Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Zeman bude kvůli zranění chybět na oslavách 17. listopadu

Prezident Miloš Zeman bude chybět při oslavách výročí 17. listopadu, které měly být jeho prvními ve funkci hlavy státu. Kvůli prezidentově poraněnému kolenu se oslav zúčastní pouze jeho podřízení. Oznámila to Zemanova mluvčí Hana Burianová. Premiér Jiří Rusnok se osobně zúčastní vzpomínkového aktu k výročí 17. listopadu 1939 u Hlávkovy koleje a položí kytici k pamětní desce 17. listopadu 1989 na Národní třídě. Zeman se kvůli poranění kolena léčí na zámku ve středočeských Lánech. K pamětní desce studenta Jana Opletala před budovou Hlávkovy koleje za něj proto věnec položí ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. V ruzyňských kasárnách uctí památku obětí ředitelka Odboru spisové a archivní služby prezidentské kanceláře Libuše Benešová. "Na Národní třídu k památníku listopadových událostí položí květinu se stuhou prezidenta republiky Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky," uvedla Burianová.

Piety k 17. listopadu se zúčastní bývalý tajemník ÚV KSČ

Pietního shromáždění u Hlávkových kolejí v Den boje za svobodu a demokracii se jako vyslanec Poslanecké sněmovny zúčastní i bývalý tajemník ÚV KSČ a současný poslanec za sociální demokracii František Adámek. V den, který připomíná události z let 1939 a 1989, položí bývalý vysoký komunistický činitel věnec u desky připomínající památku studenta Jana Opletala, který byl zabit nacisty. Problém ve své minulosti přitom nevidí. "Vzhledem k tomu, že jdu k Hlávkovým kolejím, kde se bavíme na úrovni studenta Opletala a roku fašistické okupace, nacistické lépe řečeno, tak já myslím, že tady nehraje to jedno hledisko žádnou roli," řekl ČTK. Věc by prý vnímal stejně, kdyby šlo o připomínku, která se uskuteční 17. listopadu na Národní třídě v Praze a připomene studentské demonstrace z listopadu 1989.

ČSSD chce od ANO a lidovců rozpočtovou kalkulaci

Sociální demokraté požadují, aby ANO a lidovci provedli kalkulaci příjmů a výdajů státního rozpočtu. Je to podmínka, aby se jednání o vládě mohla posunout dál, řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek po jednání grémia své strany. Trojice stran již podle něj našla shodu v celé řadě oblastí. Strany se však zatím nedokázaly shodnout v otázce daňových příjmů státního rozpočtu. Výdaje a příjmy rozpočtu jsou ale základní věc, bez které nelze v jednáních pokračovat, uvedl Zaorálek. Právě daně jsou vedle církevních restitucí oblastí, která případnou vládní koalici zatím rozděluje. Zatímco sociální demokraté požadují progresivní zdanění příjmu fyzických osob a nárůst firemních daní, ANO to odmítá. Lidovci sice souhlasí s daňovou progresí, nikoli však s růstem korporátních daní.

ČSSD a ANO mají skoro hotový program pro zahraniční politiku

V oblastech zahraniční a obranné politiky jsou si stanoviska sociální demokracie a hnutí ANO tak blízko, že už mají téměř hotový návrh programového prohlášení. Zdůraznit v něm chtějí větší angažovanost Česka v Evropě a zásadní revizi zadávání veřejných zakázek na ministerstvu obrany. Řekl to místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, který jednání v těchto oblastech za svou stranu vedl. Shoda prý panuje také v otázce revize koncepce zahraniční politiky, například v oblasti lidských práv. Podle zaorálka je nutné stanovit, "jaká je vlastně naše pozice v oblasti podpory lidských práv, protože v celé řade oblastí jsme se příliš neprofilovali v posledních časech, k Sýrii a podobně. Mlčeli jsme k celé řadě věcí," prohlásil. V otázkách zahraniční politiky prý Zaorálek nečeká kolize ani při jednání s lidovci. Shodu potvrdil i expert za ANO Martin Stropnický.

