míní poslanci ANO

Šéf krajského hnutí ANO na Vysočině Jan Sobotka by podle poslaneckého klubu strany neměl přijímat poslanecký mandát kvůli dluhu na daních. Na tiskové konferenci po jednání klubu to uvedla místopředsedkyně strany Věra Jourová. Podnikatel Sobotka je náhradníkem za Miloslava Bačiaka, který se mandátu minulý týden vzdal. "My jsme hnutí, které od začátku jasně říká, že je potřeba nelhat. A my jsme to vyhodnotili tak, že pan Sobotka prohlásil, že nemá žádné závazky vůči státu, prohlašoval bezdlužnost a nebyla to pravda. Takže poslanecký klub hlasoval o návrhu usnesení, že vyzývá pana Sobotku, aby nepřijímal mandát," prohlásila Jourová. Bačiak složil mandát, protože se už před volbami ukázalo, že zamlčel svou minulost politruka a údajně i titul RSDr., udělovaný komunisty

EU má v ČR za znepokojivý trend zavírání malých firem s historií

Za znepokojující má Evropská unie fakt, že polovina malých a středních podniků, které v České republice ukončily v roce 2012 činnost, byla starší než 15 let. Mimo jiné to plyne z analýzy Evropské komise, která zjišťovala situaci malých a středních firem v EU. Obecným závěrem materiálu ale je, že letošní rok by pro takové firmy mohl být rokem obratu, protože opět začínají obchodně růst a začal se také zvyšovat počet pracovních míst, které lidem nabízejí. "Předběžný výhled očekává, že pozitivní vývoj se v roce 2014 dál zrychlí," tvrdí autoři analýzy. V České republice dávaly loni malé a střední podniky práci přibližně 2,4 milionu lidí. Firem spadajících do této kategorie je přitom v ČR naprostá většina. Analýza však poukázala právě na fakt, že v důsledku krize v Česku zavřely i zavedené podniky. Tento negativní signál pak dál posiluje propad obchodních vztahů malých a středních podniků v rámci EU, který je pro ně většinou daleko významnější než obchody mimo unii.

Státní zástupce zamítl stížnost předsedkyně ERÚ Vitáskové

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci zamítlo stížnost Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a jeho předsedkyně Aleny Vitáskové proti odložení trestního oznámení na bývalé vedení ERÚ. Potvrdilo tak závěry protikorupční policie. Na zamítnutí stížnosti upozornilo Právo. Šéfka úřadu obviňovala své předchůdce, že zneužili své pravomoci a nastavili neúměrně vysokou provozní podporu pro solární elektrárny. Sama čelí obžalobě v souvislosti s údajným podvodem se slunečními elektrárnami. ERÚ s odůvodněním nesouhlasí. Podle státního zástupce Radka Mezlíka prověřování vyvrátilo pravdivost medializovaného tvrzení o existenci "solárního tunelu ve výši 160 miliard Kč" v souvislosti s pochybeními pracovníků ERÚ. Dodal, že výkupní ceny fotovoltaické energie byly stanoveny v souladu se zákonem. Spotřebitelé elektrické energie podle něj doplácí na porušování zákona a podvodná jednání v souvislosti s fotovoltaickými elektrárnami.

Tři členové vládní vědecké rady byli prý jmenováni protiprávně

Tři členové vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) byli do svých funkcí jmenováni v rozporu se zákonem. Jde o první místopředsedkyni RVVI Miroslavu Kopicovou, místopředsedu Petra Fialu a člena rady Zbyňka Frolíka. Jejich působení v radě zpochybnily vědecké akademické rady na základě právního posudku, podle něhož nebyla dodržena čtyřletá zákonná přestávka mezi jednotlivými funkčními obdobími členů rady. ČTK má posudek k dispozici. Akademická a Vědecká rada AV ČR na to upozornily předsedu vlády v demisi Jiřího Rusnoka, jenž je zároveň předsedou RVVI. Funkce ze zákona skončí jen odvoláním, na němž se musí usnést vláda. Podnětem vědeckých rad se zabýval Ústav státu a práva AV ČR, který na základě důkladného právního rozboru vypracoval posudek. Fiala a Frolík nyní vykonávají třetí funkční období, Kopicová už páté.