ČSSD a ANO chtějí více peněž na dopravu a menší daň z paliv

Sociální demokraté a hnutí ANO chtějí zvýšit prostředky pro resort dopravy na přibližně dvě procenta HDP a zároveň snížit spotřební daň z paliv a maziv. Nemají negativní postoj ke kanálu Dunaj-Odra-Labe, chtějí o něm ale jednat se zahraničními partnery. Straničtí experti se shodli i na zřízení "kanceláře hlavního projektanta ministerstva dopravy", která by před i po získání projektové dokumentace dohlížela na velké projekty v ceně zhruba nad 50 milionů korun. Souhlas panoval prý i v tom, že je neudržitelné, aby nebyl železniční regulátor.

ČSSD i ANO chtějí potravinovou soběstačnost ČR

Sociální demokracie i hnutí ANO se budou zasazovat o potravinovou soběstačnost ČR. Možní koaliční partneři jsou také pro zjednodušení procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Po jednání expertního týmu řekl jeho člen a poslanec ANO Richard Brabec. Potravinová soběstačnost byla jednou z priorit ANO. Šéf hnutí a miliardář Andrej Babiš je majitelem skupiny Agrofert, do které patří i řada zemědělských a potravinářských firem.

Bohuslav Svoboda nebude obhajovat post předsedy pražské ODS

Dosavadní předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda nebude na nadcházejícím regionálním sněmu obhajovat svou funkci. Místo toho chce kandidovat do celostranického vedení. Místo sebe na pozici šéfa pražských občanských demokratů navrhuje Filipa Humplíka, místopředsedu místního sdružení ODS Radlice a spolumajitele agentury Konektor. Ta pražské ODS ve sněmovních volbách připravovala volební kampaň. Humplík svou kandidaturu potvrdil. Svoboda se podle něj svým krokem snaží odblokovat situaci v pražské ODS, která je rozdělena mezi nepřátelské tábory jeho příznivců a odpůrců. Na pozici předsedkyně celostátní ODS by Svoboda stále rád viděl volební lídryni Miroslavu Němcovou. Dalším uchazečem o post předsedy ODS je bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

ODS Brno-střed navrhlo Fialu na předsedu občanské demokracie

ODS Brno-střed navrhuje, aby se její nový člen, někdejší ministr školství a bývalý rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala, stal předsedou strany. Shodlo se na tom jednohlasně na pondělním sněmu Brna-středu všech jeho 156 delegátů. Fiala řekl, že nominaci zvažuje. Zda ji přijme, ale ještě neví. Fiala působil jako nestraník ve vládě Petra Nečase (ODS). V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny vedl jihomoravskou ODS.

Okamurův Úsvit posílá do senátních voleb lékaře Pavla Talaše

Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury vyšle do senátních voleb v obvodu 80, který tvoří Zlínsko a část Uherskohradišťska, lékaře Pavla Talaše, jenž je otcem Okamurovy partnerky. Novinářům to oznámil Okamura, který sám místo senátora uvolnil poté, co uspěl s Úsvitem v letošních sněmovních volbách a stal se poslancem. Senátorský mandát mu tak zanikl. Osmašedesátiletý Talaš byl lékařem v nemocnicích v Uherském Hradišti a Zlíně, působil i jako lodní lékař československé námořní plavby. Nyní je praktickým lékařem v Napajedlech. Od poloviny 90. let byl jako nestraník dvě volební období v zastupitelstvu Napajedel, kde byl v roce 2001 zvolen starostou.

Sněmovna může mít podle ODS i ČSSD čtyři nebo pět místopředsedů

Ve hře jsou dvě varianty složení vedení Sněmovny - buď bude mít čtyři, nebo pět místopředsedů. Shodly se na tom ČSSD a ODS. Pokud bude nakonec místopředsedů pět, měla by podle místopředsedy sociální demokracie Lubomíra Zaorálka ODS na jedno z křesel nárok. To by pak obsadila bývalá šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. Vedle otázky vedení dolní komory čtveřice, v níž byl také šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, řešila otázku počtu sněmovních výborů. Zde prý panuje v zásadě shoda na zachování jejich dosavadního počtu, měnit by se ale měla jejich velikost. "Přednostní zájem máme o výbor ústavně právní, pokud by to nebylo možné, tak na druhém místě o výbor školský," zmínila Miroslava Němcová dvojici výborů, které by ODS ráda vedla. Ve druhém sledu má zájem také o kontrolní a mandátní a imunitní výbor.

Profesorský dekret přezval jako jediný epidemiolog Pazdiora

Nezvykle jako jediný a z rukou ministra obrany převzal profesorský dekret epidemiolog Petr Pazdiora. Podle Pazdiory, kterého na profesuru navrhla Univerzita obrany, s níž spolupracuje, je škoda, že dekrety nepřevzalo více profesorů. Zeman se na jaře po kauze kolem jmenování akademika Martina C. Putny vyslovil, že nejvyšší akademický titul už nechce dál udělovat a že by tato pravomoc měla přejít na ministra školství. Novela, která by toto upravovala, ale zatím ani nebyla předložena. Z toho důvodu ministerstvo školství zatím prezidentovi neposlalo seznam kandidátů na profesory veřejných vysokých škol. I proto byl Pazdiora jmenován jako jediný.

Kanadské listy: Zrušení víz souvisí i s obchodní dohodou s EU

Zrušení kanadských víz pro české občany daly kanadské listy do souvislosti s obchodní dohodou mezi Kanadou a Evropskou unií. Česká republika dávala najevo, že by ji nemusela kvůli vízům ratifikovat, napsal ve čtvrtek kanadský deník The Globe and Mail. Víza byla považována za komplikaci v jednání s Evropskou unií, která vedla v říjnu k obchodní dohodě CETA. Kanadská média také připomínají, že čtvrteční zrušení víz umožnilo i zavedení nového azylového systému v Kanadě. Kvůli růstu počtů žádostí o azyl českých Romů Ottawa restrikce před čtyřmi lety zavedla. Podle listu Toronto Star vydávala Kanada od roku 2009 Čechům ročně asi 8000 víz. Schvalováno bylo asi 98 procent žádostí. Počet žádostí o azyl klesl ze 2200 na 70 za rok.

Pákistánský Senát si vyžádal informace o dvou unesených Češkách

Pákistánský Senát požádal ministerstvo vnitra v Islámábádu a další zodpovědné úřady, aby ho informovaly o vývoji případu dvou unesených Češek, které letos v březnu zajali ozbrojenci v provincii Balúčistán. Na svých internetových stránkách to napsal anglickojazyčný pákistánský list The Express Tribune. Předseda senátního výboru Hadži Muhammad Adíl byl minulý týden v Praze, kde se na pákistánské ambasádě setkal s příbuznými zmizelých Češek. "Ujistil jsem rodiny unesených žen, že součástí paštunské ani balúčské tradice není ubližovat ženám," citovaly senátora noviny. "Jde o velmi naléhavý diplomatický a humanitární případ a je třeba se mu okamžitě věnovat," zdůraznil Adíl. Dvě 24leté české turistky byly uneseny v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán 13. března při cestě z Íránu do Indie. Česká diplomacie je v poskytování informací o stavu vyjednávání v této kauze zdrženlivá. V polovině října prezident Miloš Zeman potvrdil, že tato jednání stále probíhají.