Vedení Českého Aeroholdingu opustí Fuksa a Vondra

Představenstvo Českého Aeroholdingu opustí bývalý rebelující poslanec za ODS Ivan Fuksa. Z funkce místopředsedy představenstva jej k 30. listopadu odvolalo ministerstvo financí. V dozorčí radě společnosti skončí exministr obrany Alexandr Vondra (ODS) a Jiří Blažek (TOP 09). Třetím členem, který opustí dozorčí radu aeroholdingu, je zástupce zaměstnanců Petr Minařík, který na post koncem listopadu rezignuje, uvedla v tiskové zprávě státní společnost. Fuksa opustí i post vrchního ředitele pro strategii a rozvoj, v rámci které měl na starost například i hledání strategického partnera pro České aerolinie. "Úspěšnou privatizací ČSA došlo k předání části akcionářských práv letecké společnosti Korean Air, čímž byl úspěšně splněn jeden z mých hlavních úkolů," uvedl Fuksa. Prodej 44procentního podílu v ČSA korejskému dopravci za necelých 70 milionů korun schválila letos v březnu tehdejší vláda Petra Nečase (ODS). Personální změny souvisí se změnami stanov vyplývajících ze zákona o obchodních korporacích. Od prosince se má podle společnosti snížit počet členů představenstva ze současných šesti na pět a počet členů dozorčí rady klesne ze 12 na devět.

Nenápadná změna DPH zdraží byty o desítky tisíc korun

Nenápadná změna zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), kterou zákonným opatřením na začátku října schválil Senát, zřejmě zdraží od 1. ledna 2014 nové byty o desítky tisíc korun. Nově se totiž bude platit 21procentní DPH také u pozemků pod novými stavbami. Cena pozemku přitom tvoří až 30 procent ceny nového bytu, třeba u nejmenších garsonek si tak zájemci budou muset připlatit i 80 tisíc korun. Ještě výraznější dopad bude mít podle finančního ředitele developerské skupiny Finep Štěpána Havlase změna v placení DPH u rodinných domů či stavebních pozemků. Developeři oslovení ČTK už potvrdili, že kvůli tomu nabízené byty a domy zdraží. Zákonné opatření musí ještě schválit na své první schůzi Poslanecká sněmovna, měla by tak učinit ve středu. Šéf nejsilnější parlamentní strany ČSSD Bohuslav Sobotka přitom už prohlásil, že všechna zákonná opatření budou schválena.

Rusnok jednal s premiérem ČLR o restartu vztahů a investicích

Premiér Jiří Rusnok se na závěr summitu takzvané varšavské iniciativy pro spolupráci mezi Čínou a šestnácti zeměmi střední a východní Evropy setkal se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Jednali především o restartu česko-čínských vztahů a obnovení obchodní komise. ČR nabídla čínské straně možnost investovat, především v Moravskoslezském kraji, řekl novinářům po setkání Rusnok. Oba státníci jednali mimo jiné i o zavedení přímé letecké linky. Dalším tématem jednání bylo například prohlubování spolupráce v sektoru vyspělých technologií, podpora cestovního ruchu, akademická a kulturní výměna a rozvoj kontaktů mezi lidmi.Rusnok v dopoledním projevu již poznamenal, že výrazný potenciál pro spolupráci evropských zemí s Čínou vidí především u obchodu, turismu, vzdělání a vědy. Rusnok na summitu dále mimo jiné uvedl, že Česká republika by chtěla příští rok hostit summit takzvané varšavské iniciativy pro spolupráci mezi Čínou a šestnácti zeměmi střední a východní Evropy.

V Jihoafrické republice zatkli policisty, které měl Radovan Krejčíř uplácet

Jihoafrická policie zatkla dva příslušníky své zvláštní jednotky pro boj s organizovaným zločinem Hawks (Jestřábi) v souvislosti se stejným případem, kvůli kterému byl v pátek zatčen český podnikatel Radovan Krejčíř. Média očekávají další zatýkání v policejních řadách v souvislosti s Krejčířovými aktivitami, ale úřady o tom odmítají spekulovat. "Oba důstojníci jsou spojeni pouze s Krejčířovým případem únosu," upřesnil podle zpravodajských serverů Paul Ramaloko, mluvčí Jestřábů, jejichž oficiální název je Ředitelství pro přednostní vyšetřování kriminality (DPCI). Oba byli údajně na Krejčířově výplatní listině. Policie nejprve potvrdila zatčení jednoho důstojníka ve věku 41 let. O zadržení druhého, ve věku 46 let, informovala až odpoledne, kdy byl podle ní také zatčen. Některé jihoafrické servery s odvoláním na nejmenované zdroje tvrdily, že jeden policejní velitel před zadržením utekl. Krejčíře zadrželi v JAR minulý pátek pro podezření z únosu a pokusu o vraždu. Soud v Johannesburgu ale v pondělí nařídil jeho převoz do nemocnice. Ta se nachází ve vilové čtvrti na kraji Johannesburgu, v areálu nejsou patrná žádná mimořádná bezpečností opatření.