ČNB: Intervence urychlí růst ekonomiky i cen

Devizové intervence zahájené Českou národní bankou minulý čtvrtek urychlí růst ekonomiky i inflace v příštím roce. Vyplývá to ze Zprávy o inflaci zveřejněné centrální bankou. Vlivem růstu dovozních cen lze příští rok podle zprávy očekávat nižší koupěschopnost domácností. Jejich poptávka je však podle ČNB ve zvýšené míře přesměrována k domácímu zboží a službám, navíc ji podpoří nižší úrokové sazby. "Tím poroste konkurenceschopnost podniků i jejich ochota investovat. Oživení výroby následně přispívá k nárůstu zaměstnanosti a mezd, což v delším období zvyšuje kupní sílu domácností a jejich spotřebu," uvedla ČNB. Banka ve čtvrtek zahájila devizové intervence s cílem oslabit korunu, její kurz chce držet poblíž hranice 27 korun za euro.

Objem bankovních úvěrů stoupl v září o 4,4 pct

Objem bankovních úvěrů stoupl na konci září meziročně o 4,4 procenta na 2,45 bilionu korun. Objem úvěrů podnikům stoupl o 0,7 procenta, úvěry poskytnuté obyvatelstvu vzrostly o čtyři procenta a spotřebitelské úvěry se vrátily k růstu o 0,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká bankovní asociace. "Předběžný odhad HDP ve třetím kvartálu klade určité otazníky nad předchozími očekáváními dalšího oživování ekonomiky, firmy jsou v investicích stále spíše opatrné a objem jejich dlouhodobých úvěrů i nadále stagnuje. V případě spotřebitelských úvěrů obyvatelstvu jsme ale na konci září zaznamenali po více jak dvou letech poprvé kladnou dynamiku," uvedla Martina Lasotová z oddělení komunikace asociace.

Ceny průmyslových výrobců meziročně stagnovaly

Ceny průmyslových výrobců byly v říjnu meziročně na stejné úrovni, meziměsíčně klesly o 0,4 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. U zemědělských výrobců se ceny meziročně snížily o 3,3 procenta, meziměsíčně klesly o 1,8 procenta. V meziročním srovnání se snižovaly rovněž ceny stavebních prací a tržních služeb. U cen průmyslových výrobců se zastavil meziroční růst, který byl ještě v září 0,6 procenta, především díky snížení cen koksu a rafinovaných ropných produktů. Ty klesly o 8,5 procenta. Naopak meziročně vzrostly ceny o 0,7 procenta u potravinářských výrobků, nápojů a tabáku. Nejvýrazněji výrobci zdražovali mléčné výrobky, meziročně to bylo o 11,6 procenta.

Tržby Philip Morris ČR klesly do září o 3,1 pct

Kutnohorské tabákové firmě Philip Morris ČR klesly letos od ledna do září konsolidované tržby bez DPH o 3,1 procenta na 9,3 miliardy korun. Objem domácího odbytu klesl o 6,9 procenta na prodaných šest miliard kusů cigaret, sdělila firma v tiskové zprávě. Za poklesem stál nižší objem prodejů a vývozů jiným společnostem ve skupině Philip Morris Internationl. Při vyloučení vlivu měnového kurzu se konsolidované tržby bez DPH v porovnání s předchozím rokem snížily od ledna do září o 4,5 procenta.

ČR uspěla ve Švýcarsku ve sporu o pohledávku za jugoslávský dluh

Česká republika uspěla u švýcarského nejvyššího soudu ve sporu s firmou Raffels, která se po Česku domáhala náhrady škody ve výši 13,2 milionu dolarů (přes 266 milionů korun) v souvislosti s pohledávkou, jež vznikla v minulosti jako dluh bývalé Jugoslávie vůči ČR. ČTK o tom informoval český Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Kořeny této kauzy spadají do konce 90. let, kdy Česko začalo vyjednávat se švýcarskou společností Raffels o variantách spolupráce při likvidaci své pohledávky za státy bývalé Jugoslávie ve výši 55 milionů dolarů (dnes 1,1 miliardy korun). Jednou z možností byl i odkup části pohledávky touto firmou, k samotnému prodeji ale nakonec nedošlo. Kvůli tomu se Raffels začala u švýcarských soudů domáhat zaplacení 13,2 milionu dolarů spolu s příslušenstvím jako náhrady údajné škody.

Úřady v JAR údajně obstavily majetek Krejčíře a jeho ženy

Daňové úřady v JAR údajně zabavily jmění uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře, jeho manželky a desítek na něj napojených společností. Oznámily to jihoafrické servery. Jihoafrické úřady to zatím oficiálně nepotvrdily. Letos v létě média v JAR informovala, že Krejčíře údajně čeká daňový výměr v přepočtu na téměř 200 milionů korun od berního úřadu, který podnikatelovy majetkové poměry tři roky vyšetřoval.

Čeští vojáci začali střežit základnu Bagrám v Afghánistánu

Čeští vojáci převzali zodpovědnost za ochranu spojenecké základny v afghánském Bagrámu. Bagrám je největší americkou základnou v zemi a Češi ji budou střežit během následujícího půl roku. Informovala o tom mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Základ české jednotky tvoří vojáci 73. tankového praporu z Přáslavic, kteří jsou doplněni příslušníky dalších deseti armádních útvarů. Postupný přesun Čechů do Afghánistánu byl zahájen na konci září a všichni vojáci byli na místě už před měsícem. Do země odletělo celkem 149 příslušníků strážní roty. Nyní budou mít na starosti ochranu základny, na níž pobývá 40.000 vojáků. Kromě toho je čekají pravidelné hlídky mimo základnu, v jejímž okolí budou hledat skrýše se zbraněmi povstalců. Češi se stáhli z provincie Lógar, kde působil provinční rekonstrukční tým. Opustili také jednu z nejnebezpečnějších oblastí Afghánistánu - provincii Vardak.

Soud přijal Rathův slib, že neuteče

Vrchní soud v Praze (VS) přijal od exposlance Davida Ratha při pondělním propuštění z vazby písemný slib a nařídil mu odevzdat cestovní doklady. Rath se také musí přihlásit probačnímu úředníkovi. Soud naopak nepřijal záruky některých osobností, mezi nimiž byl například herec Jan Kačer a někdejší olympionik Robert Změlík. ČTK to řekl Rathův advokát Adam Černý. Součástí písemného slibu je podle advokáta i to, že Rath povede řádný život, nebude páchat trestnou činnost, vždy se dostaví na vyzvání úřadů a nebude mařit hlavní líčení. Musí se také zdržet činností souvisejících s výběrovými řízeními. Žalobce viní Ratha a dalších deset lidí z upravování zakázek ve Středočeském kraji, což údajně provázela korupce. Ve vazbě byl Rath 18 měsíců.

Jihlavský festival připomene vztah Gustava Mahlera k české hudbě

Vztah hudebního skladatele Gustava Mahlera a české hudby bude hlavním tématem příštího 13. ročníku festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava 2014. Na zahajovacím koncertu 15. května vystoupí s Pražskými symfoniky Gabriela Beňačková v Symfonii číslo 4 Gustava Mahlera. Orchestr bude řídit izraelský dirigent Israel Yinon. Uvedl to ředitel festivalu Jiří Štilec. Na koncertu zazní také předehra k opeře Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta, kterou Mahler uváděl v Metropolitní opeře v New Yorku. Posluchači uslyší i Sinfoniettu Leoše Janáčka, Šárku Zdeňka Fibicha a Koncert pro violoncello a orchestr Antonína Dvořáka. Jako sólista se s Janáčkovou filharmonií Ostrava představí Jiří Bárta. Festival se tak podle Štilce přihlásí k jubilejnímu Roku české hudby.