Vláda projedná miliony na propagaci průmyslu na olympiádě

Ministerstvo průmyslu a obchodu se rozhodlo využít zimní olympijské hry v Soči 2014 k prezentaci českého průmyslu a na tento účel chce vyčlenit kolem 19 milionů Kč. Vládě ministerstvo navrhuje, že si pronajme plochy v Českém domě v Soči a plochu na pražské Letné. Nadlimitní zakázku má ve středu projednat vláda. Veřejná zakázka má být zadána Českému olympijskému výboru (ČOV), který vlastní exkluzivní práva na reprezentaci pod oficiálním logem olympijských her, a České olympijské akciové společnosti, která je oficiální marketingovou agenturou ČOV. V parku na Letné Český olympijský výbor vybuduje park pro fanoušky olympiády s velkoplošnými obrazovkami, několika pódii, ale i s obrovskou bruslařskou plochou, hokejovými hřišti, oválem pro běh na lyžích, laserovou biatlonovou střelnicí, snowparkem a hřištěm na curling.

Rozpočet Prahy na rok 2014 bude vyrovnaný ve výši 45,1 miliardy

Praha bude příští rok hospodařit s vyrovnaným rozpočtem ve výši 45,1 miliardy korun. Na běžné výdaje půjde téměř 37,8 miliardy korun, na investice bude včetně nevyčerpaných prostředků z letošního roku celkem 10,28 miliardy. Nejvíc z balíku investic spolknou strategické stavby, hlavně tunelový komplex Blanka. Vyplývá to z materiálů, které projednala rada. Praha zároveň přidá peníze například na údržbu komunikací - místo letošních 100 milionů to bude 500 milionů korun. Novinkou proti letošnímu rozpočtu bude vytvoření rezervy 4,8 miliardy korun.

Praha schválila cenu dostavby čistírny, vyjde na 5,8 miliardy

Praha schválila dohodu o snížení ceny dostavby Ústřední čistírnu odpadních vod (ÚČOV) na 5,79 miliardy korun. Radní schválili dodatek smlouvy s konsorciem firem, které mají čistírnu dostavět. Zkušební provoz má být zahájen 15. prosince 2017 a potrvá rok. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Tereza Králová. Původně měla stát dostavba ÚČOV více než šest miliard korun. Cenu upravil dodatek smlouvy, kterou město podepsalo s konsorciem firem SMP, Hochtief, Degrémont S.A. a WTE Wassertechnik GmbH. Finance na dostavbu chce vzít Praha mimo jiné ze zvýšené ceny vodného a stočného. Čistírnu odpadních vod musí Praha přestavět kvůli předpisům Evropské unie.

Starostové brojí proti spojování venkovských škol

Starostové brojí proti spojování základních škol, vznik tzv. svazkových škol prosazuje ministerstvo školství. To by však vedlo k rušení venkovských škol a děti by musely dojíždět, uvedlo Sdružení místních samospráv (SMSČR) v tiskovém prohlášení. Podle ministra školství Dalibora Štyse ale naopak svazky umožní školy na venkově zachovat. Svazková škola znamená pospojování více škol či školek s malým počtem žáků do jednoho celku. O řízení a financování takové školy pak rozhoduje sdružení zapojených obcí. Sdružení také upozornilo, že nyní fungují jen dvě svazkové školy proti 4600 školkám a 4100 základním školám zřizovaných obcemi. Změnu financování regionálního školství připravuje ministerstvo školství už několik let. Chce tak bojovat s klesajícím počtem žáků, nenaplněnými třídami i s velkými rozdíly mezi školami v regionech.

Aukce na Žofíně nabídne špičková díla surrealistů

K vrcholům evropského surrealismu se podle odborníků řadí plátno malířky Toyen Ztroskotání ve snu, které se bude v neděli nabízet v aukci s vyvolávací cenou 9,5 milionu korun. Obdobně významné je i dílo jejího souputníka Jindřicha Štyrského Všední probuzení, jež se bude dražit za devět milionů korun. Ve společné dražbě Galerie Kodl a aukční síně Vltavín bude tvorbu Štýrského reprezentovat také znovuobjevený obraz Akvárium, který byl doposud vystavován pouze jednou, a to téměř před 90 lety. Jeho vyvolávací cena je 5,5 milionu korun. Obraz je ukázkou artificialismu, směru, který byl výrazným projevem evropského umění 20. let, a je ještě v původním rámu.