Balvín sestavil novou komisi expertů k Národní galerii

Ministr kultury Jiří Balvín sestavil novou komisi odborníků, která by se měla zabývat budoucností Národní galerie v Praze. Poprvé se dvanáctičlenný tým sejde 21. listopadu, řekla mluvčí ministerstva Anna Ješátková. Ministr od komise chce, aby "průběžně hodnotila činnost NG a v pravidelných intervalech poskytovala ministrovi kultury doporučení pro její další rozvoj". V komisi jsou bývalý ředitel Veletržního paláce Tomáš Vlček, Jiří Patočka a František Drozen z Vysoké školy ekonomické, Ondřej Hubáček z katedry etnologie UK, ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková, ředitel Galerie výtvarného umění Ostrava Jiří Jůza, ředitel Západočeské galerie Roman Musil, ředitel Ústavu dějin umění AV Vojtěch Lahoda, Michaela Ottová z Ústavu dějin umění FF UK, Lubomír Slavíček z Masarykovy univerzity v Brně a historikové umění Ladislav Kesner a Michael Zachař.

Helena Třeštíková předala své snímky knihovně amerického kongresu

Dokumentaristka Helena Třeštíková předala tento týden v USA kolekci svých snímků do sbírek Kongresové knihovny ve Washingtonu DC. Upozornila na to Česká televize. Třeštíková řekla, že počin se uskutečnil na popud českého velvyslanectví v rámci druhého ročníku projektu Dokumentem k poctě (Docs in Salute). Po kolekci filmů Pavla Štingla, který své filmy předal Kongresové knihovně minulý rok, tak rozšiřuje tvorba Heleny Třeštíkové zastoupení české kinematografie v této instituci. Třeštíková natočila na čtyři desítky dokumentárních filmů. Známé jsou zejména Manželské etudy, Marcela (2006), René (2008) nebo Katka (2010). Ve své tvorbě dosáhla mnoha ocenění, z nichž největším je za snímek René cena Evropské filmové akademie, kterou získala jako první český dokumentarista vůbec.

Haškův Švejk má v ruské Samaře sochu

Bronzovou sochu dobrého vojáka Švejka v životní velikosti slavnostně odhalili v ruské Samaře, milionovém městě na břehu Volhy, které leží asi tisíc kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Socha z dílny Alexandra Kukleva, jeho syna Nikolaje a architektky Kristiny Ciberové stojí nedaleko bývalého hotelu San Remo, kde tvůrce slavné románové postavy Jaroslav Hašek od dubna do června 1918 pobýval. Památník byl odhalen k letošnímu 130. výročí Haškova narození. Hašek se do Samary dostal v době, kdy opustil československé legie a přeběhl k Rudé armádě. Při obraně města se jako velitel jednotky československých rudoarmějců vyznamenal, město ale v červnu 1918 legie a bělogvardějská vojska dobyly. Hašek se pak dva měsíce na obsazeném území Samarské gubernie skrýval, než se přesunul do tatarské Bugulmy. Švejk je v Rusku velmi populární, mnoho tamních hospod nese jeho jméno. Neméně populární je i jeho tvůrce Hašek. V Moskvě, Petrohradě či Jekatěrinburgu má Hašek ulici, v Bugulmě je jeho muzeum.

Česká menšina na Slovensku dostane větší díl ze státních dotací

Čeští krajané na Slovensku budou mít příští rok nárok na větší díl z dotací slovenské vlády na národnostní kulturu. Vyplývá to z nového modelu rozdělení peněz, na kterém se dohodli zástupci národnostních menšin žijící v zemi. Řekla to šéfka Českého spolku v Košicích Dagmar Takácsová. Pokud slovenská vláda příští rok vyčlení na projekty menšin stejný balík peněz jako letos, čeští krajané podle Takácsové dostanou na projekty 217.000 eur (téměř šest milionů korun) oproti letošním 160.000 eur. "To nám například pomůže ve větším rozsahu zorganizovat Dny české kultury, které jsme v tomto roce museli omezit," poznamenala Takácsová. Více peněz také pomůže k udržení Ženského sboru Českého spolku v Košicích, který na svých internetových stránkách uvádí, že je jediným uměleckým souborem české menšiny na Slovensku. V předloňském sčítání lidu se k české národnosti na Slovensku přihlásilo 30.367 lidí, tedy o téměř třetinu méně osob než v roce 2001.