Ve věku 79 let zemřel novinář a bývalý vicepremiér Egon Lánský

Ve věku 79 let v pondělí zemřel novinář, publicista a bývalý vicepremiér, senátor za ČSSD a diplomat Egon Lánský. ČTK to potvrdil Ivan Jeřábek, náměstek ředitele Ústřední vojenské nemocnice, kde se Lánský dlouhodobě léčil. Lánský v minulosti patřil k aktivním bojovníkům proti komunistickému režimu a v předlistopadové době ho veřejnost znala zejména z vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky jeho smrt hluboce zasáhla sociální demokraty. Vytrvale bojoval s nelehkým osudem a zasloužil se o dobré jméno ČR v zahraničí, uvedl předseda strany. Lánský se narodil 23. července 1934 v Trenčíně, perzekuován byl fašistickým i komunistickým režimem. Po srpnové okupaci odešel do Švédska, kde mimo jiné pracoval ve Výboru solidarity s Izraelem v severských zemích. Do vlasti se vrátil v roce 1991 na výzvu někdejšího prezidenta Václava Havla. Po volbách se stal mluvčím ministerstva zahraničí. Od dubna 1992 Lánský zastupoval tehdejší Československo v Radě Evropy ve Štrasburku, po rozdělení republiky ze státních služeb odešel. Členem vlády někdejšího premiéra Miloše Zemana byl Lánský od července 1998. V listopadu 1999 pak ze zdravotních důvodů rezignoval.

Pavla Bobka na jeho poslední cestě doprovodil dlouhý potlesk

Dlouhý potlesk ve zcela zaplněné velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích na poslední cestě doprovodil zpěváka Pavla Bobka, který zemřel 20. listopadu po dlouhé těžké nemoci ve věku 76 let. S oblíbeným interpretem country a rokenrolu se na veřejně přístupný obřad přišli vedle členů rodiny rozloučit početní fanoušci, spolupracovníci a kolegové z branže. Poslední rozloučení bylo stejně neokázalé, jako byl Bobkův umělecký i soukromý život. Mezi největší hity Pavla Bobka patřily písně Oh, Ruby, nechtěj mi lásku brát, Lásko, mně ubývá sil, Můj rodný dům, Veď mě dál, cesto má či Pojď stoupat jak dým. V posledních letech Bobek nalezl nové, mladé publikum. Stal se vítaným hostem letních festivalů včetně rockových v Trutnově nebo Rock for People.

Ze sportu:

Novým trenérem jihlavských fotbalistů se stal Petr Rada. U posledního týmu ligy nahradil odvolaného Františka Komňackého. Pětapadesátiletý Rada se na prvoligovou scénu vrací poté, co v dubnu skončil v pražské Slavii. V pátek Rada v Jihlavě odkoučuje důležitý duel proti Slovácku, kterým tým z Vysočiny uzavře podzimní část soutěže. Rada, který od léta 2008 do jara 2009 vedl českou reprezentaci, naposledy mezi elitou trénoval Slavii, odkud byl ale v dubnu odvolán kvůli špatným výsledkům.

Silniční profesionál Roman Kreuziger se stal vítězem 49. ročníku ankety Král cyklistiky a po třech letech sesadil z trůnu bikera Jaroslava Kulhavého. Pátý muž letošní Tour de France, kde dosáhl nejlepšího českého umístění v historii, získal ocenění počtvrté. Kreuziger opanoval anketu již v letech 2004, 2008 a 2009.

Horolezec Marek Holeček chce i po smrti svého parťáka Zdeňka Hrubého dokončit projekt Never stop exploring. Jeho poslední třetí částí bude na přelomu roku prvovýstup alpským stylem na Mount Foster (2105 m) v Antarktidě a první přechod třicetikilometrového hřebene tamního ostrova Smith. V lezeckému týmu spolu s ním budou nově Vladislav Nosek a Vladislav Jošt.

Reprezentační obránce Marek Suchý by mohl v zimě změnit působiště. Pětadvacetiletého českého fotbalistu, který momentálně ve Spartaku Moskva příliš nehraje, si údajně vyhlédl bruselský Anderlecht.

počasí ve středu:

Skoro jasno nebo polojasno. Odpoledne od severozápadu přibývání oblačnosti. Teploty -2 až +2 stupně, na horách kolem tří pod nulou.