Prahu čekají v neděli 17. listopadu demonstrace, pieta i karneval

Hlavní město v neděli čekají demonstrace pravicových i levicových extremistů, pietní shromáždění i satirický karnevalový průvod. Kvůli akcím svolaným u příležitosti výročí událostí ze 17. listopadu 1939 a 1989 budou mít v Praze pohotovost stovky policistů a desítky strážníků. Největší práci budou mít policisté patrně s tím, aby od sebe dokázali odklonit demonstrující pravicové extremisty a jejich odpůrce z řad krajní levice. Dělnická mládež svolala své příznivce na Václavské náměstí k "protirežimnímu" pochodu centrem Prahy. Projít chtějí přes Národní třídu, Masarykovo nábřeží a Karlovo náměstí zpět na Václavské náměstí. Magistrátním úředníkům ohlásili pořadatelé účast 300 lidí. Na Jungmannově náměstí, které leží u trasy pochodu, však pořádá demonstraci iniciativa Ne rasismu. Magistrát má akci nahlášenou jako "Protest proti zneužívání dne studentů 17. listopadu", účastníci oficiálně plánují projít okruh ohraničený Jungmannovou, Ostrovní, Vojtěšskou, Myslíkovou a Spálenou ulicí.

Ze sportu:

Tenista Radek Štěpánek potrápil Novaka Djokoviče v úvodní dvouhře finále Davisova poháru, ale druhému hráči světa podlehl po setech 5:7, 1:6 a 4:6. Čeští obhájci titulu prohrávají v Srbsku 0:1, o vyrovnání bude ve druhé dvouhře bojovat Tomáš Berdych s Dušanem Lajovičem, náhradníkem za zraněného Janka Tipsareviče.

Čeští fotbalisté zakončili letošní kalendářní rok výhrou 2:0 v přípravném utkání v Olomouci nad Kanadou. Skóre otevřel ve třetí minutě svou premiérovou reprezentační trefou debutant Čelůstka, v 81. minutě zvýšil olomoucký odchovanec Hořava. Na konci první půle chytil brankář Čech penaltu. Češi připravili vítěznou rozlučku dočasnému trenérovi Josefu Pešicemu, který na lavičce národního celku s největší pravděpodobností skončí.

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta potvrdil, že s Viktorií Plzeň dál řeší možné uvolnění trenéra Pavla Vrby k reprezentaci. Připustil, že se jednání s šéfem Západočechů Tomášem Paclíkem nevyvíjí pro FAČR dobře, ale nevzdává je. Uvedl to v rozhovoru pro Českou televizi.

Hokejový útočník Tomáš Hertl nastartoval gólem v předposlední minutě obrat San Jose, které čtvrteční utkání NHL ve Vancouveru vyhrálo 2:1 v prodloužení. Nejproduktivnější nováček soutěže se trefil pojedenácté v sezoně.

Záložník Tomáš Rada ze Slovácka dostal od disciplinární komise FAČR zákaz startu ve třech soutěžních zápasech. V utkání první fotbalové ligy proti Znojmu byl vyloučen za vražení rukama do soupeře a zakopnutí náhradního míče.

Olomoučtí hokejisté porazili v předehrávaném utkání 23. kola první ligy lídra tabulky z Mladé Boleslavi 5:3. Středočeši prohráli poprvé po čtyřech vítězstvích a jejich náskok před druhou Olomoucí se ztenčil na pět bodů.

I po pátém kole volejbalové extraligy drží první příčku Zlín. Svěřenci Romana Macka porazili v domácí hale účastníka Ligy mistrů České Budějovice nečekaně 3:0 a minimálně do soboty nadále povedou tabulku. Úřadující vicemistři z jihu Čech ve svém čtvrtém zápase poprvé prohráli.

Počasí v sobotu:

Bude zataženo nízkou oblačností. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